Weinig belangstelling voor het straofeest te Renesse Informatiecentrum „Neeltje Jans" verbouwd en uitgebreid NIEUWE AKTIE SCHOUWEN-DUIVELAND VOOR POLEN VERGT „ALLE HENS" 3 200.000 gasten verwacht Het ziekengeld Duizenden Zeeuwse werknemers legden werk neer STREEKNIEUWS Transport op 4 maart Voetenspoelen I 1 li ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 15 februari 1982 Nr. 23065 NEELTJE JANS. Het verbouwde informatiecentrum Stormvloedkering Oosterschelde. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NEELTJE JANS, 12-2. In het verbouwde en uitgebrede informatiecentrum op werkeiland Neeltje Jans, ontving de streekvervoersmaatschappij Zuid West Nederland vrijdagmiddag tientallen vertegenwoordigers van toe ristische instanties. Tijdens deze informele bijeen komst, die vooral was bedoeld om het nieuwe informatiecentrum te be zichtigen, sprak direkteur J. Deïst van de streekvervoermaatschappij de verwachting uit dat de belangstel ling voor de Oosterscheldewerken in de toekomst alleen maar zal toene men. „In 1980 werden 100.000 belangstel lenden in het informatiecentrum ont vangen, in 1981 waren dat er al 150.000 en we verwachten dat het be zoekersaantal dit jaar de 200.000 zal halen" aldus de heer Deïst. Zeeuwse Vrouwenraad De Zeeuwse Vrouwenraad heeft het initiatief genomen tot het organi seren van een tweetal geheel verzorg de vakantieweken in het vakantie oord ,,Bos en Duin" te Oostkapelle ten behoeven van ouderen en gehan dicapten. De vakantieweken werden gehou den van 12-19 juni van 19-26 juni. Al leen Zeeuwen komen voor deze va kantieweken in aanmerking. Een aantal deskundige begeleidsters en verpleegkundigen is in de kampen voor verzorging aanwezig. Kontak- tadres: Zeeuwse Vrouwenraad. Tel: 01180-34733. ZIERIKZEE Onder invloed Een inwoner uit Oosterland, die te diep in het glaasje had gekeken, werd vrijdagavond uit cafetaria Per fecta gezet. Hij kon zich daar maar moeilijk mee verenigen; op de hoek van de Visstraat sloeg hij een grote etalageruit van „De Finse Adviesk ring" kapot. Bij het inslaan van de ruit liep hij aan aderlijke bloeding op. De eigenaars van de Finse winke zijn met wintersportvakantie. De onder invloed verkerende man vervolgde zijn tocht naar het haven- plien waar hij vier geparkeerd staan de auto's vol deuken schopte. Hij zet te hierna koers naar de tuin van het rusthuis „Irene"/,,Ons Huis" in de Op zaterdag 20 februari wordt te Burgh, Haamstede en Renesse een grote inzameling gehouden, georga niseerd door het C.N.V. en jeugdsoos „Big S". Dat kan een flinke stoot ge ven naar de 20 ton, maar ook de ande- In het verbouwde centrum kunnen tijdens topdagen 500 personen per uur worden ontvangen. Lijndienst De heer Deïst wees er verder op dat de lijndienst naar Neeltje Jans een van de beste lijnen is binnen het ver zorgingsgebied van de ZWN. In ver band met de toenemende belangstel ling zal dit jaar elk half uur een bus naar de Neeltje Jans vertrekken in plaats van om de 45 minuten zoal? dat verleden jaar het geval' was. De verbouwing van het centrum is binnen zeer korte tijd tot stand geko men. De heer Deïst dankte vooral de Deltadienst voor de prettige samen werking waardoor de uitbreiding binnen twee maanden kon worden verwezenlijkt. Er is ook een tweede filmzaal bijge komen, waardoor twee filmvoorstel lingen tegelijkertijd kunnen worden gegeven voor 250 personen. Een extra attraktie is het hef schip Ostrea, dat vanaf het begin van dit jaar ligplaats heeft in de bouwput. Ir. A. Spoel, hoofd waterbouwkun dige werken waterstaat Zierikzee, benadrukte het belang van een goede voorlichting. Noodzakelijk kwaad" „In het verleden werd de voorlich ting meer gezien als een noodzakelijk kwaad. Inmiddels is Rijkswaterstaat van gedachten veranderd, ten slotte voert Rijkswaterstaat werken uit ten openbare nutte", aldus de heer Spoel. Hij dankte met name alle VVV-medewerkers/sters die er o.a. Hoge Molenstraat. Daar werd hij tenslotte met moeite door de politie overmeesterd. De man had inmiddels veel bloed verloren en werd naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis ge bracht. Toen hij daar echter medi sche hulp weigerde, werd hij voor de nacht overgebracht naar het politie bureau in Zierikzee. Daar werd eerste hulp verleend door dokter W. Bontkes. De politie adveiseert de eigenaars re inzamelingsposten in de regio moeten hiertoe bijdragen. Dekens De Zierikzeese afdeling van de voor gezorgd hebben dat het infor matiecentrum op Neeltje Jans in een groeiende belangstelling komt te staan. Het informatiecentrumn is in fe bruari, maart, november en decem ber geopend van woensdag tot en met zondag en de overige maanden elke dag. Het is te bereiken vanaf de da- maanzet in Westenschouwen. van de vier beschadigde auto's op het Havenplein zich met het politiebureu in Zierikzee in verbinding te stellen. Bontmantels gestolen In boetiek Moniek in de Passage is in de nacht van donderdag op vrijdag ingebroken. Daarbij werd een raam verwijderd en een rollijk vernield. De dader(s) nam(ën) enkele bont mantels, tassen, horloges en kasgeld mee. BURGH-HAAMSTEDE Kommissie openbare werken De kommissie openbare werken houdt op donderdag 18 februari een openbare vergadering in het gemeen tehuis van Westerschouwen. Op de agenda staat onder meer de kosten van de bouw van de aula op de be graafplaats te Haamstede en de ont wikkeling van het bedrijfsterrein te Haamstede. Voor tijd: zie agenda. RENESSE Verkoop Welfare-artikelen Tijdens de Strao werd 's middags van half twee tot 4 uur een verkoping van Welfare-artikelen gehouden door het Rode Kruis afdeling Westhoek, in het Trefpunt te Renesse. Naast de verkoop van de artikelen was er ook een verloting en kon gera den worden naar de naam van een pop en naar het aantal knikkers in een pot. De naam van de pop werd niet geraden. Mevrouw E. v. d. Schaaf zat het dichtst bij het aantal knikkers nl. 199. Mevrouw De Ruiter-de Feiter was winnares in de verloting. De totale opbrengst van de middag was 570,50. SCHARENDIJKE Raad Middenschouwen Op dinsdag 23 februari wordt in Stichting Oosterscheldeziekenhui- zen, heeft intussen honderd dekens beschikbaar gesteld en die komen na tuurlijk in het 4 maart-transport. Intussen - zo blijkt - gaat het om „alle hens" voor de nieuwe Polen- aktie. Centraal adres Heden (maandag) - morgen verne men wij dat de „papieren" voor de 4 maart-reis intussen in orde zijn. Er wordt nog op geattendeerd dat in het kader van de inzameling te Burgh, Haamstede en Renesse mensen moge lijkerwijs niet thuis zijn. Zij kunnen nadien altijd terecht op het centrale adres: W. J. Geleijnse, Weststraat 14. Tel. 01115-2698. Voor een aktie te Zonnemaire mogen wij verwijzen naar een plaatselijk bericht: Zonne maire. Andere kontaktadressen voor de Westhoek zijn: C. Noordhoek (Burgh) en L. C. Hoogerhuis (Renesse). het gemeentehuis te Scharendijke, een vergadering gehouden van de ge meenteraad van Middenschouwen. Schoorsteenbrand In het weekend ontstond in de tweede woning van J. G. t. H. uit Roosendaal een schoorsteenbrand. De brandweer uit Scharendijke was snel ter plaatse en doofde het vuur. Er werd geen schade veroorzaakt. ZONNEMAIRE Aktie voor Polen In overleg met de Vrouwenvereni ging A.Z.E. te Zonnemaire en de Stichting „Mensen in Nood" te 's- Hertogenbosch, is besloten dit jaar géén inzameling te houden ten behoe ve van de stichting, maar ditmaal de inzameling te bestemmen voor: Schouwen-Duiveland helpt Polen. Kleding en/of voedingsmiddelen kunnen worden afgegeven bij me vrouw Van 't Veer, Prof. Zee manstraat 7, Zonnemaire. NOORDGOUWE Inbraak Door een gerucht in zijn slaapka mer werd J. W. uit de Brouwe rijstraat in de nacht van donderdag op vrijdag wakker. W. deed het licht aan en zag een man met snelle pas de kamer verlaten. Deze verliet via de balustrade het huis en ging er van door. W. mist een gouden horloge met een gouden band. BRÜINISSE Voorlichting over brandwonden Per jaar worden 4000 slachtoffers van ernstige verbrandingen opgeno men in de Nederlandse ziekenhuizen of de brandwondencentra van Gro ningen, Rotterdam of Beverwijk. Een langdurige pijnlijke behande ling en niet zelden een blijvende ver minking is het gevolg. De oorzaak van de verbranding is bijna altijd on voorzichtigheid en onnadenkend heid, een reden waarom de Neder landse Brandwonden Stichting een groot gedeelte van haar aktiviteiten richt op het voorkomen van brand wonden. Hierop inspelend heeft de plaatse lijke Kontaktkommissie van de Ver eniging Het Groene Kruis van Brui- nisse een avond georganiseerd op 2 april a.s. waar het voorlichtingsteam van de Nederlandse Brandwonden Stichting een lezing houdt met film en diaserie in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, waarbij ieder een welkom is. Voor tijd: zie agenda. Ver. „Algemeen Vissersbelang" De Verening „Algemeen Vissersbe lang" houdt de jaarvergadering op vrijdag 26 februari in het vereni gingsgebouw (Deestraat). Op deze vergadering worden de huishoudelij ke zaken behandeld en spreekt de De organisatie van het evenement was in handen van de evenementen- komissie van de VVV-Renesse, die probeerde ondanks de dalende be langstelling het straogebeuren in stand te houden. Toch was jammer genoeg de belangstelling overweldi gend, zowel van de zijde van het pu bliek niet als van de zijde van de deelnemers. Aan de start verschenen slechts een kleine twintig paarden en ponies. Deze werden om elf uur op het grasveld naast het WV-kantoor ge keurd op verzoring en versiering. Om twaalf uur vertrokken de deel nemers, na een rondje over het dorp, naar de overgang bij de Wilhelmina- hoeve, waar men het strand op ging voor het traditionele voetenspelen. Daarna werd over het strand koers gezet naar Haamstede. Muziek Om half drie was men terug in Re nesse ter hoogte van camping Bonafi de, waar het fanfarekorps Luctor et Emergo al aankwam om de „strao- rieërs" op te halen. VLISSINGEN, 12-2. Vrijdagmid dag hebben (opnieuw) enkele duizen den werknemers van Zeeuwse bedrij ven hun werk neergelegd uit protest tegen geopperde aantasting van de ziekengeldregeling. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. Een Rotterdamse delegatie onder leiding van wethou der J. Riezenkamp (haven- en ekono- mische zaken) vertrok zaterdag voor een bezoek van twee weken naar In dia. DEN HAAG. De Sociaal-Ekonomi- sche Raad heeft een verdeeld advies uitgebracht over de verplichting in de Wet arbeid gehandicapten om be drijven vijf procent gehandicapten in dienst te laten nemen. DEN HAAG. De Chinese Volksre publiek heeft een nieuwe zaakge lastigde in Nederland benoemd, Guo Jie, die maandagochtend 15 februari zijn geloofsbrieven aan minister Van der Stoel zal overhandigen. MIDDELBURG. Het vervoer via de provinciale Zeeuwse Westerschel- deveren is vorig jaar aanzienlijk te ruggelopen. Er werden met de twee veerdiensten Kruiningen-Perkpol- der en Vlissingen-Breskens in totaal 3.637.171 auto's overgezet. Dat waren 145.884 wegens minder dan het jaar daarvoor. DEN HAAG. In de eerste tien da gen van februari is het aantal onge lukken van Nederlandse winterspor ters in Oostenrijk verdubbeld van vijftig tot honderd. De meeste zie kenhuizen in het wintersportgebied Tirol zijn op het ogenblik overvol, waardoor alleen nog de ernstigste ge vallen kunnen worden behandeld. DEN HAAG. De gearresteerde voorzitter van de chauffeursvereni ging Holland Duck Club, W.W. uit Alphen aan den Rijn, is vrijdagmid dag na verhoor door de officier van justitie in Den Haag vrijgelaten. HILVERSUM. In Sluis, waar de tv- kijkers dank zij een geavanceerd ka belnet kunnen kiezen uit dertien bui tenlandse televisiezenders, is de po pulariteit van Nederland 1 en 2 met vijf procent gedaald. voorzitter zijn jaarrede uit. Spreker is verder de heer K. M. Horjus van het L.E.I. met als onderwerp: „Eko- nomische ontwikkelingen in het mosselbedrijf". Nadien volgt een dis- kussle. Na een rondgang door het dorp kwam men even na drieën voor het voormalige gemeentehuis tot stilstand om zich te presenteren voor het gemeentebestuur. Het woord werd gevoerd door de voorzitter van „Luctor et Emergo", de heer J. A. Kouman. Hij stelde dat de paarden weer hun voeten hadden gespoeld in het zoute water van de Noordzee en dat daarmee een nieuw landbouwjaar begint. Hij was blij dat nog steeds de oude tradities in stand worden gehouden, al lijkt dat het wel steeds moeilijker zal worden. Hij dankte daarom de evenementenkommissie van de VVV, in het bijzonder de heer Rinus Dale bout voor de organisatie van dit eve nement. Tot slot stelde hij dat men met zijn allen moet proberen Renesse gezellig en leefbaar te houden. Omdat men wat voor lag op het schema was de burgemeester nog niet aanwezig. Daarom werd eerst het woord gevoerd door locoburge meester, wethouder J. C. de Feiter. Hij dankte de straockommissie voor de uitnodiging en stelde dat hij met veel genoegen naar de muziek had ge luisterd, maar dat het aantal paar den hem wat tegen viel. Hij sprak Vonden de akties vrijdagmorgen voornamelijk in Midden-Zeeland plaats, namelijk bij de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin- gen, en MT Internationaal in Vlissingen-oost en Van der Linden Goes, vrijdagmiddag lag het aksent van de aktie bij Zeeuwsvlaamse be drijven zoals CPC in Sas van Gent en de cokesfabriek in Sluiskil. Ook wat een aktie bij de AKF in Goes. Volgens het Zeeuwse FNV-dis- triktshoof Norendaal zijn de door de gezamenlijke bonden opgezette ak ties boven verwachting geslaagd te noemen. De aktiebereidheid bij de werkers blijkt veel groter dan aan vankelijk werd aangenomen, aldus Norendaal. DEN HAAG. Oud-staatssekretaris Van Eekelen, thans voor de V.V.D. lid van de Tweede Kamer, heeft mi nister Van Mierlo (van defensie) ge vraagd een van de nieuwe standaard fregatten van de Koninklijke Marine te benoemen naar schout bij nacht Karei Doorman. UTRECHT. De Nederlandse Spoor wegen houden de aanvraag voor een tweede munitietransport vanuit de Eemshaven nog in beraad. De N.S. eist van de overheid garanties, dat „transport op een veilige manier mo gelijk is". MAASTRICHT. Naar het oordeel van de Maastrichtse politierechter mr. J. Nolet valt een wereldwinkel wel degelijk onder het begrip winkel zoals dit omschreven staat in artikel 1 van de winkelsluitingswet. ROTTERDAM. De export van che misch afval vanuit Nederland naar Oost-Duitsland is in 1981 zeer gering geweest. Volgens cijfers van het mi nisterie van miliehygiëne is in de eerste tien maanden ongeveer 800 ton afgevoerd. DEN HAAG. C.N.V.-woordverder Molendijk heeft tijdens de behande ling van het SER-advies over de ziek- tewetvoorstellen gezegd, dat die voor zijn bond onaanvaardbaar zijn. DEN HAAG. Voorzitter Van der Schalie van de vakcentrale voor mid delbaar en hoger personeel MHP vond de kabinetsplannen die 1,4 mil jard aan ombuigingen moeten ople veren weliswaar „slecht beleid, maar noemde het denkbaar dat ver worven rechten onder druk van de omstandigheden in heroverweging worden genomen". AMSTERDAM. Bovag, KNMV, RAI en Motorvakpers gaan opnieuw aktie voeren tegen de Bijzondere Verbruikersbelasting (B.V.B.) bij de aankoop van een motor. dan ook de hoop uit dat volgend jaar weer meer paarden bij de strao van Renesse zullen zijn. Tegenvaller Inmiddels was de burgemeester, mevr. J. L. Niemantsverdriet-Leen- heer gearriveerd en gaf de wethouder het woord over. Ook zij vond het aan tal paarden wat tegenvallen en hoop te voor volgend jaar op meer deelne mers. Het officiële gedeelte van de strao- viering werd afgesloten met nog een rondje over het dorp met aan het hoofd van de stoet het gemeente bestuur en de straokommissie. Tenslotte brachten straorijders en muzikanten een bezoek aan enkele café's; een bij de straoviering beho rende traditie. Om half zes werd het feest afgesloten met de prijsuitrei king in ,,'t Cafeetje". De prijzen voor de best versierde paarden en ponies werden als volgt verdeeld. Bij de paarden 1. Ko Quartel, 2. Ilo- na Rakhorst, 3. Marga de Korte en Rinus Dalebout, 4 Karei Steur en 5. Jan Risseeuw. Bij de ponies: 1. Jean Paul v. Bregt, 2. Angelique Berre- voets, 3. Karin Vis, 4. Marcia Dale bout en 5. Tanja Janse. Er was een ex tra prijs voor Jan de Korte die deel nam met paard en wagen. Alle deel nemers ontvingen een sleutelhanger als herinnering. SCHOUWEN-DUIVELAND, 13-2. Er komt uiteraard een zekere gewenning in de ,,hulp-aan-Polen"-aktie in de regio, maar dat mag geen verslapping inhouden, want het is bekend genoeg, dat de nood in ginds land nog altijd behoorlijk groot is. Het plan bestaat om weer een Schou- wen-Duiveland-transport te doen starten op donderdag 4 maart. Naar de aktievoerder, de heer W. J. Geleijnse te Haamstede meedeelde, moet nog wel het een en ander worden gedaan, om dit transport „rond" te krijgen. De bedoeling is dat weer twintig ton aan goederen wordt overge bracht. De truc met oplegger staan weer ter beschikking, dus het transport probleem is opgelost. RENESSE. Het traditionele voetenspoelen van de paarden. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) RENESSE, 13-2. De reeks traditionele straofeesten in de Westhoek werd zoals gebruikelijk acht weken voor Pasen in Renesse geopend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3