17 Vraagtekens „Het organiseren van toeristenda- gen kost klappen geld en is het eigen lijk nog wel verantwoord hiermee door te gaan in deze tijd van ekono- mische teruggang" sprak voorzitter van de evenementenkommissie de heer H. Schot tijdens de opening van de eerste Zierikzeese toeristendag op dinsdag 14 juli. Ook loco- burgemeester C. Bij de Vaate, die de officiële opening verrichtte, plaatste vraagtekens bij dit jaarlijks terugko mend evenement. Toch bleken de nieuwe programma-punten een goe de greep van de Evenementenkomis- missie van het VW. Talrijke enthou siaste reakties waren er tijdens de eerste toeristendag over het optreden van de folkgroep „Sistrum" en meer dan honderd mensen bleken be langstelling te hebben voor het zoge naamde „wandelconcert". Te Renesse en Haamstede verzorg de circus Holiday een tweetal voor stellingen met een keur van ar tiesten. Het oude koepeltje waarin destijds de lichtbron van de vuurtoren van Haamstede stond opgesteld, werd Doordat de organisatoren van Bru- pop, ondanks hun ijver en grote in zet, het niet voor elkaar kregen een kwalitatief goed programma samen te stellen werd het Bru-pop festival afgelast. G.S. van Zeeland deelde mee, dat een nieuw verpleeghuis te Zierikzee met 150 bedden, ter vervanging van de Corneliastichting werd opgeno men in het prioriteitenschema 1981- 1987 met als bouwjaar 1983. In de Ned. Hervormde kerk in Burgh werd een tentoonstelling geo pend van schilderijen en aquarellen van Waalko Dingemans uit Westen- schouwen. De strandovergang „Kijkduin" aan de Rampweg te Renesse, geheel aangepast voor rolstoelgebruikers, werd officieel ingebruik gesteld door burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer in samenwerking met Hans Noordhoek, de sekretaris van de Algemene Nederlandse Invaliden Bond distrikt Zeeland. Explosieven De Rijkspolitie nam bij een anti Te Bruinisse werd door de burge meester van Tholen de heer E. Bae- rensd de expositie van schilder Ban van Rooyen geopend en de opening van de zommertentoonstelling in het Burgerweeshuis kwam voor reke ning van ir. A. J. Beenhakker. De slechte weersomstandigheden konden geen negatief stempel druk ken op de Duivelanddag. Vele inwo ners en toeristen bezochten deze dag die in de kernen Nieuwerkerk en Oosterland gehouden werd. Voor de kust van Schouwen-Duive- land werd vergeefs gezocht naar twee sportvissers uit Rotterdam. Rond het middaguur werd de boot ondersteboven drijvend ontdekt door de reddingsbrigade aan de het strand te Renesse. Vanaf de duino- vergan van de Wilhelminahoeve werd getracht met een reddingsboot het vaartuig te bergen. Oefening De brandweer van Zierikzee, de be drijfsbrandweer van Zeelandia en het Rode Kruis afdeling Zierikzee hielden op het industrieterrein bij Zeelandia een gezamenlijke oefe ning. Onder auspiciën van de Vereni gingsraad werd in de grote zaal van „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk een zeer geslaagde muziekavond ge houden. Een sppnsoringsplah- .yoqr solo zeiler Pleun v. d. Ly,gtILdoor dé Zie- rikzeesche Ondernëmings Centrale werd door de voorzitter, de heer P. Verhage, uiteengezet. Indien dit plan doorgang zou vinden, zou de naam Zierikzee als thuishaven op de spie gel van het schip kunnen prijken. Het agendapunt over het voortbe staan van de Stichting Samenleving sopbouw Schouwen-Duiveland le verde ook tijdens de gemeenteraads vergadering te Brouwershaven een diskussie op. Een definitief standpunt over het al of niet voortbestaan had de raad niet ingenomen omdat op voorstel van burgemeester C. Slabbekoorn hierbij eerst de mening van de overi ge deelnemende gemeenten moest worden gehoord. Het plan voor een nieuwbouwkan- toor van woningbouwvereniging „Beter Wonen" in de Haring- vlietstraat te Zierikzee werd goedge keurd tijdens de ledenvergadering. In het eerste of tweede kwartaal zou gestazi kunnen worden met de bouw. Een voorlopig schetsplan werd op gesteld door architektenburo Eyke- lenboom, Gerritse in Middelhoek. De voorlopige kostenraming bedroeg 3.000.000,-. Ter omlijsting van de diploma- uitreiking van de Zeeuwse Muziek school afdeling Schouwen-Duiveland werd een leerlingenkoncert gegeven in de Lutherse kerk. Het onderwijsteam van de „Willi- brordusschool" en van „Onder de Wieken" organiseerden in samen werking met de oudervereniging een barbecue-avond voor ouders en leer lingen. VARA-lijn 3 De VARA-lijn 3 bus toerde dinsdag 30 juni over Schouwen-Duiveland. Populaire Hilversum 3 muziek werd afgewisseld met interviewtjes met plaatselijke „bekendheden" over ak- tuele zaken, maar ook met informa tie over ontspannende regionale ge beurtenissen. De uitzending werd af gesloten met een popkoncert om de Markt van Brouwershaven. Mevrouw S. C. J. B. Loschacoff-De Kanter, wethouder van Brouwersha ven, sloeg de eerste paal voor het multifunctionele gebouw te Noord- gouwe. Champagne spatte uiteen op het schip van Pleun van der Lugt in de haven van Aquadelta op de dag dat het schip met een officieel tintje te water werd gelaten en de naam „De Zeeuwsche Stromen" meekreeg. In de Hervormde kerk van Renesse vond onder de titel „Renesse Ouver ture" de eerste van een reeks zomera- vondkoncerten plaats. Onder de naam „Barcon", (barrier control) vond een studie plaats naar de sluitingsmogelijkheden van de schuiven in de stormvloedkering in de Oosterschelde. Deze studie werd in opdracht van Rijkswaterstaat uit gevoerd door de Rand Corporation in Santa Monica (USA). In de bouwvakvakantie in de periode van 10 juli t/m 3 augustus werden in de drie sluitgaten van de stormvloed kering in de monding van de Ooster schelde uitgebreide metingen ver richt naar de bewegingen van water, zout en zand. Deze metingen werden uitgevoerd door de meet- en studieaf deling Zierikzee van de Deltadienst, hierbij ondersteund door de studie diensten van Hoorn, Vlissingen, Hel- levoetsluis en het distrikt Zuid-West. Gewijzigd raadsbesluit De gemeenteraad van Westerschou- wen besloot in een spoedeisende raadsvergadering een eerder geno men raadsbesluit te wijzigen, dit naar aanleiding van het afkeuren door Gedeputeerde Staten van de aankoop van grond voor woning bouw. Met een feestelijk tintje hield de bejaardensoos van Sirjansland de laatste bijeenkomst van dit seizoen. In de Visstraat te Zierikzee werd een nieuwe zaak in vrijetijdskleding geo pend, genaamd „Jeans boetiek Pal jas". Op het parkeerterrein aan de Scharendijkse weg te Renesse brand de een vouwcaravan geheel uit. De schade bedroeg f 14.000 en de eige naar was niet verzekerd. Na een uitgebreide verbouwing werd bakkerij J. Bouwman aan de St. Joostdijk te Oosterland hero pend. Ruim 300 wandelaars gingen van start in de avondwandeldrie- daagse te Renesse. „Ostrea" Te Rotterdam werd op de werf van de Rotterdamse Droogdok Maat schappij zaterdag 11 juli het hefschip „de Ostrea" te water gelaten. Het schip zal gebruikt worden voor het plaatsen van de pijlers van de storm vloedkering in de Oosterschelde. De leden van harmonievereniging „Nut en Uitspanning" te Zonnemai- re organiseerden een geslaagde rom melmarkt in de I. M. v. d. Bijlstraat die ruim f 8200,— opbracht, daar naast ontving de harmonie f 550,— aan giften. Gedurende de zomermaanden werd in de Hervormde kerk van Renesse een tentoonstelling ingericht van borduurwerken, aquarellen en pop pen gemaakt door de heer J. L. Kristelijn uit Haamstede en me vrouw J. v. d. Hoeven-Baris. Akteur Rick Luycx nam het initiatief te Haamstede een kursus toneelspelen te geven om belangstellenden de fij ne kneepjes van het vak bij te bren gen. Omdat het bestuur van de stichting Algemene Kleuterschool Nieuwer kerk de exploitatie van deze school per 1 augustus zou beëindigen, werd een informele afscheidsavond gehou den voor diegenen, die direkt bij de school waren betrokken. Te Nieuwerkerk werd een gezellige braderie gehouden, georganiseerd door de middenstandsvereniging Nieuwerkerk met medewerking van en in samenwerking met vele andere ^plaatselijke verenigingen en klubs. Enkele ondernemers in Zierikzee met name in de St. Domusstraat en de Korte St. Janstraat ontvingen een schrijven van het kollege van b. en w. van Zierikzee met gelasting de aan hun gevels aangebrachte vlaggen terstond te verwijderen. NIEUWERKERK. Muziekvereniging „Oefening en Uitspanning" in Nieuwerkerk vierde het tachtig jarig jubileum. fonische Hulpdienst Zeeland voor de jaren 1981-1982. Het wel of niet plaat sen van fietsenrekken op het Haven plein gaf aanleiding tot een flinke diskussie in de gemeenteraadsverga dering. De vereniging van oud leerlingen „Pomona" uit Burgh Haamstede maakte een driedaagse trip naar Al- tenahr in West-Duitsland. Brogum-vloer Bij de rondvraag in de Zierikzeese raadsvergadering wilde PvdA raadslid de heer H. Asma weten, waarom het aanleggen van een vloer in de jeugdsoos Brogum destijds wel in de kommissie Jeugd- en Jongeren werk aan de orde was gesteld, maar waarom de zaak nu verder buiten de kommissie om was geregeld. Een aktiegroep bestaande uit be woners van beneden de Noorddijk te Bruinisse zorgde voor opschudding. Omdat betrokken personen het niet eens waren met de pas ingevoerde nieuwe verkeerssituatie bij de oprit Noorddijk-Havendijk schroefden zij de verkeersborden van de palen en deponeerden alles op de stoep bij burgemeester T. C. Hekman. De bovenbouw van lagere school ,,'t Staepel'of" uit Renesse maakte dit jaar per fiets een schoolreis door de regio, hetgeen een groot sukses werd. TeGoedereede werd de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelin- gen geïnstalleerd door demissionair staatssekretaris van CRM G. C. Wal lis de Vries, door het ondertekenen van de beschikking. Het nieuw bestuur van de raad gaf te kennen de voorkeur te hebben voor een zoute Gre velingen. In Nieuwerkerk werd het 75-jarig bestaan herdacht van de School met den Bijbel. Greet Bijl opende een winkeltjes in tweede hands kleding in het pand Lange Nobelstraat 4 te Zierikzee. In het dorpshuis te Renesse werd de 68ste ledenvergadering van de Ra bobank Schouwen gehouden onder voorzitterschap van de heer K. H. v. d. Slikke. Ondanks de neergaande trend kon de bank terugzien op een goed jaar in 1980. Krediet voor Ouwerkerk Ten behoeve van enkele voorzie ningen in Ouwerkerk stelde de ge meenteraad van Duiveland een kre diet van 80.000,- beschikbaar. Dit krediet zou besteed worden aan voor- ziengen in het dorpshuis, de sloop van de oude schoolgebouwen aan de Ring, de inrichting van de Ring na de sloop en de aanleg van een asfaltlaag op het parkeerterrein bij het sport veld. De gemeenteraad Duiveland besloot de brief van de Stichting Sa menlevingsopbouw inzake de ver vulling van de vakature van de op bouwwerker voor advies in handen te stellen van de gemeentelijke wel zij nskommissie. Wethouder J. op 't Hof en burgemeester J. van Bommel lieten de raad weten dat de Stichting waarschijnlijk een opbouwwerker in tijdelijke dienst tot 1 januari 1984 zou benoemen. De situatie rond de Technische School Schouwen-Duiveland werd zo langzamerhand onhoudbaar. Het ge bouw werd met allerlei lapmiddelen opgeknapt; ankerstaven en stalen balken werden in het gebouw aange bracht om de muren die bijna bezwe ken staande te houden. De eerste Ringpromotiedag 1981 te Haamstede werd dit maal geopend door de „Witte van Haemstede". In de raadsvergadering te Midden- schouwen kwam weer de Stichting Samenlevingsopbouw ter sprake. In het kader van het bestemmingsplan Rioolzuiveringsbedrijf Verseputse- weg werd een bezwaarschrift behan deld, ingediend door de heer Boot, daar het waterschap Schouwen-Dui veland zijns inziens ingebreke bleef, andere grond beschikbaar te stellen. Brugklas Aan de Chr. Scholengemeenschap te Zierikzee hadden voor het komen de kursusjaar vrij ingrijpende veran deringen plaats. Na een periode van intensieve voorbereidingen zouden de nieuwe brugklassen les krijgen op basis van eenzelfde lessentabel voor de gehele brugklas. Hiermee zou worden verkregen dat de definitieve keuze tussen mavo en lbo met een jaar zou worden uitgesteld. Aan het einde van het jaar zou dan een defini tieve keuze volgen. Tevens werd een nieuwe richting toegevoegd: kan toorverkooppraktijk. De zesde klas- sers van de regionale lagere scholen namen afscheid, en iedere school deed dat op geheel eigen wijze. De heer D. Goudzwaard, afdelings hoofd van Sociale Revalidatie van het ministerie van c.r.m., opende het nieuwe onderkomen van het dagver blijf „Brugzicht" in de Scheldestraat te Zierikzee. Het waterschap Schouwen- Duiveland betreurde de uitspraken over een zoute Grevelingen gedaan bij de installatie van de voorlopige raad van bestuur voor de Grevelin gen, en legde dit vast in een brief aan Gedeputeerde Staten. Scharendijke beleefde een drukke en geslaagde braderie. De planten- ziektekundige dienst uit Goes stelde een onderzoek inmaar-bladverliezen- de bomen rond het sportveld, in de Molenstraat en rond de tennisbanen te Bruinisse. De volksdansgroep „De Klompen dansers" uit Zuid-Beveland verzorg den een uitstekende opvoering in het centrum van Renesse. Lederwarenzaak „Etoile" op de Dam te Zierikzee ving aan met de op heffingsuitverkoop, de eigenaars Helma en Hans Koopman hadden besloten zich in Engeland te gaan vestigen. „Groene Wijk" In opdracht van woningbouwvere niging „Beter Wonen" werd in Ker- kwerve aangevangen met de bouw van 12 huurwoningen. De woningen werden gesitueerd in de „Groene wijk". Tijdens de openbare vergade ring van de onderwijskommissie te Zierikzee kwamen de vernielingen aan schooltuintjes aan de Leverdijk ter sprake. Het maritiem museum in de Noordhavenpoort onderging een grote opknapbeurt. Een groot deel van de geëxposeerde scheepsmodel len werden in glazen vitrines op gesteld, om betere bescherming te gen vocht te bieden. In een onderzoek gedaan door de Zeeuwse raad in samenwerking met de E.T,I, voor Zeeland en het Provin ciaal Opbouworgaan Stichting Zee land kwam naar voren dat de positie voor de werkloze vrouw in Zeeland bepaald niet rooskleurig was. Tentoonstellingen Te Zierikzee werd de tentoonstel ling van de Zeeuwse Kunstkring in het Gravensteen geopend door de heer M. J. Bij de Vaate, hoofdredak- teur van de Zierikzeesche Nieuws- bouwde. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer verzorgde de opening van de tentoonstelling van kunstschilder Alfons Blomme, die in het gemeentehuis te Haamste de gehouden werd. WESTERSCHOUWEN: Het zilveren jubileumfeest van de Vliegklub Haamstede werd bijgewoond door de toenmalige minister van C.R.M.mevrouw Til Gardeniers. geïnstaleerd aan de haven van Burghsluis, waarna het na verbou wing dienst zou gaan doen als Haven kantoor. Een vijftiental jeugdigen uit Zie rikzee vertrok naar de Normandi- sche „jumelage" stad St. Hilaire-du Harcouët. Op de ledenvergadering van „Sirjansland Vooruit" werd aan de inwoners van deze kern medege deeld dat door de gemeente Duive land zou worden bezien wat de moge lijkheden waren aan de lagere school te Sirjansland een kleuterschool toe te voegen. In de passage te Zierikzee opende warme bakker P. de Visser uit Sommelsdijk zijn nieuwe filiaal voor het publiek. Bruinisse beleefde weer de traditi onele visserijdagen. Henny Padmos, de mosselkoningin was dit jaar het middelpunt van de vele festiviteiten. Talloze toeristen namen van de gele genheid gebruik mee te varen met één van de versierde mosselkotters tijdens de Bruse vlootshow. Tevoren was de visserijproblematiek uitvoe rig besproken in het Doipshuis ge volgd door de traditionele mossel maaltijd voor genodigden. Bezwaren Het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor natuur, landschap en milieube scherming had ernstige bezwaren te gen de aanleg van rekreatiesteun- punten op de Stampersplaat in de Grevelingen. De Rijkspolitie groep Schouwen- Duiveland werd versterkt en goed voorbereid met het oog op de te ver wachten topdrukte in het zomersei zoen. Met deze planning werd in april al een aanvang gemaakt, dit deelde Groepskommandant de heer J. Hoek man mee. Ondanks de ekonomische terug gang van ons land boekte de Rabo bank Oost-Duiveland toch nog een gunstig jaarresultaat, dit werd mee gedeeld tijdens de algemene leden vergadering van deze instantie. De tekeningen van de hand van de 93-jarige heer L. C. Lievense, inwo ner van bejaardencentrum Borren- damme te Zierikzee werden aldaar ten toon gesteld. quair te Zierikzee explosieven in beslag, die als koperwaar ongezien via Engeland in Nederland waren binnengebracht. Volgens G.S. van Zeeland had het Rijk geenszins de bedoeling af te zien van de aanleg van een verkeersweg over de stormvloedkering Ooster schelde. Wel zou getracht worden te bezuinigen door een smallere weg aan te leggen dan oorspronkelijk was gepland. Het ontwerp-voorstel, dat reeds de instemming verkreeg van de kommissie voor de waterstaat, be helsde de aanleg van een enkel- baansweg. Veertien woningen aan de Akker- bloemstraat te Scharendijke kwa men gereed. Het komplex woningen bestond uit tien eengezins- en twee bejaarden woningen, twee Van Dam eenheden voor één- en tweepersoons eenheden.. In een overvol Pleintheater op Aquadelta te Bruinisse konden va kantiegangers genieten van een wrvelende disco-modeshow gepre senteerd door kledingboetiek „Hot legs" uit Zierikzee en Goes. Ook dit jaar hield Youth for Christ weer de koffiebar in een grote tent op de hoek Laan van St.'Hilaire-Scheldestraat. Zweefvliegklub Haamstede vierde het zilveren jubileum. Een officieel tintje aan deze dag bracht het bezoek van demissionair minister van c.r.m. mevrouw M. H. M. F. Gardeniers- Berendse, vergezeld door haar echt genoot en jongste zoon. De minister en burgemeester J. L. Niemantsver driet-Leenheer maakten een tochtje met een zweefvliegtuig. Keuring- Zeeuwse trekpaarden Door de bond van paardenfokkers op Schouwen-Duiveland werd op de terreinen van de manege Grol te Re nesse een keuring van Zeeuwse trek paarden gehouden waarbij ook de keuring plaats vond van Haflingers en Haflo-arabieren. Eenenvijftig deelnemers beleefden een geslaagde Rode Kruiswandel- tocht te Bruinisse. RENESSE: Op een fraaie zomeravond werd op het strand van Renesse een enorme zeemijn van Duitse makelij, gedemonteerd. Het „Ei of de Kip" was de titel van het kabareteske straattoneel dat op de Balie werd opgevoerd, hierin werd de behandeling van de kippen in een legbatterij aangeklaagd. Mevrouw Yates-Koning, dochter van de in 1954 overleden kunstschil der Edzard Koning schonk de ge meente Zierikzee een door haar va der geschilderd werk, getiteld „De Zuidhavenpoort". Dit gebaar was voor de gemeente Zierikzee reden een tentoonstelling van werken van E. Koning in te richten in het Gra vensteen. Onder uitstekende weersomstandig heden ging voor de eerste maal te Re nesse, een door de evenementenko- missie van de VVV georganiseerde avondfiets-driedaagse van start. Het dagelijks bestuur van het wa terschap Schouwen-Duiveland richt te zich in een schrijven tot de algeme ne vergadering, waarin vervat reak ties op het advies bestuurlijke orga nisaties waterkwaliteitsbeheer. Konklusie van het advies was, dat uitgaande van een blanko situatie opdracht van het waterkwaliteitsbe heer aan de provincie de voorkeur zou verkiezen. Deze konklusie kon door het D.B. van het waterschap niet worden onderschreven. De eerste Grevelingentocht, geor ganiseerd door kampeerterrein „De Stern" te Noordgouwe werd voor de deelnemers een geslaagd fiets- experiment. Zeemijn Woensdag 29 juli werd op het druk bezochte strand van Renesse, tussen duinovergang Laone en de overgang aan de Rampweg, een grote zeemijn, die in de Tweede Wereldoorlog werd gebruikt, door de mijnopruimings- dienst onschadelijk gemaakt. Vol gens de experts betrof het een Duitse mijn van het type GIJ, die ruim 600 kilo woog en ruim 300 kg springstof bevatte. De doorsnede van het pro- jektiel was ongeveer een meter. Een dag later werd op het Renesser strand bij duinovergang Wilhelmina hoeve de derde EHBO-post van het Rode Kruis geopend door burge meester J. L. Niemantsverdriet- Leenheer. de heer 1. C. van der Male uit Zie rikzee kwam tot de genealogische ontdekking, dat prinses Diana van Wales gelieerd was met het Zierik- zees' patriciaat. Zaterdag 31 juli werd onder de titel „Breilap-Broderie-Kant-Boezeroen" een tentoonstelling van kleding uit de periode 1890-1940 van de Stichting Landbouwmuseum Schouwen-Dui veland, in „de Eenhoorn", de exposi tieruimte van en naast de Nutsspaar- bank geopend. (Vervolg pag. 20) t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 17