Kommissie financiën adviseert overname W.S. V.-eigendommen Participatie in handtekeningen-aktie Russische Joden Gekostumeerd ijsfeest ijsbaan Zonnemaire Meer Nederlanders komen op inkomen tekort Ondanks krachtig pleidooi Hervormde gemeente Zierikzee STREEKNIEUWS Kolen Revaluatie helpt niet Oploskoffie duurder Het bos van Amelisweerd Telderstichting over ontwikkelings samenwerking ZIERIKZEE, 12-1. „Onze leden en ons bestuur voelen niets voor overdracht van onze eigendommen en investe ringen aan de gemeente", liet de heer J. H. Molenaar, voorzitter van de Watersportvereniging „Zierikzee" dinsdagavond zowel mondeling als schriftelijk weten aan de leden van de kommissie finaciën in de raadszaal van het stadhuis. Ondanks deze mededeling adviseerde de kommissie financiën - na een uitgebreide diskussie - het kollege toch door te gaan met de onderhandelingen tot verwerving van de W.S.V.-bezittingen. NIEUWERKERK. Fraaie foto uit het begin van de dertiger jaren van kerk en toren, genomen vanaf de Lageweg. Ge deeltelijk zichtbaar boerderij en woonhuis van de familie Gaanderse. De foto is vooral interessant door illustratie van de vroegere open ruimtes vlak onder de rook van het dorp. ZIERIKZEE, 13-1. De Hervormde Gemeente te Zierik zee haakt in op de - inmiddels welbekende - aktie, die be oogt een miljoen handtekeningen te verzamelen voor de Russische Joden, die het in de Sowjet-Unie verre van ge makkelijk hebben. Om de aktie ook voor hervormd Zierikzee te doen slagen, liggen zondag 17 januari in de Gasthuiskerk lijsten gereed, ter ondertekening. Na alle te hou den diensten, kunnen de kerkgangers de lijsten van hun handtekening voor zien. De heer L.S.P. van Velthoven (CDA) zei een mogelijkheid tot zaken doen met de W.S.V. te proeven en konstateerde uit eerder gevoerde korrespondentie, dat de watersport vereniging niet konsekwent ,,nee" heeft gezegd tegen de voorstellen van het gemeentebestuur. De heer J. J. Geleijnse (VVD) was van mening, dat na het regelen van de eigendoms kwestie ook andere - meer onderge schikte - punten bespreekbaar zullen worden. De heer W. F. Sprengelmeijer (RU) sloot zich bij die mening aan en de heer J. Groen (PvdA) - plaatsvervan gend kommissielid voor de heer R. Sayers - ging grotendeels met het ad vies van de overige kommissieleden mee, maar verbond daar toch een „maar" aan. De heer Groen toonde zich voorstander van het partikulier initiatief en vroeg zich af of het mo gelijk zou zijn tot een oplossing te ko men, waarbij de aftrekpost voor ei gen investeringen weggewerkt zou kunnen worden, maar tevens het par tikulier initiatief van de Watersport vereniging gehandhaafd zou blijven. Niet alleen voordeel De PvdA-woordvoerder zei niet uitsluitend voordeel te zien in de overname van de W.S.V.- eigendommen door de gemeente en vroeg zich af of een dergelijke rege ling inderdaad goedkoper voor de ge meente zou uitpakken. De eigendommen van de Wa tersportvereniging betreffen de in het verleden aangebrachte steigers en palen, het onderhoud, de arbeids uren en het werk van de eigen haven meester van de W.S.V. Voor deze in breng verleent de gemeente sinds 1977 een vergoeding op de bruto pachtsom. Voorzitter van de kommissie finan ciën, wethouder L. J. van Gastel liet namens, het kollege weten, dat men nu-af wil van die, vergoeding: „Het betrof een afbetaling op gedane in vesteringen en die blijf je niet tot in lengte van dagen betalen". Het ge meentebestuur heeft de W.S.V. der halve voorgesteld genoemde bezit tingen en investeringen voor een be drag van 117.000,- over te nemen. Onenigheid over het feit of de pro centuele verhogingen van de tarie ven nu op basis van de netto of bruto pachtsom berekend moeten worden, zou volgens het kollege daarmee uit de weg worden geruimd. Goed beheer Tijdens deze vergadering kwam duidelijk naar voren, dat op het ge voerde beheer van de watersportve reniging beslist niets viel aan te mer ken. Dit punt droeg het kollege dan ook niet als argument aan voor de overname. Verder liet wethouder Van Gastel weten, dat het beslist niet de bedoeling van het Zierikzeese ge meentebestuur is „haar eigen wa tersportvereniging uit de haven te ja gen", zoals weieens gesuggereerd zou worden. W.S.V.-voorzitter Molenaar maak te vanaf de drukbezette publieke tri bune gebruik van spreekrecht. Hij wees op het belang van een meerjarig kontrakt, waar de watersportvereni ging al enige jaren voor pleit. Verder was hij van mening, dat de vereniging een slagvaardig beleid kan voeren, zoals in het verleden ook was gebleken, door zelf een gedeelte van de haven te exploiteren. De heer Molenaar trok een vergelijking naar andere havens, waar rechten van de gemeente of andere overheid en ver plichtingen van de vereniging steeds goed geregeld in pacht- of erfpacht- kontrakten worden vastgelegd. „Dit moet in Zierikzee toch ook kunnen?", aldus de W.S.V.- voorzitter. Mondelinge toezegging Verder verwees hij naar de rAonde- ïn samenwerking met het onder wijzend personeel worden donder dagmiddag, vandaag, wedstrijden gehouden voor alle lagere schoolkin deren. Zaterdag wordt het echt een feest op de ijsbaan, 's Middags van twee uur af kan men elkaar bekampen in o.a. een kruiwagenrace op de hinder- nisbaan, ringsteken, tonnetje rollen en hardrijden. Alle leden (behalve de lagere schoolkinderen) kunnen zich hier voor inschrijven in het klubgebouw. linge toezegging van b. en w. in juni 1977, dat verhogingen van de tarie ven op basis van de netto pachtsom berekend zouden worden. Van de zij de der Watersportvereniging werd die toezegging schriftelijk vastge legd. Eén jaar werd konform deze toezegging verhoogd, in de daarop volgende jaren nam het gemeente bestuur de bruto-pachtsom als basis voor verhogingen. De W.S.V. Zierik zee maakt bezwaar tegen deze gang van zaken. De heer Molenaar stelde voor op basis van een vergelijking met omringende havens over een nieuw tarief te onderhandelen met het gemeentebestuur. Een andere mogelijkheid noemde hij het bedrag dat de W.S.V. in 1981 betaalde (de netto pachtsom) te ver hogen met het percentage dat door het ministerie van ekonomische za ken zal worden toegestaan. „Dit bedrag zou dan als basis voor een prijsstelling in de komende jaren kunnen gelden, het zou het beheer van ons gedeelte van de haven moge lijk maken, waarbij de verenigings- aktiviteiten volledig op peil kunnen blijven", aldus de heer Molenaar. Hij rondde zijn betoog af met te wijzen •op zelfwerkzaamheid van de water sportvereniging. Tenslotte liet hij weten dat de eigen exploitatie van een gedeelte van de haven de W.S.V. - na aftrek van de 8% aan de gemeente - een bedrag van 16.280,- bruto ople vert. Na aftrek van alle kosten, waaronder die voor de eigen haven meester, houdt de W.S.V. een bedrag van ca. 6.000,- over. Impase doorbreken De heer J. J. Geleijnse pleitte er voor uit de impasse te komen en was van mening, dat dit alleen zou luk ken als het probleem van eigendoms overdracht geregeld zou worden. Punten als meerjarig kontrakt, toe zicht in de haven, behoud akti^i^- ten, m2-prijs en nieuwe indeling^ha- vèriakkömmodat je zouden volgèns hem dan best bespreekbaar worden. Hij prees inzet en enthousiasme van de W.S.V., maar gaf het kollege ook het advies mee te bedenken, dat Zie rikzee een aantrekkelijke haven is, waar anderen ook graag gebruik van zullen maken en waar de prijzen vlotjes opgeschroefd kunnen wor den. W.S.V.-bestuurslid de heer H. Bot- terweg interrumpeerde vanaf de pu blieke tribune, dat de kommissiele den in de diskussie voorbij gingen aan het feit, dat destijds een pacht som van 18.000,- met de W.S.V. werd afgesproken en dat een vergoe ding van 28.000,- werd gehanteerd om op eenzelfde pachtsomniveau te komen als aan Watersportvereniging „De Maas" werd berekend. De heer Molenaar vulde daarop aan, dat de pachtsom voor „De Maas" - met inbegrip van de diensten van de gemeentelijke havenmeester - in de loop der jaren met 50% is ver hoogd, terwijl de Zierikzeese Wa tersportvereniging met een viervou- diging van de pachtsom werd gekon- fronteerd. Tariefsverhogingen Over de voorgestelde tariefsverho gingen voor het komend seizoen ble ken de kommissieleden het eens te zijn. Inmiddels wordt het bericht van het ministerie van ekonomische za ken afgewacht welk verhogingsper centage gebruikt mag worden. SIRJANSLAND Dodelijk ongeluk Woensdagmiddag omstreeks 14.30 uur deed zich te Sirjansland een do delijk ongeluk voor. Landbouwer P. v. d. Waart, bezig met mest versprei- 's Avonds van zeven tot acht uur organiseert de klub een ouderwets gezellig gekostumeerd ijsfeest. Hier kunnen alle leden aan deelne men en verder zijn er fraaie prijzen beschikbaar voor de groep tot en met 12 jaar en de groep 13 jaar en ouder. Om vergissingen te voorkomen zijn deelnemers verplicht een rug nummer te dragen die zijn af te halen in het klubhuis. Rond half negen worden de prijswinnaars bekendge maakt. De heer Sprengelmeijer achtte het juist op basis van de bruto pachtsom te verhogen en trok in dit verband een vergelijking met de gang van za ken bij huursubsidies. De heer Van Velthoven was van mening, dat een goede verstandhou ding met de W.S.V. moet kunnen blij ven bestaan ook als het gemeente bestuur doorzet met de overname van de eigendommen en investerin gen van deze vereniging. Hij achtte de inmiddels verstrekte vergoedingen en het thans voor gestelde afkoopbedrag ruimschoots toereikend. Zelf was hij van mening, dat de watersportvereniging ook meer „emotionele bezwaren" tegen de overname had, dan dat men moei te zou hebben met de voorgestelde af koopsom. Kanttekening- Tenslotte kwam de kommissie fi nanciën tot bovengenoemd advies, met zoals gezegd, een kanttekening van de heer Groen. Hij vreesde dat veel animo bij de W.S.V. zou worden weggenomen als door overdracht een volledige gemeentehaven zou ont staan. Als niet tot overeenstemming met de W.S.V. kan worden gekomen moet volgens de heer Groen getracht worden een formule te vinden, waar bij eigen inbreng van de watersport vereniging blijft bestaan, maar de jaarlijkse vergoeding toch kan wor den glad gestreken. den op een perceel grond aan de Noord Hogeweg, raakte op tot nu toe onverklaarbare wijze met zijn trek ker in de sloot en was op slag dood. De arbeidsinspektie stelt een onder zoek in. De overledene werd vervoerd naar het mortuarium van het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis in Zierikzee. Ta keldienst Jan de Jonge verzorgde het vervoer van de trekker. BRUINISSE Deel Grevelingenmeer onbevaarbaar Al komen op de laatste uitgegeven ijskaarten van Rijkswaterstaat nog geen merktekens voor die wijzen op ijsgang in Zeeland, toch is voor klei nere schepen met minder motorver mogen het Grevelingenmeer in de Zuid-Westhoek onbevaarbaar gewor den door drijfijs. Nü doet zich het onnatuurlijke ver schijnsel voor dat het zoete Hollands Diep niet bevriest en het zoute Gre velingenmeer wel. De aap komt ech ter gauw uit de mouw als men weet dat Shell Moerdijk grote hoeveelhe den warm koelwater loost op het Hollands Diep, waardoor de tempe ratuur 2 a 3 graden hoger blijft dan het zoute Zeeuwse water. Bru's trio betrapt Dinsdag zijn twee zusjes en een nichtje uit Bruinisse betrapt op win keldiefstal in Bergen op Zoom. Bij hun aanhouding door de gemeentepo litie in een warenhuis bleek dat ze ook in andere zaken hun slag hadden geslagen; hun auto lag volgeladen met gestolen kleding, snuisterijen en huishoudelijke artikelen. Bijeenkomst NCVB Donderdag 21 februari komt de Ne derlandse Christen Vrouwenbond af deling Bruinisse weer bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw. Tij dens deze vergadering zal de heer M. J. Bij de Vaate, hoofdredakteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode, spre ken over het onderwerp „De krant". Voor tijd zie agenda. Bru'se haven in 1981 Ook de gemeente/vissershaven van Bruinisse heeft in 1981 de lande lijke tendens gevoeld dat vele zaken terug liepen of pas op de plaats maakten. Vooral de wegen- en wo ningbouw liepen sterk terug, ook op Schouwen-Duiveland, dat ook weer terug sloeg op het vervoer per schip van zand, grind e.d. Toch hebben af gelopen jaar nog 43 geladen schepen de Bruse haven aangedaan die 28.117 goederen losten, waaronder 23.621 ton zand en grind en 2902 ton slak ken. De slakken, een afvalprodukt van de Hoogovens, worden voor de wegenbouw gebruikt, van het zand en grind zijn de betonfabriek van de Gebr. Ruitenbeek en het aanne mingsbedrijf V. d. Velde de grootste afnemers. Voorts gingen er 75 geladen vaar tuigen de haven uit welke 4350 ton goederen geladen hadden. Er kwa men 120 lege schepen binnen waarbij ook gerekend de schepen die voor,een week-end of feestdag binnenliepen. Van de vissersvloot, het gezicht en de trots van Bruinisse, voer 567 keer een schip uit richting Wad of Ooster- schelde die samen 49441 BRT verte genwoordigden. „Leef-mee"-groep organiseerde middag voor bejaarden Dinsdagmiddag was er voor de ou dere mensen van de Ger. Kerk een bijzonder aardige verrassing bereid door leden van de ,,Leef-mee"-groep, op initiatief van de voorzitter, me vrouw v. d. Arend. Doel was een ge zellige middag te organiseren, dat erg goed gelukt is. In de konsistorie van de Gerefor meerde kerk werd na het drinken van een kopje thee, geluisterd naar De „1 miljoen handtekeningen voor Russische Joden" impliceert een petitie aan president Brezjnjev van de Sowjet-Unie. CAIRO. De procureur-generaal van Egypte heeft om humanitaire rede nen de invrijheidstelling bevolen van 27 politieke en religieuze gedeti neerden, onder wie 8 Koptische christenen. ROME.' De..Itaïiaanse poLitie-is-èr" dinsdag van beschuldigd, d^t zij.zich schuldig heeffr gèfriaakt aarrhet mar telen van twee mannen die ervan worden verdacht lid te zijn van de linkse Rode Brigades. ISLAMABAD. Afghanistan heeft „bepaalde" voorstellen gedaan voor de terugkeer van naar schatting 2,5 miljoen Afghaanse vluchtelingen in Pakistan. Dit heeft de Pakistaanse minister van buitenlandse zaken, Agha Shahi, in Islamabad verklaard. Acht procent van de eind vorig jaar door het Nipo ondervraagde Neder landers verklaarde echter echt op het inkomen tekort te komen. 47 procent antwoordde net aan rond te komen. Eind 1980 noteerde het Nipo per centages van respektievelijk zes en veertig procent. Opvallend is, dat ook de groep landgenoten, die zegt op het inkomen over te houden, stijgen de is: zeven procent eind 1980, elf pro cent eind vorig jaar. Tien procent Het onderzoeksinstituut vroeg eind vorig jaar ook of Nederlanders bereid zijn desnoods met tien procent minder inkomen genoegen te nemen. Eén op de drie ondervraagden ant woordde deze vraag bevestigend. Eenderde der ondervraagden ver klaarde wel met minder genoegen te willen nemen, maar niet met tien procent. Uit de antwoorden bleek het een groepje kinderen die, onder lei ding van „meester" De Leeuw, op de blokfluit speelden. Enkele bekende liedjes werden spontaan meegezon gen. Hierna was er ruimschoots gele genheid voor spelletjes, zoals sjoelen en andere gezelschapsspellen, waar bijna iedereen aan mee deed, onder het genot van koffie en later een drankje. Het slot van de middag had ook nog een verrassing in petto; een gezamelijke broodmaaltijd met soep vooraf dat erg in de smaak viel. Me vrouw v. d. Berg-Orange opende en sloot de maaltijd met gebed. Ook las ze Psalm 100 voor. Zeeuws dialekt Door mevrouw Steketee-van Zwe den werd een komisch gedicht in Zeeuws dialekt voorgelezen dat de lachlust ten goede kwam. Bij het af scheid kreeg iedereen een bloemetje, een stukje zeep of een prachtige kaars aangeboden. Het was geweldig wat jonge mensen deze middag spon taan deden voor de bejaarden. Aan allen die hun medewerking verleen den komt zeker een woord van dank toe. De petitie verzoekt de Sowjet- Unie, als mede-ondertekénaar van de Helsinki-slotakte en het internatio nale Verdrag inzake Burgerrechten en Politieke rechten, de Joodse be woners van de Sowjet-Unie het recht te geven naar Israël te vertrekken en zich te verenigen met hun familie. Andere verzoeken Gevraagd wordt verder stopzetting van het onder druk zetten en straffen van Joden, die de wens ge-üit hebben naar Israël te 'emigreren. Vrijlating wordt verzocht ^ran'" alle Joodse ge vangenen, die zijn ingesloten alleen omdat ze te kennen gaven naar Israël te willen vertrekken. De Sowjet-pre- sident wordt tenslotte gevraagd het dreigen en intimideren te be-eindi- gen van hen die hebreeuws doceren of studeren en niet langer Joodse studie-bijeenkomsten te doen versto ren. Joden dienen in staat gesteld hun eigen kuituur en religie te hand haven en te ontwikkelen. Nipo dat Nederlanders genoegen zou den nemen met een gemiddelde loonsvermindering van 4,4 procent. 31 procent van de bijna duizend on dervraagden meende, dat er van een loonsvermindering geen sprake kan zijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De Algemene Vereni ging Nederlandse Militairen (A.V.N.M.) wil dat de overheid op zeer korte termijn duidelijkheid ver schaft over de voorgenomen Neder landse deelname aan de zogenaamde Sinaï-vredesmacht. AMSTERDAM. Het was in Amster dam opnieuw onrustig, nadat een groep van ongeveer 125 demonstran ten door de stad was gaan trekken uit protest tegen de ontruiming van het pandenkomplex De Blaaskop aan de Wibautstraat. HAARLEM. De politie in Haarlem heeft drie jongens van 13 tot 15 jaar aangehouden in verband met de ont ploffing dinsdagavond in een scha kelkast van het Haarlemse kabelnet in de Indische straat. UTRECHT. Zowel FNV als CNV lieten weten dat ze bereid zijn om met Van Eekelen (V.V.D.) en eventu eel ook vertegenwoordigers van an dere politieke partijen uit de Tweede Kamer over Polen te gaan praten. DEN HAAG. Door het niet toepas sen van de meest ekonomische beleg ging gaan de extra bouwkosten van het materiaal- en munitiekomplex in Coevorden globaal acht miljoen gul den bedragen. HILVERSUM. De uitzending op oudejaarsavond van de „Alles is an ders show" met Wim Kan als centra le figuur heeft aanzienlijk minder kijkers getrokken dan verwacht werd. Volgens de KRO volgden ruim 3,9 miljoen televisiekijkers van 12 jaar en ouder de uitzending, voor Wim Kan een laag cijfer. ROTTERDAM. De wereldwijde staking van Nederlandse baggeraars die in het buitenland werken, lijkt onafwendbaar, nadat een gesprek tussen de betrokken baggerkoncerns en de bouw- en houtbonden F.N.V. niets heeft opgeleverd. DEN HAAG. Volgens mevrouw Wessel-Tuinstra, tweede-kamerlid voor D'66 zitten er veel te weinig vrouwen in het bestuur van de vere niging van Nederlandse ziekenfond sen. Zij heeft het bestuur in een brief gevraagd een einde te maken aan de ze „scheve verhoudingen". BRUNSSUM. De reeds lang in het Zuidlimburgse Brunssum bestaande Poolse gemeenschap, die zich daar vestigde bij de opkomst van de in middels gesloten mijnindustrie, heeft besloten een permanente hulp- aktie voor zieke landgenoten in Po len in het leven te roepen. DEN HAAG, 13-1. Het kabinet is het in grote lijn eens met de voorstel len van de programmavoorberei- dingskommissie voor het Nationaal Onderzoekprogramma Kolen (N.O.K.). De kommissie heeft onder ander voorgesteld onderzoek te laten verrichten naar Nederlandse steen koolreserves en naar moderne tech nieken om kolen te verbranden en te vergassen. r HEERLEN, 13-1. De revaluatie van de gulden heeft niet of nauwelijks ge leid tot een daling van de inkoopprij zen van de Nederlandse importeurs en heeft derhalve niet prijsverlagend kunnen werken voor de binnenland se markt. Deze konklusie trok staats- sekretaris van ekonomische zaken Piet van Zeil in Heerlen uit een on derzoek van de Ekonomische Kon- troledienst. AMSTELVEEN, 13-1. Oploskoffie werd per 50 gram twaalf cent duur der. De Vereniging van Nederlandse Koffiebranders en Theepakkers in Amstelveen heeft dit dinsdag be kendgemaakt. De prijsverhoging is gebaseerd op de doorberekening van de in de afgelopen tijd gestegen kosten, zoals die van verpak kingsmaterialen, fabrikage en ener gie, aldus de vereniging. UTRECHT, 13-1. Minister Zeeval- king van verkeer en waterstaat heeft er nauwelijks twijfel over laten bestaan dat hij binnenkort zal beslui ten het omstreden tracé van Rijks weg 27 door het Utrechtse bos Ame lisweerd aan te laten leggen. De be windsman zei na afloop van de besprekingen met de raadsleden in Utrecht onder meer dat het al in 1971 genomen besluit tot aanleg van het stuk snelweg door een deel van het bos „vreselijk moeilijk terug is te draaien". DEN HAAG. 13-1. De Nationale Commissie Voorlichting en bewust wording Ontwikkelingssamenwer king (NCO) subsidieert te eenzijdig linkse en ultralinkse projekten. Daardoor zou men grote delen van de bevolking wel eens kunnen ver vreemden van het ideaal van ontwik kelingssamenwerking. Om hier ver andering in te brengen dient het ka binet weer de verantwoordelijkheid te nemen voor de hoofdlijnen van het subsidiebeleid. Deze konklusies trekt drs. M. Wes- sels in een rapport dat hij voor het wetenschappelijk bureau van de V.V.D.. de Prof. mr. B M. Tel- derstichting. over de subsidieverle ning door de NCO heeft gemaakt. ZONNEMAIRE, 14-1. De IJsklub Zonnemaire organi seert vandaag en zaterdag schaatswedstrijden op de ijs baan in dit dorp. DEN HAAG, 13-1. Steeds meer Nederlanders zeggen op hun inkomen „te kort te komen" of „maar net genoeg te verdienen". Dat konkludeert het Nipo na vergelijking van steekproven in de afgelopen twee jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 4