ZIN IN AF WISSELING? DEN HAAG IS OPZOEK NAAR VERSTERKING. BEL: 070-102244/45 Neem hollandse winters niet langer voor lief HANNIE'S HUWELIJKSVAKANTIE Huisartsenvereniging over bezuinigingen in gezondheidszorg HUURDERS VAN NEDERLAND Boven vijftig „er uit" Verkeersdoden Veendammer schopte vriendin dood Rellen in Utrecht Vrouw gewurgd Tuindersgasprijs omhoog Amnesty-Nederland begint aktie voor EI Salvador De afvalbunker te Borsele Voorjaarsnota Handtekeningen voor Joden in Rusland ZIF.RIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 29 maart 1982 Nr. 23089 t 7 UTRECHT, 27-3. In de gezondheidszorg zijn op langere en korte termijn om buigingen mogelijk. Regering, parlement en betrokken organisaties zouden met het oog daarop gezamenlijk een doelstelling moeten formuleren en aan vaarden. De voorzitter van de Landelijke Huisartsen Vereniging, H. G. Bes- sem, stelt dit in het artsenblad „Medisch Contact" Zelf doet Bessem een aantal sug- zondheid, ziekte en gezondheidsbe- gesties voor ombuigingen op lange vorderend gedrag, systematische uit- termijn: ondersteuning van de breiding van voorzieningen die de zelfstandigheid en eigen verantwoor- mens helpen zich zo lang mogelijk delijkheid door voorlichting over ge- zelfstandig in zijn eigen omgeving staande te houden en uitbreiding van voorzieningen waardoor invaliden toch in hun eigen omgeving kunnen blijven. Advertentie AMSTERDAM, 27-3. Alle perso neelsleden van de universiteit van Amsterdam die ouder zijn dan vijftig jaar kunnen binnenkort een aanbod verwachten van het kollege van bestuur gebruik te maken van een wachtgeldregeling. Dit meldt het weekblad van de univesiteit van Amsterdam, Folia Civitatis, en een woordvoerder van personeelszaken heeft dat inmiddels bevestigd: ,,de brief van het kollege ligt al klaar, hij moet alleen nog ondertekend wor den". Een speelgoed- museum DEVENTER, 27-3. Deventer gaat zijn befaamde speelgoed- kollekties onderbrengen in een museum. Nu zijn die verzame lingen nog ondergebracht in twee musea: het museum voor mechanisch speelgoed en het museum ,,De Drie Haringen" dat andersoortig speelgoed verzamelt, zoals antieke pop pen. De gemeente, die de beide musea exploiteert, vindt dat de twee gebouwen te ver uit el kaar liggen. Bovendien zijn ze te klein voor een goede exposi tie en laat de toegankelijkheid ervan te loensen over. De twee musea worden nog deze zomer ondergebracht in twee monumentale panden die naast elkaar liggen. MEERKERK, 26-3. De 21-jarige L. A. C. J. Hermans uit Etten-Leur is vrijdagmiddag tijdens werkzaamhe den op Rijksweg 27 ter hoogte van Meerkerk door een achteruitrijdende asfaltauto overreden. Volgens de rijkspolitie overleed de man ter plek ke. een kollega raakte licht gewond. VORDEN. De 21-jarige Ria Hui- tink uit vorden is vrijdagavond rond acht uur door een verkeersongeluk op de baakseweg in haar woonplaats om het leven gekomen. Ze werd door een personenauto, die juist een ande re auto had gepasseerd, geschept, ter wijl ze op een fiets reed. Ze overleed ter plaatse. LEUSDEN. De 62-jarihe K. de Vries uit Nijkerk is in de nacht van vrijdag op zaterdag overleden als ge volg van een verkeersongeluk vrijda gavond in Leusden. Het slachtoffer werd evenals drie andere voetgangers geschept door een personenauto, terwijl hij langs de Dodeweg wandelde. De personenauto vloog met hoge snelheid uit een bocht. Toen de bestuurder de auto weer op de weg wist te krijgen schoot de wagen door naar de overkant, waar de vier voet gangers gerakt werden. Zij werden alle vier overgebracht naar een zie kenhuis. De automobilist is door de politie aangehouden. Advertentie Op korte termijn Voor de korte termijn bepleit de LHV-voorzitter onder meer het nog nadrukkelijker stimuleren van huis arts en specialist om medisch en eko- nomisch verantwoord geneesmidde len voor te schrijven. Verder meent hij, dat behalve aan de patiënt ook aan de arts steeds moet worden ge toond wat de financiële gevolgen zijn van zijn of haar handelwijze. Bessem zegt verder, dat er voorlopig geen vergunningen meer moeten worden ingetrokken van apotheekhoudende huisartsen. Tenslotte stelt de LHV-voorzitter, dat „zogenaamde bevolkingsonder zoeken" die te algemeen zijn en daar door te weinig doel treffen vergele ken tot de kosten, moeten worden stopgezet. VEENDAM, 26-3. De 30-jarige M. F. C. C. uit Veendam heeft vrijdagoch tend bekend zijn 20-jarige vriendin. Wilma Kraai, met wie hij sinds kort samenwoonde, te hebben doodgesla gen en doodgeschopt. Een motief voor zijn daad kon hij nog niet geven aan de Veendammer politie. Hij sprak slechts over een onenigheid, die hij in de nacht van donderdag op vrijdag had gekregen met het slacht offer. De dader, die doodslag c.q. moord ten laste gelegd zal worden, was geen onbekende van de politie. Een klein jaar geleden was hij net vrijgekomen na een straf te hebben uitgezeten we gens heroïnebezit. Het adres van C, waar de politie het stoffelijk over schot vrijdagochtend aantrof, gold als een plek waar regelmatig hard- drugshandel plaats vond. C. is zelf- ook een verslaafde. Hij geldt als een kleine dealer. Verder onderzoek zal nog uitwijzen of C. onder invloed van drugs was, toen hij het meisje doodsloeg. Tot op heden heeft de Veendammer politie geen drugs in de flat van C. aange troffen. UTRECHT, 26-3. in de Utrechtse binnenstad zijn vrijdag ernstige on geregeldheden ontstaan bij de ont ruiming van een kraakpand aan de Nieuwegracht. De mobiele eenheid heeft enkele straten in het centrum moeten afzetten, terwijl groepen van tientallen krakers en sympathisan ten door het centrum trokken. Zij hebben daarbij onder andere ruiten vernield van het gerechtsgebouw aan de Utrechtse Hamburgerstraat. Dat heeft de Utrechtse politie gemeld. SALISBURY. De politie van Zim babwe heeft een aantal arrestaties verricht na de ontdekking van een groot wapendepot bij de zuidelijke stad Bulawayo. LANDSMEER, 27-3. De 37-jarige vrouw Tinie Keizer uit Landsmeer, wier lichaam donderdag bij een brand in haar woning werd ontdekt, blijkt om het leven te zijn gekomen door wurging. Sektie op het slachtof fer heeft dit vrijdag uitgewezen, al dus een woordvoerder van de rijkspolitie. Het lichaam van de vrouw werd donderdagmorgen vroeg door de brandweer gevonden. De vrouw lag toen op bed met een nylonkous om de hals geknoopt. Hoe de brand ont stond is nog niet bekend. Dat deze werd aangestoken sluit de politie niet uit. Flitsen uit het buitenland BEIROET. De Iraakse president Saddam Hoessein heeft een bezoek gebracht aan het front in de Iraaks- Iraanse oorlog, terwijl de twee strij dende partijen beiden volhielden aan de winnende hand te zijn in de ge vechten die de afgelopen week flink zijn opgelaaid als gevolg van een Iraans offensief. BOMBAY. Een vijftigtal leden van de beweging „Azad Hind Sena" (vrij: leger vrij India) heeft met benzine bommen een aanval gedaan op het Amerikanse konsulaat-generaal in Bombay. Bij het uiteenslaan van de betoging schoot de politie een beto ger dood. SAN SALVADOR. Salvadoriaanse guerrillastrijders hebben twee keer een aanval uitgevoerd op het hoofd kantoor van de centrale kiesraad in de hoofdstad San Salvador. Volgens een lid van de kiesraad vielen daar bij geen gewonden en was er geen schade. PARIJS. De Franse regering heeft de 41-jarige Jean Pierre Hugon ont slagen als direkteur-generaal van de staatsmijnen, omdat hij in het open baar kritiek had geoefend op het ka binetsbesluit om Algerijns aardgas te kopen. STOCKHOLM. Zweden heeft de Sowjet-Unie. een rekening groot 212.000 dollar aangeboden voor het vlottrekken van een Sowjetrussische onderzeeër die in oktober aan de grond was gelopen in verboden ge bied in de buurt van een marinebasis binnen de Zweedse territoriale wate ren. WASHINGTON. President Reagan heeft de beslissing of de V.S. al dan niet de aanleg van de Russische aard gasleiding naar West-Europa moeten vertragen wederom uitgesteld, zo heeft een woordvoerder van het Wit te Huis verklaard. BONN. In de Duitse Bondsrepu bliek cirkuleert sinds enkele weken onder rechts-radikalen een soort „zwarte lijst" met de namen van tal rijke - meest Joodse - personen en in stellingen in Oostenrijk en West- Duitsland. TOKIO. Japan moet zijn militaire uitgaven verhogen, wil het in zijn luchtruim en de regionale vaarwegen goed kunnen patrouilleren. Dit heeft de Amerikaanse minister van defen sie, Caspar Weinberger, tijdens een bezoek aan Japan gezegd. PARAMARIBO. Alle verdachten van de mislukte couppoging in Suri name zullen worden berecht door een gewone krijgsraad. Dat heeft leger leider Desi Bouterse verklaard in een vraaggesprek met de Surinaamse ra dio. WARSCHAU. De rechtbank van Bielsko-biala heeft de voorzitter van de afdeling van Solidariteit in het distrikt Podbeskidzie veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. BONN. Onbekenden hebben een stuk luchtafweergeschut gestolen van het Westduitse leger. "Dit heeft een woordvoerder van het Westduit se ministerie van defensie bekendge maakt. VERENIGDE NATIES. De Nicara guaanse leider Daniël Ortega heeft in de veiligheidsraad gezegd dat de Ver enigde Staten van plan waren tegen eind maart zijn land binnen te val len. DEN HAAG. 27-3. Het Landbouw schap en de Gasunie zijn overeenge komen dat de tuinders-aardgasprijs per 1 april met 2,5 cent per kubieke meter omhoog gaat, van 30,6 tot 33,1 cent. Deze verhoging zal tijdelijk zijn: zij zal gedurende een maand gelden. Het Landbouwschap heeft dit vrij dag meegedeeld. Volgens een woordvoerder van het schap is het akkoord gaan met deze verhoging, bedoeld als een gebaar tegenover de Europese Commissie. De overheid geeft méér subsidie om huurwoningen met voorrang te laten isoleren. Haal deze brochure op postkantoor of gemeentehuis. En bekijk wat u misschien komende winter al aan stookkosten kunt besparen! BRASILIA. De partij van de demo- kratische beweging, PMDB, de be langrijkste oppositiegroepering in Brazilië, heeft vorige week een van haar felste aanvallen gedaan op de regering van generaal Figueiredo. Zij beschuldigde haar van het nemen van maatregelen waarvoof zelfs de grootste diktaturen zich zouden scha men. LONDEN. Van de Britten blijkt 38 procent geen belangstelling te heb ben voor het bezoek, dat paus Johan nes Paulus II begin mei aan Engeland brengt. Ongeveer evenveel, namelijk 36 procent, is wel geïnteresseerd, ter wijl 26 procent niet bijzonder geïnte resseerd is. DACCA/NEW DELHI. De militai re leider van Bangladesj, luitenant- generaal Ershad, heeft een advies raad benoemd. BANGKOK. Vietnam heeft China opnieuw beschuldigd van het schen den van hun gemeenschappelijke grens. Deze schendingen getuigen volgens Hanoi van de vijandige poli tiek van Peking tegenover zijn zuid erbuur. MANAGUA. Rechtse kommando's hebben bij een aktie in een grensplaats in het noorden van Nica ragua een pakhuis in brand gesto ken, waarna zij terugkeerden naar hun bases in Honduras, zo heeft het Nicaraguaanse ministerie van defen sie meegedeeld. HOUSTON. In één van de radio zenders van het Amerikaanse ruim teveer Columbia is een storing opge treden. Als dat erger wordt kan het zijn dat het ruimteveer eerder naar de aarde zal moeten terugkeren. Op de grond wordt bekeken of de zender nog kan worden gebruikt. AMSTERDAM, 26-3. De Neder landse afdeling van Amnesty Inter national is vrijdag een landelijke ak tie hegonnen voor ,E1 Salvador. Het belangrijkste onderdeel ervan is de verspreiding op grote schaal van briefkaarten. Deze aan president Reagan van de Verenigde Staten gerichte kaarten kan men naar het Witte Huis sturen. De briefkaart bevat een tekst waarin Amnesty-Nederland er bij* het Ame rikaanse staatshoofd op aandringt, niets te ondernemen wat verdere schending van de mensenrechten in El Salvador tot gevolg kan hebben, een woordvoerder van de mensen rechtenorganisatie wees erop, dat zijn organisatie daarbij ook doelt op militaire leveranties en hulp, voorzo ver een en ander dienstig kan zijn bij dergelijke schendingen. Ook langs andere weg zal Amnesty International, onder andere vanuit Nederland, druk uitoefenen op de re gering van de Verenigde staten, op dat Washington zijn steun aan het Middenamerikaanse land herziet. BORSELE, 27-3. Gedeputeerde sta ten van Zeeland hebben de meeste bezwaren die diverse instanties, in stellingen en personen hebben inge diend tegen het afgeven van een ver klaring van geen bezwaar voor de bouw van een afvalopslagbunker bij de kernéentrale Borsele, ongegrond verklaard. Gs lieten deze verklaring van geen bezwaar op 8 december van het vorig jaar bij de gemeenteraad van Borsele afgeven vlak voor het tot een beslis sing zou komen over de vraag of de vergunning voor de bouw wel of niet verleend zou worden. Een groot aan tal mensen heeft dit gebaar gezien als een onaanvaardbare beïnvloeding van de gemeenteraad van Borsele door gs van Zeeland. Deze raad nam, na afloop van een vergadering, een positieve beslissing en verleende de bouwvergunning, waardoor de opslag van radio-actieve afvalstoffen bij de kerncentrale Borsele mogelijk wordt. DEN HAAG, 26-3. Het overleg tus sen de vijf meest betrokken mi nisters in het kabinet over de voor jaarsnota wordt aanstaande woens dag voortgezet. Minister-president Van agt heeft dat vrijdagmiddag na afloop van het kabinetsberaad meegedeeld. Ook vrijdagmiddag is er tussen de be windslieden nog overleg geweest. Het gesprek over de voorjaarsnota wordt enkele dagen opgeschoven om de premier de gelegenheid te geven de komende vergadering van de eu- ropese raad in Brussel bij te wonen. Van Agt deelde mee dat het kabinet het uiterste zal proberen om de voor jaarsnota eind volgende week af te doen. Van Agt schat de kans dat het kabi net uit de problemen rond de voor jaarsnota komt nog steeds boven de vijftig procent. Gevraagd naar het ef- fekt van de statenverkiezingen van woensdag op het overleg in de vijf hoek zei Van Agt na lang aarzelen dat de inspirerend hebben gewerkt. DEN HAAG, 27-3. Minister Van der Stoel van buitenlandse zaken heeft in Den Haag uit handen van een dele gatie, bestaande uit vertegenwoordi gers uit ondermeer kerken en mid delbare scholen, symbolisch ruim 800.000 hantekeningen aangeboden gekregen. Met de handtekeningen, die verzameld zijn door het aktieko- mité „Eén miljoen handtekeningen voor Russische Joden" wees de dela- gatie op de verslechterde positie waarin Joden in Rusland zich bevin den. Verloren ring in koeiemaag GLOUCESTER, ENGE- LAND, 28-3. Een kostbare gou den ring. die meer dan een jaar geleden verloren was in een voederkuil is vrijdag terugge vonden - in de maag van een dode koe. De boerenknecht Ferdy Par ker was de ring kwijtgeraakt. Een veeart vond het erfstuk te rug toen hij sektie op het kada ver van de koe verrichtte, PARIJS. Marie-Agnes Cailliau, de enige zuster van ex-president Char les de Gaulle, is op 92-jarige leeftijd overleden. Wat biedt de BEELDBUIS DINSDAG 30 MAART NED. 1: De EO vangt het avondpro gramma aan met het kleuterpro gramma D'r kan nog meer bij ge volgd door de vrolijke dierenreeks Kop en staart. Dan een nieuw infor matief programma getiteld Afrika inzicht. Laat je zoon studeren is de ti tel van een dokumentaire over uni- verstair onderwijs in Nederland. Speurtocht naar het verleden. Is een eerste van drie speelfilms van Roe land Kerbosch samengesteld over zijn familie. In het eerste deel maak te hij een portret van zijn grootva der. Uit oud familiemateriaal is deze film samengesteld vervolmaakt met persoonlijke herinneringen en frustraties. NED. 2: Popnieuws uit binnen- en buitenland is te verwachten in Avro's toppop. Dallas brengt weer allerlei nieuws rond de familie Ewing. Nu J.R. met ernstige verlam mingsverschijnselen kampt heeft Bobby de honeurs waargenomen bij Erwing Oil. J.R. probeert echter zijn broer bij allerlei beslissingen die hij moet nemen te dwarsbomen. Dan het spelletje Wie van de drie en de vijfde aflevering van Hollands Glorie. In Honderd beroemde schilderijen wordt vervolgens het Winterland schap van Hendrick Averkamp ge toond. DINSDAG 30 MAART NED. 1: 10.00 Schooltel.; 13.00 Nieuws voor doven; 14.30 Schooltel 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Te- leac; 18.58 Nieuws; 19.00 D'r kan nog meer bij; 19.15 Kop en staart19.30 Afrika in zicht; 20.20 Laat je zoon studeren; 21.37 Journaal; 21.55 Den Haag vandaag; 22.10 Speurtocht van het verleden; 23.30 Nieuws. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Archibald; 19.05 Toppop; 20.00 Jour naal; 20.27 Dallas; 21.20 Wie van de drie?; 21.50 Holland glorie; 22.40 Te- levizier magazine; 23.20 De toestand in de wereld; 23.25 Honderd beroem de schilderijen; 23.40 Nieuws. 13 De verschrikte Flip had gevraagd, wat er opeens met haar aan de hand was. Zonder ook maar iets te verzwij gen, had ze haar hart uitgestort „Wat heb ik, vergeleken met jou? Je praat over een bankstel van tweeduizend gulden of het twee tientjes is. Ik heb van de week een rekensommetjes gemaaktwat het allemaal gaat kos te, voor we alles hebben voor ons huis. Dan zijn we met twintigduizend gul den nog lang niet klaar. Tenminste als we alles kopen, wat jij graag wilt heb ben. Dat is tienduizend voor ons elk. En waar moet ik tienduizend gulden van daan halen? Ik voel me minderwaardig, want jouw ouders kunnen het allemaal be talen en de mijne niet Ik ben maar zo bang, dat we later, als we eenmaal getrouwd zijn, er ruzie over zullen krijgea Zo in de geest van; wat had jij voor we trouwden? Ik geloof, dat het maar beter is als ik het uitmaak. Jij moet een meisjes zoeken van je eigen stand, dat ook geld heeft Wat breng ik mee? Armoedzaaier, die ik ben?" Dat was vanzelfsprekend niet in goede aarde gevallen. Flip had op alle mogelijk manieren geprobeerd haar ervan te overtuigen, dat dit van onder geschikt belang was, als een meisje en een jongen van elkaar hielden en wil den trouwen. „Dat ik misschien wat meer geld van mijn vader krijg dan jij, speelt geen enkele rol. Jij draagt jouw steentje bij, al is het nog zo klein, ik zorg voor de rest Een daar praten we nooit meer over. Tenslotte houden we van elkaar en dan telt al het andere niet mee." Er werd die avond lang en breed over gesproken. Flip bezat als het nodig was, in hoge mate overtuigingskracht en tenslotte had Hannie zich ermee verzoend, dat ze maar ten dele financi eel kon bijdragen in de aankopen voor hun nieuwe huis, dat immers al in aanbouw was. Samen gingen ze af en toe kijken naar het grote winkelcen trum, dat plaats zou bieden aan een kleine dertig zaken. Daarom had vader Boerée, nog vóór de bouw was begon nen, één der winkels gekocht Voor Flip en Hannie, zodat ze kunnen trou wen en dan heeft Flip meteen een broodwinning. Want een schoenenzaak zal het in dit snel groeiende stadsdeel zeker doen. Temeer, omdat het filiaal wordt van onze gevestigde zaak in de binnenstad- Flip en Hannie gaan er boven wonen, zodat er 's nachts ook een zekere mate van toezich is. Ten slotte ligt dit nieuwe stadsdeel voor lopig enigszins geïsoleerd van het cen trum, zodat we rekening moeten hou den met de mogelijkheid van ongewen ste individuën. Bijvoorbeeld inbre kers. We laten een alarminstallatie bouwen met een verklikker op hun slaapkamer, zodat we op iedere even tualiteit voorbereid zijn. Gelijktijdig met de bouw van het winkelcentrum was het grote flatge bouw nan de overkant va" de brede van de grond gekomen. Vader Boeree had het een keer bekeken, toen ze zich Door HENK VAN HEESWIJK op de hoogte stelden van de vor deringen gezegd; „Let eens op mijn woorden; de flat is misschien nog eerder klaar dan de winkels. Zodat we meteen klanten hebben aan de over kant" Van belang was ook, dat de buslijn, nog voor het winkelcentrum in zijn geheel klaar was, werd doorgetrokken naar het nieuwe plein. Want zonder openbaar vervoer zou het winkelcen trum te geïsoleerd komen te liggen. Al was er ook ruim voldoende parkeer gelegenheid. Daartoe waren plein en omliggende straten breed genoeg ge maakt Tijdens de diverse aankopen, welke het paar de laatste weken voor hun huwelijk had gedaan, behield Hannie de nare smaak van: Flip betaalt het meest; mijn zo zorgvuldig vergaarde kapitaaltje valt helemaal in het niet bij de dik gevulde portefeuille, die Flip bij zich draagt M aar ze had er over gezwe gen en Flip, de schat, had er nooit één woord op gezinspeeld. Waarschijnlijk best wetend, dat ze het misschien nog op staande voet zou uitmaken, als er zelfs maar de gek mee gestoken zou zijn door Flip, want in deze dingen was Hannie erg fijngevoelig. Toch moet ik oppassen, dat ik er geen complex van overhoudt wist het meisje. Want er gens voel ik me minderwaardig. De zaak en het huis is van mijn aanstaan de schoonvader, de inrichting van de winkel eveneens. (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 7