Een kleinigheid vergeten Stichting Het Theater presenteert „Jaws' SUBSIDIËRING VAN DE STICHTING HET ZEEUWSE LANDSCHAP Vergadering Provinciale Staten Hoogstens twee uur meer televisie op 1 april Voorstel G.S. Geen extra aardgaswinst Toch weer meer sigaretten Een miljoen in Zeeland voor werkgelegenheidsfonds Opname akute patiënten Verkeerd been Drie ton buit bij overval Marine bergt bemanning gezonken schip BRT moet sterk inkrimpen Wat biedt de BEELDBUIS? ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 februari 1982 Nr. 23071 5 MIDDELBURG, 24-2. Gedeputeerde staten van Zee land hebben een uitgebreid voorstel vervaardigd over de financiële situatie en de subsidiëring door de provincie van de Stichting het Zeeuwse landschap. Het voorstel aan provinciale staten mondt uit in een ontwerp besluit de stichting over 1981 een extra subsidie te verlenen in het exploita tietekort van ten hoogste 57.436,-. Verder zou de bijdrage van de pro vincie in de kosten van beheer en na tuurgebieden voor 1982 op 115,19 per hectare moeten worden gebracht. Voorzien is ook in een aanvullend subsidie voor 1982 van maximaal 148.670,-. Voorwaarde voor subsi diëring is o.a. dat de begroting en re kening van het Zeeuwse landschap de goedkeuring van gs nodig hebben. MIDDELBURG. Aktievoerders van „Stop Borssele" hebben een be zetting van het Zeeuwse Provincie huis in Middelburg dinsdagmiddag rond half vijf opgeheven. Gedepu teerde Staten van Zeeland hebben „Stop Borssele" het door hen geëiste gesprek over kernenergie toegezegd op 12 maart. DEN HAAG. 24-2. De ver- wachting van de afgelopen zo mer dat de winsten van de Ne derlandse aardoliemaatschap- pijen uit de aardgaswinning in de jaren 1980-1984 bijna twin tig miljard gulden zou kunnen bedragen is niet uitgekomen. De verwachte winst over deze vijf jaar zal vermoedelijk on geveer 14,9 miljard gulden be dragen en dat ligt nog een half miljard gulden beneden de winst die verwacht werd in de periode dat het Gentlemen's Agreement met Shell en Esso werd aangegaan. Dit heeft mi nister Terlouw van economi sche zaken de Tweede Kamer in zijn brief over de aardgas winsten laten weten. De oorzaken van de vermin derde winst moeten gezocht worden in de prijsontwikke ling van de olie, waaraan de gasprijzen gekoppeld zijn, en de verminderde gasafzet. DELFT. Niet één tuinder in het Westland heeft positief gereageerd op het aanbod van het gasbedrijf Delft- land om aparte gasmeters te plaatsen voor het huishoudelijk gebruikt. UTRECHT, de vervoersbond FNV wil dat de Turkse spoorwegbond DYF- is uit de internationale federatie van transportarbeiders ITF wordt verwij derd. BRUSSEL, 24-2. Het sigerattenver- bruik in Nederland is in de periode van 1970 tot 1980 met ruim 46 procent toegenomen. Uit een rapport van de Europese Commissie blijkt dat in 1980 per hoofd van de Nederlandse bevolking 2140 sigaretten werden ge rookt. Met een stijging van 49,4 pro cent is het sigarettenverbruik in het Verenigd Koninkrijk over het laatste decennium het sterkst toegenomen. Voor de overige lidstaten zien de cij fers er als volgt uit: Griekenland 40,1, Italië 28,6, Frankrijk 18,7, Dene marken 9,4, West-Duitsland 4,4 en Ierland 3,1 procent. bij zal ook bekeken worden of dit miljoen en het geld dat het rijk ter beschikking stelt ter bevordering van de ekonomische infrastruktuur gezamenlijk aangewend kunnen worden ter bestrijding van de wer kloosheid in Zeeland. GS hebben ook opdracht gegeven een plan op te stel len om het Zeeuwse werkgelegen heidsfonds de komende jaren finan cieel te blijven voeden. MIDDELBURG, 24-2. Gedeputeer de Staten van Zeeland hebben één miljoen gulden beschikbaar gesteld voor een in te stellen werkgeleg- heidsfonds voor deze provincie. Gedeputeerde Staten zullen met de sociaal-ekonomische consultatie- groep en met de kommissie ekonomi sche aangelegenheden uit de staten bepalen waar het geld het best de werkgelegenheid kan dienen. Daar- AMSTERDAM. Van 31 maart t/m 4 april wordt in de Rai in Amsterdam onder de naam energie '82 een grote landelijke energiemanifestatie ge houden. OOSTERHOUT. Op een beveiligde spoorwegovergang is een auto, onder de trein Venlo-Den Haag terecht ge komen, waarbij de twee inzittenden van de auto werden gedood. DEN HAAG, 24-2. Minister Garde- niers-Berendsen heeft met de genees kundige inspektie van de volksge zondheid in Zuid-Holland, de zieken fondsen, ziekenhuizen en de Haag- sche Huisartsen Vereniging af gesproken dat zij op de hoogte wordt gesteld van de uitkomst van het overleg over verbetering van zieken huisopname van akute patiënten. Doel van het overleg is verwij zingsprocedures zodanig te verbete ren dat uitgesloten wordt dat akute patiënten ten onrechte niet in het zie kenhuis worden opgenomen. Onlangs is in Den Haag een baby overleden doordat de vader bij zowel huisarts als ziekenhuis bot ving bij zijn pogingen om zijn zwaar zieke kinde opgenomen te krijgen. Op vrijdag 26 februari wordt - als gemeld - een vergadering gehouden van Provinciale Staten van Zeeland. Het onderstaand komt aanvullend aan de orde. Delegatie in AROB-procedures Gedeputeerde Staten schrijven provinciale staten, dat het in de toe komst steeds meer zal voorkomen, dat beroep wordt aangetekend tegen beslissingen van de staten die liggen op het terrein van de welzijnszorg. Dit is een gevolg van de toeneming van taken op dit gebied. Om bij die beroepszaken zo goed mogelijk uit de bus te komen, wordt voorgesteld het verweer van provinciale staten over te dragen aan gedeputeerde staten. Als de staten hun bevoegdheid dele geren, zal direkter kunnen worden gewerkt. Gs vergaderen één keer per week en kunnen dan hun standpunt bepa len; provinciale staten komen maar een keer per maand bijeen. Vooral bij schorsingsverzoeken kan de be schikbare tijd beperkt zijn. Veranderingen in statenzaal Gs vragen de staten een krediet 163.000,- om verbeteringen te kun nen aanbrengen in de vergaderzaal van de staten. De geluidsinstallatie is aan vervanging toe en de beneden en bovenzaal worden voorzien van vloerbedekking. In de boven-voor- zaal wordt de geluidsinstallatie aan gepast. Tenslotte wordt het hijsluik ZIERIKZEE, 25-2. Stichting „Het Theater" vertoont aanstaand wee kend de sensationele film „Jaws". De film handelt over een groep Amerikaanse studenten, die een uit gebreide picnic houden op een vakan tie-eiland Amity, voor de Ameri kaanse kust. Een jong stel, Tom en Chrissie gaan 's avonds nog zwem men. Terwijl Tom op het strand door overmatig alkoholgebruik in een roes wegzinkt, neemt Chrissie een duik in het oceaanwater. Opeens wordt er gegild, (Tom hoort het niet) en het meisje verdwijnt onder water. Reuzenhaai De volgende dag zijn de bewoners en toeristen op het eiland in rep en roer. Een onderzoek brengt aan het licht dat het meisje het slachtoffer is geworden van een reuzenhaai. Men wil onmiddellijk het strand voor bezoekers afsluiten, maar dat zou tevens de genadeslag betekenen voor het toeristenbezoek aan het ei land, de voornaamste bron van in komsten. De bevolking raakt pas echt in paniek als de haai een tweede keer toeslaat! BRUINISSÊ. Dit lollige kïubje jeugd vermaakte zich kostelijk in het vereni gingsgebouw. met een carnavalsfeestje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) in de statenzaal vergroot. Door dit luik verdwijnt het meubilair als de ze vrij gemaakt moet worden voor bijvoorbeeld ontvangsten. Iedereen kan de beraadslagingen op 26 februari volgen, want de verga dering is openbaar. EINDHOVEN, 24-2. De Eindhoven- se politie heeft proces verbaal opge maakt tegen een chirurg uit het Eind- hovense St. Josephziekenhuis, die op 11 februari bij een bejaarde vrouw uit Veldhoven het verkeerde been heeft geamputeerd. Dit heeft de poli tie van Eindhoven dinsdagmiddag meegedeeld. De chirurg heeft proces verbaal gekregen wegens het toe brengen van zwaar lichamelijk letsel door schuld. AMSTERDAM, 24-2. Twee onbe kende mannen hebben bij een over val op een handelsbedrijf in edelme talen aan het Rokin in Amsterdam een hoeveelheid sieraden, edelmeta len en geld buitgemaakt met een to tale waarde van meer dan driehon derdduizend gulden. De politie heeft dit woensdagochtend meegedeeld. Volgens de politie drongen de twee mannen, die gewapend waren met pistolen, de winkel binnen en dwon gen zij'het personeel op de grond te gaan liggen. BORKUM, 24-2. Duikers van de Koninklijke Marine hebben de licha men van de drie bemanningsleden uit het wrak van de vergane kotter „Wieringen 157" geborgen. Een mij nenveger van de Marine had het wrak eerder gelokaliseerd op de bo dem van de Noordzee ter hoogte van het Westduitse waddeneiland Bor- kum. Behalve de lichamen hebben de duikers ook wrakstukken van het scheepje naar boven gehaald. Een woordvoerder van de rijkspolitie te water heeft dit woensdag meege deeld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De hoofdkommis- sarissen van politie van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam „respektieve- lijk J. Falken, Dr. C.N. Peijster en A. Vermeij" zijn onder bepaalde voor waarden voorstander van het gratis verstrekken van zuivere heroine aan geresgistreerde verslaafden. SCHIPHOL. Nederland en Zambia hopen „op zo kort mogelijke termijn" een luchtvaartovereenkomst te slui ten, die als basis moet gaan dienen voor geregelde vluchten tussen Am sterdam en Lusaka. Konsultaties daar over zullen eind maart van dit jaar in Lusaka beginnen. MIDDELBURG. De Zeeuwse pro vinciale waterstaat heeft op het ter rein van het metaalverwerkende be drijf Cruson in Breskens hoge con centraties zware metalen Kyleen en Tolueen en andere verontreinigende stoffen in de bodem aangetroffen. DEN HAAG. Uit een kantoor van het openbaarvervoerbedrijf West- Nederland in de Loosduinse hoofd straat in Den Haag is maandagnacht voor ongeveer 300.000 gulden gesto len. De Haagse politie heeft dit dins dagavond meegedeeld. DEN HAAG. Nederland neemt met nog zeven NAVO-landen van 24 fe bruari tot 24 maart deel aan de oefe ning „Alloyexpress" in Noord-Noor- wegen. In totaal zijn 14.000 man bij de oefening betrokken EPE. De gemeentepolitie in Epe heeft met de aanhouding van een ze vental dealer-gebruikers een 44 „kleine gebruikers" de handel in heroine in Vaassen een slag toege bracht. DEVENTER. In Deventer kunnen verenigingen, groepen en instellin gen met ingang van deze week hun mededelingen gratis kwijt op muur- krantborden. Het gaat om een expe riment dat ongeveer een jaar duurt. DEN HAAG. Vorig jaar is er per saldo 1 miljard 523 miljoen gulden meer gespaard dan in 1980, een stij ging van 30,3 procent. DEN HAAG. De tweede kamer heeft in overgrote meerderheid een dringend beroep gedaan op minister Terlouw (ekonomische zaken) om het bedrijfsleven snel een krachtige sti mulans te geven. Alleen op die wijze kan de nationale ekonomie weer uit het slop worden getrokken. AMSTERDAM. Met de vervanging van het kruis door de halve maan op beide torens van de voormalige RK- kerk „De Zaaier" aan de Rozen gracht in Amsterdam is het gebouw, nu ook voor de buitenwereld, een echter moskee geworden. HILVERSUM. Er bestaat grote on zekerheid over het televisieschema voor de komende winter, dat, met een uitbreiding van acht uur per week voor de middaguren, officieel per 1 oktober moet ingaan. BRUSSEL, 24-2. De BRT, de Vlaamse tak van de Belgische radio en televisie, ziet zich genoodzaakt nog dit jaar ruim tien miljoen gulden te besparen. Om tot dit bedrag te ko men zal in de komende maanden drastisch in de programmering ge snoeid dienen te worden. Zo gaat het tweede BRT-TV-net gedurende de zo mermaanden op reces (slechts de wedstrijden voor de finales van het wereldkampioenschap voetbal in Spanje zullen op dit net worden uit gezonden): worden de schooluitzen- dingen zonder meer geschrapt en zal de radio-zender BRT 3 pas na twaalf uur in de lucht komen. Daarbij ver liezen ruim 4000 medewerkers, wier kontrakt dit jaar afloopt, hun baan. Vrijdag 26 februari, 22.25 uur, Nederland 1: Maria Braun en het huwelijk. Hanna Scgygulla als Maria Braun op het einde van de tweede wereldoor- lP9 VRIJDA G 26 FEBR UA RI NED. 1. Na Nieuws van half tien de Duitse film van Rainer Werner Fass- binder: ,,Die Ehe der Maria Braun". Alles wat er in het huwelijk nu niet moet gebeuren dat gebeurt er juist wel in het huwelijk van Maria Braun. Zij is aan het einde van de tweede wereldoorlog nog net ge trouwd met „haar Herman", die ech ter onmiddellijk naar het front moet vertrekken. Dat is geen nood, want ondertussen zijn de geallieerden gearriveerd en doet zij mee met de KEULEN. De Westduitse radio- omroep „Deutsche Welle" gaat met een „zakelijke partner" televisiepro gramma's uitzenden via de Ameri kaanse kabel. Hiermee wil men de inwoners van de Verenigde Staten beter dan tot nu toe inlichten over de Bondsrepubliek en problemen in West-Duitsland. Langer „aan de buis?" HILVERSUM, 24-2. Het bestuur van de NOS heeft besloten op 1 april van dit jaar maximaal twee uur televisie per week meer te realiseren en dan altijd nog onder de voorwaarde, dat het ministerie van CRM uiterlijk op 20 maart het groene licht geeft voor 3,5 miljoen gulden aan extra investeringen. Komt die toestemming van het ministerie er niet, dan gaat de voorgenomen zendtij duitbreiding per 1 april helemaal niet door. Zoals bekend had men, mede naar aanleiding van een suggestie van mi nister Van der Louw in het Vara-tele- visieprogramma „Haagse Bluf" in november, als konkurrentie tegeno ver de piraten de televisiezendtijd na van de normale programma's op vrijdag- en zaterdagavond met in to taal vier uur willen uitbreiden. Teruggedraaid Maar omdat het ministerie tot nu toe niet positief heeft gereageerd op de met zendtijduitbreiding gepaard gaande financiële wensen van de om roep, heeft het NOS-bestuur de plan nen nu teruggedraaid. Mocht de toestemming wel op 20 maart komen (volgens NOS-voor- zitter Jurgens kan minister Van der Louw door besprekingen met zijn ambtgenoot van financiën niet eer der beslissen) dan zal alleen op zater dagavond de televisiezendtijd met twee uur worden verlengd. Eventu eel wil men dan in de loop van de zo mer de zendtijd nog eens twee uur uitbreiden. verbroederingspolitiek. Juist als zij bezig is deze politiek in bed uit te voeren, komt haar man thuis. Zij ver moorden de minnaar en Herman neemt de schuld op zich omdat het le ven beter is in een gevangeniscel, dan te leven in een werkeloze maatschap pij. Maria leeft er ondertussen vro lijk op los en verdient zo goed geld. Als Herman na de gevangenisperiode thuis komt is er nauwelijks nog plaats voor hem in het echtelijk bed. en hij verdwijnt met de noorderzon. Enkele jaren later komt hij terug als een welgesteld man en juist op dat moment heeft Maria ook een flinke erfenis van haar vroegere baas ont vangen. Niets lijkt nu het geluk van hen beiden in de weg te staan, alsof liefde en geluk te koop zouden zijn NED. 2. De Tros begint haar vaste uitzendavond direkt maar met An- dré van Duin, onder de titel: „De beste uit and're André". Gein en on gein vermengd met muziek is het re cept van dit programma en zo kun nen we al lachend kijken naar een af levering van de serie „Wordt u al ge holpen?". „Grace Brothers" gaat de moderne toer op en wil haar produk- ten onder de ogen van de konsument brengen door middel van een geslo ten tv-circuit.Dat geeft natuurlijk nogal wat problemen rond de vraag hoe het personeel hierop zal reageren en eventueel mee zal willen spelen. Om tien uur worden we dan wat ern stiger bij de start van de nieuwe vijf delige Italiaanse serie „Martin Eden". De serie speelt zich af rond de eeuwwisseling in San Francisco. Martin Eden is een jonge zeeman, die aanzijn heldhaftigheid een goede vriend heeft overgehouden. Het is de zoon van een rijke familie. Als de jongen hem een keer mee naar huis neemt maakt hij ook kennis met deze wereld. Dat doet hem besluiten om zijn studies weer op te pakken en zijn schrijftalenten uit te bouwen. VRIJDAG 26 FEBRUARI NED. 1:10.00 Frysk Tele bord; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Open school; 18.58 Nieuws; 19.00 De Willem Ruis Lotto Show; 20.35 Haag se bluf; 21.37 Journaal; 21.55 Wiepast er op de demokratie; 22.25 Maria Braun en het huwelijk; 00.25 Nieuws; 00.30 Nieuws voor doven. NED. 2: 18.25 Paspoort; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 De beste uit and're André; 19.20 Wordt u al geholpen; 20.00 Journaal; 20.27 De Showbizzquiz; 22.00 Martin Eden; 22.50 Tros Aktua; 23.40 Nieuws. 81 De uitspraak valt mee. Het blijft wel iswaar twaalf maanden met aftrek, maar drie maanden ervan worden voorwaardelijk opgelegd met een proeftijd van twee jaren, Blijven dus een kleine vijf maanden over en is hij ongeveer aan het begin van de zomer weer vrij man. Hij mag achteraf niet mopperen, als je weet, wat de maximum straf is en een dergelijk misdrijf. De rechtbank heeft de verzachtende om standigheden in aanmerkinggenomen. Die advokaat krijgt van hem wel een cheque toegestuurd, zodra hij vrij is; dat heeft hij met al zijn werk wel ver diend. Nog één keer krijgt hij een brief van Thea. Van haar verneemt hij, dat de kleine Evert groeit als een kooL En het huis is verkocht Weet je, wie er komt wonen? Dat raadt je nooit een gepen sioneerde inspecteur van politie met zijn vrouw. Dat zal die achterbuurman niet lekker zitten. Want met een oud politieman zul je geen gientjes kunnen uithalen. Die zal wel middelen weten om een einde te maken aan al die baldadigheden. O ja. Het huis heeft negentigduizend gulden opgebracht Niet gek, he? Ik heb nog een nieuwtje voor je, want ik neem aan, dat je het niet van Pa van Vuren of Gerda ge hoord zult hebben: de helft van het geld is voor jou. Dat heeft de rechter bij de scheiding bepaald. Zit je tenminste niet zonder geld, als je over enkele maanden vrij komt.. Joop is blij en dankbaar met deze brief, maar durft niet terug te schrij ven, want hij weet immers niet of Evert het er mee eens is, dat zijn vrouw briefjes schrijft aan een gevangene. Al is hij dan honderd maal zijn gewe zen zwager.... In de gevangenis gedraagt Joop zich zoals het moet De bewaarders mogen hem allemaal Ze weten enkel, dat hij na zij laatste inbraak zijn straf uitgeze ten te hebben een behoorlijk leven begon en zijn oude stiel als timmerman ter hand heeft genomen. Meer dan drie jaar lang niet van het rechte pas afge weken en nu door zo'n stom ongeluk toch weer in de bak. Pechvogel, die zware Joop. Kom, we gaan weer eens een babbeltje met hem maken. Au fond is hij een prima kerel... Ook Grada schrijft hem. Wat Bram betreft vertelt zi, dat hij geopereerd is maar de operatie niet geslaagd is, zodat hij in het ziekenhuis blijft En dat weet Joop als volgt te vertalen: Bram is veroordeeld, maar heeft tegen het von nis hoger beroep aangetekend, zodat hij in verzekerde bewaring blijft en verder gaat het prima met het hotel Als je vrij bent kom je maar weer hierheen, besluit Grada. Tenslotte is het voor de helftje eigendom dus er is altijd een kamer voor je. Op de 29e mei komt Joop Steeman vrij. Ditmaal staat er geen politieauto buiten de zware deur, als hij in het zonlicht stapt Er is ook geen recher cheur te bekennen. Joop is weer vrij man. Stapt in de bus en is binnen Door HENK VAN HEESWIJK twintig minuten bij Grada in de grote kamer. Ze omhelst de man en kust hem op beide wangen. „Geweldig" Joop, .datje er weer bent Ik verwachtte je al zo half en halft dezer dagen, dus ik heb een kamer voor je klaar. Ga zitten Koffie? Heb je rokerij? Mooi, al ge kocht Steek lekker een sigaartje op, jongen, maak ik intussen koffie voor je klaar. Ik heb er ook nog wat lekkers bij, dat je vast niet op de Hamen janz- weg gehad zult hebben..." Later op de ochtend komt Grada met de boeken. „Hel gaat redelijk goed. Niet om er bokkesprongen van te ma ken, maar ik heb ook niet zoveel nodig. Ik heb een hulp voor enkele uren per dag, die de zaak schoonhoudt Verder heb ik niemand aangesteld. Aan Bram had ik toch niks. O ja, ik kon dat natuur lijk niet schrijven, maar je zult wel begrepen hebben, dat ze hem weer in z'n lurven hebben gegrepen. Hij had een eis van een jaar en de uitspraak was achttien maanden. Hij was des duivels en ging in beroep. Komt vol gende maand voor hij heeft met de afgelopen week de dagvaarging gehad. Nou, wat mij betreft mogen ze hem twee jaar opbergen. Als ie vrij is, steekt- ie toch geen poot uit Wat heb ik aan hem? Hij wil immers niet werken. Als je het goed bekijkt heeft hij zijn leven nauwelijks ernig productief werkver- richt.." „Je zou kunnen scheiden, Grada, En dan met mij trouwen." (wordt vervolgd) l 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5