Nieuwsbode-debat houdt Zierikzeese raad bezig V.V.V. heeft weer plannen voor een,Duiveland-Dag" S.G.P. Studievereniging „Schouwen-Duiveland" 4 Neem eens een proef-albonnement Gemeentebestuur nog nimmer zó verdeeld Streekbussen beter toegankelijk voor gehandikapten STREEKNIEUWS De munitietreinen Auto onder trein Gewonden bij brand Studente zonder boot Nieuwe mosselpercelen in Oosterschelde Afscheid van sekretaris J. Holm ZIERIKZEE, 18-1. Waarschijnlijk was er niemand van de Zierikzeese raadsleden, die precies wist na te vertellen hoe het kwam, maar opeens was het een feit: na vier keer stemmen bleek Zierikzee plotseling zonder mogelijkheid te zitten om berichten van de gemeente publiekelijk te maken. Onder handen was het voorstel van het kollege om de periodiek „Stadsberigten" op te heffen en de mededelingen te plaatsen in de reguliere uitgave van de Zierikzeese Nieuwsbode. En het begon allemaal zo demokratisch: elke fraktie (en soms meer dan één man) zegde zijn zegje over de deze problematiek. Tussenfase was de verwar rende stemming met schorsing van de vergadering en eindfase: een eenslui dende raad. Maar voordat het zover was Alleen de R. U.-fraktie was niet verdeeld, maar dat kan ook niet anders! De PvdA beet het spits af in dit kranten-debat De heer v.d. Wekken (PvdA) vond (en vindt) dat gekozen moet worden voor het plaatsen van berichten in een krant, met een een zo gróót mogelijke verspreiding én gratis, maar zijn fraktie was verdeeld. V.d Wekken pleitte daarom voor de Z.N.- Extra Editie. De heer Legemaate vond, dat iedere burger recht heeft op infor matie van de gemeente, schaarde zich achter het kollege-voorstel: plaatsen in Z.N. reguliere uitgave, maar vond het letter type van de krant te klein. Geen wanklank Ook R.U. woordvoerder Sprengel- meijer schaarde zich achter het kolle ge (dat op zich ook verdeeld was) maar vroeg zich (en de raad) af waarom S.B. (Stadsberigten) niet gewoon gehand haafd kon blijven, omdat er nooit een wanklank was gehoord. De V.V.D. bij monde van de heer Geleynse vond het meer een multi- ple-choice-vraag van een examen, vanwege de vier mogelijkheden A.B. C. of D.:Z.N.„gewoon", Z.N.-extra, Ons Eiland of S.B. Na wegkruising wat niet wenselijk was kwam de V.V.D. tot een keus tussen A. of B: waarbij B. als nadeel heeft dat het een „advertentieblad" is (maar gratis) en A. het voordeel goedkoper te zijn. A. dus voor de V.V.D. bb i. - v C.&.A. - De heer Sayers voerde de verwar ring nog wat op door te pleiten voor zo^el A. als C. in navolging van de provinciale voorlichting. C.D.A.-er Van den Ouden was er van overtuigd, dat alternatief A. (Z.N. „gewoon") een grote leesdichtheid heeft, maar vond dat er misschien op de redaktie be spaard kon worden en drong voorts ook aan op een groter lettertype. Wethouder De Rijke tenslotte „met alle waardering voor de regionale pers" bleef vasthouden aan zijn een- mans-enquete, waarbij hij hadjiitge- vonden dat de meerderheid va^ de Zierikzeese bevolking het zou be treuren als S.B. niet meer zou yer- schijnen. De voorzitter, loco burgemeester C. bij de Vaate zei voorts, dat bij de meningsvorming van het kollege niet had meegespeeld, of de krant gratis is maar de leesdichtheid de doorslag had gegeven. „Het kómt mog voor dat men niet geabonneerd is op de Z.N., maar een goede burger kan zich dat niet veroorloven" aldus Bij de Vaate. (pro test van de heer Asma). „Closed-Finish" In tweede instantie konstateerde v.d. Wekken, dat de verwarring nog nooit zo groot geweest was binnen het kollege én raad, en bleef vasthouden aan zijn eerste voorstel: B. Legemaate bleef bij A., Sprengelmeijer eveneens bij A., Geleynse idem A. („het ziet er naar uit dat het een „closed-finish" wordt) en Sayer bij A. plus C.^of C A). Stemming moest uitkomst bren gen. Stemming Grote verwarring alom: waar gaan we voor stemmen? Welk voorstel eerst? Na rijp beraad kwam eerst altenatief D. (S.B.) in stemming met als resultaat: •afgewezen met 13-3. Geen Stadsberig ten meer voortaan. Toen het voorstel van de heer Sayers A. plus C. dat geen steun vond in de raad: afgewezen. Ver volgens alternatief A. (het kollege voorstel) dat met 8-5 van de tafel ge veegd werd en de raad nog één moge lijkheid restte: B. (Extra Editie). Volgens de heer Asma hoefde daar niet over gestemd te worden, omdat er geen andere mogelijk meer over bleef, maar het regelement van orde vereiste wél stemming. Het onmoge lijke geschiedde toen: met 9-4 werd ook dit voorstel van tafel afgewezen, waarmee de gemmente de mogelijk heid tot publicatie van mededelingen uit handen was geslagen. Schorsing en een glas jus 'd orange brachten verkoeling, van de verhitte gemoederen. De heer Sayers was be reid zijn eerder ingenomen standpunt te herzien en te switchen naar A. de heer Groen; „er moet een keus ge maakt worden" ook A. HET kompromis Legemaate vond hét kompromis van de avond: A.met een proeftijd van een jaar. Geleynse had al A. gezegd, zodat de voorzitter het nieuwe voor stel A. voor één jaar niet eens en stemming behoefde te brengen. met algemene stemmen werd be sloten, dat de mededelingen van de gemeente Zierikzee op proef zullen worden geplaast in de Zierikzeese Nieuwsbode reguliere uitgave. De raad had er bijna een uur voor nodig om zover te komen Bussen van het streekvervoer wor den beter toegankelijk voor gehandi kapten en bejaarden. De bussen krijgen steunen en hand grepen bij de instap. De middensteun bij de in- en uitstap vervalt of wordt verplaatst. Om de toegankelijkheid voor slechtzienden te verbeteren worden felgekleurde strips aange bracht op de treden en stangen. Ook zullen de bussen worden voor zien van een aangepaste stoel voor li chamelijk gehandicapten. Deze voor zieningen worden in eerste instantie aangebracht bij de nieuw aan te schaffen bussen. Onderzocht wordt nog of het mogelijk is de voorzienin- gen ook aan te. brengen in de busseir die al in gebruik Zijn. Yciv Een en ander schrijft.jmjpster Zee- valking (verkeer êrï*"Waterstaat) aan de samenwerkende streekvervoerbe- drijven. BRUINISSE Handtefceningenaktie voor Joden in Sowjet-Unie Op dé balie van het gemeentehuis van Bruinisse ligt sinds gisteren, maandag 18 januari, een handteke ningenlijst met bijbehorende petitie wélke door iedereen ondertekend kan worden die zich het lot van de Jo den in Rusland aantrekt. Het initiatief van deze aktie gaat uit van het solidariteitskomité voor Joden in de SowjeLÜnie (voorzitter rabbijn A. Sofetendbrp) en de stich ting tot steun aan Joden in Arabische en Öosteuropese landen (voorzitter ds. J. 'Littooy). Doel is'om 1 miljoen handtekenin gen te verzamelen in de hoop dat deze aktie werkelijk verlichting zal bren gen in de zo wanhopige situatie van Joden en niet-Joden in de Sowjet- Unie. Bekend is dat de Sowjet-auto- riteiten gevoelig zijn voor de publie ke opinie, wanneer deze zo massaal en eensgezind tot uitdrukking wor den gebracht. Deze aktie heeft reeds een verheugend grote steun uit vele geledingen van de bevolking ontvan gen, zoals de vakbonden, de onder wijsbonden, scholen, politieke parti jen etc. Ook de kerken (protestantse en katholieke) hebben zich achter het doel van de aktie gesteld. Het kollege van burgemeester en UTRECHT. Als er voor 15 maart geen oplossing wordt gevonden voor de financiële problemen bij het Holec-concern wil de raad van bestuur de produktie van grote transformatoren in de fabriek in Nij megen onmiddellijk stoppen. Dat zou ontslag betekenen voor 600 van de 700 werknemers. DWINGELOO. Er is sinds 1962 ruim zes honderd hectare heideveld in Drenthe verdwenen. Dit is ge- konstateerd door R. de Leeuw, dis- triktsbeheerder van de Landelijke Vereniging voor Behoud van Natuur monumenten. DEVENTER, 18-1. Even na één uur in de nacht van maandag op dinsdag hebben ongeveer 90 tot 100 mensen de spoorlijn bij Deventer geblok keerd. Ze zijn op de rails gaan zitten, zodat de aankomende munitietrein moest stoppen. De trein was juist het station van Deventer gepasseerd. De mensen zitten man-aan-man. De voorsten hebben fakkels bij zich. De politie is ter plaatse wel aanwe zig, maar treedt nog niet op, aldus een woordvoerder van de Deventer politie. Zoals bekend moeten de Spoorwegen eerst een verzoek tot de gemeente richten om op te treden. UTRECHT, 18-1. Maandag rond kwart over twaalf is op een met auto matische knipperlichten beveiligde overweg vlak bij de stad Groningen een auto onder een passerende trein terecht gekomen. Volgens een woord voerder van de NS is daarbij een do de te betreuren. De identiteit van het slachtoffer is nog niet bekend, aldus de politie Groningen. Het treinver keer tussen Groningen en Assen werd als gevolg van de aanrijding in beide richtingen gestremd. NIEUWERKERK, 19-1. Het garage-winkelpand aan de Oude Noordstraat is weer volop in gebruik. Zaterdag werd het pand heropend. De nieuwe eige naar. de heer D. van der Linde zet het bedrijf voort onder de naam Garage Ridomet onderhoud en reparaties aan alle merken auto's. Verder vindt men in de winkel een uitgebreid assortiment accessoires en onderdelen. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Tevens verzoekt hij de bedrijven in deze brief om bij hun opleiding en be geleiding van de chauffeurs grotere aandacht te schenken aan het rijge drag, omdat uit onderzoek gebleken is, dat de rijstijl van de chauffeur dikwijls een bron van klachten is. wethouders van Den Haag heeft het initiatief genomen om de handteke ningenlijsten op het Stadhuis ter on dertekening beschikbaar te leggen. Na o.a. Utrecht, Breda en Nijkerk heeft Bruinisse dit nu ook gedaan. Vaarroutes goed bevaarbaar De doorgaande vaarroutes in Zee land zijn, voor schepen van 100 pk en sterker, goed te bevaren, al komt hier en daar nog papperig drijfijs voor. De zgn. blinde betonning (zonder lichten) is nog niet geheel betrouw baar. De gasboeien, waar vrijdag jl. een begin mee werd gemaakt om ze op te nemen, zijn door de tonnenleg- gers „Delfshaven" en „Krammer" van het Loodswezen, weer terugge legd. Ook de enige partikuliere ton- nenlegger in Nederland, de „Greve- lingen" van De Ronde, verleende zijn medewerking hier aan. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HAARLEM. De provinciale staten van Noord-Holland hebben besloten tot het verstrekken van lening van 951.000 gulden aan de Nederlandse Scheepsbouwmaatschappij BV te Amsterdam. WEERT. Een aantal zelfbedie ningszaken in de Weerter binnenstad neemt deze week winkelwagentjes in gebruik die zijn uitgerust met een muntslot. De klant moet een gulden in het slot stoppen om een wagentje te kunnen gebruiken. Als het wa gentje wordt weggezet krijgt de klant zijn gulden terug. DEN HAAG. Dr. J. Bartels, oud-lid van de raad van bestuur van het Ogem-koncern, heeft bij de hoofdof ficier van justitie in Den Haag een klacht ingediend tegen drs. J. Boersma, tot najaar 1981 lid van de raad van bestuur van dit koncern. Bartels heeft dit het ANP laten we ten. VLAARDINGEN. Een groep oud- medewerkers van het Vlaardingse Jongeren Advies Centrum (JAC) die vorige week een nieuwe organisatie voor alternatieve hulp heeft opge richt heeft het kantoor van het JAC bezet. DEN HAAG. Het voorontwerp van wet gelijke behandeling is in strijd met de Grondwet, met name met de vrijheid van godsdienst en die van onderwijs. Dit heeft het Landelijk Verband van Gereformeerde School verenigingen (LVGS) aan minister Van der Louw van c.r.m. geschreven. LEEUWARDEN. De Friese zieken huizen hebben het voorbije (schaats)- weekeinde zeker 270 gebroken pol sen moeten behandelen. Meer dan tien mensen moesten worden opgeno men met gekompliceerde been- of armbreuken of een hersenschudding. ZEIST. De Nederlandse Vereniging tot bescherming van vogels heeft in een telegram aan minister De Koning van landbouw en visserij verzocht de jacht op waterwild en snippen te sluiten. RAAMSDONKSVEER. Inbrekers hebben geschoten op een patrouille van de rijkspoliie toen die na een stil alarm de daders betrapte. Eén van de rijkspolitiemensen is licht gewond, maar kon nog wel terugschieten. HARDERWIJK, 18-1. Twee Marok kanen van respectievelijk 47 en 49 jaar zijn maandagmorgen met been letsel in het ziekenhuis opgenomen nadat zij, de een uit een raam en de ander van een trap van de brandende bovenverdieping van hun pension aan de Bruggestraat naar beneden sprongen. Een van hen liep een been breuk op. Volgens de politie konden de 18 overige bewoners van het pen sion het pand ongedeerd verlaten. Zij zijn door de Vreemdelingendienst el ders in Harderwijk ondergebracht. De bovenverdieping brandde geheel uit. De schade wordt geschat op en kele tienduizenden guldens. De oor zaak van de brand is onbekend. HAARLEM, 18-1. De 31-jarige Haarlemse rechtenstudente Ingrid Baks zal het zonder haar woonboot moeten stellen totdat de dooi goed en wel is doorgezet. De studente, die dakloos is sinds de Haarlemse auto riteiten vorige week haar schip wegsleepten wegens het ontbreken van de vereiste vergunningen, had een kort geding aangespannen om de boot onmiddellijk terug te krijgen. De Haarlemse rechtbank stelde haar echter maandag in het ongelijk. MOSKOU. Laag moreel van het personeel, slecht onderhoud en ge brek aan medewerking van de zijde van de politie zijn de redenen die zijn aangevoerd voor het volledig falen van het stads- en tramverkeer in Sowjetrussische steden tijdens een koudegolf in de maand januari. De kantkloskring Schouwen-Duiveland exposeert in het gemeentehuis te Bruinisse werkstukken van de eigen leden. De tentoonstelling is maandag ochtend begonnen en duurt tot 15 maart.-JBelang stellenden kunnen in de och tenduren de fraaie werkstukken bekijken. De expositie is op de maandagen ook 's middags geopend en blijft zaterdags en zondags gesloten. (Foto: Zierijczeesche Nieuwsbode) NIEUWERKERK, 15-1. De Staatkundig Gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" kwam in vergadering bijeen te Nieuwerkerk. Spre ker op deze avond was de heer T. van Oostenbrugge uit Bruinisse. Hij sprak over het onderwerp „Artikel 36 van de Nederlandse Geloofsbelijdenis". De vergadering werd geleid door de voorzitter de heer I. de Waal uit Oosterland. Hij las bij de opening van de vergadering - in verband met het onderwerp - Romeinen 13 voor. Artikel 36 algemeen „Artikel 36 maakt deel uit van de Nederlandse Geloofsbelijdenis, die opgesteld is door Guido de Brés in het jaar 1561. Deze Geloofsbelijdenis is samen met een begeleidend protest tegen de vervolging opgedragen aan de koning van Spanje. Het doel was koning Philips II te overtuigen, dat de godsdienst die de Calvinisten be leden, geen aanleiding kon geven om hen te beschuldigen van misdaden, die hen ten laste gelegd werden. Gui do de Brés heeft deze geloofsbelijde- BRUSSEL. De Europese Kommis sie (het dagelijks bestuur van de EG) zal niet eerder dan in de loop van vol gende week haar prijsvoorstellen voor het nieuwe landbouwbeleid voor het seizoen '82-'83 bekendma ken. BRUINISSE, 18-1. Aansluitend op het betoog dat verleden week in de vaste Commissie voor de Visserij van de Zeeuwse Staten, door de heer W. Okkerse werd gehouden, heeft don derdag 14 januari een delegatie van Zevibel een vaartocht over de Oosterschelde gemaakt. Op verschillende plaatsen werden proeven genomen, (grondmonsters bekeken) om na te gaan of niet nieu we mosselpercelen in de Oosterschel de kunnen worden aangelegd. De tocht werd ondernomen met de Bru 24 van de firma Hoogerheide- Elenbaas. Punten waar een onder zoek werd ingesteld waren onder meer „Vuilbaart", „De Hammen" en een punt in de nabijheid van de Neeltje Jans. De uitslag was vrij po sitief. nis met de dood moeten bekopen want op 31 mei 1567 werd hij opge hangen", aldus de heer Van Oosten- brugge. De inhoud Artikel 36 belijdt dat de overheid een instelling van God is. De over heid regeert bij de gratie Gods. Zij is geroepen tot handhaving van de eer van God. Artikel 36 belijdt tevens de oorzaak van het instellen van de overheid: „de verdorvenheid van het menselijke geslacht". De overheid is dus een genadige instelling van God, vanwege de zonden door God in gesteld. De overheid heeft een tweeërlei ambt, op staatkundig ge bied en met betrekking tot de kerk en haar openbaring. De overheid moet zich bij wetgeving, bestuur en rechtspraak laten leiden door Gods woord. Alleen dan wordt het doel van het instellen van de overheid verwezenlijkt, namelijk het zoeken van het welzijn van de onderdanen op alle terreinen van het leven. Het ambt van de overheid in be trekking tot de kerk houdt dat in dat de overheid op het publieke erf te waken heeft voor de eer van God en alle openbare ontering moet straffen. De inleider stond nog stil bij de be kende 21 woorden: „om te weren en uit te roeien alle afgoderij en valse godsdienst, om het rijk van de anti christ te gronde te werpen", die op de Gereformeerde synode in 1905 wer den geschrapt. In deze tijd Politiek bedrijven vanuit artikel 36 in deze tijd is een moeilijke zaak. De overheid stelt wetten en regels vast die indruisen tegen Gods Woord en wet. Enerzijds moet een raadslid zich richten naar de landswetten, die hem in een richting dwingt, welke hij anderzijds krachtens beginsel niet mag gaan. Er blijft dan vaak geen an dere weg open dan het getuigen. Er is een spanningsveld tussen Gods wet en de landelijke wet. Wil men Gods wet handhaven dan staat men vaak alleen. Tenslottebesloot de heer Van Oostenbrugge zijn inleiding met een citaat van Groen van Prinsteren: „ik blijf liever gans alleen, dan met hen op te trekken, die geen betrouwbare krijgers waren in de strijd". OUWERKERK, 18-1. Mits gerekend kan worden op voldoende medewerking van de plaatselijke verenigin gen zal ook dit jaar weer een zogenaamde „Duiveland Dag" worden gehouden. Het ligt in de bedoeling dit eve nement, zowel voor toeristen als eigen bevolking, te la ten plaatsvinden op zaterdag 26 juni. Dit kwam maandagavond aan de orde tijdens de jaarvergadering van de V.V.V. Duiveland in restaurant „De Vierbannen" te Ouwerkerk. De plannen voor deze Duiveland-Dag moeten uiteraard nog nader worden uitgwerkt. In Oosterland zullen de aktivitei- ten voornamelijk gericht zijn op het landbouwgebeuren, terwijl in Ou werkerk vooral watersport-akti viteiten georganiseerd zullen wor den. Het bestuur van V.V.V.- Duiveland hoopt, wat dat laatste be treft op de medewerking van Staats bosbeheer. Bedrag V.V.V. Tijdens zijn openingswoord van de ze matige bezochte jaarvergadering wees voorzitter W. Bolijn op het be lang van het V.V.V.-werk, vooral ge zien in het licht van de verslechteren de ekonomie. Hij was van mening, dat Schouwen-Duiveland het toch voor een groot deel van het toerisme moet hebben. Verder deelde de voor zitter mede, dat het niet meevalt het bestuur van de V.V.V.-Duiveland voltallig te krijgen. Zo kon ook voorshands de vakante funktie van sekre-taris niet worden opgevuld. De leemte in het bestuur ontstond maandagavond voor het vertrek van de huidige sekretaris de heer J. Holm, die zich na een periode van 22 jaar niet meer herkiesbaar stelde. De voorzitter noemde de heer Holm een zeer deskundig bestuurs lid, die van het V.V.V.-werk vrijwel alles afweet. De heer Bolijn vreesde derhalve dat het moeilijk zal worden een vervanger te vinden voor de af scheidnemende sekretaris. Als dank voor zijn inzet kreeg de heer Holm uit handen van de voorzitter het boek „Zeeland in Vogelvlucht" aan geboden. Mevrouw Holm-Schaap mocht een mooi boeket in ontvangst nemen. Dank gemeentebestuur Dankwoorden namens het voltalli ge aanwezige gemeentebestuur wer den gesproken door burgemeester J. van Bommel, die zijn woorden on-1 derstreepte met het aanbieden van I een fraai bloemstuk. Namens de middenstandsvereni gingen in Oosterland en Nieuwer kerk kreeg de heer Holm een boeken-' bon overhandigd door de heer De Feiter. Tijdens zijn afscheidswoord richtte de sekretaris vooral zijn dank tot het gemeentebestuur voor de jarenlange ondersteuning bij zijn werk. Hij her innerde aan de tijd, dat vaak mid denin de nacht naar het gemeente huis werd gebeld om „ein Zimmer zu bekommen". Het antwoord was dan steevast: „Nummer driezehnhunderd anrufen". De heer Holm verwees verder naar de financiële belangen, die met de re- kreatie gemoeid zijn en noemde in dit verband het inmiddels op gang gekomen initiatief tussen een groep horeca-ondernemers en de Streek V.V.V. om meer voordeel te kunnen behalen van het talrijke bezoek aan de Oosterschelde werken. Hij was van mening, dat gezien de ekonomische voordelen van de re- kreatie, de gemeente Duiveland nog wel wat meer verblijfseenheden zou mogen krijgen. Hij besloot met te zeggen het V.V.V.-werk altijd met veel plezier te hebben gedaan. Tijdens de bestuursvergadering bleef, zoals gezegd, de funktie van se kretaris vakant. Voorzitter Bolijn werd herkozen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4