Poging werkloosheid te verminderen met 30.000 in 1982 01110-6551 Zure regen doet vernietigend werk in Noordwest-Europa Advies van Werkgroep Uniforme vakantieregeling Zeeland DRUKKERIJ LAKENMAN 0CHTMAN BV ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 6 Het banenplan De wereld- graanprodiiktie Drama in Afghanistan Duurdere elektra Krijgsmacht en kernwapens De landbouw prijzen Minder kolen Vluchten van LOT Tegen ringrot Afvalslakken Deeltijdarbeid en schoolverlaters De schutsluis bij het Goese Sas De werkloze jongeren De gezondheidszorg Kleding en schoeisel Vader doodde baby Geen geluidsheffing op nieuwe auto's Carnavalsoptocht mag in Sprang-Capelle Koningin en prins naar Luxemburg Konsumentenkontakt tegen 10 procent-verhoging elektra Plan rond voor Zeeuwse vakanties DEN HAAG, 3-2. Dit jaar moet de werkloosheid met 30.000 worden teruggebracht. Hiervoor dienen 25.000 nieuwe banen te worden geschapen en zal ook deel tijdarbeid een bijdrage moeten leveren, zo staat in de hoofdlijnen van het werkgelegenheidsplan dat minister Den Uyl van sociale zaken dinsdag aan werkgevers en vakbeweging als diskussiestuk heeft voorgelegd. Eind decem- berg bedroeg de werkloosheid rond 475.000. In Den Haag wordt erop gewezen dat de definitieve uitwerking van het banenplan pas in de tweede helft van deze maand zal komen. Daarin Ons telefoonnummer is gewijzigd Nieuw telefoonnummer EN redaktie administratie SCHIPHOL. De K.L.M. heeft defi nitief beslist de vluchten met de Air bus A 310 te laten uitvoeren door uit sluitend twee vliegers. ROME, 1-2. De voedsel- en land bouworganisatie van de Verenigde Naties (F.A.O.) heeft haar raming van de wereldgraanproduktie in het afgelopen jaar verhoogd tot 1.522 miljoen ton, negentig miljoen ton meer dan de produktie in 1980. Het strenge winterweer in delen van Noord-Amerika, de Sowjet-Unie en Europa heeft maar weinig invloed gehad op de omvang van de oogst, zo heeft de F.A.O. maandag bekendge maakt. De toeneming van de produktie kwam voor rekening van voeder- graan. De raming van de produktie van tarwe en voedergraan is ver hoogd tot 1.251 miljoen ton. In 1980 werd 1.168 miljoen ton geproduceerd. De ramingen zijn verhoogd voor alle producerende gebieden, met uitzon dering van Afrika en de Sowjet- Unie. De Amerikaanse tarweproduktie is volgens de F.A.O. toegenomen van 64,6 miljoen ton in 1980 tot 76 miljoen ton in het afgelopen jaar. De produk tie van tarwe en voedergraan in de Sowjet-Unie wordt geraamd op 168 miljoen ton, aanzienlijk minder dan de streefproduktie van 236 miljoen ton en ook nog bijna twaalf miljoen ton minder dan de slechte oogst van 1980. ISLAMABAD, 3-2. Enkele honder den burgers zijn afgelopen week ge dood bij zware bombardementen en raketaanvallen door Russische en Afghaanse troepen op de stad Kanda har, in het zuidoosten van Afgha nistan. Dat is vernomen van westelij ke diplomaten en bronnen van het Afghaans Islamitisch verzet in de Pa kistaanse stad Islamabad. Een deel van de bevolking van Kandahar, de tweede stad van Af ghanistan, is de stad ontvlucht na de herhaalde zware aanvallen. Volgens bronnen van het verzet in het Pa kistaanse Quetta hebben Russische helikopters mijnen uitgeworpen op de wegen naar de Pakistaanse grens om vluchtelingen de doorgang te ver hinderen en de kommunikatielijnen van de Moedjahedien af te snijden. ARNHEM, 1-2. De elektrici- teitstarieven voor kleinver bruikers zullen dit jaar onge veer tien procent stijgen. Vol gens een woordvoerder van de Samenwerkende Elektrici- teitsproduktiebedrijven (S.E.P.) in Arnhem zijn voor namelijk de duurdere brandstoffen verantwoorde lijk voor de stroomprijsstijgin- gen. De elektriciteitscentrales moeten inklusief de inflatie ongeveer acht procent meer voor hun brandstoffen op tafel leggen, terwijl de vaste lasten met twee procent zijn geste gen. Voor een gemiddeld huishou den betekent de tariefsverho ging een extra lastenpost van ongeveer 85 gulden per jaar. Dat zegt Konsumenten Kontakt in een reaktie op de mening van de Sa menwerkende Elektriciteitsproduk- tiebedrijven (S.E.P.) dat deze tarie ven dit jaar met dat percentage om hoog zullen gaan. Uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt volgens K.K. dat de gemeentelijke elektrici teitsbedrijven samen per jaar 200 miljoen gulden aan de gemeenten af dragen, ofwel 43 gulden per huishou den. K.K. vindt dat de konsument van die winstenmoet profiteren door een lagere prijsstijging. Ze moeten niet worden gebruikt om gaten in ge meentelijke begrotingen te dichten. zal dan onder meer ook rekening ge houden kunnen worden met de meest recente berekeningen van het Centraal Planbureau. Tot 1985 wil het kabinet de.werk loosheid verminderen met 300.000. Een sterke uitbreiding van deeltijd arbeid zal voor meer dan de helft, 175.000 arbeidsplaatsen, hieraan een bijdrage moeten leveren. Of het lukt om op grote schaal deeltijdarbeid in te voeren hangt in hoge mate af van de bereidheid van werkgevers en vakbeweging om zich hiervoor in te zetten, zo wordt in Den Haag opge merkt. Leerlingplaatsen Zoals bekend wil Den Uyl de ko mende jaren verder 30.000 jongeren aan een baan helpen, deels via leer lingplaatsen. Daarnaast wil hij het werk beter verdelen door een verkor ting van de gemiddelde arbeidstijd. DEN HAAG, 3-2. Het C.D.A. heeft in de Tweede Kamer een pleidppi ge houden voor de diskussie over kern wapens binnen de krijgsmacht*. neo Het christendemocratisch kamer lid Borgman vindt dat het „geen oplossing is slechts twee oplossingen aan te dragen: zich bij de situatie neer leggen of ontslag nemen. Gezien de grote verscheidenheid aan menin gen, zal een werkbare oplossing moe ten worden", meende hij. BRUSSEL, 3-2. De COPA (de Euro pese organisatie van boeren) ver werpt de voorstellen van de Europe se Commissie om de landbouwprij zen in het seizoen 1982-1983 met ge middeld negen procent te verhogen. De voorzitter van de COPA, de Itali aan Emo Capodilista, zegt in zijn schrijven aan de Europese kommis sie: „Deze voorstellen zijn voor ons volstrekt onaanvaardbaar. In drie jaar is het inkomen van de Europese boer met niet minder dan 25 procent gedaald. Wij wijzen deze voorgestel de prijsverhoging van de hand". BRUSSEL, 3-2. In de Europese Ge meenschap is vorig jaar 245 miljoen ton steenkool geproduceerd. In ver gelijking met de 247 miljoen ton van 1980 is dat een vermindering met 0,6 procent. Uit gegevens, die woensdag in Brussel bekend werden gemaakt door het Europese Bureau voor de Statistiek, blijkt dat de Gemeen schap vorig jaar 70,8 miljoen ton steenkool heeft ingevoerd. Ook dit cijfer betekent een daling van 4,8 procent. Het aantal mijnwerkers nam eveneens af. Ongeveer 10.000 van hen verloren hun baan, aldus het Bureau voor de Statistiek. De schatting van de SEP dat de ta rieven met tien procent omhoog gaan vindt K.K. aan de hoge kant. Gezien de olieprijzen en de wens van de elek triciteitsbedrijven om lagere aard- gasprijzen te hoeven te betalen is het onwaarschijnlijk dat de brandstof toeslag op zeven procent uitkomt. K.K. vindt verder dat de kontrole op een juiste berekening van de elektri citeitstarieven veel te kort schiet. Een toenemend aantal elektrici teitsbedrijven schroeft de tarieven extra op. omdat er minder elektrici teit wordt afgezet, een onaanvaard bare situatie, aldus de konsumenten- organisatie. De bouw krijgt dit jaar een extra stimulans van 800 miljoen gulden. Die zal onder meer worden besteed aan woningbouw, stadsvernieuwing en wegenbouw. SCHIPHOL, 5-2. De Poolse lucht vaartmaatschappij LOT mag van de Nederlandse Rijksluchtvaartdienst twee speciale vluchten naar Amster dam uitvoeren. Het betreft vluchten ten behoeve van de Poolse kinderen die op uitnodiging van de stichting „Vriendenhulp Polen" in Heemstede in ons land een vakantie zullen door brengen. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Nederland heeft besloten diplomatieke betrekkingen aan te gaan met de Salomons eilan den en Tuvalu, een eilandengroep ten oosten van Nieuw-Guinea. DEN HAAG. Filmmakers hebben bij minister Van der Louw van c.r.m. en bij de tweede-kamerkommissie voor c.r.m. gevraagd om een filmbe- leid. Deze bezorgdheid uitten dinsdag de deelnemers aan een tweedaagse konferentie van het Europese milieu- bureau EEB in Brussel, waarbij 64 grote milieu-organisaties in de EEG- landen zijn aangesloten. Aan het eind van de bijeenkomst woensdag avond willen zij met voorstellen ko men om de luchtverontreiniging, die verantwoordelijk is voor de nog steeds toenemende zuurgraad van de regen, sterk terug te dringen. DEN HAAG, 3-2. De aardappel ziekte ringrot komt in ons land niet voor, maar wel wordt op 13 februari een regeling ter bestrijding ervan van kracht. Het ministerie van landbouw en visserij heeft dit woensdag meege deeld. Uit de Verenigde Staten en Ca nada, landen waar de ziekte wel voorkomt, mogen geen pootaardap- pelen meer worden ingevoerd. Pootaardappelen uit andere niet-EG- landen zullen bij binnenkomst in quarantaine gehouden en gekontro- leerd worden. Met de uitvaardiging van deze in een koninklijk besluit neergelegde regeling geeft Nederland uitvoering aan een EG-richtlijn. ROTTERDAM, 3-2. Het kollege van B en W van Rotterdam heeft besloten een studie te laten verrich ten naar de mogelijkheid afvalslak ken (verbrandingsresten) van de af valverwerking Rijnmond te gebrui ken voor de aanleg van wallen om het terrein van Maasvlakte Coal Ter minal (MCT). Rotterdam wordt per 1 juni eigenaar van de AVR. Rond het bedrijf is inmiddels een berg van 300.000 ton onverkoopbare slakken verrezen, die de bedrijfsvoering bij de AVR in gevaar brengt. LELYSTAD, 3-2. De gemeente Le lystad zet vraagtekens bij het tot nu toe gevoerde beleid ten aanzien van het opsplitsen van funkties in deel tijdbanen. „Wij vragen ons af of een herwaardering ten gunste van onder andere de schoolverlaters niet op zijn plaats is", aldus de gemeente. In een notitie over deeltijdfunktievervul- ling. GOES, 3-2. B. en w. van Goes wil len dat minister Zeevalking van ver keer en waterstaat zijn besluit om de nieuwbouw van de schutsluis nabij het Goese Sas uit te stellen, onge daan maakt. In een woensdag ver zonden brief aan de bewindsman stellen b. en w. dat uitstel niet alleen een bedreiging voor de werkgelegen heid in de hele regio is, maar dat er bovendien sprake is van een ernstige bedreiging van de veiligheid in dit gebied. De oude sluis in het Goese Sas da teert nog van de vorige eeuw en vormt een uiterst zwakke schakel in de zeewering. Op de gevaarlijke situ atie is eerder onder meer gewzen door het waterschap voor Noord- en Zuid-Beveland, aldus b. en w. ROTTERDAM. De beroepskom missie uit de Rotterdamse gemeente raad heeft de bezwaren afgewezen, die bij de gemeente waren ingediend tegen het besluit om van de oude Wil lemsbrug een uitkijktoren te maken. DEN HAAG. Nederland kan sinds kort weer in de eigen behoefte aan bloed en bloedbestanddelen voor zien. Het tekort daaraan, dat in 1978 ontstond, is geheel weggewerkt. EINDHOVEN. Philips stopt de massaproduktie van beeldbuizen in Eindhoven. Dat heeft de onderne ming dinsdag meegedeeld aan de bonden en de ondernemingsraad van de beeldbuizenfabriek. DEN HAAG. Minister De Koning (landbouw en visserij) heeft met in gang van donderdag 4 februari de visserij op haring in het zuidelijk deel van de Noordzee en in het ooste lijke deel van het Engels kanaal voorlopig verboden. AMSTERDAM. In Nederland ver blijvende leden en bestuursleden van de Poolse vakbeweging Solidariteit hebben in de P.C. Hooftstraat in Amsterdam een informatiekantoor geopend. IJMUIDEN. De firma Mulder en Rijke B.V. in IJmuiden heeft een gesloten reddingboot ontworpen, die gedurende zeker tien minuten tegen een hitte van 1200 graden bestand is. De reddingscapsule werd in de haven van IJmuiden gepresenteerd. AMSTERDAM. Het komité tot be houd van de stationsrestauratie van het C.S. heeft een alternatief plan ontwikkeld om het voortbestaan van de monumentale eetzalen mogelijk te maken. Margaret Sweeney, president van het milieubureau, noemde de zure re gen angstaanjagend, omdat deze vrij wel ongemerkt zijn vernietigend werk doet en tenslotte een slagveld achterlaat. Velen waren met haar van mening dat dit probleem tot nu toe is onderschat. DEN HAAG, 3-2. Minister Van der Louw van kuituur, rekreatie en maatschappelijk werk, houdt vast aan zijn plannen werkloze jongeren maatschappelijk nuttig werk te laten verrichten. Er is een ambtelijke nota op komst, waarna in maart een dis- kussieronde volgt. In mei besluit Van der Louw welke afgeronde voor stellen hij mee naar het kabinet neemt. Dat blijkt uit een interview met de minister van c.r.m. in het blad van de jonge socialisten in de Partij van de Arbeid, „Links-af". UTRECHT, 3-2. 'Het gezondheids- zorgbeleid van het kabinet schaadt de werkgelegenheid in de verplegende en verzorgende sectoren, zowel in om vang als in kwaliteit Dat hebben ver tegenwoordigers van de ABVA/KA- BO, de ambtenarenbond waar de meeste werknemers in de gezond heidszorg bij zijn aangesloten, dins dagavond tegen minister Gardeniers van volksgezondheid en milieuyhgie- ne gezegd. Er was op het ministerie een gesprek tussen de minister en de vakbonden over „de prioriteiten in de gezondsheidszorg in relatie tot werge- legenheidsaspecten." Het kollege van g.s. heeft de rege ling, zoals die door eerdergenoemd overleg is geadviseerd en is on dersteund door de Zeeuwse Provinci ale Onderwijsraad, overgenomen. Bij het vaststellen van de vakantie regeling voor het kursusjaar 1982- 1983 is wederom uitgegaan van de rijksregeling. ALMELO. Zeven Almeloërs - in leeftijd variërend van 17 tot 20 jaar - hebben bekend op 19 januari brand te hebben gesticht in de LTS in hun woonplaats. DEVENTER. De politie heeft de 24- jarige T. van K. uit Amsterdam aan gehouden. Hij wordt ervan verdacht in de week van 18 tot 25 januari ver sperringen te hebben aangebracht op de spoorbaan in Deventer om zo een van de treinen met Amerikaanse mu nitie tot stoppen te dwingen. BLEISWIJK. Voor een groep snij- bloementeeltbedrijven lijkt een ze kere sanering, zoals de glasgroente teelt die in de jaren zeventig hééft ge kend, onvermijdelijk. Vooral bedrij ven met verouderde kassen of een an derszins zwakke struktuur zullen er voor in aanmerking komen. DEN HAAG. De Europese Com missie voor de rechten van de mens te Straatsburg heeft de klachten van Pieter Menten tegen zijn proces en veroordeling niet ontvankelijk ver klaard. Dit heeft een woordvoerster bij de kommissie dinsdag bevestigd. HAARLEM. De Haarlemse recht bank heeft de behandeling van een aanvraag van het faillissement van het circuit van Zandvoort verdaagd tot over veertien dagen. VEGHEL. Uit het groepsbureau van de rijkspolitie in Veghel zijn vijf dienstpistolen gestolen met bijbeho rende munitie. De diefstal vond plaats terwijl het bureau onbezet was. Dit heeft een woordvoerder van het distrikt Den Bosch van de rijkspolitie meegedeeld. DEN HAAG. Nog voor 1 mei van dit jaar moet de ministerraad zich kunnen buigen over een plan voor de centralisatie van rijkstaken naar de lagere overheden. HEINO. Een felle brand heeft in het wegrestaurant „Lustoord" in Heino voor enkele tonnen schade veroorzaakt. De bovenverdieping brandde uit en de rest van het horeca bedrijf liep rook- en waterschade op. DEN HAAG. De Kamerleden Ter Veer (D'66) en Braks (CDA) menen, dat de import van runder-sperma uit Amerika moet kunnen worden voort gezet. AMSTERDAM. De staat is er de af gelopen week weer warmpjes bij ko men te zitten. Via loon- en in komstenbelastingen, aardgasroyal- ties en storting op schatkistpapier ontving het rijk per saldo f 1323 min. DEN HAAG, 3-2. In Den Haag is een grote partij kleding en schoeisel van een modezaak ter waarde van ongeveer 154.000 gulden gestolen. Dit heeft de Haagse politie meege deeld. De goederen waren net ingela den in een bestelwagen om naar een filiaal elders in het land te worden gebracht. Toen de chauffeur nog even naar de modezaak ging, werd de auto ontvreemd. De bestelwagen is later leeg en met een ingeslagen raam te ruggevonden bij het vliegveld Zestienhoven. Van de dader(s) ont breekt elk spoor. Als toelichting moge dienen, dat: de datum van 5 mei het voortge zet onderwijs niet als vakantie dag is opgenomen, omdat dit een verplichte vakantiedag is; de data 6 en 13 mei 1983 bij het voortgezet onderwijs als exa mendata gelden en dus niet voor vakantie in aanmerking komen; de datum van 24 mei 1983 bij het voortgezet onderwijs als vakan tiedag facultatief is gesteld, in verband met de mogelijke vie ring van de 3e Pinksterdag; in de resterende marge/faculta tieve uren ruimte is voor het op nemen van twee halve dagen voor een bid- en dankdag voor het gewas binnen het Prot. Chr. onderwijs. Voor wat betreft de zomervakantie in 1983 gekonfronteerd met een rijks regeling die verschillende begin- en einddata noemt voor de zomervakan tie. A APELDOORN, 3-2. De 22-jarige L. T. uit Apeldoorn heeft bekend zijn zes weken oud kind zo ernstig te heb ben mishandeld, dat de baby aan de verwondingen is overleden. Het kind werd vorige week vrijdag dood een ziekenhuis binnen gedragen. Sektie wees uit, dat de baby ern stig hersenletsel, twee gebroken rib jes en tal van bloeduitstortingen had. De moeder van het kind is inmid dels op vrije voeten. De vader zou vaak geïrriteerd zijn geweest door het gehuil van de baby en de vuile luiers. Hij zou in grote drift het kind opzettelijk hebben la ten vallen. DEN HAAG, 3-2. Staatssekretaris Lambers-Hacquebard van milieuhy giëne heeft dinsdag een waarschu wing gekregen van de Tweede Ka mer. Zij moet afzien van haar plan om een geluidsheffing in te voeren op nieuwe auto's. Een V.V.D.-motie van die strekking werd met steun van het C.D.A. en twee van de drie kleine rechtse frakties - S.G.P. en R.P.F. - aangenomen. SPRANG-CAPELLE, 3-2. De ker keraden van drie Hervormde en twee Gereformeerde Gemeenten in het Brabantse Sprang-Capelle hebben er bij b. en w. op aangedrongen geen vergunning te geven voor een cama- valoptocht aan de plaatselijke Stich ting Buurtwerk. De raden zijn bang dat dit „kermisachtige vermaak" de godsdienstige gevoelens van de pro testantse meerderheid van de 8500 zielen tellende bevolking zal kwet sen. Burgemeester J. Buijnink (C.D.A.) liet dinsdagavond in een raadsverga dering tot teleurstelling van de S.G.P.-fraktie en de daarmee ver wante agrarische partij echter weten ook met minderheidsgroepen in de bevolking rekening te willen hou den. Hij zei niet in te zien op welke gronden de optocht - die dit jaar voor de eerste keer in Sprang-Capelle wordt georganiseerd - verboden zou kunnen worden. Twee andere Gereformeerde Ker ken in Sprang-Capelle hebben het protest van de vijf kerkeraden niet ondertekend. Dit is niet in het voordeel van de beoogde vakantiespreiding, omdat door het verschil van één week aan het begin en een week aan het eind, er een koncentratie plaatsvindt van de zomervakantie binnen een perio de van vijf weken in plaats van zes weken. Bovendien 'geeft dit problemen voor ouders met kinderen bij ver schillende schooltypen, alsmede voor ouders die volwassenenonderwijs volgen en kinderen bij het kleuter en/of lager onderwijs hebben. Om die redenen heeft eerderge noemd overleg geadviseerd om de pe riode van de zomervakantie 1983 voor het gehele Zeeuwse onderwijs gelijk te schakelen en wel van 4 juli 1983 t/m 12 augustus 1983. Dit betekent dat de scholen voor ko/lo zich aansluiten bij de zomerva kantie zoals die voor het v.o. geldt. DEN HAAG, 3-2. Koningin Beatrix en prins Claus zullen op 5 en 6 februa ri in Luxemburg verblijven. Zij zul len daar het huwelijk van de Luxem burgse hertogin Marie-Astrid met aartshertog Oiristian van Oosten rijk bijwonen. Dit heeft de Rijks voorlichtingsdienst dinsdagmiddag meegedeeld. DEN HAAG, 3-2. Gezien de winsten die gemeentelijke elektriciteitsbedrij ven nu al maken op gas en elektra is het volkomen misplaatst om de elektrici teitstarieven met tien procent te verhogen. BRUSSEL, 3-2. De zure regen, die in Noordwest- Europa neerdaalt, is Europa's ernstigste milieupro bleem. Als gevolg van de hoge zuurgraad van de regen is reeds aanzienlijke schade toegebracht aan de natuur, landbouw en gebouwen, terwijl de volksgezond heid wordt bedreigd. Als nu geen maatregelen worden genomen, zal een mi lieuramp niet langer uitblijven. MIDDELBURG, 3-2. De werkgroep uniforme vakan tieregeling Zeeland van de Zeeuwse Provinciale Onder wijsraad heeft wederom een advies opgesteld over een uniforme vakantieregeling voor het kursusjaar 1982- 1983 voor het gehele onderwijs in Zeeland. Aan dit overleg werd naast de provincie deelgenomen door vertegenwoordi gers van de onderwijsorganisaties, te weten: het Diocesaan onderwijscen trum, de Protestants Christelijke Schoolraad Zeeland, het Reformatorisch on derwijs en de Gereformeerde Gemeente-scholen, vertegenwoordigers van de gemeenten Middelburg, Vlissingen, Goes, Zierikzee, Tholen, Sint Philips- land, Terneuzen en Oostburg en vertegenwoordigers van alle onderwijssekto- ren in Zeeland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6