jKijdificMtal m M BUURTSUPER BOUWMAN KLOET Hoe „christelijk" denkt en/of is Zierikzeese bevolking omo wasmiddel split erwten Een mini-enquête Voorlichting olievervuiling Zeeuwse kust STREEKNIEUWS STREEKNIEUWS Perspektief voor 1985: 13 miljoen werklozen in E.G. voordeelpak 2 kilo ^H&smas literfles per 500 gram nu Burghse Ring 1 - 2 tel. 01115-1213 Burgh INGEZONDEN STUKKEN Bruse brandputvijvers SUCCESJES Drukkerij L 0 ERIC DE NOORMAN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diasdag 12 januari 1982 Nr, 23046 5 ZIERIKZEE, 11-1. Te Doorn bestaat een „Instituut voor Evangelisatie", welke organisatie op „De Burght" te Burgh de jaarlijkse kerstkonferentie heeft gehouden. Eén der aktiviteiten was een enquête - door middel van aankondigingsformulieren - onder 1000 bewoners van Zierikzee inzake geloof en geloven en kennis van het christelijk geloof. Hoewel derhalve 10 procent van de bevolking werd benaderd, was het aan tal „antwoordgevers" op gestelde vragen niet groot. Dit totaal bedroeg 126 (75 vrouwen, 51 mannen). Enkele cijfermatige uitslagen: met de kerstdagen hadden (van die 126), 82 een kerkdienst bezocht; 84 gaan vaker naar de kerk; 23 waren geen lid van een kerkgenootschap; 103 ge- enquêteerden behoorden tot de ver- (Vervolg van pagina 1) Er wordt aandacht besteed aan voor koming van verontreiniging, bij voorbeeld door het opwerpen van een zandwal, aan de verzameling van olie met handkracht en machines, de verzamelpunten, het vervoer naar opslagplaatsen en de na-reiniging van het strand, de op- en afritten, de wegen en parkeerplaatsen. Ook wor den maatregelen genoemd voor de definitieve opslag en daarna de ver werking van de olie. Bij vervuiling van de dijken moet geprobeerd worden de olie eerst naar beneden te spuiten, waarna de bestrijding op dezelfde manier kan worden aangepakt als op het strand. Coördinatieteams Afhankelijk van de grootte van de verontreiniging worden koördinatie- teams ingeschakeld. Bij grote ver ontreiniging treedt een landelijk team op. Bij de middelgrote verontreiniging komen op provinciaal niveau een bestuurlijk en een technisch team in aktie. Het bestuurlijke team staat onder leiding van de milieu-gedeputeerde en het technische onder voorzitter schap van de hoofdingenieur-direk- teur van provinciale waterstaat. Tenslotte zijn er regionale teams; voor ieder kustvak is er een apart team, met uitzondering van het vak Oosterschelde, omdat de Deltadienst van rijkswaterstaat hier zeggen schap heeft zolang de Oosterschelde- werken in uitvoering zijn. De regionale groepen bestaan ook uit een bestuurlijk en een technisch team. Zij komen in werking als het om kleinere verontreinigingen gaat. Verder worden in het ontwerp-plan geregeld de opvang van vogels, aan sprakelijkheidszaken en een kom- munikatieregeling, bij voorbeeld.tus sen de centrale post en de werkers op het strand. De voorlichtings bijeenkomst De voorlichtingsbijeenkomst be gint 21 januari om 14.00 uur in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg, met een lezing over olie- bestrijding in het algemeen en een film. Om half vier wordt de bijeen komst voortgezet in de statenzaal, Abdij 11, Middelburg. Dan zijn er in leidingen over de provinciale organi satie van de oliebestrijding en over de bestuurlijke, juridische en finan ciële aspekten daarvan. De bijeen komst wordt besloten met een fo- rumdiskussie onder leiding van milieu-gedeputeerde W. Don. Programma: 14.00 - 14.10 uur Wel komstwoord W. Don. 14.10 -14.30 uur Lezing „Oliebestrijding algemeen", medewerker rijkswaterstaat, direk- tie noordzee. 14.30 - 15.15 uur Film „Resultaten en proeven". De eerste drie onderdelen zijn in het provincie huis. 15.15 - 15.35 uur Pauze in Sta tenzaal. 15.35 - 15.50 uur Lezing „Pro vinciale organisatie", medewerker provinciale waterstaat Zeeland. 15.50 - 16.20 Lezing „Bestuurlijke, ju ridische en financiële aspekten", me dewerker ministerie binnenlandse zaken. 16.20 - 17.00 Forumdiskussie onder leiding van milieugedeputeer de W. Don. BRUINISSE Reanimatiekursus De vrienden van de Hartstichting afd. Bruinisse organiseerd op 20 ja nuari a.s. weer een Reanimatiekur sus (hartmassage en mond-op-mond beademing). Deze wordt gegeven door dokter Buytendijk. Opgave hiervoor, of inlichtingen hierover bij mevrouw Steketee, Steinstraat 32, telefoon 2267. Tweede Ijstijd Maandagmiddag werd de ijsbaan aan de Deltastraat voor de tweede keer dit seizoen opengesteld voor de ruim 500 leden van de ijsvereniging „Nooit Gedacht". Door de zeer lage temperaturen in enkele nachten is het ijs in de volgens het bestuur te kleine en te laag lig gende baan van zodanige kwaliteit schillende bestaande schappen te Zierikzee. kerkgenoot- Kerstfeest Gevraagd werd ook naar de bete kenis van kerstfeest. De antwoor den: geboorte van Christus, hoop, vrede op aarde, nieuw begin, traditie van de kerk, bezinning, gezelligheid gezin, lichtfeest, komst van Christus, die bij de mensen wil wonen, niet veel, alles; zonder kerstfeest geen le ven. Andere cijfers Andere cijfers: van de 126 lazen 69 mensen het kerst-bijbelverhaal; 105 mensen bezitten een bijbel: 55 men sen lezen dagelijks/regelmatig uit de bijbel; 30 mensen doen dit weinig of zelden; 41 nooit. De mensen die de bijbel lezen, doen het om hun geloof te verdiepen; die het niet doen hebben geen interesse of vinden het te moeilijk. Antwoorden op vragen over kerst mis: de geboorte van Christus, dagen worden langer; geen betekenis, Po len; geen antwoord. Vraag: „Wie is Jezus?". Antwoor den: Zoon van God, goed mens, zoon van Jozef en Maria, verzonnen fi guur, historisch figuur, koning der aarde. Van de (alweer) 126 mensen geloven 70 dat Jezus is opgestaan; 28 geloven dat niet; 28 wisten het niet. Acht en zeventig mensen geloven dat er kon- takt mogelijk is met Jezus; 15 gelo ven dat niet; 33 wisten het niet. Christen Vraag: „Wat is een Christen?". Antwoorden: geloven in God, Christus en leven naar de bijbel; goed leven, naastenliefde; handelen volgens geweten; naar de kerk gaan; iemand die gelooft; iemand die Christus navolgt; de naaste en God liefhebben, iemand die weet dat hij hqt.zelf.niet.kan, Slotvraag Slotvraag: „Hoe kan iemand Christen worden". Antwoorden: ge- KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND ROTTERDAM. De werkgroep In donesië in de industriebond FNV wil dat de direktie van scheepswerf Van der Giessen-De Noord de onderhan delingen met Indonesië stopzet over levering van twee geavanceerde mij nenvegers. DEN HAAG. Het zogenaamde 50 megawatt circuit in Hengelo, een proefinstallatie van TNO voor onder zoek aan het stoomgedeelte van de te bouwen kernreaktor in Kalkar, gaat dicht. loven in God en Zijn geboden nale ven; belijden van zonden; voorbeeld van Jezus navolgen; dat moet God doen; opvoeding; naar de kerk gaan; uit jezelf en invloed van anderen; kan niet; door angst, of nood, ver driet tot God gaan; bekering/overga ve; werking van de Heilige Geest; goed leven; Jezus aanvaarden; door gebed en geen mening/weet niet Licht drijfijs in haven In de tijd van de hoge tijen water (samenwerkende aantrekkings kracht van zon en maan) kan zelfs de straffe noordoosten wind, hier wei nig tegen in brengen. Met een tij van 2,70 m plus N.A.P. kwam het water gisteravond net even op het haven- plato en zette de loopbruggetjes naar de viskotters blank. Toen het water zakte werden deze spiegel glad door de vorst. Tussen de vissersschepen en de steigers bevindt zich al drijfijs wat bij aanhoudende vorst spoedig zal overgaan in vast ijs. Amarillis met tien kelken „Het moet een grote uitzondering zijn, schreven we gisteren (maandag) al voorzichtig in het onderschrift van de foto van de Amarillis met acht kelken, die te pronk staat bij de heer De Later in Oosterland. En dat was maar goed ook, want vanochtend be reikte ons een telefoontje van me vrouw E. de Ronde uit Bruinisse, die zo'n plant met maar liefst tien kel ken heeft. Ze wist bovendien niet de enige te zijn met een dergelijk schitterend exemplaar, want ook haar nichtje mevrouw Wiebrens telde tien kelken aan de in haar bezit zijn Amarillis. In de sloot Door nog onbekende oorzaak kwam autobomilist L. B. uit Ooster land maandagmorgen zeven uur in de sloot terecht. Hij kwam in de rich ting Zijpe en wilde rijksweg 18 over steken, maar reed rechtdoor en be landde aan de overkant van de sloot. Een ambulance heeft de automobilist naar het Zweedse Rode Kruis zieken huis overgebracht. AMSTERDAM. Onder het puin van een slooppand aan de Oudezijds Ach terburgwal in Amsterdam hebben slopers maandagmiddag een in een pakket verpakt lijk gevonden. .DEN HAAG. Uitstel van sluiting vande fabriek- in. Veendam .van het aardappelmeelconcern Avebe, (de DWM-fabriek) is onverantwoord. Dit schrijft minister De Koning (land bouw) in een brief aan de vaste Ka merkommissie voor landbouw, die woensdag op werkbezoek gaat naar OOst-Groningen. De brief is maan dag aangekomen. BREDA. De vijf Brabantse ge meenten waar betaald voetbal wordt gespeeld, zullen in vier jaar hun sub sidies in de exploitatie van de semi- profklubs van ruim een miljoen gul den terugbrengen tot niets. SITTARD, Het is de vraag of de hartchirurg P. van der Schaar zijn praktijk in Roermond kan blijven uitoefenen. Het Ziekenfonds waar hij is ingeschreven heeft hem per brief een aantal voorwaarden gesteld voor een nieuw kontrakt, als hij aan die voorwaarden niet voldoet zal het Ziekenfonds de behandeling van Van der Schaars patiënten niet langer vergoeden. AMSTERDAM, 11-1. De afdeling Toegepast ekono- misch onderzoek van de universiteit van Cambridge in Engeland verwacht dat het aantal werklozen in de tien landen van de Europese Gemeenschap binnen enige ja ren zal toenemen tot dertien miljoen of twaalf procent van de beroepsbevolking. Deze sombere verwachting is geba seerd op de geringe ekonomische be drijvigheid en op de toeneming van het aantal jonge mensen dat in de ko mende jaren op de arbeidsmarkt komt. Het aantal van dertien miljoen werklozen zal volgens de onderzoe kers van de Britse universiteit in 1982 worden bereikt. Zelfs 15 In landen die erin ekonomische op zicht naar verhouding het slechtst voorstaan - Groot-Brittannië, België en Ierland bijvoorbeeld - kan het werkloosheidspercentage in de jaren tachtig wel tot vijftien stijgen. De kans dat een onverwachte opleving van de ekonomische bedrijvigheid dat er op geschaatst kan worden. Na een tijdje schaatsen, een pirouette of dubbele Rietberger is het goed ver toeven in de barak die de vereniging heeft gekregen van Dosbouw, waar de dampen van warme worst en er wtensoep je tegemoet komen. Vooral 's avonds onder de schijnwerpers, terwijl uit de luidsprekers vrolijke muziek klinkt, is de ijsbaan een cen trum van sportieve gezelligheid en kan daarom, ondanks de arctische temperatuur, warm worden aanbe volen. voor een belangrijke toeneming van de werkgelegenheid in de gemeen schap zorgt wordt heel klein geacht. *1^ ssm tfie7S/W300ZS W 4&>a/r. laeerrnc. t WQCQLtyoe MGVC 0?. at *e/7e? ,<g- gE6£C£rt&»<?S'%?. urros surrewj WHQGeoCS (Ingezonden) Zijn nou die brandputvijvers voor Bru toch nog „blijvers"? Oh ja! want vele mensen blijven dat toch wensen! Nu eens deze keer kinderen in de weer. Niet via 'n nieuwe fraktie maar met 'n leuke aktie. Handtekeningen verzamelen als rattenvangers van Hameien. Ze willen het verhinderen Ja, „Kinderen voor Kinderen". Dat die vijvers gaan verdwijnen Nee, dat zou niet rijmen. Hoor hoe de eendjes kwaken en kippen ook leuke snaken. Gezellig zo in de buurt Hopen dat het voort nog duurt. Maak er geen mestvaalt van want heus kinderen, dat kan Als je teveel gaat geven laat je 't ongedierte leven. Wees verstandig bij het voeren. Laat Koos het maar „beboeren". Men is alom kontent de gemeente kost 't geen cent. Begeleiding misschien wel nodig of is dat ook nog overbodig? Van des mensen goed gedrag hangt in deze zeer veel af! G. van der Weele Ten Anker 18 Bruinisse Te koop: Noren, maat 42, 43, Mu- lockstraat 27, Zierikzee, tel. 01110-2409. Slagerij Leen Simmers, St. Domusstraat 26, tel. 2588. 500 gram magere hamlappen 8,35; 500 gram entre cöte 14,50; Woensdag 1 kg ge hakt 8,80. Elek. dekens, voetenzakken, voetenmatjes en rugkusssen- tjes. Voor levering en repara tie. Radio van den Berge, Ze venhuisstraat 6. Witte kunstschaatsen, maat 37, tel. 01110-3848. Tijdens de uitverkoop 30% korting op Timex horloges. Op alle andere artikelen (m.u.v. tabaksartikelen en zoetwaren) vanaf 10% kor ting (De uitverkoop begint 14 jan. 1982). De Palaverhut, Ba lie 7, Zierikzee, tel. 01110- 4888 Heren kunstschaatsen, maat 43, tel. 01110-2930, na 18.00 uur, Jannewekken 10, Zierik zee. Dames- en herenrijwielen, kompl. v.a. 381,—. Wie lersport Han Steenland, Dreischor, tel. 01112-1496. Speciale open haard kolen en div. andere brandstoffen. P. L. Quist, Bogerdweg 31, Drei schor, tel. 01112-1443. Opel Kadett 12 N, b.j. 1979, kompleet met trekhaak. Tel. 01115-2323. Oud Hollandse damesfietsen (Opoefietsen) v.a. 389,—. Wielersport Han Steenland, Dreischor, tel. 01112-1496. Huwelijks- kaarten Geboorte- kaarten Komt u onze uitgebreide sortering eens inzien! Wij drukken ze graag voor u! Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. (01110) 6551 Wigberths wraak 6. Het is Wolf, die hen opmerkzaam maakt op de half onder het puin verborgen trap. Voor zichtig laten ze zich door het nauwe gat naar beneden zakken en ogenblikkelijk houdt het kreunen op. „Dit is waarschijnlijk een vluchtgang", fluistert Eric. „Wacht hier op mij". Zal een der bewoners, hier door de brand overvallen zijn? De afgrijselijke gedachte laat de Noorman niet meer los, als hij behoedzaam door de nauwe tunnel voortkruipt; het kreunen hoort hij niet meer, maar de ademhaling van de onbekende, wijst hem de weg, en dan ziet hij in het sche merduister een ineengekrompen gedaante, half onder een zwaar stuk steen liggen. Snel wentelt hij de steen terzijde en legt de gewonde op de rug. Het volgende ogenblik houdt hij geschrokken de adem in. het is een Pieten krijger.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 5