HET PLATTELAND LEERT SCHRIJVEN Vergadering Provinciale Staten te Middelburg Reorganisatie Produktschap vergt veel eensgezindheid Vergaderingen van provinciale kommissies 4 Zevibel-voorzitter Mr. J. v. d. Bos Regio-horeca ondernemers bundelen krachten STREEKNIEUWS Langste vrouw overleden Bruinisse: Datum: vrijdag 26 februari 1 ZIERIKZEE, 19-2. „Men moet blijven streven naar een zuiniger en doelmatiger opzet van het Produktschap Vis en Visprodukten. Er zal eensgezindheid voor nodig zijn om dat te bereiken. Ik zie van die reorganisatie voorlo pig dan ook weinig terecht komen". Deze woorden sprak mr. J. van den Bos, voorzitter van de Zeeuwse Ver eniging voor VisserijBelangen (ZEVI- BEL), in zijn inleiding vrijdagavond tijdens de jaarvergadering van de Zierikzeese Vissersvereniging .Helpt Elkander" in de Zeeuwsche Herberghe. (Vervolg van pagina 1) u tot in lengte van dagen zal blijven begeleiden". Hij was van mening, dat dit initiatief best wat eerder tot stand had mogen komen, maar wilde in deze toch niemand een verwijt ma ken. Gelukwensen kwamen ook van de zijde van de Zierikzeesche Onderne mers Centrale (Z.O.C.) bij monde van voorzitter P. Verhage. hij moest er kennen de horeca-ondernemers ook enigszins te benijden, daar pogingen enkele jaren geleden ook de regiona le middenstandsverenigingen in een samenwerkingsverband te krijgen, mislukten. Inmiddels meermalen genoemde koördinatrice Anneke Lucas uit Ou- werkerk liet desgevraagd weten met groot enthousiasme aan haar nieuwe funktie te beginnen. Korte tijd geleden keerde zij terug van een verblijf van ruim zes maan den in Argentinië. Een reis die haar veel ervaringen verschafte, maar haar ook eens te meer deed beseffen dat het op het Schouwen-Duive- landse lang niet slecht toeven is. „Zelfstandig kunnen werken en je in te kunnen zetten voor de promotie van Schouwen-Duiveland waren voor mij de belangrijkste drijfveren deze funktie te ambiëren", aldus de koördinatrice van de Stichting Pro motie Schouwen-Duiveland. Haar werk zal aanvangen met oriëntatie- bezoeken aan de deelnemende hore ca-ondernemers. Het koördinatiecentrum is van half maart af bereikbaar onder tel.nr. 01110-6524. NIEUWERKERK Inzamelingsaktie „Mensen in Nood" In het kader van de kledinghulp aan de Derde Wereld organiseert het plaatselijke aktiekomité van de Stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica zijn jaarlijkse kleding- inzameling. Op 2 maart tussen 9.30 en 18.00 uur kan men kleding, schoeisel, dekens en gordijnstoffen naar het gebouw Gereformeerde kerk, Badhuisstraat, Nieuwerkerk brengen. Een extra helpende hand kan men bieden door het textiel degelijk ge pakt of gezakt af te geven en schoei sel aaneengeknoopt tot gelijke pa ren. Door kledinghulp is de „Stich ting Mensen in Nood" in staat tallo zen in de Derde Wereld gelukkig te maken. Want als zij zich - door ar moede gedwongen - in lompen moe ten hullen, dan is dat een aanslag op hun menselijke waardigheid. Zó kon de Stichting Mensen in Nood In 1981 hulp bieden in maar liefst 21 landen. Dat waren: Oegan da, Libanon, Indonesië, Peru, Zuid- Afrika, Bolivia, Martinique, Bots wana, India, Brazilië, Kenia, Ango la, Zaïre, Chili, Tanzania, Transkei, Thailand, Centraal Afrikaanse Repu bliek, Suriname, Madagascar en Po len. OOSTERLAND Kledinghulp derde wereld Het plaatselijke aktiekomité van Om een volledig overzicht te geven van de huidige situatie van Produkt schap en Visserijschap dook mr. Van den Bos eerst in de historie. Reeds in 1908 kwamen de Publiek Rechtelijke Bedrijfsorganisaties ter sprake bij de behandeling van de sociale wet ten, ingediend door toenmalige mi nister Talma. De grondwet verzette zich tegen deze organisatievorm, daar men geen verordende bevoegd heid wilde verstrekken buiten rijk, provincie, gemeenten en waterschap pen. Grondwet herzien In 1922 werd de Grondwet op dit punt herzien, van de verruimde mo gelijkheden werd toen echter geen gebruik gemaakt. Pas na de oorlog kwam het na voorbereidend werk van de kommissie v. d. Ven tot de wet op de Bedrijfsorganisatie. Instel lingen, die bij de wet of Algemene Maatregel van Bestuur konden wor den opgericht. Sinds enige jaren bestaat een gevoel van onbehagen be treffende het funktioneren van voor al het Produktschap en in mindere mate het Visserijschap en Bedrijfs- schap Groothandel. Kritiek werd geuit op de hoge kosten en de over-organisatie. In de herfst van 1980 achtte men de tijd gunstig de reorganisatie van het Pro duktschap aan te kaarten, gezien de vergrijzing onder het personeel. De organisaties, die destijds aan de wieg stonden van het Produktschap wezen in een schriftelijke verklaring op de vele oorspronkelijke taken van het Produktschap, die inmiddels door andere instanties waren overge nomen. Er werd een kommissie (de kommissie Pompen) ingesteld met als taak een onderzoek in te stellen naar de mogelijke vereenvoudiging van deze Publiek Rechtelijke Be drijfsorganisatie. Namens kottersektor Mr. Van den Bos liet weten dat Ze- vibel op dat moment besloot slechts namens de kottersektor mee te wer ken aan dat onderzoek. Het bestuur van Zevibel tekende niet met het oog op het gevaar dat het mosselkantoor in Bergen op Zoom zou kunnep sneu velen door een vereenvoudigde opzet van het Produktschap. Het resultaat van het onderzoek van de kommissie Pompen was een rapport met bin dend karakter, er zou slechts vanaf geweken kunnen worden als de drie schappen het daar over eens zouden zijn. Mr. Van den Bos moest konstate ren dat vooral die eensgezindheid ver te zoeken is bij de plannen tot afslan king van het Produktschap. Persoon lijk achtte de Zevibel-voorzitter het een lelijk manco van de kommissie Pompen, dat geen overleg was ge voerd met het vrije georganiseerde bedrijfsleven. de Stichting „Mensen in Nood" Cari tas Neerlandica organiseert dinsdag 2 maart (van 9.00 tot 12.00 uur) de jaarlijkse kledinginzameling voor de derde wereld. Kleding, schoeisel, dekens en gor dijnstoffen kunnen (graag goed ver pakt, of gebundeld) worden bezorgd bij de familie A. J. Rotte, Mar grietstraat 10, of in het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. Uitvoering „Oosterlands Fanfare" Op vrijdagavond 26 februari a.s. hoopt de plaatselijke muziekvereni ging „Oosterlands Fanfare" met de drumband weer haar jaarlijkse uit voering te houden in de grote zaal van het dorpshuis „Oosterhof" aan de Sint Joostdijk. Het muziekkorps onder leiding van de heer J. Knuist, en de drum band onder leiding van de instruk- teur, de heer J. van Putten. Eerst komt de drumband aan bod, gevolgd door het fanfarekorps, waarna korps en drumband samen. Vervolgens de muziekvereniging onder leiding van Spreker was van mening, dat in derdaad sprake is van een over-orga- nisatie gezien de verwevenheid van allerlei bestuurszetels van Produkt schap, Visserijschap en Bedrijfs- schap Groothandel. In het rapport van de kommissie Pompen wordt gesteld, dat de uitvoe rende taak van het Produktschap be treffende het vaststellen van de quo teringen beter bij het ministerie van landbouw en visserij thuishoort. De kottersektor is het daar overigens niet mee eens. „Als het een taak van het Produktschap is, blijven wij ten minste bij de maatregel betrokken", luidt de mening. Bijzondere organen Inmiddels zal er naar gestreefd worden, dat het Produktschap als ba- sisstruktuur zal blijven bestaan en het Visserijschap en Bedrijfsschap Groothandel als bijzonder organen van dat Produktschap zullen gaan funktioneren. Persoonlijk zei mr. Van den Bos voorstander te zijn van reorganisa tie. „Er dienen zo weinig mogelijk doublures te zijn, anders is geen slag vaardig beleid mogelijk". Zoals ge zegd, had hij echter weinig hoop op een snelle realisering van die ge wenste vereenvoudigde opzet. TEHERAN. Irans revolutionaire leider, Ajatollah Chomeini, heeft maandag zijn audiënties hervat. In zijn residentie in Teheran-noord ont ving hij vier hooggeplaatste Iraniërs. Dit heeft het Iraanse persbureau Irna (Het voormalig Pars) meegedeeld. BRUSSEL. De Belgische minister raad heeft besloten om met ingang van 1 april de Belgische posttarieven te verhogen. Het versturen van een brief in België zelf of vanuit België naar een van de landen van de EG wordt 1 frank duurder en gaat per 1 april 10 franken (omgerekend onge veer 60 cent) kosten. VATICAANSTAD. In het Vaticaan wordt deze zomer op zes meter diepte een „schuilkelder" gebouwd voor waardevollen manuskripten en an deren boekwerken van de Rooms Ka tholiek Kerk. Dat heeft de leider van de Vaticaanse bibliotheek, de Oostenrijker Alfons Stickier, dit weekeinde meegedeeld. PEKING, 22-2. Zeng Jinlian, met 2,47 meter 's werelds langste vrouw, is op 13 februari op 17-jarige leeftijd overleden, berichtte maandag het blad Avondnieuws in Peking. De boerenvrouw Zeng overleed aan suikerziekte in haar woonplaats in de provincie Hoenan, na een verblijf van drie maanden in het ziekenhuis. De vrouw, die klaarblijkelijk nog groeide op het ogenblik van haar dood, was 2,41 meter lang in maart van het vorig jaar, toen voor het eerst in Peking werd bericht dat zij een ziekte had. OOSTERLAND. Trots meldde mevrouw De Graaf, wonende aan het Konin- ginneplein in Oosterland, over haar schitterende clivia's. Een van de planten bereikte het hoge aantal van 25 kelken, aan een andere werd het ook al respektabele aantal van 20 van die prachtig oranje bloemen geteld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MIDDELBURG, 23-2. De tegen 1 maart belegde vergadering van de kommissie voor sociale zaken, volks gezondheid en maatschappelijk werk gaat niet door, omdat er geen staten- voorstellen ter behandeling voorhan den zijn. de heer Knuist met nog een tiental nummers. In de pauze wordt de traditionele verloting gehouden ten bate van de kas en na de pauze voert de toneel groep „De komedianten" uit Brui- nisse een klucht op getiteld: „Muize nissen", hieraan werken negen per sonen mee onder regie van E. van der Linde, gevolgd door weer het beken de „bal na". Voor tijd: zie agenda. Oliebollenaktie Op zaterdag 27. februari a.^. hoopt de Ned. Herv, Jeugdkapel een olie- bolïenaktié te houden over het dorp ten bate van twee geadoptéehde kin deren n.l.: Addriano Correo Ferreiro in Brazilië, de nu 8-jarige weesjongen in het zuiden van Brazilië en voor de nu 14-jarige Tseten Palmo, een Tibe taanse vluchteling in Noord India. De laatste is het meisje waar vorig jaar grote hoeveelheden kleren naar toe gezonden zijn. Beide kinderen le ven zonder ouders in z.g. S.O.S. kin derdorpen. Het bakken van de te ver kopen oliebollen vindt plaats bij Jan P. Boogert, die voor dit doel belange loos zijn kantine beschikbaar stelt. Mocht er geld over zijn van deze ak- tie, dan wordt dit gestort op de spaarbankboekjes van de beide kin deren en gereserveerd om er iets ex tra's voor te kopen. Deze aktie wordt ten zeerste aanbevolen bij onze dorpsgenoten. BRUINISSE Vergadering nieuwe politieke partij De initiatiefnemers van de nieuwe politieke groepering in Bruinisse, die de doelstellingen van D'66 nastre ven, en op 2 juni a.s. aan de gemeen teraadsverkiezing willen deelnemen, houden op donderdag 25 februari een oprichtingsvergadering Deze openbare vergadering, in 't Durps'uus, vermeldt in de agenda een bestuursverkiezing, verkiezing kandidaten voor de gemeenteraad, naamgeving en aanduiding nieuwe groepering en bespreking van het ak- tieprogramma voor de verkiezing. Voor tijd: zie agenda. Kandidaten Algemeen Belang Kandidatenlijst voor de gemeente raadsverkiezingen van Bruinisse op 2 juni 1982 van de kiesvereniging Al gemeen Belang. 1. M. Verspoor; 2. dr. W. F. M. Vonk; 3. C. J. van Liere; 4. Ph. J. van der Velde; 5. Mevr. C. Coppoolse-de Koning; 6. M. J. de Looze; 7. Jac. van Tuyl; 8. C. Padmos; 9. Mevr. M. van der Ark-de Jong; 10. Ir. L. van der Velde; 11. J. W. van den Berg; 12. M. J. Klompe. Vergadering N.C.V.B. De N.C.V.B. van Bruinisse kwam in vergadering bijeen. Na de gebrui kelijke opening hield mevrouw De Groot-Fluit een meditatie naar aan leiding van enkele verzen uit Lukas 22 met het thema „Die ook voor ons bidt". Het tweede gedeelte van de avond verzorgde de heer Van Goe- them uit Zierikzee, door de dames iets te vertellen over zijn werk als fy siotherapeut. Fysiotherapie, een be langrijk onderdeel van de gezond heidszorg speelt een voorname rol bij de revalidatie, maar ook bij aandoe ningen van reumatische aard, ortho pedische afwijkingen, ademha lingsstoornissen enz. Belangrijk zijn onder andere mas sage en oefentherapie. Spreker zette uiteen hoe afwijkingen worden ge- konstateerd en wat voor soort thera pie bij een bepaalde afwijking moet worden toegepast. Na de pauze was er gelegenheid de heer Van Goethem hierover vragen te stellen. BRUINISSE, 23-2. „De school was haveloos, de boeken troosteloos, de behandeling liefdeloos en het onderwijs waardeloos". Woorden van L. W. de Bree, in zijn boek: Het platteland leert schrijven. BRUINISSE. Het door de oorlog zwaar beschadigd gebouw van de Openbare Lagere School aan de Molenstraat. Op de vergadering van de staten- kommissie ekonomische aangelegen heden, die omstreeks 1 maart wordt gehouden, komen o.a. aan de orde: een mededeling van G.S. inzake dis telverordening, een voorstel van G.S. inzake subsidiëring van de pro vinciale V.V.V. en de situati Zeeuws bedrijfsleven. Het voorstel van G.S. voor de ge meenschappelijke regeling integra tie bibliotheekwerk wordt afgevoerd van de agenda voor de openbare ver gadering van de staten van Zeeland, op vrijdag 26 februari in het Provin ciehuis. Onderwijs De Zeeuwse Provinciale Onder wijsraad vergadert op woensdag 3 maart (om 14.00 uur) in het Staten- .komplex. Agendapunten: stand van zaken proefprojekt voortgezet onder wijs Zeeland, planning van het hoger beroepsonderwijs, voorstellen tot wijziging van de plan-procedure voortgezet onderwijs, voorlichting over het onderwijsaanbod in Zee land, voorstel tot instelling studie groep m.b.t. aansluiting basis- onderwijs-voortgezet onderwijs, voorstel inzake wijziging naam- en taakstelling afdeling basisonder wijs. Nadat de spreker was bedankt werd op deze vergadering ook afsc heid genomen van het bestuurslid Mevrouw Nieuwersteeg-v. Hekken. Mevrouw Knop-Jansen in januari ge kozen als nieuw bestuurslid werd verwelkomd en sterkte toegewenst voor de taak die haar te wachten staat. Na het zingen van het Bondslied eindigde de presidente met dankgebed. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Ruim honderd mensen van de anti-militaristische aktiegroep „Onkruit" hebben dins dagmorgen op het haventerrein van Kühne en Nagel in Rotterdam rook- en verfbommen gegooid. UTRECHT. Aan Bruna uitgevrij is voorlopig uitstel van betaling ver leend. Bewindvoerder mr. J. J. Ber trams, ziet als voornaamse mogelijk heid om de werkgelegenheid van de ca. 35 mensen te behouden een over neming van de uitgeverij. Dit typeert ongeveer de toestand waarin het onderwijs te Bruinisse in de 17e eeuw zich bevond. (Zie „Vier honderd jaar onderwijs Bruinisse" van dinsdag 16 februari.) Het sterftecijfer lag zeer hoog, vooral bij jonge kinderen. Het onder wijs was op dezelfde voet blijven doorgaan als in de 17e eeuw. Er werd wel voldoende gelegenheid gegeven tot het volgen van onderwijs, maar in de praktijk kwam daar weinig van terecht. Men stuurde de kinderen slechts naar school als ze in de weg liepen en in de zomer werden ze thuisgehouden om mee te helpen op het land. Schoolgeld Alleen de boeren betaalden school geld, de diaconie betaalde dit voor de arbeiderskinderen. Volgens het boekje „Bruinisse, met vlag en wim pel", bleef tot 1840 het grootste deel van de jeugd van onderwijs versto ken. De schooltjes waren vaak oude krotjes of tegen het gemeentehuis aangetimmerde vertrekjes, zonder licht (en lucht). Na de scheiding van kerk en staat (staatsregeling van 1798) verviel de toren van de kerk aan de gemeente, die de toren in gebruik nam als school. Bekend zijn de verhalen van de toenmalige „meesters", die in de to ren rondging met een koehoorn, ge vuld met inkt. Om de beurt mochten de kinderen daar hun ganzeveer in dopen. Rekenen ging volgens de me thode van Bartjens. Openbaar onderwijs De eerste openbare school werd ge bouwd aan de hoek Molenstraat- Schoolstraat, na een eerste begin in een lokaal achter het gemeentehuis. Deze school werd in de Tweede We reldoorlog verwoest. Na de Tweede Wereldoorlog kende de openbare school drie schoolhoofden: M. C. van Weelen (1935-1965), B. de Haan (1965- 1972) en het huidige schoolhoofd de heer M. A. van Witzenburg, die in 1972 het roer overnam. Zoals bekend zijn de twee lagere scholen van Bruinisse sinds augustus 1978 gezamenlijk gehuisvest in één gebouw, een teken dat de „school strijd" voorgoed voorbij is. Nu nog een gezamenlijk feest ter gelegen heid van 400 jaar georganiseerd on derwijs in deze gemeente en het is he lemaal kompleet. Sinds '78 samen in één gebouw. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ENSCHEDE. Wiederhold Jongman (elektrotechniek), onderdeel van Ogem BV, is failliet verklaard door de rechtbank in Rotterdam. Voor de 150 tot 160 personeelsleden van het bedrijf zal een dezer dagen kollektief ontslag worden aangevraagd, zo zei desgevraagd direkteur R. H. Pot. DEN HAAG. Minister Terlouw van ekonomische zaken was „tot zijn spijt" niet in de gelegenheid op 11 fe bruari aanwezig te zijn bij het gesprek van het kabinet met de vak beweging en de ondernemers over de eerste aanzet van de werkgelegen heidsplannen van de regering. MIDDELBURG, 18-2. Vrijdag 26 februari, 10.00 uur, is er een vergadering van provinciale staten. De leden van de staten komen samen in de statenzaal, Abdij 11, Mid delburg. rechtpositie van het personeel, de overgang van eigendommen en de opstelling van begrotingen. Het personeel van de bibliotheek heeft inspraak gekregen op de rege ling. De voorstellen waarover een uit spraak wordt gevraagd worden in dit artikel nader uitgewerkt. Gemeenschappelijke regeling integratie bibliotheekwerk In 1979 is besloten, dat de provinci ale bibliotheek Zeeland en de open bare bibliotheek van Middelburg zul len samengaan en één geheel gaan vormen. De staten krijgen nu de gemeen schappelijke regeling te behandelen die als onderwerp heeft de bestuurke en organisatorische samenwerking van de twee insituten. Er ko men zaken aan de orde als samenstel ling en taken van het bestuur, de Bijdrage politiek jongeren kontakt Het zeeuwse politiek jongeren kon- takt heeft bij de provincie een subsi die gevraagd fvoor de politieke vor ming van jongeren. In het kontakt zijn vertegenwoordigd JOVD, CDJA, SGP-jongeren. Zij willen hun activi teiten de komende tijd vooral wijden aan de op handen zijnde verkiezin gen voor provinciale staten (24 maart) en de gemeenteraden (2 juni). Die activiteiten omvatten onder meer een scholenprojekt en een voor- lichtingsprojekt. Gevraagd werd om een bijdrage van 8.750,00 maar GS stellen te staten voor de subsidies op 7.000,00 te bepalen. Functie-onderzoek bootdiensten Bij de provinciale stoomdiensten Zeeland, die de verdiensten tussen Vlissingen-Breskens en Kruiningen- Perkpolder uitvoeren zal een functie onderzoek worden gehouden om te komen tot een nieuw beloningsbeleid voor het personeel. De staten wordt voor gesteld het onderzoek te laten uitvoeren door een extern bureau (van de Vereniging van Nederlandse gemeenten), omdat bij de provïnci op korte termijn hiervoor geen mensen kunnen worden vrij gemaakt. De kosten van het onderzoek bedragen 80.400,00 exclusief BTW; het bedrag wordt gehaald van de post salaris sen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4