Fanfarekorps ,,L et E"-Renesse heeft plannen voor 1982 VIERHONDERD JAAR ONDERWIJS IN DE GEMEENTE BRUINISSE Twee nederlagen voor jeugdteams Kerkwerve Opgewekte jaarvergadering STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Joost van Leerberghe eerste schoolmeester Wellicht gezamenlijk feest ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 16 februari 1982 Nr. 23066 Het 3e jeugdteam van Kerkwerve moest het thuis opnemen tegen TTVO 6 uit Oudelande. Elmar Verha- ge begon overtuigend met de volle winst in de eerste set. Willeke Huis- gens kwam tot winst in een game, maar wist het punt niet veilig te stel len, evenmin als Marléne v. d. Wek ken in de voorgaande set. Door winst in het dubbel werd de stand op 2-2 gebracht. Marléne deed er in de volgende set alles aan om ook dit set binnen te halen, maar kwam niet verder dan een game-winst. El- mar slaagde er in de partijen weer op gelijke hoogte te brengen in zijn 2e set. Door verlies van Willeke en Marlé ne liepen de tegenstanders uit naar 3- 5, waarna Willeke op overtuigende wijze haar laatste set in winst omzet te en de stand 4-5 werd. De laatste en alles beslissende set was voor Elmar echter te zwaar om een puntenverde ling te behalen, de eindstand werd 4- 6. ROME. De Italiaanse politie heeft vier personen, onder wie een ver pleegster, aangehouden die ervan worden verdacht lid te zijn van de ,,Rode Brigades". NIEUWERKERK Vergadering S.G.P.-studievereniging Op de jaarvergadering van de regi onale studievereniging van de S.G.P., vrijdagavond te Nieuwer- kerk, hield de heer G. E. Houteka mer uit Bruinisse een nleiding over milieubescherming. Inleider stond stil bij de verschillende vormen waardoor het milieu aangetast wordt: roofbouw door erosie, water en luchtverontreiniging en vergifti ging. Ekonomische motieven mogen nooit doorslaggevend zijn bij aanvra gen voor vestiging van milieu-ver vuilende industriën, aldus de heer Houtekamer. Bij milieuorganisaties treft men vaak een overschatting van de natuur aan. ,,Wij moeten van de natuur geen heiligdom maken, want dan krijgt de natuur voorkeur boven de menselijke samenleving. We moe ten niet terug naar het moderne hei dendom, maar naar het paradijs, naar de opdracht om ,,te bouwen en te bewaren". Voorts merkte de heer Houtekamer op, dat men zich als rentmeester moet gedragen en tot eer van God, naar het doel van de schep ping. Na de pauze kwamen de huishou delijke zaken aan de orde. Bij de bestuursverkiezing werden de heren A. van den Boogaart, S. A. Coomans en G. E. Houtekamer opnieuw in het bestuur gekozen. BRUINISSE Vergadering Ned. Christen Vrouwenbond Donderdag 18 februari komt de Ned. Christen Vrouwenbond, afde ling Bruinisse, in het Ned. Herv. ver enigingsgebouw in vergadering bij een. Als gastspreker is uitgenodigd de heer A. v. Goethem uit Zierikzee, die het onderwerp Fysiotherapie be handeld. RENESSE, 13-2. Het fanfarekorps „Luctor et Emergo" te Renesse hield de jaarvergadering in ,,De Wig" te Renesse. De behoorlijk bezochte bijeenkomst werd geopend door de voorzitter, de heer J. A. Kouman, die in zijn inleidend woord opmerkte dat de pas gehouden donateursuitvoeringen beiden goed geslaagd en prettig verlopen zijn. Hij dankte mevrouw R. de Feiter- Eerland voor de verzorging van de koffie op de wekelijkse repetitie- avonden; de heer M. de Hamer voor de jarenlange verzorging van de uni formen, de heer H. Canters voor het ontwerp voor de voorkant van het programma van de uitvoering en de heer H. Wandel voor het besturen van de vrachtauto waarmee maande lijks het oud papier wordt opge haald. Daarna werd het jaarverslag, dat een duidelijk overzicht gaf van de HAAMSTEDE „Tank-slag" Nieuw Haamstede Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de gemeentebesturen van Hulst, Valkenisse, Veere en Wester- schouwen om medewerking ge vraagd bij de inventarisatie van ver ontreinigingsbronnen in waterwin gebieden. Gs wijzen er op, dat op het ogen blik de aktie tank-slag" in het wa terwingebied Nieuw-Haamstede in de gemeente Westerschouwen wordt gehouden, waarbij ondergrondse olietanks onschadelijk worden ge maakt. Per tank betaalt de provincie 300,- (de totale kosten per tank zijn 441,- per 1 januari 1982). Voor Nieuw-Haamstede gaat het om een totale provinciale bijdrage van onge veer 20.000,-. MIDDENSCHOUWEN Vergadering gemeenteraad Op dinsdag 23 februari wordt in het raadhuis te Scharendijke een ver gadering gehouden van de gemeente raad van Middenschouwen. SCHARENDIJKE Dóórrijden na aanrijden aktiviteiten in het afgelopen vereni gingsjaar, voorgelezen door de sekre- taris, de heer J. de Feiter. Uit het fi nancieel overzicht van penning meester S. L. de Feiter bleek een ba tig saldo aanwezig van 21.919,16. Hij wees daarbij echter op het feit dat van dat saldo nog enkele betalin gen moeten worden gedaan. De kas- kommissie stelde voor décharge te verlenen en voor de uit de kommissie aftredende heer L. J. de Feiter werd de heer B. Nelisse benoemd. Bij de bestuursverkiezing waren" aftredend de heren J. de Feiter, M. de Hamer en Jac. Wandel. Allen werden herkozen. Tot stemgerechtigd lid werden benoemd Greanne van Kooten en Leo Mol. Na de pauze werd de onderlinge viering van het 75-jarig bestaan (wat inmiddels bijna twee jaar geleden plaatsvond) aan de orde gesteld. Er is al geruime tijd over de vorm van dit feest gedacht, maar nog steeds zijn geen vaststaande plannen gemaakt. Nu kreeg ieder lid een stencil met daarop twee alternatieven. Uit deze twee wordt via het aloude systeem „meeste stemmen gelden" een keus gemaakt. Uitgebreid werd gediskussieerd over wel of juist niet deelnemen aan een concours. Uiteindelijk werd besloten om te k;iezen voor deelname aan het win- terconcours dat in november te Mid delburg zal worden gehouden. Wel onder het voorbehoud dat men dan over voldoende repetitietijd moet be schikken om zich goed voor te berei den. Daarnaast werd besloten op 22 mei deel te nemen aan een muziekmiddag georganiseerd door Oosterlands Fan fare en in augustus aan de Taptoe Re nesse. De laatste beslissing werd eerst na uitgebreide diskussie geno men, omdat men het niet zo prettig vindt als enige fanfare op te treden tussen uitsluitend showbands. Lie ver had men gezien dat nog een fanfa rekorps aan deze taptoe zou deelne men. Rondvraag Tijdens de rondvraag dankte de in- strukteur van de drumband, de heer A. J. Padmos zijn mensen voor de in zet gedurende het afgelopen jaar. Hij was verheugd over de uitstekende opkomst op de repetities. Hij verze kerde dat de drumband ook dit jaar zeker weer zal deelnemen aan een marscondours, waarschijnlijk te Goes. Op initiatief van direkteur J. H. Blom werd besloten op 8 mei op nieuw een onderling solistencon cours te houden. De heer Blom dank te de leden die zich hadden ingezet voor de begeleiding van leerlingen en hij vroeg nog enkele personen zich voor dit werk beschikbaar te stellen. Mevrouw De Feiter-Eerland stelde de akties aan de orde die gevoerd moeten worden om het geld bijeen te brengen voor de inrichting van het verbouwde dorpshuis. Zij legde uit dat het de bedoeling is dat uit de ver schillende Renesser verenigingen ini tiatieven komen, die door de werk groep „Interieurverzorging dorps huis" zullen worden gecoördineerd. Direkt kwamen al enkele ideeën naar voren, b.v. entree heffen bij het solistenconcours en het jaarlijkse Pinksterkoncert niet op de tent maar in de kerk te geven en dan eveneens entree heffen. Besloten werd dat de mogelijkheden nog eens te bekijken. Men verklaarde zich ook bereid om, als daar behoefte aan zou bestaan, medewerking te verlenen. OUWERKERK. Ver vooroorlogs plaatje van de Molenweg te Ouwerkerk met op de achtergron de toen nog intakte mo len. Op de foto v.l.n.r.: P. Hack, Jo Hage en Wim Remeeus, allen van Ouwerkerk. Flitsen uit het buitenland KADUNA. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft in de Noordnigeri- aanse stad Kaduna de mis opgedra gen en 92 priesters uit alle delen van het land gewijd. JAKARTA. De openbare aankla ger in Jakarta heeft de doodstraf geëst tegen de moslimleider Imran Mohammed Zein, die van „subversie" wordt beschuldigd. De eis komt enkele dagen nadat de Indo nesische president, generaal Soehar- to, het verzoek om gratie voor de ter dood veroordeelde moslim Timzar Zubil verwierp. Tafeltennis KERKWERVE, 13-2. Het tweede en derde jeugdteam van de tafeltennisve reniging Kerkwerve hebben zaterdag thuis een nederlaag geleden, het tweede team verloor met 2-8 van Mz 14 en Kerkwerve 3 moest toezien hoet TTVO 6 uit Oudeland met 4-6 de winst pakte. In de eerste partij kwam Han v. d. Velde duidelijk tekort in de wedstrijd tegen Mz 14. Ook Marianne v. d. Wekken kon haar partije niet winnen. Jacco Elenbaas had meer sukses en ten: 17-21 en 19-21. In het dubbel wist de eerste game te winnen met weerden Marianne en Han zich voor- 22-20, helaast moest hij de tweede en al in de tweede game bijzonder goed, derde game aan zijn tegenstander la- doch moesten met 24-26 hun hoofden buigen voor de Middelburgers. Hierna had Marianne eindelijk sukses en won in 3 games haar 2e set, locceococcocoeoeoecoceeooeo zodat de nul was weggewerkt. Jacco wist in zijn 2e set ook nog een game te winnen, doch moest de beslissende 3e game uit handen geven. Het was wederom Marianne, die haar laatste partij op overtuigende wijze in winst wist om te zetten. Han had deze mid dag geen geluk en moest ook zijn der de set inleveren. Eindstand 2-8. Derde team De langs de haven van Scharendij ke geparkeerd staande auto van H. v. O. uit Scharendijke, werd maandag middag in de flank aangereden. Zon der zich bekend te maken is de eige naar van het veroorzaakte voertuig doorgereden. Een flinke schade aan de zijkant van:het voertuig was het gevolg. BROUWERSHAVEN Kollekte „Kinderzorg" Acht trouwe kollektantjes gingen weer met het busje voor „Kinder zorg" rond. De resultaten waren: Ivonne den Boer 86,97; Simone van Dienst 24,95; Wilma Geelhoed 24,75; Wilfra Jonker 20,25; Jannet Koelmans 22,80; Nancy Krikke 21,90; Corina Verkerk 8,05; Jace lies v. d. Weele 42,65. Een dan kwoord is op zijn plaats. ZONNEMAIRE Kollekte „Kinderzorg" Vier trouwe kollektantjes gingen weer rond met het busje voor „Kin derzorg". De resultaten waren: Ali van Donge 8,20; Sandra Fonteine 26,70; Jolanda van Nieuwenhuyze 12,35; Corine de Vlieger 26,50. Een dankwoord is op zijn plaats. DUIVELAND Aktiviteiten N.B.v.P. De afdeling „Duiveland" van de Bond van Plattelandsvrouwen heeft de navolgende aktiviteiten in petto: De „kommissie vorming" nodigt de leden van de afdeling „Duiveland" uit tot het bijwonen van een lezing over Zuid Amerikaanse literatuur, te houden door mevr. Barber van de Pol, van beroep vertaalster en schrijfster. Te houden in: „De Prins van Oranje" te Goes op donderdag 4 maart a.s. aanvangende 13.15 uur. Verder zal de jaarlijkse bloemschi- kwedstrij gehouden worden op don derdag 22 april 1982 voorafgaande aan de Prov. voorjaarsvergadering van 9.00 tot 10.00 uur. Ieder maakt één bloemstuk met zelfgemaakte ma terialen. Opgave voor beginners en gevorderden voor 15 maart 1982 bij mevr. Visser, telefoon 01114-1517. De agrarische kommissie houdt haar jaarlijkse studiedag op 18 maar 1982 in het Dorpshuis „De Haesting- he" te Sint Maartensdijk. Onder werp „Ontwikkelingen, kansen en mogelijkheden voor het agrarisch ge zin". Aanvang 9.45 uur. Opgave voor 8 maart bij mevr. C. Klompe- Vermué, tel. 01112-1415. NIEUWERKERK Jaarverslag S.G.P. De steeds aktieve studievereniging van de Staatkundige Gereformeerde Partij Schouwen-Duiveland gaf on langs het jaarverslag uit. Hierin staat ondermeer dat deze vereniging 48 leden telt, en dat in 1981 vijf maal werd vergaderd. De bibliotheek werd verleden jaar uitgebreid en er werd regelmatig ge bruik gemaakt van de boeken van deze studievereniging. De slotverga dering van de S.G.P. zal worden ge houden 12 maart in de Chr. Gerefor meerde Kerk te Zierikzee. De komst van elektrisch licht, een orgel (van de zangvereniging) en 22 nieuwe leerlingen maakten 1930 tot een gedenkwaardig jaar; de school groeit, de „grote school" (openbaar onderwijs) is bijna ingehaald, schre ven de geschiedschrijvers. De heer W. v. d. Berg was in die tijd voorzitter van het schoolbestuur. Het werd als een bekroning voor het vele werk gezien, toen deze voorzit ter in 1939 benoemd werd tot burge meester van Bruinisse. Verwoest 9eoMd66óööOM66MMdöödö6öM0066oocooooooddoooooooooóöö6óoooooxooooo66ocooocoooö9ödööoöooöocoMöööoooöo9000c BRUINISSE, 16-2. Vierhonder jaar onderwijs in Bruinisse In 1982 is het vierhon derd jaar geleden, dat het onderwijs in de gemeente Bruinisse van start ging. Aanlei ding genoeg om eens in de historie te duiken en wellicht ook om dit feit op feestelijke wijze te vieren Dat laatste is echter nog lang niet zeker: het kollege van b. en w. neemt in deze een afwachtende houding aan en de hoofden van de openbare en Christe lijke lagere scholen (Witzenberg en Groeneveld) hebben wel plannen om plannen te gaan maken, maar verder is er nog niets bekend. Bovendien is het zeer de vraag of het tot een gezamenlijk initiatief zal komen. Wanneer precies het onderwijs van start ging is niet te achterhalen; wèl dat de oudst bekende schoolmeester in 1582 Joost van Leerberghe was. Het schoollokaal was toen niets anders dan een hut van stro, welke primitieve omstandigheden de ouders ertoe brachten hun kinderen thuis te houden. Baljuw en schepenen verzochten in 1597 de gekomiteerde raden van sta ten om een subsidie, en het volgende jaar kon meester Joost lesgeven in het verbouwde koor van de kerk. Van Leerberghe bleeft tot 1615 in dienst, gesteund door medewerking van de classis Schouwen-Duiveland. In 1598 werd een „jongeman, die in schrijven, cijferen ende de Fran- schoische tale seer expert was" be noemd tot assistent en ondermeester. Schoolmeesters waren meer dan dat alleen in die tijd: ze fungeerden als voorzanger, koster en klokkeluider. Instruktie Voorts moesten zij 't gansche jaer, uytgenomen het princianple somer- saison voor ende naermiddach elx naer sijn capaciteyt te leeren, lesen, schrijven, rekenen ende cijfren op alsulcken loon als daartoe aireede gestelt is of noch gesteld soude mo gen werden. Men sal de jonckheyd sonderlinge inscherpen de fondamen ten van de waere Christelijke Gere formeerde religie uyt den Cate chismus, soo verre dat sij bequaem sijn tot de Cathechisatie te compare ren. En men sal mede het horloge daechlijx opwinden ende waeme- men". Aldus een instruktie uit het begin van de 17e eeuw, dat te lezen is in een artikel van het streekarchivariaat (van H. Uil) uit 1981. Het geringe salaris van de school meesters bracht hen ertoe allerlei bij baantjes te aanvaarden. Zo werd Ja cob Clauset ontvanger van de ge westelijke belastingen, een winstge vend zaakje: bij kaskontrole op 20 april 1796 bleek hij te zijn gevlucht Als opvolger werd Andries de Graaff benoemd, schoolmeester te Stavenisse. Zijn zoon (Simon) volgde hem in 1818 op en bleef maar liefst 61 jaar schoolmeester in Bruinisse. Toen hij 80 jaar werd verschenen er in de Zierikzeesche Nieuwsbode ge dichten. Eén ervan: „Sinds een reeks van 80 jaren Is u velerlei ervaren maar gij zijt nog steeds gespaard Onvermoeid bleeft g'altijd staren Naar uw levenstaak op aard. Die dit alles u wou schenken En deez' dag beleven doet Gunn' u nog den stond t'herdenken Reeds gaat gij die te gemoet Als gij volle 60 jaren Aan uw schooldienst hebt gewijd Fluks wordt dan met stem en snaren Feest, met glans, u toebe reid!" Meester De Graaff werd op zijn verzoek in 1879 eervol ontslagen met een pensioen van 617,—. Kerksciieuringen Dat was ook de tijd, dat kerkscheu ringen aan de orde van de dag waren en de schoolstrijd op z'n hevigst woedde. Ook Bruinisse ontkwam er niet aan. Tot de „afgescheidenen" be hoorden op Bruinisse voorname oester- en mosselkwekers. Op 25 juli 1869 deed ds. J. A. Klercq intreden in de kerk aan de Noorddijk. Een jaar later (1870) vinden we deze terug als voorzitter van de Vereniging tot be vordering van Gereformeerd School onderwijs. Deze gegevens kwamen „boven water" bij de viering van 100 jaar School met de Bijbel Bruinisse in 1970, waar S. A. Jumelet de gege vens voor verzamelde. Het aantal leerlingen schommelde tussen de 16 (in 1870) en 60 (in 1900). Na het aannemen van de Leerplicht wet in 1900 groeide de school dusda nig, dat de bouw van een nieuwe school noodzakelijk werd. In 1904 werd de nieuwe school ingebruik ge nomen, op de hoek van de Poststraat en de Schoolstraat. Het leesplankje van Hoogeveen (aap, noot, mies verscheen in de Bruse school evenals het beroemde leesboekje „Ot en Sien". Dit alles moest wel uit eigen zak betaald wor den. Einde schoolstrijd Het jaar 1920 was van grote beteke nis voor het onderwijs: het jaar van de gelijkstelling van openbaar- en christelijk onderwijs en tevens het einde van de schoolstrijd. Het aantal leerlingen steeg tot 116, waardoor de nieuwe school te klein was gewor den. Uitbreiding met twee lokalen „op" de school kreeg in 1922 gestalte. BRUINISSE. Een schoolfoto van de openbare lagere school uit 1919. De tijd van „Aap-noot-mies", en van „Ot en Sien". Het einde van de schoolstrijd zou een jaar later volgen, in 1920. Toen in 1945 het 75-jarig jubileum kon worden gevierd moest dat zón der school: de oorlog en het zoute wa ter van de inundatie verwoestten het gebouw. Toch werden op 20 novem ber 1945 in een provisorisch hersteld gebouw de lessen weer hervat. Op 1 juni 1949 kreeg aannemer Den Her der te Bruinisse opdracht van het schoolbestuur een semi-permanente school te bouwen aan de Burge meester Hagelaan, die op 1 april een jaar later kon worden geopend. Heel langzaam groeide de school naar 132 leerlingen in 1965 en in het jubileum jaar 1970 stonden de 160 leerlingen ingeschreven, een rekord.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5