Verhelderende toelichting op ,basisschoolprojekt N oor d welle- S er ooskerke Interessante bijeenkomst Plattelandsvrouwen Uit mond RPCZ-man STREEKNIEUWS Ook te Zierikzee inzameling kleding (e.d.) op 3 maart ZlEKlKZEfiSCHE NIEUWSBODE Dinsdag februari 1982 Nr. 23079 3 NOORDWELLE, 19-2. Vijfentwintig belangstellenden verzamelden zich in het vierde-, vijfde- en zesdeklaslo kaal van de o.l.s. De Stove om wat meer te weten te ko men omtrent het „basisscholenprojekt Noordwelle-Se- rooskerke". Nadat nog enkele vragen waren beantwoord en de heer Deïst de spre ker bedankt had voor zijn interessan te en nuttige uiteenzetting, ging het aanwezige publiek langzaam maar zeker huiswaarts, de koude, maar toch lente-nacht in Afdeling Noordwelle SCHARENDIJKE, 22-2. In de Put- meet te Scharendijke werd een bij eenkomst gehouden door de Neder landse Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordwelle en omstre ken. De goed bezochte bijeenkomst werd geopend door de presidente me vrouw R. Gilijamse-Meijer, die een bijzonder woord van welkom richtte tot mevrouw L. Strayer van Huis houdelijke voorlichting ten Platte- lande, die na de eerste pauze het pro gramma verzorgde. Mevrouw Gilijamse deelde mee dat bij voldoende deelname in Zierikzee een kursus „Pech Onderweg" zal worden georganiseerd. De bloem- schikkursus in De Wig, die onder lei ding staat van mevrouw Bulk, is in middels met 15 kursisten van start gegaan. Met nadruk wees de presidente nog eens op de mogelijkheid om de hulp van het bestuur in te roepen als men een bijeenkomst van de vereniging wil bezoeken en men beschikt niet over vervoer. Van deze mogelijkheid wordt te weinig gebruik gemaakt. Reiskommissie De tijdens de jaarvergadering in gestelde reiskommissie is al volop in aktie geweest om een programma rond te krijgen. Men zal een bezoek brengen aan de zijdekwekerij „Van rups tot draad" in de Wouwse Plan tage en daarnaast wordt een bezoek gepland aan de Markiezenhof te Ber gen op Zoom. Na de koffiepauze verzorgde me vrouw Strayer een voorlichtingspro gramma in quizvorm op het thema „Huishouden met inbegrip van voe ding" In zes groepen verdeeld kregen de aanwezigen vragen te beantwoorden. Zeer gevarieerde vragen over allerlei zaken waar een huisvrouw mee in kontakt kan komen bijvoorbeeld wa renkennis, konsumentenrechten en milieu-vriendelijke artikelen. Na een tweede pauze waren er di verse vragen over voeding. Het werd daarom op een aangename wijze een leerzame avond, waarin ook nog een wedstrijd-element zat verwerkt. De twee groepen die het beste scoorde kampten namelijk om een prijs, te weten voor elk groepslid een boekje over groenten of over kruiden. Planten Tot slot dankte de presidente me vrouw Strayer. Verder sprak zij de hoop uit dat op de volgende ledenver gadering op 18 maart veel dames aan wezig zullen zijn. Dan zal de heer Hertgens praten over „Planten in en om het huis" en „plantenziekten". Nadat de heer Deïst, voorzitter van de ouderkommissie, een ieder hartelijk welkom geheten had en een korte historische schets van de perikelen rond de „kleine" scholen van Noordwelle en Serooskerke had gegeven, gaf hij het woord aan de heer De Reu van het Regionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ). Hij vertelde, dat hij in samenwer king met het RPCZ, de beide school teams en de ouderkommissies, zou proberen het per 1 februari gestarte projekt te begeleiden. Hierna vertoonde hij een diaserie, die op een kleurige wijze doel en de opzet van de toekomstige basisschool weergaf. Vragen Naar aanleiding van de „audio visuele show" werden er nog al wat vragen gesteld. Eén van de aanwezi ge ouders vroeg zich af of het wel mo gelijk zou zijn, spelende kleuters en lerende „grote" scholieren in een lo kaal te „onderwijzen". De heer De Reu meende, dat in ieder geval een heel andere organisatiewijze binnen de klas nodig zal zijn, dan nu het ge val is. De kinderen moeten het leren zelfstandig te werken, hun eigen ak- tiviteiten in te delen. De leerkracht moet zorgen voor een goede afwisse ling tussen spel en leren en zal meer en meer een „werkmeester" worden, die de aktiviteiten voor de kinderen organiseert. Uiteraard is hierbij een intensieve begeleiding van een schoolbegelei dingsdienst (RPCZ) onontbeerlijk. Daarnaast zullen de ouders bereid moeten zijn begrip te tonen en ver trouwen te schenken aan de leer kracht. Gemakkelijker Overigens, geloofde de heer De Reu, dat de „kleine" scholen toch al gewend zijn aan het werken met meerdere groepen in één lokaal en dat daardoor de overgangnaar een verdere „individualisering" gemak kelijker zal verlopen dan op andere scholen. Na de koffie werden de resultaten van de werkzaamheden van de aan wezigen tijdens de pauze kort besproken. De Noordwellenaars werd gevraagd, waarom zij eigenlijk de „sehole" zo belangrijk voor het dorp vinden. De leefbaarheid van het dorp, het kontakt tussen onderwijsgevenden en ouders en het werken met kleine groepen kinderen (dus meer aan dacht voor het kind!) waren de belan grijkste slagzinnen, die op de grote flappen papier getekend waren. De heer De Reu zou er in ieder ge val voor zorgen, dat deze hartekreten bij het ministerie terecht komen, maar dacht niet, dat de „leefbaar heid" van het dorp een belangrijk ar gument bij de minister zou zijn om de school te behouden. Het aantal kinderen op een school is in „Den Haag" van doorslaggeven de betekenis. De RPCZ-vertegen- woordiger gaf daarna een korte schets van wat er nu eigenlijk te Noordwelle te gebeuren staat in ver band met het „projekt". Integreren In Serooskerke heeft men een „kleuterjuf" weten te „strikken", die per 1 februari met een kleuter klasje begonnen is. Alle kleuters, die nu in de kleuterklas zitten, zullen ook als zij zes jaar zijn geworden (en eigenlijk naar de „grote" mogen!) bij „juffrouw Irene" in de klas blijven zitten. Zo zullen dan de kleuterschool en de lagere school langzamerhand samensmelten (integreren) tot een basisschool. Zoals al eerder gezegd zal de wijze van organisatie binnen de school moeten veranderen. Zijn die onder wijskundige veranderingen in Noordwelle voldoende gevorderd en vindt de onderwijzeres van de onder bouw dat zij er voldoende op voorbe reid is, dan zullen de Noordweller kleuters bij haar in de klas worden opgenomen, zodat ook op Noordwel le een basisschoolidee ontstaat. Nadat de heer De Reu zijn verhaal beëindigd had, voegde de heer De Feyter, wethouder van onderwijs, hieraan toe, dat de gemeente als streefdatum voor het beginnen van een basisschool op Noordwelle de lste augustus 1983 aanhoudt. ZIERIKZEE Ledenvergadering PJZ De PJZ houdt vrijdag 26 februari in de Zeeuwsche Herberghe haar al- gemen ledenvergadering. Op de agenda staat onder meer het jaar verslag en de bestuursverkiezing. Na het officiële gedeelte wordt een dia serie over Amerika vertoont. Voor tijd: zie agenda. Botsing Op het kruispunt Provinciale weg- Julianastraat botsten zaterdagoch tend twee auto's tegen elkaar. Auto mobilist J. B. uit Zierikzee reed van af de Julianastraat de Provinciale weg op. De van de kant van de Zee- landbrug naderende automobilist J. W. S. uit Nieuwe Tonge kon B. niet meer ontwijken. Beide voertuigen liepen schade op. Botsing De Japanner K. F. A. uit Amstel veen reed zaterdagmiddag op de Pro vinciale weg tussen Zierikzee en Haamstede achter automobilist J. J. v. d. S. uit Looperskapelle. V. d. S„ die de Brasweg in wilde slaan, rem de. A. merkte dit te laat en reed tegen de auto van v. d. S. aan, waardoor de voor- en achterzijde van de auto's schade opliepen. Wilde achtervolging door Zierikzee Een woeste achtervolging speelde zich in de nacht van zondag op maan dag af in Zierikzee. De politie ontdekte een Ameri kaanse auto, die „gesignaleerd" stond, een teken dat er „iets mee was". De bestuurder van de wagen kreeg in de gaten dat hij werd achtervolgd en ging er als een haas vandoor. Bij de Schuurbeque Boeyestraat werd hij tot stoppen gedwongen, maar hij slaagde er toch weer in te ontsnap pen. Hij reed richting Dreischor en werd bij dat dorp klemgereden, na een botsing met de politieauto, waar bij beide auto's werden beschadigd. De chauffeur van de Amerikaan bleek W. A. v. d. H. uit Den Haag te zijn. Hij is inmiddels overgeleverd aan de politie te Numansdorp, door wie hij werd gezocht. Maar ook zijn manoeuvres in Zierikzee zullen niet zonder gevolgen blijven Geslaagd Aan de geneeskundige fakulteit van de Erasmusuniversiteit te Rot terdam, slaagde voor het artsenexa men, onze vroegere stadgenoot, de heer L. C. Jonker. Voedingscauserie voor de NCVB De NCVB afdeling Zierikzee kwam bijeen in het Hervormd Verenigings gebouw. Als aanvang werd gezongen Psalm 139 vers 1 en 2. Nat het gebed werd gelezen Psalm 139 vers 1-12 en vers 17-24. Uit dit bijbelgedeelte was de meditatie en deze had tot op schrift: „Goddelijke therapie". Spreekster van deze avond was me vrouw L. Strayer-Slager uit Zonne- maire. Het onderwerp van haar le zing was „Anders eten". Zij vertelde dat na de oorlog de eet gewoonten veranderd zijn. Zo eten wij minder brood en aardappelen, maar veel meer vlees en kaas. Aan het voedsel worden doorgaans teveel chemische middelen toegevoegd. Er is een vraag ontstaan naar natuurlij ke voeding, zonder al deze toevoegin gen. Voeding heeft invloed op de ge zondheid. In verband met welvaarts- ziekten, b.v. hart- en bloedvaten is anders eten noodzakelijk. Alterna tieve voeding is voeding zonder toe voeging van chemische produkten. Veel vlees, vet én suiker zijn overbo dig. Heel langzaam moet op de voe ding waarin geen vlees maar graan- produkten zijn verwerkt, worden overgeschakeld. Volkoren produk ten zijn heel gezond en zijn opgeno men in deze alternatieve voeding. Spreekster ging uitvoerig hierop in. Doormiddel van dia's vergeleek zij de eetgewoonten van vroeger en de gepropageerde voeding van vandaag. Dit leverde veel vragen op uit de ver gadering, die door mevrouw Strayer uitvoerig werden beantwoord. De in teressante avond werd besloten met dankgebed. HAAMSTEDE Geslaagde bazar In de Gereformeerde Kerk werd ten bate van deze kerk zaterdagmid dag en -avond een bazar gehouden. Daartoe waren de rekreatiezaal, de entree en de kleine zaal volgezet met allerlei attrakties. De bedoeling van deze bazar is een tegenhanger voor de zgn. „Kerkmis" in de bouwvakvakantie, zodat nu de eigen bevolking hoofdzakelijk kan profiteren van de bazar. Opgesteld stonden o.a. -een oude motorfiets waarvan het aantal kilometer totaal geraden moest worden; een trimfiets te berijden voor een zeker bedrag per kilometer; raden naar de verjaardag ZIERIKZEE. In plaats van betonnen paaltjes heeft de gemeentelijke plantsoenendienst op het Doelemanplein kastan jeboompjes aangeplant. De boompjes zijn nog jong, maar zullen op den duur het estetisch aanzicht van het plein onget wijfeld verhogen. Spijtig is, dat deze aanplant al voor de tweede maal moest gebeuren, omdat de jonge en dus nog tere boompjes sneuvelden onder de vernielzucht van de jeugd. Jammer is dat, het zou zonde zijn om weer terug te moeten naar de tijd van de betonnen paaltjes (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Stichting „Mensen in nood" ZIERIKZEE, 22-1. In het kader van de kledinghulp aan de Derde Wereld or ganiseert het plaatselijke aktiekomité van de Stichting Mensen in Nood/Caritas Neerlandica zijn jaarlijkste kledinginzameling. Op woensdag 3 maart tussen 9.00 en 17.30 uur kunt u kleding, schoeisel, dekens en gor dijnstoffen brengen naar Het Hervormd Verenigingsgebouw, 't Vrije 2. Een extra helpende hand kunt u bieden door het textiel degelijk ge pakt of gezakt af te geven en schoei sel aaneengeknoopt tot gelijke pa- van Miss Piggy, spijkers slaan, enve loppen stands, enz. Verder een grote stand met zelfgemaakte handwer ken, een poppenkast en een zitje voor het nuttigen van koffie of iets an ders. Was de middag meer voor de kinderen, de avond stond volledig in het teken van de ouderen, o.a. met het rad van avontuur en de Ameri kaanse verkoop. Er waren fraaie prijzen te winnen en menigeen ging ruim voldaan naar huis. De netto-op brengst bedroeg ca. 3000,—. Been gebroken Een onbekend gebleven meisje brak zaterdag op het strand bij de vuurtoren haar been. Dokter Van Beek verleende eerste hulp, waarna het meisje naar het Rode Kruis Zie kenhuis werd vervoerd. BURGH-H AAMSTEDE Kledingaktie „Mensen in Nood" In Burgh en Haamstede wordt de kledingaktie „Mensen in Nood" over twee dagen verdeeld. Dinsdag 2 maart kunnen kleding, schoeisel, gordijnstoffen e.d. worden ingele verd in het gebouwtje van „Revasa" aan de Kerkstraat (tussen 14.00 en 17.00 uur). De dag daarop, woensdag 3 maart, worden de goederen ingeza meld in de Winterkerk te Haamste de, ook 's middags tussen twee en vijf uur. RENESSE Gezellige middag voor 65 plussers Door uw kledinghulp is de Stich ting Mensen in Nood in staat tallozen in de Derde Wereld gelukkig te ma ken. Want als zij zich - door armoede gedwongen - in lompen moeten hul len, dan is dat een aanslag op hun menselijke waardigheid. Eenentwintig landen Zo kon de Stichting Mensen in Nood in 1981 hulp bieden in maar liefst 21 landen. Dat waren: Oegan da, Libanon, Indonesië, Peru, Zuid- Afrika, Bolivia, Martinique, Bots- wane, India, Brazilië, Kenia, Angola, Zaïre, Gh&ÈpTanzania, Transkei, Thailand, Centraal Afrikaanse Repu bliek, Surinma, Madagascar en Po len. De Stichting Mensen in Nood wil doorgaan met deze vorm van konkre- te hulpverlening. Daarom zijn de re sultaten van de aktiedag van het plaatselijk comité ook zo belangrijk. Want ieder jaar krijgt de Stichting veel aanvragen voor kledinghulp. Het is niet erg, dat dat gebruikte kle ding is. Want in het centrale magazij in Den Bosch (Jacob Catsstraat 19-21) sorteren de medewerkers de tweede- handskleding'op draagbaarheid. Wat ongeschikt is, wordt verkocht. Met de opbrengst daarvan kunnen verzendkosten van goede kleding naar de Derde Wereld worden be taald en worden ook nog projekten gefinancierd. heer A. L. van Wallenburg vervolgt het programma met een negental stukken en marsen. In de pauze wordt weer de gebruikelijke verlo ting gehouden. Hierna volgt de op voering van het blijspel in twee be drijven van R. Feenstra „Een mandje eieren" door de eigen toneelgroep. De regie is in handen van de heer K. v. d. Vreugde. Zaterdag 6 maart wordt hetzelfde programma her haald met dit verschil, dat naast do nateurs ook andere belangstellenden de avond kunnen bijwonen. Voor tijd: zie agenda. Inzameling kleding Het plaatselijk komité van de Stichting Mensen in Nood, „Caritas Neerlandica" houdt donderdag 25 en vrijdag 26 februari de jaarlijkse kle ding inzamelingsaktie. Schoeisel, de kens, gordijnstoffen en kleding kun nen worden afgegeven bij de familie Mol, Weststraat 21 te Dreischor. Deze pakketten zijn vooral bedoeld voor derde wereld landen en voor Polen. Nog een verzoekje: graag het tex tiel goed gebundeld afleveren en de schoenen met veters aan elkaar ge knoopt inleveren. KERKWERVE Sieraden vermist Mevrouw M. A. v. d. M. deed aan gifte van vermissing van een doosje sieraden met o.a. diverse gouden voorwerpen en granaten stenen. De waarde bedraagt vele duizenden gul- den,s. De zaak is in onderzoek- NIEUWERKERK Biddag voor gewas en arbeid De jaarlijkse biddag voor gewas en arbeid wordt dit keer op woensdag 10 maart gehouden. In drie kerkge bouwen zullen middagdiensten wor den gehouden. In verband hiermee zullen dan vele zaken en bedrijven gesloten zijn. Vergadering Gereformeerde Vrouwenvereniging Woensdag 24 februari vergadert de gereformeerde vrouwenvereniging in de zaal van de kerk aan de Bad huisstraat. Mevrouw Molenaar- Schiettekatte leidt het onderwerp „Christen zijn zonder kerk" in. Na de pauze verzorgt mevrouw Boere een bijdrage. Voor tijd: zie agenda. Ophalen oud papier Zaterdag 27 februari zal zoals ge bruikelijk oud papier worden opge haald. De opbrengst is bestemd voor het zendingswerk van de gerefor meerde gemeenten. Gebundeld ge reed zetten (en tijdig) graag, in ver band met snelle afvoer. Zaterdagmiddag 23 februari orga niseert de C.J.V. „De Schakel" in het dorpshuis een gezellige middag voor de 65 plussers van Renesse. Naast wat spelletjes, leuke voor- drachtjes en toneelstukjes, een kwis en een diaserie zal er tevens de gele genheid zijn voor een gezellig bab beltje onder het genot van een kopje thee of koffie. De C.J.V. hoopt dat veel 65 plus sers gehoor zullen geven aan de uit nodiging die, op stencil, huis-aan- huis is verspreid. Voor tijd: zie agen da. Kledingaktie „Mensen in Nood" De komende dagen wordt ook in Renesse weer een kledingaktie ge houden ten bate van de Stichting „Mensen in Nood". Gedragen kle ding en andere textiel kan niet zo als gebruikelijk worden ingeleverd bij mevrouw Duson, maar bij mevrouw v. d. Hoek-Blom, Hoge Zoom 105 te Renesse. De aktie duurt tot en met 3 maart. DREISCHOR Uitvoering „Crescendo" BURGH/HAAMSTEDE. Charmante amazöne op het strand tijdens het gehouden Strao-feest. De „trap" toont dat heel wat publiek voor het folkloristisch en hippisch gebeuren belangstelling toonde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Zaterdagavond 27 februari a.s. houdt de muziekvereniging „Cres cendo" de donateursuitvoering in het Dorpshuis. De avond wordt geopend met een welkomstwoord door de voorzitter de heer P. J. van Donge, waarna de drumband o.l.v. de heer A. Struyk voor het voetlicht zal treden met een vijftal nummers. De fanfare o.l.v. de

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3