Een kleinigheid vergeten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 december 1981 Nr. 23036 5 Financiële regeling op komst voor huisvesting jongeren Toch kerstboom KORtE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND Lichamen geborgen na scheepsramp Dode na schietpartij Overval op postkantoor Wenskaarten Flitsen uit het buitenland Brezjnjev wil Salt-gesprek Laatste straatzanger van Sicilië overleden Faunabeheer wil sluiting jacht Kerstzegel 1982 Wat biedt de BEELDBUIS? i l APELDOORN, 21-12. Het ministerie van vokshuisvesting en ruimtelijke or dening bekijkt op het ogenblik de mogelijkheden voor een financiële regeling voor de huisvesting van jongeren in oude gebouwen en grote woonhuizen. Staatssekretaris S. Langedijk-De Jong zei in Apeldoorn dat er zo'n regeling moet komen. De bewindsvrouw sprak in de Gel derse stad tijdens een bijeenkomst van Amerikaanse, Britse, Belgische en Nederlandse architecten, stede bouwkundigen en beeldend kunste naars. De bijeenkomst was belegd ter gelegenheid van de tentoonstel ling De zorg voor de omgeving in het Apeldoornse van Reekmuseum. Mevr. Langedijk denkt aan een re geling, waarmee oude, grote panden, die leeg staan, kunnen worden op geknapt. Een opknapbeurt moet vol gens haar beperkt blijven tot het aanbrengen van de minimaal ver eiste voorzieningen voor bewoning. „De rest kunnen jongeren zelf wel doen", zei de staatssekretaris. V erbazingwekkend Minister Van Dam heeft enkele we ken geleden gezegd dat het huis vestingsprobleem voor jongeren voor een deel kan worden opgelost door wooneenheden te scheppen in oude fabrieks- en kantoorgebouwen. SCHAARSBERGEN, 20-12. Ook dit jaar zal de kerstboom massaal in huis worden ge haald. Ondanks de sombere ekonomische situatie besteedt de Nederlander toch het nodi ge aan dit kerstgebeuren. „De verwachting .is dat ook in 1981 ruim twee miljoen fijnsparren in de huiskamers zullen staan. Dat zijn er ongeveer eveneel als vorig jaar. De konsument geeft liever een gulden extra uit voor de aanschaf van een kerstboom, hij zal waarschijn lijk wel minder uit eten gaan", zo meent de heer G. Pelgrum, inkoper van de Heidemaat schappij in Schaarsbergen, die met ruim 300.000 afgeleverde kerstbomen in Nederland ver uit de grootste leverancier is. UTRECHT. Het komité „Utrecht helpt Katowice" gaat door met de hulp aan Polen, maar wel onopval lender dan tot nu toe. HAARLEM. Om het begrotingste kort 1982 weg te werken hebben Pro vinciale Staten van Noord-Holland maandag besloten de opcenten op de hoofdsom van motorrijtuigenbe lasting te verhogen. DEN HAAG. Het percentage van het bruto salaris dat een huishouding aan kale huur zou moeten betalen, gaat in de komende jaren stapsge wijs omhoog behalve voor gezinnen en alleenstaanden met een minimu minkomen (24.000 gulden in 1982). AMSTERDAM. Bij de komende cao-onderhandelingen zullen de FNV-bonden alles op alles zetten om te bereiken dat de besparing die de loonmaatregel oplevert wordt aange wend voor werkgelegenheidsdoel- einden. DEN HAAG. Minister Van der Louw (c.r.m.) heeft bij de Tweede Ka mer een wijzigingsvoorstel inge diend op de begroting van zijn depar tement voor 1982, dat ertoe leidt dat de subsidie aan sportinstellingen met in totaal 3,3 miljoen gulden wordt verlaagd. ROTTERDAM. Van der Giessen Rademakers Engineering CV, een ge zamenlijke onderneming van C. van der Giessen's werktuigenfabriek en metaalbederijf Rademakers heeft van Gulf in het Canadese Calgary op dracht gekregen voor de levering van de lieruitrusting van twee grote ijs- brekers. AMSTERDAM. Enkele tientallen politieagenten zijn maandagmorgen in aktie gekomen om te verhinderen dat een dichtgetimmerd pand aan de Amsterdamse Reguliersgracht werd gekraakt. Volgens een woordvoerder van de politie hebben zich daarbij en kele „rake klappen" met krakers en omstanders voorgedaan. De verbouwingskosten kunnen tot een minimum beperkt blijven, meen de hij toen al. Het is soms verbazing wekkend aldus Van Dam, wat bij voorbeeld krakers met kale, verpau perde ruimten weten te doen. PENZANCE, 21-12. Voor de Engel se zuidwestkust bij Land's End zijn zeven lichamen geborgen van slacht offers van een dubbele scheepsramp die waarschijnlijk aan zestien men sen, waaronder acht opvarenden van een reddingsboot, het leven heeft ge kost. De reddingsboot verdween zater dagavond in de golven kort nadat vier opvarenden van de in moeilijk heden verkerende Britse kustvaar der „Union Star" aan boord waren genomen. De vier aan boord geble ven opvarenden van de Union Star worden nog vermist. Voor hun leven wordt gevreesd omdat de omstandig heden op zee „afgrijselijk" zijn. Het schip maakte zijn eerste reis van Ne derland naar Ierland en was tien da gen daarvoor opgeleverd door de Deense bouwers. De ramp met de reddingsboot, die 12 kinderen in het dorp Mousehole in Cornwall halfwees maakte, is de erg ste in Engeland sinds 20 jaar. In 1959 verdronken acht vrijwilligers van een reddingsboot. ROTTERDAM, 21-12. De 22-jarige Mohammed Mohamed Zan uit Rot terdam is het afgelopen weekeinde in een ziekenhuis in zijn woonplaats overleden aan de ernstige verwon dingen die hij drie weken geleden bij een schietpartij op zijn werk had op gelopen. De Rotterdamse politie deelde maandag mee dat ze als ver dachte van de aanslag de 24-jarige N. I. uit de Maasstad heeft aangehou den. Verder is op verdenking van uit lokking de 41-jarige C. I. aangehou den. Beiden zijn inmiddels voor de officier van justitie geleid. De politie zegt dat het motief voor de daad een ingewikkelde familiekwestie is. ROTTERDAM. In kringen van de Rotterdamse vrije oliemarkt houdt men er rekening mee dat de benzine prijzen op 1 januari opnieuw zullen gaan dalen, als gevolg van het nog steeds teruglopen van de noteringen voor benzine op de vrije markt. DEN HAAG. Het personeel van de gemeentelijke vervoerbedrijven in de vier grote steden vindt dat de toeslag van zes procent wegens zware werkomstandigheden gehandhaafd moet blijven. DEN HAAG. Minister Van der Stee (financiën) heeft de gemeenten in ons land gewaarschuwd dat zij bij ko mende, nieuwe, bezuinigingen niet buiten schot zullen kunnen blijven. DEN HAAG. De reisverkeersba- lans, die over 1980 een nadelig saldo van ongeveer zes miljard gulden liet zien, zal dit jaar naar schatting onge veer vijf miljard gulden negatief be dragen. AMSTERDAM, 21-12. Een gewa pend overval op een postkantoor aan de Kraayenhof in Amsterdam, heeft maandag een nog onbekende man tachtigduizend gulden rijker ge maakt. De overvaller bedreigde 's middags de lokettiste op het postkantoor met een vuurwapen waarop deze het geld gaf. De man verdween zonder een spoor achter te laten, aldus de poli tie. DEN HAAG, 21-12. Tellingen bij de PTT hebben uitgewezen, dat tot en met zaterdag 44 mil joen wenskaarten zijn ver stuurd. Dat is eenzelfde aantal als op hetzelfde tijdstip vorig jaar. „Het weer is echter dit jaar wat slechter zodag we wellicht nog wat meer in de resterende dagen deze week te verwerken krijgen", aldus een PTT- woordvoerder maandag. Met name door het slechte weer vo rige week, toen de posttreinen evenals het personenverkeer per spoor ernstige vertragin gen opliepen, is de piek wat verschoven. De PTT verwacht een stabili satie in het aantal verstuurde wenskaarten in vergelijking met de duidelijke progressie die daarin de laatste jaren is gekonstateerd. Volgens de woordvoerder verwacht men uiteindelijk rond de 100 110 miljoen kaarten te hebben besteld. JERUZALEM. De Israëlische ar beiderspartij heeft besloten, dinsdag in de Knesseth een debat aan te vra gen over de „betrekkingen tussen Is raël en de Verenigde Staten". De op positiepartij kwam hiertoe na de me dedeling van premier Begin, dat het akkoord voor strategische samen werking tussen Washington en Jeru zalem geannuleerd is. VATICAANSTAD. Paus Johannes Paulus de Tweede heeft in een maan dag gepubliceerde boodschap gezegd dat mensen het recht hebben zich te gen een agressor te verdedigen en de wereld opgeroepen de vrede als een geschenk van God te beschouwen en te verdedigen. HONGKONG. In een kamp voor Vietnamese vluchtelingen in Hong kong zijn ongeregeldheden uitgebro ken toen funktionarissen twee Viet- namezen trachtten te arresteren die een bewaker hadden aangevallen. Dit hebben veiligheidsfunktionaris- sen maandag (gisteren) verklaard. BEIROET. In een wijk van Beiroet, waar verscheidene Palestijnse en linkse Libanese organisaties kanto ren hebben is in een auto een bom geëxplodeerd. De twee inzittenden van de auto zijn hierbij omgekomen, aldus de politie. LONDEN/BEIROET. De voorzit ter van de Palestijnse bevrijdingsbe weging, Jasser Arafat, is de afgelo pen week in Beiroet aan een aanslag ontsnapt. Dit heeft het Engelse zon dagsblad „The Observer" gemeld. JERUZALEM. De Israëlische rege ring beschouwt de overeenkomst met de Verenigde Staten over strategi sche samenwerking als opgezegd. Zij heeft meegedeeld dat deze overeen komst niet langer bestaat, omdat de Verenigde Staten hem hebben opge schort, wegens de annexering van de Golan door Israël. WENEN. Mgr. Luigi Poggi, de voorzitter van de groep voor perma nente kontakten tussen de Heilige Stoel en de Poolse regering is in Po len aangekomen. Hij wordt verge zeld door mgr. Janusz Bolonek, zo heeft radio-Warschau gemeld. WENEN. Het Albanese persbureau Ata heeft een officiële verklaring uit gegeven, waarin bevestigd wordt dat premier Mehmet Shehu zelfmoord heeft gepleegd. Shehu werd gedood verfd als de opvolger van de bejaarde Albanese leider Enwer Hoxha. WASHINGTON, 21-12. De Russi sche regerings- en partijleider, Leo nid Brezjnjev, heeft zich maandag in een interview met de Amerikaanse televisiemaatchappij NBC uitgespro ken voor een bemiddelaarsrol van West-Duitsland tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie en de Vere nigde Staten aangeboden de onder handelingen over strategische kern wapens van beide grote mogendhe den te heropenen. Vrijdag 25 december, 21.45 uur, Nederland 1: De BB-show. Het geld is voor deMoeders van Tondo" van wie hier Salud Ordiz drinkwater verkoopt aan de gezinnen van dit krottendorpdat niet op drinkwatervoorziening is aan gesloten. WOENSDAG 23 DECEMBER NED. 1: 15.30 De poppenkraam 16.00 De vondeling; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws19.00 Van gewest tot gewest; 19.30 Politieke partijen; 19.40 The sleeping beauty; 21.37 Journaal; 21.55 The sleeping beauty; 22.45 Stu dio sport; 23.15 Journaal; 23.20 Nieuws voor doven. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 18.30 Staatsloterij; 18.35 Se samstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 Allemaal tuig; 19.25 Kenmerk; 20.00 Journaal; 20.276 Socutera; 20.32 Countdown; 21.15 The return of the Pink Panther; 22.55 Agenda; 23.02 Teleac; 23.37 Journaal; 23.42 Nieuws voor doven. DONDERDAG 24 DECEMBER NED. 1. Het kerstverhaal Erinkie van de hand van Willem van der Hulst opent het programma. Het theelepelvrouwtje handelt over .poe zen en de katachtigen staan ook cen traal in de-Duitse-film Een leeuw in CATANIA, 19-12. Orazio Strano, die algemeen be schouwd werd als de laatste straatzanger van Silicië, is op 77-jarige leeftijd in zijn woon plaats Riposto in de provincie Catania overleden. Strano was de komponist van o.a. „De bal lade van Salvatore Giuliano". Het verhaal van de roem ruchte Mafioso en vrijbuiter Giuliano werd op de plaat vastgelegd en haalde een mil joenenoplaag. Aangezien Stra no noch lezen noch schrijven kon, kon hij geen lid zijn van de Italiaanse schrijvers- en dichtersvereniging en daarmee geen aanspraak maken op au teursrecht. een doos. Vanuit de Martinikerk te Bolsward presenteert de NCRV het programma U zij de glorie. Het ge vecht om een wonder is de titel van de Amerikaanse tv film over de be roemde doofstomme en blinde Helen Keiler, naar het boek The Helen Keiler story van William Gibson. Het betreft het biografische verhaal over het zwaar gehandicapte meisje Helen, dat met een ongelooflijk door zettingsvermogen kans ziet een aka- demische graad te halen. Dan vanuit Bethlehem en wel vanuit de Geboor tekerk een koncert. Een hedendaagse kerstoratorium met koor en solisten wordt uitgezonden vanuit de Nieuwe Kerk te Amsterdam, waarin tien ge dichten van Huub Oosterhuis over de geboorte van Jezus van Nazareth. NED. 2: De Amerikaanse akteur Hal Linden is te gast bij de Muppet show. Dan de slotaflevering van de dokumentaire reeks over de West In dische Compagnie koopman Willem Bosman. Eerste liefde is de titel van een Franse film. De hoofdrollen wor den vertolkt door Simone Signoret, Laetitita Chauveau en Francis Huster. Het verhaal speelt zich af in de zomer voor dé Tweede wereldoor log bij oma op het Franse platteland, en tienerdochter Marie verliefd wordt op de Joodse arts Alexandre. Dan een Pas de deux uit het Zwanen- meer verzorgd door les grands bal lets Canadien. De eucharistieviering van de kerstnacht wordt uitgezonden vanuit de St. Aegtenkapel te Amers foort. DONDERDAG 24 DECEMBER NED. 1: 15.30 Brinkie; 15.45 Het verhaal van de twee jachthonden; 16.35 Theelepelvrouwtje; 17.00 Een leeuw in een doos; 18.20 Nieuws voor doven; 18.28 Teleac; 18.58 Nieuws; 19.00 Bolke de beer; 19.10 U zij de glo rie; 20.05 Het gevecht om een won der; 21.37 Journaal; 21.55 Een ster bo ven Bethlehem; 23.00 Een uur genade en waarheid; 00.02 Journaal; 00.07 Nieuws voor doven. NED. 2: 13.00 Nieuws voor doven; 18.25 Paspoort; 18.35 Sesamstraat; 18.50 Jeugdjournaal; 18.59 De mup pet show; 19.25 Willem Bosman;20.00 Journaal; 20.27 Eerste liefde; 22.00 Tussen Keulen en Parijs; 22.55 Jour naal; 23.00 Nieuws voor doven; 23.05 Les grands ballets Canadiens; 00.00 Nachtmis. DREISCHÓR. „Ouwetje" van de Molenweg te Dreischor. Geschatte tijd: begin dertiger jaren. ISLAMABAD. Pakistan heeft ge meld, dat zes Afghaanse helikopters een vluchtelingenkamp in Pakistan met raketten hebben bestookt. Vol gens het Pakistaanse ministerie van buitenlandse zaken kwam bij de ak tie tegen het kamp in Waziristan een kind om en werden twee huizen ver nield. SAN SALVADOR. De Rooms Ka tholieke Kerk van El Salvador heeft de traditionele kerstmissen afgelast vanwege het politieke geweld in het 'land, dat dit weekeinde weer negen mensen het leven kostte. GUATEMALA. Het konsulaat van El Salvador in de hoofdstad van Gua temala is door een kommando van acht linkse gemaskerde en gewapen de mannen in brand gestoken. Dit is 'uit officiële bron in Guatemala ver nomen. Door HENK VAN HEES WIJK Ja, Grada snapt heel goed, waar voor Joop de schoen wringt Wat doe je er aan? De oude kameraden negeren kan ook niet Ze zullen het verkeerd opvat ten of er hun konklusie uit trekken. Met eventuele gevolgen. Dat is nog erger. Maar opeens krijgt ze een idee: „Zet, als je buiten bent, een zonnebril op. Een een hoed op. Ben je tamelijk onherkenbaar, zou ik denken." Joop schiet in weerwil in een lach. „Ik draag nooit een hoed," zegt hij. „Doe je het nu. Helemaal niet gek," houdt Grada aan, „wantje begint al een tikkeltje kaal te worden bij je slapen en op je kruin. Dat is toch een goed mo tief?" Er zit wat in. Maar een bril met don kere glazen zal nog het meeste helpen. Hoe meer hij er over nadenkt, des te logischer wordt de tip, die Grada geeft Is er voorlopig niet aan de hand. En zodra Ilse weer terug is, moet hij maar meteen met haar pratea Misschien kan ze begrip opbrengen voor zijn si tuatie, al zal ze behoorlijk teleurge steld zijn, als ze hoort, dat hij al enige tijd getrouwd is. Zodoende is hij die avond tamelijk vroeg thuis. Gerda zit nog naar de televisie te kijken en is zichtbaar ver rast „Jee, wat ben je gauw terug! Dan heb je ook hard gereden." Ze kust hem en hij neemt de vrouw even in zijn armen. „Pech. De betrokkene is met vakantie," verklaart hij en realiseert zich, dat hij tot op zekere hoogte waar heid spreekt „Omoet je er nog eens heen rijden. Ik dachtje ruikt naar drank „Ik heb in een hotel geïnformeerd en daar een glas cognac gedronken," legt hij uit en weet, dat het weer een halve waarheid is. „Ik had er trek in. Maar als je soms nog koffie hebt Gerda knikt „Maak ik even voor je klaar. Zelf heb ik geen koffie meer gedronken." Een paar dagen later is er in een van de vyf huizen een bespreking met ver tegenwoordigers van het ministerie, omdat de panden op de Monumenten lijst staan. Er zijn tekeningen en voor waarden. Alles tot in de kleinste bij zonderheden door vakmensen van het ■ministerie uitgerekend en alle mate rialen zijn dwingend voorgeschreven. Van Vuren die al eens eerder dergelijk werk verrichtte, overigens tot tevre denheid van de ambtenaren, knikt be grijpend. Geen wonder, dat zijn kol- lega het werk tamelijk hoog heeft in geschreven. Dit wordt allemaal pre cisiewerk; niets mag aan het toeval worden overgelaten. Van Vuren mag beginnen met het bij elkaar halen van alle benodigde materialen en als dat gebeurd is, moet hij maar bellen, dan komt de aangewezen opzichter van het ministerie 't kontroleren. Vóór die tijd mag er geen draadnagel in het hout gedreven worden. Zodoende duurt het nog enkele dagen, voor men definitief aan het werk kan gaan. Het komt ten slotte toch zover, dat het fiat op alles is gegeven. Dat gebeurt op een vrijdag middag, dus maandag meteen aan de slag. Af en toe loopt Joop langs het huis, waar Ilse Krautsch woont Pas als hij op een vrijdag na werktijd met zijn wagen door de smalle straat rijdt, ziet hij, dat de gordijnen weer geopend zijn. Dus zet hij de auto ergens neer, waar de kans op een bekeuring gering is en belt bij Ilse aan. Ze kijkt boven uit het raam. Als ze Joop ziet staan, uit ze een kreet van blijdschap. Even later hoort hij haar de trap afrennen en de deur openen. Joop voorkomt, dat ze naar buiten gaat, want hjj begrijpt best, dat ze dolblij is hem weer te zien. Hij drukt haar terug naar het trappenhuis en sluit de deur achter zich. L^t de stroom van zoenen en liefkozingen gelaten over zich heen gaan. Ilse is zo ver- schrikkelijk blij, dat ze de passiviteit van de man, van wie ze houdt, niet bemerkt Met de armen om elkaar heen lopen ze tenslotte beide trappen op en in de kleine kamer herhaalt zich de scène van zoeven. Ilse drukt zich hon gerig en verlangend tegen hem aan. Joop wil haar afweren, maar er is iets, dat hem verlamt Hij leeft al enkele weken helemaal in onthouding, omdat Gerda nauwelijks kan velen, dat hij haar aanraakt En zeker niet in het echtelijk bed. Hier staat een vrouw, die zich als het ware op een presenteer blaadje aanbiedt Nog een keer pro beert hij haar af te remmen, maar de vrouw zoekt met hunkerende lippen (wordt vervolgd) OOSTERBEEK, 21-12. De stichting Kritisch Faunabeheer in Oosterbeek is weliswaar verheugd dat minister De Koning van landbouw en visserij de jacht op waterwild en gevogelte heeft verboden, maarzij vindt dat de bewindsman ook het jagen van het in het wild levende dieren moet verbie den. De stichting stelt dit in reaktie op het maandagochtend door de mi nister afgekondigde jachtverbod. Volgens Kritisch Faunabeheer heb ben konijnen, vossen, wezels, hout duiven, bunzings, eksters, Vlaamse gaaien, zwarte kraaien, kouwen, ree- en, herten en wilde zwijnen evenzeer last van de kou als het wild waarop de jacht vanaf dinsdag is verboden. De stichting zegt dat onderscheid maken tussen dieren een verstorting in de hand werkt van het wild- bestand. DEN HAAG, 21-12. De CDA- Kamerleden Nateman en Eversdijk hebben staatssekretaris Van der Doef (verkeer) gevraagd het voor vol gend jaar geldende postzegel- uitgifteprogramma aan te passen in die zin, dat in het programma alsnog een kerstzegel wordt opgenomen. In schriftelijke vragen zeggen bei de Kamerleden dat in brede kringen naar een aparte kerstzegel wordt uit gezien, een zegel - aldus de beide Christen-Democraten - die „een extra feestelijk cachet aan de kerst- en niewjaarspost zou kunnen geven. MAANDAG 23 DECEMBER NED. 1. De poppen van de Poppen kraam voelen zich niet op hun gemak als twee'onbekende figuren zich op houden in de omgeving. Dan het eerste deel van de film de Vondeling. Het gaat hier om een blanke jongen die temidden van Afrikaanse inboor lingen van Swazi opgroeit. De avond wordt voor een groot gedeelte in beslag genomen door het ballet The sleeping beauty. Dit ballet is ge schreven naar het sprookje La belle au bois dormant van Charles Per- rault en op muziek van Peter Tsjai- kovski. Uitvoerenden zijn: Alexan dra Radius, Henny Jurriens, Rai- mondo Fornoni, Nicolette Lan- gestraat en leden van het Nationaal ballet en leerlingen van de Nelroos akademie voor ballet en de Scapino dansakademie. NED. 2. In Allemaal tuig verkeert men in de onzekerheid of de gekraak te politiepost zal moeten worden ont ruimd of niet. In Countdown worden verwacht Rod Stewart, Tina Turner en een gospelkoor. The return of de Pink Panther is de titel van de hoofd film met in de hoofdrollen Peter Sel lers als inspekteur Clouseau en Christopher Plummer als meesterin- breker. De beroemdste diamant ter wereld is gestolen en inspekteur Clouseau ontvangt opdracht deze diefstal op te lossen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5