Winnaars Lego-wedstrijd van Bru, bekend gemaakt Kwaliteit konsumptieaardappels moet afzetbevorderend werken Diabetes Vereniging wil meer bekendheid krijgen ONZE PUZZELRUBRIEK In Verenigingsgebouw STREEKNIEUWS Vergadering- Z.L.M. I Iruinisse. Een deel van de prijswinnaars van de Lego-wedstrijd voor de etalage van de Werkstukken met technisch vernuft BRUINISSE, 4-4. Donderdagmiddag was in het Ned.- Herv. Verenigingsgebouw de feestelijke en uitermate spannende bekendmaking van de prijswinnaars van de regionale Lego-jubileum bouwwedstrijd die in Bruinisse was georganiseerd door de fa. H. E. Braber. Afd. Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE, 4-3. De Diabetes Vereniging Nederland hield donderdagavond in het ,,Huis van Nassau" te Zierikzee de huishoudelijke ledenvergadering. In het openingswoord sprak voorzitter C. M. Padmos, over een „mineurstem ming". Aanleiding hiervoor was vooral het gebrek aan belangstelling van jonge diabetici voor de vereniging. Zoals bekend bestaat Lego dit jaar 25 jaar en n.a.v. dit gebeuren worden in Nederland wedstrijden gehouden die via regionale, tussenronde (in Hilvarenbeek) uitmonden in een fi nale Lego-bouwen op Schiphol voor het Nederlandse kampioenschap. Vrijdag 26 februari stond de jury, bestaande uit juffrouw L. Roukema, M. A. Witzenburg, A. A. Verschoor en J. Huizer voor de zeer moeilijke taak de 95 ingeleverde werkstukken te be oordelen en van punten te voorzien. Er waren werkstukken bij die uitblonken door hun technisch vernuft, weer an dere ontroerden door hun kinderlijke schoonheid, zoals het trouwfeest van de zusjes Deurloo. Film Maar gistermiddag, met 150 belang stellenden, werden dan de winnaars OOSTERLAND Rommelmarkt Oosterlands fanfare In de zomer zal muziekvereniging „Oosterlands fanfare" weereen rom melmarkt houden ten bate. van de ei gen kas. Om hiervoor alvast artike len bijeen te krijgen, komt de mu ziekvereniging zaterdag 13 maart bij de dorpsbewoners langs. Ouderavond Peuterspeelzaal Abusievelijk werd er in het num mer van dinsdag 2 maart jl. vermeld dat de jaarlijkse ouderavond van de Peuterspeelzaal ,,'t Kraaiennest" zou plaats vinden in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk op donderdagavond 16 maart. Dit moet echter zijn op dinsdagavond 16 maart a.s. BRUINISSE Tandartsenpraktijk in oude gemeentehuis De extra-raadsvergadering van he denavond staat zoals gemeld in het teken van de verhuur van het oude gemeentehuis van Bruinisse. Het kollege van b. en w. is al geruime tijd in kontakt met drs. R. C. A. Backer, die belangstelling heeft voor het ge bouw om er een tandartsenpraktijk uit te gaan oefenen. In overeenstem ming met de heer Backer werd een huurovereenkomst opgesteld. Het is deze overeenkomst die de instem ming van de raadsleden behoeft. Het kollege stelt voor: de huurovereen komst met de heer Geense per 1 mei a.s. te beëindigen (nieuw kantoor aan de Molenstraat is gereed), met drs Backer per 1 mei een huurovereen komst aan te gaan en een krediet be schikbaar te stellen ad 5700,— voor het aanleggen van een c.v.-installa tie. Voor tijd: zie agenda. GOES Reformatorische Politieke Federatie afdeling Zeeland Op dinsdag 16 maart zal de afde ling Zeeland van de Reformatorische Politieke Federatie (R.P.F.) een openbare vergadering houden in de Maranathakerk aan de Bergweg te Goes. Als sprekers hopen op te treden de heren M. Leerling. R.P.F.-tweede ka- bekend gemaakt Nadat de heer A. Zittema, aanwezig voor Lego Neder land, een inleidend praatje hield, werd een film vertoond over het Deense Lego-land waar de kinderen zichtbaar van genoten. Zittema: „Aan de werkstukken in de etalage van Braber kon ik al zien dat Bru aan het water ligt, veel boten, waaronder zelfs een mosselkotter". Juffrouw Roukema riep in een sfeer tje, welke het enthousia^s&ië^an „Stuif 's in" verre overtrof, de bouwkundig ingenieurs in spe op het podium. Als woordvoerster van de jury overhan digde ze de prijzen, en, aan de beste drie van elke kategorie, een uitnodi ging voor de volgende bouw-ronde in Hilvarenbeek. Winnaars Winnaar in het gewoon Lego werd Patrick Zwiers met een piratenschip; 2e Jeroen v. Gelder met „Galactica"; 3e Jolanda en Martine Deurloo met een trouwfeest; De 4e t/m de 10e prijs: Dick Zwart; 5e Annemarie v.d. Berge; 6e Emiel Wielaart; 7e André van Hen gel; 8e Jacco Verschoor; 9e Arjan Stoutjesdijk en 10e Jaap Deurloo. Technisch In het technisch Lego (van 7-12 jaar) werd onbetwist leider Kees Hooger- merlid, over het onderwerp: „Niet klagen maar dragen" en de heer H. J. Colijn, lijsttrekker van de R.P.F.-G.P.V.-lijst voor de Provinci- heer Braber (rechts op de foto). (Foto Zierikzeeshe Nieuwsbode) werf met een drijvende bok met sleep boot 2e werd Giso Verschoor met een hudraulische kraan; 3e Peter Klink met de fraaie mercedes truck. 4e Jaco Hanzen; gedeelde 5e plaats Rini Ver wijs en Martin Jobse; 6e Michiel Rui tenbeek; 7e Joris Buytendijk; 8e Leon Padmos; 9e Wim Schilperoord; 10e Bram Bal. Marcus Breekweg kreeg met een prachtig maanlandschap de aanmoedigingsprijs van de jury. Jufrouw Roukema tot de winnaars: „Hou de eer hoog van Bru hoog in de Éeekse Bergen". Jan Braber sprak van een grandioos bouw-sukses en roemde de kreativiteit en werklust van de deelnemers. ale Staten van Zeeland. Deze zal spreken over. het onderwerp: „Uw zaak wordt behandeld'.'. Deze korte, toespraken worden afgewisseld met samenzang, vragen en diskussie. De R.P.F. komt samen met het G.P.V. uit met een lijst. Deze lijst is weer ho rizontaal verbonden met de lijst van de S.P.G. Wie bezorgd is om het wer kelijk geestelijk welzijn van Neder land, komt deze avond naar de R.P.F.-vergadering in Goes. SINT-PHILIPSLAND Staatssekretaris kan niets doen aan lange-broek-verbod In antwoord op vragen van de ka merleden H. Eversdijk en Beinema (beiden C.D.A.) heeft staatssekreta ris A. J. Hermes van onderwijs en wetenschappen geantwoord, dat hij geen bevoegdheid heeft om in te grij pen op het verbod tot het dragen van lange broeken door meisjes door de „Stichting voor kleuter- èn lager on- derWijs op gereformeerde grondslag" te Sint-Philipsland. Öe bewindsman antwoort het niet normaal te vinden, dat schoolbestu ren, daarvoor regels stellen. „Willen niet voldoende ouders aan die voor waarde (het niet laten dragen van broeken door meisjes) voldoen, dan acht het bestuur het blijkbaar niet zijn taak voor de kinderen van die ouders een dependance in stand te houden", aldus de staatssekretaris. TOKIO. Op de laatste dag van zijn bezoek aan Japan heeft de Belgische minister van buitenlandse zaken, Lep Tindemans, woensdag nogmaals een lans gebroken voor monetaire sa menwerking tussen de Verenigde Staten, de Europese Gemeenschap en Japan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Minister Van der Stoel (buitenlandse zaken) heeft de kommissies voor buitenlandse zaken en voor ontwikkelingssamenwer king uit de Tweede Kamer meege deeld, dat hij de Kamer een feitelijke notitie zal zenden over de situatie in Suriname als die situatie wat duide lijker is geworden. UTRECHT. De zuivelwerkgevers en vier kleinere bonden in de zuivel- sektor hebben een principe-akkoord bereikt over een nieuwe zuivel-c.a.o. De nieuwe c.a.o. is in feite een ver lenging van de oude c.a.o., wat bete kent dat het ziektegeld gegarandeerd is, maar dat er geen enkele verbete ring bij andere arbeidsvoorwaarden is bereikt. HENGELO. Zestien vrouwen zijn volgens de politie in het centrum van Hengelo gedupeerd doordat hun plastic regenjas is bespoten met een bijtend zuur. Het merendeel van de vrouwen merkte pas bij thuiskomst dat de achterkant van hun jas was weggeschroeid. HEELSUM. Bij graafwerkzaamhe den in het Gelderse Heelsum zijn 164 staven dynamiet boven de grond ge komen. De explosieven, vermoede lijk afkomstig uit de Tweede Wereld oorlog, werden gevonden in het park Heidestein in Heelsum. ROTTERDAM. Ongeveer 650 werknemers uit de graansektor heb ben op een vergadering in Rotterdam de c.a.o.-voorstellen van hun werkge vers naar de prullenmand verwezen. DRONTEN. De gemeentelijke sporthal 't Dok in Dronten „draait" sinds donderdag voor een belangrijk deel op elektriciteit die is opgewekt met een windmolen. AMSTERDAM. De Amsterdam mers zullen het binnenkort vrijwel zonder nachtelijke uitzendingen tele visiepiraten moeten doen. Het me rendeel van hen heeft aangekondigd deze week met uitzenden te stoppen. RIJSWIJK. De Europese kommis sie in Brussel is weliswaar niet be reid in te gaan op het voorstel van de Nederlandse Gasunie en het Land bouwschap inzake de gasprijs voor de tuinbouw, maar zij wil wel met minister De Koning van landbouw om de tafel gaan zitten om erover te praten.' UTRECHT. De P.v.d.A.-medewer kers op het partijbureau in Amster dam en het fraktiebureau in Den Haag krijgen volgens hun nieuwe c.a.o. een 37-urige werkweek. ROTTERDAM. De Rotterdamse of ficier van justitie mr. D. J. Copper heeft een gevangenisstraf van 2,5 jaar geëist tegen een 25-jarige man, die vorig jaar voor een zeeman 200 gram heroïne in bewaring had. ZOETERMEER. Niet alleen uitke ringstrekkers krachtens de WW of de WWV (werkloosheidswetten), maar ook uitkeringsgerechtigden krach tens de WAO en AAW (arbeidsonge schiktheidsverzekeringen) moeten deel kunnen nemen aan sociaal-kul- tureel werk tot bevordering van hun arbeidsgeschiktheid. ROTTERDAM. Het gemeentelijk havenbedrijf in Rotterdam wil zelf opdraaien voor de kosten van het te rugdraaien van een regelinG voor vervroegde uittreding van haven loodsen. anders gezegd een wildschadeuitke- ring in 1981 van 1,00 per 2 ha. Van der Maas onderstreepte met enig cijfermateriaal nogmaals dat de aardappel de kurk is waarop het Zuidwestelijk akkerbouwbedrijf drijft of zinkt. Bij de LEI-prognoses komt men uitgaande van een aardappelprijs van 0,20 uit op een netto-overschot per ha van nul 0,-). Gaat men evenwel uit van 0,25 per kg. dan is het netto-overschot per ha bij een gemiddeld Zuidwestelijk bouwplan al 500,-. Dit betekent dat globaal 1 cent per kg. verschil in aar dappelprijs neerkomt op 100,- per ha of minder. Bietenprijs In zijn akkerbouwoverzicht noem de Van der Maas de bietenprijs van oogst 1981 (mengprijs van 104 per ton) tegen de achtergrond van de pes simistische verwachtingen geen slechts prijs maar vergeleken met de uitbetalingsprijs van oogst 1975 (te weten 105 per ton) een bar slechte prijs. In 10 jaar tijds zijn in Neder land de kosten gestegen met 95%, ter wijl de prijsstijging van de suiker bieten slechts 40% bedroeg voor melk in dezelfde periode 77% en voor tarwe 30%! Verleden jaar werd juist voor de jonge mensen die aan diabetes lijden een informatieve bijeenkomst geor ganiseerd, die door te weinig animo moest worden afgelast. Verder had de vereniging alle lage re scholen op Schouwen-Duiveland via een brief laten weten dat de vere niging over een dia-serie beschikte die de schoolkinderen een juist beeld kon geven over jeugdige diabetici. DEN HAAG. De installatie van de centrale werkgroep voor het bijzon der overleg over het voortgezet on derwijs, de nieuwe aanduiding voor de middenschoo, is niet doorgegaan. Op het laatste nippertje werd be kend, dat twee bonden van school besturen de 130 gulden vergoeding per vergadering niet voldoende vin den. GRONINGEN. De ekonomische impasse van vorig jaar zal zich voort zetten. De binnelandse bestedingen zullen verder dalen, onder meer door een daling van het besteedbaar inko men van gezinnen. Dit blijkt uit een onderzoek van een groep Groninger ekonometristen onder leiding van prof. dr. M. A. Kooyman. HILLEGOM. De rijkspolitie in Hil- legom heeft donderdag bij een inval in een loods in die plaats voor meer dan zeven miljoen gulden aan hasj en hasj-olie te pakken gekregen. Daar bij zijn tot dusver vier mannen aan gehouden. HILVERSUM. Sekretaris B. Vonk van het Koninlijk Nederlands On- dernemersverbond (KNOV) vreest dit jaar zeker 25.000 ontslagen in de detailhandel als gevolg van de daling van de koopkracht van de konsu- ment. Vonk sprak zijn verwachting donderdagavond uit voor de KRO-te- levisie. UTRECHT. De Grafische bond van de FNV, Druk en Papier, gaat vol gende week bij drie grote grafische bedrijven stakingen van langere duur beginnen als de direkties niet willen ingaan op de eis van de bond, dat het ziekengeld volledig word ge garandeerd. Uit het aantal ingezonden oplossin gen van de weekpuzzel van vrijdag 26 februari zijn de twee onderstaan de prijswinnaars getrokken. De re- daktie verzoekt de inzenders links boven op de envelop „weekpuzzel" te vermelden. Eerste prijs: Anneke Flikweert Sluisweg 1 4306 NG NIEUWERKERK Tweede prijs: John Leydekker Weststraat 4 4301 BX ZIERIKZEE Dé oplossing van de puzzel is de vol gende: HORIZONTAAL: 1. fluweelachtig weefsel: 4. roofvogel; 7. kledingstuk; 8. grootmoeder (kindertaal); 10. bloeiwijze; 12. danspartij; 13. gezon gen toneelspel; 15. hoofddeksel; 17. rekenkundig vraagstuk; 18. R.K. waardigheidsbekleder van hoge rang; 20. wig om hout te klieven; 22. klein kind; 23. snavel (van vogels); 24. wijnsoort; 26. oude lengteëen- heid; 27. van aanzienlijke lichaam somvang; 28. vinnig, verbeten; 29. gewricht; 31. soort vloerbedekking; 35. telwoord; 37. waternimf (mytho logie); 38. voornamelijk; 39. hoogste vulkaan van Europa; 41. vruchtbare plaats in de woestijn; 43. woonschip; 45. zonder glans; 46. voorwerp waar mee men snijdt; 47. bolgewas; 49. ge kuipt houten vat; 51. schriftelijk be wijs van betaling; 52. muzieknoot; 53. samenstel van geldende rechts voorschriften. 55. scheepskeuken; 58. geheel gevuld; 59. schrede, stap; 61. niemendal; 62. lange, lage slee; 63. Europeaan; 65. als groente gegeten bladplant; 66. kikvorsachtig dier; 67. kist van open latwerk; 68. knaagdier. Slechts één school heeft positief op dit aanbod gereageerd. „Soms vraag ik me af of onze vereniging nog op prijs wordt gesteld", aldus de voor zitter, die daar onmiddellijk aan toe voegde dat de vereniging het afgelo pen jaar veel hulp heeft kunnen bie den aan diabetici waardoor het nut van de DVN duidelijk werd bena drukt. Afscheid De voorzitter memoreerde verder het afscheid van de heer P. Flikweert als bestuurslid, die zich 17 jaar voor de DVN heeft ingezet. Tevens nam mej. P. G. A. v. d. Houten afscheid van het bestuur. Deze vakatures wor den voorzien door mevrouw C. S. Doeswijk-Spaargaren en de heer A. van Gameren, die door de aanwezi gen met algemene stemmen werden benoemd. Nieuwe leden Voorzitter Padmos deelde mee dat het aantal leden van de vereniging toeneemt. Momenteel zijn dat er 143. „Onze vereniging is vrij onbekend. Iedereen kent de Hartstichting of het Rheumafonds, maar van de Diabetes Vereniging Nederland hebben weini gen gehoord. Daar moeten we veran dering in brengen, door meer activi teiten en informatieve bijeen komsten te organiseren. Wij werken tenslotte in het belang van alle dia betici en ons doel is meer respekt en begrip voor hen te verwerven", aldus de heer Padmos. Eén van die aktiviteiten is een kol- lekte die van 5 tot en met 11 juli zal worden gehouden. Na de pauze hield dr. D. J. Wiefin- ga, medisch direkteur van het Pro vinciale Zeeuwse Kruis te Goes, een lezing over de „akseptatie van het hebben van diabetes mellitus". SCHEEPVAART Acmaea, 3-3 van Stanlow naar Liver pool Amstelburcht, 3-3 T.A. Keywest Nedlloyd Adelaide, 4-3 te Port Ke- lang HORIZONTAAL: 1. rommel;1 6. kipkar; 11. aal; 12. keg; 14. oor; 15. slag; 17. koren; 19. ring; 21. kanarie; 22. voetbal; 23. af; 24. troep; 26. Ra; 27. lijk; 29. sol; 30. weg; 32. kanon; 34. varen; 36. dak; 37. kommies; 38. zon; 39. teder; 41. reden; 44. net; 45. per; 47. mol; 49. op; 51. vadem; 53. la; 54. kasteel; 56. bariton; 58. klei; 59. le pel; 61. nest; 62. Ier; 64. til; 65. pen; 66. linnen; 67. toeter. VERTIKAAL:1. roskam; 2. maan; 3. magazijn; 4. el; 5. eer; 7. i.o.; 8. por tier; 9. krib; 10. raglan; 12. koers; 13. gevel; 16. laf; 17. kit; 18. nop; 20. nar; 25. ootmoed; 27. laken; 28. koket; 30. wasem; 31. gezel; 32. kat; 33. nor; 34. ver; 35. non; 40. dertien; 42. dominee; 43. sokkel; 45. palet; 46. rebel; 48. panter; 50. pal; 51. vel; 52. mal; 53. los; 55. sein; 57. tent; 60. pit; 63. re; 65 Po. VERTIKAAL: 1. doortochtgeld; 2. behorende tot de Kerk van Rome (afk.); 3. wereldlijk priester van de Russische Kerk; 4. Ned. omroepvere niging (afk.); 5. muzieknoot; 6. hul zen van gedorste korenaren; 7. man nelijk dier; 9. vrucht; 11. elasticiteit; 12. zitplaats van de koetsier vóór op een rijtuig; 13. zwaardwalvis; 14. lokspijs; 16. uitgestrekte watervlak te; 17. havenstad in Egypte; 18. kle verige stof; 19. korte tijdsduur; 21. dunne plek (b.v. in linnengoed); 23. tafel die dient voor het beoefenen van zeker spel; 25. vrucht; 27. godin van de jacht (Romeinse mythologie); 30. mal, zot; 32. boomloot; 33. lof dicht; 34. roofdier; 36. schoenma- kérspriem; 39. tijdvak van 100 jaren; 40. vreemde munt; 42. zoogdier; 44. mannelijk beroep; 46. bosgewas; 48. boom; 50. kloosterzuster; 51. nog eens; 52. waterbewoner; 54. lichte stof; 56. verdichting van waterdam die zich onmiddellijk boven de aard bodem vertoont; 57. staat in de V.S.; 58. oude lap; 60. kinbaardje; 62. zangstem; 64. nummer (afk.); 66. per adres (afk.). BERGEN OP ZOOM, 4-3. De voorzitter van de akker- bouwkommissie, de heer H. C. van der Maas heeft op de hoofdbestuursvergadering van de Z.L.M. in Bergen op Zoom zeer uitdrukkelijk gewezen op het grote belang van kwaliteitsbewaking en afzetbevordering van kon- sumptieaardappelen. Hij pleitte ervoor om op korte ter mijn de volgende vier punten landelijk binnen het K.N.L.C. aan de orde te stellen: verplichte uitbetaling naar kwaliteit: scherpere PD-kontrole; de maatsortering 40 mm opwaarts in plaats van 35 opwaarts: een hogere bijdrage dan 24 per ha voor exportbevordering. De heer Van der Maas zei enerzijds blij te zijn met de gunstige ontwikke lingen in de konsumptieaardappel- markt. „Het ziet er naar uit dat het exportrecord van het vorige jaar van 1 miljoen ton doorbroken wordt en de prijs zit in de lift. dus geen ge klaag op korte termijn". Anderzijds is deze hele ontwikkeling op lange termijn volgens Van der Maas om bang van te worden: „Immers de gro te exportafhankelijkheid 60% van de produktie) legt een zware claim op het behoud en de verbetering van on ze konkurrentiepositie in het buiten land". Hij zei voor 1982 zelfs al reke ning te houden met een E.E.G.-are aaluitbreiding op grond van de hoge konsumptieaardappeprijzen en de la ge prijzen voor pootgoed. Vandaar zijn oproep voor kwaliteitsverbete ring. Wildschade De heer Van der Maas bracht ook de wildschade ter sprake. Daarbij be klemtoonde hij dat de Z.L.M. door moet gaan met zijn leden op te roe pen wildschade sneller en ook meer te claimen. Volgens hem bedraagt de werkelijke wildschade zelfs een veel voud van wat in 1981 in Zeeland is uitgekeerd, nl. een bedrag van 85.000,-. Overigens deze 85.000,- bedraagt slechts 0,001%- (één tiendui zendste deel) van de produktiewaar- de van akkerbouw en volle- grondstuinbouw in Zeeland, of nog DE NIEUWE PUZZEL

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4