Textiele werkvormen komen terug" in volgende vergadering Hef schip „Ostrea" komt volgende week naar „Neeltje Jans" Interessante „dorpspraatjes" tijdens radioprogramma Vara t i Jaarverslag werkgroep Schouwen-Duiveland Amnesty International zierikzeesche nieuwsbode Donderdag 25 februari 1982 Nr. 23071 Gemeenteraad Middenschouwen STREEKNIEUWS „Zonnemaire Centraal" 3 SCHARENDIJKE, 23-2. De raad van Middenschouwen kwam dinsdagavond in openbare vergadering bijeen on der voorzitterschap van burgemeester W. den Boer. Ten aanzien van het voorstel van burgemeester en wethou ders een subsidie van 100,- toe te kennen voor een kur- sus textiele werkvormen te Scharendijke merkte de heer Renden op, dat hij alle stukken, die bij het voorstel ho ren had gemist, n.l. de aanvraag om toekenning van sub sidie en een begroting van de inkomsten en uitgaven. De heer Hart konstateerde, dat in 1981 een subsidie van 50% van de kosten van de zaalhuur tot een maximum van 250,- werd toegekend. Thans wordt voorgesteld een „aanmoedigingssubsidie" van 100,- toe te kennen. Hij ver klaarde zich voorstander van een subsidie van wederom 250,-. Mede omdat de gewenst stukken niet aanwezig waren, besloten burgemeester en wethou ders het voorstel terug te nemen. Een getekende toekomst-impressie van een pijler-plaatsende Ostrea". WESTERSCHOUWEN, 25-2. Het is nog onzeker wan neer precies, maar volgende week dinsdag, woensdag of donderdag wordt de „Ostrea", het hefschip voor de Oos- terschelde-werken, op het werkeiland „Neeltje Jans" verwacht. De preciese tijd is afhankelijk van de beëindi ging van nog wat laatste kleine werkzaamheden bij de werf R.D.M. (Rotterdamse Droogdok Mij.) te Rotterdam. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming tot vaststelling van de ex ploitatievergoeding over 1981 voor de bijzondere lagere scholen te Ker- kwerve en Scharendijke. Genoemde scholen moeten hierdoor bedragen van resp. 133,83 en 1877,81 terug betalen. De heer Koster adviseerde wat voorzichtiger te zijn met het toeken nen van voorschotten op de vergoe ding. Het is voor een schoolbestuur niet prettig wanneer een betrekke lijk groot bedrag moet worden terug gestort. De voorzitter zegde toe, dat hier aan aandacht geschonken zal wor den. Wegens vaststelling van een nieuwe lozingsverordening riolering werd besloten de verordening van 1976 in te trekken. Het kollege van B. en W. had voor gesteld het subsidie aan de Federatie Maatschappelijke Dienstverlening Noord-Zeeland voor 1982 vast te stel len op het in de begroting van de in stelling geraamde bedrag van 18.402,-. De voorzitter lichtte toe, dat het ministerie van CRM zijn aandeel in de kosten heeft verlaagd. Het ten laste van de gemeente komend be drag stijgt daardoor van 3,76 tot 4,35 per inwoner. Het systeem van subsidiëring door rijk en gemeenten op fifty-fifty-basis is hierdoor verla ten. Er is een bespreking geweest met vertegenwoordigers van het bestuur van de Federatie. Aangedrongen is op bezuinigingen voor de begroting 1983. Voor 1982 konden de ramingen niet meer worden teruggedraaid. De raad besloot tot toekenning van het voorgestelde subsidiebedrag. Oosterschelde Voorgesteld was aan de raad te besluiten tot een intentieverklaring inzake coördinatie van het beleid met betrekking tot de Oosterschelde. De voorzitter zei, dat de totstand koming van een „schap" een zeer lan ge weg is. Daarom is in afwachting daarvan coördinatie van het beleid nodig. De heer Renden vond de inten tieverklaring zoals die is overgelegd een werkbare tussenvorm. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming akkoord te gaan met de in tentieverklaring. Aan de orde kwam een voorstel tot wijziging van de gemeenschappelij ke regeling voor de Schoolartsen- dienst Schouwen-Duiveland, Tholen en Sint Philipsland en Oostelijk Zuid-Beveland. Ten aanzien van de voorgestelde wijziging van het artikel, dat het quorum voor vergaderingen regelt, merkte de heer Renden op, dat tussen een eerste en tweede vergadering slechts 24 uur behoeft te liggen. Hij vroeg zich af of bij hantering van de ze termijn de konvokaties wel bij de bestuursleden aanwezig konden zijn. In overleg De voorzitter antwoordde, dat er in de praktijk wel een grotere tussen tijd zal zijn. Hij stelde zich voor, dat de datum van een volgende vergade ring in overleg wordt vastgesteld. De raad besloot tot vaststelling van de voorgestelde wijziging van de gemeenschappelijke regeling. Burgemeester en wethouders had den voorgesteld geen subsidie toe te kennen voor de Telefonische Hulp dienst, Stichting Jeugd en Gezin, de FIOM, Centrale voor Pleeggezinnen en het Adviesbureau Gehandicapten, belopend een bedrag van 0,57 per inwoner. Het werd weinig elegant gevonden, dat de subsidieplicht voor deze in stellingen door het rijk en de provin cie naar de gemeenten werd doorge- SCHOU WEN-DUIVEL AND, 25-2. In het jaarverslag van de werk- en adoptiegroep Amnesty International Schouwen-Duiveland meldt deze or ganisatie dat in 1981 de aktiviteiten van de werkgroep toenamen. Het twintig jarig bestaan van A. I. is daar een oorzaak van. De uitbrei ding betreft o.a. het starten van een sub-groep adoptiewerk en verder worden nu ook in Bruinisse de maan delijkse schrijfavonden georgani seerd. Tekort Het financiëel verslag laat een te- schoven zonder dat er een rijksbij drage tegenoverstaat. De voorzitter zei, dat een aantal in stellingen elkaar misschien overlap pen. Het kollege meent ook voor 1982 geen subsidie toe te moeten kennen, omdat de gemeente in beroep dan mogelijk gehouden zal zijn te blijven subsidiëren. De heer Renden vond het door schuiven van de subsidieplicht naar de gemeenten eveneens bezwaarlijk. Hoewel hij het voorstel van B. en W. „onsympathiek" vond, kon hij zich er toch mee verenigen. De heer Koster vond de doorschui ving eveneens erg bezwaarlijk. Er zijn bij de instellingen een aantal waar nog nooit van gehoord is. De heer Hart verklaarde zich bij de vori ge spreker aan te sluiten. De voorzitter zei het te betreuren, dat de subsidieplicht voor een deel over de ruggen van de instellingen wordt uitgevochten. De raad besloot zonder hoofdelijke stemming geen subsidie toe te kennen. Sport door jeugdigen Door burgemeester en wethouders was aan de raad ter vaststelling aan geboden een subsidieregeling ten be hoeve van sport door jeugdigen. Aan de hand van de akkommoda- tiekosten, die de verenigingen beta len wordt een vermenigvuldigings- faktor vastgesteld. Vermenigvuldigd met het aantal jeugdleden wordt tot het subsidiebedrag gekomen. Te ver delen valt voor 1982 een bedrag van 4.000,-. De voorzitter stelde voor de rege ling voorlopig alleen voor 1982 toe te passen. De heer Koster verklaarde wel eni ge moeite te hebben met de voor gestelde regeling,. Hij vond, dat een berekening moest plaats vinden op basis van het aantal jeugdleden zon der de akkommodatiekosten er bij te betrekken. De heer Renden vond, dat volgens de akkommodatiekosten de vermenigvuldigingsfaktoren niet evenredig waren berekend. Er vindt zodoende een benadeling plaats van de vereniging met de grootste ak kommodatiekosten. Van objektieve verdeling komt daarom niet veel te recht. Niettemin vond hij de regeling voor 1982 een werkbaar gegeven, zo dat hij zich met het voorstel kan ver enigen. De voorzitter zei verheugd te zijn met de laatste opmerking van de heer Renden. De afspraak dient dui delijk te worden gemaakt, dat de re geling alleen voor 1982 zal gelden. Het leek hem goed, dat de wethouder van sportzaken met de betrokken ambtenaar tracht een meer aksepta- bele regeling te ontwerpen. De heer Koster benadrukte nog maals, dat alle akkommodaties bij de subsidieregeling weggedacht moe ten worden. Tennisvereniging Hij vond het niet juist, dat de jeugdleden van de tennisvereniging Kerkwerve een hogere subsidie ont vangen. De voorzitter wees er op, dat de tennisvereniging alle investe- ringslasten en onderhoudskosten draagt op grond van gemaakte af spraken. De heer Renden releveeerde, dat een wanverhouding in de subsidie verdeling is gesteld. Hij vroeg aan dacht voor een wanverhouding in de betaling van de akkommodatie kosten ten nadele van de tennisvere niging. Het zou billijk zijn, dat een verlaging van deze kosten wordt in gevoerd. Wethouder Padmos wees er nog op, dat het een moeilijke opgaaf is ge weest een subsidieregeling voor jeugdsporters te ontwerpen. Er is nog nooit subsidie toegekend. Hij ad- kort van bijna achthonderd gulden zien. Aan giften/donaties en kontri- buties ontving de werkgroep 2.170,55. Samen met opbrengsten van akties, verkoop materialen, werd 4.355,94 ontvangen. De uitga ven bedroegen 5.144,51. In 1981 hebben zich vijf nieuwe le den aangemeld. De werkgroep telt nu 23 leden. Amnesty International hield verle den jaar (schrijf)akties tegen het schenden van de mensenrechten in de landen Turkije, Zuid-Korea, Guata- mala, Taiwan, en verder de groot scheepse campagne tegen „verdwij ningen". viseerde met klem de voorgestelde regeling voor 1982 toe te passen. De voorgestelde subsidieregeling werd voor 1982 aanvaard met de stem van de heer L. den Boer tegen. Subsidie De raad besloot aan het Leger des Heils een garantiesubsidie van maxi maal 0,23 per inwoner tóe te ken nen in de kosten van een noodop- vangtehuis te Zierikzee. Na een toelichting door de sekreta- ris besloot de raad een bedrag van 3.346,39 te voteren voor het aandeel van de gemeenten in de ongedekte kosten van de SO AG. De heer Renden zei te hopen, dat er in Zeeland een samenwerkingsver band voor automatisering zal ko men. Door de Kaashandel Dammers te Wijk en Aalburg was bij de raad berop ingesteld tegen de weigering van burgemeester en wethouders van een standplaatsvergunning. Gelet op het advies van de hoor- kommissie uit de raad, besloot de raad het beroep gegrond te verklaren omdat de openbare orde volgens de A.P.V. niet in het geding is. Een ver gunning voor een periode van 3 maanden zal worden verleend. ZIERIKZEE Optredens in Brogum Zaterdag 27> februari treden in jeugdsoos Brogum op de groepen „We Do No" en Livid Colour". Laatst genoemde band startte in de zomer van 1981 onder de naam P.O.D. en bestaad uit studenten en werkloze jongeren. Deze groep speelt hoofdzakelijk new-wave getinte mu- •ziek. De band „We Do No" bestaat uit: Kees de Feiter (zang), Erik de Bruin (bas), Koert Rouw (gitaar) en Fred Hazebroek (drum). Overigens namen zijn nog niet bekend. Snijmaiskern Op dinsdag 2 maart organiseert de Snijmaiskern Schouwen-Duiveland, een vergadering in het „Huis van Nassau". Een drietal inleidingen worden gehouden. Ing. J. J. Zonder land spreekt over: „Bijvoeding van melkvee in de weideperiode"; ing. J. v. d. Meij brengt een dia-lezing over „Nieuwe grasrassen voor stalvoede- ring" en de heer J. Francke behan delt - in het raam vaii een dia-série'- het onderwerp „Akkerbouw - en vee- Het ging er informeel aan toe. De genodigden zaten gemakkelijk rond een grote tafel en de presentator switchte vrij vlot - soms onverwachts - van het éne onderwerp naar het an der. Helaas gingen er tijdens de uitzen ding elf kostbare minuten door een technische storing verloren. Zodoende hadden de gastsprekers teeltbedrijven op Schouwen-Duive land". WESTERSCHOUWEN Afd. Westerschouwen P.v.d.A. In de afgelopen dinsdag te Noord- welle gehouden ledenvergadering van de P.v.d.A. afdeling Wester schouwen werd de kandidatenlijst vastgesteld voor de op 2 juni a.s. te houden gemeenteraadsverkiezingen. Als lijsttrekker voor deze verkie zingen werd Steef Roos gekozen. Tweede op de kandidatenlijst staat Gertjan van der Salm en op de derde plaats Hans Canters. Vanaf de vierde plaats ziet de lijst er als volgt uit: 4. Hennie van Nieu- wenhuize; 5. Corrie van de Klooster; 6. Linda Sies; 7. Jaap van Nieuwen- huize; 8. Riek Apon; 9. Kees Verton; 10. Hennie Speelman; 11. Jan Hen- drikse; 12. Marilène Goosen; 13. Jan van Nieuwenhuize; 14. Frits de Man. Het zittende raadslid Corrie v. d. Klooster heeft om gezondheidsrede nen besloten zich niet meer direkt verkiesbaar te moeten stellen. De P.v.d.A. in Westerschouwen is van mening, dat de huidige raadsze- tels bij de volgende verkiezingen kunnen worden behouden. Overigens zal het verkiezingspro gramma voor de gemeenteraadsver kiezingen binnen korte tijd openbaar wotden gemaakt. Het werd n.m. in januari al door de ledenvergadering vastgesteld. HAAMSTEDE Jaarvergadering Ringpromotion Dinsdag 2 maart houdt de vereni ging tot het aktiveren, stimuleren en bevorderen van het toerisme in de ge meente Westerschouwen de jaarver gadering in Hotel Bom te Haamste de. Voorstellen inzake opzet Ring Promotion 1982 en de verkoopaktie zullen o.a. aan de orde komen. BROUWERSHAVEN Kledinginzameling Ook te Brouwershaven wordt weer een kledinginzameling gehouden voor de Stichting „Mensen in Nood" en wel op woensdag 3 maart. Kle ding, dekens en schoeisel worden in gewacht op het adres: Bostonplein- kerk (10.00 -12.00 en 14.00 -16.00 uur). Verzocht wordt het materiaal goed in te pakken. NOORDGOUWE/ SCHUDDEBEURS Kledinginzameling Vanaf heden tot 3 maart vindt ook te Noordgouwe Schuddebeurs een kledinginzameling plaats voor de Stichting „Mensen ip Nood": Gevraagd wordt: gedragen klé ding, dekens, overgordijnen, schoei- minder zendtijd dan gepland, waar door enkelen niet helemaal goed uit de verf kwamen. De heer W. Hanse, die namens mu ziekvereniging „Nut en Uitspanning" zou spreken kwam er daardoor helemaal bekaaid vanaf. Hij werd overgeslagen. Na afloop be loofde presentator Hans Zoet het als nog goed te maken. Hij zal proberen Bovendien is het wegens de diep gang noodzakelijk dat het hefschip bij hoog water en onder gunstige weersomstandigheden bij het wer keiland „Neeltje Jans" arriveert. sel e.d. Kontaktadres voor Noord- gouwe is: fam N. v. d. Werf-Lukus, Dr. Wortmanstraat 34. Tel. (01112) 1315. Voor Schuddebeurs: mevr. W. Pannekoek-Hendrikse, Donkereweg 15. Tel. (01110) 3205. BRUINISSE Vergadering Rode Kruis De algemene ledenvergadering (voor leden én donateurs) van de ver eniging „Het Nederlandse Rode Kruis", afdeling Bruinisse zal wor den gehouden op donderdag 11 maart 1982 in het Dorpshuis van Bruinisse. De avond wordt geopend door de voorzitter, de heer Hekman. Tevens staat op de agenda, naast de huishou delijke zaken, de uitreiking van me- .dailes voor 10- en 20-jarige trouw,? .dieriöt en de vertoning vart een doku- mentaire informatieve Rode Kruis film. VÖbrtrjd: zie agenda. een speciaal programma te regelen over „Nut en Uitspanning". Voor gesteld werd dit programma op te ne men in de Grote Kerk van Brouwers haven. Binnenkort krijgt de muziek vereniging bericht of deze plannen werkelijk doorgaan. Bekend Aan de orde kwamen vooral de in middels voor Schouwen-Duivelan- ders al zo bekende onderwerpen als: Grevelingen zoet/zout, de ramp 1953, ontwikkelingen binnen het Kleine Kernen Projekt, de geschiedenis van Professor Zeeman etc. Nieuwe we tenswaardigheden over het dorp of over Schouwen-Duiveland werden niet zozeer besproken, maar voor de luisteraars en voor de aanwezigen in de Vier Jaargetijden was het een ge zellige, interessante uitzending. De „Ostrea" wordt met twee sleep boten (elk 2500 pk) van Smit Interna tionale van Rotterdam „buitenom" naar de plaats van bestemming ge bracht. Naar Roompot-haven Voorlopig wordt het hefschip in de Roompot-haven afgemeerd waar het broederlijk naast het felrode matten- leggerponton „Cardium" zal moeten wachten om op een later tijdstip naar zijn eerste definitieve „werkplaats" in Bouwdok I te worden gebracht. Op die afmeerplaats ligt namelijk nu nog een zandzuiger, die bezig is met het verwijderen van zand in de bouwput, aangeslibd nadat deze in open verbinding met de Oosterschel de werd gebracht. De „Ostrea", die een aannemings som van 72 miljoen vergde, is nog niet kompleet. Volgende maand wordt de „Macoma" (gebouwd in Hardinxveld-Giessendam) verwacht. Dat is de „stofzuiger" die-.aan de voorzijde van het hefschip wbTdt ge koppeld om de bodem te reinigen en te effenen, waarna de „Ostrea" on middellijk de pijler op de funde- ringsmat moet plaatsen. Proeflokatie De bodem van de „proeflokatie" voor het plaatsen der pijlers is al ver dicht, maar op de bodem van dit stukje Oosterschelde, aan het zuide lijk puntje van het werkeiland, moet nog een funderingsmat worden ge legd. In de tweede helft van dit jaar hoopt men met het proef-plaatsen van de zogenaamde „stoeipijler" te beginnen. Voordien moet de RDM, de bouwer van de „Ostrea" echter hebben aan getoond dat de „Ostrea" so-wie-so een pijler kan tillen. Pas dan wordt het hefschip overgedragen aan Rijks waterstaat, die het dan op zijn beurt in gebruik geeft aan „Dosbouw". BRUINISSE E.H.B.O.-geslaagden Afgelopen winterseizoen is in het Rode Kruisgebouw op de hoek Molenstraat-Dreef een kursus E.H.B.O. gegeven door de kade- rinstrukteur H. Bontekoe en met as sistentie van W. Koster. Dinsdaga vond is hierover examen afgenomen door de arts-examinator dr. G. C. A. M. van Hattem uit Oude Tonge. De volgende personen slaagden hiervoor en ontvangen t.z.t. het di ploma: H. A. P. M. Gilzen; J. Huizer; M. v. d. Have; S. J. van der Heide; E. Jumelet-Hage; C. Knop; H. de Ko ning; A. M. Koster-Zwager; A. Kod de; M. C. Kamerling-Silva; K. Ka merling; M. van Meurs-de Ronde; J. A. de Molennaar; M. C. de Molen- naar; J. Otte-van der Have; A. Ou- wenbroek; J. G. Smits; A. Sanders; W. Talen-van der Panne; C. in 't Veld; A. C. M. Zwiers-Hever. Vergadering „De Nagtegaal" Vogelvereniging „De Nagtegaal" hield haar jaarvergadering, waarbij de leden welkom werden geheten door de voorzitter J. de Boed. De sekretaris, J. v. d. Ouden, las het jaarverslag en merkte hierbij op dat de vereniging zich gelukkig mag prijzen omdat er een goede vooruit gang was te konstateren in het leden bestand. Het financieel verslag lag voor de leden ter inzage en werd goedgekeurd. Op de vergadering werd voorts besloten een werkgroep op te richten die bijstand zou verlenen aan het ma- teriaalbeheer. Bij de bestuursverkie zing waren aftredend J. de Boed en T. G. van Galen. Beiden werden herko zen en bedankten voor het in ben gestelde vertrouwen. Het bestuur deelde mede dat er na het kweeksei- zoen een tafelkeuring wordt gehou den door een drietal keurmeesters van de N.B.V.V. De voorzitter sloot de konstruktief verlopen vergadering met een „wel thuis". ZONNEMAIRE. Genodigden tijdens het Vara-radioprogramma ..Zonnemaire Centraalmet links achter de micro foons Henk van Stipriaan en (met spencer) Hans Zoet. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZONNEMAIRE, 24-2. Schouwen-Duiveland en in het bijzonder het dorp Zonnemaire waren meer dan een uur onderwerp van gesprek tijdens de Vara-uitzending Zonnemaire Centraal", woensdag vanuit restaurant „De Vier Jaargetijden" aan de Dijk van Bommenede. Het programma werd gepresenteerd door Henk van Stipriaan en Hans Zoet, die ongeveer vijftien mensen hadden uitgenodigd het één en ander te vertel len over Zonnemaire, vroeger en nu.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3