KERKDIENSTEN ROND DE JAARWISSELING wmm Nieuwerkerk Zondagsschool-leerlingen vierden Kerstfeest m STREEKNIEUWS Kerstnachtdienst Nieuwerkerk OVERDENKING Van Kerststol naar 0116001" Woensdag 30 december Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 19.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 19.30 uur ds. A. v. d. Meer, St. Philipsland. Donderdag 31 december (Oudejaarsdiensten) Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 19.00 uur ds. C. L. de Rooij. Kerkwerve: 18.30 uur ds. J. B. Duk. Serooskerke: 19.00 uur ds. B. Baks. Burgh: 19.30 uur ds. Baas. Haamstede: 19.00 uur kand. A. v. d. Ploeg, Goes. Renesse: 20.00 uur ds. T. S. Fahner. Noordwelle: 18.30 uur ds. T. S. Fahner. Scha rendijke: 20.00 uur ds. J. B. Duk. Brouwershaven: 18.30 uur ds. Meijer, Scharendijke. Zonnemaire: 19.30 uur ds. Meijer, Scharendijke. Noord- gouwe: zie Dreischor. Dreischor: 19.00 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 19.30 uur de heer M. J. Rouw. Nieuwerkerk: 19.00 uur ds. Alb. v. d. Ban. Oos terland: 19.00 uur ds. J. Plante. Sirja sland: 19.00 uur ds. Chr. v. d. Valk. Bruinisse: 19.00 uur ds. Teekens. Lutherse Kerk Zierikzee: 19.00 uur ds. J. B. Assendorp. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.30 uur ds. Blokland. Haamstede: 19.30 uur ds. J. C. Eikel boom. Scharendijke: 19.00 uur prof. H. Mulder, Amstelveen. Brouwers haven: 19.30 uur ds. Stutvoet. Nieuwerkerk: 19.00 uur de heer K. Baas, Ooltgensplaat. Bruinisse: 19.30 uur de heer A. van Westen, Borsele. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 19.00 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 19.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 19.00 uur ds. M. v. d. Sluys. Haamstede: 19.00 uur ds. B. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Nieuwerkerk: 19.30 uur ds. Van Gelder. Oosterland: 14.30 uur ds. Van Gelder. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 19.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 19.00 uur ds. E. P. Kuin, Ouwerkerk. Leger des Heils Zierikzee: Gebouw Poststraat de gehele avond geopend voor gezellige avond. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 19.00 uur Eucharistieviering. Vrijdag 1 januari Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Herv. Verenigingsgebouw: 10.30 uur ds. C. L. de Rooij dienst en ontmoeting. Serooskerke: 10.30 uur Nieuwjaarsreceptie in grote konsistorie. Renesse: 10.00 uur Nieuwjaarsontmoeting in het koor. Ouwerkerk: 10.30 uur Nieuwjaarsbegroeting in konsistorie. Nieuwer kerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban, gez. dienst in Ger. kerk. Ooster land: 10.30 uur ds. Plante, dienst en ontmoeting Voorkerk. Sirjansland: 10.00 uur ds. Van der Valk. Bruinisse: 10.00 uur ds. Teekens. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. P. Blokland. Haamstede: 10.30 uur Nieuwjaars begroeting. Scharendijke: 10.00 uur de heer Baas, Ooltgensplaat. Brou wershaven: 10.30 uur ds. Stutvoet. Nieuwerkerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban, gez. dienst in Ger. kerk. Bruinisse: 10.00 uur de heer A. v. d. Schee, Spijkenisse. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 uur ds. Meijer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 uur ds. M. van der Sluys. Haamstede: 10.00 uur ds. B. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur Nieuwjaarsdienst. Nieuwerkerk: 10.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 9.00 uur ds. M. J. van Gelder. 9.45 uur leesdienst. Brui- Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: nisse: 10.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30 uur leesdienst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: 9.30 uur Eucharistieviering. Haamstede: 11.30 uur Eucha ristieviering. Zondag 3 januari Nederlandse Hervormde Kerk Zierikzee: Gasthuiskerk: 9.30 uur eerw. heer Geuze. 11.00 uur ds. J. B. Assendorp. 19.00 uur eerw. heer v. d. Berg. Kerkwerve: 9.30 uur ds. J. B. Duk. Serooskerke: 10.00 uur ds. C. den Engelse, emer. pred. te Renesse. Burgh: 10.00 uur ds. Meijer. Haamstede: 10.00 uur ds. J. P. van Roon, Katwijk; 19.00 uur ds. W. F. Teekens, Bruinisse. Renesse: 9.30 uur ds. T. S. Fahner; 19.00 uur avondgebed. Noordwelle: 11.00 uur ds. T. S. Fah ner. Scharendijke: 11.00 uur ds.sJ. B. Duk. Brouwershaven: 11.00 uur mevr. A. S. de Boon-Tol, Spijkenisse. Zonnemaire: 9.30 uur mevr. A. S. de Boon-Tol, Spijkenisse. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Geers. Dreischor: 11.00 uur ds. Geers. Ouwerkerk: 10.30 uur de heer M. J. Rouw. Nieuwer kerk: 10.00 uur ds. Alb. van den Ban. Oosterland: 10.00 uur en 18.00 uur ds. J. Plante. Sirjansland: 10.00 uur kand. H. Poot, Doeveren; 18.30 uur ds. K. Schipper, Dordrecht. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur ds. W. F. Tee kens. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 uur de heer J. Verheul, Spijkenisse; 18.30 uur ds. H. Hiddink, Domburg. Haamstede: 10.00 en 19.00 uur mevr. kand. K. G. de Vos-Smallenburg. Scharendijke: 10.00 en 19.00 uur de heer Baas, Oolt gensplaat. Brouwershaven: 10.00 en 15.00 uur ds. J. W. Verstrate, Halsteren. Nieuwerkerk: 10.00 uur kand. A. ten Hove, Zwolle; 17.00 uur kand. A. D. Noordam, Zwolle. Bruinisse: 10.00 uur kand. A. D. Noor- dam, Zwolle; 17.00 uur kand. A. ten Hove, Zwolle. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Brouwershaven: 9.30 en 18.30 uur ds. Meyer. Christelijke Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur ds. B. de Graaf. Kerkwerve: 10.00 en 18.00 uur ds. H. Korving. Haamstede: 10.00 en 17.00 uur ds. B. Oosterbroek. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10.00 uur leesdienst; 18.30 uur ds. M. J. van Gelder. Nieu werkerk: 9.30 en 15.30 uur ds. M. J. van Gelder. Oosterland: 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10.00 en 18.00 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 15.00 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Oud-Gereformeerde Kerken Oosterland: 9.30, 14.30 en 18.30 uur leesdienst. Bruinisse: 10.00 en 17.00 uur leesdienst. Remonstrants Ger. Gemeente Sommelsdijk: 10.00 uur ds. T. Elders-Mayer. Leger des Heils Zierikzee: 10.00 uur samenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: za. 19.00 uur, zo. 9.30 uur. Haamstede: zo. 11.30 uur. Pinkstergemeente Zierikzee: De diensten zijn op zondagen om 10.00 uur en op jde woensdagavonden om 20.00 uur. Jehova's Getuigen Zuidwellestraat 37, Zierikzee: Zondag: 10.00 uur openbare lezing, 11.00 uur Wachttorenstu die. Donderdag: 19.30 uur Theokratische school; 20.30 uur dienstverga- dering. Rode Kruis Ziekenhuis 18.15 uur ds. A. J. Baas. >b NIEUWERKERK, 28-12. Traditioneel op de avond van Tweede Kerstdag werd in het kerkgebouw aan de Kerkring, het kerstfeest voor en met de kin deren van de Zondagsschool gevierd. Dit kerstfeest stond onder leiding van de hoofdleidster mevrouw K. P. Goudswaard-Wandel. Er was een goede belangstelling van ouders en oudleerlingen. Voorin de kerk stond een heel grote kerst boom opgesteld, keurig versierd en voorzien van brandende kaarsen. Ve le kerstliederen werden gezongen. Vanzelfsprekend was er ook trakta tie. Vertellingen De kerstvertelling was uit Lucas 2 1-7 en werd verteld door Marja Janse-de Valk. De vrije vertelling werd verzorgd door Elmi Coomans- Boudeling. Na nog vele kerstliede ren, gezongen te hebben, zowel in sa menzang als in kinderzang werd het slotlied gezongen „Hoor hoe klinkt het lied der eng'len". Voorst werd afscheid genomen van 15 Zondagsschool-leerlingen, die om hun leeftijd de Zondagsschool gingen verlaten. De plaatselijke hervormde predikant drs. Alb. v. d. Ban, reikte als afscheid aan allen een liedboek uit. De 15 leerlingen zongen samen nog „Een pelgrim ben ik thuis op aar de". Het orgel werd bespeeld door de heer W. Wandel, terwijl de verzor ging van de kerstboom in handen was van de heer Y. T. Wandel. OOSTERLAND Kerstviering zondagsschool Op de avond van de eerste kerstdag had de kerstfeestviering plaats van de Ned. Hervormde zondagsschool in het kerkgebouw van de Ned. Her vormde Gemeente. Jeanet Ista heette de kinderen mèt hun ouders en verdere belangstellen den welkom, waarna gezongen werd „Komt allen tesamen", „De hemelse engelen", „Het Licht van de Vader", en „O Kind ons geboren". Hierna ging Rianda den Haan voor in gebed. Daarna volgde „Het lied van de kin deren" en het kerstevangelie dat ge lezen werd door Jeanet Dalebout. De jongste groep zong vervolgens een lied. Gevolgd door de kollekte. Vervolgens was er samenzang. In de pauze kregen de kinderen chocolademelk. Verder een lied door Natascha en Sandra ,,'s Nachts als er duizenden sterren gaan schijnen". Rianda Dalebout kwam met een vrij verhaaL-getiteld „Verdwaald op de Kerstavond". Na het lied „Er is"een Kindeke" op beurtzang, sprak Lenie Boogert het dankgebed uit, gevolgd door het „Eer zij God in onze dagen'1. Marco van 't Hoff bedankte iede reen die meegewerkt had aan deze geslaagde kerstviering. De oudste groep kinderen zijn met. deze kerstviering van dit jaar niet van de zondagsschool afgegaan, ze blijven nog tot de zomervakantie en nemen afscheid in de afsluitings- dienst van het seizoen. Al met al was het weer een stemmige kerstviering, vooral omdat er kaarsjes in de hele kerk stonden, die tijdens het vrije verhaal brandden, omdat de grote lichten toen waren gedoofd. Dit gaf aan het geheel nog een aparte sfeer. Kerstnachtdienst Het eeuwenoude kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente alhier was aan de vooravond van Kerstmis tjokvol toen de traditionele kerst nachtdienst plaats vond, onder lei ding van ds. J. Plante. Medewerking werd verleend door de Chr. Gemeng de Zangvereniging „Z.V.O.S." onder leiding van de heer J. Zuidgeest. So listen waren mevrouw P. van Huizen en mevrouw R. Beije-Plug. Het ker^ korgel werd bespeeld door de heer W de Raad. Na het zingen van „Komt allen te ^amen" volgde stil gebed en Votum en zegengroet. Het koor zong hierna „Kom in mijn hart", waarna het ge bed volgde. Het koor zong verder een Pools kerstlied, en „Boven de star ren". Daarna door allen Gezang 10 vers 1, 5 en 7 „Daar is uit 's werelds duistere wilken". De Schriftlezing was uit Jesaja 9:1-6 en uit Lukas 2 t-14. Daartussen zong de soliste, mevrouw Van Huizen „Volkeren hoort" en „Slaap zacht". Vervolgens door allen „Nu zijt wel lekome". Ds. Plante hield vervol gens de kerstmeditatie waarin hij wees waar de mensen veelal hun heil verwachten: de één zoekt het hier en de ander daar, maar de ware uit komst is te vinden bij de geboren Ko ning uit Bethlehem. Gezongen werd verder Lied 135 1 en 3. Waarna het koor een drietal lie deren ten gehore bracht met mede werking van de solisten: mevrouw Van Huizen en mevrouw Beije. Na het bekende „Er ruist langs de wol ken" kwam de dienst der gebeden en hierna zong koor en solisten „He tou ched me". Tot slot door allen het bekende „Stille nacht" en de soliste „Dan klied". Hierop volgde de zegen en staande werd gezongen de engelen zang „Ere zij God". Het was een sfeervolle kerstwijdingsdienst die duurde tot ruim 12 uur. Kerstviering bejaardensociëteit Onder leiding van presidente me vrouw E. J. Poelman-van Leeuwen vierde de bejaardensociëteit het Kerstfeest in de zaal van het dorps huis „Oosterhof" aan de Sint Joost- dijk. De leidster sprak bij de opening van deze goed bezochte bijeenkomst een woord van welkom tot de aanwe zigen, onder wie burgemeester J. van Bommel van Duiveland, ds. J. Plante en echtgenote en de organiste van de ze middag, mevrouw D. Capelle-de Ronde. Mevrouw Poelman las een gedicht „Kerstmis is de dag der dagen". Hierna werd gezongen Gezang 3 ver st 1, 2 en 3. Na het zingen ging ds. Plante voor in gebed, waarna hij uit de Bijbel las Jesaja 7 vers 1 t/m 3a en 10 t/m 15 en vervolgens uit Mattheüs 1, waarop men Gezang 22 zong. Ds. Plante-las de kerstmeditatie, waarna samenzang volgde van Gezang 30 in zijn geheel. In de pauze werden enkele gedich ten van mevrouw Nikerk-van der Haven, getiteld: „Advent" en van mevrouw Stoutjesdijk-Borst getiteld „Zie Ik maak alle dingen nieuw" en „Laat de kinderkens tot Mij komen" voorgedragen. Na samenzang van Gezang 17 vers 1 en 2 en 3 las me vrouw Poelman een vrij kerstver haal getiteld „De aanrijding". Me vrouw De Ronde las het kerstverhaal „De ster van oude Keesje". Mevrouw Stouten-van 't Hoff las het gedicht „Kerstmis 1912", waarna op haar verzoek werdgezongen Gezang 296 vers 1 epj^iV^ijder bracht mevrouw Ista-Boógert nog een gedicht getiteld „Kerstbede". Ds. Plante eindigde deze viering met dankgebed waarna, staande, het bekende engelenzang „Ere zij God" werd gezongen. BRUINISSE Kerst bejaardensoos De bejaardensoos onder leiding van mevrouw IJzelenberg-Olree hield de kerstmiddag op 23 decem ber. Na het openingslied Psalm 150 1 en 2, richtte ze een hartelijk iwelkomstwoord tot de tachtig aan wezigen en dacht hierbij ook aan de zieken en bejaarden die deze middag niet aanwezig konden zijn. Tussen zelf gemaakte kerstliturgie, getiteld: „Kerst voor allen" werden gepaste liederen gezongen. Voor een aan dachtig gehoor verduidelijkte de pre sidente de betekenis van Jezus' ge boorte: wat maken wij ervan, leeft het door in onze harten. God schonk zijn zoon voor allen: wij moeten te rug naar Hem die onze schuld en zon den op zich nam. Er werden gedich ten gedeklameerd en mevrouw Verspoor-Stoel zong een lied. Me vrouw Hekman, met echtgenoot aan wezig, richtte het woord tot de aan wezigen en wenste allen een geze gend 1982. De maaltijd liet zich best smaken. De presidente dankte ieder, maar bovenal God, die deze mooie middag had gegeven. Tot slot zong men: Dankt, dankt nu allen God. De volgende soosmiddag zal op 6 januari 1982 zijn. KERKNIEUWS Nederlandse Hervormde Kerk Aangenomen naar Gasselte (part time): F. Don, kand., Groningen. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar 's-Gravenhage- West: drs. H. W. Nusselder, industrie predikant voor de IJmond, wonende te Castricum; naar Pernis: P. van Hall, Zandvoort. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Drachten Zuid-Oost OUWERKERK. De kleuterschool te Ouwerkerk op een oude plaat van het schooljaar 1913/1914. In de school hing de (beroemde) plaat met de tekst: „De kromme tak, die jong en teer, niet zachtjes wordt gebogen. Verliest zijn bochten nimmermeer, wat krachten daar aan werken mogen". Overigens een puzzel wie er allemaal als kleuters op deze foto staan. Medewerking aan deze dienst ver leende de oekumenische Jongeren groep die de Schriftlezing verzorgde. Ook werd door hen een kerstspel in twee delen uitgevoerd, waarbij Mi chael v. d. Ban een toelichting gaf. Er was veel samenzang van kerstliede ren, gekozen uit het liedboek voor de kerken. „Wat doen we met Kerst" De prediking van ds. v. d. Ban was (voor de miss. dienst te Mamelodie, Zuid-Afrika): T. de Boerj Aduard. Gereformeerde Gemeente; Beroepen te Hellevoetsluis: van Stuyvenberg, Meliskerke. Bedankt voor Boskoop: N. W. Schreuder, Goes. Aan de vooravond van Kerst, werd in het kerkgebouw aan de Kerkring een interkerkelijke Kerstnachtdienst gehouden. Voorganger in deze dienst was de plaatselijke predikant drs. Alb. v. d. Ban. Organist was EUy Schiettekatte, trompet Helle v. d. Roest. n.a.l. van Lucas 2 vers 8 t/m 14, met als thema „Wat doen we met Kerst". Daarna werd gezongen „Eer zij God in onze dagen", Ger. 134. Een van de jongeren las een gedicht „Nog niet". Na dankgebed volgde kollekte, bestemd voor de Nieuwer- kerkse aktie „Wereldkinderen". Na de zegengroet werd staande tenslotte gezongen „Ere zij God". De kollekte bracht 600,- op, met veel dank van het aktiekomite. Dat mensen in hun genachten en in hun uitingen van die gedachten rare sprongen kunnen maken bewijzen we eigenlijk allemaal ip deze dagen van Kerst naar nieuw - over oud - jaar. De kerststollen zijn amper op of uitgedroogd of de oliebpllen worden alweer aangekondigd. Het feest van het lichtbrengende Kripbekind (dat nieuw leven, ander leven betekent) is nauwelijks op gang of we richten ons alweer op een eindfase in het tellen van jaren. Zou in dit vlugge verspringen, dat van het ene feit naar het andere racen iets af te lezen zijn van het jachtige, het voorthollende mensenbestaan in deze moderne tijd? Eigenlijk een symptoom van de zich geen rustgun- nende twintigste eeuwen? We mogen evenwel niet vergeten dat leven, leven als mens, als schep sel van God ook anders gevuld mag worden. In momenten vim bezinning ontdekken we misschien wel dat al dat gejaag, dat gejakket een plaag, een kwelling rondt, dat ih ieder men senleven momenten van stil zijn, de zaken op een rijtje zette gevonden moeten worden, als men tenminste niet doordraaien of dol worden wil. Daarom zou je ook kuhnen stellen dat Kerst en oud- en nieviwjaar (hoe wel de laatste twee niet c)p de kerke lijke jaarkalender voorkomen) gege ven rustpunten zijn. Van Kerst leert de Kerk, dat God in de volheid van Zijn tijd, Zijn Zoon in de wereld ge zonden heeft om ons vrij te kopen van de wet, te bevrijden van de dwangmatigheid van ons bestaan. Vooral in de laatste dagen van een jaar mag het gezegd worden: In Christus Jezus krijgt Gods heilsplan gestalte. In het Kind in de kribbe we ten we ook de Man aan het kruis. Hij was het, die Licht, bracht, nog ster ker: „Hij is het Licht van de wereld". Aan allen d.i. iedereen mag het ge zegd: In de donkerheid van uw bestaan, wil dat Goddelijke Kind, wil God zelf, lichtend aanwezig zijn. Daartoe moeten twee dingen geschie den: le Ja zeggen tegen dat liefdevol aangeboden Licht (je er aan overge ven, het er mee wagen); 2e tot de er kenning komen dat als je ja gezegd hebt dat mogelijk werd omdat God in Christus Zelf veranderend, korri- gerend bezig was. Schrijvend tussen Kerst en oudjaar bedenk je dan: „Hoe wonderlijk Heer zijn Uw wegen. We zien het maar doorgronden het niet". Mogen we allen ontdekken dat kerststollen en oliebollen niet noodzakelijk zijn om te leven, misschien wel afhouden van het Leven. Wie het vatten kan die vatte het. Een goed uiteinde (uit het jaar '81) en een gezegend begin (van 1982) mo ge ons deel zijn. In ieder geval zijn al lebei „jaren des Heren". Ouwerkerk, dec. '81 M. J. Rouw

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 8