Uniek Pools koor komt tijdens Pinksterdagen naar de Westhoek Noordgouwe heeft al plannen voor 30 april Jeugdsoos in problemen door financiële administratie ELEKTRO LIEVENSE De „Duinkonijntjes" op bezoek in bakkerij Onderzoek naar bodemverontreiniging: in Schouwen-Duiveland Gastgezinnen gezocht! STREEKNIEUWS Noodkreet van Brogum ZIEK1KZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 5 maart 1982 Nr. 23U78 BURGH-HAAMSTEDE, 4-2. Het sukses van de hulp- goederenaktie aan de Poolse stad Poznan heeft er toe ge leid dat er inmiddels vergevorderde plannen bestaan om het knapen- en mannenkoor „De Nachtegalen van Poz nan" tijdens het pinksterweekend in de Westhoek te la ten optreden. Nachtegaaltjes van Poznan. Het koor maakt een koncertreis door o.a. Duitsland, België, Frankrijk, Zwitserland en zal 30 mei optreden in „De Ark" te Renesse en 31 mei in de Ned. Hervormde kerk te Haamstede. Het verzoek om het koor in de Westhoek te laten optreden kwam van de Belgische organisatie Azy- muth, een centrum voor internatio nale kuitureie betrekkingen, die te vens de koncertreis voor de „Nachte galen van Poznan" organiseert. In sa menwerking met burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer gaan de organisatoren Jan Simons, Wim Ge- leynse en P. v. d. Aarsen bijzonder graag op dit verzoek in, ook al zit er organisatorisch nog al wat werk aan vast. Het koor, dat bestaat uit 24 vol wassenen en 40 kinderen, moet na melijk tijdens dit pinksterweekend Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. RENESSE, 5-3. In het kader van het projekt „De Bakker" brachten alle kleuters van kleuterschool „De Duinkonijntjes" te Renesse donder dagochtend een bezoek aan een bak kerij in Renesse. De kleintjes vertrokken d&artoe 's ochtends om half tien, met een eigen gemaakt bakkersmuts op het hopfd In de bakkerij had de bakker het brooddeeg alvast bereid. De kinde ren konden zien hoe het deeg met een machine in stukjes werd verdeeld en daarna kregen alle kinderen een bal deeg en konden zij aan de slag. Met veel enthousiasme leefden de SCHOU WEN-DUIVEL AND, 4-3. Er zal een nader onderzoek worden ingesteld naar bodemverontreini ging op de plaats, waar vroeger de gasafbriek te Zierikzee stond. In het programma voor onderzoek naar bodemverontreiniging, in de provincie, dat gedeputeerde staten heeft gepresenteerd staat dit onder zoek te Zierikzee in het voorlopig programma voor 1982 vermeld. Het terrein aan de Scheepstimmer- dijk zal met het oog op de mate van verontreiniging nader worden onder zocht. Brouwershaven Voor Brouwershaven zal worden afgezien van onderzoek, omdat de exakte plaats niet meer te achterha- bij gastgezinnen in de Westhoek wor den ondergebracht. Kommunikatie Organisator Jan Simons zou het zeer op prijs stellen als geïnteresseer de families kontakt met hem opne men (01115-1421). Een probleem is echter wel dat de jongelui geen woord Engels of Duits spreken, zodat kommunikatie bijna niet mogelijk is. Om misverstanden te voorkomen, ontvangt ieder gastgezin een lijst van de meest voorkomende Poolse zinnen (met vertaling), zodat de gast door te wijzen kenbaar kan maken wat zijn wénsen zijn. Verder worden aan de leden van het koor hoge eisen gesteld wat disci pline betreft. Veel rusten (ook 's mid dags) is goed voor de zangkwaliteit en het gastgezin zal zich daaraan moeten aanpassen. Voor meer infor matie kan kontakt worden opgeno men met Jan Simons. Nog iets over het koor: het presen teert twee programma's. In de Her vormde kerk zal een klassiek repo- roire worden gebracht en in de Ark kan het publiek folkloristisch werk verwachten. De kosten om het koor in de Westhoek te laten optreden be dragen 4.000,—. De entree-prijs voor een koncert is 7,50 en de mee ropbrengst zal weer ten goede komen aan het koor. Internationaal „De Nachtegalen van Poznan" zijn kinderen zich uit en maakte ze aller lei vormen broodjes, die met rozijnt jes en krenten werden versierd. Toen alles klaar was gingen de „kunstwer ken" in de rijskast en tot slot in de oven. Ook werden er krentebollen door de kleuters gemaakt. Tussen het werken door werden de kinderen getrakteerd op een glaasje limonade en een koekje. En tot grote vreugde mochten bij het afscheid de zelfgemaakte broodjes mee naar huis worden genomen. Alles bij elkaar een leerzaam uitje, waarbij de kinderen spelenderwijs hebben ervaren hoe het er in een bak kerij aan toegaat. len is. Hier zou trouwens gewerkt zijn met gasolie en bij deze produk- tiesoort zijn geen gevaarlijke af valstoffen vrijgekomen. Hoosjesweg Voor de stortplaats Schouwen-Dui- veland is opdracht gegeven voor een gekombineerd onderzoek. Ten eerste zal een geohydrologisch (grondwa ter) onderzoek worden uitgevoerd, omdat voor alle stortplaatsen nieu we vergunningen moeten worden aangevraagd wegens het verhuizen van alle in gebruik zijnde vuilnisbel ten van de werking van de hinderwet naar die van de afvalstoffenwet. Het onderzoek van de vuilnisbelt aan de Hoosjesweg wordt aanvullend ge kombineerd met een oriënterend on derzoek naar giftige stoffen. overigens geregeld te gast in alle de len van de wereld. Zij traden op voor belangrijke personen als Paus Pau- lus VI en Paus Johannes Paulus II (tijdens zijn bezoek aan zijn geboor teland Polen), voor president Kenne dy en koning Gustaf Adolf van Zwe den. Het koor staat onder leiding van prof. Jerzy Kurczewski, die behalve als dirigent tevens aktief is als kom- ponist. Hij verwierf verschillende onderscheidingen en prijzen, o.a. een ere-medaille van de stad Poznan en een onderscheiding als „de man van het decennium". Provinciale kommissievergaderingen Maandag 8 maart om 15.00 uur komt de kommissie voor de wa terstaat, polders en wegen bijeen. Op de agenda staan o.a. een voorstel voor de aanleg van de eerste fase van de weg op de Philipsdam en een noti tie over de verkeerssituatie op de weg Goes-'s Heer-Arendskerke ter hoogte van de aansluiting 's Heer- Hendrikskinderen. Verder wordt er gesproken over het kommentaar op de bezwaar- schriften tot tijdelijke versterking van de positie van de Technologische dienst van de waterschappen. Dit is een onderdeel uit het voorstel van gs over waterkwaliteitsbeheer. Ook op 8 maart, maar om 19.30 uur vergadert de kommissie voor onder wijs en kuituur. Aan de orde komt de overgangsregeling voor de subsidië ring van het vormingswerk in inter- naatsverband voor 1982 en 1983. Ver der staat nog op de agenda de subsi die voor de werkgroep Delta- Instituut in de kosten van een adver tentiecampagne voor deeltijdlerare nopleidingen in Zeeland voor 1982 en 1983. De vergaderingen zijn openbaar en worden gehouden in het provincie huis, Sint Pieterstraat 42, Middel burg. Direkt na aanvang is er een half uur spreekrecht voor het pu bliek. Vergadering Provinciale Staten Op vrijdag 26 maart wordt in de Statenzaal te Middelburg, een verga dering gehouden wan.de Provinciale Staten van Zeeland (10.00 uur). Beleidsplan voor de Oosterschelde 1982 In handen van de leden van Provin ciale Staten is het beleidsplan 1982 voor de Oosterschelde, gesteld. De Stuurgroep Oosterschelde heeft het plan aan G.S. voorgelegd. Vervat zijn de opmerkingen over het betref fende concept - beleidsplan en de reakties hierop. G.S. zijn voorne mens na de vergadering van 23 maart ter zake een voorstel te doen aan Pro vinciale Staten. ZIERIKZEE Forumavond S.G.P. De Statenkring en de studievereni ging „Schouwen-Duiveland" van de S.G.P. organiseren een forumavond op vrijdag 12 maart, die in het teken zal staan van de komende statenver kiezingen op 24 maart a.s. De bijeen komst wordt gehouden in de zaal van de Chr. Geref. Kerk. De bijeenkomst staat onder leiding van de voorzitter van de studievereniging, de heer I. de Waal. Eerste spreker is G.S.-lid R. van Ommeren (nog 1 op de S.G.P.-lijst); tweede spreker de heer W. P. Rentier te Middelburg, lid van Provinciale Staten van Zeeland (nog 2). Na de pauze volgt een forumdis- kussie o.l. v. de heer G. R. J. van Heu- kelom te Nieuwerkerk, bestuurslid van de jongerenorganisatie van de S.G.P. Het forum bestaat uit de bei de inleiders en ds. M. J. van Gelder uit Nieuwerkerk, die ook het slot woord spreekt. Kandidatenlijst Partij v. d. Arbeid De definitieve kandidatenlijst voor de Partij van de Arbeid afd. Zie rikzee voor de gemeenteraadsverkie zingen luidt als volgt: lijsttrekker: J. Groen, 2. D. v. d. Wekken, 3. R. Say- ers, 4. H. Asma, 5. M. de Jong-van Loo, 6. L. Jonker, 7. N. van Oeveren- Pairoux, 8. W. van Paassen, 9. A. Beekman-Otte, 10. C. Klippel-Huur- ling, 11. H. Pairoux, 12. W. van An- raad, 13. L. Koper, 14. H. Gilden-van Geesbergen, 15. C. Struyk-van der Linden; 16. G. Oole-Goudzwaard. C.D.A.-vergadering Met het oog op de komende ge meenteraadsverkiezingen wordt op woensdag 17 maart in de bovenzaal van de Gereformeerde Kerk (St. Do- musstraat) een openbare, algemene ledenvergadering gehouden van het C.D.A.-Zierikzee. Op deze vergade ring worden de lijsttrekkers geko zen, de kandidatenlijst vastgesteld en het programma, dat de C.D.A.- koers gaat bepalen over de periode 1982-1986. De raadsverkiezingen zijn op 2 juni a.s. Stad en Lande De jaarlijkse exkursie van „Stad en Lande" zal dit jaar gehouden wor den op zaterdag 12 juni. De tocht voert naar Antwerpen. Wereldgebedsdag Heden (vrijdag 5 maart) wordt in de Lutherse Kerk de jaarlijkse We reldgebedsdag gehouden. Medewer king zal worden verleend door het Ger. Kerkkoor. Voor tijd: zie agenda. Geslaagd voor verpleegkundige Voor het diploma A- verpleegkundige slaagden alle kan didaten aan de School voor Verpleeg kundigen te Goes, onder wie mej. A. G. Pronk, werkzaam in het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee. Van het Streekziekenhuis „De Be- velanden" te Goes slaagden: de da mes: J. M. v. d. Berg, K. P. J. Dekker, C. E. Gaakeer, M. A. Hamelink, A.- van Houte, D. L. Korstanje, S. G. Koster, S. G. M. van Moorten, J. C. Oostindiër, C. J. M. de Winter en de heer H. J. M. Kieboom. WESTERSCHO UWEN Kandidatenlijst VVD Tijdens de algemene ledenvergade ring van de Afd. Westerschouwen van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, gehouden in het Dorps huis te Renesse, werd de volgorde van de kandidaten als volgt vast gesteld: 1. J. C. de Feiter, Burgh; 2. dr. H. J. v. Zuylen, Haamstede; 3. J. Janse, Renesse; 4. C. v. d. Haven-Ei kelenboom, Haamstede; 5. J. Deïst, Noordwelle; 6. A. J. Linden, Haamstede; 7. L. M. Slappendel- Degeling, Haamstede; 8. N. A. Dam- bruin, Haamstede; 9. A. R. Verseput, Renesse; 10. P. J. Landegent, Haamstede; 11. C. Streefkerk, Renes se; 12. A. J. G. Hogenboom-Lande- gent; 13. A. M. Verseput, Renesse; 14. H. Streng-Hagen, Haamstede; 15. E. A. deKup-Bos, Haamstede; 16. F. Th. Laman Trip, Burgh en 17. W. Pluy- gers, Nw.-Haamstede. BURGH Rommelmarkt „Nu met Hope" De Zangvereniging „Nu met Hope" hoopt op 29 mei a.s. te Haamstede een rommelmarkt te organiseren. Een ieder die hiervoor wat bruik baars heeft, kan zich telefonisch in verbinding stellen met de volgende nummers: 01115-1971, 1935 en 3061. NOORDGOUWE, 4-3. Het bestuur van de Oranjevereniging Noordgouw/Schuddebeurs is van plan koninginnedag dit jaar extra feestelijk te gaan vieren. Om dit te realiseren is men momen teel druk bezig kontakt te zoeken met de verschillende verenigingen, bedrijven en partikulieren, om tot een uitvoerbaar totaalprogramma te komen. Het ligt in de bedoeling Koningin nedag te openen met het hijsen van De spulletjes worden dan op zater dag 13 maart aan huis opgehaald. De rommelmarkt wordt in Haamstede gehouden omdat dit in Burgh niet meer door de gemeente wordt toegestaan. NIEUWERKERK C.D.A.-kandidatenlijst Donderdagavond kwam de afde ling van het C.D.A. van Duiveland bijeen, ter vaststelling van de kandi datenlijst voor de aanstaande ge meenteraadsverkiezingen. Voorzitter J. Rotte opende de ver gadering met het lezen van Efeze 5:1- 14. Aandacht had de voorzitter voor de moeilijkheden bij de landspoli- tiek. „Als C.D.A.-leden moeten we op onze post blijven: aktief, meele vend en mee-denkend. We bidden on ze regering en bestuurders veel wijs heid toe". Na een toelichting van de sekreta- ris, de heer J. Hendriksen werd na stemming de lijst vastgesteld. Achtereenvolgens (nrs. 1 tot en met 13): J. op 't Hof, J. v. d. Maas, J. A. Schiettekatte, J. Hendriksen, A. R. J. v. d. Hoek, A. Flikweert-Stolk, J. C. Erbrink, W. J. v. d. Male, J. v. d. Houten, W. A. Kuyvenhoven, A. Bal, W. Wandel en H. M. de Valk. Voorts werd meegedeeld dat in mei drs. H. Eversdijk voor de afdeling Duiveland in een verkiezingsbijeen komst zal spreken. Een datum wordt nader bekend gemaakt. Raadslid J. v. d. Maas sloot de vergadering met dankgebed. de val, omlijst door een kleurige op tocht van de schoolkinderen, opge luisterd door de muziekvereniging „Con Amore". Na deze vlaggenparade zijn er spe len voor de kinderen. Versierde wagens Men is voornemens 's middags een stoet van versierde wagens en fietsen te formeren, waarmee een rondgang gemaakt gaat worden door Noord- gouwe en Schuddebeurs. Voor deze optocht wordt een be roep gedaan op de plaatselijke bevol king en de verenigingen om deel te nemen. Informatie omtrent deze op tocht kan men krijgen bij de coördi nator W. Ketting, Brouwerijstraat, Noordgouwe. Volksspelen Voor later in de middag zijn er aan de Ring van het dorp volksspelen gepland, en als het weer het even toe laat, zal zeker het sensationele boegspriet lopen op het programma staan.' 's Avonds wordt een gezellige avond georganiseerd in één van de akkommodaties die Noordgouwe rijk is. Door de enthousiaste medewer king die al is toegezegd, verwachten de organisatoren ook dit jaar dat Ko ninginnedag weer een echte feestdag zal worden. OUWERKERK Jaarvergadering „Aller belang" De landbouwvereniging „Aller be lang" te Ouwerkerk houdt op maan dagavond 8 maart a.s. een gezinsa vond, tevens jaarvergadering, in het Dorpshuis. De agenda vermeldt na het huis houdelijke gedeelte een lezing van de sekretaris van de veiling Z.H.Z., de heer J. van Zevenbergen. Het onder werp zal zijn: „Welke bijdrage levert een veilingorganisatie aan de ont wikkelingsmogelijkheden voor het akkerbouwbedrijf?". Naar aanlei ding hiervan volgt diskussie. ZIERIKZEE, 4-3. Jeugdsoos „Brogum" heeft zich met een noodkreet gericht tot de Stichting;Jeugd Schouwen- Duiveland. De brief waarin Brogum de problemen uit de doeken doet, werd donderdagavond behandeld tijdens de bestuursvergadering van de Stichting Jeugd in de Zeeuwsche Herberghe. De jeugdsoos zegt in grote financië le moeilijkheden te verkeren, vanwe ge de hoge exploitatiekosten van het gebouw, dat eigendom is van de ge meente. Voor het verkrijgen van een gemeentelijke subsidie moet elk jaar rekening en verantwoording worden afgelegd. Dat vraagt veel gedetail leerde kennis op het gebied van loonadministratie, BTW-af dracht, e.d. Tot nu toe kon Brogum aan de gestelde eisen voldoen, daar men de beschikking had over de vrijwillige medewerking van een niet-lid, die over de financiële administratieve deskundigheid beschikte. De militai re dienstplihet van betrokkenen had bij Brogum het vertrek van de finan ciële expert tot gevolg. Veel omvattend Het werk is veelomvattend en vergt ongeveer 400 a 500 uur per jaar. Binnen de Brogum-gelederen is geen persoon te vinden, die bereid en des kundig is dit belangrijke werk op zich te nemen. Jeugdwerkleider Gabri de Groot konstateerde naar aanleiding van de ze brief, dat de moeilijkheden die zich nu bij Brogum voordoen, zich bij andere jeugdsozen ook al enigszins aandienen. Een dergelijke problema tiek speelt ook reeds bij sportvereni gingen met kantines en/of trainers. De financiële administratieve afwik keling is vrijwel niet meer op te brengen door vrijwillgers. Vooral de jeugdsozen omschreef hij in dit verband als kwetsbare groe pen, daar men vaak de inbreng van ouderen of ouders mist. Zelf kan de jeugdwerkleider op dit punt slechts adviserend, maar niet daadwerke lijk steun verlenen, daar zijn oplei ding niet boekhoudkundig is gericht. Tot zijn spijt bestaat daar weieens misvatting over. Penningmeester de heer J. de Kreuk was van mening, dat slechts eenzelfde boekhoudkundig systeem voor alle sozen (en andere verenigin gen) uitkomst zou kunnen brengen. Er zou volgens hem gewerkt moeten worden aan de opzet van een goed au tomatisch systeem, waar iemand - eventueel in dienst van de gemeente - na opzet, zich mee bezig zou moeten houden. Overleg' met gemeente Om de problemen voor Brogum op korte termijn te kunnen aanpakken, achtte het bestuur het noodzakelijk, dat de Stichting Jeugd in mondeling overleg treedt met het gemeente bestuur. Brogumwoordvoerder Kees Verkerk liet weten, dat op de begro ting 1982 van de jeugdsoos een be drag van 10.000,- werd opgevoerd voor een financieel administratieve kracht. Een bedrag, dat bp jaarbasis echter beslist niet toereikend zou zijn. ZIERIKZEE. Het zal vreemd zijn als, na al die jaren, het Transportbedrijf C. van der Wekken uit de binnenstad (Roze marijnstraat) is verdwenen. Over anderhalve maand verhuizen zowel het bedrijf als de familie Van der Wekken naar het Industrieterrein, nadat de gemeenteraad in het kader van de Hinderwet tot onteigening besliste. Aan de Industrie weg zijn de forse garage en het woonhuis al bijna klaar. De loods gaat plaats bieden aan de twaalf vrachtwagens, en is bovendien ingericht met een bedrijfskantine en een magazijn. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3