Buro voor rechthulp Zeeland over wijziging achternaam Toch een traditionele vlaggetjesdag SCHRIJFAVONDEN AMNESTY INTERNATIONAL Haringvangst ERIC DE NOORMAN Regels voor kalverboxen en -stallen op komst k 8 (Ingezonden) MIDDELBURG. Sinds 1 juni 1980 zijn de richtlijnen voor achternaams wijziging veranderd. In dit en een volgend artikel willen we aan de hand van een aantal voorbeelden de belangrijkste wijzigingen bespre ken. Het gaat hierbij omn de volgen de situaties: 1. Wijziging van de achternaam in die van de stiefvader; 2. Wijziging van de achternaam in die van de moeder; 3. Wijziging van de achternaam van een kind uit een buitenhuwelijkse sa menleving. Oproep wetenschappers NIJMEGEN, 15-2. Tien we- tenschappers van de katholie ke universiteit in Nijmegen hebben alle kollega's opgeroe pen in het onderwijs en het on derzoek inhoud te geven aan hun verantwoordelijkheid voor de toekomst van de mens heid. Ze moeten zich veel na drukkelijker bezighouden met grote dreigende problemen als de bewapeningswedloop, de uitzichtloze sitautie in de der de wereld, de knellende greep van de geldekonomie en de aantasting van het milieu. De hele wetenschappelijke staf van de universiteit is het manifest toegestuurd. Volgen de maand wil men bekijken hoe het verder met deze aktie moet. De tien initiatiefnemers denken aan openbare diskus- sies, onderwijsprogramma's die de aktuele problemen en de verantwoordelijkheid van de wetenschappers tot onderwerp hebben, en onderzoek op deze terreinen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. Het CNV verwacht dat de regering de plannen om he ziekte- geld te verlagen zal intrekken. Het kan bijna niet anders dat het algeme ne protest tegen deze inbreuk op de CAO-afspraken het kabinet zal be wegen om op zijn schreden terug te keren, zo liet CNV-voorzitter Harm van der Meulen in Utrecht weten. HAARLEM. De Foch, de Internati onale opganisatie van autorenstallen in de formule 1 racerij, heeft de aan vraag voor het faillisement van de exploitant van het circuit van Zand- voort, de Cenav, ingetrokken. DEN HAAG, De Tweede Kamer denkt verdeeld over de handhaving van het trendeleid voor de ambtena ren, dat is bedoeld om het over heidspersoneel de welvaartsontwik keling in het bedrijfsleven te laten volgen. DEN HAAG. In 1981 werden min der levensverzekeringen gesloten dan in 198Ö. Volgens voorlopige bere keningen van het centraal bureau voor de statistiekwerden in 1981 voor bijna 53,8 miljard gulden aan le vensverzekeringen afgesloten tegen bijna 59.1 miljard gulden in 1980. GOOR. De rijkspolitie heeft 23 mensen aangehouden in verband me 38 diefstallen, inbraken en het verko pen van gestolen goederen. De drie hoofdverdachten (de 30-jarige H. J. B. uit Goor, de 21-jarige H. H. B. I. en de 26-jarige R. J. v.d. A. all twee uit Deventer) zijn nog in voorarrest. De waarde van de ontvreemde artikelen schat de politie op ongeveer 150.000 gulden. DEN HAAG. In de aangekondigde tweede ronde heroverweging van de rijksuitgaven zullen tenminste ze ventien onderwerpen aan de orde ko men waarvab elf nieuwe. NIEUWLEUSEN. De fraktie van D'66 in de Tweede Kamer vindt dat de afspraken die de toenmalige mi nister van ekonomische zaken, van Aardenne, in 1980 heeft gemaakt met Shell en Esso over de inverstering van aardgaswinsten, moeten worden aangescherpt. DEN HAAG. Als niet ingrijpend wordt veranderd bij de Haagse come- die, heeft het gezelschap binnenkort geen levensvatbaarheid meer. De subsidie zal dan moeten worden stop gezet. Er is nog hoop: het emsemble moet wat taken inkrimpen, zich kon- centreren op de repertoiretaak en zich intensief bezinnen op de moge lijkheden voor vernieuwing daarin. Wijziging van de achternaam van minderjarige kinderen in die van de stiefvader: Johan en Marie Jansen zijn op 30 juni 1977 gescheiden. Zij hebben twee kinderen, Wilma en Kees. De kinde ren zijn bij de echtscheiding aan Ma rie toegewezen. Eé jaar na de echt scheiding is Marie samen gaan wo nen met haar nieuwe vriend, Wim van der Meer. Op 15 oktober 1979 is zij met hem getrouwd. Wim en Marie (en ook de beide kinderen Wilma en Kees) willen graag dat de kinderen de achternaam Van der Meer krijgen. Op grond van de nieuwe richrlij- nen kan de achternaam van Wilma en Kees gewijzigd worden in de achter naam Van der Meer, als aan de vol gende voorwaarden is voldaan: De achternaamswijziging moet in het belang van de beide kinderen zijn; moeder en stiefvader moeten lan ger dan één jaar met elkaar getrouwd zijn; het huwelijk van moeder en stief vader moet bestendig worden geacht (dit is bijv. niet het geval als zij een echtscheiding zouden overwegen); De kinderen moeten worden opge voed door moeder en stiefvader sa men; de stiefvader moet de gevraagde naamsverandering ook wensen. In ons voorbeeld wordt aan alle vijf de voorwaarden voldaan. Het is echter nog niet helemaal zeker dat de naamsverandering nu ook werkelijk doorgaat. Het verzoek moet name lijk in beginsel afgewezen worden als de vader (dit is in ons voorbeeld Johan Jansen) bezwaren heeft tegen de naamswijziging van zijn kinde ren, op grond van het feit dat hij vindt dat zijn kinderen zijn achter naam moeten dragen. Aan de bezwa ren van de vader kan echter voorbij gegaan worden, wanneer de samenle ving van de moeder en stiefvader (al dan niet met elkaar getrouwd) langer dan vijf jaar heeft geduurd en a. tussen de echte vader en het kind geen of nagenoeg geen kontakt meer bestaat, of b. het kind, wanneer het ouder is dan 12 jaar, zelf de naamsverande ring wil, of c. de bezwaren van de vader niet op wegen tegen het belang van het kind bij de naamsverandering. Bezwaren vader In ons voorbeeld betekent dit dat de achternaamswijziging van Wilma en Kees zonder meer door zal gaan als hun vader het er mee eens is. Wan neer hun vader het er niet mee eens is, op grond van het feit dat hij vindt dat zijn kinderen zijn achternaam moeten dragen, dan kan de gevraag de naamswijziging voorlopig niet doorgaan. Aan de bezwaren van de vader kan eerst voorbij gegaan wor den als Wim en Marie vijf jaar heb ben samengewoond. Zij zijn in ons voorbeeld één jaar na de echtschei ding gaan samenwonen (op 30 juni 1978), dat betekent ddt de naamswij ziging eerst né 30 juni 1983 door kan gaan. De naamswijziging kan wel eerder aangevraagd worden, omdat de procedure voor een naamswijzi ging op dit moment zelfs langer dan een jaar duurt. Minderjarige kinderen, wier ach ternaam gewijzigd is, kunnen na het bereiken van de meerderjarige leef tijd op hun verzoek hun oorspronke lijke geslachtsnaam terugkrijgen. ROTTERDAM. De vakgroepsraad Bagger van de bouw- en houtbonden FNV heeft officieel zijn goedkeuring gehecht aan de nieuwe verlofregeling voor baggeraars die in het buiten land werken. DEN HAAG. De maatschappelijke organisaties op onderwijsterrein moeten alsnog worden gehoord over het voorontwerp van wet gelijke be handeling. daarme wil de regering discriminatie wegens geslacht, sek suele geaardheid en het ongehuwd samenwonen tegengaan. ROTTERDAM. De tien stakende opvarenden van het containerschip „Neptune Sapphire" hebben hun achterstallige loon groot 35.000 dol lar, uitbetaald gekregen. He onder de vlag van Singapore varende schip heeft inmiddels het anker gelicht en is uit de Rotterdamse Beatrixhaven vertrokken. DEN HAAG. De vereninging van Nederlandse koffiebranders en thee pakkers is tegen een boycet van koffie-importern uit El Salvador. UTRECHT. In de voerheidssektor driegen niet alleen stakingen bij de gemeentelijke reinigingsdiensten maar ook bij de PTT. Een speciaa ak- tiecomite van PTT'ers bij de FNV- ambtenarenbond ABVA/KABO heeft op een extra vergadering in Zoetermeer besloten „Harde sta- kingsakties" te gaan voorbereiden. Boxen voor kalveren van honderd kilo of lichter zullen „binnenwerks" ten minste 160 centimeter lang en 60 centimeter breed moeten zijn, boxen voor kalveren zwaarder dan honderd kilo ten minste 170 centimeter lang en 70 centimeter breed. Ramen en/of bovenlichten zullen samen een oppervlakte moeten heb ben van op z'n minst een vijftigste van de vloeroppervlakte van de stal. Overgangsperiode Tijdens een overgangsperiode van Wijziging van de achternaam van meerderjarige kinderen in die van de stiefvader: Als meerderjarig worden in de richtlijnen beschouwd kinderen van 18 jaar en ouder. Aan meerderjarige stiefkinderen kan de achternaam van de stiefvader verleend worden als deze hen heeft opgevoed en met het verzoek instemt. Verzoek aan koningin De achternaamswijziging moet ge vraagd worden aan „Hare Majesteit de Koningin". Het verzoek moet worden ingediend bij het Ministerie van Justitie, Schedeldoekshaven 100 te Den Haag. Voor het indienen van een dergelijk verzoek zijn modellen op het Bureau voor Rechtshulp aan wezig. Door de achternaamswijziging, zo als hierboven omschreven, verandert aan de juridische status van het kind niets, het kind krijgt alleen een ande re achternaam. In ons volgende artikel zullen wij ingaan op twee andere vormen van achternaamswijziging, namelijk wijziging van de achternaam in die van de moeder, en wijziging van de achternaam van een kind uit een buitenhuwelijkse sa menleving. Flitsen uit het buitenland MÜNCHEN. De Amerikaanse mi nister van defensie, Capsar Weinber ger, heeft in München verklaard, dat West-Europa meer zal moeten blijven bijdragen tot de defensie van het westelijk bondgenootschap, wil het niet „latent isolationisem in de V.S. aanjagen". GUATEMALA. Guerrillastrijders hebben in Guatemala-Stad een 26- jarige politiefunktionaris doodge schoten. In San Martin Jilotepeque, een dorp op 16 kilometer afstand van de hoofdstad, zijn bovendien drie on derwijzeressen doodgeschoten. Dit heeft de politie bekend gemaakt. HONG KONG. Engeland en China hebben in beginsel overeenstemming bereikt over een verdrag, op grond waarvan Engeland Hongkong zou kunnen blijven besturen. Dit heeft het onafhankelijke in Hongkong ver schijnende financiële blad „Tsai Chin Yat" maandag gemeld. STAVOREN. De gemeenteraad van Stavoren is maandagavond niet akkoord gegaan met een voorstel van B. en W. om te stoppen met het verle nen van gemeentegarantie voor de aankoop van woningen. MARKTBERICHTEN De Eierveilingen BARNEVELD, 16-2. Coöp. Veluw- se Eierveiling. Aanvoer 2.678.400 stuks. Stemming: redelijk. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 50-51 gram 12,60 - 12,45; 55-56 gram 14,60 - 14,55; 60-61 gram 14,70 - 14,60; 65-66 gram 14,85 - 15,15. Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 15-2. Konsumptie- aardappelen, los verladen af bedrijf, prijzen per 100 kg, exklusief b.t.w. Klei-aardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 23,50 - 24,50; Bintje 50 mm opw. 34,50 - 35,00; Bintje 35-55 mm opw. 25,50 - 27,50; Eigenheimer 35 mm opw. in zakken 22,50 - 26,50. Zandaardappelen binnenland: Bintje 35-50 mm 20,00 - 22,00; Bintje 50 mm opw. 27,00 - 30,00. Exportaardappelen: Bintje 45 mm opw. in zakken voor Italië 33,00 34,00. Voeraardappelen tot 8,00 10,00. Stemming: vast. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 15-2. Op de paarden markt in Utrecht zijn maandag 322 dieren aangevoerd. De noteringen waren als volgt: Luxe paarden 3000 - 4100; werk paarden 2250 - 3500; oude paarden 2050 - 2150; 3-jarige paarden 1600 - 2600; 2-jarige paarden 1375 - 2475; veulens 525 - 1350; hitten 750 - 1500; pony's 300 - 700. Prijzen per kg geslacht gewicht: Qude slachtpaarden 6,55 - 8,35; jonge slachtpaarden 6,80 - 8,50. De handel in slachtpaarden was vlot en goed prijshoudend en die in pony's lui, duur met hogere prn^n. Veemarkt Leiden LEIDEN, 15-2. Aanvoer totaal 1346, waarvan: slachtrunderen 968, schapen en lammeren 378. Prijzen per kg: Stieren le 8,70 - 9,20, 2e 8,05 - 8,65; vaarzen le 7,60 - 8,50, 2e 7,00 - 7,55; koeien le 7,50 - 8,50, 2e 7,20 - 7,50, 3e 6,75 - 7,15; worstkoeien 5,90 - 7,00; dikbillen extra kwaliteit- 9,40 - 13,50. Prijzen per stuk: Schapen 225 - 310; lammeren 225 - 325. Overzicht: slachtrunderen: handel iets minder, en prijzen redelijk; scha pen en lammeren: handel vlot, en prijzen stabiel, lammeren iets hoger, vaarzen iets hoger. INGEZONDEN STUKKEN Ir. Th. J. Tienstra, direkteur van de Sectie Visserij en van het mininsterie van Landbouw en Visserij en zijn chef, de minister ir. Jan de Koning zullen hun uiterste best doen om Nederland dit jaar aan een echte vlagget jesdag te helpen. Zij zullen trachten, kost wat kost, te be werken dat Nederland dit jaar in de maanden juni en juli naar haring mag vissen, zoals de Denen en de Engelsen. Slaagt men er in dit te bewerkstel ligen dan is dat voor de Nederlandse economie en meer in het bijzonder voor de reders in de Nederlandse vis sersplaatsen van enorm belang. De Hollandse maatjesharing in de zomer aan de markt gebracht kost de consument aan het haringstalletje minstens 2,00 per stuk, de rederij kan 2,00 tot 4,00 per kilo besom men. Een aanvoer van 10.000 ton kan makkelijk worden gevangen en ver werkt, dit zou dus een opbrengst ge ven van 20.00 tot 40 miljoen gulden. Verbod Dezelfde haring in de wintermaan den gevangen, geeft slechts een op brengst van 65 cent per kilo dat is dus 2/3 tot 4/5 minder. Na nieuwjaar deed de haring aan de Hollandse vismijnen b.v. te Sche- veningen niet meeer dan genoemde 65 cent. De aanvoer daarvan is nu stopgezet omdat het Nederlandse contingent van 9000 ton, dat in het najaar wel iets betere resultaten gaf, nu is opgevist. Dat wil niet zeggen dat ook de aanvoer stil staat, het ver bod heeft betrekking op de Kanaal haring. Er wordt nog op haring ge vist in de buurt van Schotland. Maar het is met name Kanaalha ring stam, die in ongelofelijke hoe veelheden wordt gevangen. Biologen hebben berekend, dat de Kanaalha ring in de Zuidelijke Noordzee in drie jaar is gegroeid van 50.000 ton naar minstens 250.000 ton. Biologisch staat er dus niets meer in de weg, dat Nederland zijn eeu woude rechten terug krijgt om in de zomermaanden van begin juni tot midden augustus op haring te vissen. De werkgroep Schouwen-Duive- land geeft in de komende week weer gelegenheid om te schrijven voor slachtoffers van politieke onder drukking. Op de schrijfavonden gaat het deze keer om drie mensen die in strijd met de internationale normen van recht, zoals die zijn vastgesteld in de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens, gevangen zit ten. Eén van hen is Chen lü in China. Hij is lid van de bond voor de men senrechten en zit sinds zijn arrestatie op 29 maart 1979 zonder proces ge vangen. De bond publiceerde op 1 maart 1979 een Chinese declaratie voor de rechten van de mens. Later zijn nog meer aktivisten voor de mensenrechten gearresteerd. Chen Lü is niet in staat van beschuldiging gesteld of berecht; aangenomen wordt dat hij naar een „kamp tot heropvoeding door middel van werk" is gezonden. Een tweede geval is dat van Rebec ca Asrate in Ethiopië. Ze studeerde in 1974 in Londen maar bezorgd over de arrestatie van haar vader, bij de machtsovername, keerde ze in juni naar haar land terug. In sept. '74 werd ze gearresteerd en ze zit sinds die tijd zonder aanklacht of proces gevangen. Haar vader is geëxecu teerd. Haar moeder en zuster en 3 broers zitten ook gevangen. Rebecca SCHEEPVAART Acila, 14-2 van Surabaja naar Singa pore Acmaea, 13-2 van Curagao naar Rot terdam Aludra, 14-2 te Antwerpen Nedlloyd Delft, 12-2 van Hongkong naar Singapore Nedlloyd Rockanje, 13-2 te Malta verwacht KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Oude en Nieuwe Wete ring: J. de Korte, kand. te Utrecht; te Everdingen (toez.): G. J. Mantel, kand. te Driebergen. Aangenomen naar Herwijnen: W. de Bruin te Vreeswijk. Bedankt: voor Schoonrewoerd: J. Vos te Nijkerk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Balk-Wijckel: F. van der Veen, legerpred. te Wilhelmina- oord, die dit beroep heeft aangeno men; te Marum (tijd. dienst): H. Dijkstra, em. pred. wonende te Oosterwolde, (per 1-3-1982), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar Groningen-zuid: -H. A. van Houte te Den Helder. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beropen te 's Gravenhage-zuid/ Loosduinen: drs. H. Drost, kand. te Enschede. Bedankt voor Emmeloord: W. Tiekstrat te Blija-Holwerd. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Noordeloos: H. H. Klomp te Zwaagwesteinde. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Melissant en te Ford Macleo (Can.): A. Moerkerken te Nieuw Beijerland; te Goud: Chr. van der Poel te Yerseke. Bedankt voor Breda en Oostkapel- le: R. Boogaard te Leiden. Tweetal te Rijssen: J. Kareis te Beekbergen en Th. van Stuyvenberg te Meliskerke. Gereformeerde Gemeente Oosterland Donderdag 18 februari kerkge bouw Sint Joostdijk: T. M. van Dijk uit Dirksland. Aanvang 19.30 uur. Gereformeerde Gemeente Zierikzee Donderdag 18 februari: ds. Pronk te Dordrecht, 19.30 uur. ROTTERDAM. Bij een groot aan tal bedrijven in het Rijnmondgebied zullen vanaf 8 maart stakingen voor onbeperkte duur uitbreken uit pro test tegen de ziektegeldplannen van de regering. leidt door de langdurige opsluiting aan een zeer ernstige huidaandoe ning waarvor ze onvoldoende medi sche behandeling krijgt. In Argenti nië werd in 1975 de 17-jarige studente Liliana Voglor gearresteerd. Ze is door de politie gemarteld. Onder dwang moetst ze een door de politie opgestelde Verklaring ondertekenen. Zij en haar familie werden met de dood bedreigd als ze de verklaring niet voor de rechtbank bevestigde. Binnen een week werd door twee bommen het ouderlijk huis opgebla zen. Liliane werd schuldig verklaard aan „subversieve aktiviteiten" en veroordeeld tot 9 jaar gevange nisstraf. Ieder die verzoeken om vrijlating wil steunen is welkom op de schrijfa- vonden. Deze worden gehouden op maandag 22 februari in: Zierikzee, prinses Juliane School Jannewekken 19, Haamstede, rekreatiezaal van de Gereformeerde kerk; Brouwersha ven, Gereformeerde kerk Boston plein en op'woensdag 24 februari in Bruinisse in de leeszaal van de bibli otheek. In alle plaatsen kan men vanaf 7 uur terecht om eén of meer brieven te schrijven of om meer inlichtingen te vragen. Gedachten over supertrein-verbinding Westhoek-Rotterdam v.v. Maandagochtend tegen twaalf uur zittend bij mijn vrouw, viel mijn oog op een tijdschrift waarop stond ,,su- pertreinen suizen door Japan". Mijn gedachten suisden terug in de tijd zo rond 1946-1947 in verband met mijn vestiging als zelfstandige in Burgh-Haamstede, je had zowat een dag nodig om per tram, een bootreis, dan weer een tram Burgh-Haamstede te bereiken. Mensen van mijn leeftijd kunnen dat bevestigen Maar nu over „supertreinen". Ik zag wegen aanleggen, twee of vier baans, een brug bouwen tussen twee eilanden, geweldige oplossingen voor het verkeersvraagstuk; maar toen daagde mij een kustweg verbin- dings gedachten van defensie op, dat het nooit meer mocht gebeuren dat de Duitsers door één militaire in greep de route naar België en verder via de Moerdijk afsneden. Er zou een kustwegverbinding aan gelegd worden van Rotterdam via Zeeland, Antwerpen, Brussel, Parijs, dat zal nu binnenkort een eind reali teit worden. Ook dacht ik aan die geweldige toeristenstroom die komen zou naar W estenschou wen Het waanzinnige ligt nu hierin dat voor het topseizoen geen wegen te bouwen zijn, nu één op de drie gezin nen een auto heeft, en alsmaar zeuren om meer twee, drie of vierbaanswe gen. Destijds kon elk weldenkend mi nister of ingenieur weten wat te wachten stond, en zij namen beslui ten van alsmaar betere wegen; maar de wetenschap dat er treinen konden lopen op een monorail zo van 300 ki lometer per uur, dat was geen haal bare kaart; zo van in de toekomst Rotterdam-via Zeeland en later in sa menwerken Antwerpen, Brussel en Parijs. Kijk en dat is nu vooruitzien, en een zekere zwakheid van onze demo- kratie die gemiddeld, als die het kaalt, maar vier jaar de tijd, om vooruit te zien. Krijgt via het parle ment! Tenzij defensie nog meer wil wer ken aan deze kustweg- monorailver binding wat ik niet meer zie zitten, vanwege een geheel andere oor logstechniek. Zullen wij doorgaan, alsmaar doorgaan wegen en nog eens betere wegen te bouwen, om de toe ristenstroom wegens rekreatie moge lijk te houden, dan maar eindeloze fi les en verkeersopstoppingen. Jammer van die monorailtreinver binding, die je in een kwartier naar onze mooie Westhoek zou kunnen brengen vanuit Rotterdam. Later dacht ik stommert, de hele defensie rijdt in eigen auto's en trucks die hebben geen kwartierver binding nogid en dan zetten ze toch alle wegen af voor hun eigenstandige oorlogvoeren; hoe kan ik zo dom we zen om aan supersnelle monorailtrei- nen te denken tot Parijs toe; staa maar in de file, of blijf thuis in het hoogseizoen. M. Soeters Zierikzee Wigberths wraak DEN HAAG, 15-2. De ministerraad heeft een ontwerp-mestkalverenbesluit goedgekeurd, waarin eisen worden gesteld inzake de afmetngen van kalver boxen en de hoeveelheid daglicht in kalverstallen. Het ministerie van land bouw en visserij heeft dit maandag meegedeeld. zes jaar gelden nog wat minder stren ge regels. Die overgangsperiode zal ingaan als het besluit in zijn defini tieve vorm in het staatsblad is ge plaatst. Gedurende die zes jaren mogen de maten voor kalveren van honderd ki lo of lichter nog 155 bij 55 centimeter zijn, die voor kalveren van meer dan honderd kilo 160 bij 60 centimeter. De oppervlakte van ramen en/of bo venlichten mag een zevenstigste van de vloeroppervlakte zijn. 26. In het vochtige donkere vertrek, waar de drie mannen en de vrouw bijeen zitten, heerst een drukkend zwijgen. „De volgende keer stoor ik me niet aan je Noorman", verbreekt Svein als eerste de stil te. „We hadden erop los moeten slaan „En binnen vijf tellen vol met pijlen geze ten", onderbreekt Eric hem rustig. „Er was immers geen vechten tegen die kerels, ze ston den aan alle kanten klaar met hun bogen in de aanslag „Nou 't is mooi", verzucht de lange Sakser na een kort ogenblik diep nagedacht te heb ben. „Je zult wel gelijk hebben. Noorman Helden noemen ze zich 't ergste tuig is het, dat is 't wat het is, zogezegd". „En toch had die Artor wel een beschaafd uiterlijk", mengt Aranrod zich in het gesprek. Een soort gepruttel uit de hoek van Svein is het antwoord. „Dat heb je als je met zo een mooi gezicht rondloopt", zegt de Sakser nijdig. „Maar je vergist je gauw in die fijne meneren dat zie je maar aan die vergulde boef „Stil eens!" onderbreekt de Noorman dit nutteloze gesprek. Hij geeft Bolan een teken en op de rug van de Gotenkrijger kan Eric juist door het smalle raampje naar buiten kijken. „Ik meende, dat ik Wolf hoorde maar er is niets te zien, alleen een troep ruiters, die de burcht verlaat." Met een plof laat hij zich weer zakken en zwijgend luisteren ze naar het ge dempte gestamp van talloze paardenhoeven. „D'r moeten er heel wat zijn, zogezegd, als ik dat zo hoor", mompelt Svein. Een geluid bij de deur doet hen ademloos af wachten. De grendel wordt weggeschoven en een jonge krijger verschijnt. Stug wenkt hij Aranrod. „Gij daar vrouw, kom mee. Artor, onze veld heer wenst u een verhoor af te nemen Bliksemsnel, vol argwaan springt de Noor man overeind. „Als je meester iemand verho ren wil, kan hij het mij doen", snauwt hij de Brit toe.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 8