JAWS Ruim 900 miljoen gulden voor hulp aan Caribisch gebied Wet medezeggenschap kleine bedrijven 1 mei van kracht Om duidelijkheid Plan van Reagan Onrust in Oeganda Stichting Het Theater AGENDA Veel carnavals- doden in Rio Einde vliegtuigkaping Solidariteit moest Brood (weer) duurder Geen geld voor bedrijfsleven Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ROAR Advertentie De politiek heeft zich niet van de bezuinigingen meester gemaakt, maar de bezuinigingen hebben zich van de politiek meestergemaakt Dat blijkt uit de overeenstemming, die bestaat bij de grote partijen om te bezuinigen,.maar in het gebrek aan overeenstemming over de grootte van die bezuinigingen. Een heel merkwaardig verschijn sel. Er zijn al zoveel getallen ge noemd, dat het de leek gaat duizelen: 2 miljard, 4 miljard of de algebraï sche formule (CDA) 2+x. Die „x" zou dan later ingevuld kunnen worden. Daaroverheen komt de ministerpre sident met de perspektivische mede deling van een nog heel andere be zuiniging in de tachtiger jaren, die - daar komt het op neer- elke Neder landse loontrekker een kwart van zijn salaris gaat kosten. Juist met het oog op de komende verkiezingen en de duidelijkheid no dig voor een keuzebepaling van het elektoraat, zou het een goed ding zijn, als de noodzakelijke bezuini gingsbedragen strakker geprofileerd zouden worden. Met andere woor den, er zou op hoog politiek niveau overeenstemming moeten bestaan over dat -in ieder geval enorm groot- „inleveringsbedrag". Zo'n bedrag kan toch moeilijk af hankelijk gesteld van het wisselend karakter van optimische of pessimiti- sche visies op de ontwikkeling van de verschillende politieke representan ten. Geldzaken kunnen tenslotte worden berekend; een overschot (maar dat zal wel niet) of een tekort (en dat zal wel), kan in klaarder cij fers op tafel worden gelegd en dan heeft ook „het volk" een wat duide lijker inzicht in de bestaande finan ciële nood en wordt eerder doordron gen van de noodzaak een rem te zet ten op de eigen uitgaven. Bij vorige verkiezingen werd zo frekwent geschermd met de nood zaak tot „duidelijkheid" in de poli tiek; het zou een goed ding zijn als nu de noodzaak van „financiële duide lijkheid" wat openlijker tot slogan van het politiek gebeuren zou worden gehanteerd, maar misschien komt dat nog. Miljarden guldens tenslotte - dat is ook een gegeven - gaan het voorstellingsvermogen van een ge middeld mens op zich al ver te boven. Twee, vier of twee plus x miljard, onttrekt zich helemaal aan ieder houvast. NUUK. Groenland heeft woensdag de eerste stap gezet naar zijn uittre den uit de Europese Gemeenschap. Van de circa 24.000 Eskimo's die aan een referendum deelnamen, sprak 52 procent zich uit voor een uittreden, terwijl 46,1 procent binnen de E.G. wil blijven. RIO DE JANEIRO, 24-2. tijdens de vier dagen carnaval in Rio de Janeiro zijn volgens de schattingen van radi ostations in totaal zeker 240 mensen gestorven en ruim 16.000 gewond ge- raakt. In 1981 kwamen 175 mensen om. Volgens artsen valt de stijging van het aantal doden vooral te wijten aan overkonsumptie van alkohol bij een dit jaar ware tropische hitte. NAIROBI, 24-2. Oegandese funkti- onarissen hebben woensdag de Rooms-Katholieke en Anglicaanse Kerk ervan beschuldigd, dat ze guer rillastrijders hebben geholpen, die maandag en dinsdag een militair kamp in Kampala aanvielen. Bij hun kennelijke poging het bewind van president Milton Obote omver te werpen, doodden zij 70 mensen. BEIROET, 24-2. Gewapende man nen die woensdag op de luchthaven van Beiroet een passagiersvliegtuig van de luchtvaartmaatschappij van Koeweit overmeesterden, hebben zich donderdagochtend vroeg overge geven en al hun gegijzelden passa giers vrijgelaten, aldus werd meege deeld door een Mohammedaanse geestelijke die met de kapers had on derhandeld. De geestelijke, Sjeik Abdel-Qadir Qabalan, zei tegen verslaggevers dat alle passagiers in de Boeing-707 ge zond en wel waren. DÉN HAAG, 24-3. De Poolse vice- premier Mieczyslaw Rakowski meent dat Polen Solidariteit nodig had, niet alleen als een vakbond maar ook als een orgaan dat toezicht hield op de autoriteiten. „Zelfs een engel wordt een hoer als hij niet in de gaten wordt gehouden wanneer hij de kerk van de macht binnentreedt", zo zegt Rakowski in een vraag gesprek dat in het Britse dagblad „The Times" werd gepubliceerd. WASHINGTON, 24-2. De Amerikaanse regering wil de ekonomische hulp aan het Caribisch gebied in 1982 op voeren met ruim 900 miljoen gulden. De militaire hulp gaat met ruim 150 miljoen omhoog. Dit heeft president Reagan van de Verenigde Staten dinsdag gezegd in een bijzondere zitting van de permanente kommissie van de organisatie van Amerikaanse Staten (OAS), die in Washington wordt gehouden. Het Amerikaanse staatshoofd trok fel van leer tegen de Sowj et-Unie en haar bondgenoten in het Caribisch gebied, waartoe Reagan niet alleen Cuba, maar ook Nicaragua en Grena da rekent. „Wij zien over de hele we reld een nieuw soort kolonialisme. Dat is wreed en totalitair. Het is niet afkomstig van ons halfrond maar be dreigt het wel". DEN HAAG, 24-2. Vanaf maandag 1 maart kost een brood drie cent meer. De Nederlandse Bakkerij stich ting heeft deze prijsverhoging woensdag aangekondigd met het ar gument dat de kosten voor bakkers blijven stijgen. Zij spreekt de ver wachting uit dat het brood in de ko menden maanden nog duurder zal moeten worden. Ruim een maand geleden is de prijs van brood met vier cent verhoogd. Volgens de bakkers is de nieuwe mi nimumprijs van 1,74 gulden nog aan de lage kant. Kunstbloed AMSTERDAM, 24-2. Na bij na zes jaar onderzoek hebben medewerkers van het Centrale Laboratorium van de bloed transfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis in Amsterdam een weg gevonden die de vervaardiging van een kunstbloed mogelijk maakt. Dit bloed, dat aan de eis moet voldoen dat het aan iedereen kan worden toegediend en ge durende tenminste een jaar kan worden bewaard, zou kun nen worden gebruikt in situa ties, waarin onvoldoende of niet het juiste bloed beschik baar of niet direkt voorhanden is. Gedacht wordt aan onge lukken op afgelegen plaatsen, grote rampen of langdurige en ingewikkelde operaties. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De Europese Commis sie in Brussel, „dagelijks bestuur" van de E.G., betreurt het dat bij het referendum in Groenland een meer derheid gestemd heeft voor het uit treden van Groenland uit de Europe se Gemeenschap en voor het aangaan van een ander soort betrekkingen met die gemeenschap. NEW YORK. Woensdag kon de New York Times niet uitkomen als gevolg van een staking van vracht wagenchauffeurs. Deze werd uitge roepen nadat het blad een vak bondsleider overwerk weigerde te betalen dat hij niet verricht had. BRUSSEL. De arbeiders in het staalbekken van Luik begonnen woensdagmorgen aan een 24-uurssta- king. WARSCHAU. Voor een militair ge recht begon in Warschau het eerste politieke proces na de afkondiging van de staat van beleg, waar vier lei ders van de anti-communistische „Confederatie voor een onafhanke lijk Polen" zich moeten verantwoor den voor een zogeheten poging de re gering ten val te brengen. WARSCHAU. De leider van het Poolse militaire bewind, generaal Wojciech Jaruzelski, heeft woensdag in een rede tot het centrale komité van de Poolse kommunistische partij verklaard dat de beperkingen die op grond van de staat van beleg in Polen gelden, nog niet in die mate opgehe ven kunnen worden als oorspronke lijk de bedoeling was. Hij gaf toe, dat er buiten de Vere nigde Staten, maar ook in eigen land veel weerstand is tegen het beleid je gens El Salvador van Washington. De burgerlijk-militaire junta van Napoleon Duarte in San Salvador - die in een zeer slepende en bloedige burgeroorlog is verwikkeld met link se verzetsstrijders - krijgt als het aan Reagan ligt 91 van de 150 miljoen gul den aan aanvullende militaire steun. „Misleiding" „Een kennelijke propaganda-kam- pagne heeft velen in Europa en beslist ook niet weinigen in Amerika getracht te misleiden wat betreft de ware oorzaken van het konflikt (in El Salvador)". Volgens Reagan „pro beren guerrillastrijders, die hun wa pens van en via Cuba krijgen, aan het volk van El Salvador een marxisti- sch-leninistische diktatuur op te leg gen. Deze pogingen zijn een onder deel van een meeromvattend imperi alistisch plan". Reagan hield zijn gehoor voor, hoe belangrijk het Caribische gebied is voor de Verenigde Staten. Bijna de helft van de Amerikaanse handel, twee-derde van de nationale olie- invoer en meer dan de helft van de strategische mineralen die de Vere nigde Staten binnenkomen gaat via het Panama-Kanaal en de Golf van Mexico. MANAGUA. De aartsbisschop van Managua, mgr. Miguel Obando Bra vo, heeft de beschuldiging herhaald dat de Sandinistische regering „er nstige schending van de mensenrech ten" pleegde, toen zij ruim 8.000 Miskioto-indianen van het grensge bied met Honduras overbracht naar het centrum van Nigaragua. DEN HAAG, 24-2. Extra geld voor steun aan het bedrijfsleven is er niet. Er gaat nu al ongeveer tien miljard gulden per jaar via verschillende re gelingen naar de bedrijven. Verho ging van dit bedrag is gezien de ern stige financiële problemen van het rijk niet mogelijk. Wel wordt ge werkt aan een betere bestemming van deze gelden, waar dat mogelijk is. Dit heeft minister Terlouw (ekono mische zaken) woensdag gezegd in de Tweede Kamer, bij de voortzetting van de behandeling van zijn begro ting. Hij reageerde op het dringende verzoek van de overgrote meerder heid van de Kamer het bedrijfsleven extra te stimuleren. Terlouw zei dat via de Wet Investe ringsrekening (W.I.R.), de vermogen saftrekken, fiscale maatregelen en andere regelingen al veel wordt ge daan voor het bedrijfsleven. „Als ik die algemene regelingen overzie, stel ik vast dat er al heel wat gebeurt. En op een verantwoorde wijze", aldus Terlouw. Het sociale stelsel DOORN, 24-2. Premier Van Agt meent dat een herziening van ons sociale zeker- heidsstelstel onafwendbaar is om het betaalbaar en recht vaardig te kunnen houden. Hij zei dat op een spreekbeurt voor het CDA in Doom. Forse bezuinigingen op de overheid suitgaven met steeds pijnlij ker gevolgen voor de dienst verlening en voor de eigen bij drage van de burgers daarin, maken deel uit van de maatre gelen die nodig zijn om de werkgelegenheid te kunnen herstellen. vertoont in de Concertzaal Opnieuw in roulatie gebracht a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur De angstaanjagende film 'taar de beklemmende roman Zij was de eerste ROBERT ROY S1IAW RICHARD SCHEIDER DREYFUSS PE ZOMER VAM DE WITTE HftïÜ] 12 jaar Een grote film uit de jaren '70 die iedereen nog moet gaan bekijken. Zoniet, voor het eerst moet gaan zien. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe V erenigingsgebou wt j e1400-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. iedere vrijdag Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Van maandag t/m vrijdag 12 maart Bruinisse Gemeentehuis. Tentoonstelling kant klossen, openingstijden van dinsdag t/m vrijdags 8.30 - 12.00 uur en 's DEN HAAG, 24-2. De wet medezeggenschap in kleine ondernemingen wordt 1 mei ingevoerd. Minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en staatssekre- taris Van Zeil (ekonomische zaken) hebben dit woensdag meegedeeld. Begin april verschijnt bij de sociaal-ekonomische raad in Den Haag een mo delreglement voor ondernemingsraden van bedrijven met 35 en meer werk- nmers. Tot nu toe is een ondernemingsraad alleen wettelijk verplicht in be drijven met meer dan honderd personeelsleden. Bij de bepaling van de grens van 35 werknemers tellen deeltijd werkne mers die minder dan een derde van de normale werktijd voor een bedrijf werken, niet mee. Bedrijfjes met tien tot 35 perso neelsleden moeten vanaf 1 mei mini maal tweemaal per jaar een vergade ring beleggen waar de direktie ver antwoording aflegt over het gevoer de en het te voeren beleid. De werk nemers mogen dan hun standpunt kenbaar maken en voorstellen doen. Heeft een onderneming minder dan tien personeelsleden, dan is de direk tie niet verplicht periodiek in over leg te treden met haar werknemers. Over ongeveer zeven weken heeft het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid een brochure ge reed voor ondernemers en or-leden over de wet, die in juli vorig jaar door de kamer is aangenomen. maandags van 8.30 - 12.00 en van 13.30 - 16.30 uur. Donderdag 25 februari Zierikzee Ontmoetingscentrum. Jaarvergade ring U.V.V.-afdeling. 19.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Jaarvergadering land- bouwvereniging „Ons Voordeel". 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie Midden- en Kleinbe drijf. 15.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas wed strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bond van Plattelands vrouwen afd. Duiveland, lezing. 19.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Speelzaal dr. De Kockstraat 81. Ouderavond „De Krukels". Aan vang: 20.00 uur. Dorpshuis. Vergadering nieuwe poli tieke partij. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Huis van Nassau. Voorlichting Land bouwschap over zoute of zoete Gre- velingen. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Rommel markt en bazar C.J.V. „Samen Ver der". 15.00 - 22.30 uur. „Mondragon". Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Zeeuwsche Herberghe. Algemene le denvergadering PJZ. 20.00 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". Voorjaars vergadering H.S.V. „De Krabbe". 20.00 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Hotel „Bom". Jaarvergadering Kon. muziekgezelschap „Witte van Haem- stede". 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Dans- en bingo avond, Bond van Opzichzelf Staan- den. 20.00 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klasse libre biljarten. 19.00 uur. Oosterland Dorpshuis „Oosterhof". Uitvoering „Oosterlands Fanfare". Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. „Algemeen Vis- sersbelang". 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Rommel markt en bazar C.J.V. „Samen Ver der". 10.00 - 22.30 uur. Concertzaal. Film: „Jaws", 20.00 uur, 12 jaar. Noordwelle Straö. Start paarden: 13.00 uur. Dorpsfeest. Dorpshuis. 19.00 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klas libre biljarten. 14.00 Dreischor Dorpshuis. Donateursuitvoering Mu ziekvereniging „Crescendo". 20.00 Zondag 28 februari Zierikzee Concertzaal. Film: „Jaws", 20.00 uur, 12 j. „Mirabelle". Optreden musici. 14.30 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klas libre biljarten. 14.00 uur. Maandag 1 maart Zierikzee Technische school. Kursus bloem schikken. 19.30 - 21.30 uur. Brouwershaven Hotel Ringelberg. Oranjevereniging. 19.30 uur. Dinsdag 2 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. „Huis van Nassau". Snijmaiskem Schouwen-Duiveland. 19.45 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Ring- promotion. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. ANBO-jaarver- gadering. 14.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Ledenvergade ring Iandbouwvereniging. 19.30 uur. Woensdag 3 maart Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Donderdag 4 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Bestuursver gadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring Diabetes Vereniging Nederland, afd. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Bond van Gepensioneerden, afdeling Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Scharendijke Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring PvdA, afdeling Middenschou- wen. 20.00 uur. Nieuwerkerk Geref. kerk. Ledenvergadering C.D.A. Aanvang: 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 20 februari, optreden rock formatie „Alpha", 20.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 27 februari, optreden „Sil ly Thing" en „The Serial", Dorps huis, 20.30 uur. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 27 februari, optreden „We Do No" en „Livid Colour", 21.00 uur, leden 3,-; niet-leden 6,-. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 9? 't Wor wê 'n bitje roar; je lae je prakje md 'n paer weken stae, in je vlieg zó d'n dienst uut. „Ongeschikt" zaage de miletaire otepetoten. Jd, dat zou'k dienke; je nie eet, kü je niks mi. Awi, vroeger was t dat toch wat aores. As je gekeurd most worre, vroege ze wê 't emde van je gat; dan kust je nog wat trug zaage, md laeter mos je wê je waffel ouwe. Da's n emelsbrêêd verschil. Md goed, d'r was t'r toen êêne, die zat ma raor in mekaore. Ie ad jubel- têênen, in 'n krom rikje. Dae kust t'n niks an doe nutuurlijk, ma den dok ter dd nie ööge op. Ie wier afgekeurd in wt tuus stieng 'n in 't klompekot te snotteren. Z'n vaoder zei: „bin jie noe 'n vint?" in ie: „jd dat mé je nöó- dig zaage, k magge nie in dienst". Zó was 'toen. Ie ei nog herkeuring ange- vraegd, md ging prakkezaosie van 6. 't Gien niet dü. Laeter vroege ze wê 's: „Juwannus bin jie in dienst ge weest". „Nêê, zeit t'n dan: „schei md uut; k'ê wat af gebruld" Dan wat t'r bie de keuring nog z'ón kaerel; 'n bonke van 'n vint. Die was wê goed 6. Den dokter vroeg zó 't êên in oare, md ie zei aoltied: „Jóóst mag 't wete". Toen d'n dokter vroeg oe 'nmddns zó'n bitje in meakaore zit, zeit t'n: jd, jei 'n groate plasse bloed in dae drief aolles in". Die is laeter bie de gele rieërs tregte ge- komme, want die waere d'r toe nog. Kon z'n plasse bloed schodde op die knollen, mó je md dienke. Laeter eit t'n in z'n mooie pak nog 'n meisse opgestoke. „Jd, da's gek" zei 'n dae 's van: Za'd wê 'n druup- neuse, want ze was verkouwert, in d'r rok kwam 'r 'n ênde van onder, want ze was over 'n draed geklomme, om de paeren in de kanonnen te zien, md zd niks niemendal gróösigheid. 't Was net 'n fosse Schouwse meid, in ze viel op dat pak mi die tressen, in die óóge pette van bere-aer. Gosterklaegens, dae waere koereis bie Eên ek k'r zaalf meegemaekt. Die dogt dat t'n nie genogt te bikken kreeg in dienst. Z'n moeder stierde élke weke een pak, mi 'n orieng spek in woste van 't vaarke tuus, in dat lag 'n 's aevens op z'n slaepzak op te eten. Md jd bie d' inspektie van z'n kasje kwaeme de broddels uut; die wier tog uitgefoeterd dü de sersjant, md toen kust t'n nutuurlijk gin vuultje van z'n mond blaeze. Ie stiengdae md vósnot in vuule butter, dien gróóten 'ulk. 'k Weet nie wê t'n laeter ten'ouwen is gekomme, md ie zat 'l wê gerooid dienk 'k zó md. Ak 't zaage mag, zuupe kon 'n 6k. Nae 't leste borreltje gien 'n aoltied op z'n uukjes zitte, in zei n,,'k bin 'n paerd". Dan laege z'n maots krom gelache. want jd oe was 't dat ze kankerde wê. ma z'ienge as klitten an mekaore. 't Waere goeie kaerels; je kon t'r soms nie om ouwe, md dan zeie ze: „wae mó jie noe zó om lache; dae ge beurt tog niks"? Md toen 't mêênens wier, moste ze za'k mö zaage mi 'n pottekoeter gae vechte, in ddt was nutuurlijk echt wê 'n bitje te gek! SCH1EREILANDMAN A V 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2