Zwembad in Nieuwerkerk terstond laten renoveren Ook in 1982 tap-kracht bij Culturele Stichting Benefiet-koncert in Renesser kerk werd vokaal sukses Geanimeerde vergadering plattelandsvrouwen Drukke afscheidsreceptie van dokter L. Lodiers Voorstel b. en w. Duiveland Geschenk van patiënten STREEKNIEUWS Instrumentaal koncert in Vierschaar Raad Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 4 Maandag 22 februari 1982 Nr. 23069 3 DUIVELAND, 20-2. „Gezien de steeds slechter wor dende toestand van de zwembad-installatie, achten wij het thans niet meer verantwoord, de renovatie nog uit te stellen. Willen wij ons zwembad voor de toekomst be houden, dan zal er onverwijld met de renovatie begon nen moeten worden". Deze duidelijke toelichtingen ge ven b. en w. van Duiveland in hun voorstel aan de gemeenteraad, die donderdag 25 februari in openbare vergadering bijeen zal komen. In april vorig jaar besloot de raad reeds tot renovatie van zwembad „Dol- Fijn" in Nieuwerkerk, zij verbond daar echter enkele voorwaarden aan. De werkzaamheden zouden niet eerder uitgevoerd dienen te worden dan op het moment dat hiervoor een geldlening van ongeveer 10 geslo ten zou kunnen worden. Het totale beschikbaar gestelde bedrag voor re novatie bedroeg 504.700,—. Een be drag van 10.000,—daarvan werd di- rekt beschikbaar gesteld voor het doen van technische onderzoeken en dergelijke. Deze onderzoeken hebben inmiddels uitgewezen, dat een totale renovatie van het bouwwerk 561.010,— zal bedragen. In het kol- legevoorstel wordt gedetailleerd uit de doeken gedaan op welke wijze thans geïnvesteerd kan worden ten behoeve van energiebesparing. Rentepeil De verwachtingen betreffende de daling van het rentepeil zijn niet uit gekomen, maar gezien de huidige si tuatie van zwembad ,,Dol-Fijn", stel len b. en w. de raad voor: het bedrag voor renovatie van het zwembad te verhogen tot 561.010,— en over- wijld met de werkzaamheden te be ginnen. Verder wordt voorgesteld voor deze renovatie een vaste geldle ning aan te gaan voor 1.100.000,— (het dubbele van het benodigde be drag voor het uitvoeren van een ka- pitaalwerk ter konsolidatie van de vlottende schuld) met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te gen een rente van IIV2 met de loop tijd van vijftien jaar. Verwijzend naar de meerjarenbe groting 1983-1986 achten b. en w. deze renovatie zowel nu als in de toe komst financieel verantwoord, ter wijl volgens het kollege ook nog de mogelijkheid aanwezig is andere kapitaal-investeringen te doen voor werken, die nu en in de naaste toe komst noodzakelijk worden geacht. De raad zal zich verder buigen over het welzijnsplan 1982-1985, het pro gramma sociaal-culturele aktivitei- ten 1982 en de subsidieverordening sociaal-culturele aktiviteiten, die ter vaststelling worden aangeboden. Voorgesteld wordt verder een strook grond te verkopen aan de Postduivenhoudersvereniging Dui veland ten behoeve van uitbreiding van hun klublokaal. Vooruitlopend op een raadsbesluit werd het pand Weststraat 1 te Nieuwerkerk in ge bruik gegeven aan de Oecumenische Jongerengroep. Voorgesteld wordt een huurprijs van 10,— per maand vast te stellen. Gekoördineerd Bejaardenwerk B. en w. komen verder met het voorstel te besluiten tot definitieve deelname aan het projekt gekoördi neerd bejaardenwerk in de vorm van de Stichting Welzijn Ouderen Schou- wen-Duiveland. Een bedrag van 2,86 per inwoner werd reeds in de begroting 1982 opge nomen. Gevraagd wordt thans bij af zonderlijk raadsbesluit dit fomieel te bekrachtigen. De kommissie be jaardenzorg Duiveland werd ook over deze aangelegenheid gehoord. Naar het inzicht van een gedeelte van de kommissie is het plaatselijk be jaardenwerk zodanig geregeld dat geen verdere uitbreiding in de vorm van een projekt gekoördineerd be jaardenwerk noodzakelijk wordt geacht. Het kollege is echter van me ning, dat er toch een aantal zaken zijn en blijven op het gebied van het totale bejaardenwerk, die tot samen werking met de overige gemeenten nopen. Het kollege volgt het advies van de meerderheid van de welzijnskom- missie inzake subsidiëring van vijf instellingen op het gebied van de maatschappelijke dienstverlening. B. en w. adviseren de raad voorlopig alleen voor 1982 akkoord te gaan met het subsidievoorstel van de provin cie. Financueek betekent dat een bij drage van 0,58 per inwoner ten be hoeve van de vijf instellingen: Stich ting Telefonische Hulpdienst Zee land, Stichting voor Jeugd en Gezin Zuid-Holland en Zeeland, FIOM- Zeeland, Centrale voor Pleeggezin nen Zuid-Holland en Zeeland en Stichting Gehandicapten Adviesbu reau Zeeland. Verdere voorstellen De agenda voor deze raadsvergade ring van donderdag 25 februari ver meldt verder onder meer voorstellen tot: vaststelling gemeenschappelijke regeling schoolartsendienst; vaststelling bedragen openvaar kleuter-onderwijs 5-jarig tijdvak 1976-1980; vaststelling bedrag per leerling 1982; beschikbaarstelling krediet t.b.v. straataanleg Sirjans- land; beschikbaarstelling krediet t.b.v. c.v.-installatie turnzaal Ooster- land. Verder zullen subsidie aanvragen worden behandeld van de Natuur- en Vogelwacht, het Leger des Heisl en het Landbouwmuseum. Afdeling Schouwen De Ned. Bond van Plattelands vrouwen, afd. Schouwen, hield de jaarvergadering in het „Huis van Nassau". De presidente, mevrouw Roos, kon in haar openingswoord, een groot aantal leden verwelkomen. Zij wees o.a. op de aktie van de Plattelandsvrouwen voor hulp in Po len. rum NOORDGOUWE, 20-2. In verband met het vertrek van dokter L. Lodiers als huisarts uit Noordgouwe werd hem zaterdagmiddag in de Hostellerie te Schuddebeurs een receptie aangeboden, waarvan zeer velen gebruik maak ten om afscheid te nemen van de gaande, en om kennis te maken met de komende arts, drs. H. J. M. Sleegers. De samenkomst was georganiseerd door een speciaal ge vormd komité, van wie vertegenwoordigers van ver- schillden dorpen voorkwamen. Uit naam van de patiënten werd een dankwoord uitgesproken door de voorzitter van het komité, J. Rotte, die de afgelopen zeveneneenhalf jaar praktijk van de scheidende arts me moreerde en hem en mevrouw Lo diers elk een fiets aanbood. Naar Apeldoorn Een goed gekozen geschenk, want de heer en mevrouw Lodiers (en hun drie zoontjes) houden van een fietstochtje, hoewel zij dat straks door een ander getint landschap zul len doen door de benoeming van dok ter Lodiers als adviserend genees kundige bij het ziekenfonds te Apel doorn. Deze funktie stelt hem tevens in staat voortaan wat geregelder in de familiekring te vertoeven. Onder de bezoekers bevonden zich veel vrienden van het echtpaar Lo diers, gemeentelijke vertegenwoor digers en collegae, onder wie dokter A. W. van Geer uit Zierikzee namens de Huisartsenvereniging Schouwen- Duiveland. Hij heette drs. Sleegers, ter recep tie aanwezig met zijn echtgenote, welkom in de gelederen. De nieuwe huisarts te Noordgouwe is afkomstig uit Eindhoven. Hij is door zijn ruim vijf jaar ervaring bij het waarnemen van praktijken (on der andere in Zeeland) reeds ver trouwd met de plattelandspraktijk. Hij neemt de praktijk van dokter Lo diers officieel per 1 maart over. raadzaal van het gemeentehuis te Westerschouwen een openbare verga dering gehouden van de Kommissie Midden- en Kleinbedrijf. De agenda vermeldt onder meer bespreking wij ziging verordening Winkelsluitings wet. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Botsing In Renesse vond zondagmiddag rond één uur een aanrijding plaats. Een volkswagenbusje, bestuurd door J. P. K. uit Noordwelle kwam van Kooymansweg en verleende geen vri je doorgang aan automobilist C. W. uit Bergschenhoek, die over de Lage- zoom reed. Beide voertuigen liepen materiële schade op. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. HAAMSTEDE Jaarvergadering „Witte van Haemstede" De koninklijke muziekvereniging „Witte van Haemstede" houdt op vrijdag 26 februari in hotel „Bom" te Haamstede haar jaarvergadering. Op deze vergadering zal een bespreking plaatsvinden over de vie ring van het 100-jarig bestaan in 1983. Daar het bestuur hieraan bijzonder aandacht wil schenken ligt het in de bedoeling hiervoor een werkgroep in het leven te roepen. Periodiek aftredend is het bestuurslid, de heer S. L. de Feiter, die ook herkiesbaar is. Voor de vaka- ture in het bestuur worden de heren P. M. Kuzee en L. W. Zomer kandi daat gesteld. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN BOSCH. De meer dan hon derdjaar oude fabriek „Hirdes textiel- industie" in Den Bosch heeft haar poorten gesloten. Voor het totale per soneel, met inbegrip van de directie elf mensen, is ontslag aangevraagd. ARNHEM. Op 15 april, een maand eerder dan gepland, begint op het ter rein van de Kema in Arnhem de opgra ving en verwijdering van vijftig kilo radio-aktief uranium, veertig kilo to- rium en ongeveer 25.000 zakken met daarin totaal 200 kubieke meter licht- radio-aktief laboratoriumafvaL Plan dirigent en burgemeester NOORDGOUWE. De heer J. Rotte arukt drs. L. Lodiers namens het af- scheidskomité de hand. Links op de foto: de nieuwe arts drs. H. J. M. Sleegers met zijn echtgenote. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tot nieuw lid van de kaskommissie werd genoemd, mevrouw Wiebols. Hierna was er bestuursverkiezing. Mevrouw. Roskam was aftredend en herkiesbaar. Zij werd bij akklamatie herkozen. Mevrouw Scherjon had haar 6 jaar er op zitten en was dus niet herkiesbaar. Voor haar in de plaats- werd mevrouw- Visser geko zen. Mevrouw Scherjon werd een pre sentje aangeboden, als dank. voor het werk dat'zfj iii de afdeling heeft ver richt. Ook de dames die trouw iedere maand de konvokaties bezorgen, kregen een attentie. Reisje Mevrouw Beyer, van de reiskom- missie, besprak het a.s. reisje naar de Plateelfabriek „de drietand" in Gou da op 13 mei. Zij hoopte dat veel da mes weer me zullen gaan. Na afloop van het huishoudelijk gedeelte, werd door de heer G. Ville- rius, ambtenaar voorlichting vari de gemeente Zierikzee, een film ver toond, getiteld „Een stad als een kasteel", wat bij de dames erg in de smaak viel. Na de pauze een optreden van de „eigen" volksdansgroep o.l.v. de heer Van Oosterom. Zij dansten met veel enthousiasme en keurig gekleed een 6-tal nummers, en oogstten een dankbaar applaus van de aanwezige dames. Mevrouw Scherjon sloot deze geanimeerde vergadering. SCHOUWEN-DUIVELAND Vereniging voor bedrijfsvoorlichting De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting Schouwen-Duiveland orga niseert donderdag 4 maart een exkur- sie naar de tomatenkassen van de heer C. W. Beekenkamp te Dreischor. Daarna wordt een bezoek gebracht aan de kaasmakerij van de heer A. v. d. Wekken te Haamstede en na een koffietafel in Hotel Bom zullen de Oosterscheldewerken worden be zocht. Opgave (voor 1 maart) kan bij N. M. v. d. Stolpe, tel. (01117) 1218. ZIERIKZEE Eerste paal LTS Na jaren voorbereiding nadert voor de LTS eindelijk het moment van het slaan van de eerste paal voor de bouw van de nieuwe Technische School Schouwen-Duiveland. Dit moment zal maandag 8 maart gaan plaats vinden. Direkteur F. G. Scher jon en leraar G. Huurling zullen de eerste paal slaan. Uitreiking sportbekers De sporbekers over 1981 worden vrijdag 5 maart in de trouwzaal van het stadhuis uitgereikt. De individu ele beker en de groepsbeker zullen worden overhandigd door burge meester Th. H. de Meester en de pen ning door de wethouder van sportza ken, de heer L. J. van Gastel. Voor tijd: zie agenda. WESTERSCHOUWEN Kommissie Midden- en Kleinbedrijf Donderdagmiddag wordt in de RENESSE, 20-2. Op initiatief van de bekende koordirigent Piet Struijk (o.a. dirigent van het Westlands man nenkoor) en de burgemeester van Westerschouwen, mevrouw J. L. Nie- mantsverdri et-Leenheer, vond zaterdagavond in de Hervormde Kerk van Rensse een vokaal koncert plaats ten bate van het interieur van het te renoveren dorpshuis van Re- nesse. Met ongeveer een 120 belangstel lenden was de kerk jammer genoeg niet helemaal vol. Het werd overi gens een avond van hoog muzikaal gehalte,.waaraan - behalve het kerk koor van Renesse - belangeloos werd meegewerkt door de alt Els Kloos en de bas Rob Holl. Het Hervormd kerkkoor, onderlei ding van Janny Lemsom, opende de avond veelbelovend met o.a. „Weide mich und mach mich satt" van J. S. Bach. Hierin zong mevrouw Elvira Vos-Simons een fijne solo. Ook verder in het programma viel o.a. bij het „Ambrosiaans lofgezang" en „Lead me Lord" te beluisteren dat het koor op de goede weg is. Op de piano begeleid door Piet Struijk, toonden de solisten hun vak manschap in een keur van liederen. Samen zongen zij onder meer drie du etten van Robert Schumann. Els Kloos beide haar toehoorders met een dramatische „Lascia ch'10 pian- ga" van Handel en de beroemde aria „Che faro" uit Orfeo van C. W. von Gluck. De bas Rob Holl zong zeer ingeto gen onder meer het Ave Maria van Schubert. Dat hij over een geweldig stemvolume beschikt (te groot voor de Renesser kerk) bleek in „O tu Pa lermo" van Verdi. Hij besloot de avond met een toe gift, een zeer fijnzinnig gezongen Wiegelied van Max Reger. Een dankbaar publiek beloonde de medewerkers aan het koncert met een staande ovatie. Burgemeester Niemantsverdriet-Leenheer bood de solisten en de dirigente bloemen aan. In haar dankwoord sprak zij de hoop uit dat nog vele evenementen ten ba te van de inboedel van het gereno veerde dorpshuis gehouden zulen worden. S.C.Z. „UIT IN ZEELAND" Enkelingen (ze waren er), die om keerden in de zaal bij het vernemen van Jaap van Zweden's en Ronald Brautigam's afwezigheid (ziekte) voor het Vierschaarkoncert vrijdag, onder de paraplu van de S.C.Z./„Uit in Zeeland", kunnen spijt hebben van hun overijld besluit, want de remplacanten hebben voor een ade quate „stand in" gezorgd, waardoor een muziekavond van uitzonderlijk niveau voor een (gelukkig talrijk) publiek het resultaat was. Die remplacanten waren: Rudolf Koelman (viool) en Frederik Mein- ders, piano. Men kan daar ingewik keld over doen, maar feit is - zo bleek - dat „er meer zijn, die kunnen spe len" en dat waren uitgerekend deze twee instrumentalisten, die ronduit voor een prachtig koncert hebben ge zorgd. Koelman is een jonge, uiterst zelf bewuste, beheerste en toch gevoelige vertolker, die in een aansprekend programma, staaltjes van voortreffe lijke violistiek ten toon spreidde, daarbij magnifiek gesteund door dui delijk een pianist van klasse. De vleugel was - het is een „Vierschaar- verschijnsel" soms iets te dominant, maar de pianistische expressie eist nogal eens sterke(re) accenten en op geteld bij de zaalakkoustiek, is de zaak voldoende verklaard. De exekutanten brachten een aan sprekend klassiek programma, dat geopend werd met de Sonate voor vi ool en piano in bes van W. A. Mozart, waarmede, met name de violist, snel de weg vond naar een gevoelsmatige ontroering van zijn auditorium. Koelman - leerling van de beroemde Haifetz - blijkt zonder twijfel te ru briceren in een toprij van veelbelo vende uitvoerende kunstenaars. Schitterd middenstuk van het pro gramma was de Frühlingssonate van L. van Beethoven, grootmeester van symfonieën, ouvertures, strijkkwar tetten, pianosonates, maar ook viool sonates. Na de pauze klonk de viool sonate van César Franc, een brokstuk meeslepende muziek, van een kunstige opbouw, die violist en pianist alle recht deden wedervaren. Het publiek had lang tevoren al ontdekt, dat een muziekavond op ni veau werd geboden en was gul met het applaus, dat beloond werd met (zelfs) een tweetal toegiften: Brahms en Moessorgski („De gitaar"), twee melodieuze werkjes, die met name ook de violist gelegenheid boden zijn reeds grote virtuositeit te demonstre ren. Bloemen waren er voor beide uit voerende kunstenaars, die op zo voortreffelijke wijze hun - noodzake lijk afwezige - kunstbroeders wisten te vervangen. R v BRUINISSE, 20-2. „We moeten ook eens néé durven zeggen", vond C.D.A.-raadslid M. Meeuwsen, toen vrij dagavond tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse de subsidiëring van vijf proviciaal wer kende instellingen voor maatschappelijke dienstverle ning aan de orde kwam. De heer Meeuwsen stemde dan ook tegen, evenals de S.G.P.-er Van de Bos. Op vragen antwoordde wethouder W. F. M. Vonk, dat de situatie nu zo is, dat er diverse instellingen tussen wal en schip dreigen te raken. Van de Bos vond dat er gesubisidiëerd moet worden wat de gemeente altijd al subsi dieert, maar geen nieuwe objekten aan de lijst toevoegen. „Door nalatigheid van het Rijk draaien de gemeenten er weer voor op, in het kader van de décen- tralisatie". Wethouder Vonk merkte op, dat de gemeenten nu fungeren „als het ge weten van de overheid", aangevuld door raadsvoorzitter T. C. Hekman, die zei dat het hier gaat om een één malige subsidie en het te ver gaat om als gewest néé te zeggen. Met een stemming van 5-2 werd besloten 1.303,78 als subsidie beschikbaar te stellen voor de vijf provinciale in stellingen. Dure pet Voor een bedrag van 1.550,28 zal nieuwe uniformkleding voor de ge meentebode worden aangeschaft. De heer Bal wenste geen stemming over dit agendapunt, mar wilde slechts opmerken de pet erg duur te vinden 66,85). „Zeker een pet met verlich ting", zo schertste de P.v.d.A.-er. Vlak voor de raadsvergadering kreeg het kollege bericht dat ook voor 1982 een zogenaamde „T.A.P.- kracht" in D.A.C.W.-verband volle dig zal worden gesubsidieerd. Dit in verband met de werkzaamheden voor de CultureleStichting Bruinis- De loonkosten worden geraamd op 35.000,—, die nu van de gemeente begroting kan worden afgevoerd. Voor een del althans, mdat slechts 6.500,— voor dit doel was gereser veerd. Voor het overige werd het vier-jarenplan sociaal-kultureel- werk vastgesteld, w.o. een subsidie van 2,51 per inwoner aan de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland. Bestrating begraafplaats Bij de vaststelling van een gebied als bedoeld in art. 3 van de Wet Agra risch grondverkeer had de heer H. Schot (C.D.A.) enige oneffenheden in de diverse bijbehorende kaarten be merkt, maar waren op de uiteindelij ke besluitvorming niet van invloed. De heer Van de Bos was blij, dat ei- delijk de bestrating middenterrein algemene begraafplaats en sloop van de aula zal worden uitgevoerd. Een krediet ad. 55.300,— stelde de raad zonder hoofdelijke stemming be schikbaar. Doordat met ingang van de nieuwe raadsperiode, de raad zal worden uit gebreid tot 11 leden, zal de geluids installatie in de raadszaal eveneens moeten worden uitgebreid. Een on derhavig agendapunt stond derhalve vrijdagavond ter diskussie. Microfoon voor sekretaris De heer Bal wilde inplaats van een uitbreiding van vier, naar vijf micro foons: één voor gemeentesekretaris B. de Groot, omdat het nogal eens voorkomt dat de sekrestaris iets moet uitleggen. De heer Bal maakte daar ook een voorstel van, dat door wethouder v. d. Velde werd on dersteund. De heer M. Verspoor (Al gemeen Belang) wilde weten of het niet mogelijk is om twee hoorns op één toestel aan te sluiten. De heer Schot merkte op, dat een sekretaris formeel op een raadsver gadering nooit het woord voert, dus ook geen microfoon nodig heeft maar gunde de sekretaris er wel een. Met 5-2 werd het voorstel van de heer Bal aangenomen. Hamerstukken Verder was er weinig diskussie in deze kortdurende vergadering. De in gekomen stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. Onder de ha mer door gingen: wijziging gemeen schappelijke regeling schoolartsen- dienst, beschikbaarstellen van een krediet voor de aanschaf voor een nieuwe taai-methode voor de open bare lagere school („Jouw taal - Mijn taal", ad 9.163,15), de vaststelling voorbereidingsbesluiten Herbouw plan Bruinisse en ged. Bestem mingsplan Buitengebied (in verband met bouwvergunning-aanvragen), de wijziging verordening seizoensweek markt, de garantiesubsidie voor een noodopvang van het Leger des Heils te Zierikzee en de begrotingswijzi gingen betreffende de voorgaande raadsstukken. Rondvraag Bij de rondvraag had P.v.d.A.- raadlid Bal een aantal vragen voor het kollege. Hem waren klachtern ter ore gekomen dat auto's gepar keerd werden op het speelterrein Akazia-Deltastraat. Zijn voorstel was aldaar een betonnen paal te plaatsen. De mosselpercelen in de Ooster- schelde kregen eveneens aandacht van de heer Bal. Afgaande op persbe richten, drong hij er bij de gemeente op aan daar nogmaals aandacht aan te besteden. Raadsvoorzitter Hek man deelde mee, dat kompensatie voor vervallen mosselpercelen vaststaat en dat over uitbreiding nog overleg gepleegd wordt. Maar inmid dels zijn acht percelen in de Ooster- schelde op proef aangewezen, tot vol le tevredenheid van de visserijwe reld. Op de opmerking van Bal, dat er nog steeds dranghekken bij de ijs baan staan, antwoordde Hekman dat het best nog wel kan gaan vriezen. Dovemansoren Ten overvloede besprak Bal verder nog eens de wenselijkheid om het Groene Kruisgebouw te gaan gebrui ken als aula. „Wil de gemeente hier toe nogmaals stappen ondernemen?", was zijn vraag. Vol gens de voorzitter is dit praten tegen dovemans-oren, maar wilde wel toe zeggen nog éénmaal op landelijk ni veau over deze zaak te gaan onder handelen. Ook Schot bracht de mosselperce len ter sprake. Hij ervoer het „als een klap op je kop, dat er niet voor tvarender aan wordt gewerkt". Vol gens de heer Hekman is het ant woord in deze aan Provinciale Sta ten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3