Graanvoorstellen slechte zaak voor akkerbouw en veehouderij „Bestrijding bakterievuur in natuurgebieden onvoldoende" Nutsschool en „Binnen de Veste" naar Raamstraat Inleiding tijdens Z.L.M.-kringvergadering Kringvoorzitter Z.L.M. Schouwen-Duiveland: STREEKNIEUWS Geanimeerde ledenvergadering Chr. schoolvereniging I X BROUWERSHAVEN. Garnalenboten in de haven van Brouwershaven, in het midden van de dertiger jaren. „Schouwen-Duiveland" zal vrijdag 12 maart vergaderen in de zaal van de Chr. Ger. Kerk te Zierikzee. De vergadering zal in het teken staan van de provinciale statenver kiezingen van 24 maart. Sprekers zijn: R. van Ommeren en W. P. Ren tier, met na de pauze een forum-dis- kussie. Ds. M. J. van Gelder zal een slotwoord spreken. NIEUWERKERK Vergadering Afdeling Rode Kruis In de kleine zaal van het Dorpshuis vergaderde afdeling Duiveland van het Rode Kruis, onder voorzitter schap van J. D. de Kam. Namens de kring Zeeland was J. J. Marteyn uit Arnemuiden aanwezig. Na welkomstwoorden van de voor zitter en verslag van de vorige verga dering, hield penningmeester C. Poss een uitgebreid financieel verslag. Daarbij kwam vast te staan, dat 243 leden de kontributie over 1981 nog niet betaald hebben. Bij de bestuursverkiezing werden herkozen: de heren A. L. Bakker, J. van Sluis, J. Biemond, J. S. v. d. Ha ve en mevrouw Geelhoed. De heer Roos bedankte als bestuurslid. Hier na deed mevrouw Van den Houten uitgebreid verslag van het welfare- werk. De (9) dames komen één keer per maand bijeen en bezoeken lang durige zieken in Duiveland. Eén keer per jaar wordt (per dorp) een ver- koopdag gehouden, die gezamenlijk 1.000,— opbrachten. OOSTERLAND Bromfietspassagier gewond bij aanrijding Na een aanrijding in Oosterland met een vra'éhtautö is bromfietspas sagier L. B. uit Oosterland met een gebroken bovenbeen naar het zieken huis in Goes vervoerd. De brommer, bestuurd door G. V. uit Nieuwerkerk, kwam op de hoek Weststraat-Burg. Bouwmanstraat in botsing met een door A. W. uit Nieu werkerk bestuurde vrachtwagen. De (Vervolg van pagina 1) „Onderwijs is een belangrijke zaak, dat bijdraagt aan de vorming van de mens. Jonge mensen kan je het beste vormen in een up-to-date" gebouw. Ik dacht dat het verstandig is als de Nutskleuterschool eieren voor haar geld kiest. Wat is het pro bleem bij meegaan met een verhui zing met Binnen de Veste? Waarom moet deze kleuterschool zich zo star opstellen?" De heer Geleijnse ten slotte zei de indruk te hebben dat de Schoolraad er niet voor het algemeen belang zit, maar voor het „gehakketak" onder elkaar. „Gezien de financiën komt er niets van het plan voor nieuwbouw aan de Baden Powellweg. Waarom bromfiets werd daarbij geheel ver nield, de bestuurder ervan kwam met de schrik vrij. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Orgaan Het Reformatorisch Contactorgaan Schouwen-Duiveland hoopt op don derdag 4 maart a.s. te vergaderen. In plaats van ir. Van der Graaf die door ziekte verhinderd is houdt ds. L. Quist, Ned. Herv. predikant te Middelharnis een inleiding over het onderwerp „De bevindelijke predi king'". De vergadering wordt gehou den in het Verenigingsgebouw te Sir- jansland. Na de pauze zal er gelegen heid zijn vragen te stellen. DEN HAAG. De fraktie van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer is nog niet afgestapt van de mogelijkheid om het staatsaandeel in de gas- winsten van Shell en Esso te vergro ten. moet er een nieuwe school komen als een bestaand gebouw met financiële middelen aan is te passen?" V ormingsinstituut De kommissie gaf aan het kollege het advies de Zierikzeese vestiging van het Interievensbeschouwelijke Vormingsinstituut op te heffen, we gens financiële en organisatorische redenen. Het instituut kent veel te weinig deelnemers om goed te kun nen draaien. De voorzitter vertelde dat enkele mensen de vestiging in Goes bezoeken, omdat er voor dit kleine aantal in Zierikzee geen groe pen zijn te vormen. De heer Asma kon zich niet aan de indruk onttrekken dat de weg van de minste weerstand is gevolgd. „Ik heb de indruk dat men meer rekening heeft gehouden met de organisatori sche problemen dan met het feit dat we dit instituut toch wel hard nodig hebben op Schouwen-Duiveland", al dus de spreker. Hij wilde weten of er partieel leerplichtigen zijn die de wet ontduiken. Hij had een vermoeden dat een aantal daarvan zich wel op Schouwen-Duiveland bevond. De sekretaris, de heer P. Zoon gaf een toelichting. „Wanneer een kind staat ingeschreven, voldoet het aan de eisen van de wet en kan je in feite niets doen, wanneer het kind niet verschijnt", aldus de heer Zoon. Doordat de aanpassingen aan de openbare lagere school de Theo Thijs- senschool in verband met tijdelijke huisvesting van de kleuters van de openbare kleuterschool de Woelwa ters 30.000,— zouden kosten, vertel de voorzitter Bij de Vaate dat naar een goedkopere oplossing is gezocht. Het leegstaande lokaal van de Mal tarakkers aan de Calandweg kan tij delijk wordt gebruikt, zij het met en kele aanpassingen in de vorm van stof schotten. Ook zal het speelter- reintje gereed gemaakt moeten wor den. De kommissie bracht hierover een positief advies uit. ZIERIKZEE, 23-2. De voorstellen van de Europese Kommissie met betrekking tot het graanbeleid in de E.E.G. zijn zowel voor de akkerbouw als voor de veehou derij geen goede zaak. Tot die vaststelling kwam ir. M. v. d. Top, direkteur van het Hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten, dinsdagmiddag in een gloedvol be toog tijdens de algemene vergadering van de Kring Schouwen-Duiveland van de Z.L.M. in het Huis van Nas sau. De voorstellen van de kommissie zijn erop gericht de prijs voor granen bin nen de EEG in de loop der jaren niet te ver boven de prijs op de wereld markt te laten stijgen, en mede daar door de import van graanvervangen- de produkten (tapoica, maisgluten- voermeel e.d.) te beperken. Het stre ven naar verlaging van de graanprij zen binnen de EEG werd ingegeven door de wens de kosten van het graanbeleid te beperken. De feitelijke voorstellen van de kommissie - ze werden reeds eerder gepubliceerd - omvatten: een verho ging van de minimumprijs (referen- tieprijs) voor de minimumkwaliteit baktarwe van 5,3%. Door de noodza kelijke geachte aanpassing van de Monetaire Compenserende Bedragen (M.C.B., de monetarie eenheid bin nen de E.E.G.) zou die verhoging ech ter slechts neerkomen op 2,3%. Om gerekend in guldens zou dat een ver hoging van 1,07 van de referentie- prijs betekenen. De minimumprijs voor de minimumkwaliteit baktar we zou derhalve op f 53,07 komen te liggen. Produktie doelstellingen Naast deze prijsvoorstellen werden inmiddels ook voorstellen gelan ceerd met betrekking tot de produk- tiedoelstellingen tot 1988. Voor het komend jaar houden die voorstellen konkreet in, dat niet meer dan 119,5 miljoen ton graan geproduceerd mag worden. Een medeverantwoordelijk heidsheffing van 1% 5% zou het ge volg zijn, een korting op de prijzen voor het volgend seizoen, die niet al leen voor de overschreden hoeveel heid, maar voor de gehele produktie van kracht zou zijn. „Voor de akkerbouwer Is dit pak ket voorstellen een slechte zaak", konkludeerde ir. Van der Top. Als de graanteelt zo onaantrekkelijk wordt gemaakt zal men naar andere pro dukten willen uitzien. Ruime moge lijkheden daartoe achtte hij echter niet voorhanden. Uitbreiding van het areaal kool zaad of peulvruchten kan naar zijn mening geen soelaas bieden, De kans op een vlucht in suikerbieten of aar dappels achtte hij in Nederland ook niet groot, maar verruiming van de aardappelteelt in andere EEG- landen zou volgens hem niet moeten worden uitgesloten. „Dat zou een ontwikkeling zijn, die indirekt ook nadelig werkt", aldus ir. Van der Top. Voor veehouderij? De graanvoorstellen van de Euro pese Kommissie werden tevens ge presenteerd als een mogelijkheid de kosten voor de veehouderijen te ver minderen. „Op het eerste gezicht lijkt het voor de veehouderij ook wel aardig; door verlaging van de graan prijs, zullen ook de prijzen van de graanvervangende produkten dalen, maar dat zal niet ongelimiteerd door gaan", aldus de spreker. Hij lichtte toe, dat het voor Amerika thans nog aantrekkelijk is het maisglutenvoer- meel volledig voor export te bestem men. Bij een steeds verdere prijsda ling zal echter het moment aanbre ken dat het relatief goedkoper is het maisglutenvoermeel in Amerika zelf te verwerken. Aanzienlijke daling of volledig wegvallen van de import van graan vervangende produkten zou volgens de heer Top ook aantastirig beteke nen van het konkurrentievoordeel, dat de Nederlandse veehouderij heeft ten opzichte van andere EEG- landen. Nederland heeft door de gunstige ligging (haven Rotterdam) en de in dustrie, die de graanvervangers kan ontwikkelen en optimaal kan laten benutten, de mogelijkheid op dit ge bied te konkurreren met de andere EEG-lidmaten, waar de verwerking van graanvervangende produkten wat moeilijker ligt. Overwegingen Na overleg met alle belangengroe pen, is het Hoofdproduktschap voor Akkerbouwprodukten, zoals gezegd, tot de vaststelling gekomen dat het thans voorgestelde graanbeleid een slechte zaak is voor de akkerbouw en veehouderij. De minister van land bouw kreeg dan ook „ingefluisterd" bovengenoemde overwegingen te la ten meespelen in de onderhandelin gen in Brussel. Aan het einde van zijn betoog, vroeg ir. Van der Top zich af of zo'n terughoudend prijsbeleid voor graan nou wel nodig is. „Wc hebben dat ei genlijk nooit zo goed kunnen begrij pen, want het graanbeleid is niet zo duur". Hij wees erop, dat het graanbeleid tot en met 1979 zelfs geld opbracht. Pas in 1980 was er sprake van een na delig saldo van 300 miljoen M.C.B. Spreker was van mening, dat de in komsten uit heffingen ook niet losge koppeld dienen te worden van de in komsten in deze graansektor. Aktievere exportpolitiek Veel beter achtte hij het. dat eens een aktievere exportpolitiek zou worden gevoerd, hetgeen - naar hij moest konstateren - in Brussel echter systematisch van de hand wordt ge wezen. „Door een goed marktbeheer en aktief exportbeleid zou ook eens op de markt naar boven toe in gespeeld kunnen worden". Ir. Van der Top stelde vast. dat de huidige graanvoorstellen uitsluitend uit al gemene ekonomische overwegingen werden gedaan, hetgeen hij in strijd achtte met de landbouwpolitiek. ZIERIKZEE, 23-2. „Wij vinden het een ergerlijke zaak, dat in de natuurgebieden op Schouwen-Duiveland, met name in de Westhoek, bij Ouwerkerk en in het Dijkwa- ter onvoldoende bestrijding tegen bakterievuur wordt uitgevoerd door de beheerder. Als mede hierdoor het openbaar groen, wegenbeplantingen en boomgaarden in de vernieling geholpen worden, dan begrijpen wij niet dat de Provincie toch weer de aankoop van natuurterrei nen wil subsidiëren". Aan het woord de heer L. J. van Gastel, voorzitter van de Kring Schouwen- Duiveland van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (Z.L.M.) dinsdagmid dag in zijn openingsrede van de algemene vergadering in het Huis van Nas sau. Ondanks het fraaie „kunstmestweer" bleek er ruime belangstelling voor deze bijeenkomst te bestaan. De heer Van Gastel was van me ning, dat de provincie er goed aan zou doen in eerste instantie subsidie te verstrekken voor het onderhoud van de bestaande natuurterreienen en dit onderhoud streng te kontrole- ren. „De uitbreiding van de terreinen wel en het onderhoud niet subsidië ren is geen beleid", aldus de voorzit ter. Aan het begin van de openingsrede stond de heer Van Gastel uitgebreid stil bij het overlijden van de heren A. M. Geluk en J. v. d. Zande. Hij gaf een overzicht van de wijze waarop beide heren zich voor de landbouw in het algemeen en de Kring van de ZLM in het bijzonder hebben ingezet. Ter nagedachtenis werden door de vergadering enkele ogenblikken stil te in acht genomen. „Niet ontevreden" Terugblikkend op het afgelopen jaar moest de voorzitter konstateren, dat de boer niet ontevreden mag zijn voor wat betreft de geoogste kilo grammen. De werkomstandigheden waren echter niet altijd optimaal: De maand oktober plaatste veel akker en tuinbouwers, onder wie heel veel bollentelers, voor grote problemen. Met extra grote inspanningen kon in november toch nog praktisch alles worden geoogst. Wederom was volgens spreker ge bleken dat niet van over-mechanisa- tie kan worden gesproken, omdat het machinepark gebaseerd moet zijn op de meest ongunstige omstandighe den. Voor de melkveehouderij meldde hij gunstige resultaten, mede door de goede vleesprijs. De fruitteelt Heeft in de regio betrekkelijk weinig last gehad van de strenge nachtvorst vo rig voorjaar, zodat een redelijk resul taat bereikt zal worden. „Het fruit brengt thans per kg een goede prijs op. Er wordt dit jaar nogal wat ver jongd, wat wijst op vertrouwen in de toekomst", aldus de kringvoorzitter. Voor de vollegrondsgroente-teel- ten sprak hij over redelijke op brengsten in 1981. Bij de verwarmde teelten, zijn de resultaten in 1981 me de beïnvloed door de enorm gestegen stookkosten. Het totaal overziend, moest de heer Van Gastel toch konstateren, dat ex tra arbeidsinzet door een te lage ar- beidsbeloning niet een voldoende verteerbaar inkomen garandeert. Weinig goede verwachtingen Met het oog op de huidige voorstel len voor de tarweprijs in Brussel, had hij ook weinig goede verwach tingen voor de toekomst. „Wanneer we de situatie in Oost-Europa bekij ken, dan zal men toch moeten besef fen, dat een voedseltekort, dat ont staat door verkeerd beleid, niet ak- septabel is en onverantwoord tegeno ver de bevolking. Daarnaast zal de ekonomische last bij een tekort- situatie veel groter zijn dan de last van het wegwerken van overschot ten", aldus de heer Van Gastel. Weinig goede woorden had hij voor de wijze, waarop voor de Kerstdagen een jachtverbod werd uitgevaardigd door de minister van landbouw. „Je krijgt de indruk, dat inspraak in de ze, zaak niet goed paste en daarom maar werd overgeslagen". Hij wees op het belang, dat land- en tuinbou wer door deze of andere oorzaak ont stane wildschade, melden. De kringvoorzitter riep op tot het bijwonen van de informatiemiddag - vrijdag 26 februari in het Huis van Nassau - betreffen de de studie van de Werkgroep Landbouw Grevelin- gen zoet-zout. Er is onderzocht welke voordelen er aan een goede land- bouwwatervoorziening voor Schou wen-Duiveland verbonden zijn. Te vens is nagegaan welke voorzienin- OOSTERLAND, 23-2. De Vereni ging tot het verstrekken van kleuter en lager onderwijs op Reformatori sche Grondslag hield op dinsdaga vond 23 februari de algemene leden vergadering in de gemeenschaps ruimte van de Ds. J. Boogerman- school onder leiding van voorzitter, de heer Matth. Stouten Cz. De druk bezochte vergadering werd geopend met het zingen van Psalm 105 4 waarna de voorzitter voorging in ge bed. De voorzitter heette de aanwezigen welkom en zei verheugd te zijn met de goede opkomst. Inzonderheid sprak de voorzitter een welkomst woord tot het aanwezige onderwij zend personeel, de schoolschoonma- kers, etc. „Het onderwijs fungeerde weer bevredigend", aldus de voorzit ter. „Alleen verblijven nog enige leerlingen in het ziekenhuis". Verder sprak de voorzitter nog enige woor den over het voorgelezen Bijbel woord (Gen. 18-1-22) betreffende de belofte Gods aan Abraham en zijn nageslacht. Hoe op latere leeftijd Sa ra een zoon kreeg, die een „zoon des ouderdoms" genoemd werd. De goe dertierenheid Gods kwam ook hier mee tot uiting. „De Heere" aldus de voorzitter „was ook hiermee weer een waarmaker van Zijn Woord". Hiermee verklaarde hij de vergade ring voor geopend. Batig saldo Na notulenlezing door de sekreta ris, de heer L. Meerman, kwam het verslag van de penningmeester, de heer C. Bouwman. Inkomsten over het voorbije boekjaar waren: 20.961,06, de uitgaven 18.700,43, dat een batig saldo oplevert van 2.260,63. De kaskontrole-kommis- sie, bestaande uit de heren Van der Laan en Van Wijk, hadden de be scheiden nagezien en in de beste orde bevonden, waardoor de voorzitter gen moeten worden getroffen om het water bij de percelen te krijgen en welke kosten hiervoor gemaakt moe ten worden. In september 1981 en februari 1982 werden de heren Slob en Eerkens be noemd tot assistent bij de voorlich tingsdienst, resp. voor de veehoude rij en de akkerbouw. De kringvoor zitter wenstte hen veel genoegdoe ning in hun nieuwe werkkring toe. Woorden van dank richtte hij tenslotte tot de heer J. v. d. Stolpe, die vele jaren zitting heeft gehad in de Pachtkamer, rayon Zierikzee. Vanwege leeftijd en bedrijfsbeëindi ging heeft de heer Vander Stolpe dit lidmaatschap beëindigd. Hij wordt opgevolgd door de heer Joh. v. d. Slikke. Vlot tempo Het huishoudelijk gedeelte van de ze Algemene vergadering van de Z.L.M. kring Schouwen-Duiveland werd in vlot tempo afgewerkt. Als nieuw lid van de ledenraad Z.L.M. werd de heer M. K. Krepel te Bruinis- se gekozen. Kringvoorzitter de heer Van Gastei was statutair aftredend en herkiesbaar. Hij werd bij akkla- matie herkozen. De kontributie voor 1983 bleef gehandhaafd op 0,60 per ha. „Eigenlijk wel uniek", vond de voorzitter „want de kontributie is nu al vijf jaar niet verhoogd". Na de pauze hield ir. M. v. d. Top, direkteur van het Hoofdprodukt schap voor Akkerbouwprodukten een inleiding over de ontwikkeling met betrekking tot het graanbeleid in de EEG. (Zie ook elders in dit num mer). een dankwoord sprak tot de penning meester en de beide kontroleurs. Besloten werd vervolgens de jaar- kontributie voor de leden te verho gen van 20,- per jaar naar 30,-. „Met de steeds hoger wordende kosten is hieraan niet te ontkomen", aldus de voorzitter. Bij de nu volgende bestuursverkie zing werden de aftredende leden, de heren Joh. Verhoek Az., C. Bouwman en J. van Haafteft met ruime meer derheid van stemmen herkozen en in de kontrole-kommissie werd de heer Olree, die plaatsvervangend lid was, benoemd, als plaatsvervangend lid de heer Joh. de Bruine Janz. Geme moreerd werd verder nog de overna me van het schoolgebouw van de ge meente Duiveland per 1 januari 1982. Behalve het schoolhoofd van de lage re school, de heer D. Morks, zijn er momenteel drie onderwijzers, 4 on derwijzeressen en twee kleuter leidsters. De wens kwam ter sprake om wat kleuters van Bruinisse tot de kleuterschool te Oosterland toe te la ten. Tijdens de rondvraag wees de se kretaris nog op de wenselijkheid tot het instellen van een medezeggen schapsraad. Binnenkort hoopt men over dit onderwerp nog een ledenver gadering te beleggen. Tot slot werd nog gezongen Psalm 1 4 en besloot de tweede voorzitter, de heer Joh. Verhoek Az. met dankgebed deze geanimeerde ledenvergadering. ZIERIKZEE Studievereniging S.G.P. De studievereniging van de S.G.P. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van de krokusvakantie werd bij het Leger des Heils, in de Lichtboei, woensdagmiddag een instuifmiddag gehouden, waarvoor een gevarieerd programma was samengesteld. Door het hele gebouw konden sportieve spelletjes worden gedaan, maar de jongens en meisjes werden ook muzikaal beziggehouden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4