Hulpaktie voor vogels komt goed op gang EERSTE VERGADERING IN HET NIEUWE JAAR KOST VEEL GELD Zierikzee bereidt zich voor op Rijksbezuiniging Voorstel: openbaarheid kommissievergaderingen Pont Anna Jacobapolder- Zijpe tijdelijk buiten dienst 3 Raad Bruinisse Gemeente staat voor forse uitgaven Vernielzucht bij inbraak in Noordgouwe STREEKNIEUWS Kommissie Financiën Gemeenteraad Westerschouwen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 januari 1982 Nr. 23047 BRUINISSE, 13-1. De brandputten, die de Bruse ge moederen nu al tijden lang bezighouden, zullen op de eerstvolgende raadsvergadering onderwerp van gesprek zijn. De vergadering zal worden gehouden op donderdag 21 januari in het gemeentehuis. De putten aan de Mei doornstraat en Pr. Wilhelminalaan zullen worden ge dempt, overeenkomstig het raadsbesluit van 19 decem ber 1980. Het kollege stelt de raad voor een krediet be schikbaar te stellen van 8.260,— voor het opstellen van een plan. Wat betreft de voortgang aanpassingswerken oude gemeentehaven, stelt het kollege de raad voor, in te stemmen met de definitieve plannen en de kon- septovereenkomst tussen de gemeente en het rijk. De rijksbijdrage wordt be groot op 2.480.000,— en gs. van Zeeland deelde mee dat 400.000,— als subsi diebedrag is geaksepteerd door ekonomische zaken. Het Vormingswerk Jong Volwasse nen te Oude Tonge heeft de gemeente verzocht een subsidie te verstrekken ad 500,—. Het kollege adviseert po sitief. Voorts zal de raad zich buigen over voorstellen met betrekking tot de verbetering c.q. verbreding van de Lange Ring e.o. Het voorstel houdt ondermeer in de aankoop van een ge deelte van het perceel Lange Ring 1 en een votering van een krediet voor de sloop van pand Korte Ring 18, ver betering en verbreding van de Ring Ringslang ZIERIKZEE, 13-1. Ongeveer veertien jaar geleden ver dween op onbegrijpelijke wij ze een in een terrariumbak ge houden ringslang in het ge bouw van de Chr. Mavo aan de Huybertstraat. Deze week vond men bij het wegbreken van een plafond binnen het raam van de reno vatie van het gebouw, dever loren" ringslang terug. Het dier was dood en de biologiele raar heeft zich over het ge mummificeerde exemplaar van Ophidiaontfermd. Destijds zorgde de verdwe nen slang voor een lichte on dergrond van ongerustheid bij sommigen, een vrees die stil aan sleet, maar nu definitief voorbij is. NOORDGOUW, 12-1. Garagebe drijf Akkerdaas te Noordgouwe is in de nacht van maandag op dinsdag het slachtoffer geworden van een in braak. De dader(s) heeft (hebben) enorm huisgehouden in het bedrijf en voor veel geld schade aangericht. Na door de achterdeur te zijn bin nengekomen werd getracht met het lasapparaat de kluis te openen. Dat lukte niet. Vervolgens werden de ak- tiviteiten naar de twee kantoren en het magazijn verlegd, waar de politie een verschrikkelijke chaos aantrof. Na eerst dekens voor de ramen te hebben gehangen werden de telma chines en de schrijfmachine op dc grond stuk gegooid en kreeg de com puter een insmeerbeurt met cola. De ordnermappen werden uit de kasten gehaald en op de grond gesmeten, de kantoormeubelen omgegooid en de ruimten bestrooid met zaagsel. In het smeerstation heeft (hebben) de da- der(s) de vaten olie opengezet, waar door achthonderd liter verloren ging. Na verscheidene ruiten te hebben vernield nam(en) de dader(s) zes au toradio's ter waarde van f 3500 mee. De zaak is in onderzoek bij de techni sche recherche. Van de dader(s) bestaat geen spoor. en de aanleg van vijf parkeerplaat sen, gezamenlijk voor een bedrag van 36.000,,—. Een positief advies van het kollege geldt een subsidie verzoek van de Fe deratie Maatschappelijke Dienstver lening „Noord-Zeeland" voor een be drag van 23.462,—, uit te keren in vier gelijke termijnen. Eveneens positief staat het kollege t.o.v. de aanschaf van een parterre- brug in het gemeentelijk gymnas tieklokaal voor een bedrag van 3500,—, mede op advies van de kommissie welzijn. Gemeentesekretaris De bestaande instruktie voor de ge meentesekretaris dateren uit 1963. Bestuurlijke ontwikkelingen maken een herziening noodzakelijk, vaststelling van deze nieuwe in struktie dient door de raad te ge schieden. Ten behoeve van de taxatie van de jachthaven stelt het kollege voor 1.770,— beschikbaar te stellen, i.v.m. de overdracht meergelegen- heid voor jachten aan watersportve reniging „Bru". Jan Huibers te Voorburg heeft we derom enkele roerende zaken aan de gemeente geschonken, die zullen worden toegevoegd aan de Culturele Stichting, het kollege stelt voor deze schenking te aanvaarden. Ter verkrijging van subsidie dient het plan „Evenemententerrein Stoof- polder" te worden vastgesteld. Ver volgens zal de raad behandelen het voorstel van de heer S. J. P. Jumelet, dat de gemeente een stuk tuingrond aankoopt van Jumelet, groot 1780 m2 voor totaal 13.350,—. Een positief schrijven van het kollege begeleidt dit voorstel. Overige punten Van de overige agendapunten volgt hier kortheidshalve een opsomming: De vaststelling Havenverordening Bruinisse; Reglement van orde voor de vergadering van de gemeenteraad (de oude regeling dateert uit 1941); de 9e wijziging tariefregeling werken derden; voorbereiding van de beslis sing op bezwaarschriften ingevolge de wet AROB; Machtiging inzake uit voering van dezelfde wet; Delegatie bevoegdheid ontheffing gemeentelij ke verkeersmaatregelen; Beëindi ging erpachtsrecht perceel grond ten oosten van de oude gemeentehaven (gebruiker is scheepswerf Duiven- dijk). V.V.D. wil Grevelingen zoet Het verkiezingsprogramma van de V.V.D. voor de Provinciale Staten verkiezing pleit voor een zoete Gre velingen. Als pleister op de wonde, voor de milieumensen, de vissers en alle anderen die de Grevelingen zout willen houden tekent men er wel bij aan, dat de verzoeting eerst dan mag beginnen, als de Oosterschelde be volkt is met oesters, die in de Greve lingen "zijn gekweekt. ZIERIKZEE, 12-1. Zowel in 1980 als in 1981 werden de gemeenten gekon- fronteerd met bezuinigingen op de rijksuitkeringen via het gemeente fonds. Een dergelijke bezuinigingso peratie zit er voor 1982 ook in en hoe wel daar nog geen absolute zekerheid over bestaat, bereidt de gemeente Zierikzee zich voor om een dergelijke financiële tegenvaller te kunnen op vangen. Wethouder van financiën de heer L. J. van Gastel deelde dat dinsdag avond mede tijdens de openbare ver gadering van de kommissie financiën in de raadszaal van het stadhuis. Ambtelijk voorbereid Deze bezuinigingsoperatie zal amb telijk worden voorbereid, waarna de voorstellen in de betreffende kom missies nader besproken zullen wor den. Getracht zal worden een bedrag - van 88.000,— te bezuinigen. Finan- Voorlopige vaststelling bedrag der uitgaven voor openbaar lager onder wijs over 1980; Definitieve vaststel ling van de vergoeding over het jaar 1980 van het bijzonder kleuteronder wijs; De Drank- en horecaverorde- ning; Aanvullend krediet D.P.O.-on derzoek 2.067,81); Vaststelling be bouwde kom ingevolge de Boswet; Het aangaan vaste geldlening van 1 miljoen gulden; Beroepschriften te gen weigering bouwvergunningen; Vaststelling geluidhinderverorde- ning en wijziging bouwverordening; Bestuurlijke samenwerking Ooster schelde en de vaststelling van de 19e wijziging begroting 1981 en derde wijziging gemeentebegroting 1982. De rondvraag besluit deze uitge breide vergadering. Voor tijd: zie agenda. SCHOUWEN-DUIVELAND Gevaarlijk ijs De rijkspolitie deelt mee, dat het ijs op de wat grotere wateren, onder andere bij Kaaskenswater, maar overigens op geheel Schouwen-Dui- veland, nog verre van betrouwbaar is. De schaats-enthousiasten wordt verzocht hier ernstig rekening mee te houden. Reis naar Polen Heden (donderdagmorgen) is een truck met oplegger, beladen met 25 ton hulpgoederen voor Polen, te Haamstede gestart op weg naar Poz- nan. De heer W. J. Gelijnse te Haamstede maakt ook deze reis mee. Woensdag ontving hij uit Warschau zijn visum, zodat de laatste beletse len voor de reis waren weggenomen. De combinatie vervoert de goederen uit de verschillende regio-depots en het materiaal, dat de grote ,,Brogum"-aktie opleverde. ZIERIKZEE Film in het weekend Stichting het Theater vertoont vrij dag en zondag (zaterdag geen film voorstelling) de film „Escape to vic tory". Het verhaal speelt zich af in de Tweede Wereldoorlog. In een Duits krijgsgevangenkamp ontmoet kapitein von Steiner - vroe ger een speler in het Duits nationale voetbalelftal - de Engelse ex-interna tionaal Colby. Von Steiner stelt Col by voor een wedstrijd te spelen tus sen het elftal van de Duitse Wehr- macht een elftal, samengesteld uit de beste geallieerde krijgsgevangen ex- voetballers. De wedstrijd zal gespeeld worden in Parijs waar het elftal - in samenwerking met het Franse verzet - zal proberen tijdens de pauze te ontvluchten. Diverse bekende internationale ex- voetballers spelen in deze film mee zoals: Co Prins, Bobby Moore, Van Himst, Lindsted en vele anderen. Voor tijd: zie agenda. Binnenbrandje Bij de fam. G. B. in de Fok kerstraat te Zierikzee ontstond dins dagavond rond een uur of zeven een brandje op de vliering. Een oplettende buurvrouw zag de brand, die de brandweer en de buren waarschuwde. De brandweer bluste het vuur, dat samen met de rook nog al wat schade aanrichtte. De oorzaak is onbekend en wordt onderzocht door de technische recherche. Tentoonstelling provinciale waterstaat In de Vierschaar van het stadhuis wordt van woensdag 20 tot en met vrijdag 29 januari een tentoonstel ling gehouden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van provin ciale waterstaat in Zeeland. De expositie geeft een overzicht van de uiteenlopende taken en werk zaamheden van de provinciale dienst. Foto's, kaarten, prenten, voorwerpen en korte teksten worden gebruikt om het inzicht in de wa- terstaatsaktiviteiten te verdiepen. De bezoeker kan zien aan welke ge varen dijken en duinen bloot staan, hoe de zeeweringen worden verde digd en hoe de waterbeheersing is ge regeld. De tentoonstelling is op zaterdag en zondag gesloten en is dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. BURGH Receptie K. Schoonaard De uitgestelde receptie naar aanlei ding van het 25-jarige jubileum van koster K. Schoonaard (koster van de N.H.-kerk in Burgh) wordt aanstaan de zaterdag gehouden in „De Koe bel" te Burgh, tussen 17.00 en 18.30 uur. HAAMSTEDE Vergadering NCVB Dinsdag 19 januari komt de NCVB afdeling Haamstede weer bijeen in de zaal van de Gereformeerde kerk. Mevrouw M. J. C. Hack-Éngel spreekt dan over het onderwerp „Vrouw en vrijwilligerswerk". Voor tijd zie agenda. Vet en vis zijn broodnodig ZIERIKZEE, 14-1. Vooral de watervogels maken moei lijke tijden door als vijvers, sloten en grachten zijn dicht gevroren. Daarom zetten jaarlijks tientallen vrijwilli gers op Schouwen-Duiveland, onder leiding van hulp- inspekteur H. J. Dorreman van de Nederlandse Vereni ging te Bescherming van Dieren, zich in om de vogels te gemoet te komen met brood, vet en visafval. Deelnemers aan deze aktie, o.a. ook de Vogelwacht Schouwen en staatsbosbeheer Ouwerkerk, kontro- leren regelmatig een gebied, op zoek naar vogels die het slachtoffer zijn geworden van ijzige kou. De heer Dorreman vertelt dat de aktie uitstekend verloopt. Toch wer den er deze week ongeveer 15 dode meerkoeten gesignaleerd en een stel dode eenden in de Zwaaikom, het achterste deel van de Nieuwe Haven. „Dit is inderdaad een wonderlijk ge val", zegt de heer Dorreman. „In de haven is nog een deel niet bevroren, er is dus nog volop open water waar de vogels naar toe kunnen zwemmen of lopen. We nemen aan dat deze dode dieren erg zwak, misschien wel zie kelijk zijn geweest, waardoor ze het niet hebben overleefd. Zo hard is de natuur nou eenmaal; de sterken over leven." Triest Het is toch een erg triest gezicht, deze vogels, vast gevroren in het ijs. cieel ambtenaar de heer G. Dijkstra voegde aan de mededeling toe, dat dit bedrag bestemd zal worden voor realisering gemaal Zuidhoek, indien de verwachte bezuiningsoperatie van het Rijk niet zal plaatsvinden. Alle kommissieleden waren het er over eens, dat het „beleidsmatig zeer verstandig" is voorbereid te zijn op kalamiteiten. Minder in mineur was de medede ling van wethouder Van Gastel, dat voor het herstel van de kademuur een extra vergoeding van 230.000,— tegemoet kan worden gezien. Boven dien kan de gemeente in dit kader ook nog rekenen op een uitkering via de zogenaamde Verfijningsregeling. Een b.t.w.-voordeel op dit werk van ongeveer 200.000,— schreef de voor zitter grotendeels toe aan de inspan ningen van financieel ambtenaar A. Geleijnse. KERKWERVE. De brandweer van Zierikzee moest er aan te pas komen om de bestuurster van deze over-de-kop geslagen auto te bevrijden. De oorzaak van dit eenzijdige ongeluk op de lange Kooiweg ter hoogte van de Brasweg is (nog) onbekend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) BURGH-HAAMSTEDE, 14-1. Op maandagavond 18 januari te houden raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen zal een voorstel van het kollege worden behandeld om een aantal kommissie vergaderingen openbaar te maken. In haar voorstel wijst het kollege er op, dat het niet openbaar zijn van kommissie vergaderingen in het verleden reeds verschillende keren aan de orde js geweest. Het is niet zeker dat dit had kunnen worden voorkomen, maar als tip geeft de heer Dorreman dat mensen niet allen brood moeten strooien voor de vogels, maar vooral vet, voor meer weerstand. „Beter nog is het brood in het vet te dompelen en dat aan de vogels/eenden te voeren." Verder wijst de heer Dorreman er op dat mensen de volgels niet helpen door brood langs de weg te strooien. „Ze lopen een groot gevaar te worden overreden". De samenwerking tussen de vrij willigers is erg goed. Verder krijgt deze werkgroep veel medewerking van Zierikzeese bedrijven die voed sel beschikbaar stellen. Zeelandia schenkt dozen proef-brood voor de vogels (en tonnen vet) en verder ge ven de bakkers hun overtollig brood weg. Viswinkel Hogerheijde zorgt voor visafval en op deze manier worden de vogels op een goedkope manier, maar door de inzet van vrijwilligers, de winter door geholpen. De fraktie van de PvdA is zonder meer voor openbare kommissie ver gaderingen, de fraktie van de WD is voor openbare vergaderingen, met dien verstande dat de vergaderingen zullen bestaan uit een openbaar en gesloten gedeelte en de CDA- en RU- fraktie hebben een gezamenlijk standpunt ingenomen. Smeedijzeren hek geramd Automobilist R. M. uit Renesse raakte in de nacht van maandag op dinsdag om 04.00 uur ter hoogte van perceel 75 aan de Hogezoom van de weg en ramde via een lantaarnpaal een smeedijzeren hek van nummer 75. De auto ging er dwars doorheen en kwam in de tuin tot stilstand. De auto raakte totaal vernield. M. bleef ongedeerd. KERKWERVE Auto over de kop Op de Lange Kooiweg ter hoogte van de Brasweg heeft zich dinsdag middag een eenzijdig ongeluk voor gedaan. Mevrouw M. C. B.-V. uit Burgh (bestuurster) en mevrouw W. F.-V. uit Haamstede raakten met de auto door onbekende oorzaak naast de rij baan. De auto sloeg over de kop en raakte daarbij totaal vernield. De brandweer van Zierikzee heeft me vrouw F. uit de wagen gehaald, waarna ze naar het Zweedse Rode Kruis ziekenhuis werd vervoerd. Na behandeld te zijn mocht F. naar huis. Takelbedrijf Jan de Jonge uit Zierik zee heeft het wrak opgehaald. „De degelijke huisvrouw" Woensdag 20 januari houdt de NCVB afdeling Kerkwerve haar maandelijkse ledenvergadering. Na het huishoudelijk gedeelte zal ds. De Graaf uit Zierikzee de avond verder verzorgen met het thema „De degelijke huisvrouw". SCHUDDEBEURS/ NOORDGOUWE Schaatswedstrijden De ijsvereniging Schudde- beurs/Noordgouwe organiseert za terdagmiddag 16 januari schaats wedstrijden voor alle lagere school kinderen. Een speciale wedstrijd wordt uitgeschreven voor jongens van 12-14 jaar waarmee een prachtig horloge gewonnen kan worden. Voor tijd: zie agenda. BRUINISSE Auto in de sloot Op de zuidelijke parallelweg langs Rijksweg 18 reed woensdag om streeks 18.40 uur J. J. uit Bruinisse met zijn auto in de sloot. Komend vanuit Oude Tonge en rij dend richting Bruinisse reed J. in de flauwe bocht rechtdoor en belandde in de sloot. J. werd zwaar gewond naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis in Zierikzee vervoerd. De totaal vernielde auto werd door J. de Jonge geborgen. Beide frakties verklaren geen te genstander van openbaarheid te zijn, maar zien het nut van openbare overleg- en advieskommissies niet in. Zij zijn tegen een gedeeltelijk openbaar en gedeeltelijk besloten vergadering, zoals de fraktie van de VVD zich dat voorstelt. Het kollege merkt hierbij op, dat zowel op rijks, provinciaal- en ge meentelijk niveau er in de laatste ja ren ten aanzien van de openbaarheid van het bestuur veel is veranderd. Openbaarheid van vergaderingen en vertegenwoordigende lichamen zijn gemeengoed geworden. Deze verwor venheden zijn vastgelegd in de Grondwet, Provinciewet en Gemeen tewet. Kommissies Het kollege is tot de konklusie ge komen om te moeten voorstellen de volgende kommissie-vergaderingen openbaar te doen zijn: 1,korpmis^iq ,yoor de beroep-.,; schriften;* 2. kommissie voor de gemeentefi- nanciën; 3. kommissie voor grond-en pacht zaken; 4. kommissie vooropenbare wer ken; 5. kommissie voor de ruimtelijke ordening; 6. kommissie voor de strafvervol ging. De bevolking zal door middel van een publikatie in een of meer plaatse lijke bladen in kennis worden gesteld van de datum en het tijdstip waarop de kommissie vergaderingen plaats vinden. Het kollege stelt verder voor de welstandskommissie,samengesteld uit de heren M. Zeelenberg, C. Spaans, W. van Meerten en P. W. de la Haye te herbenoemen. Verder wordt voorgesteld aan de Ned. Herv. gemeente te Burgh een subsidie toe te kennen van 2.707,- voor de restauratie van het kerkor gel in het hervormd kerkgebouw te Burgh. Gunstig staat het kollege tegeno ver het verzoek van de bejaardenso ciëteit te Burgh om een bijdrage van 225,- in de kosten van de gehouden viering van het 25-jarig bestaan, waarbij alle ouderen vanuit de West hoek betrokken zijn geweest. Aan de orde komt verder een aan tal wijzigingen in de verordening marktgelden. Het kollege stelt voor de bestaande tarieven met het norm- tarief van 4% te verhogen. Moderne scheepvaart seinen Op het Grevelingenmeer zijn door Rijkswaterstaat, dienstkring Zierik zee, drie gasboeien vervangen door vier lichtopstanden die zijn voorzien van zonne-kollektoren. Met behulp van de tonnenlegger van De Ronde zijn de lichten geplaatst op in de bo dem verzonken duckdalven. De bat terijen worden via de koliektoren ge voed door het zonlicht maar laden al op bij gewoon daglicht, dus ook met bewolking. De vier lichtopstanden staan bij Dreischor, bij het gemaal, één in plaats van de Grevelingen 6 ter hoog te van de Stelhoek; één bij de geul van Bommenede-Grevelingen, de GB-RB en één op de reede van Brou wershaven. BRUINISSE, 13-1. De veerdienst Anna Jacobapoldcr-Zijpe. wordt van 18 tot en met 30 januari buiten gebruik gesteld. ZIERIKZEE. Tijdens de vorst breken voor de watervogels moeilijke tijden aan. Op de foto: Meerkoeten en eenden, vastgevroren in het ijs in de Zwaai kom. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De ANWB die dit bekend heeft ge maakt z^i dat in die periode onder houd aan het veer wordt uitgevoerd. Dan kunnen alleen personen, fietsers en bromfietsers van een kleinere pont gebruik maken. Op 24 januari is er geen enkele af vaart. aldus de ANWB. Ook de af- vaarttijden zijn in deze periode ver anderd. Vanaf Zijpe vaart de pont elk half uur vanaf 06.30 uur. De laatste afvaart vanaf Anna Jacoba- polder is om 19.15 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3