Harm van der Meulen sprak tijdens C.N.V.-bijeenkomst Brouwse verenigingen bouwden muzikaal feest „Nu met Hope" kampt met te weinig muzikanten Politie krijgt duidelijke verbetering van loon 4 Subdistriktsraad Schouwen-Duiveland Vredesdemonstratie in Oost-Duitsland Uitvoering in Dorpshuis-Bru In „Tonnenmagazijn" AMSTERDAM, 13-2. De politiebonden en het kabinet zijn het eens gewor den over een verbetering van de beloning voor de Nederlandse politiemensen. Dat gebeurde tijdens het georgani seerd overleg, dat in Amsterdam is gehouden. Minister Van Thijn van binnenlandse zaken en zijn ambtge noot De Ruijter van justitie waren daarbij aanwezig. De ministers hebben de bonden een pakket voorstellen aangeboden, dat neerkomt op een verbetering van CAIRO. Na een beslissing van de procureur-generaal zijn in Egypte 81 mensen vrijgelaten die in september op gezag van president Anwar Sadat werden gearresteerd. Dat is in de Egyptische hoofdstad vernomen. MADRID. Ongeveer 750 slachtof fers van de ondeugdelijke spijsolie in Spanje hebben zaterdag in Madrid en omgeving kerken, raadhuizen en an dere gebouwen bezet om aandacht te vragen voor hun situatie. 1500 2000 gulden bruto per jaar. De vergoeding is bestemd voor degenen die belast zijn met de „primaire poli tietaak", met andere woorden de agent op straat. De regeling die in gaat met terugwerkende kracht van af 1 januari, geldt zowel voor gemeente- als rijkspolitie en maakt geen onderscheidt tussen Amster dam en de rest van het land. PEKING. De „Nieuwe revolutie" van vice-voorzitter Den Xiaoping blijkt ingrijpende gevolgen te heb ben voor het regeringsapparaat in China. Radio Peking kondigde zon dag aan dat 276 funktionarissen ver wijderd zullen worden uit een staats- deinst voor machinebouw. KADUNA, NIGERIA. Paus Johan nes Paulus II heeft zondag een gepas sioneerd pleidooi gehouden voor nauwe samenwerking tussen Christenen en Mohammedanen, wier geloof wortelt in de ene God. „Flitsen" uit het buitenland SAN SALVADOR. Vijf oud-leden van de Nationale Garde zijn in El Salvador in staat van beschuldiging gesteld wegens het verkrachten en vermoorden van vier Amerikaanse nonnen op 2 december vorig jaar. Een zesde voormalige nationale gardist zal optreden als getuige a charge. Dit blijkt uit officiële geretelijke stuk ken. MOSKOU. De Sowjet-Unie is van plan in een fabriek in Leningrad zes kernreactors per jaar te produceren. Dit produktieniveau moet in 1985 zijn bereikt, zo heeft het persbureau Tass donderdag bekendgemaakt. BRUSSEL. De Britse oppositielei der, Michael Foot van de Labourpar- ty, heeft laten doorschemeren dat zijn partij zal deelnemen aan de ver kiezingen voor het Europese parle ment in 1984, ondanks hat anti-EG- standpunt van Labour. LISSABON. Aan het eind van zijn bezoek aan Portugal heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken Alexander Haig verklaard dat er een grote mate van overeenstemming bestaat in de zienswijze van beide re geringen. Flitsen uit het buitenland MADRID. De beroemde Leeuwen fontein bij het Alhambra in Granada zal begin volgend jaar in een museum worden geplaatst om verder verval te voorkomen. Dit heeft de direk- teur-generaal voor de Schone Kunsten, Javier Tusell, bekendge maakt. PARIJS. Van het Parijse museum Het Louvre worden verscheidene za len gerenoveerd. Met het oog daarop zal een deel van de expositieruimte vanaf volgende week tot begin 1984 niet toegankelijk zijn voor het pu bliek. LAGOS. Paus Johannes Paules II heeft zich tijdens zijn bezoek aan Ni geria tegen de Polygamie uitgespro ken en de bevolking opgeroepen, een gezinsleven naar christelijk voor beeld te volgen. CAIRO. President Hosni Moeba rak heeft zaterdag gewaarschuwd dat de bevolkingsexplosie de ekono- mische ontwikkeling van Egypte be dreigt en de hoop een beter leven voor de burgers teniet doet. GENÈVE. De 43 landen tellende V.N.-afdeling voor de rechten van de mens heeft in Genève opnieuw de po litiek van Israël de bezette Arabische gebieden veroordeeld. LONDEN. Groot-Brittannië wil zijn oudste kernonderzeeër, de Dreadnought, aan de dijk zetten en heeft bij de Verenigde Staten raad in gewonnen wat men met afgedankte onderzeeërs moet doen. Dit heeft de Britse minister van defensie, John Nott, donderdag verklaard. TEL AVIV. De Israëlische politie heeft in het gebied van de Golan vier Druzenleiders aangehouden op be schuldiging van opruiing tegen Is raël. Volgende week zullen zij offi ciéél in staat van beschuldiging wor den gesteld. JOHANNESBURG. De begrafenis van de in een politiecel dood aange troffen blanke vakbondsleider Neil Aggett is zaterdag in Johannesburg uitgelopen op een poitieke de monstratie. NAIROBI. Somalische rege ringstroepen hebben na verscheidene dagen strijd een omvangrijke muite rij van militairen in het noorden van Somalië neergeslagen. ZIERIKZEE, 12-2. „Met kroonleden maak je geen wet ten, wetten maak je met de regering. De regering moet het mes van de korting op de ziekengelduitkering van ta fel halen. Pas als dat mes van tafel is, de angel eruit is, de druk van de ketel is, zullen wij bereid zijn over alter natieven te onderhandelen". Aan het woord CNV- voorzitter Harm van der Meulen vrijdagavond in het Herv. Verenigingsgebouw te Zierikzee tijdens de fami lieavond van het CNV-subdistriktsraad Schouwen-Dui veland. Voor een groot aantal aanwezigen ging Van der Meulen kort in op het overleg van de Sociaal Ekonomische Raad (SER) over de voorgestelde kor ting op de ziekengelduikering, dat vrijdag plaatsvond. De Verbonds voorzitter maakte melding van drie afwijkende standpunten tijdens dat SER-overleg, dat van werkgers, werknemers en kroonleden. Over het door de kroonleden gelan ceerde idee, merkte Van der Meulen op: ,,Er zitten positieve en negatieve kanten aan, rndér het CNV is'er niét -• nader op ingegaan, want met kroon leden maak je geen wetten". Spreker zag grote gevaren in het ingrijpen in de CAO's door de over heid. opnieuw vanuit dat perspektief de aktualiteit wordt benderd", aldus de heer Van der Meulen. „Ondanks alles" In zijn openingswoord sprak de heer A. C. Landman, voorzitter van de CNV-Subdistriktsraad naar aan leiding van een citaat uit Prediker over „Doe uw werk ondanks alles". Ook hij wees op het beroep op de soli dariteit van de mensen, die nog aan het arbeidsproces deelnemen. „Doe uw werk ondanks de steeds somer wordende toekomst, ondanks de meerdere offers", aldus de heer Landman. Hij riep op tot inzet voor de vakbeweging en konstateerde met zorg de tendens tot afhaken. Het tweede gedeelte van deze CNV- familieavond bestond uit een dia serie getiteld „Zwerftocht door Lap land", gemaakt en toegelicht door de heer J. van Leerdam. Een woordvoerder van de CNV- werkgroep ontwikkelinssamenwer- king maakte melding van het projekt Vakbonds-jongerenwerk in de Derde Wereldlanden. Ter ondersteuning van dit projekt werden tijdens deze avond artikelen van de Stichting Ontwikkelingssamenwerking (S.O.S.) ter verkoop aangeboden. Verder liet hij weten, dat een handte- keningenaktie wordt gehouden ten behoeve van gevangen genomen vak bondsleiders in Bolivia. Tijdens deze avond werd verder een kollekte voor de Poolse vakbe weging gehouden, die een bedrag van 256;70 opbracht. MOSKOU. Augustina Vasjtsjenko, het 52-jarige lid van de Russische pinkstergemeentesekte dat in de Amerikaanse ambassade in Moskou een toevlucht heeft gezocht, heeft zondag meegdeeld dat zij niet meer vast. MEXICO. Achtduizend kinderen uit een Mexixaans dorp bij de grens met de Verenigde Staten lijden aan aandoeningen aan het bloed en aan het zenuwgestel als gevolg van lucht verontreiniging uit de Verenigde Staten. Dit meldt het Mexicaanse blad „Excelsior". DRESDEN, 13-2. Duizenden jonge Oostduitsers hebben zaterdag spon taan gedemonstreerd voor vrede. Het was voor het eerst dat dergelijke de monstratie plaatsvondein in dit land. Enkele duizenden jongeren liepen zaterdagavond met brandende kaar sen rond een kerk in Dresden en zon gen „We shall overcome". Eerder op de dag waren meer dan zesduizend jonge Oostduitsers in een andere kerk aanwezige bij een forum-dis- kussie over vrede. Daarbij stelden ze in vragen aan kerkelijke leiders het bewapeningsbeleid van de regering ter diskussie. De kerkelijke leiders zeiden dat dit forum een antwoord was op de behoefte van de jeugd aan een aktieve vredesbeweging. BROUWERSHAVEN. Muziekvereniging Apolloo.l.v. de heer Everwijn (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De grote problemen opsommend, sprak hij over: de 10 miljoen werklo zen binnen de EEG, de talloze ar beidsplaatsen, die op de tocht staan, de krisis in de arbeidsverhoudingen, de vele uitingen van agressie. Verder stelde de verbondsvoorzitter het soli dariteitsbeginsel tussen de werkne mers onderling ter sprake. BROUWERSHAVEN, 12-2. Muziek lééft in Brouwers haven. Dat bleek vrijdagavond weer eens, in een flink bezet „Tonnenmagazijn", waar twee Brouwse muziek verenigingen een uitvoering gaven die er zijn mocht. twee liederen met „koenkelpotten" ten gehore bracht, tot grote hilariteit van de toehoorders. Na „Holland", „Die Forelle" en een koorfantasie muntten beide koren uit in het mas sale slot: het Slavenkoor van Verdi. Na dit majestueuze slot, werden de medewerkenden in de bloemetjes ge zet. Allereerst de dirigent voor de al gehele leiding. Maar ook de heer Everwijn voor het prima optreden van „Apollo". En niet te vergeten de organist Martin Mans uit Dirksland en de pia niste mevr. E. Vos-Simons, die te elf der ure als invalster te hulp was ge roepen. Dankwoorden ook voor het publiek, dat door de massale op komst een hart onder de riem van de amateurmuziek heeft gestoken. Wie daar verder nog trek in had, kon tot besluit van deze avond nog een dansje maken in het „Tonnenma gazijn". BROUWERSHAVEN. HetSmalstadskooro.l.v. de heer Gebben, tijdens de uitvoering in het ..Tonnenmagazijn". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het „Smalstandskoor" en de herrezen brassband „Apollo" werden muzi kaal bijgestaan door gemengde zangvereniging „Excelsior" uit Dirksland. Beide koren onder leiding van L. M. Gebben en de heer H. P. Everwijn leidde „Apollo" Voorzitter van het „Smalstads koor", de heer W. van Rhoon opende de avond met welkomstwoorden aan genodigden en de gasten uit Dirks land. Het „Smalstadskoor" beet de spits van het koncert af, met een drietal wat klassieke liederen. Meteen al bleek, dat dirigent - die slechts een paar maanden voor het koor staat - al goed is ingeburgerd en een uiterst muzikaal man is, getuige zijn begeleidend orgel- en pianospel. „Apollo" o.l.v. de heer Everwijn zet te het koncert voort met zes werken. Klementie Het vroegere fanfarekorp heeft een herdoop ondergaan en speelt (na in maart '81 weer te zijn opgericht) nu zeer melodieuze brassbandmuziek. Hoewel de dirigent bijvoorbaat om klementie vrpeg vanwege de geringe repetitietijd, speelde „Apollo" een goed koncert, waar weinig aan ge- schaaft hoeft te worden. Vooral het „gezicht" van het or kest, de cornet-groep onder aanvoe ring van de solo-cornetist J. P. Ever- wijn deed prima werk. De enige op merking die geplaatst kan worden is, dat met een betere akkoestiek het ge heel nog beter uit de verf zou komen. Feestelijk Na de pauze werd eerst mevrouw R. Zoon van „Excelsior" gehuldigd voor 55 jaar trouw lidmaatschap van de „zang". Hartelijke woorden wa ren er voor haar van de heer Knöps (voorzitter van het koor), van de voorzitter van het „Smalstadskoor" en van de burgemeester van Brou wershaven de heer C. Slabbekoorn. Al deze woorden gingen vergezeld van een fraai boeket bloemen, een goed begin van het een feestelijk koncert na de pauze. „Excelsior" kwam goed „los" in „Guarda ché bianca luna", een pr achtig werk dat met veel plezier ge zongen werd. En daar gaat het tenslotte om: plezier hebben in het gezamenlijk musiceren: anders zijn de wekelijkse repetities niet op te brengen. In een arrangement van de dirigent -zelf volgde nog eensérektie uit „My fair lady", waarin vooral de heer Gebben zichzelf overtrof op de piano. „Apollo" ging oook op de vrolijke toer met nog vier populaire werken. Het mocht dan wel gast zijn, maar „Apollo" eiste beslist een flink stuk van het sukses van de avond op! „Koninklijk strijdmiddel" „De CAO is de kern van het vak bond werk; het koninklijk strijdmid del van de vakbeweging. In de CAO wordt de rechtspositie van onze le den vastgelegd". Het CNV moet zich tegen deze inbreuk op kontraktvrij- heid verzetten, volgens de voorzitter. Een dergelijke houding zei hij ook van werkgeverszijde te hebben ver wacht. „Vorig jaar waren de werkge vers om principiële redenen ook te gen de loonmaatregel, nu aksepteu- ren ze de huidige inbreuk op de CAO's". Het CNV moet volgens Van der Meulen op allerlei manier protesten laten horen, zoals tijdens de de monstratieve vergaderingen zater dag elders in den landen en heden (maandag) tijdens de gesprekken met de fraktievoorzitters. Hij noemde het tweede kabinet Van Agt een „kabinet van weinige stabiliteit". „Er wordt een incidente- politiek gevoerd, een politiek, die muurvast zit aan een regeerakkoord, maar een regeerakkoord is geen dik- taat voor maatschappelijke groepe ringen". Door de huidige aanvaring tussen regering, werknemers en vakbewe ging zag hij de druk op de parlmen- taire demokratie vergroot, zodat een negatief beeld ontstaat van die parle mentaire demokratie. In eigen kring Meer in algemener CNV-verband sprekend signaleerde Van der Meu len de tendens van het zich opsluiten in eigen kringetje. „We hoeven niet met de ellende van de hele wereld rond te lopen, maar voor leden van het CNV moet het eigenlijk ondrage lijk zijn alleen op eigen belang en po sitie te letten. Ons eigen weivinden kan alleen goed funktioneren, als je dat ook bij anderen ziet". In de opeenstapeling van de huidige pro blemen zag hij geen reden de hoop te verliezen, maar eerder een aanlei ding om zich in te spannen voor een ombuiging naar een hoopvollere richting. BRUINISSE, 12-2. „Bruinisse beschikt slechts over twaalf muzikanten. En dat, terwijl geen Bruënaar zon der korps wil en altijd klaar staat als er aangeklopt wordt voor oudpapier of een geldelijke aktie voor aan schaf van materieel". Met deze woorden, verpakt in een welkomstwoord opende de heer D. L. Primus de uitvoering van „Nu met hope" en „Oefening en uitspanning" in het dorpshuis van Bruinisse, vrij dagavond. De voorzitter deed een dringend beroep op kinderen, ouders en oud-leden, zich als lid-muzikant aan te melden. Als eerste trad de drumband op o.l.v. Jaap van Putten, met de schit terend rode jurkjes en zwarte hoed uitgedoste meisjes van het Majoret- tenkorps o.l.v. Jannet Schraver en Ellen Schilperoord. Het jongste lid van de Drumband, de zevenjarig Er ik de Hartog verzorgde een solistisch optreden. Het podium was intussen volledig gevuld met leden van „Nu met Hope" en „Oefening Uitspan ning" die onder leiding van de heer A. Radewalt begonnen met een pret tig in het gehoor liggende Dixielland- mars. Handen vol Via het koraal „Holyfait", goed ge bracht (én goed overgekomen door de goede akkoestiek van het 't Dorps huis), werd de „Deep River Rapso die" gespeeld. Dit is een bewerking van een Negro-spiritual en Radewalt had hiermee „de handen vol" om ie dereen in het muzikale geheel te hou den. Na het Country en Western ge deelte kwam „Remember the old ti mes", oude melodiën in een modern jasje, zoals Sarina, When the Saints e.a. De Aquilon mars besloot het mu zikale gedeelte van deze avond. Burgemeester T. C. Hekman be dankte, namens het publiek en deed hierbij ook een beroep op de toehoor ders lid van de muziekvereniging te worden: „Waar blijven die trompet ters?" „Geef „Nu met Hope" nu hoop voor de toekomst". Het toneelgezelschap de Komedi anten bracht hierna een klucht in twee bedrijven, genaamd „Muizenis sen". Familiedrama Hierin kwam een ambtenaar (H. Viergever) en z'n vrouw (C. Lems- Bal) de erfenis opeisen van een suike room. Om de verwarring groter te maken papte de dochter (H. van Gilst-Waasdorp) het aan met een ver re neef (A. Deurloo). Meteen na het vertrek van de notaris (J. Kempe) be gon het (komische) familiedrama: nicht Gusta (C. Primus-v. d. Berge) erfde de sekretaire (de meubels wa ren door Gerrie bal beschikbaar gesteld) terwijl de echte erfenis erin zat, maar schrik, de sleutel was kwijt, die wist zelfs Bets (M. Klink- Knop) niet. Twee nep-detectives: de Schele en de Deftige (D. L. Primus en J. v. Putten) brachten uiteindelijk de onverwachte ontknoping. Mevr. v. d. Linde-Bezemcr had de toneelleiding en de regie van het kostelijke stuk. Het bal na met „de Medley's" bracht velen op de vloer voor een dansje. Met klem benadrukt hij dat het CNV vanuit de eigen grondslag zal blijven trachten te werken aan de vraagstukken van deze tijd. Hij on derstreepte het belang van de relatie tussen de grondslag en het praktisch beleid van elke dag. „Dat is helemaal geen gemakkelijke opdracht, maar het is het ten volle waard, dat steeds BRUINISSE. „Nu met Hopeen „Oefening en Uitspanningtijdens het koncert in het Dorpshuis in Bruinisse. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Ook het gastoptreden van het „Ex celsior" was suksesvol. Vooral het mekende „Wohl mir das ich Jesu ha- be", ondersteund door piano met het bekende „loopje", en orgel maakte veel indruk. Koenkelpotten Een glansrol was er voorts nog voor de burgemeester, ook lid van het Smalstadskoor, die (verkleed)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4