Een kleinigheid vergeten 10-50% Beroémd Westduits Kamerorkest treedt op in Concertzaal deurloo mode Colberts en kostuums De uitverkoop moet niet worden afgeschaft Op zaterdag 16 januari Afbraak antiek Vlissings pand Vernielingen in Den Haag Kledingdiefstal in Middelburg Buit in het water Twee doden door gladheid Schaatser verdronken Pak koffie Flitsen uit het buitenland Levens verzekeringen Wat biedt de BEELDBUIS? 6 ZIERIKZEE, 13-1. Op zaterdag 16 januari wordt in de Concertzaal een koncert gegeven door het Südwestdeut- ches Kamnierorchester o.l.v. Samuel Friedman, met me dewerking van de beroemde hoboïst Han de Vries. Het Südwestdeutsches Kammerorchester. Werken worden uitgevoerd van G. F. Handel, A. Vivaldi, O. Respighi, D. Ci- marosa en W. A. Mozart, een veel belovend, klassiek programma derhalve, dat een volle zaal verdient. In 1950 richtte Friedrich Tilegent in de Zuidwest-Duitse goud- en zil verstad Pforzheim een klein strij kersensemble op, dat zou uitgroeien tot het Südwestdeutsches Kamme rorchester, dat nu een vaste plaats in neemt in het Duitse muziekleven. Daaraan werd zeer veel bijgedragen door koncert meest er Reinhold Bar- chet, afkomstig uit het Stuttgarter Kammerorchester van Karl Mün- chinger. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Een doeltreffende af braak van het financieringstekort, een krachtige beheersing van het kostenpeil en een werkgelegenheids beleid dat zich richt op produktieve investeringen die de werkgelegen heid duurzaam omhoog en de beta lingsbalans duurzaam werkelijk in evenwicht kunnen brengen. Deze drie doelstellingen moeten volgens voorzitter drs. G. Brouwers van de Haagse Kamer van Koophandel krachtig worden nagestreefd, wil Ne derland niet afglijden naar een nieu we eeuw van verval. DEN HAAG. De 20-jarige J. Waskh uit Den Haag is maandag dood op haar slaapkamer aangetroffen. De doodsoorzaak moet hoogstwaar schijnlijk gezocht worden in een de- fekte afvoer van de gaskachel op die kamer, aldus de politie. Dinsdag werd sektie verricht. DEN HAAG. De strategie van de NAVO om een aanval van de War- schaupaktlanden te pareren is vol gens het Tweede-Kamerlid Jacob Kohnstamm achterhaald. De defen siespecialist van D'66 meent dat Ne derland in de NAVO een diskussie moet uitlokken over een herziening van de defensiestrategie van het bondgenootschap. ROTTERDAM. Als we spreken van het bevorderen van de besparingen moet in de huidige omstandigheden herstel van de bedrijfsbesparingen voorop staan, aldus minister Van der Stee van financiën bij de opening van het Rabo-kantoorgebouw De Leuve in Rotterdam. DEN HAAG. De tweede kamerle den Beckers, Waltmans en Lankhorst (PPR) willen van de regering weten of de Westduitse regering rekening houdt met een Nederlandse schade claim indien de Westduitsers zich te rugtrekken uit het snelle kweekreac- torprojekt in Kalkar. DEN HAAG. Gemeenten mogen geen woonwagens meer van hun grondgebied verwijderen zonder dat vaststaat dat wagens en bewoners er van elders een plaatsje kunnen vim den. HATTEM. Bij een botsing tussen een auto en de stoptrein Utrecht- Zwolle is dinsdagmorgen rond half twaalf een inzittende van de auto om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde op de met automatische bo men beveiligde overweg Gelderse dijk nabij Hattem. Advertentie Na het overlijden van Tilegant, in 1969 werd de leiding van het orkest tijdelijk overgenomen door de Zwit ser Rato Tschupp, die het repertoire van het orkest aanzienlijk uitbreid de, vooral met hedendaagse muziek. In 1971 werd de Oostenrijkse diri gent Paul Angerer als muzikaal lei der aangetrokken. Al ten tijde van Tilegant hadden de stad Pforzheim en de deelstaat Baden Württemberg de middelen verschaft om het voort bestaan van het orkest te verzekeren. Tal van opnamen voor radio en tele visie en een aantal grammofoon op namen zorgden ervoor dat het orkest een uitstekende reputatie verwierf. Tournees in het buitenland (o.a. in Italië, Spanje en Engeland) zorgden ervoor dat het Südwestdeutsches Kammerorchester bekendheid ver-, kreeg in Europa en Latijns Amerika. De hoboïst De hoboïst Han de Vries werd in 1941 te Den Haag geboren en studeer de aan het conservatorium aldaar bij Jaap Sotijn. Later ging hij na^r Amsterdam, waar hij bij Haakon Stotijn zijn studie afsloot mét vefe onderscheidingen en tfè Pfix d'Excel lence (1962). De hoboïst Han de Vries. SCHIPBORG, Drenthe. Een uit slaande brand heeft hotel/café De Heideblom in Schipborg (gemeente Anloo) binnen korte tijd in de as ge legd. De bewoners waren niet aanwe zig. Vier paarden konden worden ge red. VLISSINGEN. LPG kan in de toe komst heel goed als vervangende brandstof voor elektriciteitscentra les worden gebruikt. Dat zei ir. M. van der Luitgaren, direkteur van Eu- rogas Terminals in Vlissingen-Oost. DEN HAAG. Het aantal vrouwelij ke studenten bij het wetenschappe lijk onderwijs is volgens een telling van het Centjaal Bureau voor de Sta tistiek gestegen met 5,5 procent tot 48.000. Daarmee is de verhouding mannelijke en vrouwelijke studen ten gekomen op twee op een. DEN HAAG. Het moderamen (da gelijks bestuur) van de synode van de Nederlandse Hervormde Kerk heeft bij de Poolse ambassadeur in ons land gepleit voor vrijlating van de politieke gevangenen in Polen. DEN HAAG. Minister Van Thijn van binnenlandse zaken heeft de beantwoording van de kamervragen over het schaduwen van de C.P.N. af hankelijk gesteld van de uitkomst van het overleg dat hij over deze zaak wil hebben met de vaste kamer kommissie voor de inlichtingen- en veiligheidsdiensten. DEN HAAG. Bijna 53.000 mensen hebben bij het ministerie van bin nenlandse zaken een aanvraag inge diend voor een uitkering in het kader van de uitkeringswet Indische geïn terneerden. Ruim 6300 mensen heb ben al een uitkering gekregen sinds de wet 31 juli vorig jaar van kracht werd, het ministerie van binnenland se zaken heeft dit meegedeeld. OPLOO, (N.-Br.). Een kapitale boerderij in het Noordbrabantse Oploo is een prooi van de vlammen geworden. De politie schat de schade op ongeveer een half miljoen gulden. In 1964 werd hij benoemd tot leraar aan het Amsterdams Muzieklyceum en tot eerste hoboïst van het Concert gebouworkest, waarbij hij geduren de zeven jaar werkzaam is geweest. Verder was hij lid van het Neder lands Blazers Ensemble en het Ne derlands Kamerorkest. LANGEDIJK. Het barre winter weer in engeland heeft er aanzienlijk toe bijgedragen, dat de grote voor raad witte kool in het tuinbouwge bied rond de veiling Langedijk in Noord-Holland snel is geslonken. RIJSSEN. Minister Van Dam van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening gaat na of het mogelijk is in de sociale sektor het aantal leerling bouwplaatsen uit te breiden. VLISSINGEN, 13-1. Het monumen tale 250 jaar oude Van Dishoeckhuis in Vlissingen zal gesloten worden. De staatssekretaris van c.r.m. H. de Boer heeft de gemeente Vlissingen dinsdag per brief laten weten dat hij geen subsidie zal uittrekken voor de verplaatsing en de restauratie van dit pand. Hij heeft de gemeente Vlis singen vergunning verleend het pand te laten slopen. Daarmee is een einde gekomen aan en zich twintig jaar voortslepende zaak. Het Van Dishoeckhuis, een zo genaamd burgerpaleis, werd in 1733 gebouwd. Het geldt als een van de be langrijkste voorbeelden van barok- architektuur in ons land. Het ge bouw, dat in 1818 als gemeentehuis werd ingericht, staat al vanaf 1965 leeg en bevindt zich in ernstige staat van verwaarlozing. DEN HAAG, 13-1. De gemeente Den Haag geeft jaarlijks vele miljoe nen guldens uit aan het herstellen van vernielingen. Dit blijkt uit een overzicht dat b. en w. van Den Haag aan de raad hebben verstrekt. In 1979 waren de gemeenlijke diensten en in stellingen nog 8,6 miljoen gulden kwijt aan het herstel. In 1980 beliep de schade al 11,6 miljoen gulden. Cij fers van de vernielingen over 1981 zijn nogniet bekend. Het kollege be raadt zich nog over de maatregelen die tegen het vandalisme genomen kunnen worden. MIDDELBURG, 13-1. Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag in een kledingzaak in de bin nenstad van Middelburg voor hon derdvijftigduizend gulden aan kle ding buit gemaakt. De daders wisten via de achterdeur de garage van het pand te betreden. Zij verwijderden de achterbank uit de auto van de' ei genaar die in de garage geparkeerd stond en gingen er met de gestolen waar en de auto er vandoor. Van de daders ontbreekt nog elk spoor. ZWOLLE, 13-1. De Zwolse politie heeft zes jongens in de leeftijd van vijftien tot zestien jaar aangehou- di die hebben bekend, dat ze in de periode van half december tot half januari hebben ingebroken in vijf tien woningen in Zwolle. De buit, on der meer sieraden en stereo apparatuur met een waarde van der tigduizend gulden, gooiden ze in het water. ,,Ze zochten de sensatie van de inbraak, wat ze met de spullen moesten doen wisten ze eigenlijk niet", aldus de politie over de verkla ring van de zes jongens. WADDINXVEEN, 13-1. Twee man nen uit Waddinxveen zijn door een verkeersongeluk in hun woonplaats overleden. De auto. waarin ze reden, raakte door gladheid van de weg en kwam ondersteboven onder het ijs terecht. De twee mannen, de 26- jarige G. Nooteboom en de 28-jarige W. Domburg, zagen geen kans zich tijdig in veiligheid te brengen, aldus de politie. LOENEN, 13-1. Een vermiste schaatser is in de loop van de vorige nacht dood aangetroffen in een wak in het ijs van de Loenerveenseplas. Het slachtoffer is de 45-jarige J. Schipper uit Huizen. Zoekenden za gen iets liggen op het ijs maar kon den het wak niet bereiken vanwege het levensgevaarlijke ijs. De man is door duikers van de brandweer van Loenen geborgen, aldus de politie. GRONINGEN. 13-1. Een 64- jarige vrouw uit Groningen is in een supermarkt in haar woonplaats met twintigdui zend gulden op zak aangehou den wegens diefstal van een pak koffie. De vrouw ver klaarde later tegenover de po litie dat geld altijd in een plasticzak bij zich te hebben uit wantrouwen jegens de Ne derlandse bankwereld. IPSWICH. De 62-jarige Tsjechische dichter Ivan Blatny, die 25 jaar gele den spoorloos verdween, is in een psychiatrische inrichting in het Brit se Ipswich teruggevonden. Hij schrijft nog steeds. Dat meldt het Britse blad „The Observer". TAIPEH. Taiwan heeft bezwaar gemaakt tegen de Amerikaanse beslissing geen geavenceerde FX-ge- vechtsvliegtuigen te leveren. Vol gens Taipeh is de.Chinese volksrepu bliek nog steeds van plan het eiland gewapenderhand te veroveren. ALBI. Uit een museum in de Zuid franse plaats Albi zijn in de nacht zes schilderijen van de Franse schilder Henri de Toulouse Lautrec gestolen. Volgens de politie vertegenwoordi gen de werken bij elkaar een waarde van zes miljoen franc (ongeveer 2,5 miljoen gulden). JOHANNESBURG. De voorzitter van de zwarte studentenvereniging van de Watwatersrand-universiteit van Johannesburg, de 24-jarige Da vid Johnson, is door de Zuidafri- kaanse regering voor vijf jaar „ge- band". Dat heeft een woordvoerder van de studenten dinsdag bekend ge maakt. Advertentie Op alle korting BANGKOK/PHNOM PENH. De Verenigde Staten hebben de Thaise basis U-Tapao, ten zuidoosten van Bangkok, weer in gebruik genomen. Dit is officieel bevestigd in Bangkok. Tijdens de Vietnam-oorlog gebruikte Washington de basis voor onder meer luchtoperaties in Vietnam. MOSKOU. De vice-direkteur en de hoofdingenieur van een Georgische suikerfabriek zijn tot resp. 13 en 11 jaar kamp veroordeeld omdat ze tot eigen voordeel een aanzienlijk deel van de produktie achterover hadden gedrukt. BANGKOK. De Cambodjaanse guerrilla-beweging Rode Khmer heeft haar voornaamste basis in Noord-Cambodja heroverd op het Vietnamese leger. Dit is in Bangkok vernomen uit niet-kommunistische Indochinese bronnen. RIAAD. De Saoedische nationale oliemaatschappij, Petromin, heeft met de Koninklijke Shell groep over eenstemming bereikt over de bouw van een raffinaderij met een export - kapaciteit van 250.000 vaten per dag in Jubail. BONN. Het „nationale volksleger" van de D.D.R. heeft eigen eenheden met kernraketten. Deze „stille bewa pening" van de Oostdujtse strijd krachten vormt een bedreiging voor de Bondsrepubliek, Nederland, Bel gië en Frankrijk. Dat heeft de christendemokratische afgevaardig de in het Westduitse parlement Willy Wimmer in Bonn meegedeeld. RABAT. Een rechtbank in Rabat heeft 21 studenten tot gevange nisstraffen tot drie jaar veroordeeld wegens ordeverstoring tijdens een golf van studentenakties verleden jaar. ROME. Professor dr. Guido Moric- ca, een van de bekwaamste artsen van Italië met een naam op het ge bied van de pijnbestrijding bij dood zieke kankerpatiënten, moet voor negen jaar de gevangenis in. Een rechtbank in Rome veroordeelde hem tot deze straf wegens „ernstige passieve omkoping". MOSKOU. De Russische strijder voor de mensenrechten Andrej Sa- charov heeft laten weten dat de ge zondheidstoestand van de dissident Joeri Orlov buitengewoon ernstig is cn hij heeft om vrijlating verzocht. CAIRO. Egypte heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse za ken, Alexander Haig, gezegd dat het zich niet in een vage overeenkomst met Israël over zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden zal storten. TEL AVIV. De Israëlische premier, Menachem Begin, heeft overleg met coalitieleiders gepleegd om aan te dringen op een spoedige oplossing van de controverse over de schade vergoeding voor kolonisten in Yamit in het noorden van de Sinaï. BEIROET. „Palestijnse piloten dienen in Nicaragua en andere Pa lestijnse strijders zijn in El Salvador". Dit heeft de Palestijnse leider Yasser Arafat maandag in een toespraak in Beiroet onthuld. Advertentie DEN HAAG/AMSTERDAM, 13-1. De twee keer per jaar plaatsvinden de uitverkoop kan niet zonder meer worden afgeschaft. Die uitverkoop heeft voor een aan tal sektoren nog wel degelijk wer king. Dat is het standpunt van het Koninklijk Nederlands Onderne mers Verbond (KNOV) aan de voora vond van de donderdag 14 januari be ginnende januari-uitverkoop. De uitverkoop als zodanig is de laatste jaren in betekenis afgeno men. Steeds meer bedrijven, zo konstateerde vorig jaar de raad voor het filiaal- en grootwinkelbedrijf, beginnen al ver voor de eigenlijke uitverkoop met de opruiming. Boetes Op grond van de uitverkoopwet treedt het ministerie van ekonomi- sche zaken daartegen wel op en wor den, volgens een woordvoerder, jaar lijks vele overtreders beboet. Omdat dit in de praktijk niets aan de situa tie blijkt te veranderen en omdat in vele sektoren door middel van aan biedingen een scherpe (prijs)konkur- rentie gaande is, zou de uitverkoop wel kunnen worden afgeschaft, aldus enkele Tweede Kamerleden vorig jaar. DEN HAAG, 13-1. De ombudsman Levensverzekering heeft in de eerste 10 jaar van zijn bestaan ruim 4.500 klachten op zijn bureau gekregen. In ruim 4.200 gevallen kwam hij tot een uitspraak: ongeveer één op de drie uitspraken was ten gunste van de in dieners van de klacht. Dat blijkt uit het jongste jaarverslag van de om budsman, mr. R. J. Erbrink. VRIJDAG 15 JANUARI NED. I: Slakkie en Puntmuts opent het programma gevotgd door het spektakel spel Stedenspel. In Tot welke prijs behandelt Henk Mochel het probleem van hersenbeschadi ging bij baby's. Deskundigen schat ten dat jaarlijks twee a drieduizend baby's met een hersenbloeding gebo ren worden. Vanuit Rotterdam wordt een wedstrijd gespeeld in het kader van de minivoetbalshow tus sen de teams Limburg en Holland. De dagsluiting wordt verzorgd door ds Schoch en het Humanistisch Ver bond brengt een filmportret van de Joodse schrijver Èlias Canetti die in 1981 de Nobelprijs voor de literatuur kreeg. NED. II: De TROS avond vangt aan met de familiekwis Familiekwartet. Banana split brengt weer een aantal filmpjes die werden opgenomen met de verborgen camara. Dan de tweede aflevering van Doctor Vlimmen. In deze aflevering blijkt Mientje het dienstmeisje zwanger en aangezien de vader onbekend is begint het ge roddel al ras en natuurlijk valt de verdenking op de dokter. Dan het tweede deel van de Engelse comedy- reeks Sam Harvey. Een aantal tele foonnummers zet Sam op het spoor van de daders van twee schietpartij en. Weer wordt hij gewaarschuwd de zaak te laten rusten, maar een jour nalist en een advocaat brengen nieu we feiten aan het licht. Na deze span nende aflevering Achtergrondinfor matie in Aktua tv en nog een afleve ring van de Amerikaanse comedyse rie Soap. VRIJDAG 15 JANUARI NED. I: 10.30 Schooltelevisie; 13.00 en 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Te- leac; 18.58 Nieuws; 19.00 Slakkie en Puntmuts; 19.05 Stedenspel; 20.40 Tot welke prijs?; 21.37 Journaal; 21.55 Minivoetbalshow; 22.45 Tot besluit; 22.55 Reis naar het wezen van de mens; 23.30 Journaal; 23.35 Nieuws voor doven. NED. II: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Paspoort; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Familie kwartet; 19.25 Banana split; 20.00 Journaal; 20.27 Doctor Vlimmen; 21.15 Sam Harvey; 22.15 Aktua tv; 23.00 Soap; 23.30 Journaal; 23.35 Nieuws voor doven. 57 Maar toen het op trouwen aankwam en er een huis gebouwd moest worden, voteerde zijn aanstaande schoonzoon zonder blikken of blozen veertigdui zend pietermannen. Door aandelen te verzilveren. Van Vuren heeft nooit durven vragen: hoe kom jij aan aan delen tot zulke bedragen? Zijn vader was ook een klein baasje. Best moge lijk dat het een zaak is geweest, die verkoopbaar bleek te zijn. Hoe het ook zij: Joop heeft geld; dat staat voor Van Vuren vast In nog geen twee jaar tijds heeft hij zes en dertigduizend gulden terugbetaald aan zijn schoonvader. Rest van de bouwsom van het huis, waarvoor hij al veertigduizend had ge geven. Het huis staat nu vrij op Joops naam. Overigens, aan verschillende andere kleinigheden heeft Van Vuren gemerkt dat Joop altijd over voldoen de geld beschikt Toegegeven: hij ver- dient nu aanmerkelijk meer. Je kunt je schoonzoon niet maandelijks naar huis sturen met duizend gulden, dat gaat niet Overigens, Joop werkt altijd nog hard mee en een goeie arbeider is zijn loon waard. Oké, maar als je achttienhonderd schoon in de maand krijgt moetje toch een klein beetje uitkijken, want alles wordt met de maand duurder. Joop heeft zijn eigen auto; er zijn mooie dure meubelen. Er staat een kinderwagen om u tegen te zeggen en weldra komt Gerda ook wel eens aanwippen met de kleine jongen in een wandelwagentje, die ook aardig wat kostte. De uitzet extra ziekenhuiskosten bij de beval ling en ga zo maar door. Een keer heeft vader Van Vuren aan zijn schoonzoon gevraagd: „Kun je het financieel rooien? Nu er een baby is?" Maar Joop heeft lachend geantwoord: „Maak u zich ove<* ons geen zorgen, vader. Ik heb altijd nog wel een appeltje voor de dorst achter de hand." Allemaaal faktoren, die hem te den ken geven. Aan de ene kant is het prettig te weten, dat Joop zijn enige dochter alle mogelijke komfort geeft Voorzover hij heeft kunnen konstate ren is Joop dol op Gerda en omge keerd. Net zo'n ideaal huwelijk als dat van Evert en Thea. Spijtig enkel, dat daar geen baby wil komen. Trots het feit dat Thea al naar een paar specia listen is geweest die geen enkele af wijking kunnen vinden. Nee, als hij zich al zorgen maakte over de toe komst van zijn dochter, is dit nu wel over. Joop is en blijft een harde werker en een voorbeeldig echtgenoot wat wil een vader nog meer? Wal niet weg neemt dat er toch altijd iets is blijven hangen. En dat „iels" in Joops leven weerhoudt hem Evert de algehele lei ding van het bedrijf in handen te ge ven, want dan moet Joop meedoen: hij kan hen eenvoudig niet passerea Er is totaal niets op zijn schoonzoon aan te merken en Gerda verklaart telkens weer. dat Joop de bovenste beste is en ze zich een gelukkige vrouw kan noe men. Wat wil je dan in 's hemelsnaam nog meer?" Door HENK VAN HE ES WIJK Joop Steeman rookt luistert naar de gesprekken van de anderen in de grote salon en wacht geduldig op een ant woord van zijn schoonvader. En dat komt, maar laat in werkelijkheid niets konkreets los. „Ik heb er al enige tijd mee gelopen, Joop, maar dat is niet zo eenvoudig, he? Waarbij nog komt dat ik dit bedrijf van de grond af aan heb opgebouwd en nu het aardig loopt wordt het steeds moeilijker het hele maal los te laten. Dat kan Joop begrijpen. „Hoe oud wordt u de volgende maand?" vraagt hij. „Vier en zestig Nog ruim een jaar, dan kan ik eigenlijk wat terugkrijgen van die onzinnig hoge premiegelden, die ik elk jaar moest betalen. Als ik het beleven mag" Nog altijd nadenkend praat Joop Steeman verden Tja, ik wil u niet be ïnvloeden. Net zoals u al zei: het is uw zaak, die u helemaal hebt opgebouwd en ik kan me voorstellen, dat je zoiets niet gemakkelijk loslaat. Aan de an dere kantals u ermee stopt en u zet ergens, waar u en moeder 't mooi vin den, een huisje neer, kunt u misschien nog heel wal jaren genieten van het leven. U kunt dan af en toe in uw wagen slappen en naar de zaak rijden om te kijken of alles reilt en zeilt, zoals het behoort. Want het bloed kruipt toch, waar het eigenlijk niet meer kan gaan, dat begrijp ik ten volle. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 6