EG-kommissie verwacht twaalf miljoen werklozen Geen meerderheid voor president Duarte van El Salvador NA DE VERKIEZINGEN AGENDA Schmidt over de SS-20- Triest Europees beeld raketten Wervelstorm Filippijnen Een oliekwestie Landing ruimteveer uitgesteld Ongeluk in Franse trein wordt niet uitgesloten Meer VS troepen in Zuid Korea Brusselse topkonferentie De Engelse defensie LAATSTE NIEUWS Arrestaties in miljoenenkraak Regering nationale eenheid (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ABRI 2 Het is vooral belangrijk dat de christen democraten in El Salvador gaan participeren in een te vormen regering, zulks (mede) op grond van de gehouden verkiezingen. Als de „Arena" - man d'Abuisson, zij het met steun van nog enkele kleine par tijtjes, het alleen voor het zeggen krijgt, is het leed van de burgeroor log nog niet te overzien. Zijn verkie zingsslogan, dat hij het verzet met napalm zal bestrijden, doet het erg ste vrezen. Duarte is weliswaar ook diktator, bij gratie van de militairen, maar door zijn deelneming kan toch een spoor van democratie terugkeren in dit verscheurde land. De verkiezin gen zijn dan niet zo'n „farce", als al gemeen in oppositionele kommenta- ren wordt gezegd. Natuurlijk zijn verkiezingen waaraan de oppositie niet kon en wilde meedoen, niet idea al, of liever verre van ideaal, maar de (toch) massale opkomst van de kie zers duidt op twee dingen: het besef van en het verlangen naar een vorm van democratie is groot in El Salva dor en de massa van het volk - zo gru welijk geteisterd door de strijd - is de oorlog meer dan zat. Elk ontsnappingsgat - misschien niet zo'n geprofileerd democratisch ontsnappingsgat - wordt gebruikt om zich los te maken uit een situatie, die veel wat onze eeuw aan wreedheid te zien gaf, nog overtreft. Mede onder groeiende weerstand tegen de Amerikaanse politiek in het eigen congres en de eveneens groeien de vredesbeweging (El Salvador geen tweede Vietnam), ware te hopen dat Washington inhaakt op de weliswaar povere, maar toch zichtbaar gewor den democratische krachten in het Midden-Amerikaanse land, waar door de exklusieve (militaire) hulp verlening tot een einde komt. verlening tot een einde komt. Op een bepaalde manier waren de verkiezingen - gegeven de omstan digheden - een paardemiddel, maar in sommige absurde situaties, kan met een kromme stok, toch nog een rechte en rake slag worden geslagen. Het is duidelijk dat in ginds - thans zoveel besproken - land minimaal iets moet gebeuren, om uit de diepe en meedogenloze impasse te geraken. De mensen van El Salvador moeten dat zelf doen en misschien komt er dan een rustpauze, die een kader biedt voor de grote mogendheden echt iets te doen aan de schandelijke sociale en ekonomische omstandig heden, die de ware oorzaak vormen van het onzegbare bloeddrama in het verscheurde land. BRUSSEL, 29-3. Tegen het midden van dit jaar zullen er in de Europese Gemeenschap elf miljoen werklozen zijn en tegen het einde van het jaar wellicht twaalf mil joen. Die sombere voorspelling heeft de voorzitter van de Europese Kommissie, de Luxemburger Gaston Thorn, maandagmiddag in Brussel tijdens de Euro pese topkonferentie gedaan. De werkloosheid treft vooral de jongeren die daardoor hun vertrouwen in de maatschappij verliezen. De jongerenwerk loosheid vormd een buitengewoon destabiliserende social faktor, aldus Thorn. De voorzitter van de E.G.- kommissie hield in Brussel een sterk pleidooi voor een verhoging van de investeringen in Europa. Zo'n verho ging noemde hij een essentieel wapen in de strijd voor meer ekonomische groei, voor meer kompetativiteit, voor industriële vernieuwing en voor een geringere Europese afhankelijk heid van ingevoerde energie. BONN, 29-3. De Westduitse bonds kanselier Helmut Schmidt heeft maandag gezegd dat bevriezing van het aantal raketten voor de middel lange afstand ten westen van de Oer al prima is als de Russen deze stap zouden laten volgen door de medede ling dat zij bereid zijn de raketten op de schroothoop te gooien. President Leonid Brezjnjev maak te twee weken geleden bekend dat Moskou de opstelling van nieuwe SS- 20-raketten had gestaakt, maar dat dit besluit zou worden ingetrokken als de NAVO begint met voorberei dingen om Amerikaanse Kruis- en Pershing-2-raketten in Europa te plaatsen. „Als dit eenzijdig moratorium be doeld is als een teken dat de Russen bereid zijn later de SS-20's, waarvan zij er veel te veel hebben, naar de schroothoop te brengen, dan zullen wij het achteraf als een positief ge baar kunnen beschouwen", aldus Schmidt. MANILLA, 29-3. Als gevolg van de wervelstorm die het afgelopen week eind over de Filippijnen trok. zijn ze ker 38 mensen omgekomen en 27.500 gezinnen dakloos geworden. Dat bleek maandag uit de gegevens van het Rode Kruis, het Filippijnse pers bureau en de diverse kerken. Eerder vorige week waren bij een andere wervelstorm 45 mensen om gekomen. LONDEN, 29-3. De grote oliemaat schappijen die ervan worden be schuldigd dat ze hun import van olie uit Nigeria hebben opgeschort om dat land tot een prijsverlaging te dwingen ontkennen dat daarvan sprake is. Saoedi-Arabië en Koeweit hebben tijdens het weekeinde ge waarschuwd dat de olielevering aan de maatschappijen die Nigeria links laten liggen zal worden gestaakt, maar volgens woordvoerders van de in Londen gevestigde oliemaatschap pijen slaat dat nergens op. CAPE CANAVERAL, 29-3. De lan ding van het ruimteveer Columbia is met het oog op de weersonstandighe- den uitgesteld. Het uitstel duurt mo gelijk tot dinsdag. Er waaide een sterke wind in de Amerikaanse staat Nieuw-Mexico waar de landing was bepaald op maandagavond 21.27 uur onze tijd. Na explosie: AMBAZAC, 29-3. Bij de explosie maandagavond in een Franse snel trein zijn vijf passagiers gedood en werden 27 mensen gewond, van wie twee ernstig. Over de oorzaak van de ontploffing kon de politie nog niets met zekerheid zeggen. Niet uitgesloten wordt dat zich een ongeluk heeft voorgedaan met explo sieven die- in het geheim in de trein werden vervoerd. De explosie deed zich voor aan boord van de „Capitole'^Tle"snel trein van Parijs naar Toulouse, om omstreeks 21.00 uur ter hoogte van het plaatsje Ambazac, enkele kilo meters voor Limoges. De trein had op dat moment een snelheid van on geveer 140 km per uur. De machinist slaagde erin de trein tot stilstand te brengen zonder dat deze ontspoorde. Geheime explosieven In eerste instantie dacht de politie aan een aanslag maar .onderzoek en getuigenverklaringen wijzen steeds meer in de richting van een mogelij ke ontploffing van explosieven die in het geheim werden vervoerd in de trein. Volgens de politie zijn drie kom- partimenten in de wagon achter de lokomotief verwoest. Uit de eerste aanwijzigingen is gebleken dat de ex plosieven waarschijnlijk in een baga gerek lagen. De „Capitole" is tegen middernacht naar Limoges gereden met alle niet gewonde passagiers aan boord, die door politie zullen worden ondervraagd. SEOEL, 29-3. De Verenigde Staten willen de kracht van hun 45.000 man sterke troepen in Zuid-Korea opvoe ren en de gemeenschappelijke trai ning met de Zuidkoreaanse troepen intensiveren. Dit blijkt uit een geza menlijk verdedigingsplan dat hoge Amerikaanse en Zuidkoreaanse mili tairen maandag in Seoel hebben uit gewerkt. De ministers van defensie van bei de landen, Caspar Weinberger en Choo Yong-Bock, zullen het plan dinsdag bij hun overleg bespreken. Het E M S. Frangois Xavier Ortoli, de Europe se financiële en ekonomische kom- missaris, gaf tijdens de topkonferen tie een verslag over de werking van het Europese monetaire stelsel, het E.M.S. Volgens Ortoli heeft het E.M.S. zijn waarde duidelijk bewe zen („zonder het E.M.S. zouden er veel meer devaluaties geweest zijn van de Belgische frank en de Itali aanse lire", zo zei hij). Wel staat het E.M.S. onder zware druk vooral van de uiteenlopende inflatiepercentages in de E.G.-landen. Ortoli pleitte voor een uitgebreider privé en publiek ge bruik van de Ecu, de Europese munt eenheid. Ortoli lichtte tijdens het Europese topgesprek voorts een dokument van de E.G.-kommissie toe waarin ge zegd wordt dat er dit jaar een ekono mische groei van gemiddeld 1,6 pro cent in de E.G. wordt verwacht. Lastige kontrakten PARIJS, 29-3. De Franse staatsoliemaatschappij Elf- Aquitaine wil met Saoedi-Ara bië onderhandelen over een vermindering van de kontrak ten overeengekomen olieleve ranties omdat de voorraden zich als gevolg van de vermin dering van het gebruik in. Frankrijk ophopen en de Saoe- dische prijs op het ogenblik re latief hoog is, zo is maandag vernomen in Parijs. Saoedi- Arabië dekt ongeveer de helft van de Franse importbehoefte. Elf-Aquitaine wil niet tor nen aan de samen met Total gesloten kontrakten, maar de maatschappij wil wel onder handelen over de toepassing daarvan. BRUSSEL, 29-3. Wilfried Martens, de Belgische eerste minister is van mening dat de Europese topkonfe rentie die hij voorzit de grote proble men waarmee de E.G. op dit moment gekonfronteerd wordt daadwerke lijk moet aanpakken. Hij zei maan dagmiddag in Brussel bij het begin van de „Europese Raad": We kunnen ons de luxe niet meer veroorloven het anders te proberen. De Belgische premier, aldus een Belgische woordvoerder maandag middag, wil dat de Europese staats- en regeringsleiders vooraal een diep gaande bespreking wijden aan de so ciaal ekonomische situatie in de E.G. en de verhouding van de ge meenschap met de Verenigde Staten en Japan. Op sociaal-ekonomisch gebied zijn er volgens Martens vier hoofdthema's waaraan aandacht besteed moet worden: het investe ringsbeleid, de beroepsopleiding voor jongeren en andere maatregelen om de werkloosheid onder jongeren te lijf te gaan, de verbetering van de positie van de Europese industrie door vervolmaking van de interne markt en de ontwikkeling van het Europese monetaire stelsel, het E.M.S. Het gemiddelde inflatiepercentage raamt de kommissie op 10,5. Het te kort op de lopende rekening van de betalingsbalans van de E.G. zal da len tot 0,4 procent van het bruto na tionaal produkt. Nederland De E.G.-kommissie raamt dat de Nederlandse ekonomie dit jaar met 0,8 procent zal groeien. Het inflatie percentage voor ons land wordt ge raamd op 5. De werkloosheid in Ne derland zal in 1982 oplopen tot 9,7 procent van de beroepsbevolking en het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans wordt voor Ne derland geraamd op 3,9 procent van het BNP. Het netto-financieringstekort van de overheidssektor zal dit jaar voor ons land uitkomen op 3,7 procent van het BNP en de groei van de Neder landse geldhoeveelheid wordt ge raamd op 8,8 procent. LONDEN, 24-3. Groot-Britannië moet in staat zijn zonder Amerikaan se hulp terug te slaan bij een eventue le Russische kernaanval op Europa. Dat zei de Britse minister van defen sie John Nott maandag voor het par lement in een verdediging van het besluit van de konservatieve rege ring 32 miljard gulden te besteden aan de uitrusting van de Britse kern macht met het Trident D-5 raketten- systeem van Amerikaanse makelij. Deze raketten worden gelanceerd van onderzeeërs. AMSTERDAM, 30-3. De Amster damse recherche heeft binnen twaalf uur na ontdekking licht gebracht in de miljoenenkraak bij Slavenburg's bank in de Rubensstraat in Amster- dam-zuid. Maandagavond en -nacht zijn zes Amsterdammers (vijf man nen en een vrouw) aangehouden, die ervan worden verdacht nauw betrok ken te zijn bij de inbraak. De recherche nam een auto in beslag waarin een deel van de buit werd aangetroffen. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15-10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme-' ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. SAN SALVADOR, 30-3. De vijf rechtse partijen in El Salvador die hebben meegedaan aan de verkiezingen, streven naar een regering van nationale eenheid. Dinsdag zal een dokument van vier worden gepubliceerd over de vor ming van een regering. Dit is bekend gemaakt door een leider van de ex treemrechtse Arena, Jose Antonio Rodriguez Porth. De samenstelling van deze rege ring, waarin volgens Arena-leider Daubuisson „een burger en twee goe de militairen" zitting hebben en die kan rekenen „op de steun van Was hington", zou de christendemokra- ten op het tweede plan brengen. President Duarte De partij van president Duarte kan volgens de voorlopige uitslagen reke nen op ruim 40 procent van de stem men. niet voldoende om alleen een regering te vormen. Rodriguez Porth voegde er echter aan toe dat een der gelijke regering de Christendemo craten niet zou uitsluiten en dat de vijf partijen bereid zouden zijn hen in hun coalitie op te nemen. Voordat hij de aanstaande vorming van een regering bekendmaakte had ex-majoor Daubuisson een onder houd met christendemokratisch lei ders ten huize van de Amerikaanse ambassadeur in San Salvador. Ook de leiders van de vier andere betrok ken partijen waren bij het gesprek aanwezig. Iedere vrijdag Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Dinsdag 30 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur- sus „Ken uw recht". 20.00 - 22.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw; C.P.B.-af deling, 19.45 uur. UW ontmoetingscentrum. UW kontaktavond. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Beatrixschool. Ledenvergadering Rode Kruis. 20.00 uur. Stichting Peuterspeelzaal. Ouder avond. 20.00 uur. Woensdag 31 maart Zierikzee Poppentheater „Alteklein", St. Do- musstraat. „Het vreemde Ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag NCVB. 14.30 uur. Brouwershaven Zaal Ringelberg, VARA gespreks groep Schouwen-Duiveland, 20.00 Donderdag 1 april Zierikzee De Lichtboei. Jaarvergadering We reldwinkel. 19.30 uur. Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 20.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Ouderavond Christelijke Schoolvereniging ds. J. Boogermanschool. 19.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Vrijdag 2 april Zierikzee Kleuterschool „De Speeldoos". Inle veren kleding voor kinderkleding- beurs. 19.30 - 21.30 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Bijeenkomst zeskamp Koninginnedag. 20.00 uur. Haamstede „De Graaf van Haamstede". Verga dering varkenshoudersvereniging „De Opgaande Zon". 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek- en zangavond. 19.30 uur. Bruinisse N.H. Verenigingsgebouw. Groene Kruis, voorlichtings avond brand wonden. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 3 april Zierikzee Kleuterschool „De Speeldoos". Zo- merbeurs voor kinderkleding. 10.00 - 12.00 uur. Oosterland Dorpshuis „De Oosterhof". Puzzelrit P.J.Z. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Maandag 5 april Zierikzee Poststraat 25. Inleiding „Bloesem Therapie" door Vreneli Komter. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 16.00 uur. Nieuwerkerk „Ons Dorpshuis." Stichting Samen levingsopbouw. 19.30 uur. Woensdag 7 april Bruinisse Leeszaal bibliotheek. Dick de Ko ning speelt lichte- en serieuze muziek op gitaar. 20.30 uur. Zaterdag 10 april Nieuwerkerk Kerk Ger. Gemeente, Molenstraat. Zangavond. 20.00 uur. Donderdag 15 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Vrijdag 16 april Zierikzee Concertzaal. Donateurskoncert „Kunst en Eer". 20.00 uur. Westenschouwen Restaurant „Westenschouwens Wel varen". Voorjaarsvergadering „VW Burgh-Haamstede". 20.00 uur. Haamstede Hotel Bom. Laatste vergadering „De Koppeling". 20.00 uur. Woensdag 21 april Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Donderdag 22 april Scharendijke Gemeentehuis. Raad Middenschou- wen. 19.30 uur. Woensdag 5 mei Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Donderdag 6 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 15 mei Zonnemaire Mobiele tent, schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. Donderdag 20 mei Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Donderdag 3 juni Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 5 juni Zonnemaire Mobiele tent, I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert Apollo". 20.00 uur. Zaterdag 26 juni Zonnemaire Mobiele tent, I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert „Nut en Uitspanning". 19.30 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Een abri heet zo'n huisje". In Rot terdam wacht je er zoet op de tram, in mist en regen, want zo was dat daar ook de laatste dagen. De afwer king van zo'n Maasstedelijk wacht huisje is van doorzichtig plastic, maar je kunt er toch echt niet door heen kijken, want de viltstiftspecia listen zijn onbeschrijflijk aan het werk geweest. Hun nagelaten op schriften zijn schreeuwerig, maar doorgaans ook ondoorgrondelijk. Eén woord domineert; dat staat aan alle zijden, met grote onuitwisbare letters. Het woord is ,,Roedoe" en wat dat wel betekenen mag? Sinds Pompei en het leven in die stad als in een oogwenk is gestold door de aanzwellende gloeiende lava, is er op één punt in de wereld nog niets veranderd. De liefdesbetuigin gen stonden immers al op die Pompei-muren, zoveel jaren later te voorschijn gekomen. In Rotterdam staan ze op het plastic van het wacht huisje; heel vaak en heel groot: ,,Ik hou van Diana". Toch een schroom vallig jongmens, die niet durft en daariia maar naar de stift greep, in de hoop dat Diana het lezen zal? Maar er staat geen onderschrift bij, zodat de in stilte beminde, alleen weet, dat er ergens een stadgenoot is, die aan haar denkt. Veel enger is de neergekalkte kreet van (misschien?) een hater: Jezus komt, haal de spijkers"; een gewilde herhaling van het drama, dat de wereldgeschiedenis veranderde? Raadsels genoeg in het wachthuisje, maar niet rond zekere ..Freddy". Het beste is maar alle Rotterdamse da mes tegen hem te waarschuwen, maar deze stem reikt niet ver genoeg. Zijn alibi is duidelijk: ,,Sexy Freddy, always ready"; een sexmaniak(je), dat op enge, kraakloze schoenen stra ten en café's afschuimt op zoek naar prooi"? Zijn twijfelachtige roem straalt af van de graffitiruiten van het tramhuisje, intussen - zo blijkt - danig bewerkt met gloeiende peu ken, die er donkere smeulgaten in hebben gebrand. Na al die verloedering kreeg ik in eens het beeld van zo'n voorloorlgs smetteloos stationnetje ergens in het Arnhemse. Een stille zomerdag; een witkiel die een wagentje met koffers voor zich uitschoof; bomen met hoog prevelende blaadjes in de wind op de achtergrond, een dokkerende kar, met een suffig paard er voor op gind se weg; een man met een bolhoed en een rieten koffer, die elke minuut zijn zakhorloge kontroleerde, totdat blazend en fluitend de trein voorreed met stoom en gesis. Portieren die voorzichtig open gingen en bedaarde mensen, die uitstapten. Ze drentelden weg en daarna werd het weer stil en schoon was het al. geen vuiltje, geen papier, geen poep, geen krassen op de muren, geen plastic, want dat moest nog uitge vonden. ..O. maar daar kwam de tram al". Weg beeld, weg gedachten. De abri met alle smerigheid er op en er aan, verdween in de regen en de mist. SCHIERE1LA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2