Problemen rond schouw in distrikt Schouwen (1) Onderhoud van wegen baart waterschap (veel) zorgen 3 Vergadering waterschap Drie ton minder op Waterschaps begroting In distrikt vier Komité „Tafeltje-Dekje' Groter aantal warme maaltijd gebruikers zou wenselijk zijn STREEKNIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 4 februari 1982 Nr. 23059 RENESSE, 3-2. Woensdagochtend werd in het dorps huis te Renesse de vergadering gehouden van het Water schap distrikt I (Schouwen). Nadat de waarnemend dijk graaf en voorzitter van dit distrikt de heer M. J. Steur ook voor de aanvang van de vergadering met het uitspre ken van een herdenkingswoord en door de aanwezigen enige ogenblikken stilte in acht waren genomen werd door de w.n.-voorzitter de heer W. den Boer in zijn ope ningswoord aandacht geschonken aan het wel en wee in het distrikt. Allereerst werden de zeeweringen onder de loupe genomen. Reparaties verricht aan de basaltglooiing te Burghsluis, de strekdam Repart en de strandhoofden gelegen in peilraai 1693 en 1629, terwijl ook aan de glooi ing bij Schelphoek-West herstel werkzaamheden werden verricht. In zijn geheel bezien verkeert de zeewe ring in het distrikt in een goede staat. In de duinen werden weer rijs- schermen aangebracht en afrastering geplaatst en verwijderd. Voor het uitvoeren van peilingen en strand- metingen werden waar nodig raaipa- len geplaatst en meetschijven aan- gbracht en verwijderd. De voor- en najaarspeilingen konden op tijd plaats vinden. Het resultaat daarvan was bevredigend. De duin- en strand- metingen gaven aan dat in Burgh en Westland verdieping optreedt en de duinvoet zich landwaarts verplaatst alsmede de hoogwaterlijn. Aan het Noorderstrand wijzigt de diepte zich in gunstige zin, ook verplaatst de duinvoet zich in landwaartse rich ting. Stormvloeden deden zich voor in 1981 op 4 januari, 22 maart, 13 ok tober, 25 november en 14 december. Bij de stormvloeden vanaf 13 okto ber werd beperkte dijkbewaking in gesteld. De hoogste waterstand was op 25 november te Burghsluis nl. 2,70 m N.A.P. Waterbeheersing Dat een goede ontwatering van groot belang is werd duidelijk bewe zen toen zich in maart en oktober/no vember forse pieken in de regenval voordeden. Binnen redelijke tijd werd het teveel uitgeslagen, al moet daarbij worden opgemerkt dat dit het waterschap een fors bedrag aan energie heeft gekost. De gemaaltjes in Ooster- en Westerenban als ook de windmolen verkeren in goede staat. Tijdens de storm van 24 november ontstond schade aan de windmolen welke in eigen beheer is hersteld. Stuwen en duikers kregen de nodi ge aandacht en onderhoud. Er werd betuining aangebracht in de hoofd waterleiding aan de linker- en rech terzijde van de Koetenisseweg. In dit zelfde leidingvak werd het talud af gevlakt, evenals het leidingsvak Meeldijk vanaf de Groenlandseweg tot aan de duiker. De ervaring tot nu toe met het af vlakken van taluds is zeer goed. In de praktijk blijkt bij veel watergangen dat regelmatig schade optreedt bij de steile taluds. Schouw De hoofdwaterleiding in de Striep- weg ten noorden van de Delingsdijk werd van een nieuwe beschoeiing voorzien. De dijksloot langs de De lingsdijk van Serooskerke tot de El- kerzeeseweg werd uitgediept en het talud afgevlakt. Het uitdiepen is met de aanliggende grondgebruikers ver rekend. Profielwijzigingen werden aangebracht aan de de hoofdwater leiding tussen Kloosterweg en Hoge- zoom nabij Platbos. De schouw gaf het afgelopen jaar veel problemen. Helaas neemt het aantal schouwplichtingen die het hiermee niet zo nauw nemen toe. Ook bij de schouw die onlangs heeft plaats gevonden springt dit distrikt er duidelijk in ongunstige zin uit. Als gevolg van het niet nakomen van de ze verplichtingen werd in meerdere gevallen het werk in opdracht van het waterschap voor rekening van wie nalatig was uitgevoerd. Wegren Er werden in het distrikt geen nieuwe werken ter hand genomen, wel werd door de eigen wegenploeg veel onderhoudswerk verricht. De afwatering van de Hogenboomsweg te Brijdorpe werd hersteld. Het plan tot rekonstruktie van deze weg kon nog niet worden uitgevoerd daar de benodigde subsidietoezegging niet af kwam. De wegbermen werden waar nodig afgenomen, wegbebakingen geschilderd en de beplanting aan weg- en landzijde besnoeid. Ook werd de beplanting uitgedund aan de Daleboutsweg, Armhoekseweg, Ho- gezoom, J. J. Boeyesweg, Boumans- weg en Westerseweg. Het afkomende hout werd gedeeltelijk gekneusd en afgevoerd naar de duinen in Wester- schouwen. Het maaien van wegber men door zelfmaaiers wordt als een goede zaak gezien. Wel zullen de ber men stipt op tijd gemaaid moeten zijn. De wijze waarop van bermen en overhoeken gebruik wordt gemaakt voor de opslag van bieten, schuim aarde en andere produkten was voor het dagelijks bestuur aanleiding om dit niet meer toe te staan. Bijzondere aandacht werd ge vraagd voor de wegbermen die er in verschillende wegen nog buitenge woon slecht bij liggen. Waterkwaliteit De zuiveringsinstallatie in Wester- schouwen funktioneert uitstekend. Er wordt dan ook een effluent afgele verd dat ruimschoots aan de daar voor gestelde normen voldoet. Teneinde de zomerpiek nog wat be ter te kunnen verwerken zullen t.z.t. nog voorzieningen noodzakelijk zijn. Het tijdstip waarop deze voorzienin gen worden aangebracht, is mede af hankelijk van de medewerking van het Prov. Bestuur die toe moet staan nieuwe werken enigszins te tempori seren. Deze temporisering moet er mede op gericht zijn om de stijging van de heffing die door de burger moet worden opgebracht wat gelei delijk te laten verlopen. In eigen belang wees de heer Den Boer erop, dat men de grootste zorg moet dragen om het oppervlakte wa ter niet te verontreinigen. Waarnemend dijkgraaf M. J. Steur stelde een aantal punten van alge meen belang aan de orde zoals het herstrukturering van de waterschap pen, de intentieverklaring Ooster- schelde, waar men moeite mee heeft, en een aantal taken van het water schap. Ir. G. D. Kloosterboer gaf namens de technische dienst een beschou wing betreffende zaken als: het on derhoud van de zeeweringen, de pei lingen, de waterbeheersing, onder houd wegen, en beplanting, de water kwaliteit en de vervuilingsbronnen. De griffier de heer J. Rotte schonk ten slotte aandacht aan de te volgen procedure rond de te benoemen dijk graaf en de begroting welke een sobe re sfeer uitademt. Rondvraag Bij de rondvraag werden nog een aantal zaken aan de orde gesteld. Naar aanleiding van een desbetref fende vraag deelde de dijkgraaf mee, dat over het lozingspunt van de zui veringsinstallatie te Westerschou- wen nog steeds geen definitieve beslissing is genomen. Aan de wegbe- wijzering van de Kooimansweg wordt gewerkt. Hoewel hier geruch ten over waren zijn nog geen sporen van de muskusrat waargenomen. Het voorstel van het bestuur om te komen tot een eenjaarlijkse schouw vond wel instemming al bleef de vraag of men dit in september of ok tober moet doen. Twijfels al zou het gerooide hout besmet met bacterievuur niet wor den vernietigd, werd met stelligheid van de hand gewezen. Door de griffier de heer J. Rotte werd naar aanleiding van een desbe treffende vraag uiteengezet, dat er geen mogelijkheid bestaat om de aanslag op de lozing van het opper vlaktewater eerder te verstrekken dan dat dit nu plaats vindt. De mogelijkheid om de waterstand in het gebied Wellandsweg-Lage- zoom lager te doen zijn is niet aanwe zig. Wethouder J. C. de Feiter, verte genwoordiger op deze vergadering namens de gemeente Westerschou- wen, wees op de goede verstandhou ding tussen de gemeente en het wa terschap bij de kontakten die plaats vinden waarbij gemeenschappelijke belangen en problemen worden besproken. (Vervolg van pagina 1) eniging van Beroepsaalvissers Zuid- West-Nederland. Bestuursverkiezing is noodzake lijk i.v.m. het aftreden van de heren S. Bezuijen, W. C. van Dort en J. J. van Stee, die allen herkiesbaar zijn. De jaarstukken zullen worden be handeld. Spreker is drs. G. Doorn bos, van het Delta-instituut over: Veranderingen in de visfauna van de Grevelingen voor en na de afslui ting in 1971". BURGH-HAAMSTEDE Kommissievergadering sportzaken De kommissie voor sport-, jeugd- en kulturele zaken van de gemeente Westerschouwen houdt op dinsdag 9 februari een vergadering in het ge meentehuis. Voor tijd: zie agenda. KERKWERVE Vergadering Oranjekomité Het Oranjekomité uit Kerkwerve nodigt de inwoners van Kerkwerve uit voor de jaarlijkse vergadering, die gehouden zal worden op woens dag 10 februari in het verenigingsge bouw. De agenda ziet er als volgt uit: ope ning, notulen, financieel verslag, verkiezing. Aftredend en herkies baar Corrie Berrevoets-Kesteloo en Kees v. d. Panne. Ook wordt er op deze avond het programma voor Koninginnedag en de bejaardenreis besproken. Men hoopt op deze avond vele inwoners te kunnen begroeten. BROUWERSHAVEN Jaaruitvoering Smalstadskoor De jaaruit voering van het Smalstadskoor uit Brouwershaven onder leiding van L. M. Gebben, wordt gehouden op vrijdag 12 febru ari in het Tonnenmagazijn te Brou wershaven. Medewerking verlenen Gem. Zang vereniging „Excelsior" uit Dirks- land, onder leiding van de heer Geb ben, de Brassband Apollo", onder leiding van H. P. Everwijn, de orga nist Martin Mans uit Dirksland en de pianiste, mevr. S. van Steeg uit Oolt- gensplaat. Ter afsluiting van het pro gramma volgt een gezamenlijk optre den van het „Smalstadskoor", „Ex celsior", de pianiste en de organist. Voor tijd: zie agenda. ZONNEMAIRE Feestavond Bond van Opzichzelfstaanden Op vrijdag 12 februari organiseert de Bond van Opzichzelfstaanden in café Bommenede te Zonnemaire een grote feestavond die gehouden wordt J ZIERIKZEE. De vlag in top op de molen ,,De Hoop" toen de roeden van het nieuwe kruiswerk, waren opgetakeld en aangebracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) aan mee wil doen is op deze avond dan ook van harte welkom. Inlichtingen op nummer (01110) 3679, (01110) 1803, (01873) 2197. Voor tijd: zie agenda. DREISCHOR Banden lek gestoken Van de aanhangwagen van G. P. S. uit Dreischor, die op de Ring stond geparkeerd, zijn twee banden lek gestoken. OOSTERLAND Landbouwvergadering „D.E.S." Dinsdagavond 9 februari a.s. hoopt de Landbouwvereniging „Dopr Een heidslichaam - tegen deze zaken kan'/, in camavalssfeer. Een.ieder die hier ;£cfracht Sterk" haar algemene leden- optreden. Forse boetes kunnen wor^-- - - den gevorderd. Ontheffing is overi- gens niet mogelijk. De voorzitter deelde mee dat iedere boer met goed kope middelen een opslagruimte kan kreëren. „Wat dit betreft moeten we onze poot stijf houden. De wegen gaan er anders aan", aldus Klompe. Eén van de aanwezigen meldde dat hij steeds meer mollen signaleerde in zijn omgeving. De griffier antwoord de dat daar weinig aan te doen is. vergadering te houden in de zaal van het cafetaria „Neffen d'Eule". Na het welkomstwoord en de ope ning door de voorzitter de heer J. L. Schoof, en de notulenlezing volgt ballotage van nieuwe leden. Ingeko men stukken en mededelingen en vervolgens rekening en verantwoor ding over het jaar 1981. Dan komt de bestuursverkiezing. Aftredend en herkiesbaar zijn de heren S. van der Laan en W. P. Bij de Vaate, en bij de Kommissie van Toezicht is aftredend en niet herkiesbaar, de heer H. Ge luk. Voorts op de agenda voorkomende zaken en zal de heer J. Markusse, hoofd ekonomische sociale voorlich ting van de Z.L.M. spreken over So ciaal ekonomische aspekten in be drijf en gezin". Hierna komt gedach- tenwisseling over dit onderwerp, ge volgd door de rondvraag en sluiting van deze ledenvergadering van „D.E.S.". Voor tijd: zie agenda. Wel waarschuwde hij voor de mus kusrat die zeer veel schade kan aan richten. „Op Schouwen-Duiveland werden deze ratten nog niet gesigna leerd, maar mocht één van u de komst van deze beesten konstateren, dan moet onmiddellijk alarm wor den geslagen", aldus de heer Rotte. Peilingen Zowel waterschap als Deltadienst verrichten peilingen in o.a. de Oosterschei de. Een vraag uit het pu bliek was of een koördinatie moge lijk is, een samenwerking tussen de ze twee diensten. Hoofdtechnische dienst ir. G. D. Kloosterboer ant woordde dat de Deltadienst peilin gen verricht met een ander doel. Het gaat de Deltadienst om gegevens over de stromen en geulen terwijl het waterschap peilt in het belang van de dijken. Verder kent de Deltadienst een ander systeem zodat metingen moeilijk met elkaar vergeleken kun nen worden. Het is beter dat deze pei lingen in eigen dienst gebeuren zodat o.a. de provincie op de gewenste ogenblikken over eigen gegevens kan beschikken. OOSTERLAND, 3-2. Ook de huidige omstandigheden en het toekomstperspektief van het waterschap Schou wen-Duiveland zijn niet zo rooskleurig meer als enkele jaren geleden nog het geval was. Voorzitter, de heer A. J. G. Doeleman van het distrikt 4, stelde tijdens de verga dering woensdagmiddag in Oosterland enkele proble men aan de orde. Hij verklaarde aan de vergadering, dat het waterschap zich wat zorgen maakt over het onder houd van de wegen. De provincie heeft te weinig geld en dat heeft zijn weerslag op het beschikbare budget van het waterschap. ZIERIKZEE, 3-2. In het afgelopen jaar heeft de warme maaltijd voorziening voor bejaarden, zieken en alleenstaanden in Zierikzee een goed en regelmatig verloop gehad. Het totaal aantal afgeleverde maaltijden - 7.240 - werd ook nu weer verzorgd en thuisbezorgd door de exploitant van het „Huis van Nassau". Gemiddeld was het aantal deelne mers wat minder als vorig jaar. Deze ontwikkeling is een voortdurende zorg voor het komité. Hoewel de ideale situatie in de samenleving zou zijn, wanneer er helemaal geen war me maaltijd-voorziening nodig is en dus ook niet zou moeten worden ge mikt op zoveel mogelijk deelnemers, is het streven van het komité er wél op gericht dat ieder die behoefte heeft aan deze voorziening hieraan ook deelneemt. Hoewel dit niet ge makkelijk te bepalen is, meent het komité dat op een bevolking waar van ongeveer 1200 personen 70 jaar of ouder zijn, er wellicht meer behoefte moet bestaan. Ook de prijs - 6,50 per maaltijd - kan geen beletsel zijn. Deze is namelijk in vijf jaar tijd met slechts 0,50 verhoogd. Het komité zoekt daarom voortdurend naar mid delen om deze voorziening onder de aandacht te brengen. Het gemeeniebestuur van Zierik zee verleende ook in 1981 weer subsi die 3.088,80) als bijdrage in de ver voerskosten voor de bezorging van de maaltijden; dus niet voor de maaltijden zelf. Ook voor 1982 werd hiervoor een aanvraag ingediend. In het komité - dat driemaal verga derde - is onlangs de vertegenwoordi ger van de Gereformeerde Kerk, de heer F. Babijn, wegens periodiek af treden in de diakonie opgevolgd door de heer P. de Ruiter. Ieder die in aanmerking wenst te komen voor warme maaltijden zo heeft het komité mede kan kontakt opnemen met het „Huis van Nassau" of met de dames van het komité die voor de maaltijdbonnen zorgen, als mede voor de begeleiding van de deelnemers. Het komité is als volgt samen gesteld: De heer J. M. van de Brand, Weststraat 25, (voorzitter); de heer M. van Gilst, Calandweg 41, (sekretaris); de heer M. L. Moer- mond, Watermolen 2 (penning meester); mevrouw L. van der Sluis- Bij de Vaate, Rodedorp 39 (alg. ad- junkt); de heer P. de Ruiter. Kee tenstraat 90; officier v/h Leger des Heils, Poststraat 46; mevrouw A. van Geesbergen-Adema, Julianastraat 62; mevrouw J. Tennekens-de Koter, Wandeling 1; mevrouw M. W. Vermaat-Verdoom, Driekoningen- laan 17. ZIERIKZEE Ledenvergadering R.P.F. Op maandag 8 februari wordt in de zalen van de Chr. Ger. Kerk een le denvergadering gehouden van de R.P.F.-kiesvereniging. Ge-agendeerd staat de samenstelling van de lijsten voor deelneming aan de gemeente raadsverkiezingen in de regio, hetzij door het uitkomen met een eigen lijst of in samenwerking met andere par tijen. Aanhangwagen beschadigt auto De SRV-wagen v. d. S. uit Zierik zee draaide woensdag vanuit de Nieuwe Boogerdstraat de St. Do- musstraat in. Op de hoek stond de auto van de winkelier S. met daar achter een aanhangwagen. De SRV- wagen raakte de aanhangwagen zo danig, dat deze tegen de auto van S. aankwam en beschadiging veroor zaakte. Ledenvergadering beroepsaalvissers Op vrijdag 12 februari vindt in het „Huis van Nassau" de algemene le denvergadering plaats van de Ver Dat onderhoud van de wegen komt vooral na een winter als deze om de hoek kijken. „We proberen zoveel mogelijk te doen, misschien kunnen we nog wat meer werkzaamheden op het gebied van eigen onderhoud uit voeren", stelde de heer Doeleman. Waarnemend dijkgraaf, de heer M. J. Steur, voegde eraan toe dat het wa terschap er naar streeft om klein on derhoud direkt af te werken. Hij maakte bekend dat er wel een aantal plannen voor wegverbetering op ta fel ligt, maar dat deze afhankelijk zijn van de subsidie. „Er staat een nieuwe wet Uitkering Wegen op sta pel en die dreigt minder gunstig uit te komen voor de waterschappen dan voorheen", aldus de heer Geluk. Wegbeplanting De voorzitter schetste het onder houd van de wegbeplanting als een ander probleem, hoewel er wel een kans bestaat dat de dienst Landin richting een bijdrage in de onder houdskosten levert. Het waterschap is momenteel bezig met de afzetting, want een goed onderhoud is noodza kelijk om bacterievuur en iepziekte te vermijden. Het derde probleem bevatte de oploop vanuit de slootkanten. Het af maaien kan alleen in de zomer gebeu ren, maar dan moet het na een jaar weer, want maaien bevordert de groei. „Je zou eigenlijk een bestrij dingsmiddel moeten kunnen hante ren", zei de heer Doeleman. Hij bracht toch ook nog enkele po sitieve punten naar voren. De zuive ringsinstallatie Vierbannen werkt optimaal, hoewel het wat tobben is met het zuiver houden van de sloten door de zoute kwel. Hierdoor blijven de zuiveringsmogelijkheden be perkt. De dijkwacht heeft het vorige jaar niet in een volle bezetting op hoeven te treden. Aan de glooiingen bij Bruinisse is onderhoud gepleegd (betonmortel ingewassen) en aan de Noordbout is het waterschap bezig om basaltblokken aan te leggen, wat zwaar werk is en vakwerk. Hij ver telde de vergadering dat de heer U. I. Manni tot nieuwe kommandant in het distrikt is benoemd voor de dijk bewaking. „Als alles er goed bij ligt, werkt dat opvoedend voor de rekreanten. Het afval gooien ze dan niet meer zo vlug weg", sprak de heer Doeleman. Tot slot deelde hij mee dat bij Brui nisse na de dijkverzwaring twee zit banken zijn bijgezet, waarvan één overdekt. „De laatste nieuwtjes kun nen nu weer worden uitgewisseld". Concentratie Waarnemend dijkgraaf, de heer Steur zei dat er nogal wat aan de orde is omtrent de al of niet verdere con centratie van het waterschapsbestel om de zorg voor de waterkwaliteit goed te kunnen uitvoeren. „De Pro vinciale Waterstaat heeft gezegd dat het belangrijk is dat het waterkwan- titeitsbeheer en het waterkwaliteits beheer in één hand zijn. Dat geeft ons wat steun in de rug. Toch zou een verdere studie naar de concentratie van het waterschaps bestel ter hand moeten worden geno men en die zou aan het einde van de volgende zittingsperiode van Provin ciale Staten (1986) moeten zijn vol tooid. Dat valt samen met de afslui ting van de Oosterschelde. We gaan kijken hoe de situatie dan is en wat de beste indeling is", aldus de heer Steur. Hij zei dat ook het wel of niet toetreden van Goeree-Overflakkee bij Zeeland hierin een rol speelt. Hij vond het wel een juiste gang van za ken als het waterschap Schouwen- Duiveland bij de studie betrokken zou worden. Peilingen Het hoofd van de technische dienst. de heer G. D. Kloosterboer, deelde de vergadering mee dat bij Bruinisse, de Vierbannen en de Zuidhoek de peilingen zijn verricht en dat ze bij Borrendamme vrijwel klaar zijn. „Als het goed weer blijft zijn de pei lingen op Schouwen-Duiveland in maart achter de rug". In Bruinisse is wat verdieping van de grindbestorting opgetreden, maar het waterschap beloofde dit nauwlet tend in de gaten te houden. „Hoe eer der de Philipsdam in dit verband klaar is, hoe beter, want des te min der wordt de stroming", verklaarde hij. Dit jaar zullen de kreukelbermen worden bijgestort, want de zeewerin gen dienen zo goed mogelijk te wor den onderhouden. De griffier, de heer J. Rotte zei dat de inventarisatie van de vervuilingsbronnen het vori ge jaar is beëindigd. Hij attendeerde de vergadering erop alert te zijn op gebruik van de bestrijdingsmiddelen en dat het waterschap dient te voor komen dat dit in de sloot terecht komt. Schouw De heer Doeleman had in zijn rede voering het voorstel op tafel gelegd de schouw (het reinigen van de slo ten) naar 15 september te verplaat sen. Momenteel is het zo dat op 1 au gustus en op 31 december respektie- velijk de zomerschouw en de winter- schouw worden gehouden. Deze twee schouwen zouden samen kunnen worden gekoppeld tot één en wel op 15 september. Dit zou zoveel moge lijk machinaal moeten gebeuren. Vanuit de vergadering kwamen hiertegen enkele protesten, omdat de landbouwers op die datum in een drukke tijd zitten. Een van de vragen van de aanwezigen betrof: waar de resten van de bestrijdingsmiddelen te laten? Voorzitter Doeleman advi seerde de vraagsteller deze achter te laten op de plaatsen waar wordt gespoten. Op de vraag of er al eens onderzoek was gedaan naar de mogelijkheid van vervanging van energiekosten door het gebruik van windmolens antwoordde de heer Kloosterboer dat hiernaar nog geen direkt onder zoek had plaatsgevonden. „Als er na melijk geen wind is, moet je voldoen de energie hebben opgeslagen. Ook de PZEM houdt zich hiermee bezig". De heer J. R. H. Scheele, waarne mend hoofd van de technische dienst zei dat het gebruik van windmolens wel kan, mits ze 24 uur per dag draai en. „Windmolens zijn alleen redelijk te gebruiken bij kontinu-installa- ties", aldus de heer Scheele.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3