Is het aanvraagformulier al op de bus? Doe het nü,31 december is de laatste dag! Provincie Zeeland over vormingsinstituten en partiële leerplicht Levendige presentatie van historie, water en Deltaplan in nieuw informatiecentrum cr Jtietnisse PAAUWE PAAUWE B.V. DE ZIERIKZEESCHE COURANT Draaiboek toont al veel mogelijkheden aan jo?. Mogelijkheden voor schoolverlaters <t ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bij de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. Donderdag 24 december 1981 138ste jaargang Nr. 23037 WAARIN OPGENOMEN ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 1 32,30, per jaar t 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. (1797 - 1889) In dit nummer: Vijftien woningen opgeleverd Bruinisse Op werkeiland „Neeltje Jans WESTENSCHOUWEN, 23-12. Een kleine speciaal in het leven geroepen werkgroep is bezig met de samenstel ling van een „draaiboek" voor het nieuwe informatie centrum van Rijkswaterstaat, dat gebouwd zal worden op het bedieningsgebouw van de stormvloedkering Oosterschelde. Wanneer deskundigen de „hoofdstukken" (historie, waterloopkundig) zul len hebben ingevuld, zal over twee verdiepingen een audio-visuele ten toonstelling kunnen worden ingericht, die begin 1985 toegankelijk zal zijn voor 3000 bezoekers per dag, met een jaarkapaciteit van 350.000 bezoekers. a Deze tekeningen verduidelijken de opzet vvieuwe gebouw. ..Door een dienstgedeelte (cirkel in het midden) stijgen de bezoekers aan het informatie centrum als het ware naar een nivo van waaruit het natuurlijke en technische milieu in een blik is te overzienverduidelijkt het architectenburo de opzet. Het gebouw wordt toegankelijk voor gehandicapten. Het huidige, destijds tijdelijk op gezette informatiecentrum heeft dit jaar 150.000 bezoekers ontvangen, volgend jaar worden er 180.000 ver wacht. De oppervlakte van dit ge bouw wordt daarom toch nog van 460 naar 720 vierkante meter uitgebreid, maar voor de nieuwe expositie is de beschikbare 2000 m2 oppervlakte mi nimaal noodzakelijk. Dit voorlich tingscentrum richt zich namelijk niet specifiek op de ontwikkelingen en werkzaamheden aan de pijlerdam, maar wordt veel breder van opzet. De opzet „Wij willen naar een expositie over het gehele Deltagebied", verklaart voorlichter L. Kneepkens van de Del tadienst en lid van de kleine werk groep. Het is de bedoeling niet alleen een toelichting te geven op de technische Advertentie Rente Spaar-selekt-extra 10 (bij opname 2% retourrente) Deposito 1-6 jr vast t/m 11,5% Spaarbiljetten t/m 11 NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE 5 'n Zondsspaarbank Havenpark 16 - telefoon 01110-4051 LOOPERSKAPELLE. Bestuurders van strooiwagens hebben het logischer wijs extra moeilijk en zo gebeurde het dat een dergelijke kombinatie van het Waterschap Schouwen-Duiveland op de spiegelgladde Kloosterweg bij Looperskapelle in een slip raakte en in de sloot kantelde. De te hulp geroepen kraanwagen redde het gelukkig wel en kreeg vrachtwagen en strooigedeelte weer op de weg. De onfortuinlijke bestuurder was J. M. uit Oosterland (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) land. Verschillende situaties, zoals getijdeverschillen, moeten daarin zichtbaar worden gemaakt. Gekop peld aan dat stromende water wordt dan via een dia-presentatie met ge luid, aangetoond hoe de mens bezig is met het getij, bezig is zich veilig te stellen tegen het water. Reële vormgeving Die reële vormgeving wil men bij voorbeeld ook bereiken door aan het plafond van de tweede verdieping een echte, gebruikte lorrie met na maak betonblokken te hangen, die ook zichtbaar moet worden van de eerste verdieping af door een ope ning tussen beide verdiepingen (als een „vide"). Die open ruimte is tevens bedoeld om de scheiding tussen de twee eta ges op te heffen, om er als het ware één geheel van te maken. Ook het milieu krijgt ruime aan dacht op de nieuwe expositie door het inrichten van een milieu-diorama met als hoofdpunten: „Wat is milieu" en „Hoe kan dat (door parti- kulieren en de techniek) worden ver stoord". Daaromheen wordt een overzicht gegeven van alle afsluitings- en kom- partimeringswerken in het Deltage bied. Advertentie Het ontwerp van het bedieningsgebouw voor de pijlerdam plus informatiecentrum. Op deze maquette is rechtsboven een deel van de toekomstige pijlerdam waar te nemen. kant van de Deltawerken, maar de historische ontwikkeling van Zee land van rond het begin van de jaar telling tot heden (pijlerdam) in beeld te brengen. Speciale aandacht wordt besteed aan de sociaal-ekonomische ontwikkeling van dit gebied die door de eeuwen heen om technische ingre pen vroeg. Om ter verduidelijking wat fases te noemen: in het jaar 1000 werden terpjes opgeworpen ter'bescherming tegen het water, die terpjes werden later weer verbonden door dijkjes, dijkjes werden samen polders, kre ken werden afgedamd. In latere tijdstippen speelden aanleg van vaarwegen, windmolens, bagger- werk en dergelijke in op het sociaal- ekonomische gegeven van een be paalde tijd. De projektgroep, die verder bestaat uit het hoofd afdeling Studio van Rijkswaterstaat P. van Koppen en een externe adviseur/vormgever Jan van Toorn uit Amsterdam, wil de nieuwe expositie door de audiovisue le aanpak voor zichzelf laten spreken door het laten kreëren van maquet tes en objekten, die de werkelijkheid benaderen. Natte maquette Daarom wordt er bijvoorbeeld aan gedacht een belangrijk aspekt van de Delta, namelijk de interaktie wa ter/bodem/lucht (de verschuiving van de stromen en de platen en de be zigheid van de mens daarin) te verta len in een natte maquette van Zee LVl Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Als een planetarium De stroomgoot (als in een water bouwkundig laboratorium), de simu latie van eb en vloed, het opwoeien van de bodem en de konstante veran deringen daarin, een dijkprofiel dat van de eerste naar de tweede verdie ping wordt opgezet, dat alles moet er voor zorgen dat de bezoeker de ten toonstelling aanvoelt/ondergaat, als de sfeer in een planetarium, zo stelt Leo Kneepkens zich voor. In de expositie moet dan tevens de verandering van het maatschappe lijk denken zijn vervat, die ook aan leiding gaf tot verandering van en in waterstaatsplannen. Belangrijk facet Maar ook het laatste facet van de Vervolg pag. 3 Advertentie Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. Laat woninginrichter van uw huis een pafeisje maken! Wij komen op verzoek gratis en geheel vrijblijvend op elk uur van de dag met stalen bij u aan huis. Zuidweg 20a - Zonnemaire Telef. 01112-1318, b.g.g. 1469 WA> PÊ eu.r MIDDELBURG, 24-12. De een moet kiezen na het ver laten van het lager beroepsonderwijs de ander na de ma vo, de havo of de mts. En dan: wat voor soort werk, wel ke speciale opleidingen zijn er? Hoe zit dat met die vor mingsinstituten en de partiële leerplicht? Allemaal zaken waar schoolverla ters mee te maken kunnen krijgen. Het zijn ook zaken waar iedere schoolverlater goed van op de hoogte moet zijn om de juiste keus te kun nen maken. Zeer binnenkort verschijnt weer de folder „Van school, wat nu?" die de provincie Zeeland hierover jaarlijks samenstelt. Duidelijk wordt ge maakt wat gedeeltelijk leerplicht is, wat vormingsinstituten en leer lingstelsels zijn, wat je moet doen als je geen werk kunt vinden, welke avondscholen er zijn enzovoorts. Ver der wordt informatie gegeven o\jer regelingen die het weten waard zijn. Bijvoorbeeld reiskostenvergoeding en kinderbijslag. Gedeeltelijk leerplicht „Partiële leerplicht" betekent pre cies hetzelfde als „gedeeltelijke leer plicht". Een gedeeltelijk leerplichti ge is iemand die verplicht is naar een school of opleiding te gaan, maar niet elke dag. Iedereen die tien jaar dagonder wijs heeft gevolgd is nog één jaar ge deeltelijk leerplichtig. Dat betekent: twee dagen per week naar school. Voor die tien jaar tellen alle schoolja ren mee (ook zitten blijven). De kleu terschool telt niet. De gedeeltelijke leerplicht duurt een vol schooljaar. Of het nu gaat om gedeeltelijk of volledige leerplicht, beide zijn verplicht. Ontduiking er van is zelfs strafbaar.... Dat klinkt allemaal nogal dreigend, maar er zijn heel wat mogelijkheden om aan de gedeeltelijke leerplicht te voldoen. De belangrijkste zijn: een vormingsinstituut; een school voor beroepsbegelei dend onderwijs; een samenwerkingsprojekt voor vorming en opleiding; een avondopleiding voor mavo eventueel ook avond-mavo, -havo en -atheneum. Vormingsinstituten zijn instellin gen die jongeren voorbereiden op de maatschappij. „Vorming" omvat een heleboel aktiviteiten, bijvoorbeeld groepsgesprekken over allerlei aktu- ele onderwerpen, maar ook sport, fo tografie, muziek, techniek enzo voorts. Alle jongeren beneden 19 jaar kunnen op een vormingsinstituut te recht. Er zijn in Zeeland „interle- vensbeschouwelijke vormingsinsti tuten" in Middelburg, Goes, Terneu- zen. Hulst en Oostburg en „reforma torische vormingsinstituten" in Goes en Anna Jacobapolder. Beroepsopleidingen Voor elk beroep is er wel een oplei ding. Niet alleen voor technische be- Vervolg pag. 4 Verwachting tot vrijdagavond: Temperaturen om het vriespunt Veel bewolking, een enkele sneeuw bui en plaatselijk mist; temperatuur om het vriespunt; matige wind uit uiteenlopende richtingen. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m maandag 28 dec.: Zaterdag: Enkele opklaringen Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: variabel 3 Zondag: Kans op neerslag: 30% Min.temp.: -3 gr. Middagtemp.: 1 gr. Windkracht: zuidoost 4 Maandag: Kans op neerslag: 60%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 3 gr. Windkracht: zuid 4 AMSTERDAM. De Nederlandse bouwers van jachten en andere watersport- en pleziervaartuigen willen proberen hun positie op de Amerikaanse markt te versterken. Advertentie Eenmalige uitkering voor 'alleenstaanden' Hebt u het formulier met toelichting op het postkantoor gehaald? En'denkt u voor de uitkering in aanmerking te komen? Stuur dan nu het formulier in. Aanvragen die na 31 december a.s. worden ingediend, worden niet meer behandeld. Dit is een publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1