deuploo b.u. Bepalingen noodtoestand zouden versoepeld worden Nu (teisterende) regen in delen Spanje Brief van Brezjnjev aan kanselier Schmidt 2 Amerika-Europa Hoge Pooi in d.b.r. VA> IM* P£ Bitr Joegoslavië: veel voor defensie Drama in Ethiopië Zoeken naar schip gestaakt Ook Frankrijk niet V.S. en D.B.R. AGENDA ARTSENDIENSTEN installatiebedrijf Jeugdsozen in het weekeinde ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wie niet van een tegenstelling: Amerika-Europa wil spreken, moet het houden op een - bij herhaling - niet op dezelfde lijn zitten van de bei de kontinenten. Zulks blijkt weer na de jongste maatregelen van presi dent Reagan en de reaktie daarop in Europa, met name in de Westduitse Bondsrepubliek. De V.S. willen de Sovjet-Unie „straffen" voor hun houding (en door hen geïnspireerde?) maatregelen tegen Polen en de Euro peanen - alweer met name de Duit sers - vinden de sankties van Ameri ka voorbarig en zijn er bovendien van overtuigd, dat uiteindelijk de in stelling van een militair bestuur in Polen, door de Polen zelf is verzon nen en uitgevoerd. Het is duidelijk dat het hier - even als bij de vernieuwing van de kern wapens - gaat om heel essentiële za ken en er zal in 1982 heel wat stuur manskunst nodig zijn, om de afwij kende meningen wat dichter naar el kaar toe te buigen. Worden de Polen geholpen met de door de Amerikaanse regering aan gekondigde maatregelen? Dat is al zeer onwaarschijnlijk en zal de Sovjet-Unie zich er iets van aantrek ken? Als dit laatste al het geval zou zijn, zal Moskou dat zeker niet laten merken. Een verbod op uitvoer van graan en van hoogwaardige in dustriële produkten of halfproduk- ten kan wel pijn doen, maar het valt toch in redelijkheid niet aan te ne men, dat daardoor een andere be- leidskoers ten aanzien van Polen, zal worden ingeslagen. President Reagan heeft er één jaar „op zitten" en sommige door zijn be leidsintenties geïnspireerde zaken, hebben al een terugslag ondervonden en zijn wat bijgestuurd, maar wat de buitenlandse politiek betreft is het felle van de inauguratieperiode nog niet voorbij. Bovendien benadruk ken de Verenigde Staten bepaalde antipathieën zó sterk, dat de hele we reld er meteen over praat. Wie alle uitspraken en daden van oud-president Carter met betrekking tot de Sowjet-Unie op een rijtje zet, ontdekt dat het geheel niet eens zo veel vriendelijker was jegens Mos kou, maar Carter „verkocht" het an ders, zij het uiteraard (ook) in afhan kelijkheid van de senaat. Hij echter blijft de man van Salt II, al kwam het niet tot ondertekening. Reagan, met mannen als Haig en Weinberger spelen het spel naar bui ten harder en het is maar de vraag, wat.-: psychologisch gezien - het ver standigst is of moet worden ge noemd. Het thema „mens en macht" zal ook - zo moet worden gevreesd - in 1982 de nodige zorgrimpels blijven opleveren. BONN, 30-12. De Poolse vice-premier Rakowski heeft de Westduitse regering woensdag de verzekering gege ven, dat de bepalingen van de noodtoestand spoedig zul len worden versoepeld en dat Warschau zal doorgaan met een beleid van ekonomische hervormingen. Dit heeft een Poolse diplomaat in Bonn meegedeeld. Mieczyslaw Rakowski sprak woensdag gedurende vier uur met de West duitse minister van buitenlandse zaken. Volgens een woordvoerder van het departement drong Hans-Dietrich Genscher bij Rakowski aan op een spoedi ge hervatting van de dialoog met de Katholieke Kerk en Solidariteit, op vrij lating van de geïnterneerden en op intrekking van de noodtoestand. BELGRADO, 30-12. Het Joegosla vische parlement heeft dinsdag een nationale begroting aangenomen waarin de overheidsuitgaven voor het komende jaar op 203,8 miljard di nar (ongeveer 10,8 miljard gulden) zijn gesteld. Van dat bedrag is iets meer dan zestig procent of 123 mil jard dinar (6,52 miljard gulden) voor de defensie bestemd, 22,7 procent meer dan er dit jaar voor was uitge trokken. Genscher zou de indruk hebben ge kregen dat Rakowski „zijn opmer kingen aandachtig aanhoorde". Ra kowski verklaarde na het gesprek dat hij Genscher had ingelicht over BONN. Kanselier Helmut Schmidt heeft woensdag de vraag opengela ten of de bondsrepubliek zich zal aansluiten bij de Amerikaanse sank ties tegen Rusland. De kanselier zei dat hierover nog geen besluit is geno men. de toestand in Polen. Hij had geen enkel kommentaar op de nood toestand. „Liberaal?" Het bezoek van Rakowski is het eerste van een hoge Pool aan een westers land sinds een „militaire raad voor nationale redding" op 13 december in Polen de macht over nam. Vanaf die datum fungeert Rakows ki, die sinds zijn benoeming in de re gering in februari van dit jaar belast was met de betrekkingen met de vak bonden. als voorzitter van het sociaal en politiek komité. Dit is belast met de coördinatie van de aktiviteit van de staatsorganen jegens de sociale en politieke organisaties. De 51-jarige Rakowski, die sinds 1975 lid is van het centraal komité van de (kommunistische) verenigde arbeiderspartij, geldt al jaren als een „liberaal" politicus. Tijdens het bui tengewone kongres van de partij op 16 juli dit jaar trok hij de aandacht met een gloedvolle redevoering, waarin hij pleitte voor vernieuwin gen. Overigens was hij de laatste maanden hard tegenover Solidari teit. Verwachting tot vrijdagavond: Zachte jaarwisseling Half tot zwaar bewolkt en een enkele bui; minimumtemperatuur rond 4 graden; middagtemperatuur onge veer 8 graden; matige zuidwesten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 4 jan.: Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 8 gr. Windkracht: zuidwest 5 Zondag: Kans op neerslag: 80% Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: zuidwest 5 Maandag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 5 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: zuidwest 5 ZON- EN MAANSTANDEN 1 jan. Zon op 8.48, onder 16.39 Maan op 12.09, onder 23.13 2 jan. Zon op 8.48, onder 16.40 Maan op 12.30, onder 3 jan. Zon op 8.48, onder 16.41 Maan op 12.51, onder 0.28 4 jan. Zon op 8.48, onder 16.42 Maan op 13.13, onder 1.45 Eerste kwartier: 3 jan. (5.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 1 jan. 6.23 19.17 0.18 12.50 2 jan. 7.10 20.00 1.05 13.40 3 jan. 8.03 20.58 1.59 14.42 4 jan. 9.10 22.05 2.59 15.48 Doodtij: 5 januari TOKIO. Vier Japanse firma's en Philips zijn in principe overeengeko men om videorecorders te gaan ma ken met zeer kompakte universele banden. Momenteel brengt Sony het „Betamax" systeem op de markt en Philips het gepatendeerde „VHF" systeem. LONDEN, 30-12. Volgens de Britse organisatie „Rights and Justice" zijn 600 lidmaten van de Lutherse kerk „Mekane Yesu" begin december in de West-Ethiopische provincie Wele- ga op last van de Ethiopische staatsleider, luitenant-kolonel Men- gistu haile Mariam, terechtgesteld. Voor de BBC-radio zei een woord voerder van Rights and Justice woensdag dat onder de terechtgestel de Lutheranen mannen en vrouwen waren en vooral voorgangers, ouder lingen en ambtsdragers die sinds mei in de gevangenis zaten. Ethiopische soldaten hadden op 16 november het hoofdkantoor van de vooral vanuit West-Duitsland en Zweden gesteunde Mekane Yesu-'c kerk in Addis Abeba bezet. Dit was- aanleiding geworden tofcrluchtige protesten van o.a. dè" Lutherse We reld Federatie. FALMOUTH, 30-12. De zoekaktie naar de dertig opvarenden van het Italiaanse vrachtschip „Marina di Equa", dat in zware zee ten noord westen van Spanje verging, is gestaakt. Dat heeft de Britse kust wacht meegedeeld. „We geloven, dat het onwaarschijnlijk is, dat we nog overlevenden vinden. We vrezen dat de hele bemanning is verdronken", aldus een woordvoerder. Volgens een Westduitse regerings woordvoerder wijst dat antwoord er op dat de Sowjets zich niet hebben verhard in hun analyse van de situa tie in Polen. In een brief aan de Russische presi dent, gedateerd 26 december, gaf Schmidt lucht aan zijn bezorgdheid over de verergering van de toestand in Polen. De Westduitse regering verwacht, aldus de woordvoerder, dat de Pool se leiders zich houden aan hun belof ten ten aanzien van het aanhouden van een hervormingskoers. Daar voor zou spoedig een teken van „ver zachting van de noodtoestand" nodig zijn. Dat houdt ondermeer de vrijla ting van de gevangenen in. ^AAAAAAAAAAAAAA/VtAAAAAAJ Bibberen in Siberië MOSKOU, 30-12. Het is mo menteel zo koud in Jakoetsk, dat zelfs de Siberiërs bibberen. In de Noord-Siberische stad staat de thermometer sinds ruim een week op 53 graden Celsius onder nul overdag en min 57 's nachts, aldus een me dedeling van het persbureau Tass op dinsdag. De 170.000 inwoners van Ja koetsk hebben volgens Tass nog een paar graden speling al vorens hun verbindingslijnen met de buitenwereld het bege ven. Daarvoor moet het 60 gra den Celsius onder nul zijn. PARIJS, 30-12. Frankrijk zal geen ekonomische maatregelen tegen de Sowjet-Unie nemen in verband met de gebeurtenissen in Polen maar is ook niet van plan iets te ondernemen dat de Amerikaanse maatregelen minder effektief maakt. Dat is woensdag vernomen in regerings kringen in Parijs. De Franse regering zal er voor zorgen dat er geen Franse ondernemingen hoogwaardige tech nologische apparatuur aan de Sowjet-Unie leveren die onder het exportverbod van president Reagan valt, aldus de zegslieden. BONN, 30-12. Hans-Jürgen Wisch- newski, de vice-voorzitter van de Westduitse regeringspartij SPD, zei woensdag in een interview met de „Westfalsche Rundschau", dat er in de Bondsrepubliek „geen plaats is" voor strafmaatregelen zoals de V.S. hebben getroffen tegen Moskou. Wischnewski, een naaste medewer ker van kanselier Helmut Schmidt, beklemtoonde dat het noodzakelijk is de „dialoog" met Polen te „bevor deren" en langs die weg een spoedige opheffing van de staat van beleg en een vrijlating van alle gevangenen te bewerkstelligen. PARIJS. Frankrijk heeft de Poolse autoriteiten laten weten geen prijs te stellen op een bezoek van een verte genwoordiger, die de officiële visie zou kunnen geven op het verloop van de gebeurtenissen in Polen, zo is uit diplomatieke bronnen in Parijs ver- Na grote droogte MADRID, 30-12. Overvloedige regen die gepaard ging met windstoten van 105 km/u heeft woensdag in het midden en zuiden van Spanje voor overstro mingen gezorgd en de stroom voorzining onderbroken. De regen maakte een einde aan een droogteperiode van twee jaar. Onder de delen van Spanje die ge durende een aantal uren geen elektri citeit hadden waren Andalusië, Ex- tremadura en De Levant - samen bij na de helft van het land. De luchthaven van Madrid, Bara- jas, moest woensdagmiddag worden gesloten. Het landen en opstijgen van vliegtuigen bij windstoten van meer dan 105 km/u werd te riskant geoordeeld. Noodplan Volgens de Spaanse radio was een noodplan in werking getreden dat voorzag in aankoop van elektriciteit in Frankrijk. Volgens het bericht had de regen talrijke grondverzak kingen ten gevolge waardoor licht masten ontworteld werden. Honderden automobilisten werden op onder water gelopen wegen vast gehouden. De regen, die in het weekeinde be gon, beëindigde een droogte van twee jaar die Spanje vijf miljard gul den aan verloren gegane oogst en vee heeft gekost. In het zuiden van het land was het drinkwater op de bon en stonden putten droog. BONN, 30-12. President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie heeft dins dagavond de brief beantwoord van de Westduitse bondskanselier Helmut Schmidt over de Poolse krisis. Ook paus Johannes Paulus II hield - ten overstaan van 10.000 pelgrims in Vaticaanstad - een pleidooi voor de vrijlating van „hen die zijn gear resteerd en gevangen gezet" in Po len. WASHINGTON. De bereidheid van Lech Walesa om met de militaire autoriteiten te praten, kan beteke nen dat zij willen onderhandelen. Dit heeft een hoge adviseur van presi dent Reagan woensdag gezegd. VERONA. De duizenden politie mannen die al bijna twee weken zoe ken naar de 17 december in Verona ontvoerde Amerikaanse generaal Ja mes Dozier, hebben versterking ge kregen van nog enkele honderden kollega's. Van de generaal heeft men echter tot dusver geen spoor gevon den. Iedere maandag Bruinisse Dorpshuis. Speel- en strip-O-theek. 18.30 - 20.00 uur. Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 -10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Poststraat 37: Wereldwinkel Schou- wen-Duiveland; 9.30-16.30 uur. Noordgouwe Schuddebeurs Noordgouwe, verenigingsgebouw. Kaartenavond. 20.00 uur. Nieuwerkerk „Rehoboth", Ooststraat 18. Algeme ne Leesbibliotheek. 18.30 -19.15 uur. Iedere vrijdag Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Iedere tweede dinsdag van de maand Rode Kruis-gebouw, 16.00-17.00 uur, adviesburo van de A.N.I.B. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur Elke tweede en vierde woensdag van de maand Zierikzee Vrouwencafé de Gekroonde Suiker biet. 20.30 uur. Vrijdag 1 januari (t/m 7 januari) Burgh „De Burght". Expositie amateur- schilders. 13.30 - 17.30 uur. Ma- 4 ja nuari en di-avond 5 januari, 19.30 - 21.00 uur. rond de jaarwisseling WIJZIGING WESTHOEK BROUWERSHAVEN Van vrijdagmorgen 08.00 uur tot za terdagmorgen 08.00 uur Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. Van zaterdagmorgen 08.00 uur tot maandag 08.00 uur Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dpkter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. Voor overige diensten: zie onze editie van dinsdag. j 1 januari (t/m 9 januari) Burgh „De Burght". Expositie Aalt Ver baan. 13.30 - 17.30. 4 en 5 januari: 19.30 - 21.00 uur. Donderdag 31 december Zierikzee Chr. Geref. Kerk. Oudejaarsdienst. 19.30 uur. Nieuwerkerk Oude sportveld. Grote kerstboom verbranding. Aanvang: rond 24.00 uur. Geref. Kerk. Oudejaarsdienst. 18.00 Oosterland „Neffen d'EuIe". Potspel om wild, bilj.ver. „d'Eule". Tijd: 14.00 - 19.00 uur. Vrijdag 1 januari Zierikzee Concertzaal. Film: „Dodenrit", 15.00 uur. Film: „Hoge Hakken, echte lief de". 20.00 uur. Motel de Ark. Nieuwjaarsbal, m.m.v. Hill Tops. 20.00 uur. Zaterdag 2 januari Zierikzee Concertzaal. Film: „Hoge Hakken, echte liefde". 19.00 en 21.30 uur. St. Domusstraat. Poppentheater „Alteklein". 14.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. 19.30 - 21.00 uur. Kantine Bruse Boys: nieuwjaarsbij eenkomst. Aanvang: 16.00 uur. Zondag 3 januari Zierikzee Concertzaal. Film: „Dodenrit", 15.00 uur. Film: „Hoge Hakken, echte lief de", 20.00 uur. Maandag 4 januari Zierikzee Deltastraat 6. Opening magazijn Del tadienst. 9.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Beter bewegen voor ou deren. 15.45 uur. Middenschouwen „De Putmeet", Scharendijke. Open bare nieuwjaarsreceptie gemeente Middenschouwen. 20.15 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Nieuwjaarsreceptie gemeentebestuur. Aanvang: 20.00 uur (tot 21.30 uur). Dinsdag 5 januari Zierikzee Ontmoetingscentrum. UW- afdeling. 19.30 uur. „Huis van Nassau". Ver. Oud leerlingen Tuinbouwwinterkursus- sen. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Graaf van Haamstede. Nieuwjaars receptie Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westhoek. 14.00 uur. Koffieshop Lange Reke. Nieuwjaars receptie N.B.v.P. Aanvang: 10.00 uur. Donderdag 7 januari Noordgouwe H.R. „Van der Weijde". Regionale Agrarische Kommissie. 20.00 uur. Zaterdag 9 januari Bruinisse Dorpshuis. Postzegelbeurs van F.V. Delta-West. Aanvang: 13.30 uur. Advertentie weekend servicedienst tel. (01110) 6255 Zondag 10 januari Zierikzee Bar Mirabelle. Trio Maarten Bruij- nes. 14.00 uur. Dinsdag 12 januari Zierikzee „Zeeuwsche Herberghe". Ledenver gadering L.T.C. Zierikzee. 20.00 uur. Vrijdag 15 januari Scharendijke „De Putmeet". Voorlichtingsbijeen komst bestemmingsplan Aanvang: 19.30 uur. Zondag 17 januari Zierikzee Bar Mirabelle. Benny Neijman. 14.00 uur. Dinsdag 26 januari Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Big „S" (Burgh-Haamstede) Vrijdag 1 januari geopend van 0.15 uur tot ongeveer 4 uur, 's middags van 14.30 uur tot 18.00 uur en 's avonds van 20.00 tot 24.00 uur. Optre den formatie „Hill Tops" Nieuw jaarsbal, in motel de Ark, Renesse, 20.00 uur. Zaterdag 2 januari optreden har- drockformatie „The Crash", 20.00 uur. Openingstijden: vrijdag van 20.00-23.00 uur; zaterdag van 20.00- 24.00 uur. Zondag van 14.30-18.00 uur. De Pul (Bruinisse) Openingstijden: vrijdag van 19.30-23.00 uur; zaterdag van 19.30- 24.00 uur; zondag gesloten. Brogum (Zierikzee) 31 december gesloten 1 januari open. Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-1.00 uur; zondag 15.00-18.00 uur. Trace (Scharendijke) Openingstijden: vrijdag 20.00-24.00 uur; zaterdag 20.00-24.00 uur; zondag 14.30-18.00 uur. (01110) 6551 HUISAANSLUITINGEN Redaktie (niet voor bezorging), na 17.30 uur: (01110)5396, (01110) 3539 Advertenties (01119) 1660 Bezorging (01119) 1660 na 18.30 uur Verzichtig 'T Is aarg óörig vlak bie ons, in dae- rom gae m'nd'r md 'n bitje van deur, op ouwejaersaevend, want wd kaop je noe vó dat lawaoi? Eest nae de preek luustere, in dan zo ma 'n bitje nae twaolve sukkele. 't Zd best mee- vaole, md uspot van 't vaarke ete me nie. Da's te vet vó d'n lesten aevend. In je weet nie, wat 't buute doet 6k 't zd wê weertje-bluuf - in uus weze. Meraekels jammer, dat d'r noe a wi maansen binne. die volouwe, dat wê koekoek - één - gezang za weze in 1982, net as in 't ouwe jaer. 't Zd wê kunne, md lae ze klesse, want zul- der 't an aomae soms a gezie? ze ge- droamd of zó? Ak 's aevens in de koesse laage, dienk soms ók inêêns zo somber, ma 's ochtens wordt wi licht, in dan gaetwi, as temissen un bitje meegaend weertje is. Noe kwam 'r 'n man op de redak- sie, in die vroeg: „jie weet toch wê, dat z'in de vorige eeuw 'n baarg ouwe stikken van Suriksee as scheurpe- pier verkocht Noe, ók dat wete. De archivarissen schreeuwe daero- ver nog aoltied traenen mi tuuten. „Ja", zeit t'n, „md weet je wê, wat scheurpepier in dien tied was?". Noe, dat tuist 'k nie zó goed. „E" zeit t'n,1 dat was vó de spatplee. Ze gebruuke-1 de de ouioe middeleeuwse rekenin gen in zó, vó wc-pepier". Noe, as dat j toch waer is. Zo gek binne m'n gelok-1 kig tog nie mi, md ja jei overd je j maansen vó; 'k zaage aoltied md: „jei zocht out, in ard out, in j' eitt'r die opi d'r gat zitte, in op d'r ukken". In julder a goeie voornemens vó 't nieuwe jaer? Nooit mi kwaed weze tri zó, in nie mi roake, in drienke? 'kE f aomae a geperbeerd, md van 'n paepd mi maoibêênen ku je gin riepaetd maeke Wé perbeere uut de groatste kuuten te bluuven nutuurlijk. 't Vierwaark op de tiluvisie nae twaol ve; da vin'k mooi. D'r wor dan wat af geknetterd, md naedien kom t'f ao mae flauwekul uut 't jaer, dap net verbie is. j Afijn op Wim Kan binne ze ktoaed. Die kwam aoltied vó de Vara, md noe vó de Kro. Bie de artestiekelietigen is 't ók aoltied wat. Je kunt 'trjnie an uus komme, of zê bonje, zei md. A. m'n noe ma nie verkouwerd worre, want mi ouwejaer mö t'r wê gekost worre, in dan steek j'n ander dn, in dan kan 't mislóópe. In verzichtig mi vierwaark want d'n dokter mó ók outoejaer viere, in die ei krakkemikkige maansen ge- nogt g'ad in 't ouwe jaer. Die wil ók wê 's even 'n stief kwertiertje rustig oliebollen ete. Afijn zó bie makaore. mó dat 't 'an weze. Je goeiendag, in me zie mekoare nog wi wê in 't nieu we jaer. Salu, in gezondeit! SCHIEREILA NDMA N

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 2