Schmidt koppelt vertrouwenskwestie aan banenplan Reagan over Sowjet-invloed in het Midden-Oosten Wijziging Zeeuwse verordening kwaliteitsbeheer oppervlakte wateren Stuurgroep Oosterschelde 1 i AGENDA 2 Zeeuwse ziekengeldakties FNV Zilveren vijftig guldenmunt ME-ers op woonwagenkamp Solidariteit (hier) verdeeld i 1 7 fv 1 mOMIQUE, mooi Elf UJELI1IILLEI1D Moebarak in de V.S. Zoekaktie naar vermist jongetje Terinzage tot 16 februari Jeugdsozen in het weekeinde (01110) 6551 Nieuwemodies Verschenen is het Concept - be leidsplan voor de Oosterschelde 1981 - Samenvatting, reakties en antwoor den, een lijvig stuk, dat op de vrijdag 12 februari a.s. te houden vergade ring van de Stuurgroep Oosterschel de aan de orde komt. Voor de inten ties en inzichten van het dagelijks bestuur van de Stuurgroep, is een schrijven relevant, dat het bestuur heeft doen toekomen aan de hoofddi- rektie Natuurbehoud en Openlucht recreatie i.o. van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappe lijk werk. Daarin wordt gewezen op de overweging, dat het struktuur- schema openlucht-recreatie en het concept Beleidsplan Oosterschelde ,,geen wezenlijke verschillen tonen". Gedoeld wordt op het feit dat jachthavenontwikkeling slechts zal plaats vinden in het middengebied van het Oosterscheldebekken, waaruit blijkt dat ook in het concept zeer duidelijk onderscheid wordt ge maakt tussen dat middengedeelte en de overige delen van de Oosterschel de. Zulks werd ook gesteld in het Struktuurschema Openluchtrekrea- tie; alleen in het concept wordt het wat minder expliciet gesteld. Na enkele aanpassingen zal het Struktuurschema nog beter aanslui ten bij de relatie tussen verblijfs- recreatieve ontwikkelingen en jacht havenontwikkelingen. In het Struc tuurschema wordt verder gedacht aan een of andere toeristische attrak- tie op de Neeltje Jans, maar in de kring van de Stuurgroep is men er niet zeker van of zulks méér impli ceert dan het (voorhanden zijnde) in formatiecentrum. Als dat zo zou zijn, dan moet een dergelijk recreatiepro- jekt aansluiten bij het grootschalig natuurgebied Oosterschelde en ge oriënteerd zijn op de specifieke kwa liteit van dit gebied. De Stuurgroep wil daar dus duide lijk geen danstenten en kermisca- roussels". Recreatieve uitstralingen op grote schaal naar de oostzijde van het dam vak, kunnen ook geen gena de vinden in de ogen van de Stuur groep, weshalve het voorlichtings centrum niet onbeperkt mag uit groeien. Uitstraling naar de westzij de is in het concept onbesproken ge bleven. Het is duidelijk dat de Stuurgroep geen divergenties wil zien tussen het concept en het Struktuurschema en zo die er al mochten zijn, dan moeten die worden bijgebogen. Het is een exempel van de voorzichtigheid, waarmede de Stuurgroep tewerk wil gaan, hetgeen trouwens ook blijkt uit de antwoorden op diverse bezwa ren, die in het jongste concept zijn neergelegd, waardoor verklarende verfijningen zijn aangebracht en ge poogd wordt reeds in dit stadium al of niet bestaande knelpunten te ver mijden of op te heffen. BONN. Het p/lan van de Westduit- se regering om de ekonomische be drijvigheid in de Bondsrepubliek te bevorderen ten bate van de werkge legenheid gaat 12,5 miljard mark (13,75 miljard gulden) kosten, zo heeft Bondskanselier Helmut Schmidt woensdag meegedeeld. GOES, 3-2. De Federatie Neder landse Vakbeweging in Zeeland be gint vandaag (donderdag) met pro- testakties tegen de aangekondigde ziekengeldverlaging. Vakbondsbestuurders zullen te be ginnen bij het chemisch bedrijf Hoechst in Vlissingen-Oost pamflet ten uitdelen aan de werknemers, waarin opgeroepen wordt tot akties tegen de aangekondigde maatrege len. Vrijdag gebeurt dat bij het be drijf C.P.C. in Sas van Gent. Volgens F.N.V.-distriktsbestuur- der A. Norendaal begint volgende week bij diverse bedrijven werk onderbrekingen. Op zaterdag 13 fe bruari worden er in Goes en Temeu- zen protestbijeenkomsten georgani seerd. DEN HAAG. 3-2. Staatsse- kretaris Kombrink van finan ciën heeft bij de Tweede Ka mer een wetsontwerp inge diend tot opneming in de Muntwet van een zilveren vijf- tig guldenmuntstuk. Als wetsontwerp wordt aan genomen kunnen ,.met een ze kere regelmaat als daarvoor een bijzondere aanleiding bestaat zilveren vijftiggul denstukken worden uitgege ven. Volgens het ministerie van financiën, dat dit dinsdag bekend maakte, is het de be doeling dat. in april de eerste vijftigguldenmunt wordt uit gegeven ter herdenking van de vestiging van diplomatieke be trekkingen tussen Nederland en de Verenigde Staten in 1782. BONN, 3-2. Bondskanselier Schmidt van West- Duitsland is van plan de Bondsdag te vragen zijn ver trouwen in zijn regering uit te spreken. De aanleiding daarvoor zijn de voorstellen ter bestrijding van de werkloos heid die Schmidt woensdag aan het parlement heeft voorgelegd. Schmidt stel de de pers woensdagmiddag op de hoogte van zijn plan. Advertentie STEENBERGEN. De boden onder het woonwagenkamp in het Brabant se Steenbergen is ernstig vervuild. Dit blijkt uit een onderzoek van de Chemiewinkel Utrecht, (een instel ling van de Rijksuniversiteit in de Domstad). In grondmonsters zijn gif tige fenolen, afgewerkte oliën en aro maten aangetroffen. DEURNE, 4-2. De Deurnese ge meentepolitie heeft donderdagmor gen op het regionale woonwagen kamp in deze gemeente een groot aantal ME-manschappen ingezet om bepaalde werkzaamheden mogelijk te maken. Het gaat om het verwijde ren van een aantal oude stroompalen en het herstellen van de elektrische installatie die op dit moment gevaar lijk zou zijn. Verder worden maatre gelen getroffen om te voorkomen dat woonwagenbewoners nog langer ille gaal stroom aftappen. Het gewest Helmond, de eigenares se van het kamp, had al op vrijdag 22 januari opdracht gegeven tot het uit voeren van deze werkzaamheden. Kort na de aanvang daarvan werd een verdere uitvoering door een aan tal kampbewoners verhinderd. Mon teurs en kampbeheerder werden, al dus de politie, enige tijd vastgehou den in het kantoor van de beheerder. De werkzaamheden werden toen gestaakt, nadat, opnieuw volgens de politie, een aantal bewoners openlijk bedreigingen hadden geuit. De bondskanselier zei een verzoek om stemming bij de voorzitter van de Bondsdag te hebben ingediend. Daartoe is hij gemachtigd op grond van artikel 68 uit de grondwet. Daar in staat dat tussen indiening en stem ming over de kwestie minstens 48 uur moeten verlopen, zodat de stem ming op zijn vroegst vrijdag zal plaatsvinden. Schmidt stelde voor zitter Richar Stuckler vlak voor zijn perskonferentie in kennis van zijn verzoek. Bondsdag Als het voorstel niet de absolute meerderheid (249 stemmen) haalt, kan de bondsdagvoorzitter op voor stel van de kanselier binnen 21 dagen de Bondsdag ontbinden. Dit recht vervalt zodra een meerderheid van de afgevaardigden een nieuwe kanse lier kiest. Van deze mogelijkheid maakte Schmidts voorganger, Willy Brandt in 1972 gebruik om nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. DEN HAAG, 3-2. Solidariteit heeft geen antwoord op de vraag, of het westen sankties tegen Polen moet treffen om zijn drie eisen - opheffing van de noodtoestand, vrijlating van de gevangenen en herstel van de dia loog tussen staat, kerk en Solidari teit - ingewilligd te krijgen. Hierover worden door de vakbondsmedewer kers die in het westen zijn heftige diskussies gevoerd. Stichting Het Theater vertoont in de Concertzaal: Wegens enorm succes geprolongeerd A.s. zaterdag 15.00 uur A.s. zaterdag 19.00 uur A.s. zondag 15.00 uur A.s. zondag 20.00 uur a.l. A.s. zaterdag 22.30 uur Zij was vurig.vlijtig en vaardig Momque.men heisser Schoss. JUDITH FRITSCH.PETER GARELL Filmtrust Harde porno produktie Leeftijd 18 jaar Donderdag 4 februari Zierikzee Concertzaal. SCZ Frans Halsema: ,,Is die kruk vrij". 20.00 uur. Radio-uitzending de „Slavenkas" Hilversum 2. 19.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst „Wees een zegen", Herv. Vrouwengroep. 20.00 uur. Kerkwerve Bezoek WIK Sportpalies Ahoy. Ver trek van de ring: 18.00 uur. Vrijdag 5 februari Kerkwerve Verenigingsgebouw. Feestavond „WIK". 19.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Jaarlijkse uitvoering gemengd koor „Nu met Hope". 19.30 uur. WASHINGTON, 3-2. Bij de ontvangst van de Egypti sche president Hosni Moebarak op het Witte Huis heeft de Amerikaanse president Ronald Reagan zijn zorg uit gesproken over de invloed van de Sowjet-Unie in het Midden-Oosten. Reagan zei, zonder de Sowjet-Unie bij naam te noemen, dat een „totalitaire macht", die de volkeren van Polen en Afghanistan onderdrukt, haat en kon- flikt in het Midden-Oosten aanwakkert in de hoop van de instabiliteit ge bruik te kunnen maken. De Amerikaanse president zei dat Móebarak zijn bezorgdheid over de „expansie" van deze „totalitaire macht" deelt. Hij verklaarde dat ook na de Israë- DEN HAAG. Minister Van Mierlo (van defensie) heeft de Tweede Ka mer gevraagd dringend akkoord te gaan met het verschijnen van de toe gezegde defensie-nota eerst in Sep tember van dit jaar. DEN HAAG. Het aantal politieke gevangenen in Polen bedraagt ten minste 5.000. De levensomstandighe den in de kampen waar zij worden vastgehouden zijn laatste tijd iets verbeterd, maar deze verbeteringen lijken er op gericht de kampen een meer permanent karakter te geven. lische terugtrekking uit de Sinaï moet worden gestreefd naar een rege ling van de kwestie van de Palestijn se autonomie. Volgens Reagan moe ten andere landen betrokken worden bij het vredesproces van Camp Da vid. „Hoe langdurig en moeilijk ook, het biedt de beste kans op tastbare resultaten". De Verenigde Staten willen hun rol als partner van Egyp te en Israël behouden en zp proberen een duurzame vrede in het Midden- Oosten te bereiken, aldus Reagan. Geen bases Volgens de Amerikaanse president zoeken de Verenigde Staten geen per manente militaire bases in het Midden-Oosten, maar „vragen zij om onderlinge regelingen die de veilig heid van de landen in dit gebied be vorderen". Moebarak onderstreepte dat een regeling van de kwestie van de Pa- lestijnen, die in de door Israël bezette gebieden wonen, de sleutel is voor de vrede in het Midden-Oosten. „Het recht op zelfbeschikking voor de Pa- lestijnen is de beste veiligheidsga rantie voor Israël", zo zei hij. LOSSER, 3-2. In het Duits-Neder landse grensgebied bij Overdinkel (gemeente Losser) is woensdag ver geefs gezocht naar de sinds dinsdag middag vermiste 9-jarige Jorg Schli- wy uit de Duitse grensplaats Gronau. De jongen werd voor het laatste ge zien toen hij ongeveer honderd meter over de grens aan de Nederlandse kant wegrende voor een hond. Zijn 10-jarig broertje en het evenoude vriendje die bij hem waren, renden terug naar huis. Bij de zoekaktie naar de jongen werd woensdag onder meer een helikopter van de rijkspoli tie ingezet. Duikers doorzochten de beek die stroomt in de buurt waar de jongen voor het laatst is gesigna leerd. Donderdag zal het zoeken naar de jongen zowel aan Duits als Neder landse zijde worden hervat. MIDDELBURG, 3-2. Öp de provinciale griffie, de ge meentehuizen en de kantoren van de waterschappen ligt tot en met 16 februari een voorstel ter inzage tot wijzi ging van de verordening kwaliteitsbeheer oppervlakte wateren. Gedeputeerde staten stellen provinciale staten voor de positie van de Tech nologische dienst van de Zeeuwse waterschappen tijdelijk te versterken. Deze dienst krijgt dan ten opzichte van de waterschappen meer bevoegdheden op het technisch-wetenschappelijke en chemische vlak van de bestrijding van de waterverontreiniging. Om duidelijk te kunnen maken wat er aan de hand is. is het nodig eerst een duik te nemen in de historie van de Zeeuwse waterzuivering. De Wet verontreiniging oppervlak tewateren schrijft voor dat de pro vincies verantwoordelijk zijn voor het zuiveren van het binnenwater in Nederland. Zuiveringsinstallaties Dat betekent onder andere dat er grote zuiveringsinstallaties moeten worden aangelegd en pijpleidingen en dat via vergunningen het lozen van afvalwater onder kontröle wordt gebracht. Principe van de wet is: de vervuiler betaalt. Dat betekent dat iedereen die afvalwater produceert daarvoor de portemonnaie moet trekken. En hoe meer men vervuilt, des te meer men betaalt. Dat geldt van de kleine vervuilers (de huishoudens, waarvoor een gemiddelde is vast gesteld) tot de grote, bijvoorbeeld fa brieken. De hoogte van de zuiveringsheffing in een provincie of streek hangt sa men met de omvang van de „zuive- ringstechnische werken" die nodig zijn om het afvalwater te verwerken en te reinigen. De provincie kan zelf bepalen hoe men de waterzuivering wil organise ren. Er zijn provincies die de zaak in eigen beheer hebben gehouden. Ook zijn er provincies die de water zuivering hebben opgedragen aan de waterschappen. Dit laatste is ook in Zeeland het ge val. In 1973 besloten provinciale sta ten hiertoe. Achteraf blijkt niet iedereen even tevreden te zijn over de indertijd gemaakte keuze. Van daar dat de provincie een studie heeft laten verrichten over de „bestuurlijke organisatie van het waterkwaliteitsbeheer". Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Nieuwerkerk Dorpshuis. Muziekuitvoering „O. en U". 19.30 uur. N.H.-verenigingsgebouw. Feest avond „De Nagtegaal". Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 6 februari Zierikzee Concertzaal. Film: „Joep Meloen", 15.00 uur, 19.00 uur. Film „Monique, mooi en welwillig", 22.30 uur, 18 jaar. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping Duinrand. Toneeluitvoering „de Hutspot" voor bejaarden. 14.00 uur. Renesse Dorpshuis. Jaarlijkse uitvoering fan farekorps „Luctor et Emergo". 19.30 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier, sportvereniging Brouwershaven. Vanaf 9.00 uur. Tonnenmagazijn. Grote Avond, to neelavond, P.J.Z. 19.30 uur. Zondag 7 februari Zierikzee Concertzaal, film: „Joep Meloen", 15.00 en 20.00 uur; a.l. Maandag 8 februari Zierikzee Zaal Chr. Ger. Kerk. Ledenvergade ring R.P.F.-kiesvereniging. 20.00 uur. Dinsdag 9 februari Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissievergade ring sport-, jeugd- en kulturele za ken. 19.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Kijk- en praatbij eenkomst, „Bodem Ontwatering". 14.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos Kerkwerve. 14.30 uur. Oosterland „Neffen d'Eule". Ledenvergadering „D.E.S.". Aanvang: 19.30 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee School Manhuisstraat. Kursus kunst geschiedenis Z.V.U. Aanvang 20.00 uur. School Schuurbeque Boeyestraat. Voorlichting brugklassers. 13.30 uur. Voorlichting ouders. Hoofdgebouw. 19.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Oranje-komité. 20.00 uur. Sirjansland Verenigingsgebouw. Vergadering Reformatorische Kontaktvereni- ging. 19.45 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Vergadering Interge meentelijke Planningsgroep Schou- wen-Duiveland/St. Philipsland. 19.45 uur. Donderdag 11 februari Zierikzee Bovenzaal „Huis van Nassau". Ver gadering sportraad. 19.30 uur. Burgh-Haamstede De Graaf van Haamstede. Dona teursvergadering Oranje komité Burgh-Haamstede. 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas- wedstrijden. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Vergadering „Land bouwbelang". Aanvang: 19.30 uur. Vrijdag 12 februari Zierikzee „Huis van Nassau". Vereniging van Beroepsaalvissers. 10.30 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal camping Duinrand. Uitvoering sportvereniging DFS. 19.30 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Jaaruitvoering Smalstadskoor. Aanvang: 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Feestavond Bond van Opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering „Nu met ho pe" en „Oefening en Uitspanning". Aanvang: 19.30 uur. Maandag 15 februari Zierikzee RGS, Manhuisstraat. Kursus filmen. 20,00 - 21.30 uur. „Onder de wieken". Ouderavond. Aanvang: 19.45 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 6 februari, Disko-avond, dorpshuis, 19.30 uur. Vanaf heden gesloten voor onbepaal de tijd. Brogum (Zierikzee) Vrijdag 5 februari, voorlichtings avond over drugs en alcohol n.a.v. drie films o.a. Midnight Express, 20.00 uur, toegang gratis. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. The Little Pub (Nieuwerkerk) Openingstijden: vrijdag 19.30-23.00 uur. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 't Is 'n vrimd wereltje. Dae binne d'r die gêên luus om dóód te doen; temissen dat zou je dienke, in dan in ééns binne ze vort; nae de u>in- tersport, want da's óók wi nieuwe modies. 'k Zaage d'r niks van, md me zu 't oamae wé 's achteropkieke. 'k Gloave dat 't beter zou wese, om wat achter d'and te ouwen, md ja, dae mag je nie over praete. ,,'t Gae nie van d'n erremen", zaage ze danin da's nog waer ök. Afijn, ze kaope 'n blauwe kiele, in 'n rooien broek, zette 'n musse op, doe geblokte suunen dn in dan mi d' autoo of d'n trein nae de sneeuw, in suuze md. 't Is nog mooi as ze nie mi gebroke bêènen trug komme. Zaalf êk k'r gin tied vö, want jd d'r is aol- tied nog êêl wat achteran te loapen, in vö mien oeft nie. Gee m'n md n bakje poeiersukelaode, in 'n boek bie de kachel; dan êk gin sneeuw noadig. Trouwens 'k bin 'n zomers maans. 't Kan bie wieze van spreken, nie êêt genogt weze. Mi 't lengen van de dae- gen kriek wi koerage, in 'k laet ullie md zö 'n bitje sobbedoppe in Oasten- riek. 't Is trouwens ier in daer vréét koud in d'uusen mi centrale verwaar- ming. Je zit op vusiete nog md amper an 'n kommetje koffie, in dan begin pao d an 't knopje te draoien, want 't zou zö waarm in de kaemer weze. 't Is nutuurlijk glad nie waarm, md pao dienk an de rekenienge. Ie kiek gi- nêêns of 'top zestiene of achttiene staet, in zö tegen tiene zit je te ver nikkelen van de koutue. As je d'r tuat van zeit, zaage ze: noe möt je nie loape memme" in dan komme de ver- aelen, wae of je 't waarm van kriege möt: ..Juwannes is ök van z'n vrouwe óf ê'k g'oore, in Piet van Leen in Cor- ry ang taande de viengers bi de zaek; die za d'r dus wé uutkukele". Gae je gang md. 'k Zit d'r dan aoltied md zo'n bitje vó-snot-in-vuule-butter- bie, want k'ouwe nie van praetjes. ma ondertussen, 'k nog wé gezeid: ,,je kun d' errebeiers nie mi zómd op de stoppels jaege", md ze zeie, dat t r tog iets an 't andje was; dus zoekt 't md uut. 't Is anders 'n vréét gedoe mi de be- drieven. Zó dienk je, dat ze 't goed lutgekalkuleerd in dan ivor 't 2aek- je dicht gegooid. Bie ons in Zêêland ök net as toen mi Smit <St Bolnes. In ieder geval wie 't noe overleeft, is 'n taoien. Geluiwammest zd d'r wé nie mi worre. 't Wor wi in d'andjes spieë om iederéén an waark 't aalpen. Me- schien mó m'n wi wé trug nae de schrepel, in plekke van nae de chips. Md dat zd wê nie. want wat z' uutge- vonde mó gebruukt. 'k Vinde 't goed, as t ma gin bom men binne, want dat éêle zootje kun ne ze in de gote kappe, wat mien be treft. 'k ier in daer 's uutgesloge oe 't gaet, md je wor t'r nie vee wiezer van. Mi stemmen strakjes, wort 't ök nog moelijk, want 'k gloave dat ze in de kaemer wê lang van stof md kort van aesem binne. Me zu't wê zie in óóre. Salu. SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2