22 Ned. Ver. van Huisvrouwen brachten een bezoek aan drukkerij Lakenman Ochtman. ,,Hoe vrouwen op Schouwen-Dui- veland over emancipaite denken" was de titel van een konceptnota die tot stand kwam door het werk van een emancipatiewerkgroep bestaan de uit vertegenwoordigers van het traditionele en het nieuwe vrouwen werk. Bekend werd dat het nationaal bu reau voor Toerisme in 1982 in het the majaar Water" grote aandacht zou gaan besteden aan de Oosterschelde- werken. In de raadsvergadering te Bruinis- se ontstond een felle woordenstrijd, berustend op een misverstand, over de voorgestelde wijziging heffing Onroerendgoed belasting. De felle uitspraken werden na een schorsing ontzenuwd. Op de oudera vond van de o.l.s. ,,De Stove" te Noordwelle werd medegedeeld dat het projektplan Noord welle-Seroos- kerke bij het ministerie was inge diend. Fok- en kontrolevereniging Op de algemene ledenvergadering van de fok- en kontrolevereniging Schouwen-Duiveland stond de voor zitter, S. Simonse stil bij de proble matiek van de omzetting van de vere niging in een vereniging Voor Vee houderij Belangen (VVB). OUWERKERK: Prins Bernhard werd bij de caissons in Ouwerkerk ontvangen in verband met een televisie-opname door een t.v.-ploeg uit Hamburg. Echtpaar Van Dam opende hun nieuwe Hairstylingshop „New Wave" in de Visstraat. John Schults behaalde een eerste en een derde prijs tijdens de kappers wedstrijd „De dag van het Oosten". De gemeente Bruinisse pleegde overleg met de direktie van Aquadel- ta over de bouw van een grote tennis- hal, aldus bleek uit de begroting 1982. Nadat Stichting Rekreatiecen- trum Aquadelta en de gemeente Bruinisse overeenstemming bereikte kon het zwembad 't Aquarium met aangepaste tijden in de winter geo pend blijven. Natuuroriëntatie stond centraal op de ouderavond van de la gere school „De Kirreweie" te Burgh-Haamstede. Jubileum Met een zeer geanimeerd feest in het Herv. Verenigingsgebouw te Zie- rikzee werd het vijftig jarig bestaan gevierd van de Vrijzinnig Hervorm de Vrouwenvereniging. De kans dat de afsluitbare storm vloedkering in de Oosterschelde in 1986 gereed zou komen, was ruim 50%. Wel zou rekening gehouden die nen te worden met een financie ringstekort van 700 miljoen gulden. Dit deelde minister Zeevalking van verkeer en waterstaat mede tijdens een interpellatiedebat in de Tweede Kamer. In een réaktie op de regionale- emancipatienota meende de afdeling Zierikzee van de Ned. Christen Vrou wenbond dat emancipatie aktivitei- ten gebasseerd zouden moeten zijn op vrijwilligerswerk. Naar aanleiding van vragen van de leden van de kommissie van finan ciën over een wijziging in de Zierik- zeese begroting 1982 gaf het kollege van b en w een toelichting over het gebruik van de J. W. v. d. Doelschool aan de Raamstraat, waarvan (toen nog) werd aangenomen dat deze in de toekomst als bibliotheek zou gaan funktioneren. Bij de aktie „Zicht op Licht", geor ganiseerd door de ANWB, te Haamstede en Zierikzee bleken maar weinig lichten van auto's goed te zijn afgesteld. Door o.a. dalende winkel- omzetten als gevolg van de zwakkere koopkracht en de oprukkende auto matisering sloten de laatste jaren vijf winkels te Bruinisse hun deuren. Naar aanleiding van de ingekomen stukken tijdens de raadsvergadering Middenschouwen informeerde de heer W. G. Renden (PvdA) hoe de PZEM gereageerd had op het verzoek een grotere bijdrage uit de winst te bestemmen voor het uitvoeren van onrendabele gasaansluitingen. De raadsvoorzitter de heer W. den Boer deelde mede, dat de PZEM afwijzend had beschikt. Reddingsplan Het grootste deel van de Zeeuwse gemeenten stemde in met het red dingsplan van het provinciale bestuur aan de gemeentebesturen De Stichting Cultuurspreiding Zeeland te redden. Mevrouw A. C. Maan, in- spektrice van het kleuter- en lager onderwijs opende het fraaie nieuw gymnastieklokaal te Zonnemaire. Schouwen-Duiveland zou een van de armste gebieden van Nederland zijn indien er geen rekreatie zou zijn, dit was de reaktie van burgemmester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer, sprekend in haar funktie als voorzit ter van de Streek VW tijdens een in spraakavond met enkele rijksverte genwoordigers, betreffende de „Drie Groene nota's". Tijdens de raadsvergadering te Zie rikzee werd het bestemmingsplan Haringvlietplein vastgesteld. Een gebiedje tussen de Laan van St. Hi- laire en de Haringvlietstraat en de Boereweg. In deze vergadering kwam ook aan de orde de nog onzekere aankoop van de Corneliastichting door woning bouwvereniging „Beter Wonen". Me degedeeld werd dat de besprekingen hieromtrent nog gaande waren. Wo ningbouwvereniging „Beter Wonen" was aktief te Bruinisse met isolatie van huizen. Op voorstel van de evenementen kommissie de heer J. Lindhout werd ingestemd met het plan de toeristen- dagen te veranderen, daar deze zou den zijn achterhaald. De Unie van Waterschappen stuurde een telegram aan de ministerraad waarin veront rusting werd uitgesproken over het uitstel van de Oosterscheldewerken. Kinderpostzegels Traditiegetrouw kocht burge meester Th. H. de Meester de eerste kinderpostzegels in het postkantoor. Voor de eerste maal werd in de aula van de nieuwe Rijksscholengemeen schap een ouderavond gehouden. De heer R. Soesman sprak op deze bij eenkomst over „Nieuwe behui zing en nu?" Burgemeester J. van Bommel van Duiveland leidde de hoorzitting in het Dorpshuis te Ouwerkerk waarin alle „knelpunten" en probleempjes van het dorp op een rij konden wor den gezet. In het verenigingsgebouw werd op initiatief van Comité „Sir- jansland Vooruit", gesproken met de huurders van de nieuw te bouwen woningen te Sir. De kollekte ten bate van „Jantje Beton" bracht op Schouwen-Duiveland 5500,op. In het Ned. Hervormd Verenigings gebouw te Bruinisse werd de ringdag 1981 van de gezamenlijke Herv. Vrouwen groepen Schouwen-Duive land gehouden. De gebruikelijke drukte bij de ma chinefabrieken te Bruinisse was de laatste maanden een beetje afgezakt. Gémeentelijke huishoudingen 'laad den in beginsel onbegrensde behSêï- ten; alleen de realisering daarvan werd beperkt door de beschikbare middelen. Bovendien schiepen gerea liseerde voorzieningen vaak nieuwe behoeften, aldus het kollege van b en w in de aanbiedingsbrief bij de be groting 1982 van Duiveland. „Piepers" In het Tonnenmagazijn te Brou wershaven werden officieel de al armontvangers uitgereikt aan de brandweerkorpsen van Brouwersha ven en Dreischor. In de vergadering van het streekar- chivariaat Schouwen-Duiveland St Philipsland kwam naar voren dat vraagtekens geplaatst zouden moe ten worden bij het tijdstip van de realisering van streekarchief, daar de financiën een probleem waren. De vestiging van de Rabobank te Zonnemaire zou een nieuw onderko men krijgen, die zou worden gereali seerd aan de Prof. Zeemanstraat aan de Dorpsring. De nieuwe vergaderlo kaliteit van de Gereformeerde ge meente in Nederland te Bruinisse werd in gebruik genomen. Te Noord welle werd een gezellige bijeenkomst gehouden van de dorpsgemeenschap aldaar. De Middenstandsvereniging te Renesse besloot dit jaar weer een komplete St. Nicolaasweek te orga niseren. Beroepenmanifestatie De leerlingen van de RSG Prof Zee man brachten een bezoek aan de be roepenmanifestatie te Goes. De Kommissie Publieke Werken te Zie rikzee bracht het advies uit 60.000,- te reserveren voor de eerste fase van verbeteringswerkzaamheden aan de Hoofdpoortstraat, 50.000,- voor herbestrating in Malta, 110.000,- voor de binnenstad, 35.000,- voor de oprit Kleine Zelkeweg, 30.000,- voor de Loswal en 116.000,- voor de in uitvoering zijnde werkzaamheden bij de Trambaan en 't Sas. Op de hoorzitting Bru-Oost deed het plan Deezijstraat bij de aanwezi gen veel stof opwaaien. Vogelvereni ging „Ons Genoegen" uit Zierikzee hield te Oosterland een geslaagde tentoonstelling. St. Nicolaas deed te Zierikzee en Burghsluis zijn intrede en werd ver gezeld door een stralende zon. De Je hova getuigen betrokken officieel het tot Koninkrijk's-zaal verbouwde pand aan de Zuidwellestraat. De Nederlandse Bond voor Platte landsvrouwen afdeling Noordwelle e.o. vierde het 25-jarig bestaan. Met de uitvoering van een geo-hydrolo- gisch onderzoek in de onmiddellijke omgeving van de stortplaats te Se- rooskerke, werd een aanvang ge maakt. De opdracht was verstrekt aan de Heidemij. Ook te Oosterland vatte de Mid denstandsvereniging het plan op een grote Sinterklaasaktie te organise ren. Op de raadsvergadering van de gemeente Westerschouwen wilde de meerderheid van de raad geen uit spraak doen op het verzoek van de steungroep „Schou wen-Du veland Atoomvrie" over het instellen van een atoomvrijezone in de gemeente. De heer W. J. Geleijnse te Haamste de nam het initiatief een hulpaktie voor Polen op Schouwen-Duiveland op touw te zetten. De verkoop die werd gehouden voor de restauratie van de Herv. kerk van Kerkwerve bracht bijna 3200 op. De staatkun dig gereformeerde Studievereniging „Schouwen-Duiveland" kwam in vergadering bijeen en verdiepte zich in politieke vragen. Alleen een vrouw De CDA-fraktie in de gemeente raad van Brouwershaven was van mening dat in de laagste klassen van de lagere school les dient te worden gegeven door een vrouw en niet door een man. De opkomst was matig op de hoorzitting te Scharendijke voor de vaststelling van het voor-ontwerp welzijnsplan, welzijnsprogramma en subsidieverordening. Veel vragen werden door de aanwezigen gesteld betreffende sport. In het dorpshuis te Ellemeet wer den de diploma's uitgereikt aan de leden van de brandweer te Kerkwer ve en Scharendijke en te Zierikzee vond deze uitreiking plaats in de brandweerkazerne. De frakties in de Zierikzeese raad plaatsten vraagtekens bij de bruik baarheid van het gebouw school Nieuwe Boogerdstraat voor jeugdak- tiviteiten. CDA, PvdA en VVD dach- tëri San sloop'. Geziëh 'de'vérk'ëërson- veilige oversteek voor fi'ëtéfeïs en brommers bij de lichtinstallatie Laan van St. Hilaire-Nieuwe Kool- weg deelde de heer L. S. P. van Velt- hoven namens de CDA-fraktie mede voorstander te zijn voor het plaatsen van een zogenaamde roodlichtcame- ra aldaar. De PvdA-fraktie liet wederom we ten geen voorstander van de door braak van de Raamstraat te zijn. De heer Groen zei verder een visie voor wat betreft het verkeer in de bin nenstad te missen. De heer Sprengelmeijer van de RU was van mening dat verkeersproble men zouden blijven in een stad als Zierikzee, maar voor de bewoners van de Hoofdpoortstraat drong hij echter aan op een oplossing. De WD sprak over een enorme vooruitgang voor de verkeersveiligheid naar aan leiding van de rekonstruktie van de Tol, inklusief de verkeersregelinstal latie. Problemen sportpark Alle frakties in de Zierikzeese ge meenteraad informeerden tijdens de algemene beschouwingen naar de mogelijkheid de problemen voor de sportparkgebruikers op korte ter mijn wat te verlichten. De RU-fraktie liet weten zijn goed keuring aan de post ad 10.000 voor internationale uitwisselingen in 1982 niet te zullen onthouden, maar gaf het kollege het advies er na 1983 mee op te houden. Wethouder C. Bij de Vaate deelde mee dat geen overeenstemming kon worden bereikt tussen de gemeente(n) en de Inspectie der Do meinen tot aankoop van het pand Oude Haven 54 ten behoeve van her- huisvestipg van de Intergemeentelij ke Sociale Dienst. De Inspectie besloot dan ook tot verkoop bij in schrijving. Looproute Uitbreiding van de looproute van de Weststraat-Poststraat binnenstad, vormde een onderwerp waar eensge zind over bestond in de Zierikzeese gemeenteraad. Over andere ver keerszaken bleken de meningen van het kollege van B. en W. en de ver schillende frakties nog al eens uiteen te lopen. Bij de beantwoording van vragen en opmerkingen in het kader van de re- en duplieken deelde burge meester Th. H. de Meester mee inha kend op de opmerkingen van de heer J. Groen (P.v.d.A) geen behoefte te hebben aan een nieuw verkeersplein zoals was gevraagd. Langdurig werd gediskussieerd over de begrotings wijziging een krediet beschikbaar te stellen voor de bouw en inrichting van een vier klassige onderwijs. Na gevarieerde beschouwingen verleen de de raad toen „groen licht" voor deze wijziging en mitsdien voor de school. Akkommodatie Lokaties en mogelijkheden voor het onderbrengen van groeperingen en instellingen zouden in de toe- Op het nieuwe deel van de algemene begraafplaats te Haamstede werd een moderne aula j komst wel realiseerbaar zijn maar het zou verlopig nog toekomstmu ziek blijven. Dit deelde burge meester De Meester mee. Tevens werd mededeling gedaan van het feit dat de burgemeesters op Schouwen- Duiveland bereid zijn met de betrok ken minister te gaan praten over een noodzakelijke geachte drastiche uit breiding van de bezetting der Rijkspolitie in deze regio. Er bestond goede hoop op een sub sidie in het kader van stadsvernieu wing en woonverbetering voor een gedeeltelijke restauratie van het Gravensteen Het Havenkantoor te Burghsluis, de voormalige vuurtorenkoepel uit Haamstede, werd officieel geopend. Op de najaarsvergadering van Ring Promotion werd de wens te kennen gegeven een andere formule voor de Ring Promotion dagen te vinden. Fusie-overeenkomst In kerkgebouw „De Hoogte" in Goes vond de officiële ondertekening plaats van de fusieovereenkomst tus sen de Stichting Streekziekenhuis „De Bevelanden" en de Stichting Ro de Kruis Ziekenhuis Schouwen-Dui veland. Onder voorzitterschap van wet houder W. F. M. Vonk hield de Ad vieskommissie voor het Welzijnsbe leid een tussentijdse vergadering om' de eigen bijdrage van de leden van de kommissielederi te bewerkstelligen en de knelpunten van de plaatselijke verenigingen te bespreken. Uitbundig feest vierde de bejaar- den-societeit van Brouwershaven in het Tonnemagezijn, ter gelegenheid van het zilveren jubileum. De 50.000 ste buurtbus-passagier werd in de bloemtjes gezet. Prins Bernhard bracht een bezoek aan de caissons van Ouwerkerk, waar de West-Duit se filmmaatschappij Anatol Film production opnamen maakte voor een film over de watersnoodramp in 1953. Prins Berhard verleende hier aan zijn medewerking door een kort interview te geven. Enige tijd later vertrok Prins Berhard met helikop ters naar het werkeiland Neeltje Jans om met zijn gast de kroonprins van Thailand Maha Vajiralingkorn een bezoek aan de daar in volle gang zijnde waterwerken te brengen. Te Nieuwerkerk werd een geslaag de ouderavond van „School met de Bijbel" gehouden. Tijdens een verga dering in de konsistorie van de Her vormde kerk van Kerkwerve werd besloten, gezamelijk te trachten de tweede restauratiefase van de kerk te realiseren. De gemeenschappelijke ouderavond van de openbare kleu ter- en lagereschool te Ouwerkerk was de eerste in de nieuwe school 't Stoofje, en tevens was het de eerste keer dat de vergadering in kombina- tie plaatsvond. In de vergadering van de Advies kommissie voor het Welzijnsbeleid in de gemeente Westerschouwen kwam men nog niet tot het vaststel len van het voorwerp vierjaren-plan 1982-1985. Begrotingen In vergelijking met 1981 had de nieuwe begroting van de gemeente Duiveland onder het hoofdstuk Voksgezondheid een nadelig verschil van 13.689,99. Veroorzaakt door een groter explotatie tekort van het zwembad en de kosten milieubeheer. Tevens was er een meevaller van 25.000 wegens verminderde bijdra ge aan het ziekenhuis. De ontwerp-begroting 1982 van de gemeente Westerschouwen sloot met een post onvoorziene uitgaven van 48.232,44, terwijl daarnaast nog aan te gane financiële verplichtingen een bedrag van 150.064,73 beschik baar was. Op de najaarsvergadering van het VVV Renesse stonden de plannen voor de toekomst die de gemeente Westerschouwen heeft naar aanlei ding van het DPO, evenals de plan nen die de Rijksoverheid met dit ge bied heeft, centraal. Een kwartetspel van Zierikzee, zo wel historisch als aktueel, werd in opdracht van voetbalvereniging Zie rikzee vervaardigd, dit om de klub- kas te spekken. Een eerste exem plaar in tableauvorm werd aangebo den aan burgemeester Th. H. de Meester. Tijdens de hoorzitting betreffende het concept Welzijnsplan en -pro gramma van Duiveland, werden dog ma's in het Welzijnsplan gesigna leerd. De ouderen van Burgh beleef den een overgetelijke feestmiddag ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan van de bejaardensociëteit Burgh. De toneelvereniging Ellemeet gaf haar jaarlijkse uitvoering in het nieuwe Durpsuus, dat op enkele plaatsen na uitverkocht was. Schoolkwis De lagere scholen van Noordwelle, -» Haamstede, Brouwershaven en Kerkwerve vielen in de prijzen in de te Roosendaal gehóuden schoolkwis. Met veel sukses verzorgde toneelve reniging „Op Drift" de traditionele najaarsuitvoering. Drieëndertig le den van vogelvereniging „Zang en Kleur" te Zierikzee deden mee aan de onderlinge tentoonstelling van de ze vereniging. De gemeente Bruinisse maakte van de gelegenheid gebruik om tegen het ontwerp Rijkswegenplan 1982 be zwaar te maken. De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland maakte be zwaar tegen het feit, dat het jeugd- en jongerenwerk in de gemeentelijke Welzijnsplannen in zijn geheel was opgenomen onder de sektor rekrea tie, zonder dat er onder de sektoren zorg en edukatie enige aandacht aan jeugd en jongeren als kategorie werd besteed., In het Dorphuis te Dreischor werd een suksesvolle bijeenkomst van de PJZ gehouden over biologisch dyna misch voedsel. De voltooiing van de Oosterschelde-werken zou de regio nale woningmarkt beïnvloeden, ten zij er voor de werknemers aanslui tende werkzaamheden op reisaf stand zou komen. Dit stond vermeld in de begroting van 1982 van woning bouwvereniging „Beter Wonen" In zijn openingstoespraak sprak dijkgraaf A. M. Geluk op de algeme ne vergadering sprak over het feit dat het Waterschap hevig leed aan de „paperitis", de steeds groeiende hoe veelheid papier, waar overigens een geringe hoeveelheid van uitgevoerde werken tegenover stond. In de verga dering kwam het onderwerp dijkbe waking aan de orde. Supermarkt Quist opende na een aanzienlijke verbouwing en uitbreiding de deuren weer voor het publiek. Ontslag betonwerkers Bekend werd dat tot half 1983 het ontslag dreigde voor 500 betonwer kers, die betrokken zijn bij de bouw van de pijlerdam in de monding van de Oosterschelde. Politie, brandweer en het Rode Kruis hielden een gezamelijke brandweeroefening in de Corneli astichting. De landelijke tendens volgend zou ook in de toekomst voor de gemeente Middenschouwen een voorzichtig fi nancieel beleid gevoerd moeten wor den, maar de financiële positie kon toch nog redelijk genoemd worden, zo werd in de aanbiedingsnota van de gemeentebegroting 1982 melding ge maakt. Eveneens werd meegedeeld dat volgens het meerjaren perspek- tief een bedrag ad 700.000 was ge raamd voor de uitvoering van de tweede fase van het nieuwe sportvel- denkomplex te Scharendijke. Slechts zes inwoners van Bruinisse gaven blijk van hun interesse op de hoorzitting over het wel en wee van de Welzijn in deze plaats. Kritiek werd geuit op het taalgebruik dat ge bezigd werd in het vierjarenplan sociaal-kultureel werk 1982-1985. Bij de behandeling van de algemene beschouwingen in Bruinisse konsta- teerde de frakties van Algemeen Be- lang dat het in Bruinisse met de fi nanciën nog niet zo slecht gesteld was. De SGP fraktie verkeerde niet direkt in „hoera stemming" en de P.v.d.A. vond een tamelijk overschot op de begroting en de woordvoerder van de CDA-fraktie konstateerde een „zeer krappe marge in de reserve". Alle vier de frakties spraken zich uit voor de aanpassing van de Oude Ge meentehaven. Eigen „Beusje" Te Oosterland vond de opening plaats van het voormalige kachel hokje aan het Hofplein en hiermee werd het „beusje" een feit. Ter vervanging van de voorlopige aula aan de Weststraat te Haamstede werd op het nieuwe gedeelte van de algemene begraafplaats in die plaats een nieuwe gebouwd. Naar aanleiding van het kollege voorstel tot beëindiging van de deel name in de Stichting Samenlevings opbouw Schouwen-Duiveland, ont stond in de gemeenteraadsvergade ring van Duiveland een diskusie naar aanleiding van de gerezen twij fels over deze stopzetting. De leden van de C.B.T.B., de C.P.B. en de C.P.J. hielden zich in de „Put- meet" te Scharendijke bezig met het onderwerp: Bedrijfsovername in de vorm van een rollenspel. Opening R.S.G. De emerita hoogleraar in de ont wikkelingspsychologie aan de ge meentelijke Universiteit te Amster dam, prof. dr. R. Vuyk opende het nieuwe gebouw van de R.S.G. Prof. Zeeman aan het Hatfieldpark. Sport vereniging Ouwerkerk hield in het dorpshuis een zeer geslaagde jaar lijkse uitvoering. Na een opleiding van drie achter eenvolgende winters slaagden acht bevelvoerden brandweermannen op Schouwen-Duiveland voor het rijks diploma brandweer-instrukteur. Al le frakties van de Duivelandse ge meenteraad stelden tijdens de alge mene beschouwingen vragen over het destijds door de raad genomen besluit tot renovatie van het zwem bad Dol-fijn te Nieuwerkerk. De SGP liet weten geen voorstan der te zijn van het kollegevoorstel tot afschaffing van vakonderwijs krachten op de lagere scholen dit on danks de hoge kosten. De P.v.d.A.-fraktie drong erop aan meer aandacht te besteden aan de jeugd daar dit niet alleen een taak van de ouders is maar van de gehele samenleving. Ook de noodzakelijke uitbreiding van het gemeentehuis kwam ter sprake. De schoolraad te Zierikzee was zeer ontstemd over de handelswijze van het kollege van b. en w. betref fende de plannen de openbare lagere school „Binnen de Veste" te] zijner tijd definitief te vestigen jin het schoolgebouw aan de Raamstraat. In het Zierikzeese vrouwencafé werd een thema-avond over de kern bewapening gehouden. De opbrengst van de aktie van de vluchtelingen hulp in Soedan georganiseerd door C.J.V. „De Schakel" te Renesse bracht in totaal 615,— op. Tijdens de algemene ledenvergadering van de Vereniging het Groene Kruis Schouwen-Duiveland trad de heer J. L. Braber af als vice-voorzitter. Boekje Slavenkas Onder auspiciën van de „Slaven kas" Zierikzee verscheen het boekje: Zierikzee in de zeiltijd - Schepen van het Gravensteen van de hand van P. C. Gijsbers. Uit de begroting 1982 van de ge meente Brouwershaven bleek dat de-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 22