Voor wie iets anders wil en kan: Glamis Castle in Schotland HOE GING HET ALLEMAAL VIJF EN VIJFTIG JAAR GELEDEN (1926)? Een reistip voor 1982 Blompap Even terug kijken _23 PITLORCHY, herfst 1981. „Op naar de bergen" is de traditionele kreet in de Schotse Hooglanden, („The Highlands") en dat is begrijpelijk. De woeste charme van „Queens View" en de verlokkende rij van „Loch's" - Loch Tummel - Loch Ness (met het „gekke dier", dat zich niet laat zien), dat zijn de charmes bij uitstek, maar wil men ook wel even aan de kastelen denken. Glamis Castle: zetel van de graven van Kinghorne. Pitlorchy is een kostelijk - en centraal gelegen - plaatsje, dat zich in de wirwar van een Schotse kaart gemakkelijk laat vinden. Op zo'n deelkaart is het altijd wel even zoeken, want - niet dan? - „alles" staat er op. Maar daar is Pitlorchy dan, uitgangspunt voor een reeks opwindende trips. Een halfdaagse busreis van hier~uiFis voldoende om - naast Balmoral - één van Schotlands beroemdste kastelen te bereiken: Glamis Castle. Glamis Castle ligt als een door de eeuwen gekust kleinood in de om arming van een - net nog - liefdelijk landschap en is geboortehuis van „Queen Maiy" de moeder van de hui dige Engelse vorstin, koninging Eli sabeth. kenmakers een fraai rijkelgk van kleurenfoto's voorzien werkje heb ben gemaakt, één in de lange rij van Engelse uitgaven, want alles wat oud en mooi is daar (en hoeveel is dat niet?) moet degelijk en welverzorgd op papier. Het is zo'n burcht waarvan de boe- Alleen het kasteelpark al rond Gla mis Castle, met een kollektie (ook al weer) eeuwenoude bomen, standbeel den, waterpartijen en fraaie, biljartla- kengroene gazons en weelderige bloemtapijten, is een bezoek waard, maar - nieuwsgierig van aard - we willen naar binnen. Vergelijking Wie het Hatfield House kent - en te Zieiïkzee zijn dat er velen, omdat ze participeerden in de „twinning" met Hatfield - heeft enigermate vergelij kingsmateriaal: immers ook zo'n mo numentaal relikt uit het verleden, sym bool van Engelands grootheid en over stelpende rijkdom, uit de tijd, dat de zon in het „Britsh Empire" niet onder ging. In het (kleurig) werkje over Glamis Castle, schrijft de Graaf (Earl) van Strathmore and Kinghorne, dat zijn familie sinds 1372 in deze burcht heeft gewoond en hij begrijpt ook wel - zo schrijft hij - dat het publiek best eens dit fantastisch gebouw wil bekijken en kennis nemen van de daarin verzamel de kunstschatten. Dat is dus heel vriendelijk van de graaf, maar het zal ook wel een beetje om de centjes gaan, want het is onmogelijk geworden in deze dure tijden, zo'n „kast vaneen kasteel" nog alleen door de familie te laten onderhouden. Dat kost jaarlijks tonnen. Onder de hoede van een vrouwe- lijke Engelse gids, wier welbe spraaktheid opvallend groter is dan haar schoonheid, betreden we dan Glamis Castle. In de eetzaal stuiten we al dadelijk op een levensgroot portret van John „Master of Glamis", die - al zijn schat ten en kostbaarheden al vroeg vaarwel moest zeggen, wat hij was „killed in action" - gedood tijdens gevechten in Egypte in Wereldoorlog IL Alleen al de notenhouten schoorsteen rond de open haard en streng centraal de pom peuze tafel met de rijk van ornamen ten voorziene Tudorstoelen, verklap pen dat hier van alles aan de hand is. De crypte Een bijzonderheid (en volop geheim zinnig) is de crypte, het middeleeuwse keldergewelf, met een inrichting, die doet denken aan een soort verhevigde Gravensteen - sfeer, en ruimten om vroeger - eeuwse stouten op te sluiten. Veel opwekkender is de woonkamer, met geschilderde portretten van alle groten, die hier mochten vertoeven in de loop der tijden, want een voorrecht was het uiteraard. Beroemde namen: Lady Arabella Stuart, Queen Elizabeth I en de por tretten van de graven van Kinghorne in successie. Centraal punt in de ruimte is de beroemde kapel, met het schilderij: „Christus met de hoed" en ander stuk ken als: „De vlucht naar Egypte" en „De weg van Calvary" (Kruisstatie), alles in een vatting van donker gehou den houtmateriaal en een vaksgewijs ingedeeld plafond, dat uit evenzovele schilderstukken bestaat Wat frivoler uiteraard de biljartkamer, met aan de wand - niets minder dan een Rubens („De fruitmarkt"). Koninklijke appartementen Beroemd om zijn plafond (portret- tenmedaillons in een figuratieve vat ting) is „King Malcolms Room" en dan komt men in het hart van het kasteel: de koninklijke appartemen ten, met de slaapkamer van de moe der van ex-koningin Mary. Wie zich wil vergapen aan het hemelbed van de eerste graaf van Kinghorne, wordt niets in de weg gelegd. In „Duncans Hall" zijn talrijke krijgshaftige attributen samenge bracht en vooral jachttrofeeën en die vindt men ook weer in een deel van de crypte. Talrijke attributen verder, die bete kenis hadden voor de leden van de be roemde familie: een zwaard, een oud horloge en een' rijtuig van koningin EJizabeth, waarin ze als jong meisje reed. snrii Wie niet alleen maar bruin wil bakken in de vakantie en wie eens wat anders kiest dan de „costa zus of zo en „dus" dan best in Schotland terecht kan komen, moet eens naar Glamis Castle gaan. Het is een er varing en dat valt niet van elk vakan tietripje te zeggen. 99- Elk jaar is op de Ouderjaarsavond de verleiding groot terug te zien en we bezwijken er dan ook altijd moeite loos voor, kiezend een jaar dat „nog grijpbaar" is, zij het - ook bij overlevering - alweer veel moeilijker voor de jongeren. „Ons jaar" is - nu 1981 bijna teneinde is -1926; vijf en vijftig jaar geleden dus. Enkele „verre" opmerkingen uit dat jaar; Japan verloor zijn keizer Mikado Josjihito; China was „hope loos verdeeld". De kommunisten roerden zich duchtig en ook (toen al) in het voormalige Ned. Indië. Met na me op Java brak een georganiseerde kommunistische opstand uit. De lei-' ders waren opgepakt en naar Boven- Digoef (Nieuw-Guinea) afgevoerd. Rusland maakte een periode van onzekerheid door, na het overlijden van Lenin; gevaarlijk punt bleek vooral het kommuniseren van de landbouw. In Italië was Mussolini al aktief en Spanje leed nog onder een fascistisch regiem. Amerika noteerde een enor me orkaan in Florida, waar twee ste den van de aardbodem werden weg gevaagd. Overstromingen In Nederland hadden verschillende provincies te lijden door overstro mingen, als gevolg van rivierdijk- doorbraken. Half januari 1926 begon het hevig te vriezen; wat gespaard was door het water werd vernield door de vorst. Een Watersnood komi- té werd opgericht en overal werd geld ingezameld. Geld bijeen ge bracht voor het zilveren huwelijks feest van de koningin, werd in het komité gestort. Een regeringskrisis ontstond als gevolg van een be-oogde benoeming van een gezant bij het Va- ticaan. Na veel overleg werd het Nederlands Traktaat aangenomen. In de Gereformeerde Kerken „speel de" de kwestie Geelkerken. Schouwen-Duiveland Schouwen-Duiveland intussen kwam ook in het nieuws. Op 6 janua ri werd de nieuwe Dag-normaal school (kweekschool) geopend. De Waterleiding Mij groeide tot maart toe naar de aanbesteding van de aan leg. Ook aan het elektrisch licht werd hard gewerkt, maar dat lag toch achter op het water. Op 10 november werd in het ge bouw van school B de Eerste Zierik- zeese Landbouwhuishoudschool ge-, opend, in het bijzijn van verschillen de autoriteiten. Leerlingen uit Zierikzee en de re gio bezochten in groten getale de nieuwe school. Het Waterschap Schouwen bepaalde de graad van bloedverwantschap in verband met benoemingen in het bestuur. Het daartoe opgestelde reglement even wel werd door G.S. verworpen. Een definitieve G.S.-beslissing over de heffing op gebouwde eigendom, werd nog niet genomen, maar dat zou later wél komen. Noe, 't was mê 't jaertje wê; in 't zit t'r wi a op t Gae glauw'k effenaf arder as vroeger mi d'n tied, of 't liek md zó. Strakjes óór je buute de knal len wi, in dan is 't zö vaare. Lae ze ma oppasse, want 'k dienke nog an vle- jaere. Jantje most ök zö noadig vier- waark ofsteke. In ie jengele bi z'n va- oder, md die wou d'r nie van ööre. Nööm Piet a meer bloed vö 't arte. Die kwan un aeventje stoppe, tot twaolf uure wier, want ie is toch aol- tied md allêênig. „Gee dat vintje toch un paer rotjes" zei 't un. Afijn Jantje nae buute mi van die vierstokjes; een luzivaer d'r bie, in aruit dae gieng ntemissen dat dochten m'n, ma Jantje gooide nie goed in de vierstok bleef steke tussen z'n schoene in z'n kouse. Noe, van Epscheuten begon te blae- ren nutuur lijk. Gauw in uus, in dae zaege ze de schae; un groate schroei- plekke, 't leek wê un bloedbleine, in nae d 'n dokter nutuurlijk. Die zat net an un glaesje kelderwien ouwejaer te vieren, „ma 't gee niks" zei t'n. Bie mekaore was toch 'n konsternaosie. In pao foetere nutuurlijk op nööm Piet, die t'r md un bitje beschete bie stong. Pao zei nog: „de straetstêênen vraege om geld, injie schiet aolles de logt in", want nööm a du vierstok- ken meegebrocht. Toen Jantje mi zwachtels dn z'n voet in baade lag, wier toch nog rustig. Pao gooide wat blokkéélout op d' open aerd, md soms sloeg de wind in de schoorstêên- puupe, in dan stikkede je van de raok in de kaemer. De gerdienen zu wê vuul ore, zei de vrouwe, want die docht a wi an de voorjaersschóön- maek. 't Is een pront wuuf, md aol- tied md achter 't stof an Toe te leste knoeste zo'n bitje ope- brand was, gien'k 't zöwat nae twaol- ve, in de jonge diengers beguste a un bitje mi mekaore te fóölen. Nog even wachte zei nööm, da kan 'k nie zie. Iet at gauw wat appelbuljees en toe t'n z'n mond afvoog, zei t'n: „de stik ken smaeke wi best", net asof op 't land mi z'n twaolfuurtje bezig was. Afijn toen 't begon te slaen, viele ze mekaore in uus aomae om d'n aols. 't Was un mereakel, in a gau riep nööm Piet: bluuve julder noe kosse? Pao zei: „Piet a je 't doet, mö je 't goed doe", in dae a t'n gliek in nutuurlijk. Buute was t'n kebaol van jewelste. Un kind stieng op de stoepe te blae- ten, want d'r broertje wou ze gin vierwaark geve. Zo gaet dat dan. Waer is m'n garrebalje" zei nööm, dan gae 'k mun padje wi ma us op- korte. ,,'t Is mooi ewxst". Wulder gae ök mar 'es nae baade, zei pao, in ie begon d an z'n galgen te peuteren, 't Jaer was wi omme, in 't nieuwe be- gonne. Me zu wê zie wat 't wordt, zei t'n nog. Even laeter oorde je 't lede kant bove kraeke, in riep 'n: „Jewan na, kom je ök?". „Jö" riep ze 't rug, 'komme zö, even m'n bordje blompap opete, want dat doe ze 's aevens aol- tied. Da's nog van vroeger! SCHIEREILANDMAN ZIERIKZEE. De grootste ertsgrijper ter wereld, die door burgemeester Th. H. de Meester van Zierikzee in de bedrijfshal van Nemag B.V. onthuld werd ter gelegenheid van de officiële opening van deze onderneming. overzicht ook gaarne zien met be trekking tot de voetbalverenigingen. Drie bewoners van Schouwen-Dui veland vonden de dood bij twee tra gische verkeersongelukken ter hoog te van Moriaanshoofd en te Nieuwer- kerk. Twee andere betrokkenen wer den zwaar gewond. De jaargang 1981 van de Kroniek (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode) van het Land van de Zeemeermin in de reeks van uitgaven van de Vereni ging Stad en Lande van Schouwen- Duiveland verscheen. De Middenstandsvereniging van Brouwershaven organiseerde voor de lagere schooljeugd van de kernen van de gemeente een suksesvolle play-back avond in het Tonnenmaga- zijn. Pleun v. d. Lugt die zich met zijn zeiljacht ter hoogte van Tasmanië bij Australië bevond, ondervond veel last van stormen. Wel of geen ondersteuning verle nen aan emancipatie-aktiviteiten was een diskussiepunt in de welzijn- sadvieskommissie van de gemeente Zierikzee. Het tiende voortgangsrapport over de Oosterschelde met de voorgestel de bezuinigingen door minister Zee- valking van Verkeer en Waterstaat, werd naar de Tweede Kamer gestuurd en ging uitvoerig in op het brede front van bouwactiviteiten van zowel de Stormvloedkering als van de kompartimenteringswerken. Bezuinigingen Ook bleek dat een tekort op het budget van de Oosterscheldewerken in zijn totaal 729 miljoen gulden be droeg, maar de minister overwoog geen temporisering van de Storm vloedkering, met bezuinigingen. De Wereldwinkel startte met de verkoop van kaarsep uit Soweto. De opbrengst was bestemd voor de in woners van die stad. Op de gemeenteraadsvergadering te Westerschouwen deelde burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer mee, dat waarschijnlijk in de maand december de regionale werkkommissie rapport zou uitbre- gen ten aanzien van een uniform alarmeringssysteem voor de bejaar den op Schouwen-Duiveland. Bij de algemene beschouwingen in Westerschouwen bogen alle frakties zich over de financiële perikelen voor de nabije toekomst. Het jaarverslag 1980-1981 van Am nesty International verscheen. De werkgroep Verontruste Bewo ners Voorne opperde het idee het al of niet giftige havenslib uit Rotter dam voor de Brouwersdam te gaan deponerend). Te Nieuwerkerk, Oosterland en Bruinisse werden weer feestelijke verlotingen gehouden met de winkel weekbonnen. Het verkeer op Schouwen-Duive land en vooral het werkverkeer rich ting Flakkee en Rotterdam onder vond veel hinder van de door sneeuw glad geworden wegen. Slechts 10 per sonen van de 598 leden bezochten de vergadering van de IJsklub Haamstede/Burg. De Culturele Vereniging te Ouwer- kerk schreef een wedstrijd uit voor inrichting van de dorpsring. De VW Burgh-Haamstede zou willen gaan inspelen op het toeringcarbezoek aan de Stormvloedkering. Dit kwam aan de orde tijdens de jaarvergadering. De eerste kaderkursus, die op initia tief van de Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen georganiseerd wérd, werd met sukses afgesloten. Blikseminslag: Technici van Rijkswaterstaat, het loodswezen en de PTT spanden zich een hele dag in om de schade aan de vuurtoren te herstellen die door blik seminslag was veroorzaakt. De enor me mattenrol voor de Stormvloedke ring arriveerde op zijn plaats. Pre cies op tijd kwam de kolossale klos op het ponton waarop hij werd ver voerd van Wissenkerke naar Neeltje Jans. „In alle sektoren van het gemeen telijk overheidsbeleid zal uitdrukke lijk aandacht moeten worden besteed aan de kategorie „Jeugd en Jongeren". Deze stelling verwoordde jeugdwerkleider Gabri de Groot tij dens de algemene bestuursvergade ring van de Stichting Jeugd Schou wen-Duiveland. De officiële opening van Nemag b.v. te Zierikzee werd verricht door burgemeester Th. H. de Meester en hij deed dat door in de enorme be drijfshal de grootste ertsgrijper ter wereld te onthullen. Schouwen-Duiveland (en een groot deel van overig Zeeland) zat geduren de drie kwartier zonder stroom. De Zierikzeese brandweer verleende hulp in de vorm van nqod-aggregaten op de feestavond van de VOO. Op de coöperatieve verenigde land en tuinbouwcoöperaties b.a. Cebeco Zuidwest gehouden algemene jaar vergadering werden optimistische geluiden gesignaleerd. De Stichting Cultuurfonds van de Bank voor Nederlandse Gmeenten te Den Haag liet een belangwekkend boekwerk verschijnen over „Zilver in gemeentelijk bezit, provincie Zee land". „Stadberigten" Tijdens de raadsvergadering te Zie rikzee werd het voorstel de uitgave „Stadsberigten" van de gemeente te beëindigen, aangehouden. Een aan vullend krediet van 52.341,- werd beschikbaar gesteld ten behoeve van de Stichting van een vierklassige protestant-christelijke school in Poortambacht, die aan de bestaande kleuterschool „De Speeldoos" zal worden gebouwd. De fraktie van de PvdA stemde tegen wegens ontbre- ken van de „koppeling Raamstraat". Het belangrijkste agendapunt tij dens de vergadering van het alge meen bestuur van de Stichting Sa menlevingsopbouw Schouwen-Dui veland was de behandeling van het werkplan 1982. Ten behoeve van de openbare wer ken bij de woningen aan de Casem- broodlaan en Pr. Wilhelminalaan te Bruinisse werd tijdens de gemeente raadsvergadering een krediet be schikbaar gesteld. Tennishal Bij de antwoorden op de algemene beschouwingen liet wethouder dr. W. F. M. Vonk weten dat hij van mening was dat de frakties vrij somber had den gereageerd op de plannen om eventueel een tennishal te stichten. Te Westerschouwen werd de ge meentebegroting 1982 vastgesteld en burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer deelde mede dat het kollege geen grootschalige uitbrei dingen meer zou voorstaan. Op de bijeenkomst van de Staat kundig gereformeerde Studievereni ging te Nieuwerkerk kwam het on derwijsbeleid aan de orde. Tenslotte Zo dat was het dan, een heel jaar nieuws op Schouwen-Duive land. Om technische en organisatori sche redenen gingen we niet hele maal tot de laatste dag van het jaar met dit overzicht. Ongetwijfeld zult u dat niet als gemis ervaren, of bent u het toch alweer vergeten wat er vori ge week in stad en regio allemaal is gebeurd? Kijkt u dan nog even in de stapel oud papier, zodat het geheu gen wat 1981 betreft helemaal up-to- date is opgefrist. „Er is hier zo weinig te doen", dur ven sommigen weieens te beweren. De Z.N.-redaktie wil daar niet over in diskussie treden. Met het traditio nele jaaroverzicht worden dergelijke uitlatingen immers telkens volledig weerlegd. We hopen, dat u al dit Schouwen- Duivelandse nieuws met gretigheid en smaak hebt kunnen verteren, mo ge de oliebollen u dan ook nog sma ken. ze gemeente in een redelijk financië le positie verkeert," maar dat in ver-} gelijking met voorgaande jaren tochi meer financiële problemen opdoe men. Het Zwitserse schip „Fletcha" kwam door het uitvallen van de elek trische besturing en bij windkracht 7 in moeilijkheden en vaarde verschei dene malen tegen één van de pijlers van de Zeelandbrug. De laatste dag van november kwam het transport van hulpgoede ren afkomstig van Schouwen-Duive- land ondanks technische pech, aan in de Poolse plaats Poznan. Op Neeltje Jans werd een aanvang gemaakt met het storten van de voet plaat van de laatste pijler voor de stormvloedkering. In de foyer van restaurant Mondra- gon kwam een groep regionale horeca-ondernemers en vertegen woordigers van VW's en Mid denstandsverenigingen bijeen met het doel een informatief gesprek te hebben en in de eerste plaats de horeca-ondernemers warm te krijgen voor een betere opvang van de talrij ke groepen bezoekers aan de Storm vloedkering. Op de gemeenteraadsvergadering van Middenschouwen werd medege deeld dat de aanbesteding van het aan te leggen fietspad langs de Heu- velsweg een feit was. De CDA- fraktie te Middenschouwen vroeg zich af in hoeverre door uitbreiding van het gemeentehuis een oplossing kon worden gevonden voor vergro ting van de ruimte voor archiefber ging. Tevens stelde deze fraktie voor gelijktijdig het gemeentebestuur toe gankelijk te maken voor minder va liden. Te Scharendijke Het kollege van B. en W. deelde mee dat het zinvol zou zijn na te gaan of uitbreiding van de archiefbewaar plaats in het gemeentehuis te Scha rendijke tot de mogelijkheden be hoorde. Binnen het kader van de du plieken deelde de heer W. G. Renden (PvdA) mee zeer verheugd te zijn met het overzicht van het gebruik van de gymnastieklokalen. Hij zou zo'n

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 23