Johan Pankow de schrik van veel gevestigde biljarters Herenploeg Mevo '80 door de klok geveld: 36-34 Johan Pankow ook in derde klas libre door niemand te stuiten Ongeslagen kampioen Kerstloop van Rhoon Weinig vis bij hengelwedstrijd ZlERIKZFESCHE NIEUWSBODE Maandag 21 december 1981 Nr. 23035 BERGEN OP ZOOM, 19-12. De herenploeg van basketbalvereniging Mevo'80 heeft zaterdagavond wel op een bijzonder vreemde wijze een wedstrijd verloren zien gaan. Omdat een korfbalwedstrijd op tijd moest be ginnen en het basketbal was uitgelopen kon de wedstrijd niet volledig wor den uitgespeeld. Mevo'80 verloor zodoende met 36-34. De eerste damesploeg kon het niet bolwerken tegen Operatie '71, maar een goede zege was er voor de jongens-junioren. Dynamo'70 werd met 53-42 geklopt. De acht finalisten van de derde klas libre. V.l.n.r. Joop de Regt, Johan Everaers, Jan Dalebout, Wim Donkersloot, Jan de Bruine, Fred van der Lee, Johan Pankow en Jan van Almkerk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) NOORDGOUWE, 20-12. Ongetwijfeld startte Johan Pankow van biljartvereniging KVL uit Noordgouwe vrijdagavond om zeven uur als de gedoodverfde kampi oen in de derde klas librefinale van het distrikt Schou- wen-Duiveland van de KNBB. Een favorietenroi waar maken is evenwel nog wel even wat anders. Daarvoor moet je als negentienjarige toch uit het betere hout ges neden zijn. Johan Pankow maakte zijn favorietenroi waar en op niet mis te verstane wijze. Ongeslagen en met een subliem gemiddelde van 3,555 degradeerde het Noordgouwense biljarttalent al zijn tegenstanders tot fi guranten. Na drie ronden al leidde Johan Pankow alleen de dans van de acht finalisten. Als enige was hij toen nog ongeslagen, waarbij vooral zijn zege in de derde ronde tegen Jan van Alm kerk van bv Bommenede grote in druk had gemaakt. In slechts dertien beurten ontnam Pankow zijn tegen stander iedere illusie. Tegenover de 80 karamboles van het jeugdige ta lent kon Van Almkerk amper 24 pun ten stellen. Deze explosie van kracht leverde Pankow wel een partij ge middelde op van 6,15 een gemiddelde dat menig eerste klasser bepaald niet iedere dag speelt. Eindsprint Op dat moment werd Pankow op de hielen gezeten door vier spelers, die allen twee keer wonnen, maar ook een keer moesten buigen. Van dit viertal torende Wim Don kersloot van de biljartvereniging DOS uit Nieuwerkerk qua gemiddel de ver boven zijn drie mede achtervolgers uit. In de derde ronde had hij echter vrij verrassend verlo ren. Later zou Donkersloot nog een opvallende rol gaan spelen in dn toernooi. Na de vierde ronde immers zou hij uitvallen, omdat hij kreeg af te rekenen met ernstige maagklach ten. De speler uit het Flakkeese Oolt- gensplaat zou zelfs per ziekenauto moeten worden afgevoerd. Halver wege de zondagmiddag verscheen hij evenwel weer in de geëigende biljart- outfit, maar was- toen al door wedstrijdleider Piet van Donge vol komen terecht uit het toernooi geno men. Van het uitvallen van Wim Don kersloot leek in eerste instantie voor al Rénesser-speler Johan Everaers te gaan profiteren. Everaers had in de' openingsronde verloren van Don kersloot, maar hoefde daarna geen nederlagen meer toe te staan tot en met de vierde ronde. Door het weg vallen van de DOS-speler verviel de ene nederlaag en kwam Everaers plotseling ongeslagen naast Johan Pankow te staan. Het verschil in al gemeen gemiddelde tussen de twee spelers was dusdanig groot, dat er weinig problemen leken op te doe men voor de KVL-speler. Jan de Bruine van bv d'Eule bleef ook erg lang in het kielzog van Pan kow, evenals trouwens Fred van der Lee van de bv Bommenede. De Brui ne kroop in de derde ronde evenwel door het oog van de naald, toen een grote vdorsprong bijna geheel verlo ren ging tegen Joop de Regt van de bv DOS. Uiteindelijk hield De Brui ne aan het eind vijf puntjes over in zijn voordeel, maar zijn algemeen ge middelde kreeg wel een flinke deuk, omdat de partij 37 lange beurten duurde. De Regt was ook de enige speler, die Johan Pankow danig in de pro blemen kon brengen. Pankow had bijzonder veel problemen om een af doende verdediging te vinden voor het zeer ruime spel van de DOS-man. Uiteindelijk won Pankow met 80-74 en was een bijzonder lastige klip om zeild. De Regt zorgde overigens ook nogal voor wat strubbelingen door zaterdagmiddag een uur te laat aan tafel te verschijnen. Distrikts- wedstrijdleider Paul Bodbijl zorgde voor de optrommeling van zijn klub- genoot. Door het wegvallen van Wim Don kersloot werd het toernooi dat door de kleine biljartvereniging Winden- burg voortreffelijk werd georgani seerd ontdaan van een flink stuk spanning. Waarschijnlijk zou juist Donkersloot de enige geweest heb ben kunnen zijn, die Pankow echt had kunnen belagen. Op het moment dat Donkersloot het strijdtoneel verliet had hij zes punten uit vier partijen en het voor treffelijke algemeen gemiddelde van 2,91, waarmee hij aardig op weg leek de vierde provomendus uit het gezel schap te worden, omdat Johan Pan kow, Jan de Bruine en Fred, van der Lee zich al in de voorwedstrijden naar de tweede klas hadden gespeeld. Nu viel de schijnbaar enige opponent van de KVL-topper weg en werd de baan nog meer geëffend voor een glorieuze solotoer. Deze konstatering neemt evenwel niets weg van de schitterende manier waarop Pankow de titel binnenhaal de en het is ook maar zeer de vraag of Donkersloot hem wel wat in de weg had kunnen leggen, vast staat wel dat speltechnisch hij de meeste aan spraak erop mocht doen gelden om Pankow met sukses te bekampen. Pankow werd zo mogelijk nog een extra handje geholpen door Jan van Almkerk. De Bommenede-speler trakteerde Johan Everaers in de vijf de ronde op zijn eerste nederlaag. Everaers kwam tegen Van Almkerk bijzonder moeilijk in zijn spel en moest zich dan ook neerleggen bij een ruime nederlaag. Na 32 beurten wezen de bordjes 80-55 aan in het voordeel van de Zonnemairse speler. Everaers moest het in de zesde en laatste ronde opnemen tegen Pan kow, maar begon al zonder enige illu sie. Hij had twee punten minder en er was een verschil in gemiddelden dat grandioos genoemd mocht worden. Toch wilde de uiterst sympathieke Renesse-veteraan er alles aan doen om Pankow het vuur aan de schenen te leggen, maar er was Werkelijk geen kruid tegen gewassen. In 23 beurten werd Everaers naar een ho peloze 80-39 nederlaag gespeeld door een groot kampioen. Gewest Vlak voor de finalepartij speelden Fred van der Lee en Jan de Bruine naar later zou blijken een uitermate belangrijke partij. De Bruine had een redelijk goed toernooi achter de rug, maar mocht tot op dat moment nog maar twee keer het zoet van de overwinning smaken. De partij tegen de Bommende-spe ler wilde De Bruine evenwel maken tot een partij, waarin hij wilde laten zien, dat hij niet voor piets in de fina le speelde en niet voor niets was ge promoveerd in de voorronde. In 27 beurten maakte hij Fred van der Lee kansloos (80-55), maar wat nog belan grijker was, door zijn knappe toer- nooigemiddelde van 2,823 klom de speler van biljartvereniging d'Eule naar de derde plaats achter de beide finalisten Johan Pankow en Johan Everaers. Omdat Johan Pankow ruimschoots boven het toegestane algemeen ge middelde van 3.000 uitkwam om te worden afgevaardigd naar de ge westelijke finale en good-old Johan Everaer^afzag van deelname, omdat hij zich daar niet fysiek tegen opge wassen voelde, kreeg nu Jan de Brui ne de uitnodiging om het distrikt Schpuwen-Duiveland op 12, 13 en 14. februari .te vertegenwpordigen ,op de gewestelijke finale, die dan in het distrikt Roosendaal zal worden ver speeld. Met zijn puike algemene ge middelde zal De Bruine daar een goed figuur kunnen slaan. Na afloop van het op redelijk goed niveau staande toernooi toonde Paul Bodbijl zich namens het distrikt Schouwen-Duiveland bijzonder inge nomen met het drietal gepromoveer den. „We hebben vele jaren in een keer een tweede klassefinale kunnen spelen zonder voorwedstrijden", stelde hij vast. „Dit jaar hadden we er voor het eerst tien gegadigden en nu komen er het volgend jaar weer drie bij. Dat is toch een vingerwij zing in de voortdurende spelpeilver breding in ons kleine distrikt. Met onze 150 biljarters mogen wij er on derhand aardig zijn. Dat is verheu gend". Akkommodaties Aan deze spelpeilverbetering heb ben voor een belangrijk deel de ak kommodaties bijgedragen. Zonder de wil van de café-eigenaren om goe de biljarts aan te schaffen en hun ruimte af te staan aan de biljart- klubs, zouden deze suksessen er nooit zijn gekomen. Juist daarom is het zo vreselijk jammer, dat gerenommeerde biljart- klubs het loodje moeten leggen. On langs nog ging bv VOG in Zierikzee ter ziele. Zonder meer is een gewel dig kompliment op z'n plaats voor die café-houders, die de biljartklubs wel een goed hart toedragen. Voorna melijk door hun toedoen kan het bil jartniveau worden wat het nu lijkt te gaan worden op Schouwen-Duive land. Paul Bodbijl reikte ook namens het distrikt Schouwen-Duiveland van de KNBB de kampioensmedaille en -beker uit aan de nieuwe kampi oen Johan Pankow. „Het volgend jaar zul jij ongetwijfeld ook diverse tweede klassers de broek op doen als je zo blijft spelen", stelde Bodbijl simpel vast. „Kampioen worden in een derde klas met een algemeen ge middelde van 3.555 dat is toch iets aparts. Iedereen die je vandaag heeft zien spelen en zeker zaterdagmiddag moet vaststellen, dat er nog veel meer in zit en die jou kent weet, dat je niet zult rusten vooral weer je dat hebt laten zien". Johan Pankow, bv KVL 480 135 3,555 27 12 Johan Everaers, bv Renesse 414 193 2,145 16 8 Jan de Bruine, bv d'Eule 449 159 2,823 16 6 Jan van Almkerk, bv Bommenede 403 176 2,289 17 6 Fred van der Lee, bv Bommenede 416 188 2,212 19 6 Jan Dalebout, bv Renesse 415 205 2,024 17 4 Joop de Regt, bv DOS 367 214 1,714 22 0 Wim Donkersloot, bv DOS na vier ronden uitgevallen. RHOON, 19-12. Atletiekvereniging Energie uit Barendrecht organiseer de afgelopen zaterdag weer de jaar lijkse Kerstloop van Rhoon. De te lo pen afstand is hier 15 kilometer over dijken en polderwegen in de drie hoek Rhoon-Barendrecht-Rotter- dam. Met ruim anderhalve minuut voorsprong leverde Mike Hurst van de Afcent Striders een puike eerste plaats af. Hurst voltooide de 15 kilometer in 45.54 min. André Kolders van Hercu les uit Dordrecht werd in 47.20 min. tweede en de derde plaats was voor Lou Polak van Metro Rotterdam in 47.24 min. Frans Krijnse van AV '56 uit Goes werd de eerste veteraan in 47.50 min. Adrie Hollaar kwam als 27e over de meet en werd daarmee in een veld van 189 lopers de beste Delta Spor ter. Zijn tijd was 51.03 min. Kees Groen had 53.31 min. nodig, hetgeen hem een 52e plaats opleverde. Vlak achter hem kwam A-junior Ad Cool- bergen als 55e binnen in 53.45 min. Johan van de Hoek werd 71e in 54.52 min., A-junior Kees Jonker voltooide zijn 15 kilometer in 56.36 min., het geen hem een 98e plaats opleverde. John de Rek werd 102e in 56.43 min., veteraan Krijn de Oude werd 109e in 57.44 min. en Jan Kloet, eveneens ve teraan, werd 176e in 64,36 min. Ook dit verlies werd overwonnen en na een prachtig afstandsschot van Wim van Bemden vanaf de zijlijn kwam de stand op 31-30. Speler H. Franken wist via enkele listige ak- ties Jumping Crabs weer op voor sprong te brengen. Drie minuten voor het eind (stand 36-33) moest Te- wes Tuitman strafworpen neftien. Tot verbazing van Mevo werden de borden omhoog gedraaid. De tijd was om, er moest een korfbalwedstrijd gespeeld worden. De strafworpen mochten echter toch nog genomen worden, door de onzekere situatie miste, hij één strafworp. De eindstand werd daardoor 36-34. Hier tegen werd echter door de scheids rechters protest aangetekend. Dus misschien heeft dit nog gevolgen voor de op dat moment beter spelen de ploeg van Mevo. Dames 1 Dames 1 van Mevo moest het thuis opnemen tegen Operatie'71 uit Oost burg. De eerste helft was moeilijk. De dames konden niet op gang ko men. De eer werd gered door juni orspeelsters Heieen Koopman die het enige punt voor Mevo maakte. Ook Joke Pankow manifesteerde zich door in de verdediging veel scho- i rug. Zij konden niet meer op tegen de hechte verdediging van Mevo, hun verzet werd gebroken op de stand 45- 40 voor Mevo. Na enkele goede akties van Peter Lobbezoo, kon Mevo'80 de wedstrijd met een overwinning van 53-42 besluiten. Scores: Leo Kouijzer 17 punten, Steven Braat 8 punten, Peter Lobbezoo 8 punten. Dames 2 Dames 2 moest een toernooi spelen bij b.v. Sparta te Middelharnis. Het bleek dat zij hierin uit moesten ko men tegen ploegen die minimaal 2 klassen hoger spelen. Dit zat de da mes gelijk al een beetje tegen. Ondanks het verschil in sterkte wisten zij de verliezen toch beperkt te houden, het was echter ook het eerste toernooi wat zij in deze sa- menstelling speelden. Daarnaast om in vier uur drie volledige wedstrij den te spelen was wel een erg grote opgave. De laatste wedstrijd tegen de orga- nisarende vereniging Sparta werd met 72-5 verloren, zij eindigden dus op de laatste plaats, echter alle lof voor de goede inzet, op zo'n vermoei end toernooi met te sterke tegen standsters. NOORDGOUWE, 20-12. Het gaat misschien wat te ver om voortdurend met allerhande superlatieven te gooien, wanneer de biljarttalenten van Johan Pankow van de Noordgouwse biljartvereniging KVL aan de orde komen. Toch moet gezegd, dat de amper negentienjarige speler met zijn ongekompli- ceerde spelletje de bewondering heeft weten af te dwingen van menigeen, die de biljartsport op Schouwen-Duiveland een goed hart toedraagt. Immers, de ze talenten zijn ongetwijfeld met een enorm vergrootglas vaak nog niet te vin den en ze verdienen dan ook gekoesterd te worden, als ze er plotseling wel zijn. Johan Pankow verraste in 1979 met een kampioenschap in de vijfde klas van het distrikt Schouwen-Duive land. Op zich niet wereldschokkend, maar en passant promoveerde hij naar de vierde klas en enkele weken later nam hij ook de gewestelijke ti tel mee. In het volgende seizoen zette hij zijn zegetocht fors voort. Het kampioenschap in de vierde klas was Uitslag van het biljartkampioenschap derde klas libre van het distrikt Schouwen-Duiveland, zoals wedstrijdleider Piet van Donge, die zondagmid dag opmaakte (achtereenvolgens het aantal karamboles, het aantal beurten, het algemeen gemiddelde, de hoogste serie en het aantal wedstrijdpunten): Johan Pankow in aktie tijdens de finale van het kampioenschap derde klas li bre. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) maar tikken. Zijn toernooigemiddel- de van 2,54 betekende dat hij zelfs door had mogen stoten naar de twee de klas, maar de Noordgouwse speler besloot toch voor de derde klas te kiezen. „De marge is zo klein", meende hij, „dat ik het niet aandurf. Stel dat ik dan weer een stapje terug moet. Dat zou jammer zijn". Wel mocht hij niet meedoen aan de gewestelijke ti telstrijd, omdat hij te hoog had ge- skoord. Om zijn veelzijdigheid te to nen werd hij in het vorige seizoen ook kampioen in de derde klas drie banden en kwam hij winnend uit een voorronde van het grote invitatie bandstoottoernooi, dat uiteindelijk werd gewonnen door Ko Vasseur. Bij de driebandentitel hoorde bijna tra ditioneel een promotie, dankzij een algemeen gemiddelde van 0.452. Iedereen vroeg zich af waar de grenzen lagen van dit opkomend ta lent. Zonder ekstra scholing zou hij. vrij vlot aan zijn plafond moeten zijn, dachten sceptici. Tijdens het toernooi, dat afgelopen weekeinde op zijn eigen tafels in hotel-café restaurant Van der Weijde in Noord- gouwe werd verspeeld, liet Pankow zien, dat dat plafond er voorlopig nog niet lijkt aan te komen. Met een schitterend algemeen ge middelde van 3,555 zette hij al zijn te genstanders ver achter zich en kwam de promotie er alsnog. Pankow mag andermaal niet naar de gewestelijke eindstrijd, omdat hij het allemaal een beetje „te fors" deed. Hij had niet hoger mogen spelen dan 3,000. „Misschien wel jammer, maar dit is natuurlijk toch ook mooi", stelde hij na afloop vast. Pankow komt onder de partij over als een erg kouwe kikker, „maar", zo zegt hij, „dat ben ik allerminst, want ik ben vreselijk nerveus. Iedere par tij weer gieren de zenuwen me door mijn keel. Vooral in die partij tegen Joop de Regt, toen had ik het niet meer". Johan Pankow is helemaal bezeten van biljarten en waarschijn lijk werkt dat toch positief uit. „Ik sta normaal zo'n uur of acht per week zomaar wat te stoten", vertelt hij. In het verleden bood met name Ri- nus Lems hem aan om wat theoreti sche scholing bij hem te komen ha len, maar vooralsnog is dat er nooit van gekomen. Dat scholing hier op z'n plaats zou zijn en zonder twijfel ook voortreffelijk besteed, lijkt een waarheid als een koe. Johan Pankow ouders raadden hem drie jaar gele den aan zijn geluk te gaan beproeven in de biljartsport. Dit schijnt een voortreffelijk advies te zijn geweest, want Schouwen-Duiveland heeft er sinds die tijd een geweldig biljarter bij, waar we in de toekomst onge twijfeld nog veel van zullen horen. Dat is voor deze sport alleen maar positief. De heren van Mevo'80 moesten naar Jumping Crabs in Bergen op Zoom, een ploeg die voor Mevo altijd moeilijk te bespelen is. Mevo ging fa natiek uit de startblokken met 4 pun ten van Leo Looy. Dit resulteerde na 5 minuten in een voorsprong van 10-6 voor Mevo. Helaas verslapte de aan val toen. Jumping Crabs nam het ini tiatief over, L. van Bommel kwam op schot en zette de toch goed draai ende verdediging van Mevo onder grote druk. De inzet van de langste Mevo- verdediger, Peter van Bemden be hoedde Mevo voor een afgang. Hier door werd de achterstand in de eerste helft beperkt gehouden tot 21-12. In de rust werd de ploeg door coach Bob Noomen wakker geschud. Dit resul teerde in een grotere score. De aanval werd beter opgezet. Na 12 minuten was de achterstand ingelopen tot 30- 27. Nu begon de hele ploeg in een overwinning te geloven. Helaas moest Ronald Scherpenzeel in de 14e minuut het veld met 5 persoonlijke fouten verlaten. ten tegen te houden. Toch werd het in de eerste helft 24-2 voor Operatie. De tweede helft was beter. Nu kwam Greet Schipper op schot. Zij maakte 8 punten. Door fanatiek verdedigen van Nel- leke v. d. Werf en Janny Schiettekat- te werd de scoringsdrift van Opera tie in toom gehouden. Het resultaat was echter toch 42-14 voor Opera'71. Jongensjunioren Zij moesten tegen Dynamo'70 2 spelen. Het begin was erg goed. Door goed samenspel stond het reeds na 10 minuten 19-6 voor Mevo. Door een onverklaarbare reden liep het toen even helemaal mis. Dy namo kwam terug en wist de eerste helft zelfs met 22-21 winnend af te sluiten. Aanvoerder Leo Kouijzer zag het gevaar en spoorde de ploeg tot grotere inzet aan. Dit gebeurde dan ook, alles kon ineens. De hele ploeg wist te scoren. Dynamo kwam onder de indruk hiervan en viel te- KORFBAL KNKV DISTRIKT ZUID-WEST 3e klasse A: Oranje Nassau-Hoekse SV 12-7; Fluks-Vriendenschaar 4-4; Avanti-Merwede 10-7. AFDELING ZUID-WEST 3e klasse B: Luctor Ill-All Ready II 6-8; Olympia II-Tjoba V 3-6. PUPILLEN 3e klasse B: Luctor IV-A11 Ready II 1-1; Tjoba III-Animo VII 1-4. Een vijftigtal leden van de h.s.v. „Oosterschelde" visten afgelopen za terdag, onder winterse omstandighe den, aan de zeedijk bij Borrendamme. De vangst was slecht en slechts 14 deelnemers slaagden erin om vis te vangen De uitslag van deze wedstrijd luidt als volgt* 1. C. j. Schot 631 pnt; 2. Mevr. Smit 570 pnt; 3. C. Bolle 226 pnt; 4. I. C. Hilleman 210 pnt; 5. C. Seybel 200 pnt; 6. J. Bolier 180 pnt; 7. J. d. Jonge 160 pnt; 8. J. Bolle 155 pnt; 9. R. Ravia 135 pnt; 10. J. C. Tanis 125 pnt; 11. Mevr. M. Geluk 100 pnt en 12 t/m 14 J. M. Dekker, C. Rossen en M. P. Ravia 1 pnt De volgende wedstrijd zal omstreeks maart-april vervist worden maar eerst volgt op 19 februari de algemene le denvergadering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 5