„Kiekeboe" werd omgezet in eldorado voor antiekliefhebbers Zaak aan de Melkmarkt Oude school STREEKNIEUWS W. Rikken tav. ZIEK1KZËESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 december 1981 Nr. 23036 3 ZIERIKZEE, 21-12. „We proberen een aanwinst te zijn voor Zierikzee", een uitspraak van de heer Klein, maan dagmiddag in de nieuwe antiekwinkel aan de Melk markt. Dat proberen kan zeer zeker geslaagd genoemd worden: de voormalige boetiek „Kiekeboe" werd her schapen in een waar eldorado voor antiek-liefhebbers, en dat zijn er velen. Maandag ging de winkel open, zonder officieel vertoon. Om de opening toch een bijzonder karakter te geven, nemen twee gerenommeerde kunst-antiek handelaren een deel van de winkel in: Oenema uit Rijswijk, met een keur van schilderijen van oude meesters, en Coppelstock uit Brielle met topografie, zil ver, sieraden en objets d' art. De schilderijen en zilverwerk (waaronder zeer zeldzame stukken) vormen samen met de specialisatie van „Klein-WestphalV (zoals de offi ciële naam van de nieuwe winkel luidt): meubelen uit de 17e en 18e eeuw, een prachtig geheel. Daarbij gevoegd het 17e eeuwse pand dat in oude luister hersteld werd, en men waant zich in een museum. Historisch „Achterland" De heer Klein en zijn vrouw had den reeds lange jaren een zaak in Den Haag, nabij paleis Noordeinde. Toch trok het „achterland", met name een klein historisch stadje, méér dan de Randstad. Zodoende belandde het echtpaar in Zierikzee, temidden van zoveel waardevolle historie. Overigens vertelde de hèer Kléin niet bang të zijn de' klantenkring té verliezen, al op de openingsdag was een deel van de vaste klanten op be zoek geweest, van heinde en verre. „Onze klanten zoeken het échte an tiek, en weten ons dan ook te vinden", zo werd verzekerd. Specialiteit is, als reeds gemeld: meubelen. Eiken meubelen uit de 17e en 18e eeuw, overwegend Engels, maar ook Nederlands. De heer en me- vrou Klein woonden vier jaar in En geland en hebben goede konnekties in het land van „Uncle Jack". Regel matige reizen horen dan ook bij het antiquairs bestaan. Steengoed Maar niet alleen meubelen vullen de winkel: er is ook een ruime keuze in „Hollands Steengoed", bijvoor beeld prachtige aardewerk kande laars uit de 16e eeuw uit opgravingen (Ingezonden) Nu de slopershamer dreigend boven het gebouw Nieuwe Bogerdstraat hangt kwam ik tot onderstaande nostalgische impressie van een - fik- tieve - oudleerling. Het schoolgebouw, waar 't hier om gaat staat in de Nieuwe Bogerdstraat: een oud kavalje, somber, grauw, maar toch: de school waar ik van hou; hier zat ik in de eerste klas, toen ik nog maar zo'n ukkie was. Nu ik zo door de gangen dool zie ik ze weer: het hoofd der school, de meesters, lopend door de rij en kind'ren, krassend op een lei: hier zat ik in de tweede klas, toen ik nog maar zo'n jochie was. Ik hoor het weer: de kinderzang, 't gestommel in de bovengang, de tafels: één maal drie is drie Amsterdam Weesp topografie Hier zat ik in de derde klas, toen ik toch al zo'n jongen was. We speelden tikkie met verlos en knikkerden, met rode blos, bij de kastanjes op het plein: Ik zie, dat die er nu nog zijn. Hier zat ik in de zesde klas, toen ik al een hele kerel was. Van buiten bleef de school gelijk; maar nu ik zo rondom mij kijk is 't toch niet meer zoals het was: 'k zie oud're kind'ren in de klas en buiten tegels - en het plein is nu een groot parkeerterrein Als straks de jeugd 't gebouw verldat: dan gaat de oude school kapot de slopershamer wordt haar lot Slechts in mijn geest leeft ongestoord de Ot- en Sienschool verder voort. J. CHR. ERBRINK Klein vertelde dat hij na de expositie zélf een galerie in de sousterrain wil openen. De verkoop-expositie is geopend tot en met 3 januari, waarna de win kel weer „gewoon" antiekwinkel is. Tot slot is nog vermeldenswaard een hand-ingekleurde gravure van Zie rikzee, uit 1751. Venster Wat het pand betreft: dit is voor treffelijk aangepast aan het antiek. Zo kwam een oud trapje tevoor schijn, dat toegang geeft tot het woongedeelte, dat kompleet werd ge maakt met een 17e eeuwse deur en dito venster met luiken. De spil van de trap bleek een mast van een schip uit die tijd te zijn, tot grote tevreden heid van de nieuwe eigenaars. De heer Klein over de echtheid van het antiek: „Een certifikaat van echtheid kün wel, maar hoeft niet. Op de kwitan tie wordt het jaartal van oorsprong vermeld, daar teken ik voor. En voor de rest: ik breng mijn eer als antiek handelaar mee". En dat schijnt vol doende te zijn in de zeer speciale we reld van het antiek. ZIERIKZEE. Een ophaalauto onderweg „inde nieuwbouw". De wagen - met drie andere - was ingezet om bij de burge rij voedsel en kleding op te halen voor noodlijdende Polen. De organisatie was in handen van Jeugdsoos Brogum Zeker 15 ton goederen kon worden ingezameld. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) verkregen. Kortom, teveel om op te noemen. Naast de handel in antiek houdt het echtpaar zich ook bezig met taxaties en restauraties, dat laatste vooral de eiken meubelen. Pronkstukken Pronkstukken uit de verkoop-ex positie van de gast-deelnemers zijn beslist de Friese brandewijn-kom uit 1732. Een zilveren schaal, die (gevuld met brandewijn) van hand tot hand ging bij een geboorte. Hoe rijker de familie, hoe zwaarder het zilver. Het meesterteken is van Schreuder, gebo ren in 1690, met jaarletter R. Over de prijs hebben we het maar niet ge had Andere „juwelen" zijn de schilde rijen van de familie Koekoek, een schildersgeslacht met de wortels in Middelburg, -HermanuS, Johannes- Hermanus en H. B. Koekoek. De heer De Polen-hulp Een nauwkeuriger schatting van de zaterdag door Jeugdsoos „Bro gum" ingezamelde hulpgoederen voor Polen in nood, heeft aangetoond dat zeker meer dan twintig ton goe deren bijeen zijn gebracht. Een ko lossale hoeveelheid. De bevolking heeft (niet iedereen had ingekochte goederen bij de hand) „Brogum" nog 700,— ter hand gesteld. Daaraan heeft „Brogum" zelf 800,toegevoegd; totaal der halve 1500,— voor het goede doel. „Brogum"-inzamelingsleider Cor van der Sluys deelde mede, dat nog aanvullende goederen worden aange voerd. Voor ophalen kan men terecht op zijn telefoonnummer: 3 4 7 6 (ver beterd nummer), terwijl tot 10 janua ri nog goederen kunnen worden afge geven aan het „Brogum"-depot. Schaatsruilbeurs In het pand Lange Nobelstraat 4 te Zierikzee wordt heden - dinsdag - een schaatsruilbeurs gehouden. Be langstellenden kunnen hun schaat sen brengen van 9.00-12.00 uur en van 13.00-17.30 uur. Woensdag 23 decem ber kunnen geïnteresseerden schaat sen kopen. Poppentheater „Alteklein" Elles Sayers geeft uitvoeringen in het poppentheater „Alteklein" (St. Domusstraat 24, Zierikzee) op de da ta: 23, 26 en 30 december en 6 januari. Gespeeld worden respektievelijk: „De bevroren muziek", „Wolkje Wit", „De dochter van de Drakenko- ning", „Wolkje Wit" en nogmaals „De dochter van de Drakenkoning". Geslipt Vanwege de gladheid is R. B. uit Zierikzee op de Nieuwe Kooiweg geslipt en de sloot ingereden. Jan de Jonge uit Zierikzee heeft de auto uit de sloot getakeld. Koncert stadhuis Het traditionele kerstkoncert in de Vierschaar wordt gehouden op maan dag 28 december. Het wordt verzorgd door het Nederlands Strijktrio. We komen in het donderdagnummer na der terug op deze uitvoering. BURGH Expositie amateurschilders In het Evangelisch Ontmoetings centrum „De Burght" aan de Hoge- weg no. 55 in Burgh (Westerschou- wen) houden de purghse amateurs een expositie van ca. 35 olieverfschil derijen, aquarellen en tekeningen. Tijdens de Kerstweek is deze exposi tie uitsluitend voor genodigden en gasten van het ontmoetingscentrum toegankelijk. Vanaf 1 t/m 6 januari kan echter een ieder, die hierbij geïnteresseerd is, deze expositie bezoeken. De toe gang is vrij. De openingstijden zijn van 13:30 uur tot 17.30 uur. Maandag- en dinsdagavond van 19.30 uur tot 21.00 uur. HAAMSTEDE Geslipt Bestuurder J. F. uit Burghsluis raakte met zijn auto op de Hogezoom in Haamstede in de slip en reed tegen een hek op. Zowel auto als hek raak ten beschadigd. SEROOSKERKE Dorpskrant De laatste uitgave van de Dorps- krant van Serooskerke is wederom gevuld met wetenswaardigheden, met een aksent op de naderende Kerstmis. Maar ook deël twee van de kerkelijke geschiedenis van Seroos-- v kerke. Dr. Flach schrijft wat èr allemaal tegen een opkomende griep gedaan kan worden (en wat niet). Het ont staan van het bekende kerstlied „Stille nacht" wordt uit de doeken gedaan, gevolgd door uitspraken en wensen van de leerlingen o.l.s. „De Schelphoek", waaronder een paar opmerkelijke: Gert-Jan schrijft, „ik kan het mij nog herinneren dat de Here Jezus geboren werd in een krib- bemandje. Dat lag vol met stro". Hoe oud zou Gert-Jan wel niet zijn Lian: „In 1981 moest ik verwerken, dat de pony van mijn oom dood ging". Timo zit vol wraakgevoelens: „De meester heeft ons vuurwerk af gepakt: 110 rotjes. Als we het niet te rug krijgen blaas ik meesters huis op!" Hoe dan, Timo, het vuurwerk ben je toch kwijt? vangenkamp tijdens de Tweede We reldoorlog. Verder waren er de tradi tionele traktaties en werd de middag gezellig doorgebracht met spelletjes. Kerstbakjes Namens de Ned. Hervormde Kerk van Serooskerke werd zaterdag aan alle zieken en bejaarden een kerst groet gebracht in de vorm van een bakje met fruit. Ruim dertig bakjes werden uitgereikt. Ook de jeugdsoos van Serooskerke was aktief en bezorgde alle 60 plus sers van Serooskerke een zelfge maakt kerststukje. Viering Kerstfeest zondagsschool Het Kerstfeest van de zondags school „De Zaaier" zal plaats vinden op woensdag 23 december a.s. in de Ned. Hervormde kerk. Alle be langstellenden zijn van harte wel kom. Voor tijd: zie agenda. ELKERZEE In de sloot Heden-ochtend rond 8.15 uur reed A. J. S. uit Zonnemaire met zijn auto de Elkerzeeseweg op, komende van de Delingsdijk, slipte en kwam op zijn kop in de sloot terecht. Jan de Jonge uit Zierikzee takelde de auto, die aan de voorzijde vrij ernstig was beschadigd uit de sloot. SCHAREND1JKE Kerstmiddag bejaarden Dezer dagen vierde de bejaardenso ciëteit het kerstfeest in het Dorps huis. De leidster van de soos, me vrouw A. van Nieuwenhuize-Gosliga heette allen welkom. De zaal van het dorpshuis was voor deze bijeen komst sfeervol versierd. De leidster las een boeiend kerst verhaal voor, getiteld: „Kerstavond in frontslag", een geschiedenis die zich afspeelde in een Frans krijgsge- Botsing Een op de Kapelleweg te Scharen- dijke stilstaande auto van A. d. W. uit Brijdorpe werd door de gladheid frontaal aangereden door een bestel auto van Brabergroenvoorziening uit Renesse, bestuurd door H. K. uit El- lemeet. Beide voertuigen liepen aan de voorzijde schade op. ZONNEMAIRE Openbare kleuterschool De leerlingen van de Openbare kleuterschool te Zonnemaire kregen - als inleiding op de kerstvakantie - een etentje aangeboden. Rond vijf uur waren alle kleuters op hun „kerstbest" present in de school. Onder de opgestelde kerst boom luisterden zij naar een kerst verhaal, waarna kerstliedjes werden gezongen. Daarna was het tijd om aan tafel te gaan. Allerlei lekkers tond op het menu, w.o. (versierd) ijs en mandarijn, plus warme chocolade melk. De tafeltjes waren leuk ver sierd. De verschillende gerechten wa ren verzorgd door de leden van de Ouderkommissie. Om 19.00 uur was de pret weer uit en werden de kaars jes gedoofd. KERKWERVE Kerststukjes voor bejaarden Maandag 21 december werden de bejaarden van Kerkwerve verrast met een mooi Kerststukje. Deze bakjes met bloeiende hychin- then werden tot hun verrassing bij de bejaarden aan huis bezorgd door het Oranjekomité van Kerkwerve. Kerstfeest met diner o.l.s. „Prinses Irene" Afgelopen vrijdag vierde de open bare lagere school „Prinses Irene" uit Kerkwerve haar Kerstfeest. De kinderen kregen tussen de mid dag een kerstdiner op school, dat (yer- zorgd werd door de leden van dé óü- derkommissie. De tafels waren heel gezellig gedekt met kaarsen en kerststukjes en heel leuke menu kaartjes. Na het heerlijke dine bij kaarslicht werd er een kerstverhaal verteld door mevr. Kesteloo-Berrevoets, die namens de kinderen hartelijk dank werd gezegd door het hoofd der school, de heer H. Schipper. Hij bood haar een presentje aan. Hierna wenste hij allen prettige kerstdagen en daarmee begon voor de kinderen de kerstvakantie. Kerstviering NCVB-Kerkwerve De NCVB-afd. Kerkwerve hield haar jaarlijkse kerstavond in het verenigingsgebouw. De presidente mevr. Viergever-Legemaate opende deze met sfeervolle kaarslicht ver sierde bijeenkomst door het laten zingen van Psalm 98 ver 1 en 2 waar na ze voorging in gebed. Ze heette allen hartelijk welkom in het bijzonder de gasten van de avond. Medewerking aan deze fijne kerstavond werd verleend door het koortjes van eigen leden onder lei ding van mevrouw Van Sluis- Gerritsen. De kerstliturgie werd door enige dames voorgelezen afgewisseld door samenzang. Boven de liturgie stond „Het woord is vlees geworden". De pauze met koffie en cake werd Advertentie ZIERIKZEE. Schaatsen op de Zoute Gracht; dat was het feestelijk en sportief gebeuren gedurende de afgelopen dagen. Mooi geveegd was de baan niet (dat is van vroeger), maar alle winterse echt:„Hollandse" elementen waren aanwezig. Toch een mooie baan. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Kco OUW Jrttrib vruLejU* NAAIMACHINEHANDEL-REPARATIE INRICHTING BERGEN OP ZOOM: Korte Meestr 17. lel. 01640-35878 ROOSENDAAL: Nieuwe Maritt 48. J I J lel 01650-35546 M J 1 J gevolgd door samenzang en mevr. Huigens droeg het gedicht „Jot ik ber greep" van Jgnny Alberts-Hofman voor en mevrouw Stouten-van der Maas las het vrije verhaal. Hierna volgde het zingen van het koortje. Tenslotte bedankt de presidente ie dereen heel hartelijk voor het slagen van deze mooie avond. Staande werd nog het „Ere zij God" gezongen, waarna de presiden te vooring in dankgebed. OUWERKERK Kerstfeest vrouwenvereniging De vrouwenvereniging heeft verle den week donderdag het jaarlijkse kerstfeest gevierd, onder leiding van mevrouw Den Bleyker. Na het wel komstwoord werd gezongen gezang 117 1,-waarna bijbellezing. Hierna volgden nog verschillende liederen en bijbellezingen. Ander onderdeel vormde de voorlezing van gedichten en het houden van een inleiding. Voorts twee kerstverhalen. Na het gebed zong de vrouwenvereniging ter beëindiging van de avond het „Ere zij God". NIEUWERKERK IJspret vanaf vrijdag Vanaf vrijdagmiddag wordt te Nieuwerkerk met veel plezier ge schaatst op de ijsbaan aan het Slin- gerbos. Leek het zaterdagochtend even tegen te zitten, vanwege de sneeuwval, al spoedig toog men aan het werk om de baan weer schoon te krijgen. Vooral zaterdagmiddag was het een drukte van belang. Oud en jong maakte dankbaar gebruik van het mooie weer om te genieten op de schaats. Inmiddels is ook een konsumptie- tent opgezet, zodat zo tussendoor een hartig hapje of een verwarmertje kan worden gebruikt. Kerstfeest Peuterspeelzaal Op vrijdagmorgen 18 december jl. hebben de peuters hun kerstfeest ge vierd in eigen schoolzaal. De peuters waren om 10.00 uur uit genodigd in de peuterspeelzaal, waarin de kerstboom stond met door de peuters zelf gemaakte kerstversie ringen. Bij aanvang werden de kaarsjes aangestoken. Daarna werd het liedje „Denneboom" gezongen, waarbij de peuters zichzelf met zelfgemaakte rammelaartjes begeleidden. Het kerstverhaal met gekleurde te kening werd verteld onder de kerst boom, waarbij leuke reakties bij de peuters loskwamen. Verder werden nog enkele kerstliedjes gezongen. Bij het naar huis gaan kregen de peuters nog een traktatie mee. ARNHEM. Tegen veertien Dode- waard demonstranten die tijdens de blokkade aktie in september zijn gearresteerd zijn bij de rechtbank in Arnhem wegens poging tot zware mishandeling, openbare geweldple ging, vernieling en opruiing straffen geëist die varieerden van 250 gulden boete tot drie maanden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 3