Uitspraak rechtbank in Zeeuwse visfraudezaak Middenschouwen akkoord met vaststelling Welzijnsplan Stadsbewoners komen toch naar het Zeeuwse strand Mosselfonds leeggekocht Raadsvergadering ALCANTARA, WAAROM BEN JE ZO AANTREKKELIJK? Vierschaar-koncert „Quadro Hotteterre" Kopziekte bij koeien Werk in visserij Gevangenisstraffen en geldboetes Te veel haring Engelse vissers in Lauwersoog 4 MIDDENSCHOUWEN, 25-3. De gemeenteraad van Middenschouwen heeft donderdag zonder hoofdelijke bestemming besloten tot vaststelling van het Wel zijnsplan, het jaarprogramma 1982 en de subsidieveror dening sociaal-kulturele aktiviteiten. Burgemeester W. den Boer merkte bij de behandeling van dit voorstel op, dat men ongeveer twee jaar bezig is geweest met voorbe reidingen van de stukken. Overeengekomen was, dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland één lijn zouden trek ken. De voorzitter vroeg clementie voor bepaalde uitlatingen hier en daar. De belangstelling van de inwoners is tengevolge van de lange procedure tanende. Gelukkig zijn er ook van het ministerie van c.r.m. geluiden vernomen, dat getracht moet worden alles eenvoudiger te doen. Materialistisch De heer Van den Bosse (SGP) zei, dat het hem opgevallen was dat in het welzijnsplan alleen aandacht ge schonken is aan de materialistische kant. Een groot welzijn als Gods Woord komt volgens hem niet naar voren. Hij vond het jammer, dat hier aan niet meer aandacht geschonken is. De voorzitter antwoordde, dat er volgens verschillende inzichten te- Advertentie Alcantara: een (niet zó maar!) veelbelovende naam om te onthouden. De naam Alcantara staat voor een schitterend-ogende, suède- achtige stof, die héél praktisch is in onderhoud. Alcantara het materiaal dat past bij eigentijdse mode. njode Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19. Zierikzee Telefoon 01110-2816 gen het welzijn aangekeken wordt. Hij had begrip voor de opmerkingen van de heer Van den Bosse. Het doel van de opzet was verdeling van gel den voor besteding in het kader van het welzijn. ben besloten de zaak ter sprake te brengen bij het overleg tussen de burgemeesters op Schouwen-Duive land en de kommandant van de regi onale brandweer, dat ongeveer half april gehouden zal worden. De financiële middelen moeten nu eenmaal ook aanwezig zijn. Drempels tunnel De heer Koster (C.D.A.) vroeg aan dacht voor verbetering van de drem pels voor de tunnel aan de Rampweg te Scharendijke. De voorzitter zegde toe, dat ge wenste verbetering onder aandacht van de wegbeheerder zal worden ge bracht. Bijzonder onderwijs STREEKNIEUWS De raad besloot de exploitatiever goeding over 1980 voor de bijzondere lagere scholen gewijzegd vast te stel len in verband met de definitieve vaststelling door de minister van het bedrag van de administratiekosten per leerling. Vastgesteld werden de tweede wij ziging van de Bezoldigingsverorde ning gemeentepersoneel 1981, de 39e en 40e wijziging van de gemeentebe groting voor 1981 en de 4e wijziging van de begroting voor 1982. Storting havenslib Tijdens de rondvraag bracht de heer Renden (P.v.d.A.) naar voren, dat er vrij recent in de pers een be richt te lezen was over de storting van verontreinigd havenslib voor de kust van Renesse. Wanneer er meer over dit onderwerp bekend is, zou hij het op prijs stellen, dat hierover ver ontrusting wordt uitgesproken. De voorzitter zei, dat er over de stor ting van havenslib uit Rotterdam de laatste tijd verschillende geruchten de ronde doen. Wanneer er iets kon- kreets bekend is, is het zaak hieraan aandacht te schenken. Brandweer De heer Hart (V.V.D.) deelde mede, dat er twee weken geleden in bijzijn van de raadsleden een demonstratie voor de brandweer gehouden is met hulpverleningsmaterieel. Hij vroeg of b. en w. zich al over aanschaffing beraden hadden. De voorzitter antwoordde, dat er al een verzoek van de kommandant van de brandweer te Kerkwerve is inge komen voor aanschaffing,! De kosten worden geraaAid_op± y 18.000,—. Burgemeester en wethouders heb- DREISCHOR Insluiping Dhr. C. v. d. L., wonende aan de Zuiddijkweg, bemerkte, bij terug keer van een wandeling, dat de deur van zijn woning openstond. Hij ver mist o.a. aan gouden horloge, gouden manchetknopen en een gouden bow ling-trofee. OOSTERLAND Fietstertje aangereden Zaterdag stak de 9-jarige B.B. uit Oosterland in de V. d. Abeelestraat met haar fiets de weg over, net toen de automobilist J. v. S. uit Nieuwer- kerk passeerde. Zij werd gegrepen en gewond naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis vervoerd. Vlaggemasten vernield In de nacht van zaterdag op zondag werden de vlaggemasten bij Restau rant „De Blauwe Keet" en bij het tankstation vernield. DEN HAAG. De NOVIB heeft vier honderdduizend gulden geschonken aan het gezamenlijk oppositiefront van politieke partijken, vakbonden, studenten- en boerenorganisaties in El Salvador en een bundeling van vijf politiek-militairé organisaties in dat land. DEN HAAG. Minister Zeevalking (verkeer en waterstaat) is door het kabinet aangewezen als projektmi- nister voor het opstellen van een na tionaal verkeersveiligheidsplan. Het plan moet eind dit jaar gereed zijn en een verkeersveiligheidsbeleid voor de komende vijf jaar bevatten. S.C.Z./Uit in Zeeland Zierikzee werd tegen het week einde opeens genereus verwend met muziek: in opeenvolging, maar dicht op elkaar: het Zeeuws orkest en dan vrijdag, het Chr. Residentie Mannen koor en in de Vierschaar van het stadhuis een perfekt instrumentaal programma van het Quadro Hotte terre, één van de verschillende en sembles, waarbinnen - doorgaans jonge - exceelente musici elkaar heb ben gevonden en die - spelen voor plaat en publiek - niet weinig de aan dacht op zich vestigen. Met Quadro Hotteterre is dat ook het geval. Het gaf een verfijne avond vol Bachmu- ziek, vooral voor de Johann Sebas- tiaan-fans een unieke kans voor weer een aparte ontmoeting met de groot meester. Er werd ensemble gepeels, maar vooral ook solo, met als opener de Sonate in g-klein voor altblokfluit en basso continuo, met aan de instru menten Kees Boeken en Wouter Möl- ler; twee ge-engageerde musici, die de Bach-ritmiek in modelvorm wisten te vertolken, het gevaar van de monotonie gevoelig vermijdend. De Partita in c-klein werd gespeeld door de altblokfluittist Walter van Hauwe, een prestatiestuk, gespeeld in een vergelijkbare vloeiende lijn. Clavecimbelist des avond was Bob van Asperen, die solo de Toccata in d- klein speelde; typisch Bach's meesterwerk, met ontroerende ethe- riek gebracht en een bewonderens waardige technische beheersing. Zeker niet voor Zierikzee was een vioolcello-uitvoering. Het gold de Suite nr. 2 in d-klein, een zevendelig werk, waarin de cello-klank op su blieme wijze recht werd gedaan en de lichte weemoed inhaerent aan het in strument, de aandacht gevangen hield. Quadro Hotteterre kompleet was te horen in de Trio-sonate in F-groot. waarmee het ensemble eigen homo geniteit illustreerde en de geciseleer de samenspelmogelijkheden luister rijk ten toon spreidde. Zo ontstond ook ditmaal weer een perfekt Vierschaarkoncert, zeker voor het bijna ten einde lopende sei zoen het laatst. De belangstelling van het publiek had groter kunnen zijn. maar - als gezegd - er was tegen het weekeinde nogal wat konkurren- tie. Bloemen waren er voor de exeku- tanten, die ook de herinnering aan een nadrukkelijk applaus mee naar huis mochten nemen. S.C.D./Uit in Zeeland was de organisatrice van dit zoveelste Zierikzee-koncert. B d v Mening insprekers: MIDDELBURG, 29-3. In „Abdij-nieuws", het publieke orgaan van de provincie wordt nader ingegaan op de inspraak-resultaten naar aanleiding van de struktuur- schema's Openluchtrekreatie en Natuur- en landschaps behoud. Openluchtrekreatie Het struktuurschema openluchtre kreatie verkondigt de opvatting dat voorzieningen voor dagrekreatie moeten worden aangebracht in de buurt van de grote steden, bijvoor beeld in de randstad. De insprekers onderschreven dit wel, maar men vroeg zich af in hoe verre de bewoners van de steden hiervan gebruik zullen maken en niet toch een dagje naar het Zeeuwse strand zullen gaan Dagrekreatie Daarom mag 't voorgestelde beleid niet betekenen dat er geen rijkssub sidie meer mag worden besteed aan voorzieningen voor dagrekreatie in Zeeland. Vooral is de uitbreiding van slechtweervoorzieningen dringend gewenst. Zeer grote projekten wor den echter afgewezen. Wat de verblijfsrekreatie betreft (hotels, zomerhuizen, campings) wij zen de meeste insprekers uitbreiding van de oppervlakte af. Men ziet meer in een verschuiving van vast naar toeristisch (wisselend) gebruik en meer vakantiespreiding. Ook gingen er stemmen op om de ruimte die in een aantal bestemmingsplannen is gereserveerd voor zomerwoningen- terreinen om te zetten in ruimte voor campings. Natuur- en landschapsbehoud Er bestonden twee opvattingen over de nota natuur- en landschaps behoud. Een stroming vond het te recht dat het beleid slechts zeer alge meen wordt beschreven (er blijft dan veel speelruimte over voor de lagere overheid): de andere stroming vrees de dat er op deze manier geen doel treffend beleid kan worden gevoerd. Veel insprekers vonden de nota te somber. Het lijkt erop alsof er van al les aan het landschap mankeert, maar veel mensen denken er anders Er was veel kritiek op het beheer van natuurgebieden. Het rijk en par- tikulieren kampen met geldgebrek. Moeten er in deze situatie dan nog BRUINISSE. Een Brusestraat in de dertiger jaren kreeg een tegelbestra ting en dat was een kolfje naar de hand van menige fietser, 't Reed zo lekker! KRUININGEN, 26-3. Alle 255.000 mosseltonnen (een mosselton is 100 kilo), die het afgelopen seizoen door het Zeeuwse Mosselfonds waren opgekocht, zijn vrijdag tijdens een openbare uitverkoop in Kruiningen voor een prijs 1.130.451 gulden verkocht. wel nieuwe gebieden worden aange kocht? Vogels De insprekers achtten in het alge meen extra bescherming van weidevogel- en ganzengebieden niet noodzakelijk. Vanuit de natuurbe scherming werd gepleit voor het aan wijzen van enkele grote, rustige ge bieden voor deze vogels. Dat komt neer op ruim vier gulden per mosselton en dat is volgens de heer L. Lucas van het Mosselkantoor in Bergen op Zoom, gezien het extra grote aanbod, een goede prijs. Het Mosselfonds koopt partijen LAND- EN TUINBOUW Kopziekte bij koeien komt niet zo veel meer voor als vroeger. Toch moet men voorzichtig zijn, want ge heel uitgebannen is deze ziekte niet. Vooral tijdens de overgang van stal naar weide vallen telkens weer slachtoffers. Zoals bekend heeft de koe bij kopziekte, ten gevolge van een verstoorde magnesiumhuishou ding, een tekort aan magnesium in het bloed. Het is dus zaak er op toe te Zien dat het dier onder alle omstan digheden voldoende magnesium kan opnemen. De eenvoudigste maatregel in deze, is te zorgen dat het jonge voorjaars gras voldoende magnesium bevat. Hiervoor moet de magnesium toestand van de grond in orde zijn. Nu blijkt echter uit grondonderzoek steeds weer dat vooral op de lichtere gronden het magnesiumgehalte aan de lage kant is. Op zandgronden zijn dit ±40% van de onderzochte perce len. Onder dergelijke omstandigheden is de kans op kopziekte dan ook bij zonder groot. Het is nu de tijd om hiertegen iets te doen en wel door het grasland te bemesten met magnesi umsulfaat (kieseriet), een in water oplosbare magnesiummeststof bij uitstek. Door nu kieseriet te strooien wordt de magnesiumvoorziening van het voorjaarsgras bevorderd en kan kop ziekte worden voorkomen. mosselen op die tijdens de verkoop niet de minimumprijs van twintig gulden per mosselton opbrengen. In Oosterschelde De opgekochte mosselen liggen op 66 percelen in de Oosterschelde. Deze mosselen worden nu door de kopers opgevist en teruggezet op twee perce len waar ze verder kunnen groeien, ze worden dan in het nieuwe seizoen, dat op de tweede maandag in juli be gint, weer op de markt gebracht. Goed seizoen Het mosselseizoen 1981-1982 dat nu afloopt is vojgens Lucas bijzonder goed geweest, er was zelfs sprake van een grote overproduktie. De mosselkwekers hebben in totaal 1.255.000 mosseltonnen aangevoerd en daarvan is een miljoen ton ver handeld. De rest is door het Mossel fonds opgekocht. De prijzen lagen dit seizoen door het grote aanbod gemid deld op 35 gulden per mosselton. Vo rig seizoen was de aanvoer maar 675.000 ton en lagen de prijzen van een mosselton op rond de tachtig gul den. De Nederlandse visserij geeft werk aan 20.000 man. Aan boord van de schepen die de Noordzée en de Atlan tische Oceaan bevissen werken 3030 man, de kustvisserij geeft aan 700 mensen werk en brood, terwijl in de zoetwatervisserij (met inbegrip van het IJsselmeer) 730 personen hun bestaan vinden. Zij zorgen dus voor de aanvoer, maar aanmerkelijk gro ter is het aantal personen, dat een baan vindt in de verwerking _an de handel. Dat zijn er 11.800 (Voor de zeevisserij 8500, voor de kustvisserij 1600, voor de zoetwatervisserij 1700). De toeleveringsbedrijven, de afsla gen enzovoorst geven nog werk aan 4100 mensen. Deze cijfers zijn af komstig van minister De Koning. MIDDELBURG, 26-4. De rechtbank in Middelburg heeft vrijdag zeventien vissers en drie bedrijven veroor deeld die betrokken zijn geweest in een Zeeuwse visfraude-affaire waarbij voor een bedrag van rond de zes miljoen gulden aan gevangen vis zwart is verhan deld. De rechtbank heeft de 36-jarige. door de officier van justitie destijds als hoofdverdachte aangemerkte, J. C. S. uit Tholen en zijn 60-jarige va der. A. J. S., veroordeeld tot een geldboete van 40.000 gulden ieder. De zoon kreeg daarnaast een gevange nisstraf opgelegd van vier maanden waarvan twee voorwaardelijk. De officier van justitie had tegen beide verdachten een hogere straf geëist. Lagere straffen Ook voor de meeste andere ver dachten vielen de opgelegde geld- boetges en gevangenisstraffen lager uit dan aanvankelijk was geëist. De rechtbank-president mr. B. No- mes zei tijdens de uitspraak vrijdag bij het opleggen van de gevange nisstraf rekening te hebben gehou den met de aard en de instelling van de toch als harde werkers bekend staande vissers. De korte vrijheidsstraffen mogen dan ook in het weekeinde worden uitgezeten, zodat de voortzetting van de bedrijven van de veroordeelden geen gevaar loopt, aldus mr. Nomes. De 49-jarige visser W. S. uit Sche- veningen kreeg een geldboete opge legd van 24.000 gulden en een gevan genisstraf van vier weken waarvan twee voorwaardelijk met een proef tijd van twee jaar. De 43-jarige D. S. uit Tholen 12.000 gulden en vier we ken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. J. S., 55 jaar, uit Tholen 6.000 gulden. Zijn echtgenote 1500 gulden. De firma L. de N. uit Vlissingen kreeg een geldboete van 28.000 gulden opgelegd. De firman ten L. de N., 37 jaar, 31.000 gulden cn vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. Vader L. de N., 58 jaar, een geldboete van 31.000 gul den. P. de N., 30 jaar, 33.000 gulden en vier weken gevangenisstraf waar van twee voorwaardelijk. De firma H. en B. M. uit Araemui- den 18.000 gulden boete. De firman ten H. en B. beiden 28.000 gulden boe te en een gevangenisstraf van vier weken waarvan twee voorwaarde lijk. Visser W. van B. uit Arnemui- den, 36 jaar, 40.000 gulden boete en vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. De firma M. uit Arnemuiden: 16.000 gulden boete. Firmant J. M.: 6.000 gulden boete. Mede-firmanten L. en P. beiden een geldboete van 13.000 gulden en vier weken gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk. P B.. 35 jaar, uit Arnemuiden kreeg 13.000 gulden boete en een gevanisstraf van vier weken opgelegd waarvan twee voor waardelijk. DRACHTEN. Voor de tweede keer deze maand heeft de Nationale Wo ningraad (NWR) de noodklok geluid over de vertraging in de woning bouw, die volgens deze grote koepel van korporaties het onvermijdelijke gevolg is van de terughoudendheid van banken en pensioenfondsen om geld uit te lenen voor nieuwboupro- jekten. VISSERIJ Wil men het uitmoorden van veel jonge platvis en kabeljauw in het ei of larvenstadium voorkomen, dan zal men in 1982 moeten overgaan tot het opvissen van een gedeelte van de zuidelijke Kanaalharingstam, die omstreeks juni in de centrale Noord zee zwemt. Veel van deze oude haringstam dreigt van ouderdom te sterven en de stam is de laatste jaren zo gegroeid dat het biologisch evenwicht in de Noordzee verstoord dreigt te raken als de haring niet (gedeeltelijk) wordt weggevangen. Dit sterke argu ment voor het open stellen van de ha- ringjacht op de Hollandse nieuwe werd te berde gebracht door drs. Ad. Corten van het Rivo in IJmuiden. Nederlandse pleidooien voor de openstelling van de haringvangst op de centrale Noordzee werden vorige week ondersteund door de Schotten, die op de Hebriden haring vissen, maar die gewoon waren in de zomer op de centrale Noordzee hun netten te plaatsen, iets wat nu als zes jaar niet meer mag. Ook de Denen en de Belgen willen uitbreiding van de ha ringvisserij door de centrale Noord zee vrij te geven. Terwijl de Eemshaven in het uit erste noorden des lands nog steeds niet aan de verwachtingen voldoet (het blijft daar pappen en nathouden) is de vissershaven met de visafslag aldaar (eveneens in het uiterste noor den) een duidelijke schot in de roos. Want steeds meer vissers leveren hun vangst af in Lauwersoog. Na de Duitsers, de Denen en uiter aard de Nederlanders, blijken nu ook de Engelsen de voordelen van lau wersoog te hebben ontdekt. Vissend boven de Waddeneilanden en in de Duitse Bocht, scheelt het hun twee dagen varen of ze in Lauwersoog hun vangst lossen of in het Engelse Grimsby (meestal hun thuishaven). En dat telt bij de tegenwoordige olie prijzen. Nooit kwam er een Engels schip in Lauwersoog. In 1981 was het er eén, maar in 1982 komen er steeds meer de haven die hun evenals de andere bui tenlandse schepen gastvrij ontvangt en de afslag die hun goede service verleent, opzoeken. SCHEEPVAART Aldabi, 25-3 van Rouaan laar Bor deaux Nedlloyd Adelaide, 26-3 van Welling ton naar Bluff Ondina, 25-3 270 west Setubal naar New York. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde jKerk Beroepen te Oud-Beijèrland: drs. C. A. van der Sluijs, Veènendaal; te Schoonrewoerd: A. Gooyer, Putten; te Overschie (toez.): H.fRijksen (11. predikant Geref. Gem.), kand., Zoe- termeer; te Groot-Ammers (toez.): J. den Hoed, Sliedrecht. Aangenomen het beroep der Gene rale Synode der Nederlandse Her vormde Kerk tot predikant bijzonde re werkzaamheden (geestelijke ver zorging Nederlandse schippers in Duisburg Ruhrort en Nederlanders in Duisburg en omgeving): H. Gort, eervol ontheven predikant met de be voegdheid van emeritaat (direkteur rekreatiecentrum De Roggeberg) te Appelscha. Bedankt voor Haamstede: J. P. van Roon, Katwijk aan Zee; voor Hol- landscheveld (toez.): G. K. Korpo raal, Krimpen aan de Lek; voor Hui zen: J. J. W. Mouthaan, Nunspeet. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oldekerk: P. J. Scho tanus, Nottuln (W.-Dld.); te Hijken: W. H. D. Pastoor, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen; te Ach- lum: drs. P. de Jong, kand., aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Leusden: drs. G. van Belzen, Minnertsga. Beroepbaarstelling: W. H. D. Pastoor, Dorpstraat 8, Hijken; drs. J. Boer, Vermuijdenstraat 150, 8265 WL Kampen; drs. P. de Jong, Tanja- buurt, 19, 8806 KW Achlum. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Noordeloos: J. Veenen- daal, kand.. Driebergen. Tweetal te Rotterdam-West: H. H. Klomp, Zwaagwesteinde en P. van Zonneveld, Doornspijk. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Kapelle-Biezelinge: J. J. van Eckeveld, Zeist; te Norwich (Ontario, Canada): A. B. van der Hei den, Enkhuizen. Bedankt voor Barneveld: J. Ka rens. Opheusden; voor Oudemirdum: J. Driessen, Moerkapelle; voor Haar lem: C. Harinck, Dordrecht. Oud Gereformeerde Gemeenten in Nederland Bedankt voor Oosterland: J. van Prooijen, Rhenen. Baptisten Gemeenten Aangenomen de benoeming tot zie kenhuispredikant in het Diacones- senhuis Refaja te Dordrecht: A. van den Berg, Muntendam.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4