Kon. Marine haalt zestien levenden van gebroken tanker Steun aan „bevriende regeringen in Midden-Amerika PvdA stelt voorwaarden aan ingreep in ziektewet Dodelijk schot AGENDA 2 Washington op riskant pad Publiek wil bezuiniging Grimmige F.N.V.-aktie De oliewinsten De ziektewet Dure koffiepauze Knappe reddingsaktie Gewonde bij overval Jongetje verdronken Gezin omgekomen bij brand Bezineprijs iets omlaag De illegale kinder-adoptie De spreiding van huizen over provincies Deelneming Sinaï-macht (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 99 WASHINGTON, 14-2. President Reagan van de Ver enigde Staten heeft zijn fiat gegeven aan een uitgebreid aktieplan voor Midden-Amerika. Het plan voorziet vooral in steun aan plannen van bevriende regeringen die de wapenleveranties door Cuba en Nicaragua aan het Salvadoriaanse verzet willen verstoren. Het plan is goedgekeurd na diskussies binnen de nationale veiligheidsraad, zo heeft het blad „Washington Post" zondag gemeld. De krant zegt verder uit betrouw bare kringen te hebben vernomen dat de Amerikaanse inlichtingen dienst CIA plannen heeft ingediend voor de „oprichting van een politie ke oppositiepartij tegen het Sandi- nistische bewind in Nicaragua" en voor de „oprichting van aktiegroe- pen voor paramilitaire en politieke operaties en voor het inzamelen van inlichtingen, in Nicaragua en elders". Met de plannen is een bedrag van 19 miljoen dollar gemoeid. Of de CIA-plannen zijn goedgekeurd en in het kader van het door de president goedgekeurde aktieplan worden uit gevoerd, wist de krant niet. De CIA noch het Witte Huis wilde kommen- taar geven. Nicaragua Het blad citeert kringen bij het Amerikaanse congres die beweren dat „Nicaragua het sleutelgebied is. Als de Sandinisten uit het zadel kun nen worden gewipt, zal de toestand in El Salvador opklaren. En men is bezig met plannen die de Sandinisti- sche regering het leven zo zuur moge lijk moeten maken". Een van de „bevriende" landen uit het plan zou Argentinië zijn dat voor de strijd tegen revolutionaire groe pen in Zuid-Amerika een eenheid van 1000 man aan het „inwerken" is. Volgens de krant wordt overwogen Amerikaanen bij de eenzijdige para militaire akties tegen nog niet om schreven Cubaanse doelen in te zet ten. DEN HAAG. Voor een studie een universiteit of hogeschool hebben zich zeven procent minder eerste jaars aangemeld dan vorig jaar. AMSTERDAM, 13-2. Het Neder- landse publiek verkiest om begro tingstekorten te verkleinen minder uitgaven boven belastingverhoging. Datzelfde publiek verwacht overi gens dat er in de komende jaren niet voldoende op de overheidsuitgaven wordt bezuinigd. Dit blijkt uit een recente steekproef door het NIPO on der een kleine duizend Nederlanders. UTRECHT, 13-2. De protestbijeen komsten tegen de verlaging van het ziektegeld die de FNV zaterdagoch tend op veertien plaatsen in het land heeft georganiseerd hebben volgens de FN V-voorlichting bijna overal voor volle zalen gezorgd. Duizenden FNV-leden luisterden in een volgens FNV-woordvoerder vaak „grimmi ge" sfeer naar toespraken van vak bondsbestuurders als Wim Kok, Her man Bode en Frans Drabbe. Kern van hun felle betoog tegen de plannen met de ziektewet was de af braak van CAO-rechten die door de ziektegeld-verlaging wordt veroor zaakt en het falen van de regering om een goed werkgelegenheidsbeleid op poten te zetten. Voorzitter Cees Schelling vroeg zich in dit verband in Leeuwarden af hoe lang minister Den Uyl van sociale zaken en werk gelegenheid nog van plan is minister te blijven, gezien de „uitzichtloos heid" van zijn huidige beleid. DEN HAAG, 13-2. Het overleg bin nen de ministerraad over het vraagstuk van de oliewinsten (bij Shell en Esso) wordt deze week voor tgezet. Minister-president Van Agt heeft meegedeeld, dat een eerste dis- kussieronde is gehouden en dat zo mogelijk volgende week de eind beslissing moet vallen. DEN HAAG, 13-2. De F.N.V. zal de strijd om het behoud van de verwor venheden rond de ziektewet ver plaatsen van het kabinet naar de werkgevers, omdat zij het zijn die de werknemers het hardst willen tref fen. F.N.V.-vice-voorzitter Herman Bode kondigde dat aan tijdens de be handeling in de Sociaal-Economische Raad van de ziektewetplannen van het kabinet, voor het geval „regering en parlement onverhoopt niet op hun dwalingen terugkeren". Volgens een woordvoerder van de marinevoorlichtingsdienst heeft de Van Speijk de leiding op zich geno men van de zoekaktie naar de overi ge opvarenden van het Griekse schip. Er worden nog ongeveer 15 beman ningsleden vermist. Deze groep zat op het gezonken voorschip en heeft zich met reddingsboten in veiligheid proberen te brengen. Naar de Azoren De zestien opvarenden van de Griekse tanker die zich nu aan boord van de Van Speijk bevinden, zullen vermoedelijk vandaag (maandag) aan land wordt gezet in Ponto de Ga- do op de Azoren. Voor de gewonde onder de zeelieden is aan boord van de Van Speijk een arts aanwezig zo dat de zoekaktie naar de overige op varenden geen vertraging oplevert. Aan boord van het Nederlands fre gat Van Speijk zijn één dode en 16 overlevenden van de bemanning. De dode is opgepikt uit een dinghy. Twee van de overlevenden zaten op een deel van het schip en de rest is op gepikt uit een sloep. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. De PvdA blijft er bij dat de premie ziektewet voor ie dereen met ongeveer 0,3 procent ver hoogd moet worden om een bezuini ging van 1,4 milard gulden mogelijk te maken. LOSSER. Met de arrestatie van vijf Enschedeërs heeft de politie ze ker zeventig inbraken in Twente op gelost. De waarde van de buit is on geveer 700.000 gulden. Van de gesto len goederen (antiek, sieraden en klokken) is zeer weinig teruggevon den. AMSTERDAM, 13-2. Over ingrijpen in de ziektewet valt met de P.v.d.A. al leen te praten als het kabinet het nog deze maand eens wordt over een meerja rig werkgelegenheidsplan. Dit heeft het congres van de P.v.d.A. zaterdag vastgesteld in navolging van partijbestuur en Tweede-Kamerfraktie. Het congres steunde met ruime meerderheid het voorstel van het partijbestuur om de bezuiniging op de ziektewet te zoeken in een kleine premieverhoging voor iedereen, wer kend of niet-werkend, op zo'n manier dat de koopkrachtdaling voor de mi nimuminkomens niet méér dan één procent daalt. Garanties Het werkgelegenheidsplan, waar van minister Den Uyl (sociale zaken) een eerste schets op papier heeft ge zet, moet van de P.v.d.A. „ingeka derd" worden in een meer omvattend kabinetsbeleid, waarin duidelijke garanties zijn opgenomen over werk- gelegenheidsafspraken, voorstellen over de uitbreiding van de medezeg genschap van werknemers en vak bonden, uitvoering van de wet op de arbeidsonstandigheden op korte ter mijn en bestrijding van fraude. «uwwwwwvwwwwwww OSS, 13-2. Terwijl de perso neelsleden van een konfektie- bedrijf op het industrieterrein in Oss (N.B.) hun koffiepauze hielden, hebben dieven zich met 224 jurken uit het maga zijn uit de voeten gemaakt. De dieven zijn er met een auto vandoor gegaan, aldus de poli tie, die over de hoogte van het schadebedrag nog niets wist. VALKENBURG, 13-2. De in totaal 16 zeelieden op het achterschip van de in tweeën gebroken Griekse tanker Victoria, zijn in de loop van zaterdagmorgen door een helikopter van het Nederlandse fregat Van Speijk van boord ge haald. DEN HAAG. Een groeiende groep jeugdige werklozen vraag om vrij willigerswerk danwel vervangend werk. Een verplichting tot vervul ling van zinvolle gemeenschapstaken is dan ook niet noodzakelijk. Dit soort maatregelen gaat bovendien uit van een negatief beeld van jeugde werklozen. LEETJTWARDEN. Automobilisten in Friesland zullen over énige tijd in Gaasterland bij 'Balk'gékonfronteerd worden met een nieuw soort weg markering. Op ongeveer driehon derd meter vanaf de kruising zal de autobestuurder witte strepen dwars over de weg tegekomen. ZIERIKZEE. De Reddingsbrigade Zierikzee-Duiveland hield zaterdag een carnavalsmiddag. Het ontspanningsplan netje was opgezet door de feestkommissie. Meer dan honderd kinderen kwamen op het feest af en hadden - verkleed en wel - een lollige'' middag. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsoode) ZALTBOMMEL, 13-2. De 33-jarige K. de Wit uit Reeuwijk is gewond ge raakt door een schietpartij. De Wit was met zijn twee broers bezig cas settes met in totaal 100.000 gulden in de kluis van een bank in Zaltbommel te deponeren. Op het moment dat hij de kluis opende werd hij vermoede lijk door twee personen beschoten. De tas waar de cassettes inzaten is verdwenen, aldus de politie. De gebroeders De Wit hebben in Zaltbommel een supermarkt. De po litie van Zaltbommel stelt een onder zoek in. MAASTRICHT, 13-2. Over een geldkwestie hebben twee mannen uit Maastricht zo'n hooglopende ruzie gekregen dat de een, F. S. (44), de an der, de 41-jarige M. Kara, met een pistool heeft doodgeschoten. De fatale ruzie, zo heeft de politie meegedeeld, heeft zich donderdaga vond afgespeeld op de Spoorweglaan in Maastricht. De dader sprong in zijn auto en reed naar het politiebureau waar hij zijn daad meteen bekende. WESSEM, 13-2. De zeven jaar oude Jaap Dool is zaterdagmiddag in het kanaal Wessem-Nederweert ver- dronknen. Het kind speelde op het dek van het schip van zijn ouders, dat voor reparatie bij een werf in Wessem lag. Hij viel overboord en verdronkn. Zij stoffelijk overschot werd enkele uren later gevonden. AMSTERDAM, 15-2. Een man, een vrouw en hun kind zijn in de nacht van zondag op maandag door een brand op hun zolderetage aan de Amsterdamse Bentinckstraat om het leven gekomen. Ook de tweede en derde etage, als mede een aangrenzende zolder brandden uit. Dit heeft de politie van Amsterdam maandagmorgen meege deeld. De politie heeft twee verdachten aangehouden die mogelijk iets uit staande hebben gehad met de brand in de Amsterdamse Bentinckstraat, waarbij zondagnacht een echtpaar en twee-jarig zoontje om het leven is ge komen. Het zijn de 31-jarige C. van L. en zijn 21-jarige broer J. van L. De broers bevonden zich, toen de brand uitbrak, op de tweede verdie ping van het pand. Zij konden bij tijds de straat opvluchten. Aangeno men wordt dat het vuur op hun etage is begonnen. Het ongekomen gezin woonde op de derde etage. Het zijn de 35-jarige F. Draaisma, zijn 32-jarige vrouw L. Klerks en hun 2-jarig zoontje Dave. DEN HAAG, 13-2. De benzine wordt dinsdag twee cent goedkoper. De maximumprijzen voor respektie- velijk normale benzine, super en tweetakt komen dan te liggen op 1,62 gulden, 1,67 gulden en 1,80 gulden. De prijs van LPG blijft ongewijzigd. Dat heeft het ministerie van ekono- mische zaken vrijdag meegedeeld. De maximumprijzen voor dieselo lie en petroleum zakken met 2,4 cent inklusief b.t.w. huisbrandolie wordt twee cent exkl. b.t.w. goedkoper. Stookolie met een zwavelgehalte van één procent wordt 9,15 exkl. b.t.w. per ton goedkoper. Stookolie met een zwavelgehalte van twee procent gaat 2,35 per ton in prijs omlaag, exkl. b.t.w. AMSTERDAM, 13-2. In de afgelo pen weken hebben diverse echtparen zich uit eigen beweging gemeld bij de politie met de mededeling dat ook zij op illegale wijze een baby uit het bui teland ons land hebben binnenge haald. Zij hebben dat gedaan na perspu- blikaties en tv-uitzendingen, waaruit bleek dat de baby's niet on middellijk worden weggehaald en kunnen blijven waar zij zijn. Dat heeft de betrokken echtparen gerust gesteld, aldus mevrouw M. Bronk- horst, hoofd van de afdeling jeugdza ken van de rijkspolitie te Amster dam. ALMERE, 13-2. Minister Van Dam (volkshuisvesting) moet nog op zo kort mogelijke termijn, in elk geval voor 1 juli, zijn toewijzingsbeleid in- zakde de bouw van woningen voor de provincies veranderen. Dit heeft de verenigingsraad van de Nationale Woningraad (NWR) vrijdag in Alme- re gesteld. Deze koepel van woning- bouwkorporatie vindt, dat de mi nister de 110.000 dit jaar te bouwen huizen onevenwichtig over de ver schillende provincies heeft verdeeld. DEN HAAG, 13-2. De ministerraad is - na een principiële beslissing in oktober - definitief akkoord gegaan met de Nederlandse deelneming aan de Sinaï-vredesmacht. In totaal zal het Nederlandse bataljon uit 105 mi litairen bestaan. De uitzending vindt in maart plaats. In Den Haag wordt algemeen verwacht, dat ook de parle mentaire goedkeuring aan de uitzen ding niet wordt onthouden. Maandag 15 februari Zierikzee RSG, Manhuisstraat. Kursus filmen. 20.00 - 21.30 uur. „Huis van Nassau". Afd. Philatelica. 20.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Kerkwerve Sportakkommodatie de Vospit. Al gemene ledenvergadering s.v. WIK. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Haamstede „Onder de wieken". Ouderavond. Aanvang: 19.45 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Vergadering land- bouwvereniging „Eendracht Bindt". 19.30 uur. Dinsdag 16 februari Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. ZWN station. Vertrek exkursie hoog ovens, ver. oud-lëèrlingen tuinbouw - winterkursussen. Zierikzee, 7.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bej aardensoos 14.30 uur. Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Ned. Ver. van Huisvrouwen, afdeling Wester- schouwen jaarvergadering. 14.00 uur. Hotel Bom. Ledenvergadering land- bouwvereniging C. et C. Aanvang: 13.30 uur. Rekreatiezaal Geref. Kerk. Bijeen komst NCVB. 19.45 uur. Renesse Plate-restaurant de Wig. Algemene ledenvergadering Rijwiel Toerclub Schouwen-Duiveland. 19.30 uur. Oosterland M.H. Jobsweg 2. Exkursie bloemen kassen Plattelandsvrouwen afd. Dui- veland. 14.00 uur. Café „De Pleisterplaats. Algemene ledenvergadering weegbrugvereni ging „Even Buiten". 20.00 uur. Woensdag 17 februari Zierikzee Prinses Julianaschool. Kursus „we reldwinkelier". 20.00 uur. Concertzaal. Blijspel „Ik voor jou en jij voor mij". 20.00 uur. 's Landskamer. Vergadering Water schap. 9.30 uur (v.m.). Herv. Verenigingsgebouw. Afd. N.C.V.B. 20.00 uur. Poppentheater Alteklien, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 Kerkwerve Verenigingsgebouw. Jubileumavond NCVB-Kerkwerve. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Gezamenlijke middag voor bejaarden. Aanvang: 14.00 uur. Dorpshuis. Open damavond. 19.00 Donderdag 18 februari Zierikzee „Huis van Nassau". VARA-afdeling Schouwen-Duiveland, jaarvergade ring. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Afd. Schouwen Plattelandsvrouwenbond. 13.45 uur. „Huis van Nassau". Ver. voor Be drijfsvoorlichting. 19.30 uur. Scharendijke „De Putmeet". Bijeenkomst Platte landsvrouwen afd. Noordwelle e.o. 20.00 uur. Bruinisse Pleintheater Aquadelta. Jongeren- middag C.C.C. 13.30 uur. Kapelle Vroone. Lezing over heupdysplasie kynologenklub Zeeland. 20.00 uur. Vrijdag 19 februari Zierikzee „De Zeeuwsche Herberghe". Vissers vereniging. 20.00 uur. Stadhuis. Koncert Jaap van Zweden en Ronald Brautigam. 20.00 uur. „Huis van Nassau". Vergadering „Zang en Kleur". 20.00 uur. „Huis van Nassau". Algemene leden vergadering H.S.V. „Oosterschelde". 19.30 uur. Sportpark Bannink. Voorjaarsverga dering Kommissie Zomeravondvoet bal. 20.00 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.30 uur. Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Jaarvergadering „De Nagtegaal". Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 20 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 1^.30 uur. Haamstede Gereformeerde Kerk. Bazar, vanaf 14.30 uur. Bonte avond, 19.30 uur. Renesse Hervormde Kerk. Vokaal koncert voor renovatie Dorpshuis. 20.00 uur. Noordgouwe Camping De Stern. Tentoonstelling over Noordgouwe als afstudeerpro- jekt (Christian D. Tibacu). 10.00 -17.00 uur. Maandag 22 februari Zierikzee Groen Kruis-gebouw. Beteleidings- groep Borstkankerpatiënten. 14.00 uur. Dinsdag 23 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering ZLM Kring Schouwen-Duiveland. 13.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Vergadering raad Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Viering 25 jaar bejaardensoos Sirjansland. 14.00 uur. Woensdag 24 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Vergade ring C.P.B afdeling Schouwen-Dui veland. 19.45 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Knutselavond NBvP, af deling Noordgouwe e.o. 20.00 uur. Donderdag 25 februari Zierikzee Ontmoetingscentrum. Jaarvergade ring U.V.V.-afdeling. 19.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Bond van Plattelands vrouwen afd. Duiveland, lezing. 19.30 uur. Vrijdag 26 februari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Rommel markt en bazar C.J.V. „Samen Ver der". 15.00 - 22.30 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klasse libre biljarten. 19.00 uur. Bruinisse Verenigingsgebouw. „Algemeen Vis- sersbelang". 20.00 uur. Zaterdag 27 februari Zierikzee Poppentheater Alteklein, St. Domus- straat 24. „Het vreemde ei". 14.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Rommel markt en bazar C.J.V. „Samen Ver der". 10.00 - 22.30 uur. Noordwelle Straö. Start paarden: 13.00 uur. Dorpsfeest. Dorpshuis. 19.00 uur. Noordgouwe Hotel-café v. d. Weijde. Gewestelijke finale 2e klas libre biljarten. 14.00 uur. HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396.(01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2