Bejaardensociëteit werd gefêteerd met bowling en etentje Minister Zeevalking bezocht Deltawerken Prettig „iets" Renesse STREEKNIEUWS Eend van slag Diplomazwemmen in „Dol-fijn" te Nieuwerkerk ZIERIKZËESCHË NIEUWSBODE Dinsdag 2» december 1981 Nr. 23039 3 Advertentie Leyland Subaru RENESSE, 28-12. Maandag was de bejaardensociëteit Renesse met ruim 50 bejaarden te gast bij de familie Rijstenbil. Het enthousiaste gezelschap werd ontvangen in de Bowlingclub en aan het eind van de middag werd in het daarnaast gelegen restaurant ,,Le Rabot" een di ner aangeboden. Het was nu al weer de vierde keer dat de familie Rijstenbil de Renesser be jaarden op een sfeervol dinertje onthaalde. Daarvoor organiseerden zij ver scheidene malen een Sinterklaasfeest voor de bejaardensociëteit. Maandagmiddag werden de bejaar de gasten in de Bowling Renesse ont vangen met een kop koffie. Daarna werd met groot enthousiasme het bowlingspel beoefend, terwijl er voor de liefhebbers daarnaast gele genheid was voor een spelletje bil jart. De meeste bejaarden waren dan ook aktief bezig en wie niet mee wil de of kon doen mocht toekijken. Tij dens het spel kregen de gasten wat te drinken aangeboden. Toen aan het eind van de middag de stand bij het bowlen werd opge maakt bleek de hoogste score te zijn behaald door de heer Kees Bom. De tweede plaats werd behaald door me vrouw Lindhout en mevr. E. Hart-v. d. Nood legde beslag op de derde plaats. Vervolgens begaf het gezelschap zich naar het naast de bowlingbaan gelegen restaurant „Le Rabot", smaakvol en in overeenstemming met de kerstsfeer versierd en waar de tafels gedekt klaarstonden, kom pleet met brandende kaarsen. In een uitstekende stemming genoot het be jaarde gezelsphap van een prima ver zorgd diner. Dankwoorden Aan het slot van de maaltijd sprak mevrouw V. d. Houten-Fonteine na mens alle aanwezigen een kort dan kwoord. Zij vond het moeilijk woor den te vinden om uiting te geven aan de dank voor zo'n fantastische ont vangst. Namens de soos bood zij de heer Rijstenbil een platenbon aan en mevrouw Rijstenbil een fruitmand. Ook de koks betrok zij in haar dan kwoord. Onder een welgemeend ap plaus van alle aanwezigen bood zij de beide koks een attentie aan. AUTOBEDRIJF ISTA 01114-1495 SCHOUWEN-DUIVELAND Kollekte voor gehandikapten De kollekte voor de Stichting Nati onaal Fonds Gehandikapten heeft op Schouwen-Duiveland 6044,93 opge bracht. Zierikzee spande de kroon met 2308,77, gevolgd door de ge meente Westerschouwen met 1674,48. Bruinisse bracht 861,77 op, Duiveland 896,19, Brouwersha ven 908,41 en Middenschouwen 395,31. ZIERIKZEE Oratoriumvereniging Na het fraaie koncert door het Ne derlands Strijktrio maandag in de trouwzaal van het stadhuis, kreeg de Zierikzeese Oratorium Vereniging de kans zich in deze ruimte eveneens te laten horen; het was - na het hoofd menu - een vokale toegift, die nog ge heel in het teken van kerst stond. Eerder werd dit programma gezon gen in het Rode Kruis-ziekenhuis. Bestuur en leden vonden het aange naam het koncertje te herhalen in een andere omgeving en voor een an der publiek. Een klein deel van het bij het instrumentaal koncert aanwe zige publiek vertrok nadien, maar het merendeel bleef en genoot - blijr kens enkele reakties - van het gebo- dene. Het koor stond o.l.v. de vaste diri gent P. L. Zoomers te Middelhamis, die een jaar lang al hard aan het koor sleutelt. Hij had een keus gedaan uit doorgaans vrij bekende kerstliede ren, maar er waren ook enkele min der geprogrammeerde, w.o. het „O Jesulein süss, O Jesulein mild" van J. S. Bach, het „O Du Fröhlige, O Du selige", „Joy to the world" van G. F. Handel en het „Sanctus" uit de Duit se Messe V van F. Schubert. Mevr. H. de Regt-de Rijke zorgde voor de (orgel)-begeleiding. Het was warm in de trouwzaal (veel publiek tevoren plus kaarsen), maar in ieder geval (ook) het koor beleefde veel ge noegen aan het uitgevoerde program ma. De door gemeente (zaal) en de C.S.Z. geboden gelegenheid werd ho gelijk ge-apprecieerd. NBvP, afdeling Schouwen vierde kerstfeest De presidente, mevr. Roos van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Schouwen opende de kersfeestviering, gehouden in het Huis van Nassau. De bijeenkomst begon met samen zang van het zangkoor onder-leiding van mevr. V. d. Linde en begeleidster mevr. Ochtman. Mevri Roos las het kerstevangelie voor, een christelijke legende over de Heilige Nacht. Ds. Geers vertelde de aanwezigen aan de hand van dia's over zijn reizen naar Israël. De Bijbelse plaatsen Naza reth, Bethlehem en Jeruzalem ston den centraal. „Overpeinzingen door een platte- Verder legde zij nog uit dat burge meester Niemantsverdriet-Leenheer een weekje vakantie had en daarom niet aanwezig kon zijn. Ook de loco- burgemeester, wethouder J. G. de Feiter, die was uitgenodigd haar plaats in te nemen had tot zijn spijt moeten laten weten verhinderd te zijn. Tot slot wenste zij iedereen een prettige jaarwisseling toe. Einde De heer Rijstenbil op zijn beurt dankte, mede namens zijn vrouw voor de ontvangen attentie en wenste iedereen een gelukkig nieuwjaar met veel gezondheid. Hiermee kwam een einde aan een heerlijk middagje uit van ruim 50 Renesser bejaarden. landsvrouw" en een bijbelverhaal werden door mevr. Van Gastel voor gelezen. „De kerstgedachte moet ver der reiken dan het branden van kaar sen en zal in je leven een blijvende gedachte moeten zijn". Ter afsluiting zongen het koor en alle leden nog en kele kerstliederen, waaronder „Ere zij God". Ruiten ingegooid Van de Mavo-school aan de Caustraat-Calandweg Werden ruiten ingegooid en vernielingen in school aangebracht. De schade is nog niet bekend, evenmin als de dader(s). HAAMSTEDE/SEROOSKERKE Kursus „Beter bewegen" In beide plaatsen start op maandag 4 januari een kursus „Beter bewe gen voor ouderen". In Haamstede in het rusthuis „Duinoord" (aanvang 14.45 uur) en in Serooskerke in het Dorpshuis. De bijdrage is gesteld3op 1,- per keer. RENESSE Kestviering zondagsschool „Mirjam" Zondagmiddag om vijf uur hield de zondagsschool Mirjam uit Renesse het Kerstfeest in de hervormde kerk van Renesse. De zondagsschoolkin deren kwamen met een kerstklok in de hand de met een mooie kerstboom versierde kerk binnen, waar de kaar sen in de kronen brandden. De kerst klokken werden aan de zijkant van de kerk opgehangen. Nadat een der leidsters een wel komstwoord had uitgesproken wercl de kerstviering geopend met samen zang. Er werden ook verschillende kerstliederen alleen door de zondags schoolkinderen gezongen, waaronder een aantal die de kinderen pas nieuw hadden geleerd onder leiding van de dirigente van het kerkkoor, me vrouw J. Lemsom-Daane. Eén der leidsters vertelde over enkele belan- WESTERSCHOUWEN, 29-12. Minister H. J. Zeevalking van verkeer en wa terstaat bracht vandaag een privé-bezoek aan Zeeland, dat echter toch in zijn werksfeer lag. In gezelschap van onder anderen zijn echtgenote bezocht hij verscheidene Deltawerken. Vanochtend arriveerde hij op de Molenplaat bij Bergen op Zoom om de stand van zaken van de werken al daar te bekijken. Na een bustocht naar Hansweert' werd hij door ir. Boom, hoofding.-direkteur van de di- rektie Zeeland van Waterstaat inge licht over het kanaal van Zuid- Beveland. „Neeltje Jans" Van de Sophiahaven uit maakte ZIERIKZEE. Ook andere dan de traditionele punten lenen zich om Zierikzee „vanuit de lucht" te fotograferen. De fo tograaf koos de Nobelpoort en dan is het stadsbeeld weer ineens anders, maar uiteraard herkenbaar. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode) het gezelschap met de „Helcherzee" van Rijkswaterstaat de oversteek naar het werkeiland „Neeltje Jans", om in de Roompothaven bij de mat- tenfabriek af te meren. In het kantoor van Rijkswa terstaat werden onder andere ma quettes bekeken, waarna de minister en zijn gezelschap een rondrit over het werkeiland maakten om o.a. de vorderingen bij de pijlerbouw in ogenschouw te nemen. ZIERIKZEE. Zeldzame plaat van de toenmaligeKoophandel in de Nieuwe Haven, op weg naar Rotterdam. Aan het havenhoofd een inkomende mosselvisser. Rechts het wachthuis (Westhavendijk), dat in de oorlog verdween. Een typi sche foto uit de dertiger jaren. grijke vrouwen uit de Bijbel, t.w. Sa ra, Hanna, Elizabeth en Maria. Af en toe werd het verhaal onderbroken en werd door een deel van de zondags schoolkinderen gezongen terwijl an deren de figuren uit het verhaal uit beelden. Naast het zingen van kerst liedjes werden door de kinderen ook teksten en versjes voorgedragen. Verder werd door één der leidsters het kerstevangelie uit Lucas 2 voor gelezen en er werd een vrij kerstver haal verteld met de titel „De vuurto renwachter". In de pauze werden de aanwezigen getrakteerd en er werd tevens een kollekte gehouden voor Polen. Deze had een opbrengst van 350,—. Aan het slot van de bijeenkomst dankte de jeugdouderling de zondagsschool leiding. De kinderen van de zondags school kregen een sinaasappel, een boekje en de klok die ze bij aanvang hadden opgehangen mee naar huis. Alle kinderen in de kerk kregen een sinaasappel. ELLEMEET Geslaagd Voor het gehouden Staatsexamen Scheepswerktuigkundige A, slaagde te Rijswijk de heer H. P. Verloo. Rol kippegaas gestolen R. D. uit Ellemeet deed maandag aangifte van de vermissing van een rol kippegaas. Waarde 147,-. De rol was opgeslagen in het schuurtje aan de Schelpweg 19. KERKWERVE Kerstfeest zondagsschool „Immanuël" Eerste kerstdag werd 's avonds in de Ned. Herv. kerk het kerstfeest ge vierd van de zondagsschool „Imma nuël" te Kerkwerve. De leidsters wa ren weken bezig geweest om er een fijne kerstviering van te maken. Er werd gezongen en er werden gedicht jes opgezegd. Ontroerend was wat de kleinste groep kinderen ten gehore bracht; „Wat de kaarsen zeggen". De middengroep kinderen voerden „Toen Jezus werd geboren" en „De Herders", erg mooi uit. De oudste kinderen speelden het kerstspel „Al les om een kind", ook een erg goede uitvoering. De samenzang van groten en kinderen werd begeleid door or gelspel van mevrouw Van Sluijs en door Sjaak Berrevoets op zijn trom pet. Na afloop van de fijne kerstvie ring wered er bij de uitgang een inza meling voor Polen gehouden, het geen, samen met de opbrengst van de kerstnachtviering, het mooie bedrag van 750,90 opbracht. NIEUWERKERK Landbouwvereniging „Eendracht Bindt" In het Dorpshuis vergaderde de Landbouwvereniging „Eendracht Bindt", onder voorzitterschap van de heer J. A. Gaanderse. Hoofdmoot van deze avond was het onderwerp: „Wat kun je er zelf aan doen?" Op voorstel van het bestuur is in groepsverband deze vraag be handeld en al pratende is gepoogd voor de vereniging in het algemeen en voor de leden elk in zijn situatie, in het bijzonder oplossingen te zoe ken. In de gehele sektor van de akker bouwer, de tuinder, de veehouder, en de gezinnen daar rondom, is veel se rieus en kritisch te bekijken en te bespreken. Algemene Leesbibliotheek De Algemene Leesbibliotheek houdt deze week, vanwege oude jaarsdag geen zitting voor het terug brengen en het uitlenen van boeken. Verder weer gewone tijd, gewone plaats in gebouw Rehoboth aan de Ooststraat. Kerstgeschenk Geref. Kerk Door de Geref. Vrouwenvereniging is in samenwerking met de diakonie van de Gereformeerde Kerk voor de kerstdagen bij iedere zieke en al leenstaande een kerstgave thuis be zorgd. BRUINISSE Kerstfeest Zondagsschool Tweede Kerstdag werd in het Ned. Herv. het hoogtepunt van het Zon dagsschooljaar gevierd: De geboorte van Christus in de kribbe. Gezamen lijk, door de kinderen en de ouders, werd het aloude liedje „Er ruist langs de wolken" gezongen, waarna S. de Koning opende met gebed. De kinderen voerden een kaarsenspel op met zang en deklamatie. Mirjam Muller en Jannette Schraver zongen met de oudere meisjes „Eer aan de Vader". De kerstvertelling door de heer B. Verwijs was uit Lucas 2 1-20. Mevr. A. Verspoor vertelde een prachtig verhaal over een bittere oude man, Berend, die door de jongens werd ge pest. De kinderen zongen hierna „Midden in de winternacht ging de hemel open". De kinderen die de zon dagsschool gingen verlaten kregen uit handen van ds. Teekens een Bij bel en een Zendingskalender. De kol lekte zou een bestemming in Polen krijgen. Ds. Teekensd eindigde met dankgebed waarna staande het „Ere zij God" werd gezongen. Kinderkerstfeest van de gereformeerde kerk Voor~tfê'ckfr«tëren van de gerelor- meerde kerk en anderen werd onder leiding van Ietje Deurlo, Janny Bo- lier en Yvonne Kole, kerstfeest ge vierd. Ietje Deurlo opende met ge bed, gevolgd door „Komt allen tesa- men", met orgelbegeleiding van S. Hoogerheide. Daarna las Yvonne Ko le een verhaal uit de kinderbijbel voor, waarna men samen zong „Stil le nacht". De grootste kinderen speelden sterrenspel en Philip Steke- tee las een prachtig gedicht voor, ge titeld „Het lied van herder Jan". Na samenzang las Yvonne Kole een mooi kerstverhaal voor, Erwin Wie- brens bracht twee kerstliedjes op zijn piston ten gehore. Na het spel „Eens zal het vrede zijn" zong men als slotlied „Ere zij God", terwijl Janny Bolier met dankgebed sloot. Het was een mooie kerstmorgen en met een leuk boek en een zakje ver snaperingen ging elk kind weer blij op huis aan. RENESSE, 24-12. Toen in de donkere dagen voor Kerstmis een aantal jagers op de terrei nen rond slot Moermond te Re nesse een drijfjacht hield von den zij daarbij een eend op een nest met maar liefst 20 eieren. Een niet alledaagse vondst eind december. NIEUWERKERK, 28-12. Door de leerlingen van de lagere scholen, werd weer diploma gezwommen, resp. voor het A of B diploma van het ministerie van onderwijs en wetenschappen. De beoordelingskommissie bestond uit: mevrouw L. v. d. Zande-Krijgsman, de heer C. Brunger en de heer W. Hansen. Voor het A-diploma slaagden: Ri chard v. d. Meer, Jeroen Klumper, Tamara van Dongen, Kim de Vos, Monique Duinhouwer, Wim Douw, bertie steur, Inge Luyendijk, Marjo lein de Bree, Jeroen de Vos, Robert Moerman, Martin de Jong, Corinne v. d. Akker, Aline van Bloois, Arno Louws, Michel Flikweert, Tommy Tanis, Gerda v. dv Hulle, Tonny de Waal, André Lodder, Nelleke Kop- pert, Raymond Stouten, Louise v. d. Marei, Erwin v. d. Maas, Erwin Theunisse, Remco Goudzwaard, Mi randa Beekenkamp. B-diploma Voor het B-diploma slaagden: Ni- colai Schregardus, Petra Koopman, Xander Lodiers, Marleen Kort, Taco Haringsma, Wilco de Groen, Michael Coffi, Suzanne van Dam, Willie Tho mas, Yvonne v. d. Maas, Leona Ge braad, Sandy Asruf, Erwin Flik weert, Marko de Bil, Peter Flik weert, Irma Verstrate, Paul v. d. Weijde, Peter van Wijck, Joop West- dorp, Marco van Dijke, Erik de Boed, Jeanette Kastelijn, Sonja Pankow, Fiona visser, Regina Koster, Johny Hage, Rian Krijger, Lenny Lemson, Elmora Steenbergen, Marleen v. d. Hoek, Martijn Kip, Angelique de Bruin, Marco Dijst, Koos van Velzen, Louise v. d. Weijde. Eén kandidaat werd afgewezen. Schoolzwemplan Naar aanleiding van een gehouden enquête onder het begeleidende per soneel tijdens het schoolzwemmen, wil men komen tot een goede en ver antwoorde manier van leren omgaan met het water. Nu is het nog steeds het zwembad dat de „dienst" uit maakt tijdens het schoolzwemmen, ondanks dat wettelijk gezien de on derwijzeres) verantwoordelijk is en blijft voor het schoolzwemgebeuren. Om inhoudelijk ten aanzien van ou ders en opvoeders van de leerlingen een betere verantwoording te doen plaats vinden is er een schoolzwem plan ter diskussie aangeboden aan: de scholen, de schoolbesturen, ouder kommissie, gemeente, inspektie. Aan de hand van de eindgesprekken zal er een definitief schoolzwemplan worden opgesteld voor het school jaar 1982/1983. Primeur I.S.T.A.-brevetten: I.S.T.A. staat voor International Swimming Tea chers Association, dit is het overkoe pelend orgaan op wereldniveau van zwemonderwijzers(essen) die aan gesloten zijn bij de Nederlandse vere niging van Zwemonderwijzers(essen) en als zodanig zich hebben laten in schrijven in het international re gister, hetgeen inhoudt, dat in vele landen in de wereld men officieel er ken is als beroepskracht (o.a. Austra lië, Nieuw-Zeeland, Engeland etc.). Deze vereniging heeft een oplei dingssysteem voor het op edukatieve manier leren omgaan met het water, het grote verschil met de huidige K.N.Z.B., c.q. ministerie van onde- wijs diplima's is dat deze teveel het aksent leggen op sporttechnisch ge bied (vooral bij zwemvaardig- heidsproeven), terwijl de I.S.T.A.- brevetten het aksent leggen op de to tale omgang in en met het water. Als proef werd op 15 december door 26 kandidaten een officieel exa men afgelegd voor het brevet Ran ger. Hieraan deden mee leerlingen van het lager onderwijs en rekreatie- ve bezoekers van het zwembad. Leerlingen van het lager onderwijs zijn getraind tijdens het schoolzwem men de rekreatieve bezoekers deden dit tijdens het rekreatiezwemmen, bijgestaan en geïnstrueerd door het zwembadpersoneel, het laatste is en kan een stimulans zijn voor het be zoeken van het zwembad om doelbe wuster bezig te zijn. Er zijn proeven en examens voor zowel niet- zwemmers alsmede geoefende zwem mers, voor gehandicapten en voor volwassenen. Het examen werd bijgewoond door de wethouder van Openbare Werken der gemeente Duiveland die in zijn toespraak tot de jeugd hun enthousi asme prees ondanks dat er donkere wolken boven het zwembad hangen, dit in verband met de eventuele reno vatieplannen. Alle kandidaten zijn geslaagd. Dit zijn: Bonno Brouwer, Annet Lievense, Jolanda Goudzwaard, Nel lie de Haan, Karei de Koning, Len- naert de Looze, Esther Heijboer, Marcel Heijboer, Luuk Lievense, Mo nique Hommelberg, André Verboom, Annique Schiewold, Magda Stoutsje- dijk, Jacco Folmer, Richard Folmer, Peter van Sluis, Marco van Sluis, Ro bert Provoost, Virginie Provoost, Sander Hoogendoom, Benno Keste- loo, Renate Janson, Benno Kesteloo, Mare Brunger, Christel Brunger, Li- an Wijsman. (Door omstandigheden eerst'heden geplaatst. Red.)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3