Brief van Westerschouwens burgemeester aan „Inspraak P.K.B." I Variabele autokosten zouden op den duur energie besparen my pa DE ZlERIKZEESCHE COURANT Over „Struktuurschema's" De auto in 1982 en later ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ocbtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. Dinsdag 29 december 1981 138ste jaargang Nr. 23039 ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) In dit nummer: Schouwen-Duiveland in 1981 WESTERSCHOUWEN, 28-12. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer, heeft zich met onderstaand schrijven, namens de Streek V.V.V. en de V.V.V. Burgh- Haamstede, gericht tot de „Inspraak P.K.B. 's" in Den Haag (Planologische Kern Beslissing). De brief bevat op merkingen t.a.v. de struktuurschema's. „De Stichting Streek VVV Schou wen-Duiveland, in welke stichting de zeven plaatselijke VW's verenigd zijn, wenst ten aanzien van de struk tuurschema's Landinrichting, Open- luchtrekreatie en Natuur- en Land schapsbehoud het navolgende naar voren te brengen: Deze drie struktuurschema's worden volledig beheerst door denk beelden over het behoud van natuur en landschap, sociale en maatschap pelijke en ekonomische uitgangspun ten zijn er niet bij betrokken; slechts wanneer die ook in de beschouwin gen worden betrokken is het moge lijk om tot voor ieder aanvaardbare uitgangspunten te komen, voor zo wel de naaste als de verdere toe komstige gewenste ontwikkeling van Nederland. Konklusie: Alle voorstellen in de struktuurschema's dienen getoetst te worden aan de te verwachten ont wikkeling op ekonomische, sociaal en maatschappelijk gebied in Neder land. Schouwen-Duiveland Op Schouwen-Duiveland beho ren landbouw en rekreatie tot de be langrijkste middelen van bestaan. Met voorstellen om deze bestaansmiddelen te konsolideren in vrijwel het gehele gebied wordt elke redelijke verdere ontwikkeling van allen die in landbouw en rekreatie een bestaan vinden, geblokkeerd. Konklusie: Er dient gezocht te wor den naar wegen waardoor een verde re ontwikkeling van rekreatie en landbouw mogelijk blijft, aangepast aan de in de struktuurschets ge- konstateerde waarden van natuur en landschap, maar tevens met een open oog voor de wensen van bewoners en rekreanten. Rekreatiestudiedag Op de Rekreatiestudiedag 1981 in november te Utrecht gehouden is gekonstateerd dat door een ongeluk kige samenloop van omstandighe den, de in de nota's t.a.v. de rekreatie gehanteerde cijfers niet in over eenstemming zijn met recente ont wikkelingen. De neerwaartse trend van in Nederland doorgebrachte va kanties zal niet dalen tot 35 v/h to taal maar toenemen tot 45 en voor ts zal de totale bevolking van Neder land niet stagneren bij 14,4 miljoen, maar toenemen tot 15,0 miljoen in 1990 en 15,5 miljoen inwoers in 1995. Deze beide feiten hebben tot resul taat, dat de door c.r.m. berekende toe te voegen 1800 ha ruimte voor ver- blijfsakkommodatie meer dan 40 méér moet zijn, nl. 2550 ha. Konklusie: Daar verblijfsrekreatie niet in de woonomgeving plaats vindt maar op geruime afstand daar van, dient deze uitbreiding t.b.v. de verblijfsrekreatie in landelijk Ne derland gevonden te worden. Daar de bevolking van het zuide lijk deel vah de „Randstad" zich voor vakantie binnen ons land voor een niet onbelangrijk deel naar Zee land wendt - strand - duin - natuur - water en Schouwen-Duiveland daar bij een voorname plaats inneemt is het alleen al uit hoofde van de aan zienlijk groter blijkende behoefte noodzakelijk, dat de voorstellen in de struktuurschema's onze regio re gio worden herzien. Men dient daar bij dan uit te gaan van het scheppen van nieuwe mogelijkheden tot ver blijfsrekreatie daar waar de rekrean ten dat willen en dat is niet in het landelijke midden van ons voorma lig eiland, maar dicht tegen de bestaande voorzieningen aan. Toelichting Met de tegenwoordige mogelijk heden om met in het landschap pas sende struiken een camping te om- •kleden kan ontsiering van het land schap voorkomen worden. Verreweg het grootste deel van de rekreanten wil dicht bij de rekreatie- mogelijkheden verblijven waarvoor zij komen, strand, duin, water. Het is Advertentie daarom beter nieuwe voorzieningen déér te realiseren, derhalve aanslui tend aan bestaande; mogelijkheden bestaan daartoe: men denke aan de 96 ha, welke beschikbaar zijn in Westerschouwen tussen Hoge- en La ge Zoom, aan de voor de landbouw minder geschikte gronden tussen Scharendijke en Brouwershaven, aan de omgeving van de kreken te Ouwerkerk e.d. Realisering van verblijfsakkom- modatie dichtbij de bestaande kon- centraties voorkomt ook verder overbelasting van het reeds in de va kantieperiodes zwaar belaste wegen net van Schouwen-Duiveland. Uit het struktuurschema Open- luchtrekreatie blijkt dat voor de ge hele Nederlandse kust een konso- liderend beleid t.a.v. de verblijfsre kreatie dient te worden gevoerd. Af gezien van het feit, dat men dit uit natuurwetenschappelijk standpunt wel kan willen; is het eenvoudig niet uitvoerbaar. In het voorgaande is reeds een beperkte oplossing aange geven, maar daarbij komt, dat uit een recentelijk uitgekomen studie over de gemeente Westerschouwen duidelijk is gebleken, dat de provin cie ten onrechte is uitgegaan van een gelijktijdig aanwezig zijn van 60.000 verblijfsrekreanten in die gemeente, terwijl er dit nu na onderzoek slechts 40.000 tot 43.000 blijken te zijn. Er zijn dus nog mogelijkheden aanwe zig, en zelfs betrekkelijk aanzienlij ke. Topdagen Konklusie: Met name het 17 km lange strand van de Kop van Schou wen is nimmer - ook niet op topdagen - ten volle benut, het biedt met de ruimte in het aangrenzende achter land, nog vMj aanzienlijke mogelijk heden voor uitbreiding van verblijfs rekreatie. Daarop dient door de auto riteiten ingespeeld te worden. In de Westhoek van Schouwen is het in een recent verleden mogelijk gebleken een belangrijk natuurele ment ten dele te behouden. Gedoeld wordt op de boomgaarden. De lage prijzen in de tuinbouw leidden ertoe dat boomgaarden ver- Vervolg pag. 4 De oude kluis van het geluk, toegedekt door weer een winter. Die het liet poederen over de daken, de pleinen, de stralen, de bomen. De oude stad, die eeuwenlang al de seizoenen telde. De vroege stormen; de hslld itfjgytn het bronzen blarenkrulsel van de herfst. i En dan soms de witte winterdeken even maar, want de zilte wind en het wispelturig kwik doen fluks hun werk. Maar soms is het er: tegen „de dagen" hel stille wonder in de tijd. De tred verdempt, rumoer verstomt Schulp der mensen wacht een nieuw gebeuren! B.d.V. I DEN HAAG, 29-12. Het vervangen van vaste auto kosten door variabele, gekoppeld aan het gebruik van de auto, bespaart op lange termijn energie. Dat heeft met name betrekking op het niet-beroepsmatige personenver voer. Voor het zakelijk personen- en het goederenvervoer is een dergelijke maatregel minder gewenst, dit staat in het rapport „Variabilisatie auto kosten", dat is aangeboden aan minister Zeevalking van verkeer en wa terstaat. Het rapport kwam tot stand onder leiding van een interdepartementale werkgroep. Aan het onderzoek werd meegewerkt door de universiteit van Oxford, het bureau Goudappel Cof- feng in Deventer en het Nederlands Vervoerswetenschappelijk Instituut in Rijswijk. Er is ongeveer anderhalf jaar aan gewerkt. Bij het onderzoek heeft men zich beperkt tot de voor- en nadelen van een volledige vervanging van de mo torrijtuigenbelasting voor persone nauto's met een bezinemotor, door een extra verhoging van de bezine- prijs. Het goederenvervoer werd on der meer vanwege internationale af spraken op dit gebied buiten be schouwing gelaten. Bij een volledige vervanging van de belasting door extra accijns op benzine zou dit een prijsstijging van 23 cent per liter betekenen. Minder rijden en dus bezuinigen, zo staat in het rapport, betekent op korte ter mijn een besparing van drie tot vier procent, op lange termijn van meer dan tien procent. In dergelijke geval len zijn er prijsverhogingen van 27 tot 41 cent per liter nodig. Lijken in het privégebruik de vari abele autokosten voordelen op te le veren, in het zakelijk autorijden kan uiteindelijk een negatief effekt ont staan, zo staat in het rapport. De ho gere bezineprijzen kunnen worden doorberekend aan de konsument en bovendien bestaat de mogelijkheid de extra kosten gedeeltelijk via de belastingen af te wentelen. Op de werkgelegenheid in de auto branche 2al het variabel maken van de kosten op lange termijn nauwe lijks invloed hebben. In tegenstelling tot wat vaak wordt beweerd wordt niet noemenswaard op onderhoud van de auto bezuinigd, zo schrijven de onderzoekers. ZON- EN MAANSTANDEN 30 dec. Zon op 8.50, onder 16.36 Maan op 11.21, onder 20.49 31 dec. Zon op 8.49, onder 16.37 Maan op 11.46, onder 22.00 Eerste Kwartier: 3 jan. (5.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 30 dec. 5.15 18.06 11.29 23.35 31 dec. 5.45 18.41 - 12.09 Doodtij: 5 januari PARIJS. De Franse politie is van oordeel dat zij, ondanks de grote he- roinevangst in het kerstweekeinde, geen eind heeft gemaakt aan de aan voer via de „Chinese Connection". Dit nummer bestaat uit 38 pagina's. Onmetelijk is de snelheid van de tijddit blijkt vooral wan neer men terugziet. Seneca r-ST) BILT pc RENESSE. De leden van de bejaardensociëteit speelden bowling en kregen een etentje aangeboden in ..Le Rabot". Leuke dingen voor de mensen in Renesse". Men zie ook elders in dit nummer, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Medewerksters en medewerkers van Drukkerij Lakenman Ochtman Uitgeefster van de Zierikzeesche Nieuwsbode wensen u een voorspoedig 1982 Verwachting tot woensdagavond: Af en toe regen Veel bewolking en af en toe regen; minimumtemperatuur van plus 3 graden in het zuidwesten tot nul gra den in het noordoosten van het land; middagtemperatuur van 7 graden in het zuiden tot 3 graden in het noord oosten; „matige zuidenwind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 2 jan.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 60 Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: 3 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: verand. 3 Zaterdag: Kans op neerslag: 80%. Min.temp.: 4 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuid 5

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1