Dochter van Nieuwerkerks echtpaar zag Pleun in Nieuw-Zeeland Koperen horeca-jubileum voor Jenny H. M. Kouijzer De non-stop-solo zeiltocht STREEKNIEUWS Naar „verzoening" tussen W.S.V. „Zierikzee" en gemeentebestuur In de Zeeuwse Stromen ZIERlKÜjËËSCHË NIEUWSBODE Vrijdag 8 januari 1982 Nr. 23U44 3 NIEUWERKERK, 7-1. Pleun van der Lugt zeilt echt rond de wereld. Natuurlijk is daar geen twijfel over, maar het is wel interessant van een waarneming te ho ren, afkomstig van een oud-Nieuwerkerkse, mevrouw J. Ditmeyer-Eisenga, die destijds Nederland verruilde voor Nieuw-Zeeland. De ouders van mevr. Ditmeyer wonen nog - of liever weer - te Nieuwerkerk en zij kregen bericht van de dochter in het verre Nieuw-Zeeland, dat zij Pleun „voorbij had zien varen". Sociaal-cultureel werk 1983 Om voor 1983 het deelplan sociaal- cultureel werk te kunnen opstellen wordt de gemeenten gevraagd hun programma voor 15 februari in te dienen bij gedeputeerde staten. Ook instellingen die voor plaatsing op het provinciaal plan in aanmerking ko men, moeten voor 15 februari hun werkprogramma en de begroting voor 1983 aan g.s. opsturen. Organi saties en instellingen die niet in het provinciale adressenbestand zijn op genomen, maar toch in aanmerking denken te komen voor opneming in het deelplan wordt ook gevraagd hun werkprogramma en begroting in te dienen. Aan de hand van de binnengeko men gegevens wordt het provinciale deelplan samengesteld, dat uiteinde lijk door provinciale staten moet worden vastgesteld. Vergadering provinciale staten Op vrijdag 29 februari wordt een provinciale statenvergadering ge houden in de Statenzaal te Middel burg. Aanvang 10.00 uur. Provinciale kommissie onderwijs vergadert De kommissie onderwijs van de provincie Zeeland vergadert op 1 fe bruari om 16.00 uur in het provincie huis te Middelburg. Provinciale kommissies Maandag 11 januari komt de kom- Plaatje uit de Nieuw-Zeelandse krant ,,The Press". Mevr. Ditmeyer woont te Christ- church, de plaats die ooit bekend werd door - naar wij menen - de ,,Ui- ver"-vlucht (Christchurch-race) en zij maakte een uitstapje naar het aan de kust gelegen Invercarville. Wie schetst haar verbazing, toen daar voor de kust de Zeeland- konfrontatie een feit werd. missie voor de bestuurlijke organisa tie bijeen om 10.00 uur. Gesproken zal worden over de gemeenschappe lijke regeling integratie bibliotheek werk. Het gaat om de openbare bibli-. otlieek 'Middelburg en de weten- ,,De Zeeuwse Stromen" kwam daar voorbij varen en dat was best een aardige ervaring. Zeeland en Nieuw-Zeeland, hebben wel een kernwoord gemeen in de benaming, maar ze liggen nogal ver uit elkaar. Artikelen Natuurlijk zag mevr. Ditmeyer - ze werkt in een ziekenhuis te Christ- church - het schip van Pleun niet al leen. Ook de Nieuw-Zeelandse pers was er als de kippen bij en artikelen en foto's van: „the solo round - the - world yachtsman" verschenen in de kranten. Die (uitgeknipte) artikelen kwamen weer in de brievenbus te Nieuwerkerk en - wat Pleun betreft - „hoorden we „dus" het ook eens van een ander". schappelijke, provinciale biblio theek, eveneens in Middelburg. Dezelfde dag, maar dan om 13.30 uur is het de beurt aan de kommissie voor sociale zaken, volksgezondheid en maatschappelijk werk. De kom missie behandelt de subsidiëring van de Stichting Overleg Kindercentra Zeeland (OKZ). De kommissie voor ekonomische aangelegenheden sluit om 16.00 uur de rij van vergaderingen van die dag. Op de agenda staat de hernieuwde uitgifte van mossel- en oesterperce len in de Oosterschelde. De vergaderingen worden gehou den in het provinciehuis, Sint Pie terstraat 42, Middelburg en zijn alle maal openbaar. Iedereen is dus van harte welkom. ZIERIKZEE Bejaardenmiddag NCVB Op woensdag 13 januari organi seert de N.C.V.B. weer een bejaar denmiddag in het Hervormd Vereni gingsgebouw. Kursus kunstgeschiedenis De kursus kunstgeschiedenis over de bouw- en beeldhouwkunst in de Middeleeuwen, docent de heer Mar tens begint woensdag 13 januari. Op gave voor deelname op de eerste les- avond is nog mogelijk. Voor tijd en plaats: zie agenda. Frontale botsing Op de Lange Blokweg afslag Heu^ velsweg botsten twee auto's fron taal, met als gevolg grote schade aan. beide voertuigen. Bestuurder A. G. W. uit Brouwershaven, wilde de Heu- velsweg oprijden en zou daarbij geen voorrang verleend hebben aan A. E. T. W. uit Zonnemaire, die uit richting Schuddebeurs kwam. Er deed zich geen persoonlijk letsel voor. DUIVELAND De Duivelandse bevolking Het inwonertal van de gemeente Duiveland nam in 1981 toe met 108. Op 31 december 1980 bedroeg het aantal ingezetenen 5173 (2640 man nen en 2533 vrouwen). Dit aantal ver meerderde door geboorte met 87 (40 mannen en 47 vrouwen) en door vestiging met 261 (125 mannen en 136 vrouwen). Het verminderde door overlijden met 33 (20 mannen en 13 vrouwen) en door vertrek met 207 (99 mannen en 108 vrouwen). Op 31 december 1981 bedroeg het inwonertal dus 5281 (2686 mannen 2595 vrouwen). Er werden 27 huwelij ken voltrokken en er werden 6 echt scheidingen ingeschreven. NIEUWERKERK Bomen gerooid Dezer dagen zijn alle bomen ge rooid tegenover de woningen in de Scheldestraat. Naar verluid, omdat de wortels de funderingen van de wo ningen aantastten. De bomen gepoot met de aanleg van de straat, hadden een geweldig grote vorm gekregen. Gemeentewerklieden hebben de bo men omgezaagd en afgevoerd. SIRJANSLAND Inzameling voor Polen Ook in Sirjansland zette zich enke le dames in voor Polen. Zij hebben zich ingespannen om een huis-aan- huis kollekte te organiseren. Het re sultaat is heel goed te noemen: ruim 1000,— van de betrekkelijk kleine dorpsgemeenschap met 235 inwo- Naast het koliekteren vroegen de dames ook om kleren, die in het vere nigingsgebouw afgeleverd konden worden. Ook deze aktie liep gesmeerd. Veel pakken kleren en ook nog andere goederen, zoals sla-olie, zeeppoeder e.d. werden in ontvangst genomen. De heer Geleynse, organi sator van de hulpaktie voor Polen heeft de goederen inmiddels opge haald. Namens hem alle geefsters en gevers dank voor zoveel gulheid. BRUINISSE Bru 90 defekt Van de Bru 90, die met mosselen van 't Wad arriveerde, bleek bij aan komst in Yerseke dat de hulpmotor die de waterpomp aandrijft om de mosselen Xe. lqssep, defekt te zijn. Met,een kradft,'£net;gri jp'ér werden de; mosseleq overgeslagen in een ander mosselschip die ze alsnog ter bestem de plekke bracht. Schade Bru 14 Donderdarmorgen kwam de Bru 14, schipper Otte, in de haven van Yerseke om een partij mosselen aan de veiling te brengen. Bij het maou- vreren om af te meren wilde de schip per achteruit slaan toen bleek dat de regulateurdraad gebroken was. De Bru 14 schampte een daar afgemeer de kokkelvisser en kreeg een flinke deuk in de voorsteven. De schade aan de kokkelvisser viel mee. Nogmaals de brandvijvers Dat de aangekondigde demping van de Bruse brandvijvers de gemoe deren flink in beweging houdt wordt weer eens benadrukt door een initia tief dat door twee jeugdige Bruë- naars is genomen. Annemarie Pad mos (13 jaar) en Pieteko de Koning (11 jaar) wilden wel eens weten hoe veel mensen die eendenvijvers open wilden houden en starten een handte keningen aktie. Gezamenlijk gingen ze langs de huizen en verzamelden zo honderden handtekeningen. Nog en kele straten en de schriften met handtekeningen worden aan burger meester Hekman aangeboden, met een begeleidende petitie. Bouwaktiviteiten De partikuliere woningbouw akti- viteiten in Bruinisse staan momen teel op een zeer laag pitje. Alleen in de Burg. Hagelaan wordt voor de heer Capelle een huis gebouwd en op Aquadelta zijn enkele bungalows in aanbouw. Het bedrijfsleven daarentegen heeft wel degelijk initiatieven ont plooid wat betreft de nieuwbouw van de bedrijfspanden. Het onder ar- chitektuur van A. Slingerland ge bouwde kantorenkomplex aan de Molenstraat kreeg in deze vorstvrije week z'n pannedak waardoor weer een fase voltooid werd in de bouw. In het door Fa. La Grand (Nieuwer kerk) gebouwde kantoor komt het Assurantie en financieringskantoor Geense, waarin ondergebracht het Administratiekantoor Noord- Zeeland en het Makelaardij-onroe- rendgoed kantoor Brinkhorst- Geense uit Bruinisse. Ook de echte warme bakker Spelt, die vorige zo mer z'n 10-jarige ambachtsjubileum op Bru vierde, heeft z'n vergunnin gen binnen voor de vergroting van de bakkerij met ruim 200 m2. De funda- (Vervolg van pagina 1) nomische zaken tegen de voorgeno men tariefsverhoging. Een vergelij king van liggelden in andere havens werd bijgesloten. „We konstateer- den, dat Zierikzee niet de duurste, maar toch ook zeker niet de goed koopste haven was, een goede mid denmoter", aldus Molenaar. Een blik op die cijfers leert, dat de seizoentarieven voor een gangbare boot inderdaad sterk verschillen: Goes 54,-; Vlissingen 229,-; Zie rikzee 555,-; Bruinisse 615,-; Den Bommel 332,-; Brouwershaven 997,-; Scharendijke 1.030,-; Co- lijnsplaat 1.687,-. De hoogte van de liggelden hangt sterk af van het tijdstip waarop de haven werd aangelegd en of dat met of zonder subsidie geschiedde. Uitersten als Goes en de peperdure haven van Colijnsplaat moeten vol gens het W.S.V.-bestuur niet als norm worden gezien. Als het Zierik- zeese gemeentebestuur de voor gestelde verhogingen zou doorvoe ren, zou men ten slotte uitkomen op een tarief, dat vooral de minder- draagkrachtigen zou treffen. Het indienen van een bezwaar schrift bij E.Z. werd de Watersport vereniging niet in dank afgenomen. Het gemeentebestuur kreeg overi gens niet de vereiste toestemming van het ministerie de verhoging van 20% voor het komend seizoen door te voeren. „Dat is echter niet het gevolg van het bezwaarschrift van de W.S.V.", liet de wethouder van fi nanciën tijdens de begrotingsraad in november snel weten. Wel of geen suksesje voor de watersportvereni ging, het bestuur heeft nu in elk ge val goede hoop, dat de tariefsverho ging tot 15% beperkt zal blijven en dat voor de drastische verhogingen in de eerstvolgende jaren geen toestemming zal worden verleend. Afkoopsom Zoals bekend beperken de proble men tussen deze vereniging en het ge meentebestuur zich niet tot deze ta riefsperikelen. De gemeente heeft de W.S.V. begin vorig jaar voorgesteld de door deze vereniging in het verle den gedane investeringen over te ne men. De voorgestelde afkoopsom noemt de heer Molenaar „alleszins redelijk", maar er zit wat te veel oud zeer voor de W.S.V. om spontaan „ja" tegen het voorstel te zeggen. Zonder gedetailleerd in te gaan op de cijfers, komt dat op het volgende In 1977 werd op verzoek van de Wa tersportvereniging een pachtkon- trakt opgesteld ter vervanging van de vele ad hoe overeenkomsten. Van de bruto pachtsom werd een aanzien lijke gemeentelijke vergoeding afge trokken voor de reeds genoemde in vesteringen door de vereniging zelf, alsmede voor de kosten van een extra havenmeester. Het W.S.V.-bestuur moet de bui al hebben zien hangen en interpreteer de dat kontrakt zodanig, dat latere procentuele tariefsverhogingen op basis van de netto-pachtsom (dus met aftrek van de vergoeding) doorge voerd dienden te worden. Dat werd de voedingsbodem voor de latere wrijving. Het gemeentebestuur ver hoogde de liggelden op basis van de bruto-pachtsom en dat heeft volgens het W.S.V.-bestuur tot gevolg dat zeer bescheiden lijkende verhogin gen toch tot een verdubbeling van de betaalde pacht in vier jaar hebben geleid. Langere termijn Tijdens de voorjaarsvergadering hebben de watersportleden zich voorshands tegen de verkoop van de eigendommen uitgesproken. Afge zien van gevoelsmatige overwegin gen (het betreft werk, dat met eigen handen en tijd werd verricht) zegt de vereniging te weinig inzicht te heb ben in de konsekwenties van een der gelijke overdracht. De leden verzoch ten het bestuur te zorgen voor een pachtkontrakt voor langere termijn. Die toezegging kreeg het bestuur ech ter niet van het kollege van b. en w. Voorzitter Molenaar is overigens van mening, dat niet te min gedacht moet worden over die eigen investeringen van de W.S.V. Na wat gecijfer komt hij op een be drag van jaarlijks 30.000,-, te we ten: klein onderhoud 4.500,-); ma terialen 1.500,-); arbeidsuren 6.000,-); administratie 3.000,-) en de inbreng van de eigen W.S.V.- havenmeester (tot voor kort de heer J. Grauenkamp): 15.000,-. De Zierikzeese Watersportvereni ging is - een heel ander punt - de laatste tijd ook zeer aktief geweest met het onderzoek naar mogelijkhe den voor uitbreiding van de jachtha- venakkommodatie. Dit onderzoek van de speciaal ingestelde haven kommissie W.V. „Zierikzee" heeft geresulteerd in een rapport, dat in september vorig jaar aan het kollege van b. en w. werd aangeboden. Schaduw Ook hier zorgt dé boven omschre ven situatie echter voor een scha duw: B. en w. hebben laten weten het rapport niet eerder bespreekbaar te maken nadat de huidige problema tiek ten genoege van het kollege zal zijn opgelost. De havenkommissie bestond uit de heren: ir. J. H. de Bruine, prof. H. Vorstman, C. Nelisse, J. Breen en P. Saly. Voorzitter Molenaar trad op als koördinator. Hij wijst erop, dat deze mensen allen een technische inbreng hadden en zowel de Zierikzeese be langen als die van buiten de regio be hartigden. De kommissie heeft zeven moge lijkheden tot jachthavenuitbreiding globaal bekeken. Om diverse rede nen bleek voor de meeste lokaties een nader onderzoek op dit moment niet opportuun, de overige lokaties werden verder uitgewerkt. De Oude Haven (gedeelte bin nenstad) zou volgens het rapport meer dan f 2 miljoen vergen om voor jachthaven (ca. 90-100 ligplaatsen) ge schikt te worden gemaakt. Dit van wege een noodzakelijke keerdeur om voldoende water in de haven te hou den. De kans op subsidie wordt voor alsnog klein geacht. Verder beoor deelt de kommissie het plan onaan trekkelijk vanwege: slechte bereik baarheid, droogvallende ligplaatsen, weinig behoefte aan dergelijke lig plaatsen en moeilijke exploitatie en beheer door decentralisatie en twee bruggen. Zwaaikom-Sas De Oude Haven gedeelte Zwaaikom-Sas zou wellicht beschik baar komen voor de aanleg van lig plaatsen als in de toekomst geen be roepsscheepvaart de brug bij de Zuidhavenpoort meer zou passeren. Gezien de vage uitgangspunten acht te de kommissie een nadere uitwer king van deze lokatie thans niet zin vol. De lokatie Oude Haven gedeelte Zuidhavenpoort-Cebeco zou volgens het rapport alleen geschikt zijn voor niet diepgaande schepen van bijvoor beeld sportvissers. Vanwege de kosten (geraamde investering ca. 170.000,-) en het vooralsnog nega tief geachte element van decentrali satie werd deze lokatie niet verder uitgewerkt. Aanleg van een beperkt aantal lig plaatsen met voldoende diepte aan de Engelse Kade is volgens de kom missie uitsluitend mogelijk indien de huidige kademuren verbeterd wor den. Echter zelfs als subsidie zou worden verkregen, dan nog is de kommissie van mening, dat dit door de beperkte ruimte, een relatief dure oplossing zou blijven. Goede mogelijkheden ziet de kom missie wel in de Argelohaven vanwe ge een voor ligplaatsen beschikbare oppervlakte van ca. 15000 m2. Een golfbreker wordt in dit verband noodzakelijk geacht. Bij de indeling van deze haven zijn volgens het rap port diverse varianten mogelijk. Een variant met 140 ligplaatsen is uitge werkt, waarbij de meeste boxen in de lengte 10-12 m zijn en een beperkt aantal daarboven. De investering wordt geraamd op 1 miljoen, waarbij onzekerheden bestaan rond de noodzakelijke in- frastruktuur (toegangsweg, parkeer terrein, sanitair, licht, water enz.). De kommissie acht voldoende mo gelijkheden aanwezig, die een nader onderzoek rechtvaardigen. Echter gezien de aanwezige problemen en grote investering wordt deze lokatie uitsluitend gezien als oplossing op middellange termijn. Wat betreft het Havenkanaal Oost zijde gedeelte keersluis-Smit Bolnes, wordt gesproken over een nuttig bruikbare lengte van ca. 180 m. waar 60 kleine boxen met afmetingen 8 x 3 aangelegd zouden kunnen wor den. Grotere boxen zouden qua kosten gunstiger zijn, maar wellicht een konfliktsituatie scheppen met de resterende vaarweg. Nieuwe mogelijkheid Voortbordurend op deze lokatie werd een nieuwe mogelijkheid gebo ren, te weten: wijziging van de huidi ge akkommodatie in het Havenka naal. In dit kader worden drie alter natieven aangedragen: a) De hoofdsteiger 10 m naar de as van het kanaal verleggen, waarbij aan de binnenzijde boxen aangelegd kunnen worden; b) Steiger 7 m naar de dijk, waarbij de langsligplaatsen aan de binnenzij de vervallen en aan de buitenzijde in- steekhaventjes met een diepe van 30 m aangelegd kunnen worden; c) Een kombinatie van beide bo vengenoemde mogelijkheden: de steiger vanaf de jollensteiger tot de toegangsbrug 7 m naar binnen, vanaf de toegangsbrug tot hoge brug 10 m naar buiten. Bij dit alternatief zijn ca. 175 boxen mogelijk, hetgeen een winst geeft van 50 ligplaatsen. De W.S.V. Zierikzee heeft de ha venkommissie met dit onderzoek be last omdat uitbreiding van het aan tal vaste ligplaatsen van groot be lang wordt geacht. De Watersportve reniging werkt met twee wacht lijsten: één voor autochtonen en één voor watersportbeoefenaars van bui ten de regio. Ruim veertig mensen zouden graag een vaste ligplaats hebben. Veel ver loop in de 140 beschikbare vaste plaatsen is er echter niet. De wacht lijsten moeten als zeer reëel worden beschouwd, volgens het W.S.V.- bestuur, want elk jaar wordt nage trokken of de aanvraag voor een vaste ligplaats nog van kracht is. Oplossing Bespreking van dit rapport van de havenkommissie kan, zoals gezegd pas plaatsvinden als de problemen tussen W.S.V. en gemeentebestuur uit de wereld zijn geholpen. Het W.S.V.-bestuur hoopt, dat snel een goede oplossing en voor alle partijen aanvaardbaar, zal worden bereikt. Met een kollegevoorzitter, die de watersport een warm hart toedraagt moet dat mogelijk worden geacht, hoewel dat laatste ook best een nadeel voor de vereniging zou kun nen zijn, als te nadrukkelijk bewezen zou willen worden, dat van bevoor deling absoluut geen sprake is. Uitverkoop te Goes GOES, 7-1. De 24-jarige A. van Bra- kel uit Goes zal dit jaar naar alle waarschijnlijkheid het rekord uit- verkoopzitten aanzienlijk verbete ren. Donderdagmiddag rond vier uur installeerde de werkloze touringcar- chauffeur uit Goes zich met ligstoel, slaapzakken, grote hoeveelheden eten en aangekleed als een maan mannetje in de hal van een fotowin kel in Goes, waar men juist de uitver koopetalage voor de volgende week donderdag 14 januari had voltooid. Het fotobedrijf heeft nu al voor het derde achtereenvolgende jaar een splinternieuwe spiegelreflexcamera met een waarde van vijfhonderd gul den voor één cent bij wijze van uit verkoopstunt in de etalage geplaatst. ,,Ik heb nu al twee jaar voor niets de wacht gehouden. Dit keer wil ik de camera in de wacht slepen", zo liet Van Brakel het verbaasde personeel van het bedrijf weten. ,,Ik ben toch werkloos, dus heb ik alle tijd". Van Brakel heeft zich zeer goed op de uit verkoop voorbereid. Weken geleden is hij al in zijn tentje in de achtertuin van zijn ouders getrokken om te wen nen aan kou en ontberingen. tiepalen hiervoor zijn al geslagen. De werkzaamheden voor de bouw van deze ruime moderne bakkerij wor den uitgevoerd door het Bouwgilde B.V. uit Lelystad. Afscheid van TAP-kracht In intieme kring werd juist voor de jaarwisseling te Bruinisse afscheid genomen van de heer J. Smalheer. De heer Smalheer heeft in Bruinis se gewerkt, als kracht aangewezen door het Arbeidsbureau, in de zgn. TAP-regeling. Zijn taak was mede werking te verlenen, de bibliotheek, het Oorlogsmuseum, het Visserijmu seum en de Oudheidkamer te begelei den nu deze waren ondergebracht in de Culturele Stichting Bruinisse. Burgemeester T. C. Hekman zette alles nog eens op een rijtje en dankte de heer Smalheer voor het vele werk, dat hij in Bruinisse had gedaan. Smalheer di£ de onderwijsakte bezit, overweegt of hij zich verder zal be kwamen in een deel van het werk dat hij te Bruinisse heeft gedaan (biblio theek en archiefwerk). Verlenging van zijn mandaat in het kader van de genoemde regeling was niet moge lijk. tn"~" RENESSE, 7-1. Rond het pas gerealiseerde sfeervolle binnenbad in motel congrescentrum de Zeeuwse Stromen te Renesse, welk bad heden-vrijdag door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer wordt geopend, herdacht de heer M. Breekweg, direkteur van het centrum het jaar 1981. In de geest van de nieuwjaarsreceptie voor het personeel en echtgenoten(es) deelde de heer Breekweg vanaf het spreekgestoelte mee dat 1981 zakelijk gezien een goed jaar was. In zijn toespraak memoreerde hij de aanwezigen ook aan het heuglijke feit van het koperen dienstverband van Jenny H. M. Kouijzer, cheffin be diening. Op 16 september van het vo rige jaar was zij 12V2 jaar werkzaam bij de Zeeuwse Stromen. Zeldzaamheid Wegens omstandigheden kon dit jubileum, dat in horeca-kringen een zeldzaamheid blijkt, pas donderdag worden gevierd. De heer Breekweg haalde voor de verraste Jenny Kouijzer enkele her inneringen op, alle op een wat schert sende toon. „Je bent altijd zeer loy aal en prettig in de omgang geweest. Ook als toiletjuffrouw wilde je wel dienst doen, ondanks bezwaren van sommige personen. Twaalfeneen- halfjaar is geen honderd jaar, maar toch erg belangrijk. Bij de Zeeuwse Stromen geldt het als een respektabele periode", aldus de heer Breekweg. Video Na van Loes Breekweg al een klei ne attentie in ontvangst te hebben ge nomen mocht de cheffin bediening een deur openen, waarachter voor haar een tv plus video stond te wach ten. Voor het personeel was er na de ze feestelijke gebeurtenis nog de ge legenheid een en ander te vieren. De heer M. Breekweg feliciteert Jenny Kouijzer met haar jubileum. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1982 | | pagina 3