Religieuze leiders tikken Reagan fiks op de vingers De V.S. en El Salvador Belgische frank gedevalueerd België treft sancties Het Siberisch aardgas Talenwonder Jongeren boos op P.v.d.A. Meer geld voor werkgelegenheids plan De wegen financiering Schoolgeld wordt hoger Bejaarde vrouw brandslachtoffer Diefstal videorecorders Dode bij vechtpartij Auto tegen trein Bij gijzeling gewonde goudsmid overleden Kinderen gedood bij ongeluk Vrouw wurgt dochtertje Kabinet bespaart 50 miljoen AGENDA (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 WASHINGTON, 21-2. Meer dan 350 nationale en plaat selijke religieuze leiders in de Verenigde Staten hebben zondag president Reagan ervan beschuldigd „zijn more le verantwoordelijkheden in opspraak te hebben ge bracht". In een open brief aan het congres deden zij een oproep de militaire steun aan de regering van El Salvador te beëindigen. Volgens de kerkelijke leiders was Reagans verklaring vorige maand dat El Salvador voldeed aan de voorwaar den op het gebied van de mensenrechten voor blijvende milietaire steun, een „ernstige schending Van het vertrouwen in het presidentschap". Zij dringen er in hun brief bij het congres op aan alle militaire hulp aan El Salvador te beëindigen waaronder de opleiding van onge veer 1600 Salvadoriaanse soldaten op Amerikaanse bodem. De brief is ondertekend door de voorzitter van de Nationale raad van kerken, een leider van de Centrale conferentie van Amerikaanse rabbi's, de hoofden van zes pro testantse kerken, 11 methodistische bisschoppen, vijf Roomskatholieke bisschoppen, vijf Episcopaalse bis schoppen, en leiders van voor aanstaande religieuze groeperingen. „Overstelpend bewijs" Volgens de brief is er „overstel pend bewijs van het tegendeel" van Reagans bewering dat El Salvador aanzienlijke pogingen doet de schen dingen van de mensenrechten terug te dringen. Aangehaald worden be richten van het Amerikaanse ver bond voor de burgerrechten, Am- BRUSSEL, 21-2. De Belgische Frank is zondagavond met acht pro cent gedevalueerd, de Deens kroon met drie procent. Dit is het resultaat van het spoedoverleg van de tien Eu ropese ministers van financiën in Brussel. De Belgische regering had om een devaluatie van tien procent ge vraagd. BRUSSEL, 20-2. De Belgische rege ring heeft een aantal sankties aan vaard om de Poolse en Russische lei ders ertoe te brengen de nood toestand op te heffen, gedetineerden vrij te laten en besprekingen te her vatten met de kerk en de vakbond Solidariteit. Dat heeft de Belgische premier Wilfried Martens vrijdag meegedeeld. Hij zei dat de sankties de diploma tieke, ekonomische en kulturele be trekkingen betreffen en zijn voorbe reid met de partners van België in de Europese Gemeenschap en de Navo. WASHINGTON, 20-2. De Ameri kaanse bezwaren tegen het projekt voor het transport van Siberisch aardgas naar West-Europa mogen er niet toe leiden dat de eensgezind heid van het Westen inzake de Poolse krisis in gevaar komt, zo heeft de Amerikaanse onderminister van bui tenlandse zaken Robert Hormats donderdag verklaard. Hormats zei dat zijn zienswijze wordt gedeeld door vooraanstaande leden van de re gering, maar minister van defensie Caspar Weinberger heeft zich on langs nog aanzienlijk harder over het gasprojekt uitgelaten. MOSKOU, 21-2. In de Sow jet-Unie woont een inge nieur die 38 talen spreekt, schreef zondag het dagblad Sowjet-Rusland. Evgeni Tsjemiawski, die al als kind vreemde talen en dia- lekten oppikte, besteedt de tijd die hij in de treinen van de ondergrondse moet doorbren gen met het bestuderen van vreemde talen, aldus Sowjet- Rusland. Hij beheerst een aan tal in de Sow jet-Unie gespro ken talen, Engels, Frans, Itali aans, Zweeds, Fins, enz. enz. Sowjet-Rusland noemt het allemaal te opmerkelijker waar Tsjemiawski nooit in het buitenland is geweest. Doel van de ingenieur is door ken nis van de taal toegang te krij gen tot de kuituur van een land. KATS, 21-2. Een felle uitslaande brand heeft zondag een tot woonhuis omgebouwd café in Kats volledig in de as gelegd. GOUDA, 20-2. Jongeren van de plaatselijke afdeling NW-jongeren- contact hebben zaterdagmorgen om elf uur het Goudse P.v.d.A.-Tweede Kamerlid Arie van der Hek uitgeroe pen tot prins carnaval der afvalligen. In een demonstratie werd hem een brief voorgelezen en overhandigd, waarin de P.v.d.A. wordt verweten dat zij zich niet aan haar verkie zingsprogramma en congresuitspra ken met betrekking tot de bestrij ding van de jeugdwerkeloosheid houdt. „De jonge kiezers van de P.v.d.A. voelen zich knap bedrogen en zullen zeker niet meer op de P.v.d.A. stemmen", aldus de petitie. „De jongeren hebben in één jaar kabinet-van Agt/den Uyl dit al op hun brood gekregen: verlaging van minimumjeugdlonen, WW, WWV, wedde voor dienstplichtigen, 130- dagenregeling voor schoolverlaters en afschaffing van de kinderbijslag voor gedeeltelijk leerplichtigen. Nu staan ons nog de plannen voor ziekte- geldverlaging en werkverschaffing voor werkloze jongeren te wachten. DEN HAAG, 20-2. Het kabinet heeft vrijdag beraadslaagd over de bezuinigingen in het kader van de komende „voorjaarsnota" van mi nister Van der Stee van financiën, het banenplan van minister Den Uyl (sociale zaken en werkgelegenheid) en de mogelijkheid om de aardgas winsten van Shell en Esso eventueel verder af te komen. Rond de financiering van het werk gelegenheidsplan van minister Den Uyl doet zich het probleem voor dat er 750 miljoen gulden tot één miljard gulden meer nodig zal zijn dan was voorzien om het aantal banen dat de minister wil scheppen te verwezen lijken. Alleen over de financiering van het jeugdwerkgelegenheidsplan, waarmee een bedrag van 825 miljoen gulden is gemoeid, zijn de minister van financiën en Den Uyl het tot dus ver eens geworden. DEN HAAG, 22-1. De ANWB maakt zich grote zorgen over de fi nanciering van het Nederlandse we gennet. Thans wordt de bouw van rijkswe gen en het onderhoud, dat eraan ge daan moet worden, betaald uit het Rijkswegenfonds. Dit fonds wordt bijna geheel „gevoed" door speciale belastingen, opgebracht door auto mobilisten via de wegenbelasting. De minister van financiën wil nu het Rijks wegenfonds opheffen en het be drag dat er inzit, voor 1982 begroot op bijna 1 miljard, naar de algeme ne middelen van de regering overhe velen. Het parlement moet binnen kort een beslissing nemen over deze kwestie. Daarom heeft de ANWB aan het parlement laten weten het volstrekt oneens te zijn met het voornemen van de minister van financiën. „Op die manier", aldus de ANWB, „ont neemt de regering de weggebruikers de zekerheid dat er in ieder geval vol doende geld is voor onderhoud en aanleg van autosnelwegen". De ANWB vindt dat een doelhef fing misschien een betere oplossing kan bieden dan een fonds, bij een doelheffing moet het opgebrachte geld namelijk aan het bepaalde doel worden besteed. Bij een fonds is dat minder zeker. Zo is het Rijkswegen fonds de afgelopen jaren door rege ring en parlement volledig uitge kleed. DEN HAAG, 20-2. Het schoolgeld voor het jaar 1982/83 zal vervroegd worden geïnd, en wel in het najaar van 1982. Verder heeft de ministerraad vrij dag besloten dat het maximum schoolgeld zal worden verhoogds van 650 tot 700 gulden. De schoolgeldvrije voet wordt ver hoogd van 2300 tot 2500 gulden. Dit alles geldt niet voor het schoolgeld in het hoger beroepsonderwijs. Daar zal het maximum 650 gulden blijven, tot dat het studiefinancieringsstelsel is gewijzigd. DKUNTEN. (Oost Flevoland) Een felle brand in het kultureelcentrum Flevohof heeft een slagerij in het win kelcentrum geheel in de as gelegd. nesty International, het Katholieke aartsbisdom van San Salvador, en krantenberichten waaruit blijkt dat de mensenrechten in Midden- Amerika nog steeds op grote schaal worden geschonden. DEN HAAG. Het overleg binnen de kommissie ontwikkelingssamenwer king Nederland-Suriname (CONS) zal door Nederland tot nader order (een nieuwe kabinetsbeslissing) worden opgeschort Premier van Agt deelde vrijdag op de wedelijkse persconfe rentie na het kabinetsberaad mee dat dit verband houdt met „wat zich in Suriname voltrekt" hij hekelde met name de sencuur. AMSTERDAM, 21-2. De 83-jarige mevrouw S. Kloss-Kohn uit Amster dam is zondagmorgen in het brand wondenziekenhuis te Beverwijk overleden aan de verwondingen die zij opliep bij het in brand raken van de keuken van haar woning in de Beethovenstraat, toen haar nylon jurk vlam vatte en vervolgens al haar kleren begonnen te branden. Met ernstige brandwonden over het gehele lichaam werd zij naar Bever wijk overgebracht. ROTTERDAM, 20-2. Uit een loods van een transportbedrijf aan de Mar conistraat in Rotterdam is voor 300.000 gulden aan video-recorders gestolen. De dieven kwamen de loods binnen door een roldeur bij het laad- perron te forceren, aldus de politie. DEN BOSCH, 21-2. Tijdens een vechtpartij op de Markt in Den Bosch in de nacht van zaterdag op zondag is de 18-jarige H. van de Broek uit die stad om het leven gekomen toen hij met zijn hoofd tegen een lantaarn paal viel. Bij aankomst in het ziekenhuis bleek de jongen te zijn overleden, al dus de politie die dit zondag heeft meegedeeld. De vechtpartij is volgens haar door nog onduidelijke reden ontsoon. Op een gegeven moment waren er tien tallen personen bij betrokken. Het slachtoffer heeft toen een klap gekre gen waarop hij zo ongelukig is ko men te vallen, aldus de politie, die de zaak in onderzoek heeft genomen. Overigens zei ze geen reden te heb ben om kriminaliteit te vermoeden. VENLO, 20-2. De 19-jarige J. van der Sluis uit Nijmegen is zaterdag middag door een verkeersongeluk in Venlo om het leven gekomen. De vrouw zat in een auto die door nog onbekende oorzaak op een et knip perlichten beveiligde overweg tegen de trein van Roermond naar Venlo botste. De bestuurder van de auto, een 23-jarige korporaal, werd levens gevaarlijk gewond, aldus de mare chaussee. Het treinverkeer liep drie kwartier vertraging op. AMSTERDAM, 20-2. De 59-jarige goudsmid P. Maenhout die vrijdag ernstig gewond raakte, nadat twee Fransen hem na een overval op een juwelierszaak in Amsterdam als gij zelaar hadden meegenomen, is zater dagmorgen in een ziekenhuis in de hoofdstad overleden. De twee Fransen voerden vrijdag morgen een overval uit op de juwe lierszaak Bonebakker aan het Rokin in Amsterdam. De politie was even wel snel ter plaatse, waarna het duo probeerde met de buit - een koffer ge vuld met juwelen en wat losse siera den - te vluchten. Zij namen de goudsmid als gijzelaar mee. De over vallers drukten een vuurwapen te gen de slaap van Maenhout en liepen met hem naar een auto, waarmee zij in eerste instantie hadden willen vluchten. Dat mislukte evenwel door het optreden van de politie. Gijzeling Op het moment dat de overvallers merkten dat zij niet met hun eigen wagen - die later gestolen bleek te zijn - konden wegkomen sleurden zij de bestuurder van eenstilstaande au to achter het stuur vandaan en stap ten met de gijzelaar in. Voordat de portieren goed en wel dicht waren re den zij met grote snelheid weg. Bij het Spui ramden zij in hun haast een verkeerspaal en een aantal auto's. De goudsmid werd daarbij levensge vaarlijk gewond. De twee Fransen, de 23-jarige P. O. en de 28-jarige P. B. konden worden aangehouden. GRONINGEN. Een woning aan de Groenensteinlaan in Groningen is het weekeinde voor 62.000 gulden aan sierraden gestolen. Bovendien ver dween 11.000 gulden contant geld. Het bleek dat de voordeur was opengebro ken. Van de dadei(s) ontbreekt elk spoor. OOSTERHOUT (NB), 21-2. Door onbekende oorzaak is zondagmiddag de auto van G. van Goos uit Dorst (NB) bij de met knipperlichten bevei ligde spoorwegovergang in Ooster hout onder de intercity Venlo-Den Haag gekomen. De 26-jarige Van Goos is met ern stige brandwonden in het ziekenhuis opgenomen. Zijn beide kinderen, een meisjes van 3 en een jongen van 1 jaar zijn door het ongeluk om het le ven gekomen. De politie van Ooster hout heeft dit bekendgemaakt. Het voertuig vloog direkt na de botsing met de trein in brand. Om streeks een uur 's middags kon het treinverkeer op het baanvak Venlo- Den Haag worden hervat. Het onge luk gebeurde rond twaalf uur. GRUBBENVORST (LIMBURG), 21-2. De 31-jarige K. D. uit Grubben- vorst heeft zondagmiddag in haar woning in die plaats haar driejarig zoontje door wurging om het leven gebracht. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is nog niet bekend wat de aanleiding tot haar daad is ge weest. Wel wordt aangenomen dat de vrouw in overspannen toestand heeft gehandeld. Zij is overgebracht naar het Huis van bewaring in Maastricht. Volgens de woordvoerder heeft de vrouw zelf aangifte gedaan, waarbij zij bekendmaakte ook zichzelf van het leven te zullen beroven. Omdat de politie er tijdig bij was, is het zo ver niet gekomen, aldus de woord voerder. DEN HAAG, 20-2. De ministerraad heeft vrijdag ingestemd met het voorstel van minister Van Thijn van binnenlandse zaken om vijftig mil joen gulden te besparen op de bu reaucratie bij de overheid. Vakatu- res zullen niet worden opgevuld, er zal minder worden uitgegeven voor externe adviesorganen en voor ad viezen van organisatiebureaus die de rijksoverheid ter zijde staan. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. N oordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 - 19.15 uur. Iedere vrijdag Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Zierikzee Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Van maandag t/m vrijdag 12 maart Bruinisse Gemeentehuis. Tentoonstelling kant klossen. openingstijden van dinsdag t/m vrijdags 8.30 - 12.00 uur en 's maandags van 8.30 - 12.00 en van 13.30 - 16.30 uur. Maandag 22 februari Zierikzee Groen Kruis-gebouw. Beteleidings- groep Borstkankerpatiënten. 14.00 uur. Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. Kerk Bostonplein. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 23 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering ZLM Kring Schouwen-Duiveland. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Verkoopmiddag Welfare. 14.00 - 16.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Viering 25 jaar bejaardensoos Sirjansland. 14.00 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B afdeling Schouwen-Dui veland. 19.45 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissie vergadering advies en bijstand voor onderwijs. 13.00 uur. „Gekroonde Suikerbiet". Thema avond vrouwencafé. 20.30 uur. Clubhuis „de Lichtboei". Instuifmid- dag voor kinderen van 6-12 jaar. 14.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Knutselavond NBvP, af deling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Ledenvergadering Rode Kruis. Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenweg 44. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 25 februari Zierikzee Ontmoetingscentrum. Jaarvergade ring U.V.V.-afdeling. 19.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Jaarvergadering land- bouwvereniging „Ons Voordeel". 19.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring kommissie Midden- en Kleinbe drijf. 15.00 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjaswed- strijden. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bond van Plattelands vrouwen afd. Duiveland, lezing. 19.30 uur. Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Bruinisse Speelzaal dr. De Kockstraat 81. Ouderavond „De Krukels". Aan vang: 20.00 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Huis van Nassau. Voorlichting Land bouwschap over zoute of zoete Gre- velingen. 14.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Rommel markt en bazar C.J.V. „Samen Ver der". 15.00 - 22.30 uur. „Mondragon". Kon. Mij Tuinbouw en Plantkunde. 20.00 uur. Burgh Café-bar „De Westhoek". Voorjaars vergadering H.S.V. „De Krabbe". 20.00 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klasse libre biljarten. 19.00 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. „Algemeen Vis- sersbelang". 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Rommel markt en bazar C.J.V. „Samen Ver der". 10.00 - 22.30 uur. Noordwelle Straö. Start paarden: 13.00 uur. Dorpsfeest. Dorpshuis. 19.00 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klas libre biljarten. 14.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Donateursuitvoering Mu ziekvereniging „Crescendo". 19.30 Zondag 28 februari Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klas libre biljarten. 14.00 uur. Maandag 1 maart Zierikzee Technische school. Kursus bloem schikken. 19.30 - 21.30 uur. Brouwershaven Hotel Ringelberg. Oranjevereniging. 19.30 uur. Dinsdag 2 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. ANBO-jaarver gadering. 14.30 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Ledenvergade ring landbouwvereniging. 19.30 uur. Woensdag 3 maart Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 Donderdag 4 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Bestuursver gadering Stichting Jeugd. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ledenvergade ring Diabetes Vereniging Nederland, afd. Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Vergadering Bond van Gepensioneerden, afdeling Schouwen-Duiveland. 14.00 uur. Nieuwerkerk Geref. kerk. Ledenvergadering C.D.A. Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 5 maart Zierikzee Stadhuis. Uitreiking sportbekers 1981. 16.30 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Zaterdag 6 maart Zierikzee Lutherse Kerk. Koncert Gerefor meerd Kerkkoor. 20.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Jaarlijkse uitvoering mu ziekvereniging „Crescendo". 19.30 Dinsdag 9 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur sus „Ken uw recht", m.m.v. J. A. v. d. Broeke. 20.00 - 22.00 uur. Haamstede Hotel Bom. Ned. Ver. van Huisvrou wen, afdeling Westerschouwen, kof- fie-ochtend. 10.00 uur. Vrijdag 12 maart Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Dinsdag 16 maart Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur sus „Ken uw recht", m.m.v. mr. G. Nijland. 20.00 - 22.00 uur. Renesse Motel „De Zeeuwse Stromen". Voor-, j aars vergadering VW Renesse. 20.00 uur. Woensdag 17 maart Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Vrijdag 19 maart Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Dinsdag 23 maart Zierikzee Zeeuwsche Herberghe. Z.V.U.-kur- sus „Ken uw recht", m.m.v. kand. not. W. H. Klaassen. 20.00 -22.00 uur. Vrijdag 26 maart Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 16601 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2