Vitrite (dochter Philips) gaat weg uit de binnenstad K.K.S. verwerpt strakker beleid staatssekretaris Hermes voor kleine scholen Medisch hulpprogramma van Rode Kruis voor Polen 4 Verandering te Middelburg Meubelfabriek failliet Bergoss failliet Agent met benzine overgoten Tarieven fysiotherapeuten De R-9 auto van het jaar Toch weer op haringvangst MIDDELBURG, 30-12. Europa's grootste-en oudste producent van lamp voeten gaat uit de binnenstad van Middelburg verdwijnen. Dat hebben B en W van Middelburg en de direktie van de fabriek Vitrite (volle dochter van Philips) woensdag bekendgemaakt Het bedrijf dat al vanaf 1893 in Mid delburg bevestigd is, blijft overigens in Middelburg maar verhuist naar een industieterrein buiten de stad. Met de verhuizing en de nieuwbouw is een bedrag gemoeid van zestig miljoen gul den. ASSEN, 30-12. De rechtbank in As sen heeft woensdag de Hollandia- Geka meubelfabriek in Hoogeveen en de daarmee geliëerde Beleg gingsmaatschappij Onroerend Goed, ook in Hoogeveen, failliet verklaard. Veertig medewerkers staan daardoor op straat. Het bedrijf zit financieel zo vast, dat de bank vorige week heeft geweigerd de decemberlonen van het personeel uit te betalen. Om die reden is via een spoedpro cedure het faillissement aange vraagd. OSS, 30-12. De tapijtfabriek Ber goss in Oss is failliet verklaard. Daardoor komen 120 van de ongeveer 200 personeelsleden op straat te staan. Tachtig werknemers krijgen hernieuwde werkgelegenheid met het oog op de onderhandelingen met de tapijtfabriek H. Desseaux in Oss. Bewindvoerder mr. H. I. Prinsen van het surseance van betaling verkeren de bedrijf, heeft dat de onderne mingsraad van Bergoss woensdag meegedeeld, aldus de direktie. DEN HAAG, 30-12. Bij ongeregeld heden in Den Haag is woensdag avond een 28-jarige agent van de ge meentepolitie met benzine overgo ten. Volgens een woordvoerder van de Haagse politie is het puur toeval dat de man niet in brand is geraakt. Een 25-jarige loodgieter uit de hoofd stad is hiervoor aangehouden op ver- denking van poging tot doodslag. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Van Nederlandse zij de valt voorlopig nog geen officiële reaktie te verwachten op de maatre gelen van Amerika tegen Moskou. Wel is minister Van der Stoel ervan overtuigd dat al het mogelijke moet worden gedaan de Sowjet-Unie er van te weerhouden zich verder in Poolse aangelegenheden te mengen. DEN HAAG. Het besluit van staatssekretaris De Boer van crm om het buitengedeelte van het Zuider zeemuseum in Enkhuizen pas in het voorjaar 1983 te openen in plaats van het komende voorjaar, wordt door het Nationaal Bureau voor Toerisme in Den Haag rampzalig genoemd. APELDOORN. De gasdistributie- bedrijven hebben in 1981 16,6 miljard kubieke meter aardgas geleverd aan kleinverbruikers. Dat is twee pro cent minder dan in 1980, toen de afzet 16,9 miljard kubieke meter bedroeg. UTRECHT. Nederland ligt op het gebied van de open hartchirurgie in ternationaal gezien minder ver ach ter dan algemeen wordt aangeno men. Dat blijkt uit gegevens van de Stichting Medische Registratie (SMR) die gepubliceerd zijn in het Nederlands tijdschrift voor genees kunde. UTRECHT. Bij het station van Susteren in Limburg zijn woensda gochtend om vijf uur een geoderen- trein en een diesellocomotief met el kaar in botsing gekomen. De botsing gebeurde met geringe snelheid. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor, aldus NS. 750 mensen Bij Vitrite werken zevenhonderd vijftig mensen. Ze produceren samen jaarlijks ruim twee miljard lampvoe ten (gloeilampfittingen) in driehon derd varianten. Het aantal arbeids plaatsen zal naar het zich laat aan zien, op het huidige bestand van ze venhonderdvijftig gehandhaafd blij ven. Volgens Ir. S. J. de Graaf, direk- teur van de Vitritefabriek, krijgt het bedrijf met deze verhuizing de kans om de arbeidsomstandigheden voor het personeel te verbeteren, terwijl de arbeidsproduktiviteit verhoogd kan worden. De Vitrite heeft namelijk twee fa brieken in Middelburg. De laatste nieuwe werd in 1981, ook al op het industrieterrein, ingebruik geno men. Door het werken in twee loka- ties gaat veel tijd en energie verloren, meent Ir. de Graaf. Als de Vitrite uit de binnenstad weg trekt, dan komt er 2,5 hectare grond in het hart van de binnenstad van Middel burg vrij. Woningbouw De gemeente Middelburg wil een studiekommissie instellen die samen met de rijksoverheid en de direktie van de fabriek en de eventuele wo ningbouwplannen in dat gebied gaat voorbereiden. De directie van de Vi trite streeft ernaar om de eerste spade voor de nieuwe fabriek in het eerste halfjaar van 1982 in de grond te krij gen. In 1983 moet de produktie van de nieuwe fabriek hervat worden. UTRECHT, 30-12. Minister Ter- louw (ekonomische zaken) heeft na overleg met minister Gardeniers- Berendsen (volksgezondheid) woens dag een prijsbeschikking afgekon digd voor de partikuliere tarieven van fysiotherapeuten. De landelijke vereniging van vrijgevestigde fysio therapeuten (LWF) - aangesloten bij het Nederlands genootschap voor fy siotherapie - heeft direkt daarop^ba-' ten weten dat ze zich via, een kort ge ding tegen deze prijsmaatregel zal verzetten. Volgens de LWF betekent de prijsbeschikking een inkomensda ling van tussen de tien en twintig procent. Zij vindt, dat de prijzenwet ten onrechte wordt gebruikt voor het voeren van een inkomensbeleid. HILVERSUM, 30-12. Tot de auto van het jaar 1981/1982 is gekozen de Renault 9, een internationale jury van 52 auto journalisten uit 16 Euro pese landen kende van de in totaal 520 te vergeven punten er 335 toe aan deze Franse auto. Het is de tweede maal dat Renault in de prijzen valt, want in 1965 won de toenmalige R 16 de eerste prijs. DEN HAAG. Zelfstandig werken de artiesten die als ondernemer moe ten worden beschouwd, kunnen met ingang van 1 april 1982 worden aan geslagen voor de omzetbelasting. Dit heeft het ministerie van financiën dinsdag meegedeeld. EINDHOVEN. Uit een garagebox aan de Koppele in Eindhoven is in de nacht van dinsdag op woensdag voor ongeveer 100.000 gulden aan antiek gestolen. De diefstal werd woensdag morgen ontdekt door de eigenaar. AMSTERDAM. Bij een inval in een woning aan de Eendrachtstraat in Amsterdam heeft de politie dinsdag twaalf kilo hasj in beslag genomen. NOORDGOUWE. De vergaderruimte van het nieuwe Dorpshuis in Noordgou- we, dat tegen de openbare lagere school is aangebouwd, is herschapen in een tijdelijk leslokaal. Tafeltjes en stoelen en verrijdbare borden staan gereed om de jeugd na de kerstvakantie te ontvangen. Tot april wordt daar lesgegeven, tot het oorspronkelijke schoolgebouw is gerenoveerd. (Zie ook pag. 1). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Het bedrijf en de gemeente zijn met diverse ministeries in onderhandeling over financiële bijdragen. De nieuwe fabriek van de Vitrite zal 23.000 m2 gaan beslaan. Met de al bestaande Vitr- ite II (ROM) krijgt het bedrijf de be schikking over 45.000 m2 produktie- oppervlak. DEN HAAG. Het visserijschap heeft woensdag telegrafisch protest aangetekend bij minister De Koning van landbouw en visserij tegen de voorlopige regeling ter beperking van de vangst van zeevis voor 1982. Dat heeft de sekretaris van het schap woensdagmiddag meegedeeld. GORINCHEM. de brandweer van Gorinchem heeft in de nacht van dinsdag op woensdag, even na mid dernacht, een brand in een personen trein geblust. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. SCHIPHOL. De eerste onfortuin lijke skiërs zijn weer terug in Neder land. Een DC-9 Super 80 van Marti nair leverde in opdracht van de SOS- Centrale in Amsterdam 21 ongeluk kige skiërs, opgehaald uit het Oostenrijkse Innsbruck, af op de luchthaven Schiphol. EPE. Twee inwoners van Arnhem hebben tegenover de politie van Epe bekend een reeks inbraken op de Oost-Veluwe te hebben gepleegd, waarbij zij voor in totaal 350-duizend gulden aan goederen buit maakten. DEN HAAG. Met de officiële ope ning van het aan zee gelegen Palace- gebied in Scheveningen op 17 maart 1982 zal het bijna 1,6 kilometer lange zeefront in deze badplaats zijn vol tooid. DEN HAAG. Het PvdA-Kamerlid Roethof wil van minister Van Thijn (van binnenlandse zaken) weten waarom de Communistische Partij van Nederland (CPN) door de Bin nenlandse Veiligheidsdienst (BVD) in de gaten wordt gehouden. UTRECHT. Zeventien organisaties van en voor gehandicapten hebben een centraal adres „geopend" voor het inwinnen van informatie over de vakantiemogelijkheden - en eventu eel reisbegeleiding - die zij gehandi capten en hun familieleden kunnen bieden. ALMELO/ENSCHEDE. De politie in Almelo heeft een jeugdbende opge rold waardoor 226 zaken zijn opge lost van wie de daders variëren in leeftijd van 14 tot, 21 jaar. DEN HAAG, 30-12. Haringvissers mogen in 1982 in het zuidelijke deel van de Noordzee en het oostelijk deel van het Engels Kanaal 9000 ton ha ring vangen. In de wateren ten westen van Schotland mogen Neder landse vissers 3000 ton haring opvis sen. Het tijdstip waarop zal nog na der door minister De Koning van landbouw en visserij worden vast gesteld. In de voorlopige regeling van de vangstbeperking van zeevis in 1982, die woensdag door het mi nisterie werd bekendgemaakt, staat verder nog, dat haringvissers tot 31 maart 1982 het resterende deel mo gen opvissen van de voor 1981 toege wezen 9000 ton. Dat deel wordt door het ministerie op 2500 tot 3000 ton ge schat. Flitsen uit het buitenland ANKARA. Het Turkse staats hoofd, generaal Kenan Evren, heeft in zijn nieuwjaarsboodschap in An kara gezegd dat de nieuwe grondwet uiterlijk in november 1982 aan een volksstemming zal onderworpen al gemene verkiezingen zullen in de herfst van 1983 kunnen worden ge houden. STOCKHOLM. De kommandant van de Sowjet-onderzeeër die begin oktober vastliep voor de Zweedse kust, is na terugkeer in zijn land tot drie jaar strafkamp veroordeeld. JERUZALEM. De Amerikaanse se nator Charles Percy heeft tijdens een bezoek aan Israël in het geheim drie Palestijnse leiders gesproken. LISSABON. Op het Westafrikaan- se eiland Principe zijn de afgelopen dagen hevige ongeregeldheden uitge broken. Dit is woensdag in Lissabon bekendgemaakt. Principe vormt met het eiland Sao Tome het staatje Sao Tome en Principe, een vroegere Por tugese kolonie. CAIRO. De Franse minister van defensie, Charles Hernu, brengt een bezoek van drie dagen aan Cairo waar hij naar verwacht wordt Egyp tische plannen zal bespreken voor de aankoop van nieuwe wapens, waaronder moderne vliegtuigen en raketten. PARIJS. Het leger in Tsjaad van de dissedente ex-minister van defensie Hissen Habre heeft de neutrale vre desmacht van de organisatie van Afrikaanse eenheid in de Tsjaadse stad Ati omsingeld en vraagt haar wapens neer te leggen op straffe van uitroeiing, verklaarde radio-Tripoli, beluisterd in Parijs. MADRID. Een aan lager wal ge raakt oomzegger van wijlen de sjah van Iran is in Spanje aan de gevolgen van een te grote dosis heroïne overle den, berichtte het Madrileense dag blad Diario-16. CALIFORNIË. „Hands across the Sea" (Handen over de Zee) is de toepasselijke naam van deze praalwagen met een puur Hollands tafereel, die op nieuwjaarsdag mee rijdt in de jaarlijkse Rose Bowl Parade in Pasadena, Cali- fornië, het grootste bloemencorso ter wereld. Met deze Nederlandse inbreng wordt officiéél het startsein gege ven voor de viering van de 200-ste verjaardag van de di plomatieke betrekkingen tussen Nederland en de Vere nigde Staten. Voormalig Nederlands kampioene kunstrijden en Olympische zilveren medaillewinnares Diana de Leeuw zal op de praalwagen zwierig haar rond jes draaien. De Nederlandse praalwagen is mogelijk geworden door financiële steun van het Amerikaanse Concern Amway, dat banden met Nederland heeft. ZÜRICH, 30-12. De in Genève zete lende Liga van Rode-kruisvereni gingen doet een beroep op alle natio nale Rode-kruisverenigingen een bij drage te leveren aan een groot me disch hulpprogramma voor Polen, zo heeft sekretaris-generaal van de Li ga, Hans Hoegh, woensdag in Zürich gezegd. New York, New York NEW YORK, 30-12. In de stad New York is het aantal moorden op taxi chauffeurs, misdrijven in de onder grondse en roofovervallen op straat dermate toegenomen, dat 1981 in dit opzicht de geschiedenis ingaat als een rekordjaar. Dit verklaarde woensdag de burgemeester van New York, Edward Koch. De tot de demokratische parfij be- fiórénde,.burgemeester, sprak, zich, .te gen de achtergrond van de groeiende misdadigheid en onveiligheid óp straat uit voor wederinvoering van de doodstraf tot dusver heeft verhin derd. Alleen dinsdag al werden in New York City twee taxichauffeurs dood geschoten en een derde door kogels zwaar gewond. Daarmee kwam het aantal taxichauffeurs dat in 1981 zijn beroep met de dood moeten be kopen, op 21. Drieënzestig kollega's liepen in de loop van een roofoverval door passagiers verwondingen op. BRUSSEL. De advocaten van de 52 vakbondsfunktionarissen die in Tru- kije terecht staan, worden ook zelf met vervolging bedreigd. Dit hebben twee leden van de internationale as sociatie van demokratische advoca ten in Brussel verklaard. BELFAST. „Kriminelen die opere ren in de republikeinse wijken van Belfast zullen voortaan doodgescho ten worden en niet meer in armen of benen worden geschoten". Dit staat in een verklaring die het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) dins dag heeft uitgegeven. WARSCHAU/VATICAANSTAD- WENEN. In het nieuwe jaar blijven de prijzen van levensmiddelen op het ni veau van 1981. Dit heeft radio-War- schau meegedeeld. De door de autori teiten ingestelde arbeidsplicht stelt hen in staat „gevaarlijke elementen" extra in de gaten te houden. Volgens Hoegh, die terugkeerde van een bezoek aan Warschau, is in Polen vooral gebrek aan medicijnen en voeding voor kinderen en voor ou den van dagen en invaliden, die niet in de rij kunnen staan voor de win kels. Het hulpprogramma zal worden georganiseerd samen met het Inter- naionale Rode-Kruiskomité (I.C.R.C.). Een gezamenlijke kom missie gaat de distributie via het Poolse Rode Kruis koördineren, al dus Hoegh. Volgens Hoegh is de spanning in Warschau enigszins afge nomen, nu er in de winkels in ver band met nieuwjaar wat meer voed sel in de winkels ligt. HET WEERO VERZICHT DE BILT, 31-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De dooi zet goed door en het ziet er niet naar uit dat de temperatu ren op korte termijn weer onder nul komei?. Met, een zuidwestelijke luchtstroming v/ordt dè zachte lucht aangevoerd én érTrëkkeri regelmatig regengebieden in mee. Toch neemt de neerslagintensiteit het komende et maal tijdelijk af en regen zal tot een enkele bui beperkt blijven. Er ko men ook opklaringen en de tempera tuur blijft ruim boven nul. Voor de nieuwjaarsnacht wordt het ongeveer 8 graden. Alleen op de Waddeneilan den zal de temperatuur een paar gra den lager zijn omdat de lucht daar met een zuidwestenwind over de koude Waddenzee wordt aangevoerd. De vorstgrens ligt nu boven zuid- Scandinavië en verandert de komen de dagen weinig van plaats. Wel gaat de vorst in midden- en noord-Scandi- navië toenemen. KOPENHAGEN. De demissionaire premier van Denemarken, AnkerJoer- gensen, heeft zijn nieuwe sociaal-de mocratische minderheidsregering voorgesteld. Deze regering, waarin vergeleken bij de vorige maar een paar veranderingen zijn aangebracht, steunt in het parlement maar op 59 van de 179 zetels. LONDEN. Sir Charles Forte, presi- dent-kommissaris van de grote Britse hotelgroep Trust House Forte, en de atleten en winnaars van olympich goud Sebastian Coe en Steve Ovett, zij on der de Engelsen die donderdag (Van daag) in de traditionele lintjesregen op het einde van het jaar door de koningin Elizabeth zijn onderscheiden. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, heeft verklaard dat er zich ruim 100 Russische officieren in Polen bevonden, toen de Poolse militaire leiders op 13 december de macht overnamen. Onder deze Rus sen bevond zich de opperbevelhebber van de strijdkrachten van de landen van het Pact van Warschau, maar schalk Viktor Koelikov. ROME. De Italiaanse kommunistische partij heeft felle kritiek geuit op het Russische beleid ten aanzien van Po len. Volgens politieke bronnen in Ro me staat het vrijwel vast dat de betrek kingen tussen de Italiaanse kommu nistische partij (PCI) en Moskou, die al geleden hebben onder de Russische interventie in Afghanistan, nog verder zullen verslechteren. Een „top- konferentie PARIJS, 30-12. De man van de „grote Britse treinroof' Ronald Biggs, en de Fransman Albert Spaggiari, de man van de „inbraak van de eeuw" in Nice, hebben onlangs eentop- konferentie" gehouden in Rio de Janeiro, Biggs' Braziliaanse „ballingsoord", het Franse geïllustreerde week blad „Pa ris Match" was erbij en doet in zijn jongste nummer verslag. Spaggiari's bende had in 1976 bij een inbraak in een bank in Nice aan de Riviera 340 kluizen leeggemaakt en een buit vergaard ter waarde van ruim 90 miljoen gulden. In 1977 ontsnapte hij aan de Fran se justitie door een sprong uit een venster bij de rechter-kom- missaris en vlucht naar Brazi lië. Daar trof hij Biggs, wiens bende in 1963 de posttrein van Glasgow in Schotland naar Londen overviel en drie mil joen pond sterling buitmaakte. Biggs vluchtte in 1965 uit een Britse gevangenis. In de lente van dit jaar werd hij ontvoerd en naar Barbados gebracht, maar niet door dit land uitge leverd aan Engeland. Hij mocht weer naar Rio terugke ren. Op hun „top-ontmoeting op het beroemde Suikerbrood van Rio hebben de twee vol gens Paris Match geprobeerd aan te tonen wie de grootste is. De 52-jarige Ronald Biggs kon bogen op 165 hechtingen na een gelaatsoperatie, de 47-jarige Spaggiari op 180. DEN HAAG, 30-12. De belangengroepering Kleine en Kleiner wordende School (KKS) is tegen de voorgeno men sluiting van een groot aantal kleine kleuter- en lage re scholen. De K.K.S. vindt het verder onte recht dat de bewindsman het beleid wijzigt terwijl er ontwikkelingspro- jekten en andere (provinciale) pro- jekten kleine scholen lopen waarvan de ervaringen nog niet bekend zijn. De K.K.S. maakt bezwaar tegen een saneringsoperatie vooruitlopend op de komst van basisscholen. Dat is volgens de K.K.S. in strijd met de talrijke ver zekeringen van Hermes dat hij een ruim ontheffingsbeleid zou handhaven t.a.v. kleine scholen. De voornaamste argumenten voor de beleidwijziging zijn: de stijging van het aantal kleine scholen beneden de normen; het ontbreken van een integra tiepartner. D.w.z. een lagere school heeft geen exclusieve relatie met een kleuterschool of andersom om samen een basisschool te vormen. Deze argumenten rechtvaardigen volgens de K.K.S. absoluut geen be leidsombuiging. De stijging van het aantal scholen beneden de norm is op zich geen argu ment voor een beleidswijziging. Vrij wel alle aangeschreven scholen heb ben al jarenlang te weinig leerlingen volgens de norm en krijgen toch tot op heden een ontheffing. .Integratieplannen Het tweede argument is erg vreemd, omdat veel scholen geen „ei gen" integratiepartner hebben. In Nederland gaat het om 743 (bijna 10%) lagere scholen. Het zal toch niet de bedoeling zijn al deze scholen om die reden te slui ten. Het ontbreken van een „eigen" partner vraagt integendeel om een beleid gericht op het ontwikkelen van passende oplossingen. Instandhoudingsbeleid Volgens de K.K.S. dient er juist een instandhoudingsbeleid t.a.v. kleine scholen ontwikkeld te wor den. Basisonderwijs dient immers zoveel mogelijk gegeven te worden in de eigen omgeving van kinderen om daar in het onderwijs op aan te kunnen sluiten. Voorts gaat het vrij wel steeds om de enige school in de gemeenschap of de enige school van een bepaalde richting in een plaats. De enorme betekenis van kleine scholen voor de leefbaarheid voor de spreiding van onderwijsvoorzienin gen van de betrokken gemeenschap pen rechtvaardigt niet dat zij als een sluitpost op de begroting zullen fun geren. De K.K.S. verlangt dat de be leidswijziging ongedaan wordt ge maakt. 4 4 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4