deunloo b.u. Copa kan niet garanderen „dat het rustig blijft" in Brussel Nieuw standpunt Den Uyl geen lastenverlichting bedrijven W arschaupact-landen doen voorstellen over troepenvermindering installatiebedrijf KAART ZURE ZULT De landbouwprijzen De ziektewet maatregel Geneefse onderhandelingen De krokusvakantie Roltrap bezweken in Moskou Het ziektegeld WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Om vrijlating Russische Joden Z-Afrikaans schip gezonken Gif in groenten (Ierland) ET AGENDA Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 2 De vlak - voor de oorlog tijd is (ook) een beetje berucht geworden om de kwestie van het „verse kadet je" dat regering en parlement toen ernstig bezig hielde Er kwam van re geringswege een verordening die bakkers een overmatig vroeg begin van hun werkzaamheden belette, waardoor het verse kadetje bij het ontbijt in het gevaar kwam. Men kan begrijpen welk een gela den onderwerp hier aan de orde was, en dat in een tijd, die zwanger was van allerlei onheilen van echte im portantie. Iedere historische verge lijking gaat mank, maar Nederland balanceert kennelijk - ook in deze zware ekonomische omstandigheden - opnieuw op de snede van het mes der onbenulligheid. Er is - met name in het Brabantse, maar het spreekt ook hier wel aan strijd ontstaan over het woord „zult"; een slagersaffaire der halve. Het gebruik van het woord „zult" is nl. krachtens een bepaling van het vlees- en vleeswarenbesluit verboden. In het handelsverkeer dient het woord „hoofdkaas" te wor den gebruikt. De Stichting „Het Brabantse Heem" is nu op de ketting gespron gen en heeft de ministers van volks gezondheid en landbouw benaderd om weer ruimte te scheppen voor het woord „zult". Op zijn minst zou het betreffende besluit zó moeten wor den gewijzigd, dat de slagers zelf kie zen, hoe zij dit worstachtige artikel noemen. Het is onwaarschijnlijk dat de be treffende ministers zich van „hoofd kaas" (wat een woord trouwens), tot het vertrouwde streekgebonden woord „zult" zullen bekeren. De stichting voornoemd vindt het wel goed, dat van hogerhand op kwa liteit wordt gelet, maar vindt het niet goed dat streekgebonden na men aan dit edele streven worden op geofferd. In een streek als de onze geldt hetzelfde. Wat wil Den Haag nu feitelijk met zijn hoofdkaas, als „zult" - al of niet zuur - eeuwenlang in het taalgebruik is opgenomen ge weest. „Zult" trouwens heeft een ge voelswaarde, die het departementale jargonwoord geheel mist. Laten we het algemeen houden en besluiten - voor zover mogelijk - dat Zeeland zich hecht aaneensluit met Noord-Brabant en kiest voor „zult". Weliswaar bewegen de roerselen zich op zichzelf op hetzelfde verheffende vlak van het verse kadetje (al zijn de ingrediënten anders), maar Neder land moet, wil het staande blijven, doorlopend bewijzen waarin een klein land groot kan zijn. Het kan ook gewoon, dat een land - in dit ge val Nederland - wil bewijzen, waarin het klein kan zijn. Onderschat - intussen het probleem niet; er zijn al processen-verbaal ge vallen, doordat een (streekgebonden) slager met „zult" adverteerde. Voor zo'n slager wordt zijn zult wel erg zuur. MADRID. De Poolse hoofdafge vaardigde Wlodzimierz Konarski bij de vervolgzitting van de Europese veiligheidskonferentie in Madrid heeft de Verenigde Staten opgeroe pen niet alleen naar de mensenrech ten in Polen te kijken, maar ook naar die in Midden- en Zuid-Amerika. UTRECHT, 18-2. „Het feit dat de minister van sociale zaken vasthoudt aan een maatregel van 1,4 miljard gulden in de sfeer van de ziektewet zal het onderhandelingsklimaat eer der verslechteren dan verbeteren, omdat hij - weliswaar langs een om weg - de verworvenheid van een netto-ziekengelduitkering aantast". C.N.V.-voorzitter H. van der Meulen zei dit donderdag in een reaktie op de wijziging in de ziektewetplannen van minister Den Uyl en staatssekre taris Dales. Van der Meulen vindt het positief dat afgezien zal worden van de een malige ingreep in de kontrakten per 1 april 1982. BRUSSEL, 18-2. De Copa (de Europese Organisatie van Boeren) kan niet garanderen dat het in Brussel rustig zal blijven als de ministers van landbouw ak koord gaan met de voorstellen van de Europese Kommis sie om de landbouwprijzen in het komend seizoen met gemiddeld negen procent te verhogen. De voorzitter van de Copa, de Italiaan Emo Capodilista, zei donderdag in Brussel: vorig jaar hebben vele boeren betoogd in Brussel. Ik veronderstel dat we dit jaar, als er niets verandert, moeten rekenen op meer boeren uit de ge meenschap. Ik hoop niet dat het nodig is, want de Copa kan niet garanderen dat het dan in Brussel rustig blijft". De voorzitter van de Europese overkoepelende boerenorganisatie herhaalde dat de prijsvoorstellen van de Europese Kommissie volstrekt ontoereikend zijn. Zestien procent Op basis van de zogenaamde objek- tieve berekeningsmethode zou een prijsverhoging met iets meer dan zestien procent noodzakelijk zijn om de Europese boeren uit het slop te ha len. De Copa zegt dat in de afgelopen jaren het inkomen van de boeren jaarlijks met bijna vier procent is ge daald. „Deze ernstige inkomensda ling heeft ertoe geleid dat de boeren steeds meer geld hebben moeten inle veren om zijn bedrijf in stand te hou den. WENEN, 18-2. De landen van het Warschaupact hebben donderdag een voorstel gedaan bij de al acht jaar slepen de MBFR-onderhandelingen tussen oost en west over troepenvermindering in midden-Europa. De Poolse delegatieleider, Stanislay Przygodzki, zei dat het voorstel er in voorziet dat in eerste fase de Amerikanen en de Russen hun troepen in midden-Europa verminderen met respektievelijk 13.000 en 20.000 man. Het uiteindelijke doel is een gelij ke troepensterkte van 900.000 man. Van de kant van de Navo werd het voorstel bekritiseerd wegens het ont breken van precieze cijfers over de sterkte van de Warschaupact-troe- pen. au. *1 DEN HAAG, 18-2. Toeristi- sche organisaties verwachten dat het aantal Nederlanders dat er tijdens de komende kro kusvakantie op uit trekt gro ter wordt dan tijdens de kerst vakantie. De ANWB schat dat 200.000 tot 250.000 Nederlan ders zullen afreizen naar de wintersport. De krokusvakan tie is van 19 tot 28 februari. De Rijkspolitie verwacht op 19 fe bruari veel verkeer op de Ne derlandse wegen is. De drukte begint omstreeks het middag uur, aldus de politie. Zij ver wacht echter geen grote pro blemen. Ook zaterdag en zon dag zal er, in verband met het carnaval-weekeinde, veel ver keer op de weg zijn. Voor de wintersporters zijn de omstandigheden voor skiën niet optimaal, zegt een woord voerder van de ANWB. Er kan alleen op hogere pistes rede lijk worden geskied. ftAAAAf%AAA#W\/VWW%AAAA< Een woordvoerder van het weste lijk bondgenootschap verklaarde dat het voorstel „zeer nauwgezet" zal worden bestudeerd. Maar het heeft weinig zin er diep op in te gaan zo lang de andere partij geen juiste op gave verstrekt van haar troepen macht, zei hij. Precieze troepensterkte Het Warschaupact en de Navo lig gen al sinds het begin van de MBFR- onderhandelingen in 1973 in Wenen met elkaar overhoop over de kwestie van de precieze troepensterkte. Het westen beschuldigt Warschaupact zou in zijn opgave van zijn troe pensterkte in 150.000 man hebben „verdonkeremaand". Volgens de Na vo heeft er 955.000 manschappen en niet 805.000 zoals de eigen opgave luidt. Het Warschaupact spreekt dit weer tegen en beweert dat de sterkte van de twee legers in evenwicht is. LONDEN. Aan een reeks stakin gen bij de Britse spoorwegen die het staatsbedrijf in de afgelopen zes we ken naar schatting 85 miljoen pond (ongeveer 400 miljoen) aan in komstenderving heeft gekost, is don derdagochtend vroeg een eind geko men door een akkoord tussen de di- rektie en vertegenwoordigers van de machinisten. MOSKOU, 18-2. In het Metrostati on Aviamotornaia in het noorden van Moskou is woensdagavond een roltrap bezweken waarop honderden mensen stonden, zo heeft het Franse persbureau AFP donderdag van ge loofwaardige Sowjetbrond verno men. Het ongeluk gebeurde op het spits uur. Een ooggetuige zei dat de rol trap binnen enkele sekonden in el kaar zakte, waarbij enkele honder den mensen op elkaar vielen. Er zou den zeer veel slachtoffers zijn. Offi cieel is er over het ongeluk niets mee gedeeld. DEN HAAG, 18-2. Minister Den Uyl van sociale zaken en werkgelegenheid en zijn staatssekretaris mevrouw Dales zien af van de eenmalige vernietiging van bepalin gen die op bovenwettelijke ziektegelduitkeringen be trekking hebben. Ze zullen zo spoedig mogelijk met een wetsontwerp komen dat in hoofdlij nen aansluit bij het alternatief dat de kroonleden in de Sociaal Ekonomische Raad vrijdag op tafel hebben gelegd. Den Uyl zei dat hij zijn standpunt herzien heeft na de grote maatschap pelijke wrijvingen die waren ont staan. In een eerste reaktie zei F.N.V.- voorzitter Wim Kok met gemengde gevoelens te reageren. Hij vond het verstandig dat Den Uyl afziet van in grijpen in de bovenwettelijke uitke ringen. Namens de werkgevers zei mr. Van Veen dat in zijn kring spra ke is van uitermate bittere te leurstellingen over de keuze van Den Uyl het kroonledenstandpunt te vol gen. Werkgevers Mr. Van Veen zei namens de werk gevers dat het kroonledenstandpunt waar Den Uyl zich op zal richten geen lastenverlichting voor grote groepen individuele bedrijven zal be tekenen. De gezamenlijke werkge vers verwierpen het kroonle denstandpunt woensdag al in een brief aan het kabinet. Weliswaar wil len de kroonleden dat de premiever hoging niet op de werkgevers wordt afgewenteld, maar dat moet dan in de c.a.o.-onderhandelingen voorko men worden. Zaterdag 20 en zondag 21 februari Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Lodiers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter M. M. van den Berg, weth. v. Klinkenstraat 10, Nieuwer- kerk, tel. (01114) 1810, neemt waar voor dokter Buitendijk en dokter Speelman Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster I. Dekker, Kerkweg 17b, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 2836, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster Adriaanse, Dreischor, tele foon (01112) 1341, heeft dienst voor geheel Schouwen. Zr. De Muijnck, Huybertstraat 70, Zierikzee, tel. (01110) 4419 neemt waar voor Zierikzee. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. AMSTERDAM, 18-2. Ongeveer 700.000 Nederlanders hebben tot nu toe de petitie aan president Brezjn- jev ondertekend, waarin wordt ge pleit voor het lot van de Joden in de Sowjet-Unie. Dit heeft rabbijn A. Soetendorp donderdagavond tijdens de slotmanifestatie van de aktie een miljoen handtekeningen voor de Russische Joden te Amsterdam mee gedeeld. In april worden de handtekeningen uit geheel Europa aan voorzitter Danker van het Europese Parlement aangeboden. Soetendorp hoopt dat in Nederland dan het „wondergetal" van één miljoen handtekeningen zal zijn bereikt. In de petitie wordt met een beroep op de slotakte van Helsinki van de Sowjet-Unie gevraagd: De Joden die de Sowjet-Unie willen verlaten, het recht te verlenen naar Israël te ver trekken. Verder te stoppen met de onderdrukking en bestraffing van deze mensen alsmede van degenen die Hebreeuws doceren of studeren. Tenslotte wordt de vrijlating van al le gevangen Joden gevraagd. KAAPSTAD, 18-2. Het vlaggeschip van de Zuidafrikaanse marine is don derdag gezonken na in aanvaring te zijn geweest met een tanker van de zelfde marine. Het ongeluk, dat plaatsvond gedurende een storm op de Atlantische Oceaan ten zuiden van Kaap de Goede Hoop, heeft waarschijnlijk aan dertien van de 190 opvarenden van het 2.380 ton me tende onderzeebootbestrijdingsf re- gat President Paul Kruger het leven gekost. Ondanks koortsachtige speuroperaties van schepen en vlieg tuigen worden de dertien marine mannen nog steeds vermist. Men vreest dat zij met de Paul Kruger in de diepte verdwenen zijn. DUBLIN, 18-2. In Dublin zijn op een veiling kleine hoeveelheden van de giftig onkruidbestrijdingsmiddel in daar verhandelde groenten aange troffen, nadat een onbekende had la ten weten dat het vergiftige van groenten en fruit zou worden toege past als methode om de invoer van EG-produkten te belemmeren. Alle landbouworganisaties in de Ierse republiek hebben zich nadruk kelijk van deze daad gedistantieerd. Advertentie ky-i Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Vrijdag 19 februari Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". Vissers- vereniging. 20.00 uur. Vierschaar stadhuis. Koncert Jaap van Zweden en Ronald Brautigam. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering „Zang en Kleur". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering H.S.V. „Oosterschel- de". 19.30 uur. Sportpark Bannink. Voorjaarsverga dering Kommissie Zomeravondvoet bal. 20.00 uur. Foyer Concertzaal. Filmfestival Zie- jook „Despair". 19.30 uur. Foyer Concertzaal. Filmfestival Zie- jook „Providence". 21.45 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarvergadering „De Nagtegaal". Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 20 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Concertzaal. Film: „Endless love". 19.00 uur. a.l. Film: „Kom speel met ons", 18 jaar. Foyer Concertzaal. Filmfestival Zie- jook „Innocent Sorceress". 19.30 uur. Foyer Concertzaal. Filmfestival Zie- jook „The Servant". 21.45 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk. Bazar, vanaf 14.30 uur. Bonte avond, 19.30 uur. Renesse Hervormde Kerk. Vokaal koncert voor renovatie Dorpshuis. 20.00 uur. Noordgouwe Camping De Stern. Tentoonstelling oVer Noordgouwe als afstudeerpro- jekt (Christian D. Tibacu). 10.00 -17.00 uur. Zondag 21 februari Zierikzee Concertzaal. Film: „Endless love". 15.00 en 20.00 uur, a.l. Maandag 22 februari Zierikzee Groen Kruis-gebouw. Beteleidings- groep Borstkankerpatiënten. 14.00 Prinses Julianaschool, Jannewekken 19. Schrijfavond Amnesty Interna tional. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Rekreatiezaal Geref. Kerk. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Brouwershaven Geref. Kerk Bostonplein. Sclirijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Dinsdag 23 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering ZLM Kring Schouwen-Duiveland. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland Dorpshuis. Verkoopmiddag Welfare. 14.00 - 16.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Viering 25 jaar bejaardensoos Sirjansland. 14.00 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B afdeling Schouwen-Dui veland. 19.45 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Herv. Verenigingsgebouw. Bejaar denmiddag N.C.V.B. 14.30 uur. Stadhuis. Kommissie vergadering advies en bijstand voor onderwijs. 13.00 uur. „Gekroonde Suikerbiet". Thema avond vrouwencafé. 20.30 uur. Clubhuis „de Lichtboei". Instuifmid- dag voor kinderen van 6-12 jaar. 14.00 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Knutselavond NBvP, af deling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Ledenvergadering Rode Kruis. Aanvang: 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal bibliotheek, Molenweg 44. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Zaterdag 20 februari, optreden rock formatie „Alpha", 20.30 uur. Openingstijden: vrijdag van 20,00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Dinsdag 23 februari, jeugdkarnava 1 en playbackmiddag, 14.30 uur. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 20 februari, optreden So cial Security, 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. Zaterdag 20 februari, karnaval, ver plicht verkleed, 20.00-02.00 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 (01110)6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Een Oosterlandse familie is naar de wintersport. In plaats dat de leden verpozing zochten in de ,,Buuse" on der Bruzijn ze naar een totaal on dergesneeuwde plaats in Oostenrijk vertrokken en daar kennelijk ook aangekomen. Ze stuurden mij een kaart, waarop deze verheffende en speelse zin: hartelijke groeten; ons bevalt het best!!!" Kennelijk een reaktie op een recentelijk hier gegeven raad niet naar de wintersport te gaan, maar met een boek bij de kachel - zo moge lijk - enige verstrooiing c.q. wijsheid op te doen. 't Heeft niet geholpen, waaruit weer blijkt hoe weinig in vloed schrijven op mensen heeft. Overigens eerst dit: hartelijk dank Oosterlandse familie, om bij de .Glühwein" nog aan mij te denken. Zo iets doet je goed van binnen, maar zuiver altruïstisch is de kaart na tuurlijk niet, gelet op de boodschap: ,,ons bevalt het best". Met andere woorden: „je kunt ons nog meer ver tellen" en daar zal ik het mee moeten doen. Verder pure onschuld op de kaart overigens hoor. Een lief, in knalrood skipak verpakt jongetje steekt zijn kleine handje, met een wantje om hoog en roept: „Ski Heil", dat een verdachte klankovereenkomst heeft met „Sieg Heil", maar dat is natuur lijk een vervelende toevalligheid. De rest van dit stukje kan bestaan uit goede wensen voor de mensen, die een (wijze!) raad in de wind sloegen. Dat er geen net te groot pluk sneeuw op hunlieder hoofden mag vallen; dat ze niet mogen botsen tegen andere skiërs, want dat gebeurt op de pistes. Dat ze geen suis-maar-omlaag-nei- gingen krijgen zoals de echte craks dat doen, want dan kon het wel eens been in het wit verpakt, één twee hup in het gipsvliegtuig wórden; dat ze te zijner tijd ook weer vèilig Nef- fen d'Eule" (zeg maar) zullen arrive ren, terug van weggeweest. Ik blijf er echter bij: ze hadden niet moeten gaan, maar als de feiten er eenmaal liggen, moet je billijk en vriendelijk blijven. Oosterlanders horen thuis bij de Rampaartse dijk en gevaarlijk, scherpe bergkammen en peilloos diepe ravijnen, dienen ge meden te worden. Het is voor betrok kenen te hopen dat het bij deze ene keer blijft, want de sneeuw van later is gelijk aan de sneeuw van nu. Trouwens ze hebben hier heel wat gemist. We hadden laatstelijk een bijna lente-achtige zondag en de bij tende koude nadien deed de betrek kelijkheid van alle klimatologische dingen beseffen. Pure wijsheid dus alweer. Ze hebben - dat is waar - hier wel stooksel en licht bespaard, maar wat schiet je daar mee op, als je chique aan de bar in après-ski-jurken en pakken rekeningen moet zitten beta len. Overigens denk ik nu op eens - specimen van zelfbeschuldiging - „de sneeuwdruiven zijn zuur". SCH1ERE1LANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2