V.S. doen het fout in Guatemala en El Salvador Ex-ambassadeur aan het woord Minister over Nederland en de devaluatie Belgische frank Barre winter in Italië Jordaanse vrijwilligers melden zich voor Irakse front Exodus uit Jougoslavië Het proces in Madrid Duizenden staan terecht in Turkije Enorme heroïne- vangst in V.S. De Russische hongerstaakster Man dood geschoten Dodelijke messteek Vrouw brengt vriend om ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 februari 1982 Nr. 23070 5 WASHINGTON, 22-2. De „bloeddorstigheid" die de re gering van president Reagan ten toon spreidt in Guate mala zij een waarschuwing tegen eskalerende Ameri kaanse militaire hulp aan de regerende junta's van Midden-Amerika, verklaarde de ontslagen Amerikaanse ambassadeur in San Salvador in een televisie-interview. Met een verwijzing naar de huidige Amerikaanse poli tiek vis-a-vis Guatemala. - Om tot de kern van de zaak te ko men moeten we, geloof ik, eerst kij ken naar wat we door bloeddorstig heid aan het doen zijn in Guatemala. Generaal Vernon Walter ging er een maand of tien geleden naar toe en konstateerde dat er niets mis was met de mensenrechten. Wij hebben daarna helikopters en militaire voer tuigen gestuurd en het gevolg is ge heel en al te voorspellen. Flitsen uit het buitenland WASHINGTON. President Reagan heeft een verzoek van Roemenië om een lening van 65 miljoen dollar afge wezen, zo is in regeringskringen in Washington vernomen. SYDNEY. Australische vakbon den zijn maandag een boycot van een week van vluchten van de Zuidafri- kaanse luchtvaartmaatschappij SAA begonnen uit protest tegen de dood in gevangenschap van de blanke vak bondsleider Neil Aggett. SINGAPORE. De regering van Sin gapore heeft maandag meegedeeld dat zij opdracht heeft gegeven tot uit wijzing van een Sowjet-diplomaat en een Russische funktionaris van een plaatselijke scheepswerf. Zij worden beschuldigd van spionage. NEW YORK. Burgemeester Ed ward Koch van New York City, een van de populairste uit de veelbewo gen politieke stadsgeschiedenis, maakt volgens zijn kabinet maandag bekend dat hij zich kandidaat stelt voor het gouverneurschap van de staat New York. MANAGUA, Nicaragua. Aan boord van een vliegtuig dat uit New Orleans in Managua was aangeko men is zaterdagavond laat een bom ontploft. Een regeringswoord voerster zei dat vier bagagebeamten daarbij om het leven waren gekomen en drie gewond. ROME. In Frascati bij Rome begint vandaag (dinsdag) een buitengewone generale congregatie van de Sociëteit van Jezus, de Jezuïeten, voor een week van gebed en diskussie over de toekomst van de grootste en invloe drijkste religieuze orde van de Rooms-Katholieke Kerk. CASTEL GANDOLFO, Italië. Twee dagen na zijn terugkeer in het Vaticaan van een zeer vermoeiende reis naar Afrika heeft paus Johannes Paulus II bekendgemaakt dat hij in oktober naar Spanje gaat. WASHINGTON. Volgens zondag door het ministerie van justitie in Washington gepubliceerde cijfers zit ten 357.043 Amerikanen gevangen, hoewel er maar voor 291.000 plaats CAIRO. Ex-keizering Farah van Iran denkt ernstig aan een tweede huwelijk, schreef in het weekeinde het in Caïro verschijnende weekblad .Oktober". Sterkere opstandelingen ,,Het terrorisme van de Guatema- lanen heeft de gelederen van de opstandelingen versterkt. De opstan delingen worden elke dag sterker en zij zijn van mening dat zij nog voor het einde van het jaar de regering de handschoen zullen kunnen toewer pen". White vergeleek dit scenario met president Carters scenario van de on derhandelingen - ,,ten koste van een grote politieke prijs" - over over dracht van het Panamakanaal aan de Panamezen. Hij bereikte ermee dat dit Midden-Amerikaanse land de Verenigde Staten vriendschappelijk gezind, voorspoedig en „steeds de- mokratischer" is, aldus de ex-ambas sadeur. WARSCHAU. De Poolse militaire regering heeft gedreigd met een nog strenger bewind in het geval van openlijk verzet tegen de nood toestand. MANAGUA, Nicaragua. President Jose Lopez Portillo van Mexico heeft bemiddeling van zijn land in de poli tieke konflikten van Midden- Amerika aangeboden en er bij de Verenigde Staten op aangedrongen in het gebied niet militair tussenbei de te komen. WELLINGTON, Nieuw-Zeeland. De regering van Nieuw-Zeeland heeft maandag haar goedkeuring ge- hec ht aan het sturen van tussen de 20 en 30 man naar Sinaï, voor deelne ming aan de internationale vre desmacht. SAN SALVADOR. Volgens de bis schop van San Salvador Rivera Y Damas moet het parlement dat vol gende maand gekozen wordt, de strijdkrachten de werkelijke macht ontnemen en in staat zijn een oplos sing te vinden voor de krisis in El Salvador. GUATEMALA. Onbekenden heb ben dit weekeinde minstens 16 men sen vermoord in Guatemala, onder wie een lid van het Hooggerechtshof. Dit hebben de autoriteiten zondag bekendgemaakt DEN HAAG/BRUSSEL, 22-2. De Nederlandse konkurrentiepositie kan volgens minister Van der Stee van financiën als gevolg van de deva luatie van de Belgische frank en de Deense kroon theoretisch iets ver slechteren, zo heeft hij maandag in Brussel verklaard. Hij noemde het echter van belang dat een buurland orde op zaken stelt. Van der Stee noemde de Belgische plannen, waaronder een reële loons vermindering van 6 7 procent en een vermindering van het financie ringstekort met 170 miljard, een moedige poging die een ongelooflijke inspanning zal vereisen in een on voorstelbare situatie die te lang heeft doorgeziekt. De minister zei uit Brussel te vertrekken als een „sad der and wiser man" („droeviger en wijzer"). Hij wees erop dat ook in Denemar ken het reële inkomen het afgelopen jaar met 15 procent is gedaald. Zo zie je wat er gebeurt als je niet op tijd te rugkeert op je schreden, aldus Van der Stee. Wat Salvador betreft, vervolgde hij, moeten de Verenigde Staten de voorwaarden helpen formuleren voor landelijke verkiezingen met de leiding van de guerrilleros en de re gering. Wat met het aan de macht komen van president Reagan gebeurde, al dus White, was het afzien van men senrechten als prioriteit, het laten weten van de Salvadoriaanse mili tairen dat zij aan wapens konden krijgen wat zij wilden en het afzien van politieke oplossingen. DUBLIN. De algemene verkiezin gen in de Ierse republiek hebben wei nig duidelijkheid in de politieke ver houdingen gebracht. Premier Garret Fitzgerald en oppositieleider Charles Haugney verklaarden beiden dat zij zullen proberen een nieuwe regering samen te stellen. WARSCHAU. Het centraal komité van Poolse Communistische Partij komt woensdag en donderdag bijeen. Dat heeft het Poolse Persbureau PAP bekend gemaakt. TEL AVIV. De Druzen op de hoog vlakte van Golan hebben een bemid delingsaanbod van de geestelijke lei der van de sekte in Israël van de hand gewezen en besloten de algeme ne staking voort te zetten. LONDEN. Ruim 170 Europese we tenschapsmensen, onder wie 17 No belprijswinnaars, hebben in een tele gram aan de Sowjet-akademie van wetenschappen aangedrongen op toestemming voor dr. David Gold- farb, een vooraanstaand bioloog, de Sowjet-Unie te verlaten. JOHANNESBURG. Zuid-Afrika zal voor het eind van het jaar ver moedelijk over een almachtig mi nisterie voor de handhaving van de orde beschikken. De instelling van een dergelijk ministerie was een van de belangrijkste aanbevelingen van de veiligheidskommissie onder lei ding van rechter Rabie die enkele weken geleden rapport uitbracht. TRIPOLI. Een Libische rechtbank heeft de 58-jarige Francaise Denise Dupont en twee zoons (res. 21 en 25 jaar oud) wegens „spionage voor het Amerikaanse imperialisme en het zi onisme" tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. MOSKOU/ROME. Het Kremlin heeft zijn aanspraak tot het leiden van de kommunistische beweging in de wereld onderstreept waarmee het kennelijk zinspeelde op de onafhan kelijke koers die de Italiaanse Com munistische Partij volgt. MANAGUA. Bij een bomaanslag op de internationale luchthaven van de Nicaraguaanse hoofdstad Mana gua zijn drie mensen om hot leven ge komen en vier gewond. Dit heeft de minister van binnenlandse zaken, Tomas Borge, meegedeeld. MOSKOU. GeneraaJ Wojciech Ja- ruzelski, de leider van de Poolse mi litaire regering, brengt volgende maand voor het eerst sinds de uitroe ping van de noodtoestand een bezoek aan Moskou. Het Sowjet-persbureau Tass, dat dit bekendmaakte, noemt het een officieel bezoek. PEKING. Het voormalige staats hoofd van Cambodja, Prins Norodom Sihanouk, en de leider van de Rode Khmer, Khieu Samphan, zijn het eens geworden over de vorming van een coaliteit die het Vietnamese leger i en het door Vietnam gesteunde be wind van Heng Samrin in Cambodja moet verdrijven. NEW DELHI. In de Indiase hoofd stad New Delhi komen maandag (vandaag) vertegenwoordigers van 43 landen bijeen om in het kader van zuid-zuid-dialoog te praten over de opstelling van de ontwikkelingslan den in het noord-zuid-dialoog. ATHENE. De Griekse prémier Pa- pandreou zal zaterdag een officieel bezoek brengen aan Cyprus waar hij besprekingen zal voortzetten met de Cyprische president Kyprianou. Dit is bekendgemaakt in een gemeen schappelijke verklaring in Athene. SAN SALVADOR. De aartsbis schop van San Salvador, mgr. Arturo Rivera y Damas, heeft zich maandag bereid verklaard tot bemiddeling in het konflikt tussen de junta en de op positie in El Salvador. WARSCHAU. Fraktieleider Her- bert Wehner van de sociaaldemocra tische SPD in de Westduitse Bonds dag heeft zijn vierdaagse privébe- zoek aan Polen op Poolse uitnodiging afgesloten. SAN SALVADOR. Sansalvadori- aanse regeringstroepen, geteund door lichte artillerie en helikopters, hebben hun offensief tegen gueril- lastrijders in het centrum van het land voortgezet. Dit is uit militaire bronnen vernomen. KERKWERVE. Allemaal vooroorlogse kindertjes op deze foto van de kerk te Kerkwerve, met vooraan opbreeksels. De jeugd is bezig met het knikkerspel. ROME, 22-2. Vorst en sneeuw heb ben maandag in Italië wegen geblok keerd en afgelegen dorpen geïso leerd. In Passo Pordoi in de bergen ten noorden van Venetië daalde het kwik tot 17 graden onder nul. In het gebied van Cozensa (Calbrië) werd een tiental bergdorpen van de bui tenwereld afgesneden. Ook in Salerno waren wegen door sneeuw en ijs geblokkeerd. Plaatse lijk werd veel schade aan frui toogsten toegebracht. SCHARENDIJKE/ELKERZEE. Plaatje uit de dertiger jaren van de molen - midden in een stil landschap - op de grens van Scharendijke en Eikerzee. AMMAN, 22-2. Sinds eind januari hebben ongeveer 5.000 Jordaniërs zich aangemeld voor de „Jordaanse strijdkrachten van de Yarmuk" die aan de kant van Irak zullen meevechten in de oorlog met Iran. Dit is maandag in Am man uit goede bron vernomen. Uit giften van bedrijven en indivi duele personen in Jordanië kwam bo vendien een bedrag van 2.150.000 (ruim 16 miljoen gulden) voor deze strijdkrachten, zo werd uit dezelfde brond vernomen. Koning Hoessein van Jordanië startte eind januari een kampagne om geld bijeen te krijgen en Jordaanse vrijwilligers te vinden voor het Iraakse leger. Iraakse wapens De vrijwilligers zullen enige we ken intensief worden geoefend voor dat ze naar het front worden gestuurd. De nadruk in deze oefenpe riode zal liggen op het leren omgaan met Iraakse wapens, die ze echter pas in Irak zullen ontvangen. De Vere- DEN HAAG, 22-2. De afgelopen paar jaar hebben naar schatting 55.000 Serviërs en Montenegrijnen de autonome Joegoslavische provincie Kosovo verlaten. Ongeveer een jaar na de bloedige onlusten daar ziet de politieke lei ding van de vele volkeren tellende fe derale republiek zich gekonfronteerd met een massale volksverhuizing we gens het Albanese nationalisme. Volgens officiële Joegoslavische cijfers uit 1981 wonen er in totaal 1.592.000 mensen in Kosovo, dat deel uitmaakt van de republiek Servië. De Albanezen vormen met hun 1.234.000 een overduidelijke meer derheid. De Serviërs (210.000) en de Montenegrijnen (27.000) vormen een aparte minderheid. MADRID, 22-2. In het proces tegen rechtse Spaanse officieren die verle den jaar op 23 februari geprobeerd hebben een staatsgreep te plegen, heeft generaal Luis Torres Rojas, een van de 32 beklaagden, maandag her haald dat koning Juan Carlos van Spanje zijn goedkeuring had gehecht aan de „operatie". Voor de militaire rechtbank verklaarde Torres Rojas dat hij pas op 23 februari van mar- joor Ricardo Pardo Zancada gehoord had van „ophanden zijnde grote ge beurtenissen in het parlement". Het was eveneens Pardo die hem had ver teld dat de koning er achter stond, al dus Torres. ANKARA, 22-2. In Turkije staan op het ogenblik 46.721 mensen te recht voor militaire rechtbanken. Dit heeft het koördinatiebureau voor de krijgsraden in Ankara maandag be kendgemaakt. Bij dit getal zijn niet inbegrepen de mensen die gevangen zitten of wiens zaak nog aanhangig moet worden ge maakt. De beklaagden zijn in drie kategorieën ondergebracht: 660 wor den beschuldigd van lidmaatschap van politieke partijen, 2.075 van lid maatschap van vakbonden en 43.986 wegens het behoren tot klandestiene organisaties, aldus een officiële bron. Een deel van de verdachten zit niet in hechtenis. De belangrijkste aanklachten om vatten: communisme, racisme, fa scisme, separtisme en godsdienstfa- natisme. Een aantal wordt er ook van beschuldigd de grondwettelijke orde in het land te hebben willen ver storen, wapens te hebben uitgedeeld, gewapende bendes te hebben georga niseerd en moorden te hebben ge pleegd. WENEN. De Spaanse minister van buitenlandse zaken. Jose Pedro Pe rez Llorca, is voor een officieel be zoek van twee dagen aan Bulgarije in Sofia aangekomen. vrij LONDEN, 22-2. De Poolse vice-premier Mieczyslaw Ra- kowski heeft het westen ver weten een verkeerde kijk te hebben op de vrijheid van han delen van zijn land. Hij noem de de westerse opvatting dat Polen midden in het oostblok volledig vrij kan beslissen „naief". ..Weten ze dan niet waar Po len ligt? Weten ze niet dat de wereld verdeeld is? Vrijheid moet men in verband met de realiteit zien", zo verklaarde Rakowski in een vraaggesprek dat maandag werd gepubli ceerd in het Britse dagblad Times". De vice-premier benadrukte dat de afkondiging van de noodtoestand op 13 december niet van Moskou is uitgegaan. Maar de bondgenoten binnen het Warschaupact waren heel bezorgd geweest over de ont wikkelingen in Polen. ..Niet alleen de Sowjet-Unie, maar ook onze buren Tsjechoslowa- kije en Oost-Duitsland waren bang", zo zei hij, „en hun mili taire manoeuvres waren een manier om ons dat te laten zien". Als het in Polen tot een bur geroorlog was gekomen, dan hadden de strijdkrachten van het Warschaupact volgens hem in Polen ingegrepen. LUXEMBURG. Luxemburg zal de Belgische regering voorstellen om onderhandelingen te beginnen over uitbreiding van de zeggenschap van het Groothertogdom over het mone taire beleid van de Belgisch- Luxemburgse Economische Unie (BLEU). Premier Pierre Werner jeeft dit meegedeeld. nigde Staten verbonden in het begin van februari dat de wapens die zij aan het koninkrijk leverden buiten de landsgrenzen zouden komen zon der voorafgaande toestemming van Washington. Irak rustte zijn leger uit met hoofdzakelijk Sowjet-wapens. NEW YORK, 22-2. Amerikaanse re chercheurs hebben in een pakhuis in de haven van New York 52 kilo her oïne aangetroffen. Naar de politie maandag meedeelde was de heroïne verborgen in espresso-machines, die vanuit Napels per schip naar New York waren vervoerd. De politie had de heroïne al bijna een maand geleden ontdekt. De her oïne, die een waarde vertegenwoor digd van ruim 200 miljoen gulden, werd door de politie vervangen door wit poeder. Toen de espresso apparaten later in een winkel onder zocht werden, bleek het witte poeder te zijn verdwenen. Aangenomen 'wordt 'datjietjpoedeir is verkocht als heroïne. V in verband met deze zaak is afgelo pen zaterdag een 32-jarige man gear resteerd. MOSKOU, 22-2. De Russische auto riteiten zullen eind maart een beslis sing nemen inzake het verzoek tot emigratie van Lydia Vasjenko, zo heeft de zuster van deze vrouw maan dag gezegd. Lydia Vasjenko is één van de zeven leden van de Pinkstergemeenschap die in 1978 hun toevlucht zochten in de Amerikaanse ambassade in Mos kou en daar wilden blijven tot ze toestemming zouden krijgen de Sowjet-Unie te verlaten. In december gingen Lydia en haar moeder in de Amerikaanse ambassa de in hongerstaking. Verleden maand werd Lydia overgebracht naar een Russisch ziekenhuis, waar zij haar hongerstaking opgaf. De vrouw keerde terug naar haar woon plaats in Siberia en vroeg daar on middellijk een uitreisvisum aan. Haar zuster vertelde journalisten dat de autoriteiten hebben beloofd eind maart een besluit te zullen nemen. ,Niet volledig Polen en de vakbonden WARSCHAU, 22-2. Alle vak- bonden in Polen moeten in de toekomst in het socialisme wortelen, mogen zich slechts met vakbondszaken bezighou den en kunnen geen rol spelen als politieke partij. Het sta kingsrecht en de kontakten met buitenlandse vakorga nisaties zullen verder worden beperkt. Dit blijkt uit de voor stellen die een regeringskom missie over de toekomst van de Poolse vakbonden heeft uit gebracht. Ze werden maandag in de Poolse dagbladen gepu bliceerd. Over de kommissievoorstel- len zal nu in Polen worden ge- diskussieerd. Stanislaw Cio- sek, minister voor de betrek kingen met de vakbonden, zei maandag dat alle geïnteres seerden bij de diskussie zijn uitgenodigd - zowel de militan ten van Solidariteit als van an dere vakbonden, en ook Lech Walesa en zijn medewerkers, zullen aan de diskussie kunnen deelnemen,op er de politieke voorwaarden waarvan het weer opnemen van vakbond- saktiviteiten afhangt. i&VMV\AAAAAA/IAAAAAAAA*AA»' WARSCHAU. Voor een militair rechtbank in Warschau is een proces begonnen tegen vier leidende figuren van de „Bond voor een onafhanke lijk Polen" (KPN). Dit heeft het staatspersbureau PAP meegedeeld. KRIMPEN A/D LEK, 22-2. De poli tie heeft de identiteit achterhaald van een man die zondag dood werd aangetroffen in een sloot bij de elek triciteitscentrale Zuid-Holland in Krimpen a/d Lek. Het is de 36-jarige O. F. Soarez uit Rotterdam. Sektie heeft uitgewezen dat de man door enkele pistoolschoten door het hart om het leven is gebracht. De distriktsrecherche van de rijkspoli tie wordt bij het onderzoek bij gestaan door de Rotterdamse politie. Voor de man werd gevonden met hij al enkele dagen in de sloot hebben ge legen, aldus een woordvoerder van de politie. HEERLEN, 22-2. Een 24-jarige man uit Heerlen heeft maandagmiddag tegenover de politie in zijn woon plaats bekend maandag in de vroege ochtenduren zijn 19-jarige plaatsge noot C. R. met een mes te hebben gestoken, als gevolg waarvan die man is overleden. Dit heeft de politie maandagmiddag meegedeeld. De steekpartij deed zich voor in een dancing in Heerlen. Daar was een aantal jongelui slaags geraakt. Een andere bezoeker en het personeel wisten de zaak te sussen, aldus de po litie. Enige tijd later kwam de bezoe ker in een gang in de dancing een van de deelnemers aan de vechtpartij te gen. Hij zei zich door die persoon zo bedreigd te hebben gevoeld, dat hij zijn zakmes had getrokken en de man een steek had toegebracht. De man raakte aan de hals gewond. Hij over leed korte tijd later. ROTTERDAM, 22-2. De 39-jarige Lie Hap Po is maandagochtend in zijn woning aan de Mathenesserdijk in Rotterdam doodgeschoten. De 23- jarige Peggy S., met wie Po samen woonde, heeft bekend haar vriend te hebben gedood. Volgens de politie waren er al enige tijd moeilijkheden tussen de twee. Maandagochtend ont stond een ruzie, waarbij Peggy S. een FM-pistool pakte en haar vriend om het leven bracht.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5