Hoe het toeging op de dag van de staat van beleg AGENDA BREDE MAATSCHAPPELIJKE DISKUSSIE Drugsvangst te Sydney De Poolse waarheid De Sinaï- vredesmacht Treinongeluk in Frankrijk Aardbeving in Griekenland Gevonden buit ging op aan auto's en vakantie De voedselhulp aan Polen EEG-landbouw- politiek: f 85 miljard Van Agt weer thuis V.S.-troepen weg uit Europa? (01110) 6551 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE BONNEN 2 Oorspronkelijk was voor de brede maatschappelijke energie-diskussie een bedrag van 13 miljoen gereser veerd, maar het brein achter die dis- kussie wees er de minister op, dat het bedrag veel te laag was, waarop de bewindsman het bedrag verhoogde tot 25 miljoen, hetgeen wel als een geste kan worden aangemerkt. Ge vraagd door betrokkenen evenwel was 37 miljoen. Een kolossaal be drag. Laatste nieuws is nu dat de leiders van de diskussie de aangeboden 25 miljoen niet voldoende vinden, zich verder nog wel willen verdiepen in het energievraagstuk, maar - door het verschil van 12 miljoen - de bre de diskussie niet willen laten door gaan. Een soort dreigement, waar meelevend Nederland toch wel van op zal kijken. Er is vrijwel immers geen belangrijke zaak, op welk bestuurlijk vlak ook, meer aan de or de of een kompromis-oplossing biedt uitkomst, moet wel uitkomst bieden, want het optimale is niet meer haal baar, in verband met de noodzake lijk bezuinigingen. Een brede maatschappelijke dis kussie is feitelijk een experiment en het lijkt toch hoogstwaarschijnlijk dat met een royaal bedrag van 25 miljoen een mogelijkheid wordt ge schapen in grote lijnen zo'n diskussie voor elkaar te krijgen en daardoor de nodige kennis boven tafel te krijgen. Men is in de kring van betrokkenen blijkbaar van mening, dat het .on derste uit de kan" de hoogste wijs heid is en dat hoeft niet want het fi nanciële lid dreigt daardoor op de neus te vallen en dan is er helemaal geen diskussie meer. Het komt de leek onbegrijpelijk voor dat een ge nereus bod van de minister niet geak- septeerd is. Een zekere sportiviteit zou ook op dit terrein moeten bestaan. Gezegd kan toch worden: „we hadden liever maar we doen het er mee en pogen binnen de financiële normen te blijven". Zo is het dus niet. Men wil het wel doen, maar dan met principieel snijden in het programma, d.w.z. zonder de dis kussie, waar het nu juist om moet gaan. We vinden dit een kwalijk voor beeld voor provincies en gemeenten, die allerlei beperkingen worden op gelegd. Zij hebben niets of niet veel te weigeren, maar moeten gewoon roeien met de riemen die ze hebben. Als die kort of korter zijn uitgeval len, roeien ze toch en daarom mar cheert het in talrijke gemeente nog vrij behoorlijk, hoewel de fianciële druk op de ketel hoog is. Het boven genoemde voorbeeld voor ogen, vraag je je soms toch af. „We doen het niet, als we niet Het lijkt op chantage. SYDNEY, 18-1. De Australische douane heeft maandag op het vlieg veld van Sydney de hand gelegd op een partij van negen kg heroïne van prima kwaliteit. De waarde ervan wordt geschat op bijna dertig mil joen gulden. Het is de grootste drug- vondst die ooit in Australië is ge daan, aldus de politie. De heroïne zat als plakken verbor gen in de dubbele bodem van een kof fer. In verband met de vangst zijn twee Thailanders die met een vlieg tuig uit Bangkok arriveerde, gear resteerd. PARIJS, 18-1. Op 13 december, de dag van de afkondi ging van de staat van beleg in Polen, zijn 10.000 a 15.000 Polen gearresteerd en geïnterneerd. In de daarop volgende dagen zijn nog 10.000 mensen aangehouden wegens verspreiding van pamfletten, oproepen tot staking of het houden van verbo den bijeenkomsten. Dit is vernomen in kringen in de omgeving van de onaf hankelijke vakbond Solidariteit en religieuze kringen in Polen. Deze infor maties hebben maandag Parijs bereikt. SCHIPHOL, 18-1. De voorzitter van de vaste Tweede-Kamerkommis sie voor defensie, Harry van den Bergh (PvdA), vindt dat de regering, vooruitlopend op de later dit jaar uit te brengen defensienota, snel een beslissing moet nemen over de vor ming van een speciale VN- vredesmacht en dat de Tweede Ka mer die beslissing bij voorrang moet behandelen. DIJON, 18-1. Bij een botsing tussen een goederentrein en een bedrijfsbus- je bij Gevrey-Chambertin bij het Franse Dijon zijn maandag vier do den gevallen en vijf gewonden. De slachtoffers waren onderhoudsarbei- ders van de spoorwegen. De botsing deed zich voor op een spoorwegovergang. Het busje werd totaal vernield, waarna brokstukken nog enige meters werden mee gesleurd, aldus de politie. ATHENE, 18-1. In Griekenland heeft zich maandagavond tegen half tien een aardbeving voorgedaan. De aardbeving had een sterkte van 6,8 op de schaal van Richter. Over even tuele slachtoffers en schade is nog niets bekend. Het epicentrum lag 210 kilometer ten noord-oosten van de hoofdstad Athene in zee, vlak bij het eiland Limnos. De beving was in het grootste deel van het land voelbaar: rid Volgens bronnen in de omgeving van medische kringen zijn bij de bot singen tussen militie en mijnwerkers in het distrikt van Wieczorek 17 do den onder de mijnwerkers gevallen. In dat distrikt ligt de,mijn van Wujek waar naar de autoriteiten meedeel den 11 mijnwerkers omkwamen. „Siberië-expres" in V.S. WASHINGTON, 18-1. De Verenigde Staten worden sinds een week geteisterd door wat men er de Siberië-expres" noemt - een golf van sneeuwstormen van polaire oorsprong die de tem peratuur hebben doen dalen en het noorden en oosten hebben dichtgevroren. Volgens een voorlopige ba lans hebben 263 Amerikanen als gevolg van de kou sinds een week het leven verloren. In Embarras in Minnesota zakte de thermometer van het weerkundige station tot 43 graden Celsius onder nul. Men verwachtte dat de daling zou doorgaan tot —50 graden. In Washington, waar het 20 graden vroor, bevroor het ademhalingsapparaat van een duiker van het leger die in het water van de rivier de Poto mac zocht naar slachtoffers van de vliegramp van vorige i week woensdag. Terwijl het noorden en de oostkust van de Verenigde Sta- ten begraven liggen onder ijs, zoals in Minnesota, of onder de 1 sneeuw, zoals Chicago (—30) en New York (—18), houden orka- nen die zijn gegroeid uit war- j me winden in de canyons huis in Boulder en Denver in Colo- rado en in Wyoming, waar de vliegvelden zijn gesloten. De windstoten bereikten sterkten van 200 km/u. UTRECHT, 18-1. Twee Utrechters die door stom geluk de buit van een roofoverval vonden waar de dader hem had begraven, hebben het hele bedrag - 37.000 gulden - opgemaakt aan dure auto's en vakantie. De politie kon de mannen vorige week donderdag aanhouden, maat het geld was tot de laatste cent ver dwenen. De overvaller zelf was al op de dag dat hij een Utrechts postkan toor van het geld had beroofd door de politie aangehouden. Op 24 september had de man, door een grote schuldenlast gekweld, één van de laatste onbeveiligde Utrecht se postkantoren overvallen. Onder bedreiging met een pistool had het personeel hem de inhoud van de kluis overhandigd, waarna de man in zijn auto verdween. Getuigen noteer den echter het kentekennummer, zo dat hij nog dezelfde dag thuis kon worden aangehouden. Publiek Doordat radio-amateurs de achter volging op de politie-radio hadden gevolgd stroomde het publiek toe toen de politie de overvaller kwam inrekenen. Onder hen was een 25- jarige Utrechter, die later met een vriend op de plaats van het gebeuren terugkwam om de buit te gaan zoe ken. Onder het balkon van de flat waar de overvaller woonde vonden ze een tas met daarin het wapen en de 37.000 gulden. De politie kwam de mannen op het spoor toen het opviel dat één van hen plotseling rondreed in een grote Amerikaanse auto. De ander was met zijn deel van de buit naar Portu gal vertrokken en na drie weken blut teruggekomen. De twee hebben zich in 1981 ook op grote schaal bezigge houden met het verzilveren van gestolen cheques die ze van heroïne- verslaafden kochten. In het gebied van Katowice, in Si- lezië, werden in de eerste dagen van de staat van beleg 350 Polen gear resteerd. Daartoe behoorden 55 leden van de leiding van Solidariteit in die stad. Een lid van het presidium was op 12 december in het ondergrondse gegaan. Hij had de fondsen van Solidariteit van het betrokken gebied, 80 miljoen Zloty, kunnen meenemen. De arrestaties zouden over het al gemeen genomen zonder politiege- weld. Eén kring in de omgeving van medische bronnen zei echter te me nen dat de militieleden, voor de bot singen met de mijnwerkers Wieczo rek en Giszowiec, onder verdoving optraden, „en dat betrof niet alleen wodka". Sprong uit het raam In het gebied van Giszowiec, ach tervolgden de militieleden jonge ar beiders in de huizen in de buurt van de mijnen. Achttien arbeiders waren uit ramen op de eerste of tweede ver dieping gesprongen. „Men weet nog niet hoe het met hen afgelopen is". Volgens een van de ouders van een militielid hadden vooral jongeren van tussen de 20 en 30 jaar enkele maanden voor de afkondiging van de staat van beleg een intensieve psy chologische training op basis van films ondergaan om hen voor te be reiden op „heftige botsingen met de bevolking of de arbeiders". WASHINGTON, 18-1. Pressler, die in de Amerikaanse senaat voorzitter is van de subkommissie, „Voedsel voor vrede", zei dag de Poolse bis schip Glem met betrekking tot voed selhulp uit het buitenland gevraagd had deze voort te zetten. Hij zou bang zijn dat honger zal leiden tot moei lijkheden, zo verklaarde de senator. Hij merkte ten slotte op dat de aarts bisschop grote hoop heeft gevestigd op de rede die Jaruzelski volgende week tot het Poolse parlement zal houden. BRUSSEL, 18-1. De Europese land bouwpolitiek heeft vorig jaar 85 mil jard gulden opgeslokt. Dit bedrag beslaag 67 procent van de Europese begroting. De landbouwprijzen zijn vorig jaar met elf procent gestegen, maar ook de kosten bleven toene men. Het gemiddelde reële inkomen van de „Europese" boer daalde op nieuw, zij het niet veel. Volgens gegevens, die de Europese Commissie maandag in Brussel vrij gaf, konden het afgelopen jaar de uit geven sterk worden afgeremd. De Europese Commissie wijt dat aan een strenge beheersing van de uitgaven, de kostenbijdrage van de producen ten en de bijzondere gunstige kon- junktuursituatie. Het ligt wel in de lijn der verwachtingen dat de uitga ven dit jaar sneller zullen stijgen. „Dat komt door de toetreding van Griekenland tot de gemeenschap", zo zegt de kommissie in haar jaar verslag. BRUINISSE. Uitwijken voor een overstekende vogel werd oorzaak van een aanrijding tegen een lichtmast op de Ure- velingendam. De auto van M. A. R. uit Dreischor werd totaal vernield. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) SCHIPHOL, 18-1. Op Schiphol zijn maandagavond premier Van Agt en zijn echtgenote teruggekeerd van hun vakantie, die zij door hebben ge bracht op het Portugese eiland Ma deira. Van Agt en zijn vrouw waren op 4 januari naar hun vakantie bestemming vertrokken nadat de premier enkele weken in het zieken huis had doorgebracht. Op Schiphol was hij niet bereid op vragen van journalisten in te gaan. Hij volstond met de mededeling dat hij over enke le dagen zijn werkzaamheden zal her vatten. BONN, 18-1. De Amerikaanse am bassadeur in Bonn, Arthur Burns, heeft opnieuw gewaarschuwd voor het gevaar dat de Amerikaanse troe pen uit Europa worden teruggetrok ken. In een vraaggesprek met het so- ciaaldemokratische weekblad „Vor- waerts" zei Burns dat het raadzaam is „erop voorbereid te zijn dat zo'n punt bereikt zou kunnen worden". In een voordracht in december had de ambassadeur verklaard dat de Amerikaanse troepen worden terug getrokken „als ze hier niet meer wel kom zijn". Hij reageerde op „anti- Amerikaanse tendenzen" in de Duit se Bondsrepubliek. Terugtrekking van de Amerikaanse militairen zou voor de hele vrije wereld „een ramp" zijn, zo zei Burns. Heden - dinsdag 19 januari - viert H.K.H. prinses Margriet haar 39ste jaardag. Dinsdag 19 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kreatie- ve Vormingsserie. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Zaal Geref. Kerk. NCVB bijeen komst. 19.45 uur. Renesse Hotel het Wapen van Zeeland. Alge mene ledenvergadering T.V. Scelve- ringhe. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Streekfederatie P.v.d.A. 20.00 uur. Woensdag 20 januari Zierikzee Poppentheater „Al te Klein" (St. Do- musstraat 24). Poppenspel „Wolkje Wit". 14.30 uur. School Manhuisstraat. Kursus kunst- schilderen Z.V.U. Aanvang: 20.00 uur. Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Afd. N.C.V.B. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering Afd. Duiveland Plattelandsvrouwen- bbnd. 19.30 üui\ Nieuwer kerk Zaal Ger. Kerk, Badhuisstraat. Ver gadering Maria-Martha". Aanvang: 19.45 uur. Donderdag 21 januari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 uur. Herv. Verenigingsgebouw. Herv. Vrouwengroep. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis. Algemene bestuursverga dering vrouwenraad Westerschou- wen. 14.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Spelmiddag Bond voor ouderen. 14.30 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB bijeenkomst. 19.45 uur. Vrijdag 22 januari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 Burgh-Haamstede Kantine camping „Duinrand". Uit voering Kon. muziekgezelschap „Witte van Haemstede". 19.30 uur. Ger. Kerk. Dia-avond Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plant kunde. 20.00 uur. Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Oosterland Cafétaria „Neffen d'Eule". Oranje vereniging. 19.30 uur. „Durps'uus". Internationale dui- venshow P.V. Gevleugelde Vrienden. 19.00 - 24.00 uur. Zaterdag 23 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Postzegelbeurs. 10.00 - 16.00 uur. Dreischor Gaanderse weg 9. Bezoek aan orchi- deeënkwekerij. Koninklijke Maat schappij Tuinbouw en Plantkunde 14.00 uur. Bruinisse „Durps'uus". Internationale dui- venshow P.V. Gevleugelde Vrienden. 13.30 - 22.30 uur. Zondag 24 januari Zierikzee Bar Mirabelle. Optreden Maarten Bruynes. 15.00 - 18.00 uur. Maandag 25 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering KNVB, afd. Zeeland zaalvoetbal. 20.00 uur. Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 uur. Z.W.N.-station. Vertrek exkursie Plattelands vrouwenbond afd. Schouwen. 13.45 uur. Dinsdag 26 januari Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Ger. Kerk. Demon stratie/voorlichting huidverzorging. 20.00 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kantine, sportpark „Het Springer". Vergadering Schouwen-Duivelandse voetbalverenigingen. 19.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee School Manhuisstraat. Kursus kunst schilderen Z.V.U. Aanvang: 20.00 uur. Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 uur. „De Zeeuwsche Herberghe". V.O.O. 20.00 uur. Donderdag 28 januari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 Vrijdag 29 januari Zierikzee Vierschaar stadhuis. Tentoonstelling Provinciale Waterstaat. 09.00 - 17.00 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396,(01110)3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur f Treurig hoe vergeetachtig een mens kan zijn en een geringe goed maker" is het maar openlijk te be kennen. Enfin, er lag thuü nog een stapeltje, zoals er soms wel tapeltjes zijn; papieren natuurlijk en die moesten nu maar eens opgeruimd. Komen er twee platenbonnen tevoor schijn, ieder nog keurig in riet fleuri ge zakje, dat voor die doeleinden worden gebruikt. Even een (stil) hoeravoor dege nen, die destijds - lang geleden al - de ze bonnen schonken en nog een (weer stil) hoera" voor de platenmaat schappij, die, met vooruitziende blik, op de bon(nen) heeft liten druk ken „dat ze onbeperkt geldig zijn". Toen geen gras meer laten groeien over deze - op zich luxueuze - affaire en snel naar de ..muziekzeak". Daar valt men van de ene verbazing in de andere en van de ene keuzemogelijk heid in de ander. Wie tet oren weet wat hij/zij gaat kiezen is natuurlijk een bevoorrecht mens, maar de wille keurig binnenstapper hjee/t door gaans niet zulke omlijnde plannen. Wie met enige haast de bajkken door neemt, komt voor onoverkomelijke moeilijkheden. Beter is ken willige bak te kiezen en daarbij tk blijven en dan wel die die bak goed doorspitten natuurlijk. Wat het werd? Maastricht spreekt aan en niet alleen om de St. Servaes- kerk (met delen uit de 6e eëuw), maar in de groeven van een! plaat de Maastrichter Staar, het imponerende mannenkoor uit het zuidefi, hier met een keus uit. „Evergreens" zeg maar: kerkelijk en wereldlijk/, met als krent in de pap enkele Russische lie deren, diep, donker, sonoor. Vrij regelmatig worden in de Lau- renskerk te Rotterdam zanguitvoe ringen gegeven. De aanwèzigen zin gen verschillende liederen en in het vokale totaal treedt ook een koor op. Dat staat allemaal op een (andere) plaat, waarop bij vóór en tussenspe len het hoofd- en zijorgel beurtelings zijn te horen. Met nog een paar gulden bovenop de bonnen was er nog een Mozart- plaat, waarop het Divertimento in D- groot, dat (muziek biedt (soms) op zienbarende samentreffers) zaterdag werd gespeeld door het Zuid-West- duitse Kamerorkest. Met zoveel schoonheid onder de arm naar huis. groeit het besef hoe dom het was, de bonnenzakjes bij de stapel te laten liggen. Ik zal dat nooit meer doen. Met boe ken bonnen trouwens was zo'n honoreringsaktie niet geslaagd, want die bonnen zijn aan een datum gebonden, maar - zover zonder zoe ken te konstateren - er zitten geen boeken bonnen meer tussen andere stapeltjes. Een poos geleden alweer had ik een algemene geschenkbon" met een landelijke authenticiteit. Nergens was hij inruilbaar zo scheen het. maar wél in Vlissingen. De bon was anderhalf jaar verlopen, maar de cassière - de schat - keek niet naar de datum. Aardig toch! SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2