KWIEK KRIJGT ZEBRA-KAMPIOENE NA OVERSTAPJE SANDRA DE LEUW Erna van der Spek prolongeert haar titel bij jeugdturnsters y 4 Hennie Kloet verrassend derde Voortreffelijke show van Carianne Berrevoets Annette Schouls tweede f OOSTERLAND, 19-12. Er was ook dit keer weer geen kruid gewassen tegen de suprematie van de Delta Sport- jeugdturnsters tijdens de Zeeuws-Brabantse turnkam- pioenschappen, die afgelopen zaterdag in de Ooster- landse sporthal werden afgewerkt. Evenals het vorige jaar ging de titel ook nu naar Erna van der Spek, terwijl de plaatsen twee tot en met vier voor turnsters van de Zierikzeese vereniging waren. Verrassend was zonder meer de puike derde plaats van Hennie Kloet, die zich voor een keer tussen de tweelingzusjes Astrid en Monique had weten te wringen. Het ere-podium van de jeugdturnsters was louter een Delta Sport-aangele- gendheid. Kampioene Erna van der Spek worct geflankeerd door zus Astrid van der Spek (links), die tweede werd en Hennie Kloet, die verrassend de bronzen plak opeiste. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) De jeugdturnsters begonnen hun wedstrijd op het allesbehalve gemak kelijke onderdeel de balk. Het optre den verliep voor de Delta Sportsters ronduit desastreus, maar diverse val partijen leidden toch niet tot érnstige gevolgen. Astrid van der Spek kwam met 7.75 pnt nog tot de hoogste waar dering, terwijl Erna van der Spek en Hennie Kloet met respektievelijk 7.45 en 7.40 pnt redelijk volgden. Monique van der Spek kwam uit op 7.05 pnt Bertine Klink sloot de Delta Sportrij met 6.45 pnt Mopperen Van de konkurrenten kwamen de Volharding-meisjes Cora de Koning en Jeanette Moerdijk nog het dichtst in de buurt met respektievelijk 7.30 en 7.20 pnt maar zij zouden later ver terugvallen op de overige onderdelen. Petra Sanderse en Monique de Vries verloren ondanks het allerminr ste sterke optreden van de Zierik zeese vertegenwoordiging aanzien lijk terrein. „We mogen hier beslist niet mopperen", meende trainster Ria Kosters na afloop. „Voor hetzelf de geld moeten we hier punten inle veren op de konkurrentie". Op het tweede onderdeel, de vrije oefening, zette de Delta Sportploeg weer orde op zaken, al was het optre den van Astrid van der Spek aanmer kelijk minder dan van haar mag wor den verwacht Met 7.85 pnt bleef zij ruim een punt onder haar prestatie van de vorige Zebra-kampioenschappen. Ook Erna en Monique moesten verge leken met het vorig jaar wat inleveren, maar zij kwamen met respektievelijk 8.50 en 8.20 pnt toch goed voor de dag. Hennie Kloet liet 7.30 pnt aantekenen en Bertine Klink kwam met 6.95 pnt uit de bus. „Waarschijnlijk speelt het vroege tijdstip waarop de kampioenschappen dit jaar worden gehouden een belang rijke rol", meende Ria Kosters. „Het vorig jaar werden de wedstrijden half januari gehouden. De turnsters zijn in hun trainingsopbouw nu nog lang niet zo ver als toen. Bovendien is Astrid van der Spek licht geblesseerd aan de wedstrijden begonnen. In dat licht be keken presteert zij eigenlijk bestgoed", stelde de Delta Sport trainster vast Door de goede klasseringen van de Delta Sportmeisjes was de marge met alle overige turnsters na twee onder delen al zo groot, dat er wel een bom zou mogen vallen in het Zierikzeese kamp wilde op dat moment al niet de titel opnieuw worden gevierd. Er hoef de alleen nog te worden uitgemaakt, wie de eerste plaats zou gaan krijgen. Op het derde onderdeel, de sprong, toonde Erna van der Spek aan, dat alleen haar de Zebra-titel toekwam. Subliem Met een sublieme sprong oogstte zij 9.15 pnt, oftewel ruim een volle punt meer dan haar naaste belaagster Mo nique de Vries van het Goese Vol harding, die 8.05 pnt liet aantekenen. „Deze overslag met hele draai kwam er fantastisch uit", stelde Ria Kosters en Erna van der Spek toonde zichzelf ook bijzonder kontent, iets, wat de zusjes Van der Spek normali ter niet zo maar zijn. Hennie Kloet kwam van de overige Delta Sport sters het beste voor de dag met 7.95 pnt, terwijl Astrid en Monique van der Spek respektievelijk 7.90 en 7.80 pnt kregen toebedeeld door de alles behalve scheutige jury. Bertine Klink noteerde 6.95 pnt. Door de geweldige sprong en de puike vrije oefening kreeg ERna van der Spek redelijk wat respijt voor het laatste onderdeel van de vierkamp. De brug blijft steeds het grote struikel blok voor de bijna veertienjarige turn ster. Ook nu bleek haar grote voor sprong wel degelijk nodig te zijn ge weest, want zus Astrid van der Spek kwam met een redelijk goede brug- oefening die beloond werd met 7.65 punten nog bijzonder dicht in de buurt van haar oudere zus, die het met 6.35 pnt moest stellen. Het uiteindelijke verschil bedroeg hierdoor slechts drie- tiende punt na vier onderdelen. Overigens was de marge tussen Erna en Monique van der Spek ook het vorig jaar slechts viertiende punt, een bewijs dat de drie zussen bijzonder weinig voor elkaar onderdoen. Mo nique van der Spek verspeelde overi gens wel haar derde plaats in de eind klassering aan ploeggenote Hennie Kloet, die in z'n totaliteit een voortref felijke wedstrijd draaide kreeg 7.50 pnt toebedeeld, terwijl Monique van der Spek het met 6.55 pnt moest stel len. Bertine Klink presteerde met 6.35 pnt redelijk voor haar doen. Van alle konkurrenten kwam alleen Petra San derse met 7.30 pnt boven de zeven. Verheugend In de eindstand prolongeerde Erna van der Spek dus haar eerste plaats van amper elf maanden geleden (zij is in een kalenderjaar twee keer Zebra kampioene), maar totaliseerde wel bij na anderhalf punt minder. Tegenover dc 32.90 pnt van januari stelde zij nu 31.45 pnt „Erna van der Spek draait voor een belangrijk deel op safe", vertelde Ria Kosters. „Zij heeft een duidelijke sates quo. Ér is bij haar geen zichtbare vooruitgang meer te ontdekken, maar ook geen terugval en dat is natuurlijk verheu gend. Het is zonder meer knap dat ze toch weer heeft gewonnen". Astrid van der Spek werd dus on danks haar lichte blessure knap twee de op drietiende punt achter haar oudere zu6 en de derde plaats ging uitermate verrassend, maar zeker ver diend naar Hennie Kloet, die haai* blijd schap daarover niet onder stoelen of banken stak. „Nou, hef is hardstikke leuk voor Hennie Kloet, dat ze ook eens een keer in de prijzen zit", was de mening van haar trainster. „Ze werkt er altijd vreselijk hard aan en moet het voor een belangrijk deel van haar fa natisme hebben". Monique van der Spek stelde met haar vierde plaats en 29.60 pnt wat teleur, maar zij heeft nu weer een doel om naar toe te werken.: revanche op haar zussen. De eerste kans hiervoor is op 13 februari in Rijsbergen, als daar de zuidelijke kampioenschappen wor den afgewerkt Bertine Klink klas seerde zich als achtste in een veld van zeventien turnsters en dat mag toch ook zeker bevredigend genoemd wor den. De Volharding-turnsters Petra Sanderse, Monique de Vries en Jea- nette Moerdijk bleven haar in deze volgorde niet eens zo veel voor. Samenvattend kan worden vastge steld dat de ploeg het op de balk eigen lijk toch danig liet afweten en dat ook de brug-oefeningen niet om over naar huis te schrijven waren. Ongetwijfeld zal voornamelijk op dit zware toestel aanmerkelijk meer getraind moeten worden wil men eerstdaags niet eens gekonfronteerd worden met de koele konstatering, dat andere verenigingen juist hierop hun winst pakken en Delta Sport onttronen als Zeeuwse turnver- einiging nummer eep, waar het de vrouwelijke tak betreft De sprong en de vrije oefening leveren niet te veel problemen op en zorgen vooralsnog voor voldoende afscheiding met de konkurrentie. Uitslagen Zebra-kampioenschappen jeugdturnsters in de sporthal van Oosterland (achtereenvolgens de waarderingen voor sprong, brug, balk en vrije oefening en totaal): 1. Erna van der Spek, DS9.15 6.35 7.45 8.50 31.45 2. Astrid van der Spek, DS7.90 7.65 7.75 7.85 31.15 3. Hennie Kloet,DS7.95 7.50 7.40 7.30 30.15 4. Monique van der Spek, DS7.80 6.55 7.05 8.20 29.601 5. Petra Sanderse, Volh.7.45 7.30 6.80 7.10 28.65 6. Monique de Vries, Volh.8.05 6.10 6.35 7.80 28.30' 7. Jeanette-Moerdijk, Volh7.30 5.90 7.20 6.60 27.00' 8. Bertine Klink, DS6.95 6.35 6.45 6.90 26.65 17. Anette Vervoort Kwiek5.40 4.50 6.65 5.85 22.40 OOSTERLAND, 19-12. Carianne Berrevoets stond zaterdag voor de uiterst moeilijke opgave om in haar eentje een wedstrijd op nivea af te le veren. Als enige kwam zij uit in de topsportklasse, maar zij deed dat wel op een manier een A-turnster waar dig. Vooral op de sprong leverde zij een schitterende prestatie af. Haar ge hoekte tshukuhara kwam er vooral bij haar tweede poging perfekt uit. Als de jury net zo gul was geweest met het geven van tienen als tijdens de laatste wereldkampioenschappen in Moskou had er nu hoogstwaar schijnlijk ook zo'n ideaal cijfer inge zeten, maar de 9,60 pnt die de Zierik zeese topturnster kreeg was een schitterende beloning voor een even schitterende sprong. Ook haar vrije oefening was van een knap gehalte al zaten er een paar kleine oneffenheidjes in. Toch be loonde de jury haar terecht met een 9,00 pnt. Op de balk verdiende de pu pillen van Hans van Zetten, die spei- caal vrijaf had gekregen van Papen dal om zich nog een keer te kunnen laten bewonderen door het eigen pu bliek, vooraleer zij het internaat op Papendal binnenstapt, 8,55 pnt en de brugoefening was altijd nog goed voor 8,25 pnt. In totaal dus 35,40 pnt. over de vier onderdelen. Een totaal dat er gezien de onbelangrijkheid van het hele gebeuren zonder meer best mocht zijn. Op 4 januari 1982 ziet de Zierikzee se eindelijk een lang verbijde wens in vervulling gaan. Dan immers is zij definitief Papendalbewoonster. Na bijna negen jaar turnen is het de taai volhoudster gelukt om zich in de eli te van de nationale turnwereld te nestelen. .Ongetwijfeld zal Carianne Berrevoets het onder de hoede van trainster Horvath en trainer Van Zet ten nog erg ver brengen. Daar staat haar doorzettingsvermogenj vrijwel garant voor. OOSTERLAND, 19-12. „De een z'n dood is de ander z'n brood", zal het Kwiek-bestuur zaterdag ongetwijfeld gedacht hebben, toen hun Sandra de Leuw het hoogste platform mocht beklimmen na de bijzonder spannende turnstrijd bij de dames. Sandra de Leuw werd een sterk opvolgster van de gestopte Annelies Clarisse. Recentelijk stapte de nieuwe Zebra-kampioene over van het Vlissingse Oranje Nassau naar Het Bruinisser Kwiek, nadat het bestuur van Oranje Nassau moeder en zoon De Waal te kennen had gegeven dat van hun diensten niet langer gebruik gemaakt zou worden. De meeste topturnsters, die Oranje Nassau nog rijk was waaierden uit over diverse verenigingen, omdat zij het „onterechte ontslag" wilden ondersteunen. Sandra de Leuw vocht een verbe ten strijd uit om de titel met de weer verrassend sterke Annette Schouls van Delta Sport en de weer terugge keerde Petra de Leeuw van Volhar ding. Aanvankelijk leek het erop alsof de Goese turnster op een been kam pioen zou gaan worden. Na twee on derdelen stond zij nog florissant aan de leiding, doordat zij vooral op de vrije oefening wel erg rijkelijk werd be loond voor een sobere, inhoudloze oefening. Met 8.35 pnt kreeg ze daarbij wel wat te veel van het goede. Terugval Na een goede sprong - terecht be loond met 8.25 pnt - viel de Goese echter ver terug na een povere oefe ning aan de brug ongelijk. die hun sport zo maar incidenteel be oefenen voortreffelijk te noemen. Het duo trok overigens de hele wedstrijd erg goed met het leiderstrio op en met name Jolanda Stoutjesdijk had op het podium kunnen belanden als een van de drie turnsters een ongewenste mis ser zou hebben gemaakt Het verschil was uiterst gering. Annette Schouls turnde een bijzon der regelmatige wedstrijd, waarbij zij op drie van de viér onderdelen 8.25 pnt kreeg toebedeeld. Alleen haar sprong leverde „slechts" 7.95 pnt op en dat leverde de nodige teleurstellingen op bij de Zierikzeese. Na overleg met trainster Ria Kosters en de jury bleek de waardering de juiste te zijn. In vergelijking met Petra de Leeuw kreeg zij slechts drietiende minder, maar haar uitgevoerde sprong was ook wat gemakkelijker. Regelmaat Uiteindelijk scheidde slechts zes tiende punt Annette Schouls van de gouden plak van Sandra de Leuw, een marge die de Kwiek-turnster in z'n geheel „pakte" op de brug ongelijk. Het drietal Delta Sportturnsters demonstreerde een verbluffende re- gelemaat en een meer dan voortreffe lijke wedstrijdmentaliteit. Met name Jolanda Stoutjesdijk vocht zich door menig probleempje. Nadat zij uit de wedstrijdsport stapte is het ideale gewicht niet bepaald in het oog ge houden en dat betekende voor haar een danige handicap, die ze evenwel op karakter knap overwon. Ook Bianca Vermeulen draaide een van haar beste wedstrijden van de laatste jaren. Vaak had zij af te re kenen met wedstrijdzenuwen, maar nu dolde zij van het ene naar het an dere toestel, overigens een konstate ring, die voor alle turnsters gold. Dit Sm. ui De die Delta Sport-dames die voortreffelijk presteerden in het Zebra kampioenschap. V.l.n.r. Annette Schouls, Bianca Vermeulen en Jolanda Stoutjesdijk. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) kan voor een belangrijk deel op het konto worden geschreven van wed strijdleidster Sonja de Waal, die er voor zorgde, dat er de minste strubbe ling voorkwam in het wedstrijdsche ma. Samenvattend zag het er voor Schou- wen-Duiveland allemaal perfekt uit Een kampioene voor Kwiek-Bruinisse en een tweede, vierde en vijfde plaats voor de Delta Sport-vertegenwoordig- sters. Zonder enige twijfel een resul taat dat niemand van te voren voor mogelijk had gehouden. Bovendien waren ook de waarderingen allemaal knap. Met 30.85 pnt kreeg Bianca Ver meulen het minste van de top-vijf en daarmee mag je er als dames-turnster in het op turngebied arme Nederland best zijn. Uitslagen van de Zebra-kampioenschappen voor dames in de sporthal van Oosterland (achtereenvolgens de waarderingen voor sprong, brug, bal, vrije oefening en totaal): 1. Sandra de Leuw, Kwiek8.15 8.85 8.40 7.90 33.30 2. Annette Schouls, DS7.95 8.25 8.25 8.25 32.70 3. Petra de Leeuw, Volh.8.25 7.65 7.90 8.35 32.15 4. Jolanda Stoutjesdijk, DS7.30 8.10 8.10 7.95 31.45 5. Bianca Vermeulen, DS7.40 8.25 7.90 7.30 30.85 Meisjes tot 12 jaar In totaal kwamen slechts vijf meis jes uit in de titelstrijd in de jongste kategorie. Drie meisjes van Veerkracht uit Prinsenbeek en twee jeugdige turnsters van Delta Sport De drie Brabantse turnsters toon den over aanmerkelijk meer kwali teiten te beschikken dan Christian van de Riet en Anita Bevelander. De beide Delta Sport-turnstertjes moes ten respektievelijk negen en twaalf punten toegeven op de winnares Ve ra van den Beemt en kwamen zo doende in het stuk totaal niet voor, maar het is alleen al leuk om het enthousiasme van deze erg jonge turnstertjes te bekijken. De nieuwe dameskampioene Sandra de Leuw bezorgde het Bruinisser Kwiek onverwachts een presentje. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) Op dat onderdeel sloegen Sandra de Leuw en in wat mindere mate Annette Schouls hun slag. De Kwiek- turnster behaalde hier na een werke lijk sublieme oefening 8.85 pnt en Annette Schouls liet zien dit onder deel nog allerminst verleerd te zijn. De jury beloonde haar degelijke oefe ning met 8.25 pnt. Ook de twee an dere Delta Sport-turnsters Jolanda Stoutjesdijk en Bianca Vermeulen draaiden een beste brugoefening. Zij behaalden beiden waarderingen boven de acht en dat is voor turnsters, De komplete Delta Sport-formatie, die zaterdag zo voortreffelijk presteerde in de sporthal van Oosterland tijdens de Zebra-turnkampioenschappen. Op de bovenste rij v.l.n.r. Annette Schouls (tweede bij de dames), assistent-trainer Ron de Waal, Bianca Vermeulen (vijfde bij de dames), Johanda Stoutjesdijk (vierde bij de dames), Hennie Kloet (derde bij de jeugdturnsters), trainster Ria Kosters en trainer Jaap Kosters. Op de voorste rij v.l.n.r. Astrid van der Spek (twee de bij de jeugdturnsters), Erna van der Spek (kampioene bij de jeugdturnsters), Monique van der Spek (vierde bij de jeugdturnsters). A-turnster Carianne Berrevoets, Bertine Klink (achtste bij de jeugdturnsters), Anita Bevelander (vijfde bij de meisjes tot 12 jaar) en Christian van de Riet (vierde bij de meisjes tot 12 jaar). (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1981 | | pagina 4