Belangengroep i.o. oneens met beleid in Den Haag DE ELZENHOUTBOSJES VAN DE SCHOUWSE WESTHOEK Lezing met demonstratie over juiste huidverzorging 4 Fruittelers en landbouwers Brand te Valkenisse Jongetje gedood door tractor Mogen mosselkwekers binnenkort buitenom naar de Waddenzee Mosselpercelen in Oosterschelde eerst in 1986? STREEKNIEUWS BURGH-HAAMSTEDE, 2-2. Een belangengroep in oprichting, samengesteld uit fruittelers en landbouwers uit de Westhoek, heeft gemeend te moeten reageren op de P.K.B.'s (Planologische Kern Beslissingen). De groep is het volstekt oneens met Den Haag, dat beweert kat de kustlijn vol is met beleid moet worden gekonsolideerd. Tijdens de jaarvergadering van de Vereniging van oud-leerlingen van de Tuinbouwschool Pomona, dins dagavond in Burgh-Haamstede, wa ren er ook bezwaren tegen de wijze van landinrichting. De voorzitter, de heer J.C. de Feiter heette de heer KJ. Dambruin, oud voorzitter van de proeftuim en de hui dige voorzitter, de heer J. Steur wel kom. Hij deelde mee dat het afgelopen jaar wat de prijzen voor de fruitteelt betreft een goed jaar was geweest Kamperen De heer De Feiter besteedde ook aandacht aan de op komst zijnde nieu we kamperwet Was het tot nu moge lijk dat op de bedrijven per h.a. 5 caravans mochten worden geplaast tot een maximum van 25, de nieuwe wet kent deze vorm niet en laat dit ook niet toe. De voorzitter was van mening, dat er een oplossing moet worden gevon den om de bedrijven nog rendabel te houden. De wens van de raad van Westerschouwen is, de huidige re gels te kontinueren. DEN HAAG. De politiebonden hebben woensdag geen enkele toe zegging gekregen dat de politie een aparte toeslag krijgt voor vuil en on aangenaam werk. ZANDVOORT. Brand in een villa aan de Brederodestraat in Zandvoort heeft in de nacht van dinsdag^ op woensdag voor zeker drie ton schade aangericht. VALKENISSE, 3-2. Een felle brand heeft woensdagavond een gebouw met acht vakantieappartementen in de gemeente Valkenisse op Walche ren verwoest. De appartementen wa ren niet bewoond. De brandweerkorpsen van Zoute- lande, Biggekerke en Koudekerke wisten te voorkomen dat het vuur oversloeg naar andere gebouwen. Oorzaak en schade zijn nog niet be kend. MAASBREE, 3-2. Op het erf van zijn ouderlijke woning aan de Breet- se Peelweg in het Noordlimburgse Maasbree is wiensdagmiddag de 7- jarige Frank Jacobs door een tractor overreden en gedood. Het kind was samen met vriendjes aan het spelen en kwam terecht on der een achteruit rijdende tractor. Aan een oplossing wordt gewerkt, met zoals bij de wet agrarisch grond- verkeer. Vorst Naar de mening van de voorzitter wordt nog veel te weinig aandacht be steed aan het gepubliceerde in de vak pers. In het jaarverslag, bij ziekte van de sekretaris, de heer J. Dalebout uit gebracht door de heer C. J. Boot, werd nog eens gewezen op de strenge nacht vorst (-8) in de nacht van 23 op 24 april, waardoor in een groot aantal gebieden de oogst voor meer dan 50% verloren ging, wat hoge prijzen ten gevolge had. In de Westhoek was de opgelopen schade niet zo groot als in de overige gebieden van ons land. De diverse bestrijdingen konden onder goede om standigheden plaats vinden. Een aan tal meidoorns (perevuur) moest wor den gerooid. Een van de hoogtepunten in het afgelopen jaar was de driedaagse ex cursie naar Altenahr (Duitsland) waarbij o.m. een bezoek werd ge bracht aan een 6 h.a. groot fruitbedrijf. Momenteel telt de vereniging 56 le de. Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester, de heer N. A. Dambruin bleek, dat het afgelopen jaar een klein batig saldo kon worden afgesloten. Ook het korso-komité kon het afge lopenjaar afsluiten met een klein batig saldo. De financiële kommissie keurde de boekhouding goed De beide perio diek aftredende bestuursleden de heren C.J. Boot en N.A. Dambruin werden herbenoemd Excursie Over de dit jaar te houden driedaagse excursie werd uitvoerig van gedachten gewisseld Besloten werd op 15,16 en 17 juni een bezoek te brengen aan Rouaan (Frankrijk). Op de eerste dag zal in de omgeving van Brussel een bezoek worden ge bracht aan een groentebedrijf. Opide> tweede dag gaat men naar een fruitbe drijf in de omgeving van Rouaan en zal men op een plattelandsgemeente wor den ontvangen op het gemeentehuis door de bugemeester en enkele raads leden. Op de derde dag brengt Pomona op de terugweg een bezoek aan de traktorenbariek van Massy Ferguson te Beauvais. De organisatie van deze reis is in handen van de C.V.J.R. Echanges Inter- nationaux te Parijs, welke ook zorgt voor een gids-tolk, die zich te Brussel bij het gezelschap zal voegen. Een en ander werd nader uiteengezet door de heer C.J. Boot, die zich reeds gedurende een aantal jaren van deze taak kwijt Voor de leden is er tot 20 februari de gelegenheid zich voor deel name op te geven. ZIERIKZEE/BRUINISSE, 3-2. Mi nister De Koning van landbouw en visserij gaat binnenkort met zijn kol- lega Zeevalking praten, om het mo gelijk te maken, dat mosselkotters buitenom naar en van de Waddenzee mogen varen. Deze kotter die hun thuishaven in Zeeland hebben en die naar Yerseke moeten om hun lading mosselen die zij op het Wad hebben gevangen te lossen c.q. aan de handel aan te bie den, zullen als de ruim 80-jarige maatregel, die dit buitenom varen DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Rienks meent, dat speciale maatrege len moeten worden getroffen voor de hoge exploitatie- en personeels kosten, verbonden aan het inzetten van de (nieuwe) rivierboten voor rampenbestrijding. verbood straks wordt ingetrokken, veel olie kunnen besparen en een niet geringe tijdwinst kunnen boeken, iets wat vooral in de zomer van be lang is. Want mosselen vormen een bederfelijke waar, in de hondsdagen. „Belachelijk" Het kan niet anders, of de intrek king moet een feit worden. Ex-minis ter Braks, nu kamerlid voor de C.D.A. heeft in zijn ministeriële peri ode wel geleerd (en hij was het ook die er bij de minister Jan de Koning op aandrong) dat het „belachelijk" is, dat deze bepaling nog geldt, voor stalen schepen, uitgerust met alle nautische apparatuur die er bestaat en met radar, radio, marifoons en an dere moderne zaken tot de best uitge ruste schepen behoren die er in Ne derland varen. Hopenlijk dat op korte termijn een gunstige beslissing valt. DEN HAAG/BRUINISSE/ZIERIKZEE, 3-2. De Kamerleden Braks (CDA) en Broekhuls (PvdA) hebben minister Jan de Koning van landbouw en visse rij een aantal vragen gesteld over zijn beleid ten aanzien van de mossel- en oester kuituur. Bepaald teleurstellend was daarbij het antwoord over nieuwe mossel percelen in de Oosterschelde. Een aantal kwekers, dat niet in het bezit is van mosselpercelen in Zeeland, kunnen hun bedrijf minder rationeel uitvoeren, dan hun bedrijfsgenoten die wel grond in Zeeland hebben. Om goed te kunnen „boeren", moet men over percelen op het Wad, maar ook in Zeeland beschikken en het be drijfsleven heeft drie weken geleden in Zeeland een aantal plaatsen aan gewezen, die voor de mosselkwekerij dienstig kunnen worden gemaakt of reeds zijn, zonder dat men daarvoor hoeft te wachten, op de definitieve gereedkoming van de Oosterschelde stormstuw. Maar de minister schijnt voorals nog te menen, dat hij nog niet tot uit gifte van nieuwe mosselpercelen kan of mag overgaan. Aan het bedrijfsleven georgani seerd in Zevibel en aan de diverse ge meentebesturen derhalve de taak, de minister en/of zijn ambtenaren tot andere gedachten te brengen. Na de pauze werd door de heer A. Viergever de R.T.M.-film uit je jaren rond 1982 vertoond, die een beeld liet zien van de tram- en bootverbind- dingen tussen de eilanden en Rotter- dam van zowel passagiers- als goederen ZIERIKZEE Aandacht voor jeugdakkommodaties Schouwen-Duiveland Op vrijwel alle kleine dorpen op Schouwen-Duiveland ontbreken de mogelijkheden voor met name de jeugd van 12 tot 16 jaar om aktivitei- ten te ontplooien in een voor hen ge schikte ruimte. Het Kleine Kernen Experiment gaat daarom onderzoeken wat voor deze groep jeugd gedaan kan worden. Dit onderzoek spitst zich voorlopig toe op Brouwershaven, waar al jaren een aktieve jeugdgroep funktioneert zonder overigens te beschikken over een geschikte akkommodatie. Gedacht wordt aan plaatsing van een gebouwtje dat vooral door leden zelf opgebouwd moet worden. Dit projekt kan een voorbeeldvervullen- de waarden hebben voor andere klei ne dorpen, meldt het vierde voort gangsrapport Kléine Kernen Experi ment. SIRJANSLAND Aanrijding Dinsdagmiddag 2 februari vond op de hoek Zandweg-Breedeweg te Sir- jansland een aanrijding tussen twee personenauto's plaats. J. v. d. W.-G. reed over de Breede- weg en sloeg de Zandweg in en zou geen voorrang verleend hebben aan de naderende wagen bestuurd door J. S. te Oosterland, waardoor een aan rijding ontstond. Beide voertuigen werden totaal vernield. Garage Ista uit Oosterland sleepte de wrakken weg. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. BRUINISSE Grote inbraak opgelost In de nacht van zondag op maandag werd in het restaurant Alberts Cor ner op de Grevelingendam een grote inbraak gepleegd. Ontvreemd werd al het vlees, met een waarde van 8.000,— variërend tot 10.000,—, alle blikwaren, Speel goed, wijn gedistilleerd, en sigaret ten ter waarde van 2.000,—. De to tale waarde van de gestolen goederen loopt in de vele tienduizenden gul dens. Een intensief onderzoek leidde tot de aanhouding in Rotterdam van vier heren en twee dames allen af komstig uit de Maasstad. Zij hebben inmiddels de daad bekend. Tevens werd de gehele buit achterhaald. De verdachten zijn inmiddels overge bracht naar Schouwen-Duiveland. Vergadering „Landbouwbelang" De landbouwvereniging „Land bouwbelang" houdt haar algemene vergadering op donderdag 11 februa ri in het Dorpshuis van Bruinisse. Naast de huishoudelijke zaken wordt er een inleiding gehouden door de heer P. Tigelaar, s.e.v., Z.L.M. over sociaal-ekonomische aktuali- teit. Jan v. d. Velde ep Ad Krepel vertellen over hun reisindrukken van hun verblijf in de U.S.A., toege licht met dia's. Voor tijd: zie agenda. ZIERIKZEE. Vooroorlogs plaatje van de Grachtweg. Die weg was nog maar een - met witte paaltjes afgezet - paadje, maar de grotere huizen stonden er al wel. Muziekuitvoering in Dorpshuis Op vrijdag 12 februari a.s. geeft de muziekvereniging „Nu met Hope" uit Bruinisse in samenwerking met „Oefening en Uitspanning" uit Nieu- werkerk een muziekuitvoering in het Dorpshuis van Bruinisse onder lei ding van de heer A. Radewalt. De avond wordt geopend door de voorzitter, de heer D. L. Primus, waarna een optreden volgt van de Majoretten en Drumband. Het muziekprogramma van de korpsen houdt een grote variatie in, met o.a. een Dixie mars, Koraal, Deep River Rapsodie, Country en Western e.a. Na de pauze (met verloting) treden de leden van de toneelvereniging „De Komedianten" uit Bruinisse op met het stuk „Muizenissen". Het stuk speelt zich af op de dag dat de erfenis van een suikeroom verdeeld gaat worden. Voor de komische noot zorgen voor detective uitgevende die ven. In deze klucht, geregiseerd door mevrouw E. v. d. Linde-Bezemer, krijgt de familie uiteraard moeilijk heden bij de verdeling van de erge- nis. Twistpunt is een zoekgeraakte sleutel. Het stuk is geschreven door J. van Havelte en P. Mossinkoff. Voor tijd: zie agenda. Om de knikkers Dat het knikkerspel, qua spelple- zier niets onderdoet -voor (wat de ron de, voorwerpen betreft) grotere spor- ten, wordt dagelijks bewezen op het pleintje voor de muziektent. Hier .vermaakt de jeugd zich uitstekend met deze nobele sport die al vele ge neraties oud is. En al heerst in de topsport al lang de gedachte: niet om de sport maar voor de knikkers, bij de jeugd gaat het duidelijk én om de 'sport, én om de knikkers. De entourage van deze hoogverhe ven laag-bij-de-grondse knikkeraars is echter gewijzigd door het wegha len van de enige bloembak die het plein nog rijk was. Flitsen uit het buitenland BRUSSEL. De werknemers van de scheepswerf Cockerill Yards te Ant werpen hebben woensdag opnieuw een voorstel van de vakbonden ver worpen om tussen vier en twintig procent van hun maandsalaris in te leveren. WEST-BERLIJN. Een Westberlijn- se firma heeft jarenlang illegaal een ingerdiënt voor gifgas vervaardgid en naar Israël verscheept, zo heeft de officier van justitie van West-Berlijn woensdag bekendgemaakt. Afd. Noordwelle e.o. Plattelandsvrouwenbond RENESSE, 30-1. De Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen, afdeling Noordwelle en omstreken hield een uitstekend bezochte jaarvergadering in restaurant „Rietnisse" te Renesse. De presidente, mevrouw R. Gilijamse-Meijers opende de avond. Een bijzon der woord van welkom sprak zij tot de dames L. Blom-Weijers en A. Padmos- Prince, beide schoonheidsspecialiste te Renesse, die na afloop van het officië le gedeelte van de avond een boeiende demonstratie verzorgden. Verder wees de presidente erop dat op 15 februari een bloemschikkursus van start gaat. Deze wordt gegeven in „De Wig" aan de Hogezoom te Renesse. Na de koffiepauze werd gepraat over het jaarlijks reisje. Het voorstel om een meerdaagse reis te maken werd verworpen. Besloten werd, zo als gebruikelijk, het op een reis van één dag te houden. Vervolgens werd een reiskommissie ingesteld bestaan de uit de dames Lokker-v. d. Zande, PARIJS. Twee jachtvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht heb ben afgelopen zondag in.het Griekse luchtruim eën Libisch lijnvliegtuig onderschept dat een dienst uitvoerde tussen Athene en Tripoli. Dit heeft Radio-Tripoli, meegedeeld, dat werd opgevangen in Parijs. BANGKOK. Twee lidstaten van de ASEAN hebben woensdag nieuwe stappen aangekondigd om te komen tot een bundeling van het Cambod jaanse verzet dat de door Vietnam in het zadel geholpen regering in Phnom Penh en de naar schatting 200.000 Vietnamese soldaten in Cam bodja bestrijdt. WASHINGTON. Amerikaanse re- geringsfunktionarissen hebben de re gering van Argentinië gepolst over de mogelijkheid dat die als vrij heidsstrijders vermomde soldaten naar Nicaragua zou sturen met het doel te infiltreren. Dat heeft de Ame rikaanse omroepmaatschappij ABC woensdag gemeld. BRUSSEL. Een woordvoerder van de NAVO heeft woensdag na een bij eenkomst van de NAVO- ambassadeurs en deskundigen uit de leden-landen in Brussel meegedeeld dat nieuwe ekonomische en andere maatregelen zullen worden overwo gen om de afkeuring van de Sowjet- rol in Polen te demonstreren. (Slot) WESTHOEK. De repen land („meetjes") tussen de greppels werden de eerste twee jaar na de hak „bezaai- tijd", dus gebruikt voor graan en vervolgens benut als weiland tussen 1 mei en 1 september. Er mocht geen hout gesprokkeld worden, het gehakte hout moest voor 15 april afgevoerd zijn. We zien dat archiefonderzoek hier kan leiden tot verant woorde beheersvoorschriften die ook voor de natuurbescherming van beteke nis kunnen zijn! We krijgen uit deze oude gegevens de indruk dat we elzenmeten niet al leen als bos moeten beschouwen. Wanneer de „elzentronken" naast de greppels gekapt waren, werd op de „meetjes" de eerste paar jaar rogge verbouwd. Het zonlicht werd door de uitlopers van de struiken nog niet tegengehou den en dat kwam het gewas ten goe de. Daarna liepen de koeien er (die het elzenblad niet vreten) en die ook zorgden voor een bemesting. Op foto's uit het begin van deze eeuw is nog te zien hoe Taag het hout stond. Op oude kaarten is dit grond gebruik soms niet onderscheiden van bouwland. Pas de laatste 30 jaar heb ben de elzenmeten een echt boska- rakter gekregen, omdat de 7-jaarlijk- se hak uitbleef. Behoud en beheer gewenst Wat bleef er van de ruim 600 ha el zenmeten van een eeuw geleden over? Bij Renesse (Oude Moolweg, Watergat) zijn fraaie oude elzenme ten. Bij Haamstede in de omgeving van de Duinhoeve, de Kloosterweg en bij de vuurtoren zijn ze nog tussen de boomgaarden en campings te vin den. Ook in 't Zeepe is nog een elzen- meet. Tenslotte de Meipacht in Westenschouwen, alles bij elkaar on geveer 150 ha. Toch nog heel wat vergeleken met de rest van de Nederlandse kust. Al leen op Terschelling treffen we soort gelijke boerenbosjes aan in de bin nen duinrand. Struktuur Komen we nu in zo'n elzenmeet dan herkennen we nog steeds de aan gelegde struktuur: greppels, boven op een rij maar hoe is alles uitge groeid De bomen vormen samen een gesloten laag van ongeveer 10-15 me ter hoog (op nieuwe topografische kaarten - gemaakte naar luchtfoto's - staan de greppels niet eens meer). 's Zomers is 't er heerlijk koel, je loopt verend over een dikke laag bladafval en humus. Enorme stekel varens staan langs de greppels. Bramen, hop en kamperfoelie slin geren zich tot halverwege in de bo men. Vlierstruiken vragen ruimte. Ransuilen kun je er zien en Groene spechten. Allerlei zangvogels vinden er een broedplaats (o.a Barmsijs). Zaadetende wintergasten als Putter en Vink komen er voor. Behoud van deze elzenmeten in de Schouwse Westhoek Is dringend ge wenst. Indien een natuurbescher mingsorganisatie een elzenmeet zou aankopen, zou in een beperkte perio de in de zomer kamperen met tenten wellicht kunnen worden toegestaan. Fr. Beekman Hanenberg-Romer en Van Burg- Kooman. Verslagen Daarna werd het jaarverslag voor gelezen door de sekretaresse me vrouw S. Veerhoek-van Voskuylen. Uit het financieel verslag van de pen- ningmeesteresse mevrouw J. de Wit- Dorreman bleek een batig saldo aan wezig te zijn van 3951,27. Achter eenvolgens werd daarna verslag uit gebracht over de gang van zaken bij de verschillende klubjes binnen de afdeling t.w. gymnastiek junioren en senioren, leeskring, schilderen, handwerken, bowlen, het koortje en de agrarische kommissie. Hieruit bleek dat alles uitstekend loopt en dat de deelnemers aan deze aktivitei- ten erg tevreden zijn over de gang van zaken. De kaskomissie stelde voor dechar ge te verlenen. Voor de uit deze kom missie aftredende mevrouw R. v. d. Roest-Zwarter werd als nieuw lid ge kozen mevrouw T. Moelker- Prummel. Bij de bestuursverkiezing werd mevrouw Veerhoek-van Voskuylen herkozen. Voor de aftredende me vrouw T. Kostense-de Vos werd geen nieuw bestuurslid gekozen, omdat was besloten het bestuur terug te brengen tot vijf leden. Afscheid werd genomen van me vrouw Kostense-de Vos als bestuurslid. De presidente dankte haar voor de vele aktiviteiten die ze ontplooid heeft en in het bijzonder voor de bereidheid ook als niet-be- stuurslid nog een en ander voor de vereniging te blijven doen. Als dank bood ze een porceleijnen doosje aan als blijvende herinnering. Huidverzorging Na afloop van het officiële gedeelte verzorgden de dames Blom-Weyers en Padmos-Prince op boeiende wijze een lezing en demonstratie over huid verzorging. Hiertoe was een gedeelte van ruimte volledig ingericht als schoonheidssalon, kompleet met alle gebruikelijk behandelingsappara- tuur. Mevrouw Blom begon met een kor te inleiding, waarin ze er op wees dat een schoonheidsspecialiste meer doet dan alleen maar „mooi maken". Ver zorging van de huid is geen luxe, maar een noodzaak, want na het 25ste jaar worden het vet- en vocht gehalte en de spierspanning van de huid minder. Volgend op deze inlei ding vertoonden de dames een diase rie van o.m. verschillende huidtypen en beelden van juiste zowel als on juiste verzorging van de huid en het opbrengen van make-up. Mevrouw Padmos zorgde hierbij voor deskun dige toelichting. Tot slot van hun praatje toonden de dames verschillende massage tech nieken, harsen, het opbrengen van een masker en make-up. Hiertoe wer den dames uit de zaal uitgenodigd in de behandelstoel plaats te nemen. Bij alle handeling werd uitgelegd wat er nu precies gedaan werd en waarom. Aan het slot van hun praatje zeiden de dames dat het met zoveel aanwezi gen (er waren bijna 70 belangstellen den) haast onmogelijk was voor iedereen om alles goed te zien. Daar om waren ze gaarne bereid om voor een kleiner publiek de demonstratie in de salon nog eens te herhalen. Voor alle dames was er een tasje met wat monstertjes en dokumentatie- materiaal. De presidente dankte de beide da mes voor hun demonstratie en bood hen een kadobon aan en sloot vervol gens de uitstekend geslaagde avond.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4