Dorpshuis van Noordgouwe precies op tijd gereed k^G Windturbines in kombinatie met wateropslagbekken voor energie goed PAAUWE DE ZIERIKZEESCHE COURANT De uitbreiding van het Infocentrum „N.J." Tot april blijft het in gebruik als schoolgebouw PAAUWE B.V. cr jitetnisso (Goeie reis) Super vier cent goedkoper Het vuurwerk Proefprojekt in Oosterschelde UW TAXATEUR MT Hogere horeca- prijzen bier en frisdrank IKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 december 1981 138ste jaargang Nr. 23040 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: NOORDGOUWE, 30-12. Het nieuwe Dorpshuis van Noordgouwe, officieel aangeduid als multi-funktioneel gebouw, is gereed. Samen met de openbare lagere school, waar het tegenaan is gebouwd, vormt het een fors, aan trekkelijk geheel, waaraan de dorpsbewoners straks veel plezier aan kunnen beleven. Straks - want voorlopig kunnen ze er voor dorpsaktiviteiten nog niet te recht. Eerst worden de schoolkinderen er nog gehuisvest, tot ook het oor spronkelijke schoolgebouw zal zijn gerenoveerd. Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleis/e maken Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire TeJef. 01112-1318, b.g.g. 1469 MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft woensdag furieus gereageerd op de ekonomische sankties die president Reagan van de Verenigde Staten dinsdagavond tegen haar heeft afge kondigd. De Verenigde Staten wer den beschuldigd van politieke chan tage en verklaard werd dat de onaan vaardbare ekonomische sankties de Russische houding tegenover Polen niet zouden veranderen. Advertentie r-i Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten De twee klassen van deze school worden zolang ondergebracht in de vergaderruimte van het dorpshuis en in het zogenaamde derde lokaal van de school, dat een dubbelfunktie krijgt als hobbylokaal voor de school en voor buiten-schoolse aktiviteiten. In deze laatste dagen van 1981 wordt er heel wat afgesjouwd in de school. Hoofdonderwijzer G. Gerret- sen, ouderkommissie en scholieren •steken gezamenlijk de handen uit de mouwen om tafels, stoelen en lesma teriaal naar het nieuwe gedeelte van het gebouw te brengen. Bovendien moest een deel van de zolder worden ontruimd wegens een inpandige ver bouwing, en dan komt er heel wat ouds (en stoffigs) te voorschijn. Dubbelfunktie(s) De voorzitter van de ouderkom missie de heer A. J. v. d. Velde uit Noordgouwe, is tevens de architekt van het multi-funktionele gebouw. Het samengaan van die twee funk- ties bracht hem ook woensdag op de been om bij de verhuizing binnens huis te assisteren, maar hij maakte toch even tijd vrij voor een rondlei ding tussen de toen nog chaotische toestand door. Hij vestigde de aandacht op een aantal dubbellunkties van de ver schillende ruimten. De grote zaal bijvoorbeeld is te vens gymzaal. Hbwel nog ongestof feerd ziet dit gedeelte er aantrekke lijk uit door de konstruktie van spanten en gordingen van gelijnd hout. De (punt)kap in 't zicht vormt een voordelige, maar aardige konstruk tie. De plaats van het podium voor toneelvoorstellingen is tevens op bergruimte voor het gym-materiaal. Dezelfde zaal is zodoende geschikt gemaakt voor o.a. bruiloften, toneel en sportbeoefening op kleine schaal. In de ontmoetingsruimte, met een eigen toegang, kunnen vergaderin gen plaatsvinden, een kaartklub bij eenkomen en dergelijke samen komsten. Een noodschot wordt aangebracht als bouwscheiding, zodat de school jeugd (en onderwijzers) zo min moge lijk gehinderd worden door de bouw werkzaamheden, die na de vakantie in de oorspronkelijke school zullen gebeuren. De lokalen worden dan ge renoveerd en de heer Gerretse krijgt een nieuwe kamer (zijn oude verviel in de bouw). Belangrijk werk wordt een nieuw dak, dat met isolatie er tussen, bovenop het oude wordt aan gebracht. Hard nodig, want het lekte nogal eens behoorlijk. De heteluchtverwarming verdient een vermelding apart, want door au tomatische luchtaanvoer van buiten af wordt een konstante luchtkwali teit bereikt. Tot op heden verloopt de nieuw- en verbouw, uitgevoerd door de firma Bijkerk uit Burgh, uitstekend op schema en vandaar ook kon de tijde lijke verhuizing van de leslokalen precies als gepland in de kerstvakan tie worden voltrokken. In april, wanneer de werkzaamhe den zijn geklaard, verhuizen de klas sen dan weer terug naar hun oor spronkelijke, maar opgeknapte loka len, en kan Noordgouwe gebruik gaan maken van zijn zo gewenste dorpshuis. NOORDGOUWE. Ouders en leerlingen van de openbare lagere school in Noordgouwe trachten orde te scheppen in de heersende chaos, een gevolg van de tijdelijke verhuizing naar het aangrenzende gereedgekomen Dorpshuis. Terwijl de leerlingen leskrijgen in het Dorpshuis, wordt de school gerenoveerd. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN. Bij British Airways gaan het komende halfjaar ongeveer 900 arbeidsplaatsen onder het cabi nepersoneel verloren. WENEN. Het militaire Poolse be wind heeft woensdag een 42-urige werkweek voor de meeste arbeiders aangekondigd en laten weten dat al thans sommige van de door de vak bond Solidariteit bewerkstellige her vormingen tijdens de noodtoestand gehandhaafd blijven. Advertentie Stap bij ons binnen met plannen of vragen. Wij zorgen voor uw Goeie reisl DEN HAAG, 30-12. De maximum prijs van superbenzine gaat op 1 ja nuari met vier cent per liter omlaag. Normale benzine en tweetakt benzi ne worden drie cent per liter goedko per. Daarmee wordt afgeweken van de in het prijssysteem voor aardolie- produkten voorziene maximum stap pen van twee cent per liter. Dit heeft het ministerie van ekonomische za ken woensdagmiddag meegedeeld. De minister heeft tevens besloten, dat ook in de toekomst aanpassingen van de maximumprijs met ten hoogste twee maal de maximumstap pen onder bepaalde voorwaarden mogelijk zullen zijn. Dat zal gebeu ren als de prijzen gedurende twee maanden zodanig stijgen of dalen, dat met de half maandelijkse maxi mumaanpassingen van twee cent niet wordt bereikt, dat de prijzen in overeenstemming zijn met de prijzen op de vrije markt. Advertentie Rente Spaar-selekt-extra 10 (bij opname 2% retourrente) Deposito 1-6 jr vast t/m 11,5% Spaarbiljetten t/m 11 NUTSSFftARBANK ZIERIKZEE S 'n Bondsspaarbank Havenpark 16 - telefoon 01110-4051 DEN HAAG, 30-12. In veel Neder landse Gemeenten is reeds dinsdag de verkoop van vuurwerk begonnen. De verwachting is dat de Nederlan ders wederom op grote schaal aller hande vuurwerkartikelen kopen om daarmee op luidruchtige wijze het nieuwe jaar in te luiden. Via het korps kontroleurs gevaarlijke stof fen van het ministerie van verkeer en waterstaat is ruim 3700 ton vuur werk naar de handel gegaan. Dat is ongeveer evenveel als vorig jaar. Ge schat wordt dat voor de aanschaf van vuurwerk - ondanks de ekonomische teruggang - toch voor tenminste 30 miljoen gulden zal worden besteed. NEELTJE JANS, 30-12. Het is mogelijk in de Ooster schelde een proefprojekt uit te voeren waarbij een aan tal windturbines in kombinatie met een wateropslag bekken voor energie, elektriciteit levert aan het openba re net. BURGH-HAAMSTEDE. In het evangelisch ontmoetingscentrum ,,De Burght" is tot en met 9 januari een expositie ingericht van tapijtmozaiken van Aalt Verbaan uit Arnhem. Verder zijn er in ,,De Burght" olieverfschilde rijen, aquarellen en tekeningen te zien van 14 amateurschilders uit Burgh- Haamstede. Deze groep schilders wordt begeleid door kunstschilder C. de Voogd. De vijfendertig werken van deze klub zijn tot en met 7 januari te be zichtigen. Op de foto: werken van Aalt Verbaan met als thema Oog in oog". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit is de konklusie van een studie die is verricht door Rijkswaterstaat, het Energie-onderzoekcentrum Ne-, derland en de Provinciale Zeeuwse Energiemaatschappij Het projekt - Energo (Energie Oosterschelde) genoemd - betreft een kombinatie van een aantal windtur bines en een wateropslagsysteem. Met behulp hiervan kan zowel rechtstreeks als door verval van wa ter elektriciteit worden geprodu ceerd. Daarbij kan gebruik gemaakt worden van de bouwputten die thans dienen voor de bouw van de pijlers voor de stormvloedkering in de Oosterschelde, Naar de mening van de onderzoe kers is het werkeiland Neeltje Jans een geschikte plaats voor een proef projekt, omdat daar al zo'n bekken is. Het biedt de mogelijkheid om ken nis en ervaring op te doen bij het ge drag van een groep windturbines, de bouw van een opslagsysteem voor energie in de vorm van een wate ropslagbekken en de praktische be drijfsvoering. Ook in de planologi sche, landschappelijke en milieukun dige gevolgen kan dan inzicht wor den verkregen. Delen van projekt Het projekt omvat een windturbi nepark met een elektrisch vermogen van 35 MW en een wateropslagbek ken. Dit bekken heeft een ten opzich- Advertentie van onroerende goederen in geheel z.w.-Nederland v+l. MBBUS/DE KOEPEL Breda Roosendaal 076-222511 01650-40150 Bergen op Zoom Haamstede 01640-41900 01115-1224 te van de omgeving verhoogd water peil. De oppervlakte van het bekken bij Neeltje Jans is 100 ha; het water peil zou 10 meter boven NAP moeten worden..De bouw van de windturbi nes zou in fasen dienen te geschieden: in eerste instantie vijf turbines van 1 MW, later 10 turbinès van 3 MW. De kosten van het hele projekt belopên 185 miljoen. Een interdepartementale beleids groep, onder voorzitterschap van het ministerie van Economische Zaken bereidt thans het regeringsstandpunt voor over het rapport „windenergie en waterkracht", dat in mei 1981 is uitgebracht. Zij heeft besloten het Energoprojekt te betrekken bij de voorbereiding van dit rege ringsstandpunt. Het zal worden geë valueerd in relatie tot andere voor stellen voor zowel windparken, ont wikkeling van windturbines en ener gie-opslagsystemen. Andere faktoren Overigens zal een eventueel besluit over de bouw van zo'n projekt eerst kunnen worden genomen als in het kader van vervolgstudies ook de milieukundige-, landschappen j ke en planologische gevolgen en moge lijk andere bestemmingen direkt ten oosten van de stormvloedkering zijn bezien. Dit tegen de achtergrond van het beleidsplan voor de Oosterschel de en het nationaal planologisch be leid. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Grote gebeurtenissen zijn de uurwijzers van de tijd; kleine de minuutwijzers. Ramsay Advertentie de heldere jongens van flakkee expresse, met groot gemak dragen ze die zware wasautomaat naar buiten en tillen hem in de verhuiswagen, ze zetten hem in het nieuwe huis weer op zijn plaats, sluiten hem even handig weer aan. weten ook nog waar de vuile was was. wijzen u nog even op het aangebroken pak met zeepmiddel. zelf moet u de knop indrukken flakkee expresse 01870 2188 middelharnis DEN HAAG, 30-12. Met ingang van 1 januari 1982 mag de horekasektor de prijzen voor bier, frisdranken, mi neraalwater en vruchtensappen als volgt verhogen: bier per glas of flesje 10 cent, frisdranken, mineraalwater en vruchtensappen per glas of flesje 5 cent. Het ministerie van ekonomi sche zaken heeft dit woensdag mee gedeeld. De prijsverhoging, waarover over leg is gevoerd met de horeka, is een gevolg van de accijnsverhoging op december van dit jaar akkoord ge gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1