Gemeente Bruinisse krijgt drie ton voor sporthal Hoofd R.K.-school publiceert over Driekoningenklooster PAAUWE DE ZIERIKZEESCHE COURANT PAAUWE B.V. Midden- en Zuidwest-Frankrijk kampen met wateroverlast „Stukje verdwenen historie" Van Tele-Bingo Graf Robert Kennedy geschonden De Sowjet Unie en Afghanistan 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. Maandag 28 december 1981 138ste jaargang Nr. WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) 1 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Aanleg fietspad Heuvelsweg begonnen 1 woensdag 30 december I PRIJS- KLAVERJASSEN Aanvang 20.00 uur inschrijven zo spoedig mogelijk! APPELMARKT 6 naast de horna TEL 011106179 geopend 10.00 20 00 uur zondag gesloten ZIEKIKZEE, 24-12. Het hoofd van de R.K.-school („Willibrordusschool"), de heer P. R. M. van der Snep pen, heeft een (gestencild) boekje het licht doen zien, dat handelt over het destijds te Zierikzee aanwezige Drieko ningenklooster. De titel van het geschrift is: Het Drieko ningenklooster - een stukje verdwenen Zierikzeese ge schiedenis". De belangstelling van de auteur voor het verdwenen Driekoningenklooster, is gerelateerd aan zijn eigen woonsituatie, de Driekoningenlaan en direkte aanleiding tot nader onderzoek was een in zijn tuin gevonden (soort) kistje met botjes en wervels, duidend op een uiteraard ook verdwenen - kerkhofje, dat mogelijk in verband heeft gestaan met het Driekoningenklooster. De heer Van der Sneppen citeert in verband met zijn onderwerp, de toen malige stadsarchivaris P. D. de Vos, die in zijn boek: ,,De voormalige kloosters en liefdadige instellingen te Zierikzee" meent dat het onder- werpelijke klooster moet zijn gesticht in 1430, met toestemming van de bisschop van Utrecht en van de Zierikzeese stadsregering. Van der Sneppen vult aan: ,,het is mij gebleken, dat het klooster be hoorde tot het kapittel van Sion en dat de bewoonsters zich ..Regulares- sen van Augustinus" noemden. Het klooster moet behoorlijke af metingen hebben gehad. Het was ge bouwd voor ,,een twintigtal kloosterlingen, benevens haren bu- tensusteren ende dienaeren". Namen Enkele namen van kloosterzusters zijn-uit-het stof van de eeuwen opge doken. Vernoemd worden o.m.: Lijs- beth Pitersdochter, wier vader bur gemeester was van Zierikzee, wonen de aan de Mol in het huis, waarin thans gevestigd de zaak van de heer J. Koevoets. Andere namén: Clara Rombout Cools (gestorven plm. 1600), Cornelia Cornelisdochter en Neeltgen Iomansdoehter. Rustig bestaan In tegenstelling met andere Zierik zeese kloostergemeenschappen (Min derbroeders), had het Driekoningen klooster een rustig bestaan. Geen partij werd gekozen in de Hoekse- en Kabeljauwse twisten, wat de Miner- broeders wél deden, met bekende na re gevolgen. De jaren dertig van de 16e eeuw waren zwaar voor het Driekoningen- klooster o.m. door overstromingen van Schouwen en Zierikzee. In een (fraai) stuk uit 1560 wordt beschreven, ,,dat een meisje, ge naamd Jacomine, dochter van Lieven - bijgenaamd Keuije - als „prove- niste" door het klooster wordt aan genomen. D.w.z. dat ze als een soort kostgangster bij de zusters komt in wonen. Het bijzondere van het stuk is - aldus de auteur - dat het is voor zien van een gave waszegel, voorstel lende de aanbidding van het Christuskind op de schoot van zijn moeder, door de drie koningen". De schrijver rijgt dan talrijke be langrijke en minder belangrijke fei ten en feitjes rond het klooster aan een, waardoor een geprofileerder beeld ontstaat van deze belangrijke Zierikzeese religieuse instelling. Hem in dit aanloop-artikel volgen op de voet, is thans niet de bedoeling; daar zal in 1982 wel enige gelegen heid voor zijn. Vermelden wij nog, dat in 1583 het kloosterterrein - met uitzondering van de boomgaard - werd gekocht aan Jan Anthonisse de Oude voor een bédrvvg van 528,—. Advertentie Laat woninginrichter van uw huis een paleisje maken Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 Ouder worden wordt bepaald door vervanging van „ik zal doen", door „ik heb gedaan". Daniël Stern ZIERIKZEE. Op de vooravond van Kerstmis vond in de Gasthuiskerk een volkszangdienst plaats. De kerk puilde letterlijk uit en dat was een ervaring apart. Men zie ook het verslag, elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) MACON, 26-12. President Mitterrand van Frankrijk heeft zaterdag voor 35 miljoen frank (ca. 15,1 miljoen gulden) aan krediethulp toegezegd aan het wijngebied Bourgogne in verband met grote waterschade. Nederlands a.u.b. DEN HAAG, 28-12. Wie per boot het Verenigd Koninkrijk bezoekt moet een zogenoemde „landing card" invullen. De teinduizenden uit Ne derland en Vlaanderen, vinden even wel geen Nederlands, wel frans, duits en engels op de kaart. Als on middellijke buren van Groot-Brit- tannië hebben het Algemeen-Neder lands Verbond (A.N.V.) en het Vlaams Komitee voor Brussel (V.K.B.) de BritseNederlandse en Belgische ministers gevraagd de tekst ook in het Nederlands te stel len, zo is maandag meegedeeld. De beide instellingen zeggen maar niet te kunnen begrijpen, waarom het Nederlands niet op deze kaart staat. Elke reiziger die met een schip de oversteek van het vasteland van Europa maakt, moet van de Britse immigratiedienst de kaart invullen, een aanvraag voor toelating en ver blijf op Brits grondgebied. Als gevolg van de hevige regenval •in de laatste weken zijn in het mid den van Frankrijk de rivieren buiten hun oevers getreden, waaronder de Saone. Ofschoon het waterpeil van deze rivier al weer iets zakt, staan nog vele huizen onder water. Ca. 3000 mensen zijn als gevolg van de water overlast dakloos. Mitterrand bracht zaterdag een be zoek aan de getroffen gebieden, met minister Deferre van binnenlandse zaken en minister Hernu van defen sie. Zij gingen verder naar Bordeaux om ook daar polshoogte te nemen van de door de regenval aangerichte schade. WASHINGTON. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Alexander Haig heeft donderdag in een televisie-interview gezegd dat president Reagan sankties tegen de Sowjet-Unie zal afkondigen als de re pressie in Polen aanhoudt. ZIERIKZEE. Ook te Zierikzee plaatsten op de vooravond van kerstmis velen een brandende kaars in de vensterbank, om de Polen te gedenken, die moeilij ke feestdagen tegemoet gingen. Hier een meisje - al in „hansop"- dat de kaars ontsteekt. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. BRUINISSE, 28-12. Vlak voor de Kerst, op donderdag 24 december, werd het gemeentebestuur van Bruinisse aangenaam verrast met een prima kado voor „onder de kerstboom": van de Stichting Tele-bingo werd het be richt ontvangen dat Bruinisse één van de drie gemeenten in Nederland is, die drie ton 300.000,-) krijgen voor de bouw van een sporthal. De drie gemeenten (de andere twee zijn niet bekend gemaakt) kunnen gezamenlijk 900.000,- gelijk verde len als zogenaamde „startsubsidie" voor de hal. Wie herinnert zich niet de door Mies Bouman gepresenteerde Bingo- aktie, waarvan de miljoenen- opbrengst ten goede kwam aan sociaal-kulturele doelstellingen. OOk voor de sport werd een stukje uit de pot gereserveerd: de al gemel de drie maal drie ton. Hiertoe werd Nederland in drie „moten" verdeeld, waaruit een notaris een winnaar trok. Uit de zone ten zuiden van de lijn Den Haag-Arnhem kwam Brui nisse uit de bus. Sport-tennishal Voor sportminnend Bru, het ge meentebestuur, maar vooral voor de wethouder van sportzaken, dr. W. F. M. Vonk, wordt met het douceurtje een hart onder de riem gestoken ten aanzien van de bestaande plannen voor een sport-tennishal. Het kollege van b en w, vanoch tend in vergadering, was unaniem „dol-gelukkig" met de meevaller. Uiteraard moet het kollege nu eerst bekijken hoe de bijdrage is in te pas sen in de bastaande plannen. Zoals bekend zou de grote sport- tennishal op het Aquadeltaterrein komen, tegenover manege „De Ko renzolder". Bij de laatste gemeente raadsvergadering nog kwam de hal ter sprake, waarbij vooral de heer Vonk zich flagrant vóór de hal opstelde, om in de winter de regiona le tennis onder te brengen. Uit de brand Ook de Nevobo-teams van de sv Kwiek en de badmintonvereniging „Netovertnet", zouden met de komst van de hal uit de brand zijn. Zij spe len nu met dispensatie voor een jaar, in de door de bond afgekeurde gym zaal aan de Dreef. Op de eerstkomen de gemeenteraadsvergadering zal het financiële meevallertje aan de orde komen en kunnen de plannen verder ontwikkeld worden. Uit 1644 wordt gemeld (Boxhorn), dat „het Convent ofte Clooster van de Drie Koninghen, daer van noch den Boomgaerdt overigh is, ende ee- nighe andere reliquien". De situering De heer Van der Sneppen konklu- deert aan het slot, dat de vraag naar de juiste situering van het klooster niet precies is kunnen worden beant woord. Niettemin stuitte hij bij wat graafwerk in zijn tuin, op een funde ringsmuur van kloostermoppen. Op een zandbedje van .ongeveer 7 cm dikte, werd een vloertje van eveneens kloostermoppen, aange troffen, waaraan hij de veronderstel ling verbindt dat mogelijkerwijs hier toch een restant aanwezig is van het oude Driekoningenklooster. WASHINGTON, 26-12. In de nacht van zaterdag op zondag zijn het hou ten kruis en de marmeren plaat van het graf van de Amerikaanse senator en oud-minister van justitie Robert Kennedy op de nationale begraaf plaats van Arlington gestolen. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Ook over de motieven tast men in duister. Het kruis is 60 centimeter lang. De kleine marmeren plaat draagt het op schrift „Robert Francis Kennedy 1925-1968". Het graf van zijn eveneens ver moorde broer president John Kenne dy is op 25 meter afstand van dat van Robert Kennedy op dezelfde begraaf plaats gelegen. WASHINGTON/PARIJS, 26-12. Ondanks een aanwezigheid van 90.000 Sowjet-militairen in Afgha nistan is het Moskou gedurende twee jaar bezetting bij lange na niet ge lukt, het gehele land onder kontrole te brengen van „zijn marionetten" in Kaboel. Dit staat in een studie van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, die zondag is gepu bliceerd ter gelegenheid van de twee de verjaardag van de Sowjet- interventie in Afghanistan. Het Sowjet-persbureau Tass kwalificeer de het stuk als een „nieuwe provoka- tie door Washington die tot doel heeft de anti-Sowjet-hysterie te voe den". Verwachting tot dinsdagavond: Lichte dooi Veel bewolking en enige tijd regen, natte sneeuw of ijzel; minimumtem peratuur van plus 2 in het zuid westen tot min 2 graden in het noord oosten van het land; middagtempera- tuur rond plus 3 graden; matige, aan de kust vrij krachtige zuidoosten wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m vrijdag 1 jan.: Woensdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min. temp.: 1 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: zuid 4 Donderdag: Kans op neerslag: 60% Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: zuid 4 Vrijdag: Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 4 gr. Windkracht: variabel 4 ZON- EN MAANSTANDEN 29 dec. Zon op 8.49, onder 16.35 Maan op 10.50, onder 19.40 Eerste Kwartier: 3 jan. (5.45) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 29 dec. 4.48 17.28 10.49 22.55 Springtij: 28 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 28-12. Het K.N.M.I. deelt mede: De temperaturen zullen in ons land geleidelijk wat verder stijgen. Hoewel de luchtdruk boven Skandi- navië en in de omgeving van IJsland hoog blijft, is het waarschijnlijk dat ons land wat meer binnen de in vloedssfeer raakt van oceaandepres sies en de bijbehorende zachte lucht- massa's. De afgelopen nacht drong in het zuiden en midden van het land al zachtere lucht binnen. In het noord oosten van het land waar de nachte lijke minima nog waarden bereikten van min 10 a min 12 graden, bleef het ook vandaag overdag koud. Morgen zal de dooigrens waarschijnlijk net ten noorden van ons land liggen. Het blijft het komend etmaal bewolkt, maar de neerslag zal beperkt zijn: in het noorden wat sneeuw (mogelijk ook ijzel), in de rest van het land wat regen. HENGELO. Aan de Goudenre genstraat in de buurt Veldwijk in Hengelo is zaterdagavond een wo ning in een flatgebouw geheel door brand verwoest. De brandweer kon voorkomen dat het vuur oversloeg naar andere woningen. Er hebben zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. Advertentie 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1