Boeing 737 stort neer op brug over Potomac (VS) Schmidt: geen meningsverschil met Frankrijk over Polen VOEDSELKETEN Weer eens onrust en geweld in Amsterdam Frankrijk: 39 uur werken Zoon premier Thatcher (nog) zoek Bezetting in Sinaï Dode door kolenda Nieuwe dijkdoorbraken verergeren toestand in Polen Het ziektegeld Jongen onder trein AGENDA PvdA tegen ziektewetplannen Benzine goedkoper Na ontruimings-aktie Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE „Appersant .2 Niet velen wellicht zullen wakker liggen van het deze week verspreide bericht, dat het met de korhoenders in Nederland heel slecht gaat. Zo slecht zelfs, dat het hoen met onder gang wordt bedreigd en mogelijk binnenkort kan worden bijgeschre ven op de lijst van uitgestorven dier soorten. Korhoenders zijn niet ty pisch voor het polderlandschap, maar het gaat derhalve dus meer om de karakterisering van de biotoop (natuurlijke levensomstandigheden) elders in het land (heidelandschap). Hier zij alleen het korhoen ge noemd ter duiding, dat het met de na tuur in Nederland niet zo goed gaat. Een probleem, want - zoals door gaans - talrijke grote belangen staan tegenover andere eveneens grote be langen. In dit geval: natuurbescher ming tegen landbouw en veeteelt. Toch is het nodig die tegenstelling" niet aan te scherpen, want men kan niet enerzijds pleiten voor een gezon de ontwikkeling van land-tuinbouw en veeteelt en anderzijds (in een klein land) „elk stukje natuur" be waren en intact laten. Het zal gaan en moet gaan om een „symbiose", een mogelijk samenle ving, waarbij valt aan te nemen, dat de voor de ekonomie en duizenden mensen belangrijke agrarische pro- duktie niet ongebreideld kan worden opgevoerd, terwijl anderzijds het be sef geen moment mag inzinken, dat het met de natuur in dit land hollend achteruit gaat. Het korhoen is maar een voorbeeld, maar vele tientallen planten en diersoorten zijn al ver dwenen van een lijst, die veertig, vijftig jaar geleden met groot gemak - en feitelijk vanzelfsprekend - viel samen te stellen. Onderzoekers naar de korhoen- derstand in Nederland noemen als oorzaak van de achteruitgang, de sterk schommelende grondwa terstand, waardoor geen stabiele ve getatie kan ontstaan, met als gevolg een insektentekort. Die insekten zijn nodig voor de hoenderkuikens. Dui delijk een voorbeeld van aantasting van evenwicht in de natuur derhalve, waardoor de voedselketen wordt doorbroken en faunabeheerders na dien een verdrietige schadebalans moeten opmaken. In feite gaat het in zijn algemeen heid om een wereldprobleem, maar wat betreft hoedanigheid ep grootte van het probleem komt ons land he laas niet achteraan. De urbanisatie (vëtótëedsing samenleving) vergt een tol, waarvan doorgaans de omvang wordt onderschat. PARIJS, 13-1. In Frankrijk mag vanaf 1 februari in de regel nog maar 39 uur per week worden gewerkt. De Franse ministerraad heeft hiertoe woensdag besloten. Het is een van de maatregelen die de Franse regering neemt op de werkloosheid te bestrij den. Een andere is uitbreiding van de vakanties tot vijf weken per jaar. Er is geen toestemming van het parle ment voor nodig. GAO (MALI), 13-1. In tegenstelling tot eerdere berichten is Mark That cher, de zoon van de Britse premier, nog steeds niet gevonden. De Britse autocoureur, die samen met de Frangaise Charlotte Verney aan de monsterrally Parijs-Dakar deelneemt, is sinds zaterdag spoor loos verdwenen in de Sahara. That cher is het laatst gesignaleerd in Zuid-Algerije. Maandag kwam het bericht van de Sabine-organisatie, dat Thatcher en Verney gevonden waren. Een zoektocht per helikopter zou dat resultaat opgeleverd hebben. Dinsdag moest organisator Thierry Sabine zijn verklaring intrekken. De gevonden persoon was motorrijder Sergebacou. De speurders, die naar later bleek gebruik hadden gemaakt van een vliegtuig, bleken twee auto coureurs verwisseld te hebben met één motorrijder. „Flitsen uit het buitenland ANKARA. De oliepijpleiding van Irak naar de Turkse plaats Yumarta- lik aan de Middellandse Zee, die werd beschadigd door een explosie, is hersteld. Dit hebben Turkse funk- tionarissen bekendgemaakt. BONN. De regering van de West duitse deelstaat Noord-Rijnland- Westfalen heeft een deel van de oprichtingsvergunning voor de bouw van de al jaren beoogde fabriek voor de verrijking van uranium in Gronau uitgegeven. ATHENE. Christina Onassis is ge kozen tot lid van het hoofdbestuur van de Griekse vereniging van re ders, tijdens verkiezingen van de vereniging die in Piraeus plaatshad den. Advertentie PARIJS, 13-1. De Westduitse bondskanselier, Helmuth Schmidt, heeft woensdagavond verzekerd, dat Frank rijk en West-Duitsland niet van mening verschillen over de gebeurtenissen in Polen. WENEN. De toestand in de door zware watersnood getroffen gebie den van Polen is, blijkens berichten van Radio-Warschau, woensdag nau welijks gewijzigd. JERUZALEM, 13-1. Een honderd tal tegenstanders van de ontruiming van de Sinaï door Israël houden sinds maandagavond de landbouwneder zetting Haroubit in het noorden van dit gebied bezet. Zij verzetten zich te gen de overdracht aan Egypte. Tus sen de twee landen is overeengeko men dat dit op 25 april aanstaande zal gebeuren. Schmidt, die in Parijs meer dan drie uur sprak met de Franse presi dent Mitterand, verklaarde dat de si tuatie in Polen uitvoerig aan de orde is geweest. „Wij hebben geen verschillen ge- konstateerd", aldus Schmidt, die verder zei: „wij zijn het erover eens, dat generaal Jaruzelski moet blijven weten dat wij hem vragen en zullen vragen de doeleinden die hij heeft aangekondigd te realiseren, te weten opheffing van de staat van beleg, vrijlating van geïnterneerde perso nen, herstel van de mensenrechten en herstel in Polen van de rechten ge noemd in de slotakte van Helsinki". President Mitterand merkte op: „een goed gebruik wil dat de Bonds republiek en Frankrijk overleggen iedere keer, wanneer een belangrijk probleem hun relatie raakt en iedere keer wanneer het ovenwicht in de wereld op het spel staat". een woning kunstraat in ge vrouw E. i door kool- Hulp Schmidt zei ook, dat Frankrijk en West-Duitsland beide vinden, dat de humanitaire hulp aan Polen moet worden voortgezet. WARSCHAU, 13-1. Nieuwe dijkdoorbraken hebben de watersnood in Polen verergerd. Volgens Radio-Warschau zijn door het bezwijken van twee dam men langs de Visla in het gebied van Plock, op ongeveer 130 km ten noord westen van Warschau, nieuwe landerijen onder water gelopen. In deze zwaar getroffen streek zijn de bewoners van talrijke dorpen geë- vakueerd. In de omgeving van Plock hebben zeker 12.000 mensen van het water te lijden. Met het in veiligheid brengen van nog 4000 personen werd dinsdag een begin gemaakt. DEN HAAG, 13-1. De CDA-fraktie wil eerst de mening van de Sociaal Economische Raad en deskundigen horen alvorens een oordeel te geven over het PvdA-standpunt dat mensen die langer dan vier weken ziek zijn een beperkter inkomensachteruit gang moeten ondergaan dan het ka binet wenst. Militairen, politiemannen en hulp diensten uit het gehele land nemen aan het reddingswerk deel. Radio- Warschau sprak van de ergste ramp van de laatste tientallen jaren". De voornaamste oorzaak van de watersnood vormen ijsbarrières in de Vista bij Plock. Als het niet op korte termijn gelukt deze belemme ringen op te ruimen, ontstaat ook overstromingsgevaar voor Warschau zelf. Ook langs de Warta is de situatie nog steeds kritiek. AMSTERDAM, 13- aan de Van Limburg Amsterdam is de 24-ji B. om het leven geko| monoxydevergiftiginj Volgens de politie een sterk vervuilde buren van de vrouw derde verdieping vai ren onwel geworden het ziekenhuis worden BREDA, 13-1. De 10-jarige G. P. Machielsen uit Breda is woensdag op de spoorwegovergang in de Steenak- kerstraat in zijn woonplaats onder een trein gekomen. De jongen was op slag dood. De politie vermoedt dat hij na het passeren van een trein een tweede - de intercity Dordrecht- Venlo - niet heeft zien aankomen. De overgang is met knipperlichten be veiligd. Het treinverkeer heeft door het on geluk ongeveer drie kwartier stilge legen. Donderdag 14 januari Zierikzee Verenigingsgebouw. W.A. O.-ge spreksgroep F.N.V. Aanvang: 14.00 AMSTERDAM, 13-1. Het partij bestuur van de Partij van de Arbeid heeft op twee punten ernstige bezwa ren tegen de voorgenomen plannen van minister Den Uyl en staatssekre- taris Dales met betrekking tot de ziektewet. Het bestuur vindt dat langdurig zieken beschermd moeten worden te gen een inkomensachteruitgang die hoger is dan de becijferde daling van het inkomen met één procent bij een gemiddeld aantal ziektedagen van twintig per jaar. Voorts vindt het partijbestuur het eenmalig ongedaan maken van cao-afspraken over een bovenwettelijke aanvulling op de ziektewetuitkering onaanvaardbaar. DEN HAAG, 13-1. De benzine wordt vrijdag twee cent per liter goedkoper. Het ministerie van eko- nomische zaken heeft dit donderdag volgens verwachting meegedeeld. De daling is een gevolg van de gedaalde noteringen op de internationale vrij markt voor aardolieprodukten. De maximumprijs voor superben- zine bedraagt na vrijdag 168,8 cent per liter. Normaal gaat 163,2 cent en tweetakt ten hoogste 181 cent per li ter kosten. De prijs van LPG blijft gelijk. AMSTERDAM. Een gesprek tussen het bestuur van de FNV en het partij bestuur van de PvdA over de omstre den plannen van de regering om te korten op de ziektegeld uitkering heeft de beide groepen niet nader tot elkaar gebracht. ANKARA. De Turkse politie heeft de afgelopen dagen een twintigtal militante leden van de uiterst linkse ondergrondse beweging „Dev-Sol" aangehouden die een reeks aanslagen voorbereidde tegen hoge Turkse funktionarissen en leden van het di plomatieke korps in Ankara. Stichting Hulp Polen DEN HAAG, 13-1. In Den Haag is de Nederlandse Stich ting Hulp Polen opgericht. De stichting wil alle bestaande en toekomstige akties ten behoe ve van de Poolse bevolking koördineren en heeft daartoe een centraal gironummer in het leven geroepen. Ook wil zij dienen als centraal informatie punt, waar dagelijks wordt bijgehouden wat waar nodig is en wat waar naar toe gaat. dit heeft de voorzitter van de stichting, Tweede-kamervoor zitter Dolman dinsdag meege deeld. Burgh-Haamstede IJsbaan Burgh. Schaatswedstrijden lagere school kinderen. 13.15 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Klaverjas wed strijden. 20.00 uur. Vrijdag 15 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Fraktievergade- ring P.v.d.A. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Feestavond^ en prijsuitreiking vogelhoud'ersv^erëm-' ging „Z_ang en Kleur". 20.00 uur. Concertzaal. Film: „Escape to victo ry". 20.00 uur a.l. Burgh Klubgebouw. Jaarvergadering Ten- nisklub. 20.00 uur. Burgh-Haamstede IJsbaan „Burgh-Haamstede". Schaatswedstrijden 500 en 5.000 me ter om kampioenschap van Schouwen-Duiveland. Aanvang: 19.30 uur. Scharendijke „De Putmeet". Voorlichtingsbijeen komst bestemmingsplan Aanvang: 19.30 uur. Zonnemaire Café Bommenede. Open dans- en bin go-avond, Bond van Opzichzelfstaan- den. 20.00 uur. AMSTERDAM, 13-1. Rond de Dam en het stadhuis in Amsterdam was het woensdagmiddag onrustig. Kleine groepjes demonstranten trokken door de stad en richtten vernielingen aan, daarmee hun ongenoegen uitend over de ontruiming van een woningkomplex aan de Wibaustraat, „De Blaaskop". Bij het stadhuis werd met verf ge gooid en werden er ruiten ingesme ten. Daarna trokken de ongeveer tweehonderd demonstranten door de Damstraat naar de Dam. In de Damstraat voerden ongeveer tien po litiemensen „met de platte pet" een charge uit, toen het busje waar zij in zaten bekogeld werd. Daarop ver spreidden de demonstranten zich. WASHINGTON, 13-1. Gevreesd wordt dat een vlieg tuigongeluk in Washington aan 74 mensen het leven heeft gekost. De reddingswerkzaamheden zijn in de nacht van woensdag op donderdag gestaakt wegens dich te sneeuwstormen en de duisternis. Het vliegtuig, een Boeing 737 van „Air Florida" stortte woensdag vlak na het vertrek van het vliegveld bij Washington in een dichte sneeuwstorm neer. Het toestel, dat 74 reizigers en vijf bemanningsleden aan boord had, kwam in het spitsuur terecht op een drukke brug over de rivier de Potomac, een be langrijke verbindingsweg tussen Washington en Noord-Virginia. Het raakte verscheidene auto's en stortte vervolgens in de rivier. Washingtons burgemeester, Mari on Borry, zei dat drie personen op de brug zijn omgekomen. Vier passa giers en één bemanningslid overleef den het ongeluk. Reddingsploegen konden enkele mensen uit het ijskoude water halen. Een brandweerman dook de rivier in en slaagde er in een vrouwe, naar la ter bleek een stewardess, die dreigde onder het ijs te schieten, aan de kant te brengen. Ooggetuigen Ooggetuigen zagen mensen zich vastklampen aan de wrakstukken van het vliegtuig en aan ijsschotsen. Alle grote ziekenhuizen in Washing ton zijn in staat van alarm gebracht. Er werden dringende oproepen uitge zonden om bloed te geven. Een uur na dit ongeluk ontspoorde in de ondergrondse van Washington een trein met 1.000 passagiers aan boord. Hierbij vielen drie doden. Stichting het Theater vertoont in de Concertzaal A.s. vrijdag 20.00 uur A.s. zondag 15.00 en 20.00 uur De sensationele ontsnapping uit de klauwen van deduitse bezetter. SYLVESTER STALLONE MICHAEL CAINE PELÉ MAX VON SYDOW Co Prins, Ardiles.Deyna, van Himst.LJndsted, Bobby Moore,e.vA een film van John Huston produktie Freddy Fields muziek BJ Conti □OI°—-""yD wwaoArtoMcgoa» 'IQWWA*n/«»it»r»a n»ma QT Alle leeftijden A.s. zaterdag geen filmvoorstelling Nieuwerkerk Kerkgebouw Ger. Gemeente in Ned. Bijeenkomst Staatkundig Geref. Studievereniging. 19.45 uur. Zaterdag 16 januari Zierikzee Concertzaal. Südwestdeutches Kam- merorchester. 20.00 uur. Schuddebeurs IJsbaan. Schaatswedstrijden ijsklub Noordgouwe/Schuddebeurs. 14.00 Renesse Dorpshuis. Postzegelruilbeurs Delta West van 14.00 tot 17.00 uur. Ouwerkerk Hervormde Kerk. Youth for Christ. Koncert „Eternal Rock". 19.30 uur. Zondag 17 januari Zierikzee Bar Mirabelle. Benny Neijman. 14.00 uur. Concertzaal. Film: „Escape to victo ry". 15-00 en 20.00 uur a.l., (zaterdag geen filmvoorstelling). >*ri9lrr> Maandag 18 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Afd. Philatelica. 20.00 uur. Bejaardencentrum Borrendamme. Open huis van 14.30 -17.00 uur en van 19.00 - 20.30 uur. U.V.V.-gebouw. Bijeenkomst D'66 afd. Schouwen-Duiveland. Aanvang: 20.15 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraad. 19.30 uur. Ouwerkerk Rest. De Vierbannen. Jaarvergade ring V.V.V.-Duiveland. 20.00 uur. Dinsdag 19 januari Kèrkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Zaal Geref. Kerk. NCVB bijeen komst. 19.45 uur. Renesse Hotel het Wapen van Zeeland. Alge mene ledenvergadering T.V. Scelve- ringhe. 19.30 uur. Dreischor Dorpshuis. Streekfederatie P.v.d.A. 20.00 uur. Woensdag 20 januari Zierikzee Poppentheater „Al te Klein" (St. Do- musstraat 24). Poppenspel „Wolkje Wit". 14.30 uur. School Manhuisstraat. Kursus kunst- schilderen Z.V.U. Aanvang: 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Ledenvergade ring NCVB. 19.45 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering Afd. Duiveland Plattelandsvrouwen bond. 19.30 uur. Donderdag 21 januari Brouwershaven Verenigingsgebouw. Spelmiddag Bond voor ouderen. 14.30 uur. Bruinissc Gemeentehuis. Raadsvergadering. Aanvang: 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. N.CVB bijeenkomst. 19.45 uur. Zaterdag 23 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Postzegelbeurs. 10.00 - 16.00 uur. Maandag 25 januari Zierikzee „Huis van Nassau". Vergadering KNVB, afd. Zeeland zaalvoetbal. 20.00 uur. Dinsdag 26 januari Zierikzee Chr. LHNO-school. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Nieuwerkerk Kantine, sportpark „Het Springer". Vergadering Schouwen-Duivelandse voetbalverenigingen. 19.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee School Manhuisstraat. Kursus kunst- schilderen Z.V.U. Aanvang: 20.00 uur. Dinsdag 2 februari Zierikzee Chr. LHNO-schoo. Kursus „Anders eten" (Huishoudelijke Voorlichting). 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Zaterdag 16 januari, dorpshuis, disco van Radio Atlantis, Radio en de Pul: 19.30 uur. Vanaf heden gesloten voor onbepaal de tijd. Brogum (Zierikzee) Zaterdag 16 januari, optreden „The Cylinders", 21.30 uur. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00 - 18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-17.30 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110) 5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur 99 't Is aordig weertje, md diere in 't stooken. Zó is 't noe imae, kieze of kdebele. Oe 't ök is, 't zd nog wê even duure, vö dó m'n kievitseiers kunne gae raepe. Noe doe 'k dat toch nie, mü bie wieze van spreken nutuurlijk. J' oor tog gekke diengen soms. 'k Stieng onderlesten in 'n wienkel, in dae kwam 'n vintje mi 'n pakje in z'n and, dat t'n an de man achter d'n toag gaf. iè was gestierd du de slachter. Ie zei: „ier ei je d' eesens van de slach ter". Zei de wienkelier: "zó, dat vaol m'n tegenie eiter tog vee meer?", ma 't vintje snappede 't nie. Kreeg 'n briefje van 'n vrouwe, die vroeg: „je mö's schrieve over aol die maansen, die md uut mekaore rauze". Noe, dat kan 'k wê, md 'k doet nie, want wê twêêmans kieve twêêmans schuld. Weet je wat 't is: bie 'n oare krie je 't ök niet opge schept, ma dae bind'r 'n êêleboel, die dae te laete achterkomme. Soms zaage ze tegen mekaore: ,,'k wou dó je 'k weet nie waer zat"; dan mêêne ze 't wê nie. Ma appersant. E jd de waerelt is verandert Ikke van de weeke even rommele an de tu levisie, in dae kwam Kees Brusse. Ie gieng d'r van dü, md wou nog even z'n vrouwe goeiendag zaage. Die stieng onder de douche, 't Was juf frouw Merckens, 'n kittig wuufje Ze zat saeme in 'n tenêêlstikje mi Kees, die aoltied van die mooie Shell-veraelen vertaald in de Ster. Afijn, je zag Marietje dü't ribbelt jesglas d'r eige afspoele. Md gin ge doe 6, de deure gieng gewoon ope in ze begon d'r borsjes netjes droag te poesen. Noe zou ze nutuurlijk net zó goed kunne ebbe stae stofzuugeda's ók funksionêêl, md 'n blóöt Merietje is vee mooier, zu ze gedogt Ma ap persant. Gosterklaegens wê is 't 'n tied van die ouwe briefkaerte, mi 'n juffrouw d'r óp, die 'n ööge stap most maeke om in d'n trein te kommen. Je zag 'n stik je van d'r knie, in de vint, die de foto maekede is vrêêt rieke geworre mi die foto. Noe was t'r 'n man op 't ies, d oar- dig out. Ie maekede op 't ênde van de baene zó'n breeë zwoai, wreef in z'n anden, duisde 'n êndje in zei zó vö z'n eige: ,,'k voele m'n wi ök twintig jaer bin". As 'n donderkladde uut t'n emel riep 'n klein meisje achter z'n: ..opa, maek m'n schaese 's vast". Twintig jaer, ja ja, ma appersant. 'k E zo ies ööre ronke, dd ze gae staeke uó de ziekecenten, zd 'k md zaage. 'k Zou nie doe ak ulder was, want mi waarken kom je vaarder, d is 't waer dat z'n in Den Aeg soms ro- are futuuten uutaele. Meschien dien- ke ze 'n ziek maans eet minder. Ma appersant. Zo rolle m'n d wi 'n êêl stuk du d' êêste maend, md me binne d'r nog nie. Bie Ogem binne d'r die deuge an gin dóren of pööten, êk gele- ze, md Boersma stae op de keien, 'k Hope md dat t'n nog een paer Ogem- centen over eit, anders m'n d'r wi 'n waarklóózen bie, in 't is a gek ge- nogt. 't Is vast nog 'n êêl aande. vö 't oamae vö mekaore is. Ma appersant SCHIER EILANDMAN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 2