Visie fraktieleiders op beleid voor detailhandel Duidelijk standpunt partijen over D.P.O. van groot belang voor toekomst Westerschouwen Kom eens kijken Beantwoording beleidsvragen hoofdmoot raadsvergadering Interessante excursie STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Jeugd natuur- en vogelwacht bezocht eendenkooi Renesse 4 HAAMSTEDE, 15-2. De hoofdmoot op de maandag gehouden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen vormden de antwoorden van de diverse distributie- planologisch onderzoek wat in de gemeente heeft plaats gevonden. Voor de fraktielei- ders hiertoe overgingen werd eerst het woord gevoerd door de fraktieleider van de VVD dr. H. J. van Zuylen, die dit agendapunt zo niet het belangrijkste uit de afgelo pen vier jaren, dan zeker een van de diepst gaande noemde. SCHOUWEN-DUIVELAND. Antiek watermolentje in Schouwen in de twinti ger jaren. Dit pretentieloze molentje vertelt niet veel, maar toch feitelijk ge noeg over de simpele struktuur van de (aanvullende) ontwatering in de polder Schouwen. Er was ook nog ,,de metallieke molen in het Prunjebevang". Die was uiteraard meer mans, dan dit simpele vierwiekertje. Het is nu zover, dat konklusies uit de vele door de raad ingestelde onderzoe ken in de openbaarheid komen, konklusies die van verregaande betekenis zijn voor de naaste en de verdere toekomst van de leefgemeenschap. De heer Van Zuylen stelde vast, dat de laatste jaren de ontwikkelingsmo gelijkheden van de gemeente Wester schouwen drastisch zijn beperkt. Hij wilde daarbij wijzen op de nota „be- woningspatroon" en vooral op het, geheel zonder voorkennis van het ge meentebestuur, aanwijzen van de z.g.n. ,,Kop van Schouwen" tot na tuurmonument, met alle daaraan voor de ekonomische ontwikkeling van de gemeente verbonden konse quenties. Het is dan ook een wijs besluit ge weest, aldus de heer Van Zuylen, dat, mede als reaktie hierop, de talrijke onderzoeken zijn ingesteld en thans aan de raadsfrakties wordt verzocht in het openbaar hun zienswijze op de beleidsvragen te geven. Afweging van belangen De beantwoording van de vragen elk afzonderlijk wordt niet eenvou dig gevonden omdat ze vaak in sa menhang met andere dienen te wor den gezien, in verband met de konse quenties die daar een gevolg van zijn. Hij wees erop, dat het kollege te recht heeft opgemerkt, dat na beant woording nog een afweging van be langen moet plaats vinden. Aangenomen wordt, dat de resulta ten van deze afweging in de eerstvol gend vergadering van de raad ter bespreking zullen worden voorge legd. De fraktieleider van de WD noemde de materie zo gevoelig en van zo'n groot belang voor de toe komst van de gemeente Westerschou wen, dat een duidelijk standpunt van alle partijen ten zeerste gewenst is. Beleidsbeslissingen Dit is zeker nodig, nu eerst heden middag de uiterst belangrijke nota ..Rekreatie" in de kommissie R.O. is besproken, evenals de nota's „Westerschouwen en de Rekreatie" en toetsing „Wenselijke ontwikke ling langs de Oosterscheldekust". De beleidsbeslissingen zullen de basis vormen op de te stellen struk- tuurschets van de gemeente en de daar weer op stoelende bestem mingsplannen. Deze tesamen vormen, tot in de verre toekomst, de basis voor de ont wikkelingsmogelijkheden binnen de gemeente en raken derhalve de di- rekte persoonlijke belangen van al de inwoners. Vastgesteld zal moeten worden wat kan, wat mag, wat is niet en wat nog wel mogelijk in de naaste toe komst is om op verantwoorde wijze voort te kunnen gaan zowel in ekono- Zaterdag jl. werd er voor de leden van de Jeugd Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland een uitzonde ring gemaakt. Ruim 50 kinderen maakten van die gelegenheid ge bruik om nader met deze eeuwenou de bedrijfstak kennis te maken. De groep werd ontvangen door de heren Lubbers en Sterkenburg. Een kooiker aan het werk met naast zich zijn onmisbare kooikershondje. (Foto: „eendenkooien", Staatsbosbe heer) misch als in maatschappelijk op zicht. Dr. H. J. van Zuylen sprak deze inleidende woorden ook mede na mens alle andere frakties. De vier fraktieleiders, L. Tieleman (CDA); S. Roos (PvdA); J. van den Berge (RU) en dr. H. J. van Zuylen (VVD) gaven hierna de mening van de frakties over de beleidsvragen weer. Rekreatie Ten aanzien van de rekreatie is de CDA er voor, dat er gestreefd wordt naar een betere afstemming van het aanbod op de vraag. Positief wordt gereageerd op het handhaven van caravans in boom gaarden, het legaliseren ervan en het aanbrangen van kwaliteitsverbete ringen met een lichte groeimogelijk- heid in de toeristische sektor. De da- grekreatie moet worden begeleid, maar niet worden bevorderd. De VVD-fraktie kan zich vinden in een kombinatie van de groeivariant en de verbeteringsvariant. Gestreefd moet worden naar een betere afstemming van het rekreatie- aanbod waarbij het mogelijk moet zijn, indien dit gewenst wordt, de bouw van zomerhuisjes en of tweede woningen, alsnog te bestemmen voor de ontwikkeling van vaste- en toe ristische staanplaatsen. Advertentie N naar keukens; sanitair; tegels; plafonds; deuren; trappen; ramen; open haarden ed in het Kijkhuis van louwerse de priester Waldammeweg 2 Middelburg-01180-25055 Laatstgenoemde gaf een uitvoerige toelichting op de eendenkooi en het werk van de kooiker. Rust Voordat de groep het kooibos be trad werd aandacht geschonken aan het omliggende gebied; hierop is het zgn. afpalingsrecht van toepassing, dat de rust in de eendenkooi moet waarborgen. In het kooibos werd eerst het kooi- huisje bezocht, waar de kooiker zijn gereedschap, voer e.d. bewaart. Ver volgens werd een van de vangpijpen bezocht waar gedemonstreerd werd hoe in samenspel tussen kooiker en kooikershondje de eenden de vang- pijp worden ingelokt. Langs de kooiplas konden alle kin deren een kijkje nemen in een daar opgestelde schuilhut, van waaruit de kooiker de eenden op de plas kan waarnemen. Zeer opvallend was het verschil tussen de gerestaureerde vangpijp en de nog vervallen vangpijpen. Er wordt hard gewerkt om de kooi als geheel in zijn oude staat terug te brengen. Een enorm karwei waar veel inzicht in het kooikersvak en in oude technieken voor nodig is. Buit Werd dit bedrijf vroeger uitgeoe fend voor de smakelijke buit, tegen woordig worden de vogels in de nog werkende kooien geringd, gemeten en weer losgelaten. Al met al een overvloed aan in drukken die garant stonden voor een zeer geslaagde excursie. De kleine rekreatiebedrijven die nen hoe dan ook behouden te blijven, zowel in verband met de waarde wel ke zij vertegenwoordigen voor het behoud van het landschap, de beteke nis die zij hebben voor een bepaalde groep rekreanten en zeker niet n de laatste plaats voor de eigenaren, wier bestaan gebaseerd is op twee bronnen van inkomsten, welke elk afzonderlijk geen volledig bestaan opleveren, maar in kombinatie wel. De dagrekreatie dient uitsluitend be geleid te worden, daarbij dient voor al aandacht te worden besteed aan de uitgebreide mogelijkheden langs Brouwersdam, Grevelingendam, Oosterscheldedam en de omsloten Schelphoek. De PvdA-fraktie is van mening, dat uitbreiding van rekreatiegebie- den slechts dan toelaatbaar is, als er sprake is van kwaliteitsverbetering in de zin van uitdunning en als het al gemeen sociaal-maatschappelijk be lang hiermee gediend is. Positeif wordt er ook gereageerd op de vraag of er gestreefd moet wor den naar een betere afstemming van het rekreatieaanbod op de vraag. Geen uitbreiding- bij boeren Uitbreiding van de rekreatie in kwantitatieve zin op landbouw- en fruitbedrijven wordt door de PvdA- fraktie afgewezen. Ook is de fraktie van mening dat de dagrekreatie niet bevorderd maar alleen begeleid moet worden. De heer J. van den Berge, spreken de namens de RU-fraktie, is eve neens van mening dat er gestreefd moet worden naar een betere afstem ming van het rekreatieaanbod op de vraag. Wat betreft de kwantatieve groei is het standpunt, dat dit wel op enkele plaatsen kan, niet met direkt vaste staanplaatsen maar bij voorkeur het steunen van kleinere ondernemers, opdat ook zij een redelijk inkomen kunnen halen. Men is tegen grote voorzieningen op speciale punten buiten de verblijfsterreinen. Is het antwoord hierop bevestigend dan kan men instemmen met uitbrei ding van het winkelareaal binnen bestaande winkelvestigingen tot 100% bebouwing. Verder is men van mening dat toch de mogelijkheid open moet blijven voor - waar nodig - nieuwe vestigin gen. De VVD-fraktie wenst dat de mo gelijkheid om geëigende winkel vestigingen in de kleine en kleinere kernen Burgh, Noordwelle en Se- rooskerke te verwezenlijken, behou den blijft, aldus de fraktieleider dr. H. J. van Zuijlen. De PvdA-fraktie acht het gewestn, dat uitbreiding van het winkelareaal alleen via bestemmingsplanmatige weg tot stand zal kunnen komen, zei fraktieleider S. Roos. De RU-fraktie, deelde J. van den Berge mee, is voor 100% bebouwing van de bestaande winkelbedrijven met in de gehele gemeente dezelfde eisen een voorwaarden. Uitbreiding zal slechts in inciden tele gevallen mogelijk moeten zijn. Horeca Voor wat de horeca betreft is de CDA-fraktie tegen vestiginge van nieuwe horeca bedrijven in de dorps kernen. Wèl moet de mogelijkheid openblvijen voor hotel-motel-restau rant in de buitengebieden, waar dit nog mogelijk of noodzakelijk is of zal blijken. Verplaatsen van overlast bezorgen de horecabedrijven kan selektief worden bezien. De WD-fraktie is voor behoud van horeca-vestigingen in de kleine kernen. Als er een explosieve groei van het dagtoerisme (door b.v.d de openstel ling van de Oosterscheldedam) zou plaats vinden, wenst de VVD op nieuw te bezien of er vestigingen van restaurants zou moeten plaats vin den. De PvdA-fraktie kan er mee in stemmen, dat er naar moet worden gestreeft, eventueel door middel van verplaatsing, naar koncentratie van overlast bezorgende horecabedrijven ZIERIKZEE Grevelingen, zout of zoet? Vrijdag 26 februari zal in het „Huis van Nassau" een voorlichtingsbij eenkomst worden gehouden door het Landbouwschap (gewestelijk raad voor Zeeland) over de brandende vraag of de Grevelingen zout of zoet moet worden. Na de opening van de bijeenkomst ■door de heer L. J. van Gastel volgt een inleiding door ir. H. Ton, van ir. P. K. Cevaal en ing. J. W. Busser. Aan de orde komen de studies, uitge voerd ter voorbereiding van de keus zout of zoet, die betrekking hebben op diverse sektoren die belang heb ben bij de keuze: landbouw, visserij, natuurbehoud en rekreatie. en dat er geen mogelijkheden worden geopend voor de vestiging van nieu we horecabedrijven, behoudens eventueel in samenhang met als on derdeel van rekreratievoorziening, zoals koncentratie van slechtweer- akkommodaties. Geen nieuwe vestigingen De RU-fraktie is van mening, dat er geen mogelijkheid open moet zijn voor nieuwe vestigengen zowel op het havenplateau te Burghsluis, Schelphoekhaven en zeker niet in de dorpskernen. Verkeer Ten aanzien van de beleidsvragen ten aanzien van het verkeer is de WD-fraktie van mening, dat het werkelijk doorgaand verkeer zoveel mogelijk buiten de dorpskernen moet worden gehouden. Voor Renesse wordt aangedrongen op het zo spoedig mogelijk realiseren van een rondweg met parkeerplaat sen. Autovrije gebieden in de dorp scentra worden afgewezen. Teneinde ook de kommen Burgh en Haamstede van werkelijk doorgaan verkeer te ontlasten moet een verbe terde aansluiting met de Kraai- jensteinweg, tussen beide kernen in. worden tot stand gebracht. Gedacht wordt daarbij aan een ver betering van de Leliëndaleweg mits de aansluiting van deze weg en de Weeldeweg op de Kraaijensteinweg in n.o.-richting wordt verplaatst i.v.m. de onoverzichtelijke toestand van de tegenwoordige kruising. Men is tegen grote uitbreidingen van de parkeermogelijkheden bij de stran- dovergangen. Verder dient de dammenweg ge reed te zijn voor het gereedkomen van wegverbinding over de Ooster scheldedam. Fiets- en wandelpaden Voor het gehele grondgebied van Er werd onderzocht welke voorde len aan een goede landbouwwater- voorziening voor Schouwen-Duive land verbonden zijn. Tevens is nage gaan welke voorzieningen moeten worden getroffen om het water bij de percelen te krijgen en welke kosten hiervoor gemaakt moeten worden. Onderzoekers van verschillende diensten zullen een toelichting ge ven. Na de inleidingen is er gelegen heid tot het stellen van vragen en dis- kussie. Voor tijd; zie agenda. Bijeenkomst Herv. Vrouwen Op donderdag 18 februari komt de Herv. Vrouwengroep „Wees een ze gen" bijeen in het Hervormd Vereni gingsgebouw te Zierikzee. Mevrouw De Wit verzorgt de overdenking. Na de pauze vertelt mevrouw J. Stouten het een en ander over vluchtelingen in Thailand. Voor tijd: zie agenda. de gemeente Westerschouwen dient een „hoofd-fiets-struktuurplan" een een behoorlijk plan voor wandelp- den tot stand te komen. Fiets- en voetgangers-voorzie ningen op de Hoogenboomlaan te Re- nesse moeten een hoge prioriteit heb ben. Gelijkluidende meningen ten aan zien van het verkeer lieten de overige drie fraktieleiders horen met hierbij de aantekeningen, dat de PvdA- fraktie tegen de aanleg van de Dam menweg is ten zuid-oosten van de Kraaijensteinweg Natuur en landschap Ten aanzien van natuur en land schap vindt de CDA-fraktie het juist dat er gestreeft wordt naar een sane ring van verblijfsrekreatir in de dui nen en duinvlakken. Vervanging c.q. verplaatsing van parkeervoorzieningen oa. bij het Wa tergat wordt niet noodzakelijk geacht. Na aanleggen van een fiets- wandelpad krijgt de Hoogenboom- lkaan een heel ander gebruik. Het Groene Zoom gebied is een van de aangewezen gebieden voor uitbrei ding van verblijf-rekreatie. Het terugnemen van nog aanwezi ge bestemmingsplanmatige moge lijkheden wordt sterk afgewezen, daar er al meer dan genoeg is terug gedraaid bij de streekplanwijzigin gen. In het poldergebied met uitzonde ring van de Van Zuijenpolder bij Burghsluis, langs de Rampweg, Hel- leweg en Schelphoekgebied wil men geen uitbreiding van rekreatie. Woningbouwbeleid Het woningbouwbeleid dient ge richt te zijn op een konsolidering van een woningbouwmogelijkheid in de verstedelijkte duinvlakte. De vraag of er naar gestreeft moet worden om de bestemmingsplanma tige mogelijkheden tot uitbreiding van de woningbouwmogelijkheden terug te nemen wordt met een stellig neen beantwoord. Het terugnemen van door de raad vastgestelde mogelijkheden is voor de CDA-fraktie „diefstal" en een aantasting van verworven rechten. Het CDA is tegen nieuwe stran- dontsluitingen, maar pleit voor de aanleg van fiets-, wandel- en ruiter paden in prachtige duingebied, zodat ieder van nabij de natuur kan bele ven- Verblijfsrekreatie De VVD-fraktie is van mening, dat naar een aanvaardbare sanering van verblijfsrekreatie, welke aanwezig is in de duinen en de open duinvlakte kan worden gestreefd, mits daarme de de bestaansmogelijkheden van de aanwezige exploitaties niet worden aangetast en in overleg voor beide partijen bevredigende oplossingen worden getroffen. Het aantal parkeerplaatsen dient voldoende te zijn voor normaal ge bruik in de zomer. Uitbreiding van de verblijfsre kreatie in de gehele gemeente dient mogelijk te blijven nu duidelijk is vastgesteld, dat niet 60.000 gasten te gelijkertijd aanwezig zijn, maar plusminus 43.000 personen. Woningbouw Inkrimping van de woningbouw mogelijkheden in de verstedelijke duinvlakte dient slechts dan gereali seerd te worden als daarmede geen verworven rechten worden aange tast. In de woonkernen dient de uitbrei ding in overeenstemming te zijn met de vraag naar permanenten bewo ning door degenen, die daar volgens geldende regels recht op hebben. Duinen Het is de VVD-fraktie duidelijk, dat niet alleen gestreeft moet worden naar een betere ontsluiting van de duinen, de open duinvlakte en de kustzone door de aanleg van meer fiets- en wandelpaden en ruiterpa den, maar dat er gezorgd voor moet worden, dat deze tot stand komen, natuurlijk met inachtneming van na- tuurbeheerstechnische voorwaarden maar wel van het standpunt uit, dat de natuur er is voor mens en de na tuur zelve. De PvdA-fraktie is voor sanering van verblijfsrekreatie, die aanwezig is in de duinen en de open duinvlak te. Men is tegen uitbreiding van de parkeervoorzieingen en verplaatsing daarvan naar elders in de duingebie den. In beginsel moet gedacht wor den aan het terugnemen van nog aan wezige bestemmingsplanmatige mo gelijkheden tot uitbreiding van ver blijfsrekreatie in het Groen Zoomge- bied. Geen uitbreiding rekreatie De fraktie is van mening, dat uit breiding van rekreatie zonder meer moet worden afgewezen. De nog aan wezige bestemmingsplanmatige mo gelijkheden tot uitbreiding van ver blijfsrekreatie moet worden benut voor uitdunning (kwaliteitsverbete ring) in andere gebieden. Uitbreiding van bouwmogelijkhe den wordt door de PvdA afgewezen, zo mogelijk moeten bestem mingsplanmatige bouwmogelijkhe den worden terugenomen. Nieuwe strandontsluitingen wor den door de fraktie afwezen. De RU- fraktie is tegen het terugnemen van bestemmingsplanmatige mogelijk heden of er zou een goed vervangend plan moeten komen. Akkoord gaat men met konsolidae- ring van mogelijkheden voor ver blijfsrekreatie in de verdichte duin vlakte. Groene Zoomgebied Het Groene Zoomgebied zou men graag weer aan de orde willen stel len, mede i.v.m. de nieuwe kampeer- wet voor eventueele kompensastie. Men is tegen ontwikkeling van ver blijfsrekreatie in het open polderge bied en Burghsluis. Verder is de RU tegen de bebou wing, zowel binnen- als buitendijks, in het Schelphoekgebied en uitbre- ding van rekreatieve voorzieningen in Schelphoekhaven. Consolidering van woningbouw mogelijkheden in de verstedelijkte duinvlakte wordt als goed aange merkt, mits de vigerende plannen worden gehandhaafd. Ook de Ru is tegen nieuwe ontslui tingen van duin en strand. Ten aan zien van de woningbehoefte en wo ningbouwprogramma waren alle vier de fraktie het roerend eens, dat dit moeten worden afstemd op een bevolkingsgroei van 0.5% per jaar. ZIERIKZEE Poppentheater „Alteklein" Elles Sayers speelt woensdag 17 fe bruari in poppentheater „Alteklein" het nieuwe poppenspel „Het vreem de Ei". De opvoering vindt plaast in het pand St. Domusstraat 24. In dit spel beleeft de jongen Kees vele avonturen met een jonge draak. Van zijn grootvader heeft Kees ge hoord dat er een hele oude vrouw in het grote geheime bos woont. Zij weet alles van draken af. Wanneer er ook nog een draakje wordt geboren moet Kees er voor zorgen dat het draakje veilig bij de andere draken komt. Hierbij wordt hij door de voe ten gelopen door een zeer nieuwsgie rige professor, die hele andere din gen van plan is. „Endless love" Stichting hel Theater vertoot ko mend weekend de romantische film „Endless love" met Brooke Shields en Martin Hewitt. De film handelt over twee jonge mensen (15 en 17 jaar) die stapel gek zijn op elkaar. Deze verhouding wordt echter door haar ouders niet geaksepteerd en de twee zijn verplicht afscheid van el kaar te nemen. Voor tijd: zie agenda. RENESSE, 13-2. Er zijn in Nederland nog ongeveer 100 eendenkooien, maar slechts enkele daarvan zijn te bezichtigen. Echter niet de kooi in Renesse, waar de stilte nog heerst zoals in de tijd dat hier de kooikers hun bedrijf uit oefenden. Raad Westerschouwen over D.P.O. WESTERSCHOUWEN, 15-2. Belangrijk onderdeel van het Distributie Planologisch Onderzoek in de gemeente Westerschouwen betreft de detailhandel. Tijdens de raadsvergadering maandagavond geven de fraktielei ders hun visie op de beleidsvragen dienaangaande. Namens het C.D.A. kon fraktieleider L. Tieleman moeilijk een antwoord geven op de vraag, dat alleen bestaande winkelvestigingen in de nieuwe te ontwikkelen komplannen de bestemming detailhandel krijgen. A y)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4