dounloo b.u. bezuinigings- Niet zonder strijd wint Schmidt lijstje Polendebat in Bondsdag Nederlandse militairen willen wel naar de Sinaï V.S. willen overeenkomst inzake Palestijnen AGENDA 2 Polenkomitee Het andere Polen Generale staf Spanje weg Ook Frankrijk in greep winter De Golan- kwestie Zoon Britse premier terecht Het loonbesluit Ontvoering ontraadseld Dode door drugsgebruik Stoom doodt vrouw Jongelui stalen als raven installatiebedrijf WEEKEINDE- ARTSENDIEN ST DIERENARTS APOTHEEK Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ORGAAN Deze week verscheen het bezuini gingslijstje van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. Het liegt er niet om, maar er blijkt ook een pleister op de wonde te zijn gevon den. In totaal moet Verkeer en Wa terstaat 329,9 miljoen bezuinigen, maar straks moet de P.T.T. meer af dragen aan het ministerie n.l. een to taal van 250 miljoen. Er resteert dan nog een inkrimpingsbedrag van bijna 80 miljoen en dat bedrag wordt gevonden door te bezuinigen op verschillende posten van het de partement. Eerder al werd bekend dat de uit voering van de Oosterscheldewerken buiten het bezuinigingsprogramma wordt gehouden, maar onderhoud (en verbetering) van scheepvaartwe gen (en havens) ,,moet er wel aan ge loven". Onderhoudsprogramma's die op korte termijn zouden worden uitgevoerd worden versoberd en voorgenomen verbeteringen worden tot nader order uitgesteld. Minister Zeevalking heeft het daarnaast ge zocht in voorzieningen op verkeers gebied rond en in de steden terwijl de aanschaf van zwaar materieel wordt vertraagd. 1 Een ernstige post is de bezuiniging op het Rijkswegenfonds, dat 15 miljoen minder krijgt. Zou niet ge koerst zijn op dit bedrag, dan waren de tarieven voor het openbaar ver voer met zes procent verhoogd, ter wijl deze nu tot drie procent kunnen worden beperkt. De mindere beste ding aan de wegen zal in de praktijk te merken zijn, zeker door een ver traagde aanpak van knelpunten, maar bouwkundige werken in alge mene zin, zijn buiten de operatie ge houden. Een uitzondering daarop vormen werken in de IJsselmeerpolders, maar dat is een deelprojekt en der halve niet als zodanig van invloed op de landelijke gang van zaken. Er zijn overigens wel vragen. Hoe bijvoorbeeld zal het gaan met de on dersteuning van waterschappen uit het Rijks wegenfonds. Trouwens naast de boven genoemde posten zijn er andere, uiteraard kleinere, bezui nigingen en die vertragen mede de geldstroom naar allerlei pluriforme projekten in provincie en regio's. Daardoor zal het „strengere beleid" op bepaalde punten pijn doen, maar ook Verkeer en Waterstaat, traditio neel zo manifest aanwezig hier en overal, moet kennelijk roeien met de riemen die het heeft. ROME. De Italiaanse terreurorga nisatie de Rode Brigades, die een maand geleden de Amerikaanse ge neraal James Dozier ontvoerde, is ook van plan geweest de Romeinse politiechef te kidnappen die zij vori ge week bij een aanval verwondde. Dit onthulde de Italiaanse politie donderdag. WASHINGTON. Twee automobi listen die gewond raakten toen woensdag in Washington een vlieg tuig op een brug neerstortte, zijn donderdag in het ziekenhuis aan hun verwondingen overleden. Het doden tal van het ongeluk is hiermee op 78 gekomen. Vier van deze 78 waren mensen die zich op de brug over de ri vier de Potomac bevonden toen de Boeing 737 neerstortte. De overigen waren inzittenden van het vliegtuig. BONN/WARSCHAU, 14-1. Bondskanselier Schmidt heeft donderdag van de Bondsdag goedkeuring gekregen voor de terughoudende opstelling van de Westduitse re gering inzake Polen. De meerderheid van de koalitiepartijen ondersteunde uitdrukkelijk „de be zonnen houding" van Bonn. Een voorstel van de oppositie voor „geëigende maatregelen ook tegen de Sowjet-Unie", als er geen verandering komt in de situatie in Polen werd verworpen. Ondanks een scherpe verklaring van de RK-kerk in de Bondsrepu bliek kort tevoren had Schmidt zich in de regeringsverklaring terughou dend opgesteld ten aanzien van Po len. Hij ging een heel eind mee met de kritiek van Washington, dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk stelt, maar kwam niet met sankties. WARSCHAU. De Poolse autoritei ten hebben donderdag laten weten dat een funktionaris van Solidariteit die het regime de dag ervoor in verle genheid had gebracht door intrek king van zijn steunverklaring, in middels daar weer van teruggeko- DEN HAAG, 14-1. In Den Haag heeft zich donderdag het polenkomi tee gepresenteerd. Dit landelijke .in Amsterdam gevestigde komité stelt zich ten doel politiek gerichte steun aan Polen te geven. Met name wil het komité bewerkstelligen dat in Polen Solidariteit en de boeren- en studen tenvakbonden hun aktiviteiten als zelfbesturende organisaties weer kunnen hervatten. WARSCHAU, 14-1. „God is gebo ren en landgenoten zitten gevangen omdat zij dromen van een onafhan kelijk Polen op deze aarde". Dat is een van de regels van een kerstlied dat volgens ondergrondse berichten tientallen geïnterneerden in de Bia- loleka-gevangenis in Warschau op kerstavond zongen en dat het .volkslied" van de geïnterneerden is geworden. „Wat maken prikkeldraad en tra lies uit als eenheid onze kracht is", zo luidde de tekst verder. „Bij de eerste dageraad zal de zon schijnenhet land zal ontwaken. Moeders, vrou wen, zusters, kinderen, alleen aan de kersttafel. Alleen de duivel zou onze dierbaren zoiets kiqnnen aandoen. Vol solidariteit en moed bidden mijnwerkers, boeren en arbeiders op de scheepswerven vandaag tot u, geef ons vrijheid, o God". De precies een maand geleden afge kondigde staat van beleg leidde tot de interneringin zeker 49 centra over het land verspreid van meer dan 5.000 (volgens de officiële cijfers) lei ders en aktivisten van de onafhanke lijke vakbond Solidariteit, dissiden ten en intellektuelen. De leider van de vakbond, Lech Walesa* is niet met de anderen geïnterneerd imtar leeft ergens in het gebied van Warschau onder een soort huisarrest. Officiële woordvoerders willen niet ingaan op vragen over hem. De kwestie van de geïnterneerden is in Polen een zaak geworden, maar een ondergrondse zaak. Officieel is weinig meegedeeld over hun toestand en dergelijke. Maar familie leden en vrienden hebben informatie over hen naar buiten gesmokkeld en pamfletten bevatten bijzonderheden over slechter wordende omstandig heden en protestakties van gevange nen. „Wij zijn krijgsgevangenen en heb ben recht op een ander soort behan deling" stond in een oproep die op 31 december door de geïnterneerden van Bialoleka getekend zijn. Onze enige schuld is een niet-aanvaarden van de oorlog die een bende verra ders aan het eigen land heeft ver klaard. Wij passen alle beschikbare middelen van verzet toe". DEN HAAG, 14-1. Ongeveer 1500 Nederlandse militairen hebben zich tot nu toe aangemeld om deel te ne men aan de Sinaï-vredesmacht. Een woordvoerder van het ministe rie van defensie liet dit donderdag weten. Een groot aantal van de geïn teresseerden heeft een verbindings- funktie, zoals radiotelexist en - telegrafist. Het ministerie is begin januari be gonnen met het peilen van de interes se onder de Nederlandse soldaten voor deelneming aan de vredesmacht in de Sinaï, vooruitlopend op de beslissing of Nederland aan die vre desoperatie zal deelnemen. De vre desmacht zou 25 april moeten begin nen. Zodra het groene licht wordt gege ven, aldus de defensiewoordvoerder, kunnen de mensen gericht worden geworven en voor de vredestaak worden opgeleid. Uiteindelijk zal dan ruw geschat een honderd man naar de vredesmacht worden uitge zonden. Pijpleiding De pijpleiding voor Russisch aard gas naar Europa gaat door. Schmidt benadrukte de vaste ver ankering van West-Duitsland in het westelijke bondgenootschap, maar oppositieleider Helmut Kohl ver weet de kanselier zwakte en opportu nisme in de kwestie Polen. De regering had zich eerder soli dair moeten verklaren met de V.S. door de Sowjets verantwoordelijk te stellen. Dit is te laat, want in de afge lopen vier weken, zo zei hij, is het buitenlandse vertrouwen in de bondsregering schrikbarend vermin derd en het de Bondsrepubliek veel van het vertrouwenskapitaal verlo ren, dat in dertig jaar moeizaam werd verzameld. Toch eenheid Minister Genscher van buitenland se zaken stelde hier tegenover, dat de serie konferenties binnen het weste lijke bondgenootschap het vermogen van het Westen om als eenheid te op- pereren had bewezen. Schmidt beperkte zich er wat de Sowjet-Unie betreft toe deze ertoe op te roepen „de wil van de Polen tot na tionale onafhankelijkheid en ver nieuwing en hervorming in hun land te respekteren". BRUINISSE. De auto van J. J. uit Bruinisse kwam bij een onfortuinlijke ma noeuvre op z'n kop terecht bij de zuidelijke parallelweg. De bestuurder werd zwaar gewond naar het Zweedse Rode Kruisziekenhuis vervoerd, de auto was total-loss. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) JERUZALEM, 14-1. De Verenigde Staten streven naar een spoedige overeenkomst tussen Egypte, Israël en de V.S. over zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden, maar willen daarvoor geen datum stellen. Dit heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander haig, donderdag gezegd na een twee uur durend geprek met premier Be gin van Israël. Haig erkende dat er tussen Israël en Egypte belangrijke verschillen van mening bestaan en zei dat de Verenigde Staten daarbij als cataly- sator willen optreden. Hij zei zich in beide landen op de hoogte te willen stellen van de standpunten en die in Washington verder te zullen bespre- KAAPSTAD. Barbara Barnard, de vrouw van de Zuidafrikaanse prio- nier op het gebied van de hart transplantatie dr. Christiaan Bar nard, heeft in het Hooggerechtshof in Kaapstad echtscheiding verkregen. MADRID, 14-1. De generale staf van de Spaanse strijdkrachten is op verzoek van de regering en bloc afge treden. Vrijdag zal in een zitting van het kabinet een besluit worden geno men over wie de vier afgetreden lui tenant-generaals zal vervangen. Dit werd donderdag door het ministerie van defensie in Madrid bevestigd. PARIJS, 14-1. De greep van de win ter op Europa heeft donderdag in Noord-Frankrijk geleid tot rekord- temperaturen tot 20 graden Celsius onder nul. Intussen stijgt het peil van de Seine zodanig dat burgemeester Jaques Chirac noodmaatregelen af kondigde. Ten westen van de Franse hoofd stad staan al gebieden onder water. Als de stijging van het waterpeil die donderdag 1 cm per uur bedroeg aan houdt, dreigt een katastrofale over stroming in de hoofdstad zoals in 1955. Chirac gaf opdracht met het oog op dit gevaar ongeveer 500 stenen „schoorstenen' op te trekken boven de riooluitgangen. In het park van Versailles, ten zuidwesten van Parijs, zijn ongeveer 150 bomen omgevallen die koningin Marie Antoinette daar twee eeuwen geleden had laten planten. Deze bo men konden de vracht ijs op hun tak ken niet torsen. In Europa heeft de koude tot dus ver zeker aan 53 mensen het leven ge kost NEW YORK. 14-1. De Veiligheids raad van de Verenigde Naties heeft donderdag het stemmen over een re solutie die verplichte sankties tegen Israël voorschrijft wegens de an nexatie van Golan, uitgesteld tot vrijdag. ALGIERS, 14-1. Mark Thatcher, de zoon van de Britse premier Margaret Thatcher is na zes dagen vermist te zijn geweest, donderdag in het zui den van Algerije teruggevonden. Hij verkeert in goede gezondheid. That cher neemt deel aan de monsterrally Parijs-Dakar. Het officiële Algerijn se persbureau APS heeft dit donder dag gemeld. ken. Na terugkeer in de Verenigde Staten (vrijdag) zal worden besloten of Haig zelf of een andere hoge funk tionaris naar het Midden-Oosten gaat met kompromisvoorstellen. DEN HAAG, 14-1. Landsavocaat Mr. E. Korthals Altes merkte don derdag tijdens het kort geding van het CNV tegen de Staat der Neder landen in Den Haag op, dat de presi dent van de Haagse rechtbank recht matigheid van het loonbesluit slechts marginaal kan toetsen. „Het loonbesluit is uitputtend door de Tweede en Eerste Kamer behandeld, geamendeerd en goedgekeurd. Bo vendien is er bijna sprake van wetge ving én bij wetgeving is een rechtelij ke toetsing zelfs helemaal uitgeslo ten". zo lichtte hij toe. ROTTERDAM, 14-1, Bij, toeval-is een ontvoering, die ruim een jaar ge leden plaats vond aan het licht geko men. De Rotterdamse politie heeft de dertigjarige J. van der G. en de twin tigjarige J. H. S. aangehouden die hebben bekend met nog twee ande ren eind december .1980 de 26-jarige H. V. te hebben ontvoerd. AMSTERDAM, 14-1. In een woning aan de Van Beuningenstraat in Amsterdam is het stoffelijk over schot gevonden van de 22-jarige i Amsterdammer M. P. Volgens de po litie is de man vermoedelijk overle den na gebruik van een te grote hoe veelheid verdovende middelen. ARNHEM, 14-1. In Arnhem is don derdag rond het middaguur een vrouw om het leven gekomen toen zij in de Broerestraat voor het hoofdbu reau van politie in een open staande put van het gemeentelijk verwar mingssysteem viel, waaruit op dat moment stoom met een temperatuur van 130 graden Celsius naar buiten werd geblazen. ENKHUIZEN, 14-1. De politie van Enkhuizen heeft in samenwerking met een aantal andere korpsen 23 jongelui aangehouden die ervan wor den verdacht tenminste 240 misdrij ven te hebben gepleegd in de kop van Noord-Holland en Amsterdam. De bende vergaarde met de diefstal van auto's, inbraken bij juweliers, bontzaken en supermarkten en brandkastkraken een buit van in to taal ruim anderhalf miljoen gulden. Ze zijn afkomstig uit Hoorn, Venhui zen en Amsterdam. De meesten zijn in voorlopige hechtenis genomen. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Zaterdag 16 en zondag 17 januari Dokter Lodiers.Noordgouwe, tel. (01112) 1480, neemt waar voor dokter Bontkes, dokter Van Geer en dokter Visser. Dokter J. Ph. P. Stenger, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Verbeek-van Beek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag, en zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Buytendijk. Tandarts P. A. J. Bruynzeel, Karne- melksvaart 2, Zierikzee, tel. 01110-2693 De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondag middag van 17.00-17.30 uur. Zuster T. de Ronde,Schoolstraat 20, Bruinisse. Tel. (01113) 1729, b.g.g. (01113) 1425; neemt waar voor Zierikzee. Zuster A. C. v. d. Velde, Oosterland, Lange Achterweg 10, tel. (01114) 2050, neemt waar voor Bruinisse en Duiveland. Zr. W. C. Steutel, Bughseweg 41, Haamstede, telef.(01115) 1226, neemt waar voor geheel Schou wen. Dierenarts M. K. Buth, Hogezoom 9, Haamstede (tel. 01115-2254) heeft dienst voor Schouwen- Duiveland. Apotheek C.'C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. Adviseur: J Meertens, tel. 01113-2215. Vrijdag 15 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Feestavond en prijsuitreiking vogelhoudersvereni- ging „Zang en Kleur". 20.00 uur. Concertzaal. Film: „Escape to victo ry". 20.00 uur a.l. Burgh Klubgebouw. Jaarvergadering Ten- nisklub. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ijsbaan „Burgh-Haamstede". Schaatswedstrijden 500 en 5.000 me ter om kampioenschap van Schou- wen-Duiveland. Aanvang: 19.30 uur. Haamstede Boerderij De Haan. Kursus etsen (ZVU). 13.00 - 16.00 uur. Scharendijke „De Putmeet". Voorlichtingsbijeen komst bestemmingsplan Aanvang: 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Open dans- en bin go-avond, Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gemeente in Ned. Bijeenkomst Staatkundig Geref. Studievereniging. 19.45 uur. Zaterdag 16 januari Zierikzee Concertzaal. Südwestdeutches Kam- merprchester. 20.00 uur. Schuddebeurs Ijsbaan. Schaatswedstrijden ijsklub Noordgouwe/Schuddebeurs. 14.00 Dorpshuis. Postzegelruilbeurs Delta West van 13.30 tot 17.00 uur. Ouwerkerk Hervormde Kerk. Youth for Christ. Koncert „Eternal Rock". 19.30 uur. Zondag 17 januari Zierikzee Bar Mirabelle. Benny Neijman. 14.00 uur. Concertzaal. Film: „Escape to victo ry". 15.00 en 20.00 uur a.l. (zaterdag geen filmvoorstelling). Maandag 18 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Philatelica. 20.00 uur. Bejaardencentrum Borrendamme. Open huis van 14.30 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.30 uur. U.V.V.-gebouw. Bijeenkomst D'66 afd. Schouwen-Duiveland. Aanvang: 20.15 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Vergadering werkgroep „Gerenoveerd dorpshuis". 20.00 uur. Ouwerkerk Rest. De Vierbannen. Jaarvergade ring V.V.V.-Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 19 januari Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Kreatie- ve Vormingsserie. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Zaal Geref. Kerk. NCVB bijeen komst. 19.45 uur. Renesse Hotel het Wapen van Zeeland. Alge mene ledenvergadering T.V. Scelve- ringhe. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Streekfederatie P.v.d.A. 20.00 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 16 januari, dorpshuis, disco van Radio Atlantis, Radio en de Pul: 19.30 uur. Vanaf heden gesloten voor onbepaal de tijd. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 16 januari, optreden „The Cylinders", 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110)6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 99 Nog in de lange schaduw van de nieuwe ingebruik genomen school van deR.S.Gkomt (weer eens) het toenmalige Contactin gedachten, het zorgenrijke schoolblad van de (ook toenmalige) „H.B.S." Het „or gaan" werd gedrukt en de nadien ge volgde stencilorkanen, in aanmer king genomen, was dat best een uit zondering". De altijd durende pijn van het blad was de copy, want „Contact" werd opgericht door een kleine schare enthousiastelingen, die zich vooral op de toen zich snel ont wikkelende luchtvaart wierpen, vooral door toedoen van de later zo vermaard geworden ballonkomman- dant Joop Boesman. De enthousiastelingen van het eerste uur kregen later natuurlijk op volgers; die waren ook wel enthousi ast, maar niet (meer) zo luchtvaart- minded, waardoor een belangrijke copy bron was opgedroogd. De redak- teuren bespeelden derhalve nadien altijd eenzelfde thema: de copyvoor- ziening. Elk beschouwend stukje, had de copynood als onderwerp. On der druk van het redaktionele gezag kwam er toch nog heel wat uit de bus: romantische overpeinzingen, ge ïnspireerd wellicht door vroege ver- liefdigheden, gedichten (zelfs), jazz- verhalen (want de popmuziek moest nog worden uitgevonden), reisversla gen, vakantiebelevenissen en poli tiek, want Hitiers legerscharen wa ren hier en daar al danig in opmars. Geruime tijd werd „Contact" ge drukt bij de toenmalige drukkerij Mommaas aan het Havenpark; dege lijk loodwerk natuurlijk nog en een uitje apart was het korrigeren van de proeven. Dat gebeurde ten huize van de - toen al bejaarde - mevrouw Mom maas, want „je kon de stukken niet mee naar huis krijgen". Dat korrige ren liep altijd uit, want er was daar naast „in de marge" heel wat te bespreken, ook wel over andere za ken dan „Contact", dat vooral ook uitmuntte door de moeizame finan ciering. „Je hebt Contactnog niet be taald", was een dreigkreet, die in en rond de school veelvuldig werd ge hoord. De afdracht van de centjes ging dan ook moeizaam en het is wel zeker, dat het schouwtje van de druk kerij niet zo royaal van het blaadje heeft gerookt. Van censuur door de overhedenioas vrijwel geen spra ke. Je moest het al heel bont maken, wilden de „baas" of de leraren er iets van zeggen. Dat was voor die tijd ei genlijk geweldig voorlijk en de diepe liefde voor de persvrijheid, werd de zerzijds in die dagen stevig gefun deerd. ,,'t Is toch weer wel aardig gewor den" vond de drukker soms en dat was iets om geweldig trots op te zijn. Als een „feuille morte". een soort dood blad is in ieder geval later „Contact" verwaaid in de storm van de tijd. Zo gaat dat dan. SCHIEREJLANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2