Ouwerkerker ir G. Houweninge ontwerpt schuivendam in Koreaanse Nakdong-delta Stuk in kollektie: schotel uit wrak V.O.C.-schip „Hollandia" n We DE ZIERIKZEESCHE COURANT Deltawerken in het klein Antiekzaak „Klein-Westphal" JUotnisM pe TO) mc ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 december 1981 138ste jaargang Nr. 23036 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE, ADMINISTRATIE EN BEZORGING Telefoon (01110) 6551. Voor telefoonnummers na 17.30 uur: zie pagina 2 onder de rubriek „Agenda". Redakteur: M. J. Bi) de Vaate. Uitgave B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Janne- wekken 11, 4301 HH Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Z'zee. (1797 - 1889) ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 32,30, per jaar f 122,60. Losse nummers 65 cent. De abonnementsprijzen zijn inclusief 4% BTW. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 41 cent per losse mm; „Succesjes" (t/m 4 regels) f 5,20. Vraagt onze contractprijzen! De adver tentieprijzen zijn exclusief 4% BTW. In dit nummer: Kerstvieringen op verschillende plaatsen BURGHSLUIS, 20-12. Dat de Deltawerken vooral in het buitenland veel bewondering oogsten, is een vaststaand feit, getuige de vele bezoeken aan het infor matiecentrum op „Neeltje Jans". De Thaise prins onlangs was daar een sprekend voorbeeld van. Anders wordt het, om de export-waarde aan te tonen van deze werken. Minder direkt aantoonbaar, maar toch wel dégelijk aanwezig. Een prachtig voorbeeld daar van werd vrijdag duidelijk in het kantoor van Rijkswaterstaat in Burghsluis, waar ir. G. Houweninge van zijn ervaringen, in Korea opgedaan, kwam ver tellen. Een bouwtekening van de dam in de Nakdong-delta. Ir. G. Houweninge (Gerard voor in timi) is Ouwerkerker en voor zijn uitzending naar Korea nauw betrok ken bij de Oosterscheldewerken. Was bij de Deltadienst hoofd projektlei- der grondbewerking, in welke funk- tie hij direkt te maken had met de verdichting van de bodem met de „Jan Heijermans". Hij heeft het ont werp gemaakt en nog een deel van de uitvoering kunnen meemaken. Vervolgens werd Houweninge (39) in Canada te werk gesteld bij het aanleggen van kunstmatige eilanden en vertrok op 7 januari 1981 naar Ko rea, alles onder Nedeco-„vlag". Ko rea (Zuid-Korea, of zoals men daar zelf zegt: de republiek Korea) is een land dat 2 Va keer zo groot is als Ne derland met 39 miljoen inwoners. Dichter bevolkt dus dan Nederland, waar nog bij komt, dat de helft van het land niet bewoond kan worden vanwege de bergen. Een beetje verge lijkbaar en met ongeveer dezelfde problemen als Nederland in de 60-er jaren. Rivieren Een voedsel-importerend land dat veel belang hecht aan de landbouw. Een land met vier grote rivieren, waarvan de Nakdong de grootste is. Deze rivier is van groot belang voor de drinkwatervoorziening en irriga tie (bevloeiing). De rivier staat in open verbinding met de zee, waar door het probleem om de hoek kwam kijken: de verzilting van het land, de oprukkende zouttong. Niet typisch Nederlands; in de „chopstick"- landen (chopstick is eetstokje) heeft men er ook mee te maken. In de zomer een overvloedige re genval en in de winter weinig hemel water, waardoor het oprukkend zout de landbouw voor problemen stelt. Een pracht „klus" voor waterbou wers: er moet een (beweegbare) dam in de Nakdong-delta worden gelegd. Hoewel de Koreanen al iets op wa terbouwkundig gebied gepresteerd hebben (inpoldering van een soort Zuiderzee, met getijde verschillen van 8 meter) ging dit karwei een beetje boven het technisch kunnen van de Koreanen. Dam-ontwerp Het is dan vrij logisch dat dan el ders in de wereld gekeken wordt, wie dit karwei wèl aankan. In dit licht WASHINGTON. Bij de jongste bot singen tussen stakende Poolse arbei ders en veiligheidstroepen zijn 66 mensen gedood, zo heeft woordvoer der Dean Fischer van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken verklaard. bezien heeft de beweegbare Ooster- scheldedam zijn vruchten al afgewor pen: ir. Gerard Houweninge werd na „uitgeleend" te zijn aan ir-buro DHV en onder verantwoordelijkheid van Nedeco, uitgezonden naar Korea, om die dam te ontwerpen. In de Nakdong-delta gaat iets soor telijks als in Nederland verrijzen: een half-open dam met beweegbare deuren. Tien schuiven van elk 47,5 meter gaan de rivier aflsluiten als dat nodig is. De Nederlandse inge nieur heeft de leiding bij het projekt. dat (het ontwerp) door Nederlanders tot stand komt. De uitvoering is nog een vraagte ken, maar er zit een goede kans in, dat Nederlandse bedrijven het plan ook daadwerkelijk gaan uitvoeren. Over exportbelang gesproken Funderingsmatten Ir. Gerard Houweninge was een weekje in Nederland, voor zaken, en op verzoek een middag in Burghsluis om zijn kollega's van Rijkswa terstaat iets te vertellen van het werk „in den vreemde". Uiteraard vlogen de technische details om de oren, die verluchtigd werden met dia's. Zonder op die details in te gaan (die overigens best wetenswaardig zijn) kan gesteld worden dat „Hol land een woordje mee spreekt". Bij de Koreaanse dam wordt ook ge bruik gemaakt van funderingsmat- ten. Eén groot verschil is er: het werk wordt „droog" uitgevoerd, in een bouwput. De boden is daar zo zacht, dat stalen palen van 45 meter lengte voor „dieptefundatie" zorgen. De schuiven werden onderzocht in Delft (de proeven althans). Het werk van Houweninge splitste zich in twee fasen: de studie-fase (die nu achter de rug is) en de ontwerp- en bestekklaarmaakfase. Op 1 april 1982 moet het werk bestekklaar zijn en de aanbesteding (met de Ned^ landse „vinger in de pap") is eind '82 te verwachten. Het geheel wordt gefinancierd door de Wereldbank, in het kader van ontwikkelingshulp. Op 1 april ook komt ir. Houweninge weer terug op de Hollandse waterstaats-til, waarschijnlijk weer in Burghsluis. Konkurrentiepositie Op de bijeenkomst gaf Gerard Houweninge zijn persoonlijke visie op het hele gebeuren. In verband met de konkurrentiepositie van Neder land moeten naar zijn mening de Ne B URGHSLUIS. In het kantoor van Rijkswaterstaat vertelde ir. G. Houweninge (l) over zijn werk in Korea. Het initia tief daartoe werd genomen door de heer L. Kneepkens, de voorlichter van de Deltadienst (r.). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) derlandse ingenieurs-buro's meer be trokken worden bij de waterstaat kundige werken. Er is geen behoefte aan nog een buro, dat Waterstaat heet. Wel moet rijkswaterstaat de weg banen en het exportbeleid uit stippelen, welke weg door de buro's bewandeld dienen te worden. „Overigens kennen de Koreanen Nederland goed, deels door de Kore aanse oorlogen waar 123 Nederlan ders het leven lieten. Nog regelmatig worden herdenkingen voor de slacht offers gehouden. De Koreaan kent ons en waardeert ons", volgens Hou weninge, die voorts zei dat de Kore aan een onvoorspelbaar gedrag heeft, maar uiterst betrouwbaar is met een grote discipline. Afspraken worden ook nagekomen, men is erg bang voor gezichtsverlies. Het land werd sinds de 50-er jaren opnieuw opgebouwd als gevolg van de oorlogen die het land totaal ver woestte. Ook was de Nederlander erg onder de indruk geraakt wat de Ko reanen op waterstaatgebied al voor elkaar brachten, vaak met eenvoudi ge hulpmiddelen. Les De les die naar Burghsluis kan worden meegenomen is: „Wij willen eerst op papier alles weten, de Ko reaan begint gewoon. Het begin van een dam daar: een vrachtwagen met stenen. In Nederland maken we eerst een' kabelbaan met technische hoogstandjes, omdat de kennis hier aanwezig is. Daar is dat niet zo, maar ze komen (vaak) ook waar ze zijn moeten, door ambachtelijk te wer ken met een flinke dosis durf". Maar dat laatste kan ook de Neder landers niet ontzegd worden. Van daar misschien dat de Nederlandse ingenieur met veel pliezier in Korea werkt, wegens de overeenkomsten met het moederland ZIERIKZEE, 21-12. In het pand Melkmarkt 6 is onoffi- ciëel de nieuwe antiekzaak „Klein-Westphal Antiquitei ten" geopend. In de kerstweek (21 december-3 januari) gaat in de nieuwe zaak een verkoop-expositie, met mede werking van twee gast-exposanten, van start. Zowel op de merites van deze zaak en de uiterst fraaie kollektie komen wij nog nader terug. Wij vestigen thans de aandacht op een bijzonder stuk, dat in het kader van de kollektie is te bewonderen. (Zie pagina 3). Klein-Wetphal gespecialiseerd in eiken meubelen, toont een bijzondere tin nen schotel met V.O.C. stempel in de rand. Deze schotel is afkomstig uit het wrak van de „Hollandia". Hieronder een beknopt verslag over de eerste en haar laatste reis van het V.O.C. schip de „Hollandia". Op den 13e juli 1743 in de vroege ochtenduren, was de koopvaarder op haar allereerste reis door tegenwind en onderstromingen uit haar koers geslagen, en rijt op de verraderlijke Gunnersklip een deel van de kiel open. Het wrak zinkt in 10 a 15 minu ten. Er is niet één overlevende om de ramp afdoende te verklaren. De „Hollandia" zinkt tot ruim 30 meter op de boden van de open zee. Een V.O.C. duiker met duikapparatuur WASHINGTON. Volgens berichten die zondag het westen hebben be reikt, is Solidariteitsleider Lech Wa- lese overgebracht naar het hoofd kwartier van het leger in Warschau. Tot nu toe werd hij vastgehouden in een villa ten zuiden van Warschau. De tinnen schotel van de Hollandia". kon in die jaren niet dieper dan plus minus 17 meter. Maidentrip Op 3 juli 1743 beklimt op de Texel se rede kapitein Jan Kelder de kam panje van zijn schip de „Hollandia" en geeft order, de zeilen te hijssen. De 700 tons Oostindiëvaarder waar van de kiel één jaar eerder op een Amsterdamse werf werd gelegd kiest zee voor haar maidentrip naar Bata via. In de officiers en manschappenver blijven zijn 276 zeelieden en soldaten ondergebracht. Van de 30 passagiers zijn de opvallendste Hendrik Francois Rijksheer van Imhof, diens jonge vrouw Machteld Bentinck en haar zuster Anna. Hendriks broer Gustaaf Willem is te dien tijden gouverneur generaal van Oost-Indië. In de kapiteinshut ligt 129.700 gulden aan gemunt zilver opgeslagen, Hollandse dukatens en in Seville en Latijs-Amerika gesla gen reallen, bestemd voor de handel in het Verre Oosten. De „Hollandia" (lengte 150, groot ste wijdte 40 Amsterdamse voet - één voet - 28 cm) is gebouwd, getuigd en bewapend als een oorlogsbodem, en is uitgerust met tenminste 40 stuk ken geschut. De kanons zijn voor bestemd, slechts éénmaal in volle zee een salvo af te geven. En dat is 10 da gen na het vertrek. Vroeg in de mor gen, dat zij voorgoed in de golven verdwijnd. Twee eeuwen Meer dan twee eeuwen lang ligt het wrak van de „Hollandia" in de zee bodem begraven, als in 1966 de dan 39-jarige Londense advocaat Rex Co- wan de advocatuur uitstapt en aan boord klimt van een Britse mijnen veger, die een duikteam aanboord heeft voor de wateren rondom de Scilly eilanden. De zee, maar meer Restaurant Renesse voor reservering: tel. 01116-1215 maandag gesloten Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Als iemand gezelschap vindt bij zichzelf en bij zijn werk, is hij/zij niet oud. WA> Wjï 8li.r nog de geheimen van de scheepskerk- hoven, fascineren hem. Hij en zijn vrouw Zelide bestuderen o.a. John Troutbeck's „Onderzoek naar heden en verleden van de Scilly eilanden" (1794), waarin de tragedie van de „Hollandia" wordt beschreven met als stille wenk: „Het wrak belooft nog steeds buit voor degenen die 't kunnen vinden". De hint is wèl besteed aan Rex en Zelide Cowan, die de eerste fase bele ven van de koorts, die hen en later hun drie dochters (13,10 en 8 jaar) zal bevangen, de VOCitis. Er zijn jaren research en organisatie nodig, voor dat Cowan zijn eerste duikteam bo ven de vermoedelijke ligplaats van de „Hollandia" kan brengen. Grote steun ontvangt Cowan van de magnetometer, een instrument dat reageert op het ijzer van ankers en kanonnen in de scheepswrakken. Maar het duurt tot september '71 voordat de duikers de „Hollandia" met het blote oog kunnen ontdekken en een begin maken met de berging van haar kostelijke en kostbare in houd. Een schat van zilveren munten, gouden knopen, schoen- en gordel- gespen van goud, zilver, koper, ver guld koper en brons, tinnen borden en kannen, zwaardgevesten, meshef ten, officiersbadges, zijplaten en musketten, pijpekoppen, wijnfles sen, kanons, bronzen mortieren etc. wordt opgehaald. Een deel van deze schatten zijn in april 1974 bij een veilinghuis in Amsterdam verkocht, al deze objek- ten gingen vergezeld van een CERTI FICATE OF ORIGIN getekend door Rex Cowan als Expedition Leader, en Jack Gay ton als Lt. Cdr., Royal Navy (Ret.) Diving Leader. Advertentie Verwachting tot woensdagavond: Lichte tot matige vorst Veel bewolking en af en toe wat sneeuw: minimumtemperatuur om streeks min acht graden, maar in Limburg rond min drie graden; mid- dagtemperatuur ongeveer min zes graden; weinig wind. WEERSVOORUITZICHTEN Weersvooruitzichten over Neder land: de cijfers zijn een globale aan duiding: het interval rond deze cij fers moet ruimer genomen worden naarmate de dag waarvoor de ver wachting geldt verder in de toekomst ligt. Verwachting t/m zaterdag 19 dec.: Donderdag: Veel bewolking Kans op neerslag: 40%. Min.temp.: -7 gr. Middagtemp.: -4 gr. Windkracht: var. 3 Vrijdag: Kans op neerslag: 30%. Min.temp.: -5 gr. Middagtemp.: -2 gr. Windkracht: west 4 Zaterdag: Kans op neerslag: 20 Min.temp.: -7 gr. Middagtemp.: -4 gr. Windkracht: zuid 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 dec. Zon op 8.48, onder 16.31 Maan op 5.35, onder 15.02 24 dec. Zon op 8.48, onder 16.31 Maan op 6.39, onder 15.31 Nieuwe Maan: 26 dec. (11.10) HOOG- EN LAAGWATER Hoogwater Laagwater 23 dec. 1.07 13.34 7.16 19.31 24 dec. 1.54 14.17 8.01 20.13 Springtij: 28 december HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-12. Het K.N.M.I. deelt mede: In de nacht van maandag op dinsdag is wat zachtere lucht tijde lijk tot het zuidoosten van het land doorgedrongen. Vliegveld zuid-Lim burg meldde een temperatuur van plus drie graden en in Eindhoven liep het kwik tot plus een graad op. Ten noorden van de grote rivieren bleef het matig vriezen met temperaturen tussen min vijf en min tien graden. Het ziet er naar uit dat woensdag het hele land weer in de greep van de vorst zal zijn. In het zuiden is die meest licht met temperaturen tussen min één en min vijf graden en in de rest van het land matig met tempera turen zowel 's nachts als overdag tus sen min vijf en min tien graden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 1